evecht om tzending itst zich in Kiel CRUIJFF: MEER HART DAN PIETJE MILAAN Grote velden op Duindigt MERCKX VERSTEVIGT POSITIE ÏJOLLENZEILERS IN BELANGRIJKE SELECTIEDUELS VOOR SPELEN Draf- en Renseizoen komt op gang IDAG 3 JUNI 1372 PAGINA 13 k raad het alle moeders aan: iat uw kind sportjournalist rorden. Want dat is één grote erwenpartij. Neem Ajax—In- >r. 's Middags voor de inter- ationale pers een receptie op et stadhuis in Rotterdam, om e loco-burgemeester (Tho- ïassen was er niet. die moest q Erasmus-penning aan Hi- >hito gaan brengen die de- 5 bij zijn bezoek aan Neder- tnd op het nachtkastje had iten liggen) de gelegenheid te even Feyenoord in een adem noemen met Ajax. Daar ield Je toch wat drankjes en Dutjes aan over. plus een zeer raai, zeer groot, zeer duur, ls een chocoladereep in zilver ebonden boek getiteld: "Rot- ïrdam-Europoort, natuurlijk". We hadden toen de grootste urprise al achter de rug. Iede- L Journalist kreeg namelijk Bn plastic, milieubedervend ■aagtasje van Delona-leder- aren. met daarin: 1 de uit- Ddiging voor de receptie op it stadhuis. 2. Een enveloppe m sportpaleis Ahoy met stic- ansicht, reclamefolder en renementenlijst. 3. Twee tartjes lucifers en een noti eblokje van de Nationale Ne tlanden. 4. een folder van het ortcentrum KNVB. 5. Het >ekwerkje "Rotterdam ver leiding", aangeboden door de otterdamse Kamer van Koop- indel. 6. Een plattegrondje n Rotterdam met nuttige in- rmatie. 7. Een folder van ae KLM-jetshop. 8. Een lijst van de VW-Rotterdam met adres sen van restaurants. 9. Een oranje ballpoint van de Natio nale Nederlanden. 10. Een doos je sigaren van Willem II. 11. Een pakje sigaretten van Ben son and Hedges. 12. Het kers verse nummer van Voetbal in ternational. 13. Een handige scoringcard van Voetbal Inter national, met ruimte voor het aantekenen van precies 64 doelpunten. 14. Een sticker van AjaxInter Milano. 15. Een ansioht van het Feyenoordsta- dion. 16. Een ansicht van neü Feyenoordelftal. 17. Een Feye- noord-sticker met daarop: "europacup 1970 wereld cup-landskampioenen 1971". 18. Een sleutelring van Feyenoord. 19. Een Feyenoordspeldje dat ik meteen heb opgespeld. 20. Een opblaasbare plastic dolfijn, made in Taiwan, van Fuji- films. Zoals u ziet: veel van Feyenoord, niets van Ajax. Jaap van Praag schijnt gezegd te hebben, dat Ajax wel het elf tal zou leveren, op de grasmat. Voor de buitenlanders was er bovendien zo'n proefflesje van Kuypers jenever. Ik moet zeg gen dat 't wel een vrolijk, maar toch wat ongebruikelijk gezicht was ,al die buitenlandse journa listen stomdronken op de tribu ne met een Feyenoordspeldje op en een groene, 115 cm lange dolfijn onder hun arm. Een computerteam, bestaan de uit een Amsterdammer, een Rotterdammer met als teamlei der een Hagenaar, is momen teel bezig uit te zoeken wat meer waard is: een Europacup en een wereldcup, of twee Euro pacups en een verloren finale. Later, als ik oud ben en der dagen zat, word ik sportredac teur van een Engelse krant en ga stil leven. Wat bijvoorbeeld Desmond Hackett in The Daily Express ervan maakte, was bij na bewonderenswaardig. Een heel klein stukje waarin alleen wat feitelijkheden stonden ver meld, en die dan nog fout of onvolledig, hoewel Hackett toch een grote naam heeft in Enge land. Proef even deze zin: „De Italianen zonden twee reserves in het veld één van hen voor de geblesseerde Berfcini na al 13 minuten". Hij vermeldt dus maar één naam van de vier en die was nog fout, want niet Bertini raakte geblesseerd maar Giubertoni, die door Bertini vervangen werd. Maar erger nog vind ik zijn interpretaties. Hij schrijft: „het grootste gedeelte van de eerste helft moet Inter Milaan, dat dapper en stoutmoedig aanviel, zich als de thuisclub hebben ge voeld, want duizenden opgewon den Italianen zwaaiden met hun vlaggen, en schreeuwden hun enthousiasme uit. Pas toen Cruijff gescoord had, kwamen de gespannen, bijna zwijgzame Nederlandse supporters in ac tie". Dat is natuurlijk onzin, Cruijff meer hart niet alleen wat aanvallende In- ter Milaan betreft. Toen ander half uur voor de aanvang Inter in wandelkostuum 't veld kwam verkennen maakten de vele dui zenden toen al aanwezige Italia nen inderdaad het kabaal van een vol stadion, en ik moet eerlijk zeggen dat ik toen, ge ïmponeerd, dacht: „eigenlijk verdienen die mensen te win nen, met zo'n aanhang". Maar naarmate de wedstrijd vorderde werden de Italianen op de tri bunes steeds stiller. Ik vrees dat Desmond Hackett, die ook al 'n jaartje ouder wordt, twee ver schillende, maar voor het onge oefend oor gelijkluidend lijkende aanmoediggingen voor een en dezelfde heeft verlaten. „Ien-ter, Ien-ter" brulden de Italianen, vooral in het begin. En de meest geliefde Neder landse aanmoediging was .Bie tje. Pie-tje". Inter werd door Hackett herkend, Pietje was echter een club die hij in het Europese topvoetbal nog niet was tegengekomen, vandaar dat hij naar zijn krant kon seinen dat de Italiaanse supporters hun geliefde club Pietje Milaan tot het einde toe hartstochelijk hebben oegejuicht Ik heb geen hoge hoed op, laat staan een bolhoed, van de Engelse voetbaljournalistiek. maar er is hoop voor de toe komst. Er waren ruim 20 En gelse Journalisten in Rotter dam, en dat zal wel een record zijn voor een wedstrijd waar in zelfs de grensrechters niet uit Groot-Brittanië kwamen. Bovendien waren in verreweg de meeste gevallen de "eerstp mannen" in Rotterdam, on danks het feit dat sir Alf Ram sey met Engeland-onder-23- jaar op dezelfde dag startte gordijn, die in Engeland na de met een tour achter het ijzeren ramp tegen West-Duitsland met meer dan normale belang stelling wordt gevolgd. Eén van de weinige Engelse sportjour nalisten die ik bewonder is Brian Glanville van the Sun day Times (ze noemen hem in Engeland "The Marten the Vos of the Isles"). Hij heeft nog een heel losse band met Nederland, want zijn vrouw is in Haarlem geboren, als dochter van een "Duits-Joodse vader en een Engelse moeder", zoala hij het zelf uitdrukte. Glanville heeft een van de zeer zeldzame voetbalromans geschreven die ook als roman hun waarde hebben ("The ri se of Jerry Logan", in het Ne derlands vertaald als "De Prof"). Hij heeft als voormalig Italiaans correspondent een be kend boek over de Italianen geschreven, en hij was bij mijn weten de eerste Engelse voetbaljournalist die in de ga ten had dat niet George Best maar Johan Cruijff de beste voetballer ter wereld was. en dat Ajax het voetbal van de toekomst speelde. In zijn voorbeschouwing sprak hij dan ook de hoop uit dat Ajax zou winnen wat hem van Italiaanse zijde het ver wijt opleverde dat hij "anti- Italië" was geworden. „Ik ben niet anti-Italië", heeft hij toen gezegd, „maar anti-het- Italiaanse voetbal". HU is trou wens ook anti-het-Ramsey- voetbal zoals dat momenteel door het Engelse elftal wordt beoefend. Ramsey wegschrij ven is al Jarenlah zijn grote ideaal, maar het is nog steeds niet gelukt. „Ramsey stelt al leen maar slagers op", zei hij. „Van tactiek weet hij helemaal niets af. De manier waarop hij Netzer heeft laten spelen, was Je reinste zelfmoord". Ik vroeg hem of het waar kon zijn, wat verteld wordt, dat Ramsey aan zijn spelers voor EngelandWest-Duitsland over Netzer alleen gezegd heeft dat dat "a good player" was? Meer niet? Het leek Glanville heel geloofwaardig. Hij heeft overigens wel een grote bewondering voor Cruijff, met wie hij lang, of meerma len gepraat heeft. Johan spreekt uitstekend Engels, ver telde hij me, en hij noemde hem erg "coöperatief', en on gecompliceerd: "well-balanced" dus erg evenwichtig. Ik vertel de hem dat menige voetbal kenner in Nederland (Abe Len stra bijvoorbeeld, hoewel ik die niet als een kenner van het huidige voetbal beschouw). Piet Keizer toch nog hoger aan slaat dan Johan Cruijff. Dat vond hij belachelijk. Keizer kan de hele wedstrijd lang "af wezig zijn", Cruijff nooit, meende hij. „Keizer", zei hij, „reikt als voetballer maar tot hier bij Cruijff". En hij wees aan tot waar. Ik neem aan dat u nu graag wilt weten welke plek Brian Glanville op zijn eigen lichaam ter illustratie aanwees. Het was ter hoogte van zijn hart. „Cruijff heeft als voetballer veel meer hart dan Keizer", zei hij dan ook. !LEN Met argusogen zullen de vijf Finnjollen- Nederland volgende week tijdens de Kieler Woche Jerrichtingen op het wijde water van de Kieler Bocht tl De bewegingen van de drommen andere Finn jollen tijdens deze belangrijke selectiewedstrijden voor de ie Spelen minder op aan komen. Immers, het staat t Nederland tijdens de Spelen in hetzelfde Kiel stus, begin september in ieder geval een zeiler in :e voor éénmansboten afvaardigen. zijn, daarover zal de e veel duidelijkheid brengen aan de heren •bond voor watersport- ;n speciaal aan de voor de zeilers, de ïarlne-officier Kasemier. ordt zelfs de uiteindelij- over „w>ie van de vijf" ir een later tijdstip ver- na de Europese titel- iuni op het IJsselmeer, it wereldkampioenschap, e later in Italië. e Nederlandse strijd in wat de Finnen betreft I assen Boudewijn Bink- it Amsterdam, de heer- >pese kampioen, Kees uit Breukelen - Neder- §|loen, F Beek (Breda), isterdam) en H. van Binkhorst en Beek van de partij op de :he Spelen, in Mexi- Onzin it Boudewijn Binkhorst 71 Afgestudeerd als arts - I oneens is met de nog ■Jtdurende selectie. De [de Amsterdammer, die f [ga-zeilers bekend staat Be Jongen, vindt dat hij f topees kampioen al ge- I „bewezen" en recht rmpische uitzending. Hij [iet van plan op deze pstie nog nader in te jij Juist tijdens ons ge lees Douze in diens bo- is I Breukelen binnenvalt :rd|p voor Kiel een laatste g j te geven, weert hij V0n „Ik wil er helemaal litj over zeggen. Bespreek lige Kees Douze licht „Een moeilijke zaak. dat Boudewijn al vijf internationale top leeft voorts de juiste een harde Jongen en l uitstekend. In de krijgen we echter zei- linium) masten van het lat we tijdens de Spe- enige klasse in boten ipische organisatie va- 'bond wil nu afwachten prestaties zullen uitval- tatuurlijk. Alsof we an- it goede spullen zouden ijn is voorts van me ning dat ze vier jaar lang de tijd hebben gehad om te selecteren en dat het niet op die ene week of al thans op die laatste wedstrijden moet aankomen. Veronderstel nu eens. dat hij, of iemand anders, in de Kieler Woche een paar keer pech krijgt - die kans is bij zeilen nu eenmaal groot - dan heb je nog de kans dat hij er uit wipt. Daar om kan ik de gedachtengang van Boudewijn wel volgen", aldus pleit Kees Douze sportief voor zijn team genoot, tevens concurrent. Recht Douze is voorts van mening, dat het de voorbereiding niet ten goede komt als de uiteindelijke aanwijzing pas zo kort voor de Spelen valt. „Maar" laat hij er snel op volgen, „ik bekritiseer dat nou wel alle maal, maar ik weet nauwelijks of het wel anders of beter zou kunnen. Neem aan de andere kant maar van me aan dat niemand van de andere vier er vrede mee zou heb ben genomen als Binkhorst zo maar was aangewezen", grinnikt hij. „Dat is logisch ook, anders zou je niet de Juiste instelling hebben. In ieder geval", weet Douze, „zullen er tij dens de Kieler Woche twee kandi daten afvallen. De drie anderen gaan naar het Europese kampioen schap, onder wie in ieder geval Binkhorst. Als titelverdediger heeft hij recht tot starten". Over zijn- eigen Olympische kansen praat de nationale kampioen nau welijks. „Och, i kvaar wel een end weg in Kiel", lacht de stoere aan nemer, gezeten tussen plunjezakken, zeilplakaten en bekers. „De stem ming onder elkaar in Kiel zal best meevallen", sust Douze. „Ik denk dat de rivaliteit in sommige andere sporten wel groter is. Maar toch zal ik blij zijn als eindelijk beslist is wie zal gaan. Want het valt na tuurlijk geen moment van je af. Je staat onder constante spanning. Een atleet traint bij wijze van spreken een bepaalde tijd per dag en daar mee uit, maar behalve onze flinke conditietraining ben je ont zettend veel tijd kwijt aan de boot. Er is altijd wat te doen en daar naast heb Je dan ook nog Je gewo ne werk. Het varen in een Finn bij harde wind vind ik zwaarder dan bijvoorbeeld een partijtje voetballen of handballen, sporten die ik ook heb beoefend. Je ziet alleen in dit schip en het is ontstellend wat Je Van onze paardesportmedewerker DEN HAAG Uit het programma dat zich zondagmiddag op Duindigt afspeelt, valt duidelijk op te maken dat het draf- en renseizoen op gang komt. Ondanks de concurrentie van een topprogramma in Groningen verschijnen zowel bij de dravers als volbloeds grote velden aan de start De belangstelling is verklaarbaar. Voor de dravers is er de draverij om het Zilveren Renpaard, waar voor een prijzengeld van 7.500,— beschikbaar werd gesteld. Iets minder is gereserveerd voor de volbloeds, die over 1350 m. gaan uitmaken wie zich winnaar van De Grote Sprintershandicap mag noe men. Veertien dravers werden voor het belangrijkste hoofdnummer in geschreven. De Franse import Uni- mel B ontmoet daarin Hardy Regi- na - Fabiola Kitty en Gallant Way. Een zeer sterk viertal, waartegen de rest van het veld op papier kans loos lijkt. bij zwaar weer moet geven", is Douze's ondervinding. „Het is an ders wel mooi", bedenkt hij verder, „dat je in een Finn iemand op pure conditie kunt pakken. In andere klassen kan bijvoorbeeld alleen de snelheid de doorslag geven. Finnzei- lers zijn dan ook altijd potige atle tische kerels". Oordeel Dat het volgende week in Kiel tus sen de vrienden Douze en Binkhorst speciaal nog wel eens een titanen strijd zou kunnen worden kan ook worden afgeleid uit de pre-Olympics vorig jaar in Kiel toen Douze als vijfde van een machtig veld eindig de en Binkhorst in de twintig. Boudewijn Binkhorst: "Ik wil helemaal niets meer over de selectie zeggen". Binkhorst werd toen echter door pech achtervolgd. In ieder geval zal niemand straks de taak van het Verbond en zijn chef d'equipe be nijden, die het Salomo's oordeel zal moeten uitspreken. ADVERTENTIE Zilveren Molen Toernooi FINALE DINSDAG 6 JUNI, 8 UUR N.M. Quick Boys-Zwart Wit '28 Terrein Boshuizerkade. Verkoop vanaf 7.15 uur uitsluitend op de Boshuizerkade. Atletiek Kurt Bendlin, de vroe gere wereldrecordhouder tienkamp en winnaar van de bronzen medail le op de Olympische spelen van Mexico Stad. zal in München nie<t kunnen starten. Bendlin scheurde bij wedstrijden in Dortmund tydens het speelwerpen een achillespees. Van Dongen wint eerste etappe Ronde van Oostenrijk FORTE DEI MARMI Eddy Merckx heeft gisteren op een circuit bü For te Dei Marmi zijn leidende positie in de Ronde van Italië aanmerkelijk versterkt. De Belg vergrootte zyn voorsprong op de Zweed Gösta Pet- terson in de twee tijdritten van twin tig kilometer elk, tot ruim ander halve minuut. Merckx werd gerekend over de twee ritten winnaar van de twaalfde etappe. Het verschil met zijn helper Roger Swerts bedroeg slechts 0.24 seconde. Merckx won de eerste rit over 20 km in 25.04 seconden. De Ita liaan Gimondi en Swerts eindigden in 25.15 op een gedeelde 2e plaats. In de tweede tijdrit was Swerts met 24 min. en 39 sec. de snelste. Merckx bleef toen 10.76 sec. achter. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel) 58 u. 24 min. en 8 sec., 2. G. Petterson (Zwe) op 1.32, 3. Fuente (Spa) op' 3.59, 4. Lasa (Spa) op 5.41, 5. Gimondi (It) op 6.26. De derde etappe van de Dau- phine Libere werd gisteren gewon nen door de Fransman Robert Bou- loux. De beste Nederlander was Joop Zoetemelkhij werd negentiende op 2 minuiten en 33 seconden van de winnaar. Het algemeen klassement wordt ook aangevoerd door Bouïoux. Algemeen klassement: 1. Bouloux 16.34.39, 2. Millard 16.34.49, 3. Mar tinez 16.35.03, 4. Thevenet (Fra), Diaz (Spa), Ocana, Moneyron en Letort (Fra), allen 16.36.36, 13. Zoe temelk 16.37.32, 20. Pustjens 16.38.51, 70. De Koning 16.45.40. De Belgische wielrenner Ro bert van Lancker heeft gisteravond tijdens wedstrijden op de Adelaar- baan in de finale van het sprinttoer- nooi gewonnen van wereldkampioen Leyn Loevesijn. Van Lanckers tijd over de laatste 200 meter was 12.6 seconden. De rit om de derde plaats won de Amerikaan Tim Mountford, die de Australische oud-wereldkam pioen Gordon Johnson in 13.2 secon den versloeg. De Nederlandse amateur wielrenner Cees van Dongen heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. Hij had na de 199 kilometer lange rit van Graz naar Tansweg een voor sprong van 1 minuut en 24 seconden op de Oostenrijker Denk en Fedor den Hertog (Ned). Uitslag: 1. Van Dongen (Nederl) 4.59.48, 2. Denk (Oost) 5.01.13, 3. Den Hertor (Ned) z.t., 4. Summer (Oost) 5.01.16, 5. MoreUi (It) z.t., 11. Spet- gens (Ned) 5.10.33, 12. Van Katwijk (Ned) z.t., 13. Langen (Ned) z.t., 23. v. d. Hoek (Ned) 5.19.04 De Ier Peter Doyle won giste ren de vijfde etappe van de Ronde van Engeland. Hij versloeg in de eindsprint een kopgroepje van vier renners, dat ruim tweeëneenhalve minuut voorsprong had. De best geplaatste Nederlander was Kuiper, die zesde werd. Priem werd zevende. Klassement: 1. Kaczmarek (Pol) 17 uur 6 min. 16 sec., 2. Doyle (Ier) 17.0&27, 3. Svoboda (TsJ) 17.06.40, 4. Duchemin (Fra) 17.07.01, 6. Kuipers (Ned) 17.07.15, 14. De Boer (Ned) 17.10.28. Titelstrijd driebanden GOIRLE Het toernooi om het Nederlands kampioenschap hoofd klasse driebanden is gisteren in Goirle voortgezet. Uitslagen derde ronde. De Kleine (Helm). 50 72 4 0.694 v. d. Stam (R'dam) 49 72 4 0. Rood (A'veen) 50 97 3 0.515 Ligthart (Alkmaar) 46 97 3 0.474 Sweering (A'dam) 50 68 7 0.735 Heinsman (D. Haag) 39 68 4 0.573 Lips (Breda) 37 60 5 0.616 v. d. Smissen (St. Willebrord) 50 60 8 0.833 Vierde ronde: De Kleine 50 67 6 0.746 Heinsman 26 67 2 0,388 Lips 50 73 3 0.684 Van der Stam 35 73 5 0.479 Eenzelfde aantal kanshebbers vin den we bij de volbloeds. Fair Prince - Eggerik - Garlic en Linota kun nen zich geen betere afstand wen sen. Toch is het allerminst zeker dat één van deze favorieten de buit binnen haalt. De aanwezigheid van Johan zal vele prognoses aan het wankelen brengen. Zijn stalgenoot Hubert won onlangs zeer verrassend de ren om de Grote Prijs van Den Haag en volgens zijn eigenaar, de Limburger P. Lucassen, is ook Johan goed genoeg voor de vertolking van een outsidersrol. Tips voor de draverijen en rennen te Duindigt: Zondag 4 juni "72 le start: 13.30 uur. DRAVERIJEN Zichtenburg-prijs: 1. Karin van Hovi. 2. Kenau. 3. Juweline J. Out siders: Imca Six en Ina Hollanli'ia. Berestein-prijs: 1. Jupiter P 2. In trepid Girl, 3. Jupiter. Outsiders: Judit Buitenzorg en Judy Buiten zorg. Steenvoorde-prijs: 1. Ironie, 2. Jan- ky Buitenzorg, 3. Henriëtte Signal. Outsider: Ina van Hovi. Vrederust-prijs: 1 Keen Speed. 2. Ida Belwin, 3. Jefferson. Outsider! Hilma. Het Zilveren Renpaard: 1. Unimel B. 2. Hardy Retgina, 3. Fabiola Kitty. Outsiders: Vigriano en Gal lant Way. Leyenburg-prijs1. Important D. 2. Hortence 3. Her Areta. Outsiders Hino Cowtessa en Irma van Doublé, Bohemen-prijs: 1. Kandy Buiten- zorg, 2. Kees Verkerk, 3. Kameleon V. Outsiders: Kimberley en Jeton Roodnoot. Not Afraid S-prijs: 1. Stal Germa, 2. Atlas, 3. Stormklee. Outsiders: Funchal en Patrick. Not Afraid S-prijs (2): 1. Martlne Rose, 2. Farsteps, 3. Snowboy. Out siders: Melisse en Maurits. Grote Sprinters Handicap: 1. Gar lic, 2. Eggerik, 3. Fair Prince. Outsi ders: Johan en Linota. Koersen Nootdorp 1.50, 1.70, kop. 22.10, trio Amatrlcekamploenschap II: 1. Jona Buitenzorg (mevr. M. van Dooye- weerd) (1.26.6), 2. Just In Time.' 3. Idle way. Toto w. 2.90, pl. 1.80, 2.30, kop. 19.90. Assen-prys: 1. Jellico Dear (S. Hart man) (1.29.8), 2. Igaan, 3. Jachtoorn B Toto w. 5.10. pl. 1.30, 2 -, 1.30, kop. 5.40, trio 159.50. Azelo-prljs: 1. Gona Scotch (E. Co- nijn) (1.25.9), 2. Guit, 3. Istanbul. Toto w. 4.40. pl. 1.70, 1.30, 1.30, kop. 13.80. Austerlitz-prJJs: 1. Jack Buitenzorg (J. van Dooyeweerd) (1.28.4), 2. Jaco- byntje S, 3. Ivan Braun. Toto w. 1.90, pl. 1.20, 1.20, 1.40, kop. 4.30, trio 54.30. Azewljn-prys: l. Dumas (W. van Da len) (1.24.7). 2. CH van Rood en Noot, 3. Gravin Rita W. Toto w. 2.10, pl. 1.20. 3.30, kop. 4.30. Avenhorn-prys, le aid.: 1. Jimmy Axel-prys: 1. Ivonne Hanover (H. Poola) (1.27.0), 2. Hannle Gregor. 3. Hyacint. Toto w. 2.30, pl. 1.50, 2.10. Hanover (H. Pools) (1.26.0), 2. Iris Way. 3. Goudhaantje. Toto w. 2.- pl. 1.20, 1.30, 1.50, kop. 4.-. trio 43.40. Assel-prys. 2e aid.: 1. Jolieta (8. Hartman) (1.32.4), 2. Julienne D. 3. Kemeleon V. Toto w. 3.20, pl. 1.70 1.70. 1.90. kop. 7.30,. Totallsator-omzet f. 168.551,-.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13