„Niet teveel in catalogus kijken" elopen met „reisjes" eden voert een zeer verantwoord uitgifte-beleid bassadeur van de Nederlandse postzegel ging na 46 jaar met pensioen Een Duitse vrouw kreeg eens de volgende vraag voorgelegd: „Wat Iran filatelie voor het huwelijk? Het lieve mens moet hebben gebloosd voor ze antwoordde: „Nou, geen bezwaar hoor, als er maar geen kinderen van komen". Kiggen, pas 65 geworden, schatert het uit als hij deze anekdote vertelt, maar hij :Jook al een hele poos, dat het risico van gezinsuitbreiding bij het verzamelen van I vrij gering is. Kiggen werkte 46 jaar bij de PTT. Als hoofd van de Filatelis- bestudeerde hij 23 jaar alle mogelijke zegeltjes. ien met de leuke reis- buitenland, want daar s ambassadeur van postzegel heel wat Filatelistische Dienst .eeft zich namelijk tot Ie vaderlandse franke- buitenland te propa- jodzaak aanvankelijk, na de oorlog", herin- uch, „soldaten gingen wereld was kleiner insen kregen belang- postzegels jOnze. De PTT kreeg jmaken in het buiten- in 1948 in de de Filatelistische 11951 als „buitenbeent- ELpliciteitsdienst van de jrgebracht. bede PI zo'n 40.0 lasten bevredigt. De heeft een abonne- ^t voor een vast be- ir elke Nederlandse ^ordt uitgegeven, au- estuurd. De anderen. Iht verzamelen, klop- n voor het zegeltje lief of het zegeltje «nel aars uit Meppei jkzee pikten het niet. Istische Dienst alleen Jdse afnemers lonkte, ke ogen", weet Kig- I mensen hier wilden Sinds een half jaar wordt daarom ook in eigen land ge werkt, wat nu al zo'n 5.000 abonne menten opleverde. Was de omzet in 1951 nog niei meer dan 10.000 gulden, nu loopt hij in de miljoenen. Voorlopig nog grotendeels het gevolg van het acti veren van de buitenlandse markt Nederland geeft een zegel uit en kranten over de hele wereld, filate listische bladen en handelaren heb ben een foto plus tekst op het bu reau liggen. Inzendingen naar ten toonstellingen completeren de ken nis, die de buitenlander van de Ne derlandse postzegel heeft. Door Daan Overhoff door Kiggen. „Een postzegel is veel meer dan een kwitantie voor het verzenden van post", zegt hij, „een zegel is een goed publiciteitsmiddel. een boodschapper voor het land dat hem uitgeeft. Als je verstandig werkt kan je de wereld laten zien wat je aan toerisme, aan industrie, aan produkten, aan cultuur t: Opvoedkundig Daarom, vindt Kiggen, is het verz. melen van postzegels zo'n prachtig vrijetijdsbesteding. „Het is opvoea kundig. Wie werkelijk de beeltenis sen op zegels bestudeert, ontwikke zich, leert over de gebruiken in an dere landen. Bovendien kan een fi latelist zich nooit vervelen. Wat is er nou heerlijker dan voor een paar gulden een kilo zegels te kopen, ze af te weken en ze bij elkaar te zoe ken". In Nederland zijn zeker 250.000 se rieuze verzamelaars dat met Kiggen eens. Over de hele wereld zijn dal er bijna 300 miljoen, al is het doel niet altijd even verheven als Kig gen voorstelt. „Verzamelaars kijken over het algemeen erg veel in de catalogus", moppert hij, „naar de .vaarde van hun zegels. Postzegels kunnen natuurlijk een geldbelegging zijn, maar dan is de vreugde van het verzamelen verloren. Als er geen prijs bij een zegel staat, dan loopt hij minder en dat is jammer". Niet iedere filatelist straalt het idealisme van Kiggen uit. Ieder uitgeeft, trou wens ook niet. Per jaar zou men er zo'n 5.000 kunnen opbergen „Maar een zegel moet je uitgeven naar be hoefte", klaagt Kiggen, „je moet hem zijn functie laten verrichten en dat gebeurt lang niet in alle landen". Propagandistisch Achter het IJzeren Gordijn bijvoor beeld regent het nieuwe zegels, die alleen propagandistische waarde hebben. Nog erger is het in de Ara bische staten. „Anderhalve man kan er schrijven, maar die oliejongens geven elke dag een nieuwe zegel uit. Dat is pure geldklopperij, ex port bedrijven. De wereld wil zo'n zegel voor de verzameling en met het geld, dat ze daarvoor vangen, dekken ze het staatstekort". Irits-Guyana moet het zo eens heel >ont hebben gemaakt. Het stuurde •en papagaai naar de wereldten toonstelling in New York. Een dui vels iemand leerde het beest echter In twee wereldtalen vloeken, wat hij jok plichtsgetrouw veelvuldig deed De papagaai moest naar huis, waar lij prompt een nationale held werc' Reden voor Brits-Guyana een kerstzegel van de vloekende vogel uit te geven. Nou vraag ik je toch...." ij adviezen van een raadbestaande tenschapsbeoefenaars en kunstenaars |LM De Zweedse PTT besteedt grote aandacht ramma van uit te geven postzegels. De centrale di- leen adviserend lichaam ter beschikking, speciaal in het leven geroepen. Men heeft het getooid met rtistieke en Programma Raad voor Postzegel Uit- aanstaande vertegenwoordigers van wetenschappen ten deel uit van de adviesraad. ie zegels kunnen worden onderverdeeld in twee Eén ervan omvat de zegels die min of meer per- Irijgbaar zijn. Zij zijn voorzien van motieven, die Ongewijzigd blijven. In de loop van de laatste jaren irwerpen vrijwel allemaal vernieuwd. Dit is het liet idee dat men nu heeft: een 'totaalbeeld' van [uur en natuur te laten zien. Van dit soort zegels jplage vastgesteld, men drukt ze naar behoefte. parallel worden uitgegeven met de langer-lopende zegels kan de brief schrijver altijd een keus maken uit verschillende motieven op zegels van dezelfde waarde. De geldig heidsduur van Zweedse zegels is niet, zoals tot voor enige tijd in ons land gebruikelijk was aan een ter mijn gebonden, zij kunnen onbe perkt worden gebruikt. Zegels die 50 jaar geleden Zijn uitgegeven kunnen daarom nog steeds voor frankering worden gebruikt. Rollen en boekjes Sinds 1920 heeft de PTT een eigen zegeldrukkerij en worden de zegels in rollen (met tweezijdige tanding) en in boekjes (met driezijdige tan ding) afgeleverd, in de regel tot een totaal van tien zegels. Deze twee afleveringswijzen hebben het werk voor de klanten en de beambten vereenvoudiig-d. De rollen zijn voor de kleine en middengrote verbrui kers bedoeld, terwijl de boekjet hoofdzakelijk zijn bestemd voor particulieren. De boekjes kunnen die men kan makkelijk in de handtas ot de por- Postmuseum van temoimale worden bewaard Je zegel van 3 öre Sinds maart 1967 worden de Zweed- u op 1 juli 1872. se postzegels over het algemeen ge iep wordt gevormd um-en gedenkzegels. If aan hebben hiierin missies plaatsgevon- atste tijd is het ge- r ieder Jaar wel en- tgegeven. De hoogte [lijft beperkt, omdat korte tijd in gebruik ze bijzondere zegels drukt op fluorescerend papier. Op "normaal" papier kwamen de vol gende zegels nog uit: wereldkam pioenschap tafeltennis, Finse kolo nisten, 300-jarig jubileum van de Bank van Zweden(70 öre), Europa 1969 en Ivan Aguéli. Zweden heeft nooit het (lastige) principe gévoerd postzegels zowel op wel- als op niet-fluorescerend papier af te drukken. Verkoop De jubileum- en gedenkzegels kun nen als regel worden besteld bij de philatelistische dienst van de PTT tot vijf jaar na de datum van uit gifte, Deze periode van vijf jaar be gint voor de andere zegels te tellen op het moment, dat er wordt be kendgemaakt, dat ze niet zullen worden herdrukt. Op de normalt postkantoren worden de Jubileum- en gedenkzegels slechts gedurende korte tijd verkocht. De postzegels, die door de Zweedse PTT worden verkocht, zijn samen gebracht in een catalogus. Hierin i: een chronologische volgorde aange houden. Deze catalogus wordt bijgp- houden door het uitgeven van losse anvullingen, het zogenaamde infor matie-bulletin. Hierin worden nieu we uitgiften aangekondigd. Voor een gratis abonnement hierop kan men terecht bij de Post Office Sec tion for Philately, PFA. Fack, S 101 10 Stockholm 1. Dit jaar De Zweedse PTT heeft dit jaar de volgende uitgiften het licht laten zien. Op 23 februani kwam er een serie uit van vijf zegels, ieder vai. 55 öre, gewijd aan de vrouw in de sport. Het doel hiervan was te to nen, dat de sport in Zweden in vele vormen wordt uitgevoerd Op de ze gels wordt getoond: schermen, schoonspringen, turnen, tennis en kunstrijden op de schaats. Tot deze uitgifte waren er al eerder sportze- gels uitgekomen in Zweden, maar altijd ter gedegenheid van bepaa'lie jubilea en kampioenschappen. De PTT gaat nu proberen meer in het algemeen aandacht te besteden aan de sport door zo nu en dan postze- geldboekjes uit te geven met zegels met sportmotieven. Men probeert hiermee ook de sportbeoefening te stimuleren. Op dezelfde datum kwamen vier ze gels uit ter ere van "beroemde" mannen: journalist Lars Johan Hierta, dichter Frans Michael Fran- zén, componist Hiuigo Afivén en dichter Georg Stiernhielim. Hierta (1801—1972) richtte in 1830 het avondblad "Aftonbladet" op en wa daarvan tot 1851 hoofdredacteur. Hij luidde 'n nieuw tijdperk in voor de Zweedse pers en wordt algemeen gezien als voorvechter van de peré- vrijihieid. Op de postzegel is een standbeeld afgebeeld van Hierta, dat in Stockholm %taat. Franzén werd in 1772 geboren in het Finse Oulu en kwam in 1811 naar Zweden, waar hij in 1847 overleed. Hij is vooral bekend door zijn romantische gedichten en zijn Door Pieter Taf fijn religieuze poëzie. Alfvén (1872 1960) behoort tot de beste compo nisten van Zweden in deze eeuw. In 1910 werd hij benoemd tot muzikaal directeur van de universiteit van Uppsala, een post die hij dertig jaar bekleedde. Stiernhielm (1598— 1672) wordt beschouwd als de vadei van de Zweedse poëzie. Hij geniet vooral bekendheid door zijn gedicht "Hercules". Sinds het midden van de zestiende eeuw wordt er in Zweden glas ver vaardigd. al kwam de grote produk- tie pas op gang in de achttiende eeuw. In de jaren twintig en derti werd het Zweedse glas wereldbe roemd door de samenwerking die ontstond tussen getalenteerde kun stenaars en vaardige glasblazer. Hoewel er natuurlijk veel is geauto matiseerd. komt er nog veel hand werk uit de glasblazerijen. Een aantal voorbeelden daarvar is afgebeeld op de vijf postzegels ivan ieder 65 öre) die op 22 maar werden uitgegeven. Rendieren zijn erg populair in Zwe den. Zij zoeken veelal de nabijheid van de mens op en komen vaak boomgaarden en tuinen binnen om afgevallen appels op te eten. Omda de strenge winters problemen bete kenen voor het eten van de dieren richt men vaak voederplaatsen in. Tegenwoordig vindt men heel wa rendieren in Zweden, maar 150 Jaar geleden werden ze met uitsterve bedreigd door roofdieren en een in tensieve jacht. Op een postzegel va 95 öre, die op 22 maart werd uitge geven, is de kop van een rendier afgebeeld. In de doorlopende serie toeristische attracties werden op 8 mei vijf ze gels uitgegeven (elk 55 öre) met af beeldingen uit het zuidoosten van Zweden: paarden in de ruïne van het kasteel in Borgholm. de brut naar het eiland öland, het kasteel van Kalmar, de schoener "Falken' in de haven van Karlskrona en zalm-vissen in de rivier Mörrumsan. Daalders Lang geleden was it monetaire sys teem al gebaseerd op kostbare me talen: goud en zilver, al sprong men nog wel eens van het één over op het ander. Aan het eind van de vijftiende eeuw deed men zo'n over stapje van goud naar zilver, waarbij de gulden (2.53 gram goud) moest L.15KA AKADEMIEN 200 AK Ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van de Koninklijke Muziekacademie werd op 27 au gustus 1971 deze zegel uitgegeven. Het ontwerp is van Ingvar Lid- holm, voor het graveren tekende Heinz Gutschmidt. worden vervangen. Dat gebeurde door een grote zilveren munt (25.6 gram), die daalder werd genoemd naar de plaats waar hij werd ge maakt, Joachimstal. Deze daalder werd afgebeeld op de zegel van 6 kronen, die op 8 mei in roulatie kwam. Tenslotte dan twee zegels die op I juni werden uitgegeven naar aanQei- dlng van de milieu-conferentie van de Verenigde Naties in Stockholm, die daar tot 16 Juni plaatsvindt. Op één zegel (die van 65 öre) is het embleem en het motto van de con ferentie afgebeeld, op de ander staat een reliëf uit hout van Brö? HJorth, getiteld "Lente".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15