t ABORTUS NU EDS MOGEUIJK" Peter Robinson: kelder vol mode lanse autoriteiten proberen irtus „dood te zwijgen" -PALET-PALE e juriste baronesse Van jAulnis de Bourouille: ^aVRrm diefstee? 3 I m PAGINA 19 Ijolitie maakte on- Tdat er in Madrid, ircelona een dozijn (gehouden zijn we- >peraties en dat er lestaties zullen vol- is in Spanje niet jjk verboden, maar indien een enorm jk taboe op deze 1^t is echter een feit ijks tienduizenden (s gepleegd wordt Barcelona spreekt psschart k) per Jaar, in Ma- ïjfer waarschijnlijk t in andere grote (toestand navenant. spreekt er over. rocent van de vrou- taanse gevangenis- gouden en veroor- wJjdeelname aan een ook dit wordt ge- verzwegen. De it in Spanje niet", tsradio en tele- anten, steeds hef- leer er in het buitenland openlijk over de abortus gesproken wordt. Men moest na de arrestaties echter toegeven dat er ook in Spanje's grote steden regelmatig abortusoperaties plaatsvinden. Onder het dozijn arrestanten van de laatste razzia bevonden zich twee dokters uit Madrid, in wier "kliniek", een huis in het hartje van de hoofdstad aan de Paseo de Las Delicias, dagelijks drie tot vier abortusoperaties verricht werden. De politie trof een geldbedrag aan van 130.000 peseta's, de opbrengst van een enkele dag. Lijst De zaak begon toen de politie van Bilbao twee jonge meisjes, studenten aan de plaatselijke universiteit, aanhield op de ver denking dat zij abortus hadden gepleegd. Zij legden een volledi ge bekentenis af en verklaarden dat zij in Madrid "behandeld" waren, tegen betaling van bedra gen tussen de 10.000 en de 50.000 peseta's (500 tot 2.500 gulden) en dat zij het adres gekregen had den van een contactman. Ook deze zat spoedig achter de tra lies en in zijn huis vond de po litie een flinke lijst met namen van abortusspecialisten, de prij zen die zij vroegen en het "wachtwoord" dat men moest gebruiken om telefonisch een af spraak te maken. De Madrileense politie kwam in actie en een jonge inspecteur en een secretaresse maakten een te lefonische afspraak met een van de "specialisten" onder het voor wendsel dat het meisje zwanger was en abortus wilde ondergaan In het huis aan de Paseo de las Delicias troffen zij twee dokters aan die op dat moment Juist be zig waren met een abotrus: de patiënte moest onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht wor den in zeer ernstige gezondheids toestand. In de wachtkamer zaten ver schillende paren die hun beurt afwachtten en eveneens gearres teerd werden. Verder hield de politie de eigenaresse aan van het huis, die ook een chalet buiten Madrid bleek te bezitten, waar soortgelijke praktijken plaatsvon den. Chantage Dankzij de lijst heeft de politie verder nog een oudere vrouw in Madrid aangehouden, die even eens abortus pleegde zonder eni ge medische kwalificatie te be zitten. Ook in dit geval was men juist bezig met de "behandeling" van een meisje, dat er zo ernstig aan toe was dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht moest worden. De laatste arres tatie (tot op dit moment) vond plaats in Barcelona, waar een 67-Jarige man, die zich "dokter Martinez" noemde, maar even min medicijnen had gestudeerd niet alleen abortus pleegde, maar de winstgevende zaak nog uit breidde met chantage. Hij had al minstens 40 operaties achter de rug. In tenminste één geval ontdekte de politie dat hij een 26-jarige ongehuwde vrouw die hij had geholpen, niet alleen zijn vaste loon van 20.000 pese ta's, maar ook het chantagegeld vn 140.000 peseta's in twee maanden had afgeperst. De twee dokters uit Madrid wer den al door verschillende ge rechtelijke instanties gezocht, omdat zij voordien al wegens het plegen van abortus waren aangeklaagd. Alle arrestanten wachten gevangenisstraffen van ongeveer zes jaar en boetes van 25.000 tot 250.000 peseta's: de dokters zullen verder het verbod krjgen ooit nog medisch werk zaam te zijn. LI De verhitte discussie over abortus bereikt bijna het kook punt en plotseling stelt een vrouw de onverwachte vraag: wanneer begint voor het recht nu precies het menselijk le- Jll-d'Aulnis de Bourouille. wenswear Fair ^erhemden op len, waardoor leid ontstaat, raag en lange, h. Voor shirts tails als inzet- fciksels van be komt terug in 6t fraaie weef- ^Jjlie enige tijd in Nederland woedde is een beetje over. Toch blijft de pruik een mode-artikel en in de fabrieken wordt steeds gewerkt aan de verbete ring ervan. Baley komt met een pruik die niet warm meer zit, de klacht van veel vrouwen, maar waarvan het synthetische haar op een "haarnet" is gezet. Op deze manier krijgt de hoofdhuid toch voldoende frisse lucht. De prijs van deze pruik is f 97.-. Mum heeft een nieuwe deodorant op de markt gebracht die de naam pink rose heeft gekregen. Bij de spuitbus wordt een kleine navul- spray gegeven, die gemakkelijk in een handtas kan worden meegeno men. ADVERTENTIE ven? Een vraag waarop men nooit een eenstemmig antwoord heeft gevon den, die zelfs nimmer zo logisch ge steld is. Sommigen nemen aan dat dat leven begint bij de bevruchting. Anderen denken iets later: als de bevruchte eicel zich nestelt in de baarmoederwand. De vrouw die de politici, de medi sche en juridische wereld dwingt tot een antwoord op die exacte vraag is de Haagse juriste dr. mr. baronesse van Till-d'Aulnis de Bou rouille. In haar brochure „Vrije abortus nu reeds mogelijk", ontwik kelt zij een opmerkelijke theorie: Op 'n gegeven moment is de struc tuur van de hersens bij het embryo zover ontwikkeld dat psychisch functioneren mogelijk is. Voor die tijd kan er niet een „iemand" zijn. alleen nog maar een „iets". Dan is abortus nog geoorloofd. Over het tijdstip waarop een „iets" een „iemand" wordt lopende neu rologische meningen uiteen van veertig dagen tot vier maanden. In een gesprek met mevrouw Van Till blijkt dat zij denkt dat dat tijdstip dat zij de week X noemt eer der bij de vier maanden ligt. Maar het is de taak van de medici om dat nauwkeurig te onderzoeken. Nu ls abortus op medische en sociale gronden geoorloofd tot ongeveer tien weken. Elk menselijk leven, geboren en on geboren, wordt door het strafrecht beschermd. Nu stelt dat strafrecht het ongeboren leven gelijk met reeds bestaand leven. Bii het onge- boren leven spreekt zij wel van een vrucht, maar behandelt het als iets menselijks gelijk. Volgens mevrouw Van Till wordt het hoog tijd dat die oude opvat ting herzien wordt- „Maar dan zul len we eerst aan de hand van re cente gegevens uit de embryologie en neuro-anatomie moeten vaststel len wat we onder menselijk leven verstaan", zegt ze. En dat kan vol gens haar vrij snel. Bouwstenen De bouwstenen voor haar betoog had mevrouw Van Till al. Zij pro moveerde in 1970 op het proef schrift „Medisch juridische aspecten van het einde van het menselijk le ven". In de Commissie Orgaan- transplantatie van het Rode Kruis nam zij deel aan het overleg over criteria op dat punt. waaraan men sen uit verschillende takken van de wetenschap meewerkten. Eind vorig Jaar verscheen het eindrapport. „Bij ons denken en handelen ten aanzien van het einde van het menselijk leven passen we een cri terium toe", zegt mevrouw Van Till. „We erkennen leven van menselijke herkomst als een persoon, zolang en omdat die mens psychische functies heeft. Of. eventueel onmerkbaar voor anderen, kan hebben. Dat criterium nu kunnen we ook toepassen od het begin van het le ven. Het enige verschil is dat je die hersenstructuren in het begin kunt berekenen en aan het einde moet aantonen". Als de opvatting van mevrouw Van Till weerklank vindt bij deskundi gen en politici, zou dat betekenen dat abortus ook bij de huidige wet alleen strafbaar is na wat zij noemt de week X. dan is abortus een mis drijf tegen het leven, tenzij bij le vensgevaar voor de moeder" Voor de week X moet de vrouw be schermd worden tegen onvrijwillige abortus en de vrucht tegen medi sche experimenten", aldus de juris te. „De vrouw maakt uit of zij wel dan niet een abortus wil hebben. Zij is niet strafbaar". Het wetsontwerp van de ministers Stuyt "volksgezondheid) en Van Agt ".Justitie) strijk"; mevrouw Van Till tegen haar juridische haren in. In de eerste plaats wil zij tegenhouden dat er een nieuw element in de wet wordt ingevoerd dat op grond van ongewenstheid medemensen gedood mogen worden. Bovendien vindt zij het onjuist dat de vrouw nu is overgeleverd aan degene die de aanvraag voor abor tus moet behandelen. Het gaat haar echter niet alleen om grotere abor- teervrijheid, mar vooral om het vaststellen van consequente regels op dit gebied. Met goede regels zou ongelijkheid bij het toestaan van abortus voorkomen kunnen worden. Mevrouw Van Till schat dat haar standpunt voor Juristen gemakkelijk te accepteren is. Hoe het bij de artsen ligt. is nog maar de vraag. „Als blijkt dat de week X bij vier maanden ligt, zegt ze, „kan ik me voorstellen dat vrouwenartsen en verpleegkundigen kritiek hebben, omdat zij emotioneler bij de abor tus betrokken zijn". Wie moeten zich buigen over de vraag wanneer de week X valt? Mevrouw Van Till: „Daar moet een werkgroep voor gevormd worden, waarin naast zenuwartsen en derge lijke ook een psycholoog, een Jurist en misschien een logicus moet mee werken. Verder moeten in de groep ook wouwen ziitten, onder wie enkele met kinderen. Het blijkt namelijk dat de sekse van de ondervraagde een rol speelt bij de waag wanneer het menselijk leven begint". De gedachte dat Je het abortuspro bleem moet oplossen aan de hand van de neurologische groei van het embryo is vorig Jaar al aangekaart door prof. dr. W. Ruff (arts en theoloog). Maar daar is nooit veel aandacht aan besteed. Mevrouw Van Till heeft met haar brochure die zaak opengegooid voor discussie. Maar zij is even bang geweest dat ze met haar verhaal teveel dingen ineens zou losmaken. Maar de man die de kernenergie uitvond, wist ook niet dat er ooit nog eens een atoombom van zou kunnen komen. Een heerlijk lang weekeinde, wat let je om eens de Noordzee over te steken en een bezoekje te brengen aan onze gloednieuwe EEG-partner? Londen is dan meestal het doel van deze vliegende bezoekjes. Als vrouw ontkom je dan niet aan de dwang ook eens een warenhuis binnen te stappen. Gewend aan winkelen in Amsterdam of een andere Neder landse stad is Londen voor modieu ze snuffelaarsters een belevenis. Je hoeft geen keus te maken uit vier of vijf warenhuizen die overal be kend zijn, de Britse hoofdstad biedt veel meer mogelijkheden. He eerste bezoek geldt dan natuur lijk Harrods, het beroemdste waren huis. Een monumentaal gebouw, versierd met een prachtig wapen met een portier voor de deur die een taxi voor je aanroept als je be pakt en beladen weer huis-waarts wil gaan. Ook houdt hij, nog sneller dan de privé chauffeur toe- Door Henriette v. d. Hoeven schietend het portier open voor de dames die daar in een Rolls Roy- ce komen "aanglijden". Dergelijke tafereeltjes op Brompton Road heb ben nog iets van de oude, nu wel geheel verdwenen glorie van het Britse koninkrijk. Wegzakkend in het mollige tapijt wandel je dan de hoge zalen van het warenhuis door waar creaties van Lanvin, Dior en Ricci in de uit stalkasten staan te pronken, een zaal verder de entourage is nu dui delijk minder chique, maar toch stijlvol, staan wat Victoriaans aan doende maxl's in vage bloemen voor nog geen f 100,- te koop. Iets wat typerend is voor een En gels warehuis, Harrods heeft een Tartan-corner op de kinderafdeling. Voor de peuter en kleuter is hier alles in de mooiste Schotse ruiten te koop. Alleen de prijzen zijn niet mis. Mary Poos. een Schotse die een Jaar of tien geleden naar Au stralië emigreerde en daarvoor in Londen werkte zegt: "Bij Harrods kijk Je alleen maar, kopen doe Je ergens anders". Toch is het behoorlijk maar nooit onbeschaafd druk op de levensmiddelen afdeling waar een koel klaterende Barok-achtlge fontein de koele indruk die de af deling maakt nog versterkt. Heel anders is Escalade, ook aam Brompton Road, vlak bij Beau- champ Place, waar allerlei leuke ar tistieke winkeltjes zitten. Net als die winkeltjes gooit Escalade het wat op de Franse toer maar voor goed f 50,- loop Je er ook een paar leuke öchoenen van Mary Quant. Het eigenlijk een boetiek in het groot, dat warenhuis. Alle afdelin gen lijken weer aparte winkeltjes ein ben Je mooi van al dat winke len, of dolgedraaid door de spiegels kun Je heerlijk op de bovenste ver dieping in de sauna. Wat meer in de tiener- en twenstijl is Peter Robinson ik pik er zo maar een uit in Oxfordstreet. In het keldergewelf is na een lange af daling. begeleid door teksten die aankondigingen dat je nu toch echt in de buurt komt, een gigantische boetiek. In een gezellige sfeer, met muziek en geraffineerde verlichting kun je Je hele garderobe, van schoe nen tot badkleding daar aanvullen. Voor iedereen is er wel iets te vinden want ook de prijzen lopen van laag tot tamelijk hoog. De kwaliteit hangt natuurlijk voor een groot deelsamen met de prijs maar de kwalificatie "rommel" heeft niets bij Peter Robinson. Krijg Je opeens zin in een drankje, dat kan want al snuffelend beland re automatisch bij een gezellige bar waar niet al leen koffie wordt geschonken. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijL_ I BRKSTRAAT1080-112 LEIDEN I

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19