merken meer mans... „MIJN MOTOR WIL OP ALLES LOPEN Tweede lustram van Ford Cortina 1600GXL GARAGES (120) IN NEDERLAND ZIJN KLAAR VOOR CONTROLEREN VAN UITLAATGASSEN EXTRA PAGINA IT |rd kortgeleden fcd lag het in mg, dat ook de piging zou on- I Rangers zijn opgebouwd uit 7ia de Vaux- |j gewoon als Ie Rekord de rs krijgen van geland alleen is. Om ze ook het koor van _»n laten mee- »r in het leven reekse afstam- tkord. En dus nu mee geëvolueerd. Goed, een an der motorkapje, wat andere kop lampen en een andere gril, maar voor het overige een echte Opel Rekord II. Met een kaartenbakje en wat andere extraatjes om een klein prijsverschil te rechtvaardigen f 10.800 voor de goedkoopste uitvoe ring (4 cilinder, 1,7 lt. 60 DIN-pk) tot bijna twintig mille voor de duurste (.6 cilinder, 2,5 lt. motor met dubbele carburator 130 DIN- pk). Het lijkt op het oog een vreemde politiek als twee merken uit één fa milie (General Motors) elkaar gaan beconcurreren, maar het is een in de zakenwereld niet ongebruikelijke procedure. We denken maar eens aan de vele soorten margarine en de talrijke fel aangeprezen wasmid delen, die stuk voor stuk uit één koker komen n.l. die van Unilever. Trouwens, in Amerika volgt General Motors al vele Jaren met succes een dergelijke weg. Talrijke G.M.-pro- dukiten lijken met elkaar op stevige voet van oorlog te staan. Maar hun aller moeder gedijt er kostelijk bij. Men zou het ook zo kunnen zien: meer mensen kunnen op deze wijze meeëten uit de tot nu toe flink ge vulde ruif. In elk geval heeft General Motors Continental, Netherlands Branch zoals de Nederlandse G.M.-vestiging officieel heet sinds vorig jaar het gestelde doel (verkoop van 1400 Rangers) gehaald, zodat men niet pessimistisch de verschijning van deze tweede versie tegemoet ziet. Wij hebben destijds al uitvoerig be toogd, dat wij de Nieuwe Opel Re kord een prettige auto vonden. Ver schil in rij karakteristiek is er nau welijks. Misschien zelfs beter: hele maal niet. Zodat we rustig kunnen constateren, dat ook deze Ranger een sympathieke auto is. VERKLARING VAN DE KAART DE KAART MAAKT GÉÉN AANSPRAAK OP VOUEÖiSHElD autosnelweg. Ook ge schikt voor de bestem ming Italiaanse meren, voor mensen, d'ie geen haast hebben. Via de al ternatieve route kunnen zy de grote drukte op de paswegen ontlopen en via Lausanne en de tun nel door de Grote St. Bernhard naar Aosta rijden en vervolgens via de snelwegen naar de meren. In het verkeer met Spanje komt een verbe tering doordat indien alles volgens plan ver loopt, de autotunnel van Bi el sa (in de weg van St. Lary in Frankrijk naar Bielsa in Spanje» nog voor de zomer ge reed komt. i luberts uit Ro- wimen teren zegt ver lor motoren te Het prototype I motor ge- fle wankelmotor 1 de machinefa- het Noordhol- <gen goed in de Vele journalis- ngstelling voor vel zeggen, dat iagelijks proei dere geïnteres- en buitenland. e van deze uit- oi zich na af- door de haren en vraagt zich af of dit nu het antwoord is op het grote probleem waarmee de autogiganten al jaren lang een verbeten strijd leveren Zelfs nu de autoriteiten hun de duimschroeven stevig aanzetten vragen de autofabrikanten zich vertwijfeld af of zij binnen de ge stelde tijdslimiet met de benodigde "schone" motor kunnen komen Want het moet niet alleen een technisch bruikbare motor zijn. Hij moet ook nog in een automobiel worden geplaatst, die door de klani moet worden gekocht. Staat het antwoord op hun zorgen nu kant en klaar in een Noordhol landse schuur? In de schuur van veehouder Johan Stam uit Berk hout, die de pater (legeraalmoeze nier in Wezep) financiëel heeft bij gestaan bij zijn talloze experimen ten. Johan Stam is laaiend enthousiast: "Dat ding van pater Huberts loopt op alles, maar liever niet op benzi ne. En daar gaat het pater Hu berts nu net om. Hij wil een hall toeroepen aan de luchtvervuiling door uitlaatgassen van auto's. Het principe van zijn motor is vol gens dé pater het beste te vergelij ken met een stoommachine. Daar wordt de energie in een ketel buiten het benzinegedeelte opgewekt met behulp van water en vuur. "Hetzelf de doe ik eigenlijk ook", aldus pater Huberts. "Ik heb een verbrandings ketel ontwikkeld, waarin ik met be hulp van een brandstofpomp en een sproeier brandstof spuit. Om de brandstof te ontsteken heb ik zuur stof nodig en een vonk. Zuurstof wordt aangevoerd door de motor, de vonk komt door een elektrische boog. Zodra in de ketel de ontbran ding begint ontstaat er gasdruk. Deze druk benut ik om de cilinders van de motor in werking te bren gen. De motor gaat draaien en de verbranding in de ketel blijft con stant in de ketel". Doordat de motor via een klepcon- structie de verbranding constant in stand kan houden, kan men ook de verbrandingstijd zolang nemen als nodig is om alle giftige stoffen af te breken. Het prototype heeft pe troleum als brandstof en start od een gloeispiraal. Een versnellingsbak is overbodig, omdat de motor evenals bij de stoommachine meteen op volle kracht komt. Een stroomverdeler en bougies kun nen ook worden gemist. De motor werkt verder met lagere tempera tuur dan normaal en loopt vrijwel trillingvrij en geruisloos. Volgens de pater-uitvinder kan zijn systeem niet alleen in personen auto's, maar ook in zware vracht wagens, en bromfietsen worden toe gepast. "De motor kan op alle soorten brandstof lopen, zelfs op afgewerkte olie als men dat wil", aldus pater Huberts. Hij is er overigens van overtuigd, dat er nog heel wat wa ter door de Rijn zal moeten vloeien voor zijn uitvinding in de auto-in dustrie zal worden toegepast. Trouwens ook kan worden toege past, want de fabrieken zouden ge- neel moeten omschakelen, wat met enorme kosten gepaard zou gaan. "En dat gebeurt natuurlijk niet één-twee-drie", constateert de pater nuchter. Hij heeft echter goede hoop, want er is octrooi aange vraagd in tal van landen. Dat ver heugt hem ten zeerste. Het gaat hem er niet om geld te verdienen. Hij wil schone uitlaatgassen. Niets meer. Maar beslist ook niet min der. De Ford Cortina viert dit Jaar zijn tweede lustrum. In het najaar van 1962 kwam deze wagen voor het eerst op de markt. Sindsdien zijn er in Europa bijna 300.000 van ver kocht. Overigens rijdt inmiddels de derde generatie Cortina op de weg. want de modellenreeks heeft zowel in 1966 als in 1970 vrij ingrijpende wijzigingen ondergaan. Zoals men zich wellicht nog zal herinneren werd de laatste Cortina gelijk geïn troduceerd met de nieuwe Taunus. De verschillen tussen de beide mo dellen de Cortina van Britse huize de Taunus uit de Duitse Ford-fabrieken waren miniem Toch was het in hoofdzaak de Tau nus. die in ons land in de belang stelling kwam. De verklaring daar voor was nogal eenvoudig: de Corti na was door verschillende oorzaken enkele honderden guldens duurder. Logisch, dat de kopers dan de voor keur gaven aan de nagenoeg iden tieke Taunus. Maar intussen zijn we een dik jaar verder. De prijzen zijn danig in beweging geweest. Het gevolg daarvan is geweest, dat de prijzen van de Taunus en Cortina op nagenoeg gelijk niveau zijn ge komen. In een enkel geval is de Cortina zelfs wat goedkoper. Reden genoeg dus om eens wat nader ken nis te maken met dit model, dat voor 1972 bovendien een wat spor tiever uiterlijk heeft meegekregen. Een in het autowereldje goed inge voerde technicus zei ons eens, dal je van een model altijd de duurste versie moest kopen. Niet alleen had je volgens hem dan ook de beste auto, maar ook bij inruil kwam Je dan het beste uit. Eerlijk gezegd weten we niet of hij gelijk heeft, maar zoiets maakt, vooral bij Ford, dat altijd met veel versies van een bepaald model aan de markt komt, wel veel uit. De goedkoopste Corti na bijvoorbeeld het model met een 1300 cc motor van 75 pk kost f 8710, terwijl de duurste uit voering (de Cortina 1600 GXL) nog altijd op f 11.736 komt. Maar het moet gezegd: deze vierdeurs GXL as een erg fijne auto. We hebben er een week lang met zeer veel genoe gen in rondgereden. Mede natuurlijk omdat het zo'n royale auto is. "Wie een wagen echt luxueus wil maken moet wel begin- nen met een carrosserie van het kaliber van de Cortina", belijdt Ford in een folder. Een stelling, waarover te redetwisten valt, maar een feit blijft, dat ruimte een be langrijke factor blijft bij het bepa len van het comfort. Daaraan is trouwens geen gebrek in deze wa gen. De stoelen zijn voortrefelijk. Lange zittingen en goed sluitende leuningen, die aan alle kanten steun geven. Bovendien bestaat de achterbank in zo'n GXL in feite uit twee aan elkaar bevestigde stoelen Met een teruggeklapte middenarm- steun kan men achterin drie perso nen plaatsen, maar dan is het wel worstelen met de beenruimte in verband met de fikse tunnel. De ventilatie en verwarming is dik in orde, de knopjes voor de bediening zitten erg handig binnen het bereik de drie grote klokken op het smaakvolle dashboard en de vier kleine klokjes op de console geven een overmaat aan snelle informatie. Een heel handig klein pookje diri geert moeiteloos een bijzonder soe pel functionerende versnellingsbak. Alles bij elkaar dus veel pluspunten, die een behaaglijke hoeveelheid comfort afleveren. Over het uiterlijk willen we kort zijn. De iets naar ach teren oplopen de lijn maakt het onderscheid uit met de Taunus. Meer verschil is er niet. Beide carosserieën laten een stoere, robuuste indruk achter. Of men het ook mooi vindt is een kwestie van persoonlijke smaak. In elk geval is het vrij tijdloos en het zal niet snel vervelen. Ook wat waard. En de bagageruimte is royaal. Bovendien erg gelukkig doordat de klep in een hoek van negentig graden is gebogen en vlak boven de bumper eindigt, waardoor men de bagageruimte gamakkelijk kan bereiken. De 1600 cc GT-motor levert een vermogen van 88 DIN-pk, waarmee wij 'n top van om en naibij de 170 km per uur (volgens de fabriek 161 km) op de teller kregen. Daarbij kwa men we op een gemiddeld benzine verbruik van circa 1 op 10, lang niet beroerd. Van 0 tot 80 kilometer komt men ruim binnen de tien se conden, wat al evenmin slecht ia. Voeg daarbij, dat het geluidsvolume royaal binnen de maat bleef, dan kunnen we rustig zeggen, dat er alle reden is om tevreden te zijn over de krachtbron. Wat niet zo verwonderlijk is, want hij werd uit voerig beproefd in de racerij. Iets minder enthousiast kunnen wij over het rijgedrag zijn. Niet onge voelig voor zijwind en vooral bij hogere snelheden wat erg levendig. De Cortina GXL heeft wel dezelfde vering als de andere modellen, maar voor een betere wegligging heeft men haar wat stugger ge maakt, terwijl een torsiestang-stabi lisator is aangebracht op de voor- wielophanging voor grotere stabili teit in de bochten. Met wat extra brede banden geeft dat inderdaad een vaste greep \p de weg, maar die stugge vering maakt toch wel, dat de oneffenheden in het wegdek wat nadrukkelijk worden geregi streerd. En bij erge kuilen en bob bels wil het wel eens gebeuren, dat men het idee heeft dat de wagen erover heen springt linplaats van te rijden. Maar eenmaal daaraan ge wend neemt men wel zijn voorzor gen. Blijft over een fijn royale ge zinsauto, heerlijk comfortabel, pittig en snel, die bij uitstek geschikt ia voor de langere tochten, maar waar men in het drukke stadsverkeer ook weinig moeite mee zal hebben al ii de draaicirkel nogal flink. pijn klaar", zeg- pgebedrijven in [de minister het beschikken wij prde apparatuur p koolmonoxyde in de uitlaat- pieten". bedrijfsleven Iter Stuyt van week aankon- nd jaar de keu ring van de uitlaatgassen van tien jaar oude auto's verplicht wil stel len. Met de huidige garage- en ANWB- apparatuur werden het afgelopen Jaar naar schatting ruim 180.000 auto's gecontroleerd. Nog geen kwart daarvan - 40.000 auto's -vol deed aan de minimum-eisen. Een groot deel van de afgekeurde auto's kwam wél door de keuring nadat de motor was afgesteld. Maar voor enige tienduizenden waren dieper in grijpende reparaties, veelal aan de carburateur, noodzakelijk. Hoewel de minister nog niet bekend heeft gemaakt door wie hij de ke ring wil laten uitvoeren, lijkt het waarschijnlijk, dat hij daarvoor de deskundigheid van de erkende gara ges zal inschakelen. Ongetwijfeld zullen ook de ANWB-keuringssta- tions een belangrijke rol gaan spe len. Men acht het in het bedrijfsleven niet aannemelijk, dat de minister de overheid, bijvoorbeeld de politie korpsen, voor de controle van de uitlaat gaassen zal inschakelen, om dat daarvoor niet alleen een grote investering nodig is, maar het be nodigde personeel ontbreekt. De 120 garages, die tot dusver de meetapparatuur aanschaften, moes ten daarvoor elk rond 4000 gulden investeren. Zij deden dat, nadat de Ned. Ver. van Artsen-Automobilis ten - een organisatie die zich bij uitstek bewust is van zijn verant woordelijkheid op milieu - hygië nisch gebied - vorig Jaar op het ge vaar van de onverbrande koolwater stoffen had gewezen. Proeven toon den namelijk onweerlegbaar aan, dat door deze stoffen kanker ver oorzaakt kan worden. Dat koolmonoxyde schadelijk is, was reeds algemeen bekend en om de hoeveelheden daarvan in uitlaat gassen te meten was reeds appara tuur in Nederland op de markt ge bracht. Deze „beperkte" apparatuur echter was niet geschikt om het ge halte van de even gevaarlijke kool waterstoffen te controleren. De firma Frijdal-techniek N.V. in Amsterdam heeft de alleenverkoop van de Honeywell-apparatuur. die volgens de „Artsen-automobilisten" geschikt is om beide giftige soorten in de uitlaatgassen te meten. Per auto duurt zo'n proefje vier tot vijf minuten. In de ongeveei- twintig techno-keu- ringstations van de ANWB, waar de controles op het ogenblik worden uitgevoerd, acht men de meting van de uitlaatgassen van de oudere au to's -verhoudingsgewijs- „een klein karwei". Want hoe Ingrijpend dezq meting ook is - ze is niets vergele ken bij de op handen zijnde perio dieke veiligheidskeruing. die d overheid voor alle auto's verplid wil stellen. „Dat wordt een mar. moet-operatie", zegt men. „En 1- zou best eens kunnen dat het al 1975 zover is...".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17