ILO: APARTHEID IS ECONOMISCH OOK EEN ONHOUDBARE ZAAK ipanse minister door de knieen Weer betogingen in Zuid-Afrika Bonn piekert al over verkiezingen idrun jsslin bepakt TSE PARA'S N GAUW OM TE TEN Stockholm milieu 72 Vietnam-veteraan met handgranaat op weg naar inew GEEN HOOP VOOR DE 417 MIJNWERKERS IN WANKIE OPPOSITIE LAAT REGERING-BRANDT KLEIN SUCCESJE PD; iAG 8 JUNI 1972 PAGINA 9 BUITENLAND Ln onze correspondent) Opnieuw is een van de I der Baader-Meinhof-groep ferd. Een week na de ij in Frankfurt, waarbij Baader, Holger Meins en spe werden ingerekend, Hanlburgse politie woens- l-jarige Gudrun Ensslin te an de groep, die door de de kern van de beweging ïouwd, zijn nu alleen Ulri- (37) en Ilse Stachowiak vrije voeten. Ensslin, studente en do- iter, was zeer bevriend ;r. De afgelopen dagen is itse kranten gesuggereerd stant van de groep nu zou worden aangevoerd, ke Meinhof ongetwijfeld jhtis. arrestatie maakte de po- bekend, dat ze door een bevolking kon worden ver- i vond Gudrun Ensslin in 1 in de Hamburgse binnen- Iroeg een op scherp gestel- r op het lichaam en een in tas. sslin werd samen met An der, Thorwald Proll, een i de kunstgeschiedenis, en Horst Söhnlein op 31 okto- tot drie jaar gevangenis- ordeeld voor brandstichting parenhuizen in Frankfurt, n linkse demonstratie op 2 verblijf in de gevangenis aanden werd zij op vrije iteld in afwachting van de van het hoger beroep, na- iger beroep in februari 1970 rezen, zat alleen Söhnlein uit. Gudrun Ensslin, Baa- >11 verdwenen van het to- rd korte tijd later door de arresteerd. Hij wist ech- snappen naar werd aange- »t de hulp van de journa- e Meinhof. (Reuter) De interna- voor de Rechten van ;n orgaan van de VN met bevoegdheid, heeft van- >port gepubliceerd waar- Itaat wordt aangevochten ïk dat een Britse1 onder leiding van opper- ;ery heeft ingesteld naar ,d in de Noordierse stad ry op 30 januari van dit bij .13 burgers om het le an. apport van de internatio- vaor de Rechten van de rdt! gezegd dat de Britse ten die bij de schietpar- ionderry betrokken waren, staan om te schieten en kt zijn om rellen van bur in te drukken. De com- gery kwam tot de con- Britse militairen be- ireh voor zij zelf het vuur n dat men hen dus niet fdschuldigen kan bestem- KAAPSTAD ReuterIn Kaapstad hebben gisteren ongeveer 100 politiemannen met honden charges uitgevoerd tegen studenten die op het bordes van een van de universiteitsgebouwen luisterden naar toespraken over het verbod van de regering op het houden van bijeenkomsten en betogingen gedurende een maand. Studentenleiders hielden staande dat hun bijeenkomst op de campus gen overtreding van het verbod inhield, maar de politie eiste dat de ongeveer 300 studenten zich zouden verwijderen Sommige studenten werden letterlijk door de politie van de trap pen gegooid. Ook op de universiteit van Witwatersrand joeg de politie betogende studenten uiteen. Professor Christiaan Barnard, de Zuidafrikaanse pionier op het ge bied van harttransplantatie, heeft met vertrek gedreigd als zijn broer en medewerker Marius wordt ontslagen wegens het toe spreken van protesterende studenten. Dr. Marius Barnard heeft te horen gekregen dat hij kan worden vervolgd wegens wangedrag. Hij heeft dinsdag op een bijeenkomst van studenten gezegd dat men. zoals premier Vorster had gezegd moest proberen de regering weg te krijgen door middel van dé stembus. Prof. Christiaan Barnard heeft op een persconferentie verklaard dat zijn broer deel uitmaakt van het team dat harttransplantaties uit voert en dat hij zonder hem zijn werk in het Groote-schuurzie- kenhuis niet kan voortzetten. De Amerikaanse militaire t deerden afgeleverd. Dit jaar was demie is dit aantal nog niet voor academie West Point heeft giste- hun aantal een record: 750. Sinds I gekomen, ren weer zijn jaarlijkse afgestu-1 de stichting van de militaire aca- I GENEVE (ANP) Een verrassend groot deel van de blanke Zuidafrikanen in alle sectoren, onder wie economen, zakenlie den en vakbondsleiders, zijn zich bewust van de noodzaak tot verandering van het apartheidsbeleid, zo concludeert de ILO, de Internationale Arbeidsorganisatie van de VN, in een rapport over de arbeidsverhoudingen in Zuid-Afrika. De apartheid blijkt een ernstige belemmering van de economische ontwik keling. roor Saigon De Zuid gen, dait zij aan het ront de Noordvietnamese ten na 12 dagen strijd uit ontum hebben verdreven, aanvallen aan het zuidle- vormt echter een nieuwe voor de westelijke flanken i. De communisten zou- g mede dank zij de steun taanse bommenwerpers en nese artillerie 411 man loren. De verliezen van de oepen zouden negen do- ronden bedragen. methoden Twee cor- n van het Amerikaanse Associated Press, Lillitos zijn gisteren in het kan- issociated Press in War- paar geslagen door vier zichzelf bekendmaakten se journalisten", die Cas- reis vergezellen. De lei- vier mannen, allen met •ikaanse trekken zei in Sftgels dat Lillitos „veel 'nover Cast-ro had ge- kP heeft een protest bij ministerie van Buiten- ai ingediend. "Er is niet veel tijd meer, maar als binnen Zuid-Afrika zelf de wil daartoe bestaat, en als de interna tionale opinie, zich van haar verant woordelijkheid bewust, daarbij helpt, is er geen reden waarom Zuid-Afri ka geen fundamentele ommezwaai zou kunnen maken naar een maat schappij die aan al haar burgers ge lijke rechten en mogelijkheden en een rechtvaardig aandeel in haar rijkdommen biedt", aldus de ILO. Niet voldoende De vier miljoen blanken van Zuid- Afrika kunnen niet steeds voldoende mankracht bieden voor al het hoger en geschoold personeel waaraan een natie van bijna 22 miljoen behoefte heeft. In de hele Zuidafrikaanse economie bestaat een chronisch te kort aan geschoolde arbeid. De werkgevers dringen dan ook voortdu rend aan op opheffing van allerlei beperkingen om 'n produktiever ge bruik van niet-blanke werkkrach ten mogelijk te maken. Op verschil lende manieren worden druk uitge oefend op de regering, met name door de bouwvak, waar vorig jaar de niet-blanken werden toegelaten tot werk dat tot dan toe voor blanken was gereserveerd. Dit zijn echter 'meer praktische aanpassingen dan een doorbraak van de rassenschei ding ln de arbeid, aldus de ILO. Deze rassen-barrière, die verhin dert dat Afrikanen opklimmen naar beter betaalde en technische beroe pen, is een belangrijke oorzaak van de grote loonsverschillen. Bij ban ken en in de bouwvak verdienen de blanken viermaal zoveel als Afrika- l, in fabrieken en bij de spoorwe gen zesmaal zoveel en in de mijnen twintig maal zoveel, maar daar heb ben Afrikanen vrij kost en huisves ting. De loonverschillen tussen blanken en niet-blanken worden eerder groter dan kleiner, zo constateert de ILO. De Afrikanen hebben dan ook het meest te lijden van de scherpe stij ging van de kosten van levensonder houd: de voedselprijzen stegen vorig jaar 6,3 pet. De Zuidafrikaanse regering is zich bewust van de groeiende wrok als gevolg van deze enorme ongelijkhe den en heeft de werkgevers aange spoord tot loonsverbeteringen. In de overheidsdienst zullen stappen worden gedaan om de loonverschillen te overbruggen. Pogingen daartoe zijn al ondernomen door sommige Zuidafrikaanse en buitenlandse werkgevers, maar in veel gevallen verrichten blanken en niet-blank nog hetzelfde werk zonder gelijk be taald te worden. De ILO meent dat deze ongelijk heden zullen blijven bestaan zolang Afrikanen worden achtergesteld in onderwijs, opleiding en toegang tot geschoolde beroepen, en zo lang hen het recht op vereniging en collectie ve loononderhandelingen wordt ont zegd. Als voorbeeld noemt de ILO. dat in de periode 1968'69 gemid deld 228 rand (1140 gulden) werd uit- ding staan tot het verrichte werk. De ILO vraagt de regeling en het internationale zakenleven en de vak bonden om emigratie van geschool de blanken naar Z.-Afrika tegen te gaan in zoverre die emigratie bij draagt tot consolidatie van de apart heid in het bedrijfsleven. Omdat het overheidsbeleid wordt verlamd door het verouderd concept van de aparatheid moet t initiatief tot verandering komen van anderen. Met name werkgevers en vakbonden kunnen in verantwoordelijke samen werking veel' doen om noodzakelijke veranderingen in maatschappelijke arbeidsverhoudingen te bevorderen, aldus de ILO. Dr. G. M. J. Veldkamp, de voormalige Nederlandse minister van Sociale Zaken, is gisteren in Genève gekozen tot voorzitter van de 57ste ILO-conferentie. Hij was de enige kandidaat. gegeven per blanke leerling terwijl aan de Afrikaanse leerling niet meer dan gemiddeld 14 rand (70 gul den) werd besteed. Door een derge lijk beleid zal Zuid-Afrika ge brek krijgen aan leidend en ge schoold personeel wat in het nadeel van alle bevolkingsgroepen is. Inflatoir Bovendien werkt de rassenbarrière inflatoir omdat het een produktief gebruik van arbeidskracht verhin dert. Het kunstmatig tekort aan ge schoolde arbeid in bepaalde sectoren stelt sommigen in staat loonsverho gingen te eisen die in geen verhou- HARTFORD (Reuter) De po litie van Connecticut heeft gisteren een Vietnam-veteraan gearresteerd die met een handgranaat in zijn auto op weg was naar de kust wachtacademie in Hartford waar vice-president Spiro Agnew een toe spraak zou hcuden. De man, Jerome Jacobson, be hoorde tot de organisatie die bekend staat onder de naam Vietnam-vete- ranen tegen de oorlog. Priester veroordeeld Een krijgs raad in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia heeft de Nederlandse pries ter Johannes Albertus Rutges tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens tegen de staat gerichte rctivi- teiten. Hij had onderdak verleend aan stadsguerrilleros en ra Brasilia on dermijnende pamfletten verspreid. Volgens d'e openbare aanklager stond hij bij de subversieve elementen be kend als Padre Joao. De Nederlandse priester werd bij verstek veroordeeld. Hij verliet Brazilië toen hij in staat van beschuldiging werd gesteld. WANKIE (RHODESIë, Reuter) In Rhodesië had men gisteravond de hoop vrijwel opgegeven dat van de 417 nog vermiste mijnwerkers na de explosie van gisteren in de ko lenmijn te Wankie nog mensen zou den worden gered. Volgens nieuwe cijfers die de maatschappij bekend maakte waren ten tijde van de eers te explosie 428 mijnwerkers onder gronds. Van hen zijn er acht gered en de stoffelijke overschotten van drie mijnwerkers zijn geborgen. Dodelijke mijngassen en nieuwe explosies hebben de reddingswerk zaamheden ernstig belemmerd, maar gisteren is men er toch in ge slaagd vier afzuigingsinstallaties in werking te stellen om de giftige methaan en koolmonoxyde af te zuigen. Zodra voldoende gassen zijn afgezogen, zullen reddingsploe gen trachten zich een weg te hak ken naar de ingeslotenen, maar men vreest dat niemand van hen meer in leven is. (Van onze correspondent) BONN De regering-Brandt heeft gisteravond in de Bondsdag, in een stemming over de behandeling van de begroting voor dit jaar, de oppo sitie kunnen verslaan. Daardoor is nu zeker dat over dè recordbegro ting (109 miljard mark), waarop drastisch moet worden bezuinigd, eerst in de Bondsdag-commissie voor Financiën zal worden gedis cussieerd. De oppositie was mogelijk omdat in zo'n kwestie van orde ook de Westberlijnse afgevaardigden, die overigens voor spek en bonen in de Bondsdag zitten, stemrecht hebben. De krachtmeting kwam aan het eind van een dag, waarvoor rege ring en oppositie in sterkste for maties waren aangetreden. Omdat de oppositie op het laatste moment blijkbaar toch was gaan aarzelen of een harde confrontatie met de re gering op dit moment wel verstan dig was, verstreek het grootste deel van de dag tot ieders verrassing met een debat over de interne vei ligheid. Daarbij kwam vast te staan dat regering en oppositie voor de zomervakantie eendrachtig nog een paar wetten willen aannemen, maar vooral ook dat tal van afgevaardig den met hun gedachten al bij de verkiezingscampagnes zijn. De overweging van de oppositie, de, financiële problemen van de re gering nu (nog) niet uit te buiten, hield zonder twijfel verband met de komende verkiezingen. Juist gis teren werd bekend dat Bondskanse lier Brandt van plan is in de twee de helft van september de vertrou wensvraag te stellen. Daarmee kan hij de weg naar vervroegde ver kiezingen vrijmaken. Een rege ringswoordvoerder noemde als mo gelijke data reeds 26 novumber en 3 december. Het aanbod aan dë oppositie, om van tevoren een af spraak over de verkiezingen te maken, zal slechts tot de zomer vakantie eind deze maand van kracht blijven, aldus de woordvoer der. HOLM De onafhanke- lieuconferentie georgani- Dai Dong heeft, in te- g tot hetgeen werd ver- el invloed gehad op de of- VN-milieuconferentie in 1. Voor het eerst heeft de regering in het openbaar u dat industriële activiteit op grote schaal giftige stoffen in het milieu zijn gekomen, slachtoffers heeft geëist. De Japan se delegatieleider, minister Pichi, heeft op de plenaire vergadering gezegd dat zijn land het betreurt dat dit is voorgekomen. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de milieu verontreiniging in Japan sinds 1953. In dat Jaar liepen vissers in de Minamata-baai op grote schaal kwikvergiftiging op als gevolg van het eten van besmette vis. Pas een aantal jaren later is dit verband, dat enkele tientallen doden heeft gekost, gelegd. Het officiële rapport van Japan naar de VN-conferentie maakte geen melding van milieu slachtoffers in dat land. Dai Dong heeft een aantal van hen naar Stockholm gebracht. Tot op het laatste moment schijnt ge tracht te zijn dit te voorkomen. Volgens de Japanse milieu-deskun dige dr. Jun Ui die hen begeleidde, zou de Japanse industrie hebben getracht de paspoorten van de slachtoffers ingetrokken te krijgen, omdat „de eer van Japan op het spel stond". Het gevolg van deze actie in Stockholm is in elk geval dat Japan thans erkent dat er reeds een tiental jaren landgenoten ernstig ziek zijn als gevolg van de milieuverontreining. Minister Oichi beloofde hen fi nanciële steun bij de medische en sociale begeleiding. Op een indrukwekkende bijeen komst in het Stockholmse „ABF Huset" hebben de Japanse patiën ten over hun leven als invaliden verteld. Volgens hen zijn zij in het verleden zoveel mogelijk geïsoleerd. „Wij hebben onze lichamen hier heen gebracht om te wijzen op de verschrikkelijke gevolgen van gifti ge stof en in het milieu. Wij wil len soortgelijke rampen in de toe komst voorkomen". De vijf Japanners leden aan kwik- en pcb (polychloorbiphenyl) vergiftiging. De verschijnselen hier van zijn ondermeer verlammingen, verminderd gezichtsvermogen, haaruitval, ademhalingsmoeilijkhe den en pigmentverandermgen. In Japan zijn ook slachtoffers van de Itai Itai-ziekte. Zij heb ben 'n overdosis Cadminum gekre gen. Zij waren niet meegekomen omdat de reis voor hen te gevaar lijk was. Door deze vergiftiging wordt hun bot afgebroken en daar om dienen zij met de uiterste voor zichtigheid te worden behandeld. (Van onze verslaggevers) STOCKHOLM Als de ont wikkelingslanden niet willen dat ♦hun voedselproduktie achterblijf bij htm bevolkingsgroei, dan zul- leuze door moeten gaan met het gebruiken van pesticiden zoals DDT en dergelijke. Ook als dat een schadelijke uitwerking op het milieu heeft. Dat heeft de Ne- van de Wereld voedselorganisa- tie (FAO), dr. Addeke Boer- ma, gisteren gezegd tijdens de plenaire vergadering van de VN- conferentie over het menselijk leefmilieu in Stockholm. De heer Boerma wees er wel op dat men een evenwicht moet proberen te bereiken tussen de stijgende vraag naar voedsel en de aantasting van het milieu. De wereldvoedselproduktie dient volgens de heer Boerma iedere 18 Jaar te verdubbelen, wil de we reldbevolking in het Jaar 2000 vol doende te eten hebben. Zelfs de landen, die nu voldoende voed sel produceren, hebben deze snel le groei nog niet kunnen realise ren. maar door een goede toepas sing van de beschikbare kennis, is dat volgens de heer Boersma wel te bereiken. Hij wees er verder op, dat de ontwikkelde landen overi gens veel meer pesticiden gebrui ken dan de ontwikkelingslanden. De Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl verklaarde later tijdens zijn voordracht voor de gedelegeerden: „Veel onzichtbare stoffen bedreigen de oceanen en daardoor de mensheid. DDT wordt nu al gevonden in pinguins aan de Zuidpool en ijsberen op de Noordpool. In de korte periode waarin deze conferentie plaats vindt stromen er al weer 25 mil joen kilo pesticiden naar de oceanen. Ze worden opgeslagen in plankton, vervolgens in de vissen die dat eten en tenslotte zelfs in de mens". Jonkheer Emile van Lennep was de tweede Nederlander, die woens dag de Alg. Vergadering moch- toesnreken. De milieupolitiek hoeft volg is de secretaris-generaal van de OESO niet te leiden tot 'n aan wijsbare vermindering van de eco nomische groei. Omdat de midde len niet onbeperkt zijn, zouden de gelden voor de te voeren milieu- politiek ondermeer verkregen kun nen worden door een beperking van de particuliere consumptie. Inter nationale samenwerking is volgens Jonkheer van Lennep de enige ma nier om tot een krachtig milieu beleid te komen. De Senegalese delegatie haalde uit naar de ontwikkelde landen en stelde deze veranitwoardelljk voor de vervuiling. Deze landen zouden dan ook de kosten moeten betalen voor het bestuderen en bestrijden van die vervuiling. „De bescherming van het milieu mag echter niet worden gebruikt als een argument om de ontwikke ling van de derde wereld tegen te houden", aldus Senegal. Ook Gha na verklaarde er zo over te denken. De Chinese delegatie heeft ple naire vergadering voorgesteld een commissie te vormen die alsnog zou kunnen proberen de ontwerpver- klaring over het menselijk leef milieu aan te passen aan de wen sen van de delegaties. Door Henk Ruyssenaers en Hans-Ludo van Mierlo Kenmerkend voor de omzichtigheid waarmee men op de conferentie de misschien wel dat de Zweedse hoog leraar en Nobelprijswinnaar Hugo Alfven, zijn aangekondigde lezing over het gevaar van kerncentrales niet mocht houden. De hoogleraar heeft in eerdere publicaties er al op gewezen, dat kerncentrales in feite levensgevaarlijk zijn. Uitbrei ding van het aantal kerncentrales heeft de Zweedse hoogleraar alleen het oproepen van gevaren met niet te overziene gevolgen genoemd. Opzien baarde tijdens een zitting van de alternatieve milieu-forum conferentie. dr. M. Taghi Farvar een Perzisch lid van de zogenaam de OI-groep die in een lezing de wereld gezondheids organisatie van criminele handelingen met DDT beschuldigde. Dr. Farvar wees erop dat het ge bruik van DDT, dat steeds meer als een gevaarlijk milieugif wordt beschouwd, alleen tot een verhoogd gehalte van DDT bij de mensen heeft geleid in die gebieden waar het werd gebruikt om malaria te bestrijden. In centraal-Amerika, Guatamala, El Salvador, Honduras, men in de afgelopen veertien Jaren geen vermindering van de malaria kunnen constateren, zo zei dr. Far var, maar de moedermelk in deze gebieden is bijvoorbeeld door accu mulering van DDT in het lichaam direct onbruikbaar geworden. Zwarte generaals President Nixon heeft de bevordering van vijf negerkolonels tot brigade-generaal goedgekeurd, zo deelt het departe ment van Defensie mee. Daarmee is het aantal zwarte generaals in het Amerikaanse leger op negen geko men.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9