'ompidou speelt hoog spel et toe- komslEEG Stuttgart volledig in greep explosies VN-milieuconferentie start maandag NS-Vakantie- dagtochten in vogelvlucht tramam in vogelvlucht Senaat Saigon weigert Thioe een volmacht Libanon verbiedt export obe IPC Jonger dan 21? Dan een maand door heel Europa sporen voor f240.- •WTCfiT» ROiC SfVTEEDAG 3 JUNI 1972 BUITENLAND PAGINA 11 jan onze STOCKHOLM De VN-confe- pitie over het menselijk leefmilieu maandag in de Zweedse hoofd ei Stockholm begint, moet de start len van een wereldomvattende ae tegen de vervuiling en vernie- van het menselijk leefmilieu, hebben de organisatoren van de 'erentie gisteren nog eens uit- kelijk gesteld. Hun optimisme [t echter nog maar weinig weer- bij de gedelegeerden en Jour- ai die hier inmiddels aanwe- zijn. ilve de diverse alternatieve ai die in Stockholm over het [aderen, zijn ook de be kkenen bij de „grote conferentie" mening dat te veel problemen de weg worden gegaan. Verder men erop dat meer dan een van de conferentie besteed zal len aan algemene beschouwingen, ,jl elders speciale commis- zich zullen buigen over detail- jblemen, waarover al rapporten eindconclusies zijn opgesteld, undat de conferentie slechts twee :en (negen vergaderdagen van zes duurt, zou men liever meteen over de details gaan praten. Het Tweede-kamerlid Tuijnman (WD), die deel uitmaakt van de Ne derlandse delegatie, is gematigd op timistisch over de kans dat het op gestelde actieplan zal worden aan vaard. „De eigenlijke conferentie is al voorbij", verklaart hij, wijzend op Door Henk Ruyssenaars en Hans-Ludo van Mierlo de talrijke stukken die klaar liggen. „Dit is alleen het officiële gedeelte". Enkele frikaanse gedelegeerden wijzen echter naar andere stukken, de 84 landelijke rapporten over de mi lieuvervuiling, en constateren dat de problemen zo sterk uiteenlopen in de diverse landen, dat wereldomvat tende maatregelen veelal te kort zul len schieten. De werkelijke oplossin- gtn moeten voortkomen uit een an dere opstelling van de rijke landen tegenover de arme landen - en een andere maatschappijvisie, verklaar den enkele Afrikaanse vertegenwoor digers, en dat is ook de centrale ge dachte van de alternatieve conferen- STOCKHOLM (Reuter) De VN hebben vrijdag in Stockholm te kennen gegeven dat de pogingen om de Sowjet-Unie en haar Oosteuropese bondgenoten alsnog langs diplomatieke weg te bewegen deel te nemen aan de milieuconferentie die maandag in Stockholm begint, mislukt zijn. De Sowjet-Unie boycot de conferentie omdat Oost-Duitsland niet als deelnemer met stemrecht is toegelaten. Oost-Duitsland mag niet aan de conferentie deelnemen omdat het geen lid is van de VN en ook niet van een van de gespecialiseerde organen van de volkerenorganisatie. Het wenst geen genoegen te nemen met de status van waarnemer. De communistische landen die wel in Stockholm vertegenwoordigd zullen zijn zijn China, Joego-Slavië en Roemenië. Volgens waarnemers btekent de afwezigheid op de conferentie van de zes Oosteuropese landen niet zo erg veel, daar deze landen aan vrijwel al het voorbereidende werk hebben deel genomen en de mogelijkheid behouden te reageren als het eindrapport van de conferentie aan de algemene vergadering der VN ter goedkeuring is voorgelegd. tie. In totaal zullen zes alternatieve conferenties parallel lopen met de of ficiële VN-milieuconferentie. Giste ren ging de Dai Dong-conferentie van start, een bijeenkomst die op touw is gezet door een groep veront ruste wetenschapsmensen uit 25 lan den. Voorzitter van deze groep is de Nederlandse hoogleraar prof. dr. J. de Graaf van de rijksuniversiteit van Utrecht. In zijn openingsrede legde prof. De Graaf er de nadruk op dat Dai Dong problemen zal behandelen die niet voorkomen op het programma van de officiële VN-conferentie. Dai Dong probeert duidelijk te maken laas moeten constateren dat de VN- conferentie niet wenst te bespreken, omdat ze tot politieke conflic ten kunnen leiden. „We hebben he laas moeten constateren dat dt VN- oonferentie het slachtoffer dreigt te worden van de politieke onmacht van de volkerenorganisatie. We vin den het Jammer als dit initiatief evenveel effect zal krijgen als de mislukte Unctad-conferentie in Chi li", aldus prof. De Graaf. Ook het Amsterdamse ex-raadslid Roel van Duyn, neemt deel aan het overleg. Een alternatieve conferentie die de milieuaantasting in Vietnam op VN-niveau probeert te brengen begon een onderzoek naar de wer kelijke gevolgen van de oorlogvoe ring in Vietnam. De resultaten wor den zaterdag, zondag en maandag besproken, terwijl gisteren al een pe titie aan de Zweedse premier Palme werd overhandigd. In die petitie wordt erop aangedrongen de kwes tie-Vietnam op het VN-programma te zetten. De kans dat dit gebeurt, is uitermate klein. Om de petitie kracht bij te zeten werd evens een van de nieuwste bommen, die in Vietnam worden gebruikt, door overste Mai Lamm overhandigd. IUSSEL De Franse president Pompidou wil geen topcon ferentie van de tien landen waaruit de EEG na 1 januari .1973 zal bestaan, als die zich verliest in vage intentiever klaringen of gecamoufleerde meningsverschillen. Uit de mond van ieder ander dan het Franse staatshoofd zou dit jeen positieve verklaring genoemd mogen worden tegen de achtergrond van de moeizame wijze waarop de ministers de top voorbereiden, en dan vooral moeizaam vanwege Frankrijks consequent vertragende acties, betekent dit een 'staaltje van ongehoorde machtspolitiek. iije Paryse topconferentie, voor ok-' tober vastgesteld, is een gëbeurte jjnis waarnaar in de hele wereld met enige spanning wordt uitge keken. Met de EEG immers zijn fi immens economische belangen gemoeid die zich over de hele i arde vertakken. Een eensgezinde EG op weg naar verdere econo mische en politieke unificatie, is partner of een tegenstander Jjnn rekening mee te houden. Niet' or niets heeft de NAVO zojuist in ^onn besloten dat de voorberei- r ling van een Eurcoese veiligheids oor enk Kolb onferentie eerst na de Europese op en na de Amerikaanse verkie- ingen kan beginnen. -orges Pompidou heeft in de af- elopen maanden in toenemende aate moeten ondervinden dat zijn imbitieuze plan om als ongekroon- keizer van het nog te bouwen Europa de topconferentie te kunnen en, ruimschoots door de fei- en wordt overspoeld. Het nogal iwaze referendum over de verrui- ning van de EEG, dat hy om ►innenlandse politieke redenen or- aniseerde, kreeg de bedenkelijke rekken van een Pyrrhus-zege en erzwakte zijn positie ten opzichte an de andere deelnemers aan het opberaad aanmerkelijk. Britten en de andere kandidaat- Janden blijken ziob bij de gelegen heden waarop zij zich in de EEG iet een eigen standpunt kunnen pstellen allerminst pro-Frans te edragen, althans aanmerkelijk ninder pro-Frans dan Pompidou lad verwacht. Zijn poging om door vestiging van een politiek ecretariaat Parijs tot de politieke :ern van het EEG-gebeuren te naken zal ongetwijfeld mislukken. 1 mdat slechts de Denen tenminste liet tegen zijn. odag zullen de ministers van .itenlandse Zaken zich in Lu- ADVERTENTIE 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar't Evoluon in Eindhoven of naar i Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Ploriade. Keuze uit 30 .mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure „NS- j Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS BRUSSEL De Belg Jean Rey, ex-voorzitter van de Europese Commissie, heeft onthuld dat tij dens de onderhandelingen tussen de EEG en Engeland geheime af spraken zijn gemaakt. Die afspra ken bestaan hierin dat bepaalde soorten besluiten van de minister raad van de uitgebreide EEG slechts bij unanimiteit zullen wor den genomen in plaats dat er over gestemd wordt. xemburg buigen over de akkoorden met de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie, die in tegen stelling tot Groot-Brittannië, De nemarken en Noortvegen geen lid van de EEG worden. Op bijna alle agendapunten van wezenlijk be lang staan Fransen alleen tegen over de vijf andere landen en de commissie. Weliswaar beweren de Fransen dat hun hardnekkigheid stoelt op het verlangen Europa zoveel mogelijk onafhankelijk te maken van bui tenlandse produkten ter bescner- min en stimulering van de eigen industrie, doch bij de andere lid staten begint meer en meer de overtuiging veld te winnen dat Parijs bewuste lange-baanpolitiek voert in Europa, om in Frankrijks binnenlandse politiek de ontwik keling onder controle te kunnen houden. Ook in Frankrijk komen immers verkiezingen in het verschiet, waarbij Pompidou zich gaarne zou willen presenteren als de bescher mer van de Europese (lees. Franse industriële bezigheid die ontplooiing teweegbrengt en werk gelegenheid oplevert. In feite wer ken veel van die plannen alleen maar kostenverhogend. Nog een factor: aan het hoofd van de Europese commissie heeft de Nederlander Mansholt het Euro pese uitvoerend orgaan van de ge meenschap tot een gesloten front gemaakt met een zeer krachtig geluid en een pijlsnel gestegen po litieke betekenis. Zwets is de Franse president wat men noemt „een doorn in het oog". Kortom, de Parijse topconferentie confronteert Georges Pompidou miet de politieke gruwel van een verloren strijd in eigen hoofdstad. Hy beseft dat het slagen van de topconferentie, dat. wil zeggen het totstandkomen van een duidelijke politieke lijn die tot eenwording leidt, tot een federatie, met boven nationale instellingen, Europese bestuurders en een parlement met verantwoordelijkheden, de inter nationale status van de gemeen schappelijke markt glans zal ver lenen. Hy weet ook, dat het aanzien van de EEG in de wereld er niet mee is gediend de conferentie te laten mislukken of af te gelasten. De vrees daarvoor, die by de werke lijk Europees gezinde partners moet bestaan, hoopt hij nu uit ce spelen. Misschien zo denkt hij ver moedelijk, zullen de andere EEG- leden liever concessies doen aan zijn zienswijze dan het risico van een zoveelste demonstratie van ontbrekende eensgezindheid te ris keren. Het is grof spel in een sjo fele uitmonstering. (Van onze correspondent) BONN in een "spookstad" hebben de anonieme briefschrij vers die hadden gedreigd tussen 13 en 14 uur drie bommen te zullen laten ontploffen Stuttgart vrijdag niet kunnen veranderen. Maar van bijna alle woningen stonden in de kritieke tijd de ramen wijd open, zoals in de brief was aanbe volen. Bovendien waren de school kinderen een uurtje eerder naar huis gestuurd. Er ontploften geen bommen, hetgeen geheel overeenkwam met de voorspelling van de burgemees ter. Hij had zich via de plaatselij ke kranten 's ochtends per brief voor het laatst tot de bevolking gericht. Het openbare leven zou gewoon doorgaan, aldus de bur gemeester. De ambtenaren werk ten door, bussen en trams zouden tussen de middag normaal hun routes rijden. Zo ging het inder daad, zij het dat het openbare ver voer heel weinig passagiers had. Veel winkels gingen in het mid daguur dicht, de warenhuizen ble ven open maar waren praktisch zonder klanten. Opvallen weinig auto's waren gisterochtend op parkeerplaatsen neergezet. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN De Engelsen staan weer in de rij, ditmaal om een laatste groet te brengen aan de overleden prins char ming, de afgelopen zondag in Parijs overleden Hertog van Windsor. Hoe populair de her tog wel was en dat kwam nog uit de tijd dat hit als Prins van Wales op het koningschap werd voorbereid blijkt uit de leng te van de rij die zich rond het kasteel van Windsor heeft ge slingerd tot ver op de grasvel den waar afgelopen april Ko ningin Juliana in een stortbui op staatsbezoek kwam. Ieder uur gaan er 2000 bezoe kers langs de baar. Enige kilo meters is de rij zeker lang en daarmee groter dan de rij rond het Brits museum in Londen, waar de mensen vier tot aoht uur wachtten om de tentoonstel ling van Toetanchamon te kun nen zien. In Windsor gaat het vlugger, naar men aanneemt duurt het gemiddeld drie uur en dan is men aan de kop van de rij die tenslotte in de St. Geor ges Chapel verdwijnt, waar de stoffelijke resten van de Hertog staan opgebaard, bedekt onder zijn persoonlijke standaard, om ringd door zes gigantische kaar sen en vier militairen van de erewacht. De hertogin kwam gistermor gen in Engeland aan in gezel schap van Lord Mountbatten, die een vriend van de hertog van Windsor was. De hertogin zag er (op de foto in de auto op weg naar het vliegveld) ele gant en waardig uit maar ze had zich dan ook voor haar vertrek uit Parijs eerst laten opknappen door haar eigen kapper Alexan der. De hertogin die officieel helemaal geen hertogin is zo lang Koningin Elizabeth het nog niet over .haar hart xan verkrijgen haar deze titel te verlenen, logeert voor het eerst van haar leven in het Bucking- ham-paleis, waar voor haar 'n suite op de eerste etage werd in gericht. De Daily Mirror van gisteren deed een scherpe aanval op het koninklijk huis, dat naar net blad schrijft gebrek aan gevoe ligheid toont. In de eerste plaats is het blad boos dat de hertog niet in de Westminster Hall ligt opgebaard, zoals dat met alle vorsten voor hem het geval was, en ook nog op de ko ningin omdat ze Wallis Simp son nog steeds niet de titel van Hertogin van Windsor heeft ge schonken. half geld op de inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS De bloedige massamoord op on schuldige reizigers op de Israëlische luchthaven Lod bij Tel Aviv heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het steeds misdadiger gedrag van ziekelijke fanatici. Nu is moord al tijd al een middel geweest om poli tieke tegenstanders uit te schake len, maar doorgaans ging het om 'n gerichte actie tegen een bepaalde persoon, die men aansprakelijk achtte voor een volgens de daders ongewenste toestand. Nu is dat op zichzelf al een naïeve gedachten- gang, want de dood van één leidende figuur verandert meestal weinig of niets, Ja, leidt dikwijls tot verhar ding van de fronten Maar het plan voor een misdaad als zich nu in Is raël heeft afgespeeld kan alleen maar in de hersens van krankzinnigen zijn opgekomen. De laaghartigheid van deze gruweldaad wordt echter nog overtroffen door de lafheid van degenen, in wier zieke breinen het plan was gerijpt. Want het Volks front voor de Bevrijding van Palesti na, dat "de eer" voor zich opeist, maakte geen gebruik van eigen mensen, maar van een aantal links- extremistische Japanners, die als huurlingen de opdracht volvoerden. Volgens dit Volksfront zou het hier zijn gegaan om een vergelding voor de dood van twee Palestijnse guerril lastrijders, die enige weken geleden een Belgisch vliegtuig kaapten en toen door Israëlische militairen wer den doodgeschoten. Deze bewering nu is een controleerbare leugen. Want de enige overlevende van de Japanse terroristen heeft intussen onthuld, dat hij en zijn twee omge komen kameraden een opleiding van t.we*e maanden hebben ontvangen ln een kamp voor guerrillastrijders ni Libanon. Het Volksront van Geor ge Habasj was dus kennelijk al eer der van plan van de diensten van dé Japanners gebruik te maken. En de dood van de twee kapers is dus slechts aangegrepen als aanleiding om een infame misdaad te bedrij ven. De vraag, die bij dergelijke gru weldaden telkens weer rijst is of de opdrachtgevers niet inzien welk een diepe afkeer zij oproepen jegens de doeleinden, waarvoor zij zeggen te strijden. Geen normaal mens zal zich immers solidair verklaren met lie den. die zo'n schanddaad aanvaard baar achten om die doeleinden te bevorderen. Hetzelfde geldt trou wens voor de beruchte Baader-Mein- hoff-bende uit West-Duitsland. die al geruime tijd een ware terreur uit oefende. maar wie dan nu toch» door de arrestatie van de "Journalist" Baader en van de beroepsmoorde naar Meins, een zware slag is toe gebracht. Zij en nog een derde man zijn in een sensationele actie van de politie letterlijk uit hun hol gerookt, waar zij bezig waren nieuwe bom men te vervaardigen om hun t-er- reurbedrijf voort te zetten. Hun actie zou bedoeld zijn geweest om "te pro testeren tegen de kapitalistische maatschappij". Dat is dan het ideë le voorwendsel, dat dergelijke mis dadigers gebruiken om de ware aard van hun onmenselijke schurkerijen te verhullen. Baaders bende be stond uit zestig gelijkgezinden, van wie er nu gelukkig veertig achter slot en grendel zitten. Zestig is niet veel, maar altijd nog tè veel. Overi gens, wie zou een "leider" willen vol gen als Baader. in wezen een demoni sche psychopaat, die zich sinds zijn vroegste Jeugd nergens bij heeft wil len aanpassen en die zijn "idealen" najaagde door het uitoefenen van 'n terreur, die tenslotte tienduizenden politiemannen op de been bracht. Ook uit Afrika en Azië komen dramatische berichten, maar er zijn duidelijke verschillen. In de eerste plaats gaat het daar om enorme aan tallen slachtoffers en in de tweede plaats betreft het goeddeels rassen tegenstellingen. In de Middenafrikaanse staat Boeroendi is de oude controverse tussen de stammen van de Hoetoe (die 83% van de bevolking van drie miljoen uitmaken) en de Toetsi (16%) weer tot uitbarsting gekomen. Laatstgenoemde bevol kingsgroep werd tien jaar jaar ge leden versterkt door twintigdui zend stamverwante vluchtelingpen uit Roeanda. waar de daar woon achtige Hoetoe een slachting onder hen hadden aangericht. Volkomen duidelijk is de situatie in Boeroen di nog altijd niet. maar ditmaal schijnen de Hoetoe het kind van de rekening te zijn. Van een ever redige vertegenwoordiging en het bestuur en bij het onderwijs is nooit sprake geweest: de grote meerder heid van het volk. dus de Hoetoe, telde slechts drie ministers op een totaal van veertien: van de ambte naren behoorde slechts één vijfde deel tot de Hoetoe en van het aan tal schoolgaanden behoorde min der dan de helft tot de 83% tellende Hoetoe-meerderheid. Het ligt voor de hand, dat een grote stam als die van de Hoetoe niet bereid is zich al tijd in de hoek te laten drukken en te berusten in een onredelijke ver deling van rijkdommen, promotie kansen en onderwysgelegenheid. Vermoedelijk pogen de Toetsi thans elke vorm van opstandigheid tegen hun overheersing met geweld de kop in te drukken. Dat het daarby, ver moedelijk van weerskanten, tot on voorstelbare wreedheden is geko men, tonen de cijfers duidelijk aan: er zouden tenminste vijftig- en vermoedelijk reeds honderdduizend doden gevallen zijn. Niet' minder droevig is het nieuws uit Bengalen, waar de stam van de Bihari's tussen de molenstenen van de politiek is te recht gekomen. Die Bihari's zijn mohammedanen, die in 1947 ten tij de van de verdeling van Brits-In- !dië in India en Pakistan, het overwegend hindoeïstische India verlieten en zich in Bengalen ves tigden. Maar daar werden zy toch steeds als vreemdelingen beschouwd, de zich, ondanks geloofsgelijkheid, maar moeilijk konden aanpassen. Bovendien ontwikkelde er zich een sterke band tussen de Bihari's en de uit West-Pakistan afkomstige lei ders van Oost-Pakistan. Men kent de Jongste geschiedenis: Oost-Pa kistan maakte zich, onder de naam BangladesJ, los van West -Pak istan en alles wat Westpakistaans was of goede betrekkingen met de Westpa- kistanen onderhield werd vervolgd. Toen de Westpakistaanse legers "orde op zaken" in Oost-Pakistan trachtten te stellen, vonden zij in vele Bihari's behulpzame handlan gers. Toen de krijgskans met In diase hulp keerde en West-Pa kistan het onderspit moest delven, kwam de wraak over de hoofden van de Bihari's: velen werden afgeslacht en de rest, ongeveer één miljoen, on der wie vele vrouwen en kinderen, bevindt zich in kampen en getto's, waar het ontbreekt aan voedsel hygiëne. Al hebben sommige Biha ri's hand- en spandiensten aan de West-Pakistan verleend, toch kan van een collectieve schuld niet ge sproken worden. Maar BangladesJ scheert het gehele volk over één kam. Als er niet spoedig een be vredigende oplossing voor di vraagstuk komt, zullen de Bihari's binnen korte tijd van de aardbodem verdwenen zijn. Rl. De spanning was al voor hel kritieke uur goeddeels geweken. Vooral de arrestatie van Andreas Baader en diens naaste medewer kers Meins en Raspe had voor op luchting gezorgd. Bovendien was al enige dagen betwijfeld dat de dreigbrief werkelijk geschreven zou zijn door de Rote Armee Frak- tion, die als afzender was ge noemd. Politie De stad werd gistermorgen vol strekt beheerst door een politlele- ger. Alle toegangswegen werden bewaakt er werd voortdurend ge controleerd. Boven de stad cirkel den helikopters. Na tweeën werd het, strenge politietoezicht gehand haafd, omdat inmiddels in een anoniem telefoontje opnieuw met bomexplosies was gedreigd. Hel sein zou pas op veilig worden ge zet als de vrijdag was verstreken. SAIGON (AFP) De Zuid vie*, namese senaat heeft gisteren presi dent Ngoejen Van-Thioe een neder laag toegebracht door te weigeren hem volledige macht te geven. Het wetsontwerp, dat door de ka mer van afgevaardigden was aan vaard, gaf "de president de macht om besluiten te nemen en per de creet maatregelen af te kondigen die noodzakelijk zijn om aan de si tuatie in het land het hoofd te We den". De senaat verwees het wetsont werp met 21 stemmen voor en 27 te gen terug naar de kamer van afge vaardigden. BEIROET (Reuter) Het Liba-' nese ministerie van Economi sche Zaken heeft een verbod uit gevaardigd tegen de uitvoer van aardolie van Irak Petroleum Com pany, in verband met de nationali satie van de IPC-bezittingen in Irak en Syrië. De Libanese minis ter van Economische Zaken, Al Sabbah, maakte dit bekend. Alle maatregelen zijn genomen om de olievoorziening in Libanon veilig te stellen. Al Sabbah heeft de Trans- a Arabian Pipe Line Company en de Meditterranean Refining Compa ny verzocht hun oliereserves uit te breiden van 120.000 tot 200.00 ton. Libanon heeft vastgesteld dat Iraq Petroleum Company over voldoen de aardolie beschikt om de Libane se vraag gedurende twee maanden te kunnen dekken. ADVERTENTIE De Internationale Spoorweg Unie bestaat 60 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar la mag van 1 maart t/m 30 november een maand lang onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag op 't station naar de folder over de kaart Inter- Raü72

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11