Omroepbijdrage moet 3p 140 gulden komen Kamer stemt in met voorstellen NOS AAN MINISTER ENGELS: Penning voor Hirohito was relatiegeschenk'' JK KOM ZELF WEL PRATEN" itspraak van de Hoge Raad rer parkeerplaatsen Overspannen man wurgde vriendin THOMASSEN VERBAASD NDERDAG 8 JUNI 1972 By een ontploffing in de fa- I van Henderix' voeders n.v. 'lergia mengvoer op het indu- terrein in Zwolle zijn gister- lag vijf mannen gehoond. j ontploffing werd gevolgd een brand, die tot ver in de wing was te zien. Van een tien meter hoge silo werd het dak weggeslagen en van de fabriekshal werden alle rui ten vernield. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Alle gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Voor geen van hen bestaat levensgevaar. HAAG (ANP) De Hoge heeft dinsdag beslist dat de Ige Sittardse rij-instructeur J. in november 1971 zyn auto i in de "blauwe parkeerzone" Tempelplein van Sittard •de zonder een parkeerschijf iken, wel strafbaar was. De iank in Maastricht had de man (gen van rechtsvervolging, om- folgens dit college de parkeer- i binnen een parkeerzone niet Ikt hoeft te worden op "par- l&aatsen". De rechtbank zag het lelplein als zo'n parkeerplaats. De Hoge Raad is met de Maas trichtse officier van Justitie, die in cassatie was gegaan, van mening, dat hier geen sprake was van een par keerplaats waar de parkeerschijf niet nodig was, maar van een parkeer terrein. "Parkeerplaatsen" zijn de door een blauw bord met witte letter P aangegeven plaatsen, vinden de of ficier en de Hoge Raad. De Hoge Raad oordeelde, dat het bewezene in gevolge het reglement verkeersregels en verkeerstekens wel strafbaar is, maar legde de rij-instructeur geen I straf op. 609e Staatsloterij p prijs van p.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: p.000 is gevallen op het nummer: f.000 is gevallen op het nummer: p.000 is gevallen op het nummer: prijs van 10.000 is gevallen op het nummer I 25 000 is gevallen op het nummer j 50.000 is gevallen op het nummer jl00.000 is gevallen op het nummer: extra prijs van f 250.000 is gevallen in de serie V op het nummer: een troostprijs van f 4.000 op nummer elk van de andere series. n extra prijs van f 500.000 is gevallen de serie A op het nummer: een troostprijs van f 5.000 op nummer li elk van de andere series. 33 67 77 67* 62 132 933* 368 5149 077855 079526 093020 063270 012444 066574 035813 045107 068971* 089911* 089911* 041247 041247 tentie: op een met een andere prezen gevallen. gemerkt nummer is ook nog een van Regeringssteun voor de helft naar kranten met verlies HILVERSUM/DEN HAAG De omroepbijdrage ("kijk. en luister - geld") moet op 1 januari 1973 om hoog van 75 tot 140 gulden. Dat is het oordeel van de NOS. die zich bij een gelijkblijvende omroepbijdrage in de periode 1973-1976 geplaatst zou zien tegenover een tekort van een kleine 400 muljoen gultien. De door de NOS bepleite verho ging is aanzienlijk méér dan de aan passing d'ie minister Engels van CRM zich voorstelt en die zou uitmonden in een omroepbijdrage van 103 gul den. Bij dat bedrag is dan de vijf gulden inbegrepen, die de minister wil gebruiken voor steun aan de Ne derlandse dagbladpers. De NOS acht die forse stijging met 87 procent onvermijdelijk als de méérkosten van de omroep uitslui tend ten laste van de omroepbydra- Sen komen. Alleen in het geval, dat de Ster-zendtijd (opbrengst nu 95 miljoen per jaar) zou worden uitge breid en bepaalde omroeptaken (zo als de Wereldomroep) uit de alge mene middelen zouden worden be taald, kan de verhoging van het kijk en luistergeld bescheidener zijn. Deze zienswijze wordt ontvouwd in het rapport over een meerjarenplan 19721976, dat de NOS aan minister Engels heeft aangeboden. Het biedt een prognose van de ontwikkeling der omroepkostem, d'ie gebaseerd is op de cijfers van de loonkostenontwikke- ling. Maar zo sterk wisselend zijn die cijfers, dat de NOS het noodzakelijk acht het meerjarenplan jaarlijks aan te passen. Nationale advertenties Minister Engels heeft inmidkMs be kend gemaakt, dat de 30 miljoen gul den, die in 1972 en 1973 als overbrug- gingssteun aan de dag- en nieuws bladen zal worden uitgekeurd, voor de helft zal gaan naai- die bladen, die het verlies aan nationale adverten ties, dat zij door de komst van de etherreclame hebben geleden, niet voldoende hebben kunnen compen seren. De andere vijftien miljoen zal worden aangewend als bijdrage aan alle bladen in de kosten van papier- aankoop. Als verdeelsleutel zal hier bij het aarttal redactionele pagina's worden gehanteerd. Minister Enigels is hiermee terug gekomen op zijn oorpsronkelijk voor stel om 75 procent van het beschik bare bedrag toe te kennen aan de door de STER gedupeerde bladen. In een brief aan de Tweede Kamer stelt minister Engels dat aan het re geringsbeleid voor de massa-commu- nicaitiemididelen "een allesomvattende visie op het massacommunicatiepro ces waarin de belangen van de on derscheidene soorten media uitdruk kelijk erkenning en een evenwich tige afweging vintien" ten grondslag zal liggen. De regering houdit in haar beleid rekening met de samenhang van het gehele communicatieproces. In 1967 leidde het beleid tot toekenning van compensatie-uitkeringen aan de pers bii de invoering van de etherrecdame en tot voortzetting van dde uitke ringen in 1970. Hetzelfde beleid bracht met zioh. dat de etherreclame beperkt werd gehouden. Dit gaf de regering ook aanleiding in te gaan op de suggestie van de persraad tot. op richting van een bedrijfsfonds voor de pers. Onafhankelijk Minister Engels vindit voor dit be- drüfsfond)5 een autonoom bestuur geen essentiële vereiste. De minister zal zich by de besteding van de over heidsgelden uit het bedrijfsfonds la ten leiden door de adviezen van een commissie van onafhankelijke des kundigen. die door hem worden be noemd in overleg met de organisaties in de bedrijfstakken. Voordien zal elke aanvraag zijn onderzocht in de commissie bijzondere financiering, I omdat hulp uit bet bedrijfsfonds als I regel zal worden verleend in samen hang met bestaande financierings mogelijkheden. "Daarby wordt ge dacht aan een krediet van de Na tionale Investeringsbank op basis van de regeling bijzondere financierin gen", aldus minister Engels. Hij zegt dit in antwoord op het advies van de commissie Rooy. Deze commissie, die zich heeft gebogen over het bedrijfsfonds, beveelt deop- riohtine van een "databank" en de instelling van een nationaal instituut voor massacommuniicatieonderzoek. Voorts bepleit de commissie deelname van de regering en een bijdrage van de overheid in de kosten van deze instellingen. De regering wil deze zaken voor lopig in beraad houden, aldus minis ter Engels. Hebben de plannen te zijner tijd vastere vormen aangenomen, dan kan worden bekeken in hoeverre de par ticipatie van de overheid gewenst is. De mogelijkheid van de geldelijke bijdragen zal dan ook nader worden bezien tegen de achtergrond van de financiële omstandigheden, aldus I minister Engels. De NOS heeft inmiddels bij monde van voorzitter E. A. Schüt'tenhelm bekend gemaakt positief te staan tegenover financiële steun aan de dagbladpers. Daarom zal men ak koord gaan met de extra-verhoging j van de luisterbijdrage. Wel zal deze bijdrage tijdelijk moéten zijin en. niet ten ten laste mogen komen van de verhoging van de omroepbijdrage die de NOS voor de eigen werkzaam- heden van de omroep onvermijdelijk acht. Professor Jean Piaget, Zwit sers psycholoog en pedagoog heeft uit de handen van Prins Bern- hard de Erasmusprijs 1972 gekre gen. Dat gebeurde in Amsterdam in aanwezigheid van koningin Juliana. Prof. Piaget geldt als een ware baanbreker in het explore ren van de wereld van het kind en het wordingsproces van het ontluikend begripsvermogen is door hem ontsloten. Sedert een halve eeuw heeft prof. Piaget een aanzienlijke invloed uitgeoefend op de filosofie en de psychologie van het kind, en dientengevolge op het onderwijs. GEEN ALCOHOL HIJ SNELVERKEER DEN HAAG In zijn woning aan de Veenendaalkade in Den Haag heeft een 40-jarige chef-stoffeerder gistermiddag zijn 52-jarige vriendin mevrouw M. Spee. met wie hij al meer dan vijf jaar samenleefde ge wurgd. Volgens de politie zou hy in een vlaag van verstandsverbijstering heb ben gehandeld. De verhouding met zijn vriendin zou uitstekend zijn ge weest. Omstreeks half drie gisteren belde de zuster van de stoffeerder de poli tie: „Mijn broer telefoneerde zojuist. Hy zegt iemand gedood te hebben". Bij aankomst van de politie deed de dader zelf open en bracht hij de agenten naar de achter-slaapkamer waar het volledig geklede lijk van zijn vriendin in een diepe rommel kast lag. Uit het verhoor is gebleken dat de stoffeerder de laatste tijd moeilijk heden had met zijn werk. Al maan den liep hij rond met de gedachte dat hij alles verknoeide. Sinds vorige week was hij thuis en onder behan deling van zijn huisarts. Dit is de achtste gewelddadige dood waarmee de Haagse politie sinds januari mee is geconfronteerd. In januari werd een Surinamer doodgestoken en bekende een vrouw eerst haar man en later haar kind te hebben vergiftigd. In mei stak een Surinamer een landgenoot dood en wurgde een Ha genaar zijn echtgenote. Ruim een week geleden sloeg een ex-fietsenmaker zijn vrouw en zoon de schedel in. In alle gevallen kon den de daders worden aangehouden. DEN HAAG (ANP' De Tweede Kamer heeft gasteren haar instem ming betuigd met nieuwe wettelijke maatregelen tegen het alcoholgebruik bij het wegverkeer. Het wetsontwerp wil de invoering van een verplichte bloedproef en staat een hoger alcoholgehalte dan een halve milligram alcohol per mi- lij iter bloed '0.5 pro mille) niet toe voor deelnemers aan het verkeer. De Kamerleden, diie spraken, waren het er over eens, dat het alcoholver- bruik kan leiden tot grote onveilig heid op de weg. Er was evenwel ver schil van mening over de vraag of het gebruik eigenlijk helemaal ver boden zou moeten worden, en over de vraag, waar de grens moet liggen. Pors jr. 'DS *70) bracht het dui delijkst onder woorden, dat die grens eigenlijk 0.0 pro mille zou moeten zijn. Dit standpunt vond instemming bij Van Rossum (SGP' en Wiebenga iPSPi Mejuffrouw Goudsmit (D'66) zei veel meer te voelen voor een pro millage van 0.8, omdat deze grens ook in het buitenland wordlt aangehou den. Het wetsontwerp gaat er van uit, SINGAPORE ROTTERDAM (ANP) Burgemeester Tho massen van Rotterdam, die zich thans met zijn delegatie in Sin gapore bevindt, is bereid te rea geren op de kritiek op zijn be zoek aan keizer Hirohito van Japan vorige week woensdag in Tokio. Zondagmorgen vroeg zal hy op Schiphol arriveren en daar een nadere verklaring ge ven» De Rotterdamse delegatie heeft zich verbaasd over de na klank. die het bezoek van de burgemeester aan de keizer in Nederland heeft. De leden van de groep hoorden in Singapore over de vragen, die het PvdA- liid E. Meester in de Eerste Ka mer heeft gesteld betreffende de overhandiging van een ge schenk aan de keizer. Drs. A. J. Lems, die als frac tievoorzitter van de PvdA in de Rotterdamse gemeenteraad aan de reis naar het verre oosten deelneemt (hij is tevens lid van de Tweede Kamer), meent dat de burgemeester alleen verant woording schuldig is aan de ge meenteraad. Hij acht het juist, dat de burgemeester een be zoek aan de keizer heeft ge bracht en dat hij een geschenk heeft aangeboden. Dat geschenk was de Eras- muspenning. Deze heeft volgens de heer Lems allerminst de be tekenis van een officiële Rot terdamse onderscheiding, maar veel meer het karakter van een relatiegeschenk op niveau. De uitreiking van de penning acht drs. Lems overigens ook juist, omdat in Japan sinds de Twee de Wereldoorlog de democratie bewust tot ontwikkeling is ge komen. De fractievoorzitter vindt ten slotte dat men 25 jaar na de bevrijding bij elk internationaal contact niet meer behoeft af te vragen of het juist is. Dan kun nen we helemaal geen externe relaties meer onderhouden, al dus de heer Lems. consumenten in Nederland gebruiken talloze Japanse produkten en wij pro beren zoveel mogelijk te expor teren naar Japan. Dat wordt door niemand bestreden. De burgemeester heeft niet met de delegatieleden over de zaak willen spreken om de twee wethouders en twee gemeente raadsleden in de delegatie niet in een positie te brengen er eventueel op te moeten reage ren. De verantwoordelijkheid voor zijn bezoek wenst burge meester Thomassen zelf te dra gen. dat bii een promillage van 0,5 heit deelnemen aan het verkeer een ge vaar wordt. Omdat het nemen van een bloedproef enige tijd in beslag neemt, mag worden aangenomen dat ir veel gevallen het in het laborato riumrapport opgegeven bloedalcohoi- j genalte 0.3 pro mille lager zal zijn aan op het moment van de aan houding. Drs Van Thhijn kwam met een mede door D'66, WD en PPR on dertekende motie. Deze vraagt de Kamer de regering te verzoeken de bloedproef af te schaffen zodra blijkt dat de ademtest betrouwbaar is. Dg doelmatigheid van de nieuwe maatregelen bracht drs. Van Thyn ter sprake nadat hy had laten weten dat zijn fractie is voor de bei-ordering van de verkeersveiligheid en het te rugdringen van het aantal ongeval len waarbij overmatig alcoholgebruik in het geding is. De "pakkans" wordlt geringer, stelde hy. Bij de invoering van de nieuwe wetgeving wordt de groep mogelijk strafbaren aanzienlijk uitgebreid, maar nergens blRkt dat de intensi- - teit van de opsporing wordt verdub beld of verdrievoudigd. De geringe kans, om na overmatig alcoholge- b;uQf "ePakt te morden, zal van in vloed zijn op het toekomstig gedrag van de weggebruikers, zei drs. Van Thyn. Mr. Koning (WD) vroeg of de re gering er van overtuigd is dat na de invoering van de nieuwe bepalingen voldoende artsen aanwezig zullen zijn om de proef te nemen, gezien de aarzelingen in tic medische wereld. Hij meende, dat de Kamerleden niet uit de weg mogen gaan voor hun eigen verantwoordelijkheid, ook al zou hun dit persoonlijk onaange naam zijn. Hy herinnerde aan de veie recepties, welke Kamerleden ver plicht moeten bijwonen. De liberale woordvoerder was eer gisteren op de ontvangst in de Rid derzaal in Den Haag ter gelegenheid van de bijeenkomst van Se parlemen ten van Nederland. Suriname en de Antillen. Het valt by die gelegenheid op. dat de presenteerbladen over het algemeen rijkelijk met diverse alco holische dranken zijn getooid, maar dat men weinig keuze heeft als men zoekt naar alcoholvrije dranken. "Ze ker de overheid heeft een taak dat op tie recepties, die door haar wor den gegeven, de bezoekers na afloop nog in staat zijn een motorvoertuig te besturen". Drs. Wiebenga dacht dat by re cepties en op parties het serveren van alcohol een taboe zou moeten wor den. omdat de meeste deelnemers daarna nog moeten rijden. Hij laak te het dat in de Kamer nog gespro ken was over een sociaal alcohol gebruik. Er moet gesproken worden van a-sociaal drinken. Minister weigert Kamer gesprek met generaal DEN HAAG Minister H. J. de Koster weigert generaal-majoor F. E. Meijnderts mee te brengen voor een gesprek met de defensiecommissie uit Tweede Kamer. De commissie had om uitleg gevraagd van meningsver schillen die er tussen de bewindsman en de generaal zouden bestaan over het te voeren beleid. De minister is wel bereid om hier over zelf met de commissie te spre ken. Generaal Meijnderts zou in een brief kritiek hebben geuit op „te du re" aankopen van materieel, op het plan Ter Apel en op het feit dat enige duizenden dienstplichtigen minder zullen worden opgeroepen. i De Koster heeft op de twee eerste punten tot nu toe geen commentaar willen geven. „Ik heb de comman danten van de drie krijgsmachtdelen gevraagd hun ideeën eens op papier te zetten. Enkelen hebben dat ook gedaan", zegt hy. Hy voegt er aan toe dat er by de Nederlandse krijgs macht net als elders „een gezonde concurrentie" tussen de verschillende delen bestaat. Van een controverse tussen hem en de legerleiding zou geen sprake zyn. De vermindering van dienstplich tigen is volgens De Koster slechts relatief. In 1970 vielen er „gaten" in de lichtingen doordat veel meer jon gens dan werd verwacht in aanmer king kwamen voor uitstel wegens studie of buitengewoon dienstplichtig werden verklaard. Vorig Jaar mikte de afdeling Dienstplichtzaken net Iets te hoog en riep er teveel op. Een zekere schommeling is volgens De Koster echter niet te vermyden. Stukken De Kamercommissie krijgt van mi nister De Koster waarschynlyk van daag nog een Ujst met niet-geheime stukken die de commissie-Van RUckevorsel heeft geraadpleegd by haar studie over de toekomst van de Nederlandse defensie. Het socialisti sche Kamerlid mr. Stemerdink ziet daarom voorlopig af van de interpel latie waarmee hy had gedreigd als die stukken niet op tafel zouden ko men. Mr. Stemerdink hoopt dat onder andere de stukken vrUkomen waar over hy privé beschikt en die zyn bewering zouden staven dat het mo biele Oerlikon-luchtdoelgeschut dat Defensie wil bestellen in totaal op f 1250 miljoen gulden, dat is twee keer zo duur als begroot, kan uit komen. Minister De Koster heeft ontkend dat dit het geval zal zyn. Stemerdink: „Maar hy heeft wel erg letteriyk op de vragen van myn col lega Keuning (DS"70) geantwoord. zó dat je het gevoel hebt dat het misschien op een paar miljoen na wel waar is". Er zit volgens mr. Stemerdink ook „ontzettend veel rek" in de kosten berekeningen voor de munitie van het Oerlikon-geschut. „Het advies bureau Berenschot heeft uitgerekend dat één schot dertig gulden kost by een gemiddelde van 1,25 miljoen schoten per jaar. De landmacht komt op 96 gulden per schot. Dat scheelt meer dan tachtig miljoen gulden per Jaar".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7