Bull-terrier nog altijd 'n geduchte vechtjas U%0 RN^ EESVOER VOOR SPORTVISSERS Bedosan I vis I sport ^■SmI Toeristische tips Wandelen in Haarlem rooi aantal nieuwe boeken over hengelsport E J' LTMAN JERDAG 8 JUNI 1972 PAGINA 11 De Bull-terrier is zoals hij daar staat een geduchte ver schijning! Kort en vierkant ge bouwd en met een paar bijzon der stevige kaken. Hij is dan ook door de Engelsen in de vorige eeuw gefokt om zijn brood te verdienen in de „dog-pit", de bondenarena. Hondengevechten zijn lange tijd in Engeland een geliefkoosd volksvermaak geweest. Hoge weddenschappen wer den afgesloten op favoriete vechtjassen en vaak werden er door de eigenaars van gerenom meerde kampioenen grote bedra gen verdiend. Dit bracht som mige op geld beluste lieden op het idee een hond te fokken, speciaal voor het hondenge vecht. Waarschijnlijk is de En gelse bulldog de vervaarlijkste vechtersbaas die er bestaat. Maar voor de hondenarena is hij minder geschikt omdat hij niet agressief genoeg is. Bo- Door Paul Marijnis en Aad Hakkert vendien heeft hij vaak moeite om vluggere tegenstanders te pakken te krijgen. Daarom kruisten de 19de eeuw- se „sportliefhebbers" bulldoggen met terriers. Het resultaat: de bull-terrier. Hij heeft de moed en de kracht van de bulldog naast het felle en de lenigheid van de terrier. Hij is buitenge woon dapper en vasthoudend en gaat voor geen enkele hond uit de weg. Geen wonder dat-de bull- terrier een gevierde verschijning werd in de dogpit. Wie hem goed bekijkt, de brede eivormige schedel en de zware gespierde poten beseft dat hij een hond voor zich heeft die voor niets of niemand bang is. Het zou onzin zijn te beweren dat de bull-ter rier van tegenwoordig een doetje Is. Hoewel lang niet meer zo agressief als vroeger zijn ze nog steeds ten volle bereid een knok- partijtje met een andere hond te beginnen. Geen wonder, want voor diezelfde knokpartijen zijn ze vroeger gefokt. Als U bij de opvoeding van de jeugdige bull-terrier beleid toont is het heel goed mogelijk zijn agressieve neigingen in de kiem te smoren. Want als hij 8 weken oud is, is hij al een vechtlustig makkertje dat overal zijn tan den in zet. Verbied hem dat streng en lach er niet verte derd om. Want dan voelt hij zich aangemoedigd en des te moeilijker wordt het om hem weer in het gareel te krijgen. Toom hem dus in als hij klein is en U heeft een dappere opgewekte metgezel die noch zijn baas noch anderen overlast aandoet. A. Angstbij ters Er zijn helaas nog altijd mensen die er trots op zijn dat him hond een gevaarlijk en agressief monster is: de schrik van de buurt. Maar meestal is zo'n hond een zogenaamde „angstbij ter". Dat wil zeggen dat hij zó bevreesd is voor alles en iedereen dat hij niet beter weet te reageren dan door aan te val len. Ik heb het meegemaakt dat zo'n angstbij ter snel achter el kaar twee honden lelijk ver wondde die hem absoluut niets hadden gedaan. En de baas stond erbij te lachen Maar met een goed-gefokte bull-terrier hoeft U niet bang te zijn een angstbijter te tref fer. Hij is eerder overmoedig. Er zijn twee soorten de zui ver witte en de bruin-wit gevlek te. Qua karakter zijn ze echter precies hetzelfde. Bull-terriers zijn een betrek kelijk jong ras. Maar ze heb ben zich in de circa honderd jaar van hun bestaan een grote reputatie verworven. Generaal George Patton, de bekende Ame rikaanse tankcommandant uit de tweede wereldoorlog werd overal vergezeld door zijn bull- terrier Willie. Een uitstekende keus voor een man die bij Zijn soldaten als ,31ood- and Guts" dat wil zeggen „bloed- en moed" bekend stond. Een Britse keurmeester die een rondreis maakte door Afrika kwam tot de verbazingwekkende conclusie dat veel Europese plan tage eigenaars voor de bewaking van huis en gezin bull-terriers gebruikten. Zijn ijzersterke ge stel en het feit dat hij goed te gen hoge temperaturen bestand is maken hem hiervoor beter geschikt dan b.v. de Duitse her der. En onlangs hoorde ik van een kennis die juist uit Zuid-Ameri- ka terugkeerde dat veel rijke in woners van Colombia een bull- terrier als lijfwacht hebben. White Cavalier Wijlen P. M. C. Toepoel, een van de grootste hondenkenners ter wereld vertelde dat bull-ter riers in Engeland erg geliefd wa ren bij alleen wonende da mes. Het is inderdaad een feit dat de onverlaat die een bull- terrier-baas of -bazin aanvalt dat geen tweede keer zal doenl Een snelle tocht naar het zie kenhuis is het onvermijdelijk ge volg. Al met al is hij zijn bij naam „the white cavalier" ten volle waard. Intelligent, moedig en sportiefde bull-terrier is een hond die bij velen in de smaak valt. Heeft u vragen over uw hond: een briefje naar het bureau van dit blad ten name van de schrij vers van deze artikelen en U krijgt zo snel mogelijk ant woord. Wilt U meer weten over de bull-terrier dan kunt U terecht bij het secretariaat van de ras vereniging: Nederlandse Bull-terrier Club, F. C. Oude Elferink, Maassluisstraat 318 I, Amsterdam-W tel. 020- no. 155869. 4iiiiinniiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniMiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMuiiuiHiuiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiuiuiiiiiiiiiiiiuiuwiM| II Wandelen is „in". Dan denken we aan een tocht langs sappige wei den waar koeien grazen of over geu rende bospaadjes. Maar wat doen we als het weer niet meezit? Dan kan er ook gewandeld worden, en hoe Iedere dag bent u deze zomer welkom bij de VW in Haarlem voor de VW-Stadspuzzeltocht. Dit is een boeiende en gezellige wande ling van twee tot drie uur. De tekst van de routebeschrijving vertelt leu ke bijzonderheden en verwijst even eens naar de vragenlijst (vijfen dertig vragen). De tocht voert langs acht controleposten. Drie daarvan zijn restaurants, waar men desge wenst een pauze kan inlassen. Het aantrekkelijke van de puzzel- tocht is, dat men haar kan lopen op elke gewenste dag (ook op zon dag) en dat men zijn eigen tempo kan bepalen. Bij de VW Haarlem aan het Stationsplein kan men zondags terecht van elf uur tot half twee 's ochtends en van vijf uur tot acht uur 's avonds. De prijs bedraagt f 2.50 per mapje met rou tebeschrijving en vragenformulier. Natuurlijk is 't niet noodzakelijk dat iedereen zo'n mapje koopt. Twee of drie personen kunnen letterlijk en figuurlijk uit de voeten met één mapje. Aan het einde van de tocht ontvangt iedereen, die zo'n mapje heeft gekocht, ongeacht het behaal de resultaat, een mouwembleem als bewijs, dat hij de tocht heeft volbracht. Voor de goede en zeer goede deel nemers zijn er verder prijzen in de vorm van boekjes over Haarlem en uitgaan in Nederland. Het ligt tenslotte in de bedoeling aan het einde van het jaar een finaletocht te organiseren voor de vijftig a zes tig deelnemers, die in de loop van het jaar de beste resultaten be haalden. De „Stoomgroep" van de Neder landse Vereniging van Modelbou wers zal op zaterdag 10 Juni haar Jaarlijkse bijeenkomst houden in het Nationaal Automobielmuseum in Leidschendam. Gewoontegetrouw zullen vele leden weer hun zelfge bouwde stoommachines meenemen en in werking 6tellen. Het resul taat van honderden uren min icon- structiewerk zal ongetwijfeld weer een boeiend gezicht opleveren, zo wel voor de makers als voor de mu seumbezoekers. Wie belangstelling heeft kan tussen 's ochtends elf en 's middags vier uur een kijkje gaan nemen in Leidschendam. Van 15 Juni tot en met 24 sep tember wordt een presentatie ge geven van alle werken van Piet Mondriaan in de verzameling van het Haagse Gemeentemuseum. Dit evenement valt in het Jaar, waarin herdacht wordt dat de kunstenaar honderd Jaar geleden in Amersfoort geboren werd. Het Haagse museum bezit door een onlangs verkregen legaat de grootste collectie schil derijen en tekeningen van Piet Mondriaan. De tentoonstelling wordt ingeleid door een kleine ruimte, waarin begeleid door foto's en documenten een kort overzicht wordt gegeven van Mondriaans le ven. Speciale rondleidingen zijn er op woensdagmiddag om 14.30, woens dagavond om 20.30 uur en zaterdag middag om 14.30 uur. Speciaal voor kinderen is er het zogenaamde „Mondriaan- mysterie- spel". Het museum vraagt de hulp van vele scherpe speurdersogen om dit mysterie te ontraadselen. Voor goe de oplossingen zijn prijsjes be schikbaar. Het museum is geopend op maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zo. van 13 tot 17 uur en elke woensdag en vrijdag bovendien van 20 tot 22 uur. ADVERTENTIE Maak er snel en effektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosan pleister de oplossing is,waarop u zo lang hebt gewacht UNICURA N.V., AMSTERDAM lk jaar zo rond het begin van het nieuwe visseizoen int zich bij de Nederlandse uitgevers een soort „hengel- ts" af te tekenen. De eerste juni betekent namelijk alleen de start van een nieuw visjaar, maar is hoven de datum waarop de uitgevers mikken om hun nieuwe 'isserijlectuur op de markt te brengen. ik sta er steeds weer ver- van hoeveel nieuwe boeken er i markt komen. Er is blijkbaar verzadigingspunt op dit ge- Het hengelaarslegioen moet iet al toch wel een bijzonder volkje zijn. want ik ge niet dat de heren uitgevers zo iropisch zijn ingesteld, dat ze jen laten vervaardigen waar heen cent te verdienen valt. dit Jaar zijn er weer veel pennevruchten van „schrij- vissers" of „vissende schrij- in druk verschenen. Persoon- Wnd ik het boek „Veel vangen He vaste hengel" het best lees- Het is een uitgave van Else- pn de auteur is geen onbeken de hengelaarswereld, name- s Amsterdammer Jan Schrei- graaf Paul Melief noemen, want de kwaliteit van het boek steunt voor een groot deel op de prachtige foto's waarvan een groot aantal in kleur. Fotograaf Paul Melief is de trouwe begeleider van Van Onck op zijn visreizen door Nederland. In het 234 bladzijden tellende boek vindt u onder meer vele gegevens over vismateriaal. Achtereenvolgens pas seren de vaste hengel, de spin- en werphengel, de vliegenhengel en de zeehengel de revue. Ook de manier waarop bepaal de Vissoorten het best gevangen kunnen worden komt aan de orde in het boek. Verder is er nog een apart hoofdstuk gewijd aan aas, voer en voeren. Gezien de luxueuze uitvoering van het boek is de prijs aan de pittige kant ,nJ. 25 gul den. De schrijflust van Van Onck schijnt overigens geen grenzen te kennen, want van zijn hand ver schenen nog twee nieuwe visboe ken. „ABC" door Luitingh in Laren (N.H.) en de ander werd op de markt gebrach door de uitgeverij L. J. Veen in Wageningen en heet „Fijne kneep jes voor de hengelaar". Het spijt mij te moeten constateren, (jat bei de boekjes qua inhoud onder de maat blijven. Nu zijn er in de afgelopen jaren ook veel goede boeken over de sportvisserij van Van Onck versche nen en ik kan me dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat hij zich een beetle heeft overeten aan de drie opdrachten, die hij vorig jaar had. Zo is het „ABC" voor een groot deel een overlapping van de „Encyclopedie van de sportvisse rij" nu al weer wat Jaartjes ge leden bii Elsevier verscheen. Daar komt bil dat in het boek „ABC" een flink aantal storende druk- en zetfouten voorkomen. Daardoor blijft het allemaal wat povertjes. Hetzelfde geldt eigenlijk voor het boek „Fijne kneepjes". Het boek je is een samenvatting van aller hande tips en adviezen, die aan de ADVERTENTIE 5 de goede vangst j Morsstraat 46 - Leiden f Telefoon 21751 J waterkant van pas kunnen komen. Hoewel het boek zeker een aantal waardevolle zaken aanstipt, komt Van Onck met een aantal tips op de proppen, die zo ingewikkeld van opzet ziln, dat ze nooit en te nimmer aan de waterkant zullen worden toegepast. Nogmaals: het is is lammer dat een man als Van Onck, die veel heeft bijgedragen tot de popularisering van de hengel sport, dit Jaar niet wat kritischer geweest is bij het samenstellen van zijn nieuwe publikaties. Het boekje „Fijne kneepjes" kost f 7.90. Klassieker in de sportvisserijlectuur. In 1940 baarde de eerste uitgave van het boek opzien door de pertinente op vattingen van de schrijver C. H. Geudeker. Jarenlang gold hij als de man, die de sportvisserij in ons land een nieuw aanzien gaf. De uitgave „Beet" beleefde zeven drukken waarvan er een aantal in de oorlogsjaren verscheen. Zelf be zit ik zo'n oorlogsuitgave, waarin de stukjes zijden lijn want „Beet" bevatte échte haakjes en lijnen ontbreken, omdat ze tij dens de bezetting niet te krijgen waren. Van dit boek is nu een nieuwe druk verschenen. Geudeker heeft het boek op di verse plaatsen aangepast, hoewel het de authentieke "Jongens-onder - elkaar"-sfeer blijft ademen. Het boek bevat volgens traditie ook nog wat vismateriaal, zoals haakjes en lijnen. Vooral uit dat materiaal blijkt, dat er sinds de ja ren veertig heel wat veranderd is in de sportvisserij. De prijs van het boek is f 16.90. Voor jeugd Tenslotte nog twee boekjes, die vooral voor de Jeugd besterad zijn. "Vissoorten in Nederland" is een uitgave van het ministerie van Landbouw en Visserij waarin bij- ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN de sport Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 De een is getiteld „ABC voor de Nieuwe visboeken fdpge pen deze sportvisser-winkelier op mijn boekenplank al heel lU\erkjes. maar ik moet zeggen laatste zeker tot de besten vorden gerekend. Jan Schrei- eeft de gave om een brok in- |itie en voorlichting over de "sserij te verwerken in een lal dat lekker vlot leest, feiner heeft een geestige pen en jvendien in staat op het oog vare zaken zo te relativeren, voor de lezer gemakkelijk te leren zijn. de schrijver zich ditmaal be- tot het vissen met de vaste is een goede greep, want ADVERTENTIE iengelsporthuis lijndijk 76, Leiden, tel. 34867 nog altijd vist zeventig procent van het Nederlandse hengelaars legioen met de vaste hengel. De ver dienste van het boek is. dat duide lijk blijkt, dat hier een man aan het woord is die de vissport niet uitsluitend met de pen bedrijft maar de stof voor zijn verhalen op doet langs de waterkant. Geen gortdroge theorie, maar een komische vertelling die doorspekt is met tips en adviezen. Belangrijk is ook dat Schreiner zijn theorie- en niet als alleenzaligmakend ver koopt. Hij legt ze ter tafel en de lezer moet zelf maar bepalen of hij met hem eens is of vindt dat de zaken anders liggen. De prijs van het ruim tweehonderd bladzijden tellende boek is f 13.90. Verzorgd Zou er een prijs beschikbaar zijn voor het best verzorgde vis- sporttoek, dan zou die ongetwijfeld terecht komen bij „Vissen is een gave, vangen is een kunst", een boek dat werd uitgegeven door de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij. De auteur van dit boek is ook al geen onbekende. Het is Hans van Onck. de hestor van de Nederlandse hengelsportauteurs, die al zo'n veertig boeken over de sportvisserij heeft geschreven. Wie iets over dit boek zegt moet in een adem met de auteur de foto hengelsport" en werd uitgegeven (Foto Holvast) der Het boek „Beet" kunnen we zon- een „klassieker" noemen Paling peuren Een boekje dat vooral by veel Leidse sportvissers zal aanslaan is „Paling peuren", geschreven door L. Kombrink en uitgegeven door N. Kluwer in Deventer. Zoals de ti tel van het boekje al zegt handelt het over het peuren, en dat is een facet van de sportvisserij, dat de Leidenaars nog al aan het hart gebakken is. Wie kent er niet het verhaal in de oude Camera Obscu- ra over de „Leidse peueraar" die aan de waterkant zit met zijn peur- stok waaraan een bundeltje keurig gedrapeerde wormen bungelen". Het boekje bevat het levensverhaal van de schrijver, die al op 13 -Ja rige leeftijd de peur stok ter hand nam. Hij kan dus putten uit een rijke ervaring. Het boekje, dat is voorzien van een reeks foto's en zonderheden worden verteld over de bekende en minder bekende vis soorten in ons viswater. ,Van vele vissen zijn kleurenfoto's in het boek je opgenomen. Het boekje kost één gulden maar is niet in de boekhan del te krijgen. U kunt het wel be stellen bij het ministerie van Landbouw en Visserij, 1ste Van Den Boschstraat 4 in Den Haag. In de Globe-reeks van de uit geverij Kok in Kampen is versche nen „ZoeterwatervisseriJ" geschre ven door N. Scott. Het is een boek je in het bijzonder bestemd voor die Jongen (of meisje) die de eer ste schreden zet op het pad van de hengelsport. Aan de hand van tal- rijke tekeningen krijgt de Jonge le zer de ..basisgegevens" die noodza kelijk zijn voor een succesvol ver blijf langs de waterkant. Het boek je kost f 3.25. ADVERTENTIE IALLÏS voorde 1HENGEISIPOKT i vindt U natuurlijk bfl

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11