Amerikanen over Amerika Villiam Mrry Het land bevindt zich in status quo toestand Reis van Nixon naar Peking weggegooid geld Jerry Dyson John Albano Democratische partij is nu één grote puinhoop Amerikanen zijn lang genoeg op stang gejaagd ZATERDAG 3 JUNI 1 Bijna precies een Jaar geleden had onze correspondent in Wa shington, nu-. H. L. Leffelaar, een reeks gesprekken met vier wil lekeurig uitgezochte Ameri kanen over wat zij van de toe stand in de Verenigde Staten dad aten. Die gesprekken von den toen plaats tegen de aoh- tergrond van de door president Nixoai bevolen invasies van Laos en Cambodja. Na do gebeurtenissen sindsdien (Nixoiis bezoek aan Peking, de verslechterende Amerikaanse economie, het nieuwe offensief in Vietnam) heeft onze corres pondent dezelfde vier Amerika nen opgezocht om hen in dit verkiezing jaar opnieuw naar hun meningen te vragen. Afge zien van een duidelijk sombere stemming, waren er ook voor de meestem van hen verande ringen opgetreden in him per soonlijk lewen. Jüliam Joseph Curry, een 'jarige coördinator op het ■listerie van Defensie, waar speciaal belast is met de \mpening van de vloot, ver- «sde naar een groter huis in i rfax County in Virginia, •rnamelijk omdat het on- 'wijs van zijn zeven kinde- daar goedkoper is dan in J shington, Curry, die in het penstaande artikel als eerste 'i het woord is, is een gébo- Democraat die in 1968 'ttemin op Nixon stemde. Hij van plan dat dit jaar weer doenhoewel hij ook teleur- teld is in het president- \,ap van Nixon. Interessant dat hij ook gefascineerd is or senator George Mc- "Het land bevindt zich op het ogenblik in een status quo toestand. Eén, twee jaar geleden hadden we periodes vran grote verbale onrust, dat is nu minder, maar niet omdat de basis-problemen zijn opgelost. Ik geloof ook niet dat zij die aan die demonstraties deelnamen hun me ning gewijzigd hebben ze zijn te leurgesteld omdat him aanpak geen resultaten heeft opgeleverd. Nixon heeft daar naar mijn gevoel weinig mee te maken gehad. Ons land heeft altijd van_ die emotionele pe riodes gehad". Wij hebben in dit land iets dat andisrs is dan in andere westerse land.an: we zijn jong, we zijn viriel, we zijn erg ongedisciplineerd. Ik wil niet op een zeepkist klimmen om een toespraak te houden, maar we tolereiren heel veel dingen. Ik weet niet ctf dat zo is omdat we onszelf zo democratisch vinden, of omdat we zo idealistisch zijn in onze aan pak van dingen. Hoewel ik teleurgesteld ben over de problemen die we nog steeds heb ben, vind ik toch dat de zaken er beter voor staan dan een jaar gele den. De man (Nixon) is zijn be langrijkste beloftes nagekomen. Hij heeft de oorlog in Vietnam terugge draaid, wat men er ook van zeggen wil. Er zijn nu niet meer dan 6.000 gevechitsfcroepen, en een totaal van 90.000 soldaten. Dat, tussen twee haakjes, zegt iets over de manier waarop we de dingen hier doen 6.000 op 90.000 dat wil zeggen dat er 15 manschappen zijn ter onder steuning van één frontlijnsoldaat. We zijn een zeer verkwistend land. Mijn vrouw en ik hebben de laatste keer op Nixon gestemd, en op het ogenblik is zij nog steeds evenveel op Nixon georienteerd als ik. Wij zien geen van beiden een aanvaard bare Democratische tegen-kandidaat Humphrey heeft het in 1968 niet gehaald omdat hij zichzelf niet durfde te zijn, en aan Johnsons lei band bleef lopen. En ik vind dat Humphrey er sindsdien ook op ach teruit is gegaan. Hij lijkt iemand te zijn die door de tijd is achterhaald en als illustratie daarvan kan ik al leen maar wijzen op zijn vermogen om een man voor alle seizoenen te zijn hij zegt wat men graag wil horen. Hij is overal voor, en bijna nergens tegen. McGovern vind ik erg interessant, en ik zou best op hem kunnen stemmen, maar ik moet mijn ge dachten daar nog eens over laten gaan. Dat lijkt het andere uiterste van Nixon, maar toch is ex een ze kere logica. Hij is een liberaal, maar naar mijn gevoel niet zo libe raal als Kenr.iady (Bobby) in 1968. of als Humphrey toen. Ik geloof dat McGovern rechts van hen staat, dat hij conservatiever is. Dat voel ik. Ik lees alles wat ze over hem schrijven en luister wanneer hij op de televi sie is, en ondanks het feit dat hij de meest liberale schijnt te zijn van de huidige kandidaten, ontdek ik een conservatief element in hem ergens in het midden tussen uiterst liberaal en conservatief. Want uit eindelijk ben ik van mening dat er een betere oplossing gevonden moet worden dan de herverkiezing van Nixon. Politiek is de kunst van het com promis, en daarmee bedoel ik dat Je het meest uit een situatie moet kun nen halen dat erin zit. Daar heeft Nixon een grotere vaardigheid in getoond dan ik eerst verwachtte. Nee, dat vind ik niet cynisch. De man is een realist, een pragmati sche realist. Ik bewonder hem enorm in veel opzichten, ondanks mijn frustraties over de dingen die hij doet waar ik het niet mee eens ben. De inflatie in het land, bijvoor beeld, maar ik geloof nu ook weer ni'et dat de werkloosheid zo erg is als men het voorstelt. Het is nu zoiets van 6 procent. In de jaren van de grote depressie was het 't dubbele, nog meer. 15 procent. En vergeet niet dat er een groot aantal vrouwen werkt, misschien wel 60 procent van de getrouwde vrouwen, alleen maar om betere meubelen te kopen, of een derde auto, en die worden als ze geen werk hebben ook als werkloos genoteerd. Mis schien zouden we een andere ma nier moeten vinden om de statistie ken anders weer te geven, zodat ze een juister beeld geven van wie er zonder werk zitten. Ik ben een geboren en getogen De mocraat, en ik heb er lang over na gedacht, maar als Teddy Kennedy de Democratische kandidaat zou worden, zou ik niet op hem kunnen stemmen. Niet wegens zijn leeftijd, en ook niet om wat er gebeurd is (het ongeluk waarbij een secreta resse verdronk), hoewel ik er zeker van ben dat hem dat in een verkie zingscampagne tot in den trteure zou worden nagedragen maar omdat hij politiek niet tot wasdom is ge komen". '•Eerlijk gezegd vond ik Nixons reis naar Peking weggegooid geld. Niet omdat hij ging, want hij heeft ten- sioUie het recht om te gaan waar hij wil, maar omdat ze het natio nalistische China van Tsjang Kai- Sjek eraan opgeofferd hebben. Pe king—-China had naar mijn mening al lang geleden toegelaten moeten worden tot de Verenigde Naties, maar niet op voorwaarde dat Tai wan eruit moest. En als dat de voorwaarde is geweest voor Nixons bezoek aan Peking, dan vind ik dat hij niet had moeten gaan. Het zal me helemaal niet verbazen wanneer Taiwan nu zijn heil gaat zoeken in Moskou, en als het de Russen niet zijn, dan zullen er wel andere klaar staan om erin te springen. Nee, ik geloof niet in een commu nistische dreiging. Dat is net als het aangeleerde vooroordeel dat men tegen zwarten heeft: vertrouw ze niet, kom niet bij ze in de buurt. Heb Je die foto's van Nixon in Pe king wel eens goed bekeken, waar hij bijvoorbeeld met Chinese men sen praat? Je kan aan de uitdrukkin gen op die Chinese gezichten zien dat ze er niet 't flauwste benul van hadden, wie hij was. Wat mij ook opviel was hoe vreugdeloos die ge zichten waren. Het kan zijn dat dat komt omdat ze in zo'n autoritaire maatschappij wonen, maar ik be doel eigenlijk dat je heel duidelijk kon zien dat Nixon niets voor ze betekende. De meeste zwarten hebben het ge voel dat de zaken es met Nixon niet op vooruit zijn gegaan. Voor namelijk, denk ik. door het gebrek aan zijn geloofwaardigheid. Neem nou de kwestie van het "bussen" om een betere verdeling van de rassen op de openbare scholen te krijgen. Het hooggerechtshof heeft bepaald dat die methode geen in breuk was op de burgerrechten. Dan komt George Wallace, en wij negers weten na tuiu-lijk precies van welke kant hij komt aanzetten. Toen hij de voorverkiezingen in Florida won, voornamelijk omdat hij zich tegen het bussen verklaar de, kwam Nixon ook in het geweer. Nixon nam geen beslissing over die kwestie totdat hij gezien had hoe de wind waaide in Florida, en toen vaardigde hij een moratorium uit op het bussen. Ik zag het allemaal aankomen. Dus waar het op neer komt. is dat Wallace Nixons beslis singen bepaalt. De kwestie is dat het bussen voor negers helemaal geen probleem is. Omdat ik in het zuiden (Louisiana) ben opgegroeid, kan ik me niets an ders herinneren dan dat wij "ge- bust" werden, om de rassenschei ding te handhaven. Waarom moe ten ze er nu dan zo'n rel van ma ken? In Louisaiana werden zelfs kinderen van de ene parochie naar de andere getransporteerd om de zwarte in zwarte scholen te houden, en de blanke in blanke scholen te la ten. Ik heb daar een tijd les gege ven. en er waren kinderen die over een afstand van 20 kilometer naar andere scholen werden gebracht. Ie dere dag op en neer. Er waren blanke kinderen die recht tegenover hun huis een school hadden, maar dat was dan toevallig een zwarte school, en die kinderen werden dan iedere dag door de schoolbus opge haald om zeven kilometer verder naar school te gaan. Zo was het werkelijk. De verkiezingen? Ik had voor Mus- kie willen gaan werken. In het be gin dacht ik dat hij de man van het uur was, maar dat zie ik niet zo erg meer. Hij is slecht behandeld door de pers: die vond zijn zwakste plek en dat was dat hij te weinig specifiek was. En dan al die voor- verkiezingen die hij verloor. Maar ik heb het idee dat Kennedy erin gaat springen, en wat mij betreft is hij niet meer of minder capabel dan de andere kandidaten. Hij zal zeker alle negers achter zich krijgen, al was het alleen maar vanwege de reputatie van president Kennedy en van Bobby. En als iemand het van Nixon kan winnen, dan is hij het. Als de Democraten zich beter geor ganiseerd hadden, dan zouden er nu niet zoveel kandidaten zijn. Dat maakt op veel mensen een slechte indruk. Het is natuurlijk waar dat ze een grote keus bieden, beter dan alleen maar een Republikein: Nixon. Maar het afvallen van de verliezers in de Democratische voorverkiezin gen maakt ook geeen beste indruk. Maar wat mij betreft zal ik op ie dereen stemmen die van Nixon een ex-president maakt. Ik zou bijna bereid zijn op Wallace te stemmen. Goed, dat is judas inruilen voor de duivel, maar ik houd van mensen die zeggen wat ze menen, en zo ie mand is Wallace. Wanneer hij zegt dat er geen rassen-integratie meer aan de scholen zal zijn, zolang hij het helpen kan, al moet hij er in de deuropening van een school voor gaan staan, dan doet hij dat ook. En hij heeft het gedaan. Dat is de ellende met Nixon, die zegt dit, maar hij doet wat anders. Je weet niet waar je met hem aan toe bent". De 37-jarige neger J( son heeft het niet gem\ gehad in het afgelopen Hij werd door een b gingsmaatregel ontslagt voorlichtingsambtenaar J een programma ten bfj van gehandicapte kinderï heeft na een half jaar nog geen andere betn.i gevonden. I Dyson was een jaar g van mening dat Nixon lijk verslagen zou kunnei£e den in de verkiezingen i niet door senator Edwan nedy. In dat opzicht is ler] mening veranderd. Niet 1 vindt hij Kennedy nu aa ft; keiijker als een mogelijk l didaat dan een jaar maar hij gelooft ook datat enige is die het van Nü Est kunnen winnen. Kort nadat onze correspon- znt de 33-jarige John Albano zn jaar geleden sprak, werd ïbano in een ziekenhuis op- znomen waar zijn linkerbeen egens kanker werd geampu- :erd. Albano had in 1970 een ikantie doorgebracht in Am- erdam en tijdens de roes van ijnstillende morfine-inspui- ngen had hij in het zieken- uis terugkerende visioenen an een café (het voormalige cheltema aan de Nieuwezijds \'oorburgwal) dat hij had be- ocht Albano is nog steeds free- mee cartoonist voor "The Vashington Post". Albano taat lauw tegenover de Demo- ratische kandidaten. Evenals e meeste jongeren gelooft •ok hij dat president Nixon .erkozen zal worden. "Nee, ik kan niet zeggen dat ik nu meer op mijn gemak ben in Ameri ka dan een jaar geleden. Ik ben nogal verontrust door het gebrek aan inzet van mijn eigen generatie. Ik denk dat het komt omdat Ame rikanen in het algemeen niet over uithoudingsvermogen beschikken om zich op lange termijn voor iets in te zetten. Ze willen onmiddellijke oplossingen en wanneer die er niet zijn, dan laten ze het er bij zitten. We zijn een maatschappij die on derhevig is aan alles wat op een bepaald ogenblik nieuw en interes sant is en als dat afslijt is er weer iets anders. Zo is het ook met onze belangstelling voor de oorlog in Vietnam. Hoe langer de oorlog duimt, hoe minder belangstelling wij ervoor hebben. Dat geldt zowel voor hen die vóór de oorlog zijn al6 zij die ertegen waren. Ondanks het Noordvietnamese of fensief geloof ik dat de oorlog geen belangrijke rol zal spelen in de ver kiezingen, tenzij Nixon zijn kop kwijtraakt en er weer een groot aantal troepen heenstuurt. Ook het geld dat in de oorlog wordt gesto ken is voor de meesten van onder schikt belang. Amerikanen vinden het niet erg om geld uit te geven, zolang er maar geen Amerikaanse soldaten sneuvelen. Ja, tenzij het zover komt dat de oorlog een voel bare faktor wordt in hun eigen portemonnee. Maar wel zal 't voor velen een morele kwestie blijven. Wat de oorlog wel heeft veranderd is bijvoorbeeld dat de Democrati sche partij nu 'n grote puinhoop is. Wat niet wil zeggen dat ze zich niet zullen herstellen, maar het zal nog wel een tijdje duren. Er zal heel wat oud en dood hout gerooid moeten worden in de Democratische gelederen. Dat gebeurt niet ineens, maar men realiseert zich wel in beide partijen dat de tijden veran derd zijn. Kijk maar naar zo'n klassiek voorbeeld als (burgemees ter) Daley van Chicago. Dat is een van de laaitsi&e Democratische pasja's die nog een greep heeft op het par tij-apparaat van zijn stad. maar ook hij begrijpt dat zijn glorietijd voorbij is .Wat niet wil zeggen dat hij zijn macht makkelijk prijsgeeft. Nixon is president geworden bij ge brek aan beter en hij zal om die reden waarschijnlijk weer winnen Maar dat wil niet zeggen dat dit nu ook de richting is waarin Ame rika zich beweegt. Toch heeft hij dingen gedaan die president John son niet klaargespeeld zou hebben, zoals de ontmoeting met de Chine zen. Ik geloof niet dat die reis naar Peking veel heeft uitgericht. Het was voornamelijk decoratief etala ge-werk. Het was een stunt, zoals zijn hele buitenlandse politiek een soort circus in drie pistes is. Hier dames en heren, hebben we Nixon in Peking, en daar, dames en heren, is Nixon in Moskou. En in delaat- ste piste hebben we Nixon in Cara cas. of iets dergelijks. Ik moet ook eigenlijk bekennen dat ik er de pest aan had om hèm daar in Peking te zien. Maar het was interessant op een vreemde manier, wegens de ongelukkige liefde die China en Amerika altijd voor elkaar hebben gekoesterd. Het is inderdaad een interessante vraag warom militante groepen die een jaar geleden nog aktief waren, er het bijltje bij neer gegooid schij nen te hebben. Een paar jaar gele den, met de grote mars naar het Pentagon en het Kapitool, toen was het streven om confrontaties te hebben met de politie. De demon stranten wilden gewoon geslagen worden, hun schedels laten splijten, allemaal dramatische dingen. Maar nu zeggen ze dat dat de verkeerde aanpak was, dat ploertendoders een aardige prak van je kunnen maken en dat het in gevangenissen zitten ook niet zo lollig is. De theorie is nu om het anders te doen, om de pers in te schakelen, veel publiciteit a heel nieuwe bena dering, en het in geen geval tot een confrontatie te laten komen omdat dat juist hetgene is wat de regering het liefst ziet. Als je mij vraagt wie het gaat win nen van de Democratische kandi daten op hun partijcongres, dan denk ik dat 't Humphrey wordt. Ik mag hem wel. 't Is Jammer geweest ,dat hij in 1968 die last van John sons regering te dragen had. Dat was bijna het eind van zijn politie ke carrière. Maar uiteindelijk geloof ik dat Nixon het toch weer zal winnen. Zelfs Teddy Kennedy zal het niet tegen hem op kunnen ne men. Ik heb veel mensen horen zeggen dat ze genoeg hadden van filmster-aohtige presidenten, dat het dè.t is geweest wat het land kapot heeft gemaakt. Het was ten slotte president Kennedy die de eerste troepen naar Vietnam stuur de. En de mensen volgden hem om dat hij zo'n grote persoonlijkheid had". Het is op dit ogenblik moeilijk te zeggen of het feit dat Hubert Humphrey niet langer over één kam geschoren wordt met Lyndon Johnson, opweegt tegen Nixons er varing als president in de afgelopen vier jaren. Ik ben bang dat dat niet het geval is voornamelijk omdat dit land uiteindelijk conservatief is. De regering-Nixon is erg slim in zijn public relations en Nixon heeft munt geslagen uit een aantal kwes ties waar hij misschien geen recht op heeft, maar waarvoor hij toch de eer opeist. Ik heb het idee dat veel Amerikanen hierdoor beïnvloed zijn, en dat ze vinden dat het een risico is om nu iemand anders in het Witte Huis te zetten. Persoon lijk deel ik die mening niet, en bo vendien zijn de verkiezingen nog enkele maaanden verwijderd. Hoewel ik liever iemand anders naar Peking had zien gaan, ben ik blij dat Nixon het gedaan heeft, ook al weet ik niet wat het uiteindelijke resultaat ervan zal zijn. Ik heb ja renlang het gevoel gehad dat er veel te veel amateurs aan het werk waren. En Nixon, nou Ja (lacht), ik zou niet willen zeggen dat hij de grootste geleerde is op het gebied van China. Ik geloof wel dat hij er iets positiefs heeft willen bereiken en er is geen enkele reden waarom die lange periode van vervreemding, van scheiding tussen beide landen voortgezet zou moeten worden. We hebben zo langzamerhand wel alle profijt van die vijandige relatie er uit gemolken. De Amerikanen zijn lang genoeg op stang gejaagd over de zogenaamde grote gevaren van het communisme, en ze beginnen nu iets te zien van de nieuwe waarheden en van de eigenlijke werkelijkheden van de situatie. Ik heb het idee dat het hernieuwde contact met China wel eens de gro te doorbraak zou kunnen zijn in de koude oorlog. Over het geheel genomen ben ik toch iets optimistischer over ons land dan een jaar geleden. Er is nog een andere belangrijke ontwik keling, namelijk Engelands toetre ding tot de EEG. Het is moeilijk om precies te zien waar het in de komende jaren heengaat, maar het kan Amerika zeer ten goede komen tenslotte hebben wij de EEG al tijd gesteund. Er zijn natuurlijk ge varen aan verbonden, er zijn ver schillende potentiële belangen-con- flicten, en er zal economisch staats manschap aan te pas moeten ko men om het op het juiste spoor te houden. Maar ik ben van mening dat het alleen maar goed is wan neer zich in west-Europa een sterke economische macht, en ook een po litieke eenheid ontwikkelt. Amerika en Rusland zijn lange Ja ren gezien als de twee supermach ten en ik geloof dat het goed is dat die situatie doorboken wordt met de opkomst van een kraohtig West-Eu ropa. Ook de opkomst van Japan is van groot belang, vooral waar het onze relaties met China wat kan verzachten. De Verenigde Staten heeft nogal wat economische pres sies ondervonden in de afgelopen jaren, het probleem van de han delsbalans bijvoorbeeld, het onver mogen om onze eigen economie in de hand te houden zoals we het unilateraal zouden willen, en ook het verminderde Amerikaanse lei derschap wat betreft de economi sche hulp aan de ontwikkelingslan den. Dat allemaal is geen grote verrassing, maar het is goed dat de verantwoordelijkheid voor deze we reldkwesties nu verdeeld wordt. Ik geloof inderdaad dat de ervaring van de Vietnam-oorlog het Ameri kaanse volk heeft laten zien dat wij niet almachtig zijn, dat wij niet langer in staat zijn om eigenhandig de koers te bepalen van het wereld gebeuren. En dat is heel goed, dat men zich bewust begint te worden van de relaties met andere landen, van de noodzaak om met anderen samen te werken. Kortom, dat wij het niet langer alleen voor het zeg gen hebben. Dat wil niet zeggen dat wij nu alles geleerd hebben. Wat de herstructurering betreft van het in ternationale fiscale stelsel ik ge loof dat de huidige regering veel te laat begrepen heeft wat de onder grond ervan is. Misschien dat ze zich nu beginnen te realiseren dat dit een kwestie is, die wij niet al leen kunnen oplossen. De Democraten zijn er tot nog itoe niet in geslaagd om met iemand te voorschijn tie komen die de pos tuur, het prestige, de bekwaamheid, en de positie heeft om de grote verandering aan te brengen. Ie mand, kortom, die het op natuurlij ke wijze in zich heeft om alles op slag een andere wending te geven. Ik geloof dat de meeste Amerikanen om die reden apatisch zijn gewor den. Wat mij persoonlijk betreft, ik zou misschien gelukkiger zijn wan neer Hubert Humphrey weer op de proppen kwam. Hij is iemand met ervaring en met een waardige motivering. Dr. Merrill Gay is jarige gepensioneerd noom, die jarenlang j was voor een reeks^ vai ministers va Zaken. Hij ziet, als econoom treding van Engelantf EEG als een van rijkste ontwikkelingen afgelopen jaren, ervoor uit sympathie ben voor senator Hubi^ phrey, toch vreest hij r sident Nixon het iveerZ Een jaar geleden wa "meer bezorgd dan tisch of pessimistic Amerika. Nu is hij „over genomen" toch iets scher geworden. ipiscl 'bond prestj latuui ït got 'ijn

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12