Betty Anderson mocht ik wel..." LIJDZAME MAN WERD VOOR TONIA BRUTE MOORDENAAR Toon Hermans raakt in conflict met vakbond SEANCE BETALING DR KNTU Controle Dodewaard beslist noodzakelijk 't is sterk STUYT WIL WET FLUORIDERING Twee jaar geeist voor poging tot moord 'AG 3 JUNI 1972 BINNENLAND PAGINA 9 para Parkins kon ongestoord winkelen •jge Amsterdamse restau- ;er en Thijs is een paar m enkele „zo leuk beschil- rnukaarten armer. Barbara bij Peyton Place-kijkers :end als de ongelukkige iderson, had de voorwerpen aardig plaatsje in haar e flat toebedacht, dus nam Want wat Barbara wil, dat iParkens vereerde ons land jjl bliksembezoek van twee um de film „Puppet on a t|ie hier kortgeleden in pre- j'pg, extra luister bij te zct- t»ara speelt in de film naar N van Alistair McLean, een agente die op een nare ma- eind komt. Geen promotor promotor is Betty niet. fct ze de film nog niet ge- Tzegt: „Ik ben bang dat 'ie j tegenvalt, ik durf niet", "ar rol: „Die was niet ere Daarmee is de kous '|>nd had Willem Duys haar moeite in zijn „Vuist", dde Barbara niet veel voor ek aan Nederland, maar ging ze door de knieën. I echter dat haar vriendin k actrice en tekstschrijf- ekon. Dat mocht. Duys van Schiphol. I op straat zag in de kleine Betty. Rustig winke- de Amsterdamse Spiegel- Jacht naar antiek, want Betty en Germaine d'ol at geen mens haar. Zonder last tafel, ze heeft zich in- |in een fraai antiek aan gestoken waarin haar oed tot zijn recht komt, ben blij dat ik hier 1 over straat kan lopen. was ik tijdens de Peton iode publieke eigendom, lijk. Mijn privacy is me ,r moeten ze afblijven." at nonchalant in haar te prikken. De helft blijft denkt aan haar figuur, weegt 107 pond" weet te vertellen. De toy's and cream" gaan er lijkt Barbara veel n in Peyton Place. Ze zegt if is, maar een simpetl re- %je leert 29. Wie valt er jaar? In haar gebaren en l icrken je Betty Anderson, «haar uiterlijk. Het kastan- ïaar draagt ze nu tot over Iers. origine Canadese ziet zelf overeenkomst tussen Betty „Betty was veel agres- Jn ik. Betty is hard, hoewel J L ze haar zachte momen- n echt haar wel". v bara inspraak tijdens de Pertinent 1, maar sommige scènes ik pertinent te spelen regisseur dat wou. Toen jvoorbeeld van Rodney in was wilden ze me opvul- J sussens en moest ik er af- o i bijlopen met krulspelden, iet gedaan. Wil er niet als uitzien. Verder heb ik ge- slaafse scènes te spelen, moest koken, wassen of ts er dan ook uitgeschrapt, w hebben ze toen met huisvrouwelijke beelden kt". t ra een voorvechtster voor elangen, is ze een soort jna? „Allerminst. Ik houd vrouwelijk te zijn. Hou efhtige kleren. Ik ben poë- >t zou ik tussen de en groenten op he land ik ze zie die voorvecht- de vrouwenbelangen in jeans en t-shirts en on- haren. Afschuwelijk. En een ze ermee? Niets. Ik in het Victoriaanse tijd ie, daar zou ik me pas ?n". Los van Bettij blij dat ze loskomt van •image. In Nederland is 't Betty Anderson is gisteren even uit Peyton Place over gewipt naar Amster dam, waar ze een ge zellige ontvangst opluisterde, samen met haar niet min der lieftallige vrien din Germaine St. John (links). Bar bara Parkins, zoals haar werkelijke naam luidt zit hier naast Willem Duys. (ANP) De Almelose heeft gistermiddag de Ko- Nederlandse Textiel-Unie schede voorlopig uitstel van erleend. Als bewindvoerder mr .E.P M. Domsdorf als rechter-commis- C. J. van Zorge te Almelo, het request van de KNTU i chtbank te Almelo voorziet ïrn met de betaling zowel iigen opeisbare schulden als i en van de twaalf nv's die ncern zijn opgenomen niet 1 voortgaan. Er is een ge- rde staat van baten en van de KNTU en de twaalf happen overgelegd, die in miljoen gulden beloopt, r een rekening-courantkre- diverse banken van circa en gulden en een zo- standby-krediet van de Ne- Investeringsbank van rond i gulden. verhaal over het wel een wee in Peyton Place nog in volle gang. In Amerika hebben ze het hele verhaal er al opzitten en zijn ze zelfs aan het herhalen. Ook in Amerika haalde Peyton Pla ce hoge kijkcijfers en daarom zagen tv-bazen wel een vervolg op het feuilleton zitten. Begin dit jaar zijn de opnamen begonnen van de nieu we serie getiteld „Terug naar Pey ton Place", Van de oude vertrouwde cas is weinig over. Alleen Evelyn Scott (Ada) en Pat Morrow (Rita) hebben zich opnieuw opgeofferd voor Peyton Place. Van opoffering mag worden gespro ken wanneer men bedenkt dat Bar bara Perkins aan de Peyton Place- marathon zeven jaar van haar le ven heeft geschonken. Vijf dagen per week van acht uur 's morgens tot zeven uur 's avonds stond ze in het decor van het Amerikaanse stadje om alle verwikkelingen rond de twee huwelijken van Betty op de beeldband te krijgen. Aan een eigen leven kwam ze nauwelijks toe. Voor haar dan ook geen „Terug naar Peyton Place". Moraal Wat denkt zij van de burgerlijke moraal in Peyton Place? Barbara: „Je moet niet vergeten dat toen we aan d'e verfilming begon nen, het 1962 was. In die tijd kon er veel minder bloot op t.v. Verder waag ik me af hoever kun je gaan met bloot en sex. Hoeveel realiteit moet Je in zo'n serie brengen. Moet Je de mensen confronteren met problemen rond sex en kinderen. Ik vind dat je het publiek ontspanning moet brengen". UTRECHT (ANP) De Vakorga- I door de AVRO wordt uitgezonden, nisatie van Uitvoerende Kunstenaars Door de heer Koelemeij van de Anouk is in conflict gekomen met Anouk zijn twee shows van de AVRO Toon Hermans en diens manager verkocht zonder voorkennis en me- Dick Binnendijk over de show van deweten van de zes musici die Her- Toon Hermans die zondagavond mans bij deze show hebben begeleid DEN HAAG Het recente besluit de gehele kerncentrale van Dode waard nu te controleren, en niet, zo als het plan was, in het najaar 1973, werd ingegeven door de ontdekking in begin-mei van een nieuw scheur tje in een aansluiting van het koelsy steem. Dit heeft gisteren minister Boersma (Sociale Zaken) geantwoord op de schriftelijke vragen van de twee de-kamerleden Oele, Van Ooijen en Voortman (allen PvdA). Hij deed dat mede namens zijn collega's Lang- man (Econ. Zaken) en Stuyt (Volks gezondheid). In januari werd ook al een scheur tje ontdekt, dat uit veiligheidsoog punt onbelangrijk werd geacht. Het ontstaan werd toegeschreven aan versnelde corrosie door hoge span ningen', veroorzaakt door een onjuiste ophang-constructie van aangesloten leiding. Het nieuwe scheurtje kon echter niet op deze wijze worden ver klaard, waarna het besluit viel alle andere aansluitingen te gaan con troleren. Het gaat hier om "Tien Toon" en de Carré-shcw uit 1965, van welke beide programma's een selectie wordt uitgezonden. Nadat contact was opgenomen met manager Binnendijk, zijn deze en de Anouk volgens de heer Koele meij niet tot overeenstemming ge komen over d'e hoogte van een ver goeding voor de musici. Wij hebben nu in een brief Toon Hermans be ticht van wanprestatie. Mocht de uitzending toch doorgaan dan eisen wij als afkoopsom duizend gulden per musious. Eventueel wordt door ons een civiele procedu re aangespannen, aldus de heer Koelemeij, die overigens niet ver wacht dat op basis van dit me ningsverschil dt uitzending niet zal doorgaan. Het honorarium van de musici is vastgesteld door de AVRO, volgens de regels bij de televisie. De NV Showbizz Toon Hermans betaalt echter meer dan deze vastgestelde bedragen, aldus Dick Binnendijk. Volgens de heer Koelemeij van de Anouk zijn hier de vastgestelde re gels voor optreden bij de televisie niet van toepassing, omdat het hier volgens hem gaat om een tv-regls- tratie van een theatergebeuren ADVERTENTIE Het is Hollandia ondergoed: sterker, dus voordeliger. Puur katoen. Zit prettig. Fris wit. Blijft in model. Makkelijk te wassen ook. Ondergoed van Hollandia. Daar zit u goed mee. ondergoed sterherdus voordeliger VERKRIJGBAAR BIJ: MODEHUIS MELMAN Hoofdstraat 244 Sassenheim MODEHUIS TEXTILANA Kennedylaan 5, Z.W., Beatrixstraat 4 N, Leiden VAN LEEUWEN Textiel Herenstraat 83 - Leiden HIENKENS De Kempenaerstraat 7 Oegstgeest DEN HAAG Minister Stuyt (Volksgezondheid1) overweegt een wetsontwerp, dat een speciale rege ling geeft voor de fluoridering van drinkwater. Daardoor kan worden be reikt, dat het parlement zich over deze kwestie kan uitspreken. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van tweede-kamerlid Nooteboom (D'66). Sinds de aanvaarding van het mi nisterschap heeft dr. Stuyt geen toe stemmingen tot fluoridering gegeven. Dan wordt slechtp mogelijk, zegt hij, als redelijk is voldaan aan voorzie ningen voor degenen, die overwegen de bezwaren hebben tegen het ge bruik van gefluorideerd drinkwater. Hij deelt ook mee dat Gedeputeer de Staten van Noord-Holland van plan zijn de fluoridering van het drinkwater van het provincieel wa terleidingbedrijf opnieuw aan de pro vinciale staten voor te leggen. AMSTERDAM Voordat hij probeerde zijn vrouw in één klap dood te slaan, vermomde hij ?ich als een doofstomme zonderling. Gebogen, het hoofd tussen de schouders, in een stofjas en met bril, hoed en aangeplakte baard, slofte hij in de middag van 17 november vorig jaar over de Amstelveense Groen van Prinstererlaan naar de voordeur van zijn eigen woning. Het zware breekijzer hield hij ver borgen in de rechter mouw van de stofjas. Een op zijn eigen schrijf machine getypt briefje had hij in zijn linkerhand. Hij belde aan. De heerszuchtige vrouw, die hij dertien Jaar van zijn leven trouw en onderdanig had gediend, deed Door Sybe Stamm open. Frans overhandigde haar het briefje. Zij herkende hem niet. Zij begon te lezen. „Zeer geachte bewoonster (ner) ,Ik ben doofstom, zodoende zeer moei lijk mij verstaanbaar te maken. Vandaar dit verzoek. Ik zoek name lijk een kamer met volledige kost en inwoning, voor de tijd van een half Jaar, vanaf december a.s. Mocht u een kamer hebben en mij kunnen hebben, knikt u dan maar een keer Ja, zoniet, schudt u enkel maar van nee. Dit is voor mij het gemakkelijkste. Dank voor Uw me dewerking". Als dank voor haar medewerking kreeg de twaalf jaar oudere vrouw onverhoeds een geweldige klap met het breekijzer op haar hoofd. Zij begon hevig te gillen. Bij de tweede klap stortte zij neer. „Ik had me vermomd opdat zij niet zou weten dat ik het was. Ik hoop te dat zij in één klap dood zou zijn", zegt Frans tot de Amster damse rechtbank. President mr. W. Da Costa: „O, dus u wilde haar in haar laatste ogen blik de wetenschap besparen dat zij werd doodgeslagen door haar eigen man". Frans, fluisterend: „Ja". Wonder Antonia heeft de aanslag overleefd. Na een operatie, waarbij de bot splinters van haar ingeslagen sche deldak uit haar hersens werden verwijderd, heeft zij nog drie maanden in een ziekenhuis gelegen. Al die tijd heeft zij niet geweten wie de onverlaat is geweest die ge probeerd heeft haar af te maken. Toen zij uit het ziekenhuis haar man ging opzoeken in het Huis van Bewaring, wist zij het nóg niet. „Ik heb het haar zelf gezegd, waar iedereen bij zat: mijn kinderen en zelfs mijn schoonzoon", vertelt Frans met een wat griezelig klin kende trots. Even later huilt hij hete tranen als hij de rechtbank toevertrouwt hoe gelukkig hij is om het wonder dat Antonia is blijven leven en dat zij hem zelfs vergiffenis heeft geschon ken. „Zij is altijd lief voor mij ge weest", roept hij snikkend. Natuurlijk wil de rechtbank graag weten waarom hij dan toch heeft geprobeerd haar uit de weg te rui men. De 55-jarige man houdt een omstandig verhaal, waaruit alleen maar blijkt dat hij zich in zijn werk als kok bij de KLM getreiterd en gepasseerd heeft gevoeld. Naar mate hij langer praat wordt het duidelijker dat zijn minderwaardig heidsgevoel sinds jaren een obsessie is. Romance Herhaaldelijk onderbreekt de presi dent de woordenstroom om twee onderwerpen ter sprake te brengen die een mogelijk motief voor de moordaanslag kunnen zijn geweest: het feit dat Frans in het huwelijk met zijn overheersende vrouw altijd erg klein is gehouden én zijn romance met een oosters meisje dat hij enkele maanden tevoren had le ren kennen in Bangkok. Frans zegt dat het meisje er niets mee te maken heeft gehad. De ro mance had hij trouwens al opge biecht aan zijn vrouw. „Ik schaam de me zo, ik vond het zó'n beledi ging voor haar! Maar zij zei: Jóh, niet meer over praten. Zij heeft het me vergeven. Zij is altijd even lief voor me geweest. En nooit harde woorden, geen ruzie, geen haat, nóóit!" Gek gemaakt De vernederingen die hij in zijn werk moest ondervinden hebben hem gek gemaakt, houdt Frans vol. Hij werkte langer en harder dan wie ook van zijn collega's. Als plaatsvervangend chef-kok vloog hij de hele wereld rond, maar een vas te benoeming kreeg hij nooit en zijn verdiensten waren minder dan die van een keukenhulp. Als de president vraagt waarom hy zijn beklag niet heeft ingediend bij de chef-personeelszaken of bij de bond, antwoordt Frans gelaten: „Het is vechten tegen de bierkaai". „Waarom moest uw vrouw het slachtoffer worden?", wil de presi dent weten. „Het zou toch veel meer voor de hand liggen dat u zich wilde wreken op uw chef". „Ik wilde er zélf uit. En ik kon niet buiten mijn vrouw!", roep Frans. Nadrukkelijk hamert hij op de be wering dat hij van plan was om di rect na de moord op zijn vrouw de hand aan zichzelf te slaan. „Een stuk electriciteitsdraad lag er al voor klaar, maar ik kreeg de kans niet", zegt hij herhaaldelijk. De president werpt voorzichtig te gen dat Frans ruimschoots de kans heft gehad om zelfmoord te plegen, waar hij zich aan vele collega's lings is teruggereden naar Schiphol, waar hij izch aan vele collega's heeft vertoond, zodat het er op lijkt of hij wilde zorgen voor een alibi. En toen hij uren later thuis kwam en hy te horen kreeg van de moord aanslag, speelde hij de radeloos bedroefde echtgenoot. Na een be zoek aan zijn bewusteloze vrouw in het ziekenhuis en nadat hij aan haar sponde had zitten bidden, ging hij mee met zijn dochter, waar de zelfde avond de politie kwam om hem te verhoren. Frans had eerst langdurig en in alle toonaarden ontkend. Hij ging pas door de knieën toen hem het briefje was getoond, waarvan de politie had uitgezocht dat het was getypt op zijn eigen schrijfmachine, thuis. Masochistisch Frans snikt er op los. maar de mo tieven van deze merkwaardige ver dachte blijven onduidelijk, behalve voor dokter Dirk Mulder, zenuwarts te Haarlem, die buiten aanwezig heid van de verdachte aan de rechtbank zijn rapport toelicht. De psychiater vertelt dat Frans een lijdzame man is, wiens masochisti sche trekjes hem onbewust hebben gebracht tot de keuze van zijn do minerende echtgenote. Dit karakter brengt ook mee dat hij zonder ver zet het lot draagt dat hij zich op gelegd ziet en wat hij trouwens ook niet kwijt wil. Zijn ontmoeting met het meisje in Bangkok bracht hem in hevig con flict met zijn infantiel autoritair geweten. Het was een situatie die hij niet aankon. Hij raakte geeste lijk in een crisissituatie. De zoveel ste denigrerende opmerking van zijn chef is voor Frans de vonk in het kruitvat geweest. Psychose De president wil weten of Frans werkelijk zelfmoord "heeft willen plegen na de moordaanslag. Of is dat een rationalisatie achteraf? Hij kan het wel tevoren hebben overwogen, in infantiel-hysterische zin: theatraal. „Maar ik geloof wel dat hij het zélf gelooft", zegt dokter Mulder. Het belangrijkste is de conclusie waartoe de psychiater komt Tijdens het plegen van zijn daad verkeerde Frans op de grens van een psycho se, waardoor de moordaanslag hem slechts in sterk verminderde mate kan worden toegerekend. Officier van justitie mr. H. Bergs- ma eist terzake van poging tot moord twee Jaar gevangenisstraf met aftrek. Frans is dan weer terug in de zaal. Hij huilt als zijn advo caat mr. P. Stoffels om een lichtere straf vraagt: één Jaar. waarvan een gedeelte voorwaardelijk, zodat aan Frans een verplicht psychiatrisch toezicht kan worden opgelegd. Lieve man Want als hij weer vrij komt zal Frans een deskundige begeleiding dringend nodig hebben. De boet vaardige man, die in het Huis van Bewaring alle mogelijke rechten af wijst om voor zichzelf de straf maar zo zwaar mogelijk te maken, zal door Antonia met open armen worden terugontvangen. In een brief aan de rechtbank be pleit de vrouw een milde straf voor „haar lieve man en huisvader". Dokter Mulder heeft over deze ver zoening gemengde gevoelens. Frans zelf zegt dat, sinds het drama, de verhouding met Antonia heel an ders, meer open en veel beter is ge worden. Maar dokter Mulder voor spelt: „Door het schuldgevoel van de man zal zij nóg meer gaan do mineren". 4

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9