EIDSCH DAGBLAD oliticus Janssen door de minister geweigerd SANOceL GIF IN BEKEN DJAKARTA DENKT AAN VERPACHTING IRIAN inflict over benoeming bestuurslid vandaag bedrijfshal •opees overleg evaar ELVALLIG LEIDSCH DAGBLAD Mijnramp Rhodesie: 468 doden? WINKEL/ BEDRIJFSRUIMTE lit 1 maart 1860 DINSDAG 6 JUNI 1972 No. 33726 G. Koopman teur: Dors. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) ,G (ANP) De Eu- inferentie van de zes en 'ber in Parijs, lijkt enn- te komen. Gisteren is •g, waar de ministers ,ndse Zaken van de zes voor een tweedaagse bijeenkwamen, bekend ,t de Franse president ;t blijft houden aan zijn ;n „politiek secretariaat" moet komen met als Parijs, bereid de topconferen- afspringen als hij deze ligd krijgt en aange- Frankrijk, geen van de iets voelt voor een poli- A in Parys en t voor lende land, Engeland, het momenteel zeer de tien in oktober in Pa- tafel zullen zitten. Pompidou heeft vorige Belgische premier Öas- en zijn minister van Zaken, Pierre Harmei, minister Schuhiann be- fklaard dat hij als niet zou vaststaan dat de resultaat zou opleveren, iitwoording wilde nemen regeringsleiders te nodigen. Gisteren gische diplomatieke bron Pompidou, Eyskens en edekte, maar niet mis te ïmen, gezegd heeft dat Jleveren" voor hem al- etekent dat er besloten js een politiek secreta- EEG te vestigen. Eys- mel zijn voor dat drei- rigens niet door de n. erp topconferentie is teren tijdens de Euro- raad in Luxemburg niet komen. AM (ANP) De zan- h List is varanachit ge- it by een auto-ongeluk n-noord. Zij is met on- opgenomen in het Wil- sthuis. De auto, be- Cees Nooteboom, slipte nde oorzaak en botste shtmast- boteboom en een derde irden niet gewond. j een veel bewolking met egen of enkele buien, matige, in hoofdzaak wind. Min. temperatu- r 10, maxima mor- pgemaakt om 11.15 uur). LEIDEN Bromsnor was van morgen in Huize Buitenzorg, het tehuis voor dubbel gehandicapte kinderen aan de Hoge Rijndijk in Leiden. De 12-jarige Jan Schijf uit Rijswijk kreeg van Bromsnor een Sjors en Sjimmie-boek en Bromsnor kreeg van hem een blik koekjes. „Van Saartje", vertelt de directrice, mevrouw van de Ruit. Jan is een van de weinigen hier, die beseft wat er gebeurt". Bromsnor kwam langs namens de Stichting "Vreugde bereiden aan zieken en eenzamen"die vandaag twintig jaar bestaat. Vandaag krijgen duizenden zie ken een bos bloemen van deze stichting die dit werk belangeloos doet. Tevens ivorden er meer dan tweehonderd feesten gehouden. En één zo'n feest was in Huize Buitenzorg. (Foto Holvast) Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs k word abonnee per 21 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder gel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer liden. In Limburg ROERMOND (ANP) Op de bene denloop van de Roer bij Roermond heeft zich gisteren een massale vis sterfte voorgedaan. Binnen enkele uren dreven duizenden dode vissen naar de plaats waar de Roei- in de Maas uitmondt. De juiste oorzaak van deze vis sterfte hebben de deskundigen nog niet kunnen achterhalen, maar men vermoedt dat de sterfte een gevolg is geweest van zuurstofgebrek in het Roerwater. Dit zuurstofgebrek zou dan ontstaan zijn door de lage wa terstand en de sterke vervuiling van de rivier. De plotselinge stijging van de temperatuur zou volgens deskun digen eveneens een rol hebben ge speeld. De Tungelroyse beek en de Neer beek in Midden-Limburg zijn ern stig verontreinigd door een giftig zuur dat uit een defecte installatie van „Zinc-Organon" in Budel, een dochteronderneming van de AKZO. is ontsnapt. Het Middenlimburgse waterschap Heythuysen heeft de boeren gead- viseert hun vee niet uit de beken te laten drinken. Het in grote hoeveel heden ontsnapte gif is fluor-water- stof. „Zinc-Organon" heeft inmiddels kalk in de beken gestort omdat dit het zuur bindt en neutraliseert. Volgens de provinciale voorlich tingsdienst zou de op deze wyze ge neutraliseerde gifstroom vanmiddag de Maas bereiken. Er zou geen ge vaar meer bestaan voor mens en dier. De hengelvereniging Neer, die pas in de Neerbeek 2400 snoeken en 25.000 alen heeft uitgezet, heeft aan gekondigd dat tegen het Budelse be drijf een proces zal worden aange spannen wanneer achteraf wel van massale vissterfte sprake blijkt te zijn. LEIDEN Minister De Brauw van Wetenschappen wenst het voormalig kamerlid van de Politieke Partij Ra- dikalen, drs. P. Janssen, niet te aanvaarden als lid van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit. Volgens de minister mist hij de noodzakelijke ervaring als manager. De naam van drs. Janssen was voorgesteld door de universi teitsraad en kwam voort uit een lijst van veertien kandidaten die de raad van de minister ter inzage had gekregen. Minister De Brauw heejt zelf de voorkeur voor mr. W. Koppelaars, die ongeveer tegelijk met hem in Leiden heeft gestudeerd. Nu is mr. Koppelaars directeur van de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid in Rotterdam. Gisteren heeft een delegatie uit de universiteitsraad twee uur met de minister gesproken. De raad stelde voor de komende vacatures in het dagelijks bestuur, die voortvloeien uit het verplichte aftreden van da-. Mun tendam en mr. Moons, op te vullen met één manager en met een man met een zo groot mogelijk maat schappelijk inzicht. De raad dacht hierbij duidelijk aan een politicus. Maar de minister meent dat er wel twee managers in het dagelijks be stuur mogen. De andere leden van het vijfkop- ge bestuur zijn de rector magnifi cus en de hoogleraren Maas en Oos- terhoff. Over de tweede kandidaat bestaat wél eensgezindheid. Het gaat hier om mr. K. J. Cat, directeur van de pa pierfabriek Van Gelder. Ook hij heeft in Leiden gestudeerd. Hij is lid van de WD en het is van hem bekend dat hij steeds grote belang stelling heeft gehad voor de ontwik kelingen in Leiden en de rijksuni versiteit. Zijn naam is ook genoemd als opvolger van mr. G. C. van der Willigen als Leids burgemeester. In ministerraad De Volkskrant van vandaag weet te melden dat er over de kandida tuur van drs. Janssen ook onenig heid is ontstaan in de ministerraad. De „politieke" ministers Biesheuvel, Nelissen en Boersma zouden voor drs. Janssen's kandidatuur zijn, maar minister De Brauw blijft by zyn standpunt. In de vergadering van de univer siteitsraad van gisteren is over deze zaak en het uitlekken er van in onze krant nog van gedachten gewisseld. Sommigen vonden het onjuist dat een lid van de universiteitsraad deze zaak naar buiten had gebracht. Ook werd er kritiek geuit op de houding van drs. D. L Couprie, de voorzit ter van de raad. Hij had, anders dan besloten in de universiteitsraad, de brief die men wilde zenden aan de Tweede Kamer tegengehouden, om dat hij eerst nog een nader onder houd met de minister over deze zaak wenste. Na de vergadering van de universiteitsraad Ls nu alsnog be sloten om die brief te versturen. In middels is bekend geworden dat de minister van Wetenschappen zijn voordracht voor de kandidaten voor het dagelijks bestuur van de univer siteit al heeft laten uitgaan naar de Koningin. De universiteitsraad concludeert, tn zijn brief dat met de minister zinvol over leg zoals door de wet voorge schreven niet mogelijk is. dat de handelwijze van de mi nister voor de raad onaanvaard baar is. dat de minister aan de univer siteit bestuurders opdringt. dat de minister door zyn han delwijze het algemeen belang niet dient, op ontoelaatbare wijze ingrijpt in de bestuurlijke ver houdingen binnen de Leidse uni versiteit en deze daarmee ern- doet. Te koop of te huur gevraagd moderne plm. 1000 m2. Tel. aanbiedingen 02977 27959, na 19.00 uur. dat de minister, zeker waar hy zelf van mening is dat het om marginale verschillen tussen op zichzelf volledig in aanmerking komende kandidaten gaat, er verstandig aan zou doen, alsnog de aanbeveling van de universi teitsraad te volgen om daarmee te elfder ure de interne bestuur lijke verhoudingen binnen de universiteit en die tussen de uni versiteit en de overheid te red den. Onverkwikkelijk gevecht Minister De Brauw is in een weinig verkwikkelijk gevecht gewikkeld met de Leidse universiteitsraad. De bewindsman wil koste-wat- het-kost een eigen kandidaat handhaven voor het dagelijkse be stuur van de universiteit en gebruikt daarbij niet zulke sterke argumenten. Het is vanzelfsprekend dat de universiteit met de steeds grotere maatschappelijke bindingen van dit wetenschappelijk bedrijf voor ogen, wenst dat die "maatschappelijkheid" ook tot uiting komt in het dagelijks bestuur, Daaruit vloeit voort dat een man met politieke ervaring geschikt lijkt voor zo'n bestuurscollege. De minister ontzegt nu de politieke kandidaat de geschiktheid om te besturen. Dat is een twijfelachtig argument. Want zou dat dan ook niet gelden voor alle ministers die uit het parlement voort komen? De meesten van hen missen in eerste aanleg ook de erva ring van een manager. Het is jammer, dat een minister die het op zich genomen heeft om het wetenschappelijk onderwijs te hervormen en dat is nodig telkenmale terugvalt op een niets ontziende hardheid, die wel moet leiden tot prestigegevechten. Of het nu om de duizend gulden collegegeld gaat of om de benoeming van een universiteitsbestuur Zeker in dit laatste geval drijft de minister een zaak op de spits, die daardoor ongewenste proporties gaat aannemen En daarmee is niemand gediend. 16 PAGINA'S Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties durfde het in zijn openingstoe spraak bij de V.N.-milieuconfe- rentie niet aan een oorspronke lijke passage, die al was verspreid, uit te spreken. Die passage ging over Vietnam. Wel had hy het in het algemeen over oorlog als ver vuiler nummer één. PAGINA 8 Leiden heeft een nieuwe wethou der: M. G. J. Ham. PAGINA LEIDEN K. en O. heeft in het komende seizoen veel keus te bieden. PAGINA 5 Christelyke fracties gaan de sa menwerking verdiepen. PAGINA 7 Halfzwaargewicht Jan Lubbers zal het vanavond tegen Finnegan moeten waarmaken. Hij is vol vertrouwen. PAGINA 9 SALISBURY CAP) Men vreest dat bij een ramp in de Wankie-myn in Rhodesië 468 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Dit heeft een woordvoerder van de mijn bekend gemaakt. De woerdvoerder van de mijn verklaarde in Salisbury dat zich in de myn 'n grote ontploffing heeft voorgedaan. De mijn ligt ongeveer 320 kilometer ten noorden van Boelawajo. De woordvoerder deelde mee dat op het moment van de ontploffing ongeveer 470 mijnwerkers onder gronds waren. 435 Afrikanen en 35 blanken. Onmiddellijk zyn reddingsploegen in actie gekomen. Zij worden bij hun pogingen gehinderd door de ontwik keling van myngas en het feit dat het ventilatiesysteem in de mijn on klaar is geraakt. Te huur gevraagd pml. 150 m2. Tel. aanbiedingen 02977—27959. na 19.00 uur. DJAKARTA (AFP) De voorma lige Indonesische vice-president dr. Mohammed Hatta heefit vandaag de Indonesische regering verzocht, een verklaring uit te geven, dat West- Irian „geen dier is of iets dat ver pand of verkocht kan worden." Dit is de eerste aanduiding, dat er een grond van waarheid schuilt in persberichten volgens welke Japanse zakenlieden met Indonesië onderhan delen over de verkoop van West- Irian. Volgens een krantenbericht zou deze aangelegenheid besproken zijn tijdens het niet-officiële bezoek, dat president Soeharto van Indone sië vorige maand aan Tokio bracht. Dr. Hatta, die in 1945 met Soe- karno de Indonesische republiek stichtte, heeft zyn verzoek aan de Indonesische regering gedaan in het Invloedrijke Indonesische dagblad „Kompas". Volgens Hatta zijn de zakenlieden, die West-Irian willen kopen of pach ten Siego Nagano, president-direc teur van een Japanse staalmaat- schappij en Sjimpei Omoto, eveneens een Japanse industrieel. Hatta meent, dat „de kapitalisti sche en imperialistische verlangens" van de Japanse zakenlieden zullen blijven bestaan, zelfs al heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken het denkbeeld van de hand gewezen. Bestaan Hatta dringt er bij de Indonesische leiders op aan, ondubbelzinnig te verklaren, dat West-Irian deel uit maakt van Indonesië. Inmiddels heeft de Indonesische minister van Mijnbouw, Soemantri Brodjonegoro, maandagavond voor de televisie tegengesproken, dat In donesië West-Irian aan Japanse zakenlieden verpacht heeft voor de exploitatie van zijn bodemschatten. Volgens de minister hebben de Ja panners slechts een proefballon op gelaten om de houding van Indone sië ten aanzien van Japanse investe ringen te peilen. de enige matras met de juiste celbalans (9uc/ QTi 'e teuws Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: De heer Thorbecke, de staatsman, die langer dan 't vierde eener eeuw hetzij aan 't Bewind, hetzij in 's Lands Raadzaal een overwegenden Invloed op het Regeeringsbe- leid heetf uitgeoefend, is gisteravond te 9 uren aan de ziekte bezweken, die in de laatste dagen van steeds meer zorgwékkenden aard geworden wasOp drie tijdstippen was hij Minister van Binnenlandsche Zaken, en men mag wel zeggen de ziel van 't Kabinet. Welk eene gemchtige beteekenis zijn beleid gehad heeft, daarvan getuigen o.m. de Kieswet, de Provinciale Wet, de Genera le Wet, die op het Middel baar Onderwijs en die op het Geneeskundig Staatstoezicht. Vandaag 50 jaar geleden Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat 'n Argentijnsche stoomboot, de Villa Franca, die toeristen bracht naar de waterval in de Iguara, ten gevolge van een ontploffing is verongelukt. Daarbij zijn tachtig menschen omgeko men. Als gevolg van de procla matie van Egypte tot een onafhankelijk koninkrijk zijn de diplomatieke agent schappen aldaar in gezant schapven omgezet. Ook Ne derland zal voortaan, in plaats van door een diploma tiek agent, door een gezant worden vertegenwoordigd. Ten gevolge van de lang durige werkloosheid onder de mijniverkers, die het grootste deel van de bevolking uitma ken is het Engelsche stadje Blainaa in Monmouth zoo goed als failliet. Ruim ne gentig procent der inwoners, heeft sinds maanden niets verdiend, zoodat de gemeen tekas sinds geruimen tijd leeg •s. Alle gemeenteambtenaren en beambten zijn thans ont slagen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1