ICRECHE VOOR OUDERS Biefstuk van f150 BALLY w 'Ot ert Sien': meer dan bewaarplaats Scholengemeenschap reikt diploma's uit „Mensen met diploma krijgen eerder werk" Lei den vroe ger en nu (24) ~DOI ►NDERDAG 1 JUNI 1972 ADVERTENTIE LEIDEN Er komt een nieuwe crèche in Leiden, die Ie ouders van de kinderen rechtstreeks bij het werk gaat •etrekken. ,,Ot en Sien" wil meer zijn dan een kinderbe- Dat is het voornaamste argument van de ini tiatiefneemsters. Een ander belangrijk argument, dat wordt .jehanteerd om ouders in dit systeem te laten meedraaien, financieel van aard. Deze crèche voor ouders" gaat verken met een vast laag bedrag per maand. Te vroeg is onze colega Cees On vlee van ons weggegaan. In de nacht Van dinsdag op woensdag maakte frontale botsing in de Duitse tetad Braunschweig een einde aan het 24-jarige leven van deze ta lentvolle sportjournalist. Een spoed operatie mochit niet meer baten: het letsel bleek te ernstig. Cees Onvlee behoorde in de sport journalistiek tot de ..young angry jmen". Niet altijd even gemakkelijk 'voor zijn directe omgeving, maar ook .niet voor zichzelf. Want voor nauwgezette Cees On vlee was het mossen van een be richt een nauwelijks te verteren zaak. 1 Onvlee voelde zich al op zeer Jeugdige leeftijd aangetrokken tot de journalistiek. Een schooljongen was IhiJ nog. toen hij het Leidsch Dag- 'blad kwam vertellen dat mr. Van der Willigen burgemeester van Lei den zou worden: een geweldige pri meur. waarachter de redactie dagen lang, zonder succes, had aangejaagd. Cees had toen al de voor een jour nalist onontbeerlijke relaties. Trouwens: in die jaren werkte hij reeds als free lance-medewerker ij verig mee aan de sportrubriek van Idit blad, dat hem later en dat heel graag een fulltime contract laanbood. De sport had Ceesje's hart gesto len en had zijn brede belangstelling 'Zelf heeft hij geruime tijd in het doel gestaan van ASC: een verdien- tetelijk keeper was hij ook voor de (handbalvereniging HVL, terwijl hij de laatste Jaren ontpopte als een enthousiast propagandist voor het zaalvoetbal, dat hij onderkende als de sport voor de toekomst. Cees Onvlee laat een jonge vrouw, die bij hetzelfde ongeluk ook haar broer verloor, en een dochtertje ach- iter en op de redactie van het Leidsch Dagblad een heel erg lege plaats RENé VOS Initiatiefneemster is Lydia Luyten een jonge moeder, die in Amsterdam ervaring heeft opgedaan met het z.g. witte-kinderplan. waarmee crèches tot stand kwamen, die uitstekend blijken te draaien. Zij heeft in Lei den o.a gehoor gevonden voor dit idee bij twee leidsters. Minnie Dronkers en Lenie Lauwerse. Alledrie zijn ervan overtuigd, dat het belangrijk is een kinderopvang plaats te creëren, waarbij de ou ders en niet alleen de moeders sterk zijn betrokken. Dat willen ze in de praktijk brengen door elke week met alle ouders bijeen te ko men. En verder door het instellen van een roulatiesysteem, waarbij ou ders een ochtend, een middag of en kele uren per week optreden als leid ster of leider. Zelf doen Lydia: „Het is belangrijk, dat ou ders hun kind zien in de omgeving van de crèche, waar het met andere kinderen speelt. Het is ook goed, dat ze contact krijgen met andere kinderen dan de hunne". Minnie ,die twee jaar kleuterleidster is geweest, voegt eraan toe: „Het is geen kwes tie van kijken, maar van doen. Er wordt van de ouder actieve mede werking verwacht". „Ot en Sien" gaat van start zo gauw er 6 kinderen zijn. Met twaalf kinderen kan een systeem worden opgezet, waarbij de crèche van maandag tot en met vrijdag elke morgen (van negen tot half één) en elke middag (van half één tot half vijf) open is. Het ligt in de bedoe ling bij voldoende behoefte in de vakanties door te gaan. Minnie Dronkers wordt de vas te leidster voor de ochtenduren. Des middags zullen er twee zijn. onder wie Lenie Lauwerse. Daarnaast moe ten dus ouders als leidster of leider gaan optreden. Het ligt in de bedoe ling van „Ot en Sien" een stichting te maken, waardoor er na een Jaar aanspraak op subsidie kan worden gemaakt. Voorlopig moet alles worden betaald uit een vaste maandelijke bijdrage van ouders. Die bedraagt f 35 en daarvoor mag men zijn kind zo vaak brengen als men wil. Voor waarde is natuurlijk wel de mede werking. De initiatiefneemsters, die in principe uitgaan van kinderen van twee tot vier jaar, wallen ook slaap plaatsen maken in de crèche. Ze zijn van plan het werk te laten begelei den door deskundigen als een arts. Daartoe worden elke dag rapportjes geschreven over de kinderen om be paalde conclusies te kunnen trek ken. De psychologische subfaculteit van de Leidse universiteit heeft be langstelling. Nieuwe Rijn Met steun van „Dolle Mina" en met medewerking van weekendwer kers is het oude archief ban het Maatschappelijk Contactorgaan een ruimte achter die van de stich ting Release op de Nieuwe Rijn omgetoverd in een licht en kleurrijk onderkomen met o.a. al een zand bak en een glijbaan. Er is al heel wat speelgoed. Het is overigens niet af en dat is ook de bedoeling van de initiatiefneemsters. Ouders kunnen ook aan de inrichting meewerken en natuurlijk met ideeën komen. De kinderen gaan ook naar bui ten. Er is een mogelijkheid op een aangrenzend balkon een zandbak in te richten. De leidsters zijn ver der vast van plan bij mooi weer naar het Van der Werfpark te gaan. Inlichtingen over „Ot en Sien" bij Lydia Luyten, Koningstraat 30a, Minnie Dronkers, Witte Singel 104a en Lenie Lauwerse, Rapenburg 113 (tel. 46189) in Leiden. ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edelstaal en Vlekvrij. Uw juwelier en Gero-dealer. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden Een oude archiefruimte wordt omgetoverd in een lichte, vrolijk geschilderde crèche. (Foto Holvast) schoenen hei kenmerk ku/eLUteit- Don.kersie.e.4 n LEIDEN Aan ruim honderd eindexamenkandidaten van de Noordeinde Scholen-gemeenschap voor L.A.V.O. en L.E.A.O. werd gis teren een diploma uitgereikt. Elf leerlingen kwamen in het bezit van het L.A.V.O.-diploma en 94 leerlin gen ontvingen het diploma Lager Economisch en Administratief On derwijs. De geslaagden zijn: L.A.V.O.-dipIo- ma: Bart Boom, Astrid Kengen Jo ke Landwaart, Ben Smits, Wim Zaal berg (Leiden); Piet Mieloo (Lisse); Carla v. d. Luit (Oegstgeest) Gerrit van Delft (Rijnsburg); Lydia van Biezen (Sassenheim)Peter van Eg- mond (Oude Wetering); Victor Bax (Voorschoten). L.E.A.O.-diploma met Kantoorprak tijk: Ter Aar: Anneke de Bruyn en ADVERTENTIE Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselstein A. J. Tim mer te Woudenberg. Te Oude Tonge A. van Brummelen te Hierden, te Katwijk aan Zee, J. Catsburg te St, Maartensdijk. Te Achterberg B. Haverkamp te Nijkerkerveen. Aangenomen naar Scherpenzeel (te Friesland) J. J. van de Heiden kan didaat te Zeist. Weekend-koopjes van Uw drankenadviseur Klosterberg (machtumer riesling) fles 3,75 Vin Perlé (brut) fles 3,65 Vin Rosé demi-sec fles 2,85 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL. 3 00 69 HAARLSTR 204 TEL. 21611 DONDERDAG-KOOPAVOND Tot 9 uur geopend. Alléén onze zaak Herenstr. 6 is gesloten van 510 juni wegens vakantie. Directeur Arbeidsbureau LEIDEN Directeur Van Rijs wijk van het Gewestelijk Arbeids- bureau in Leiden ziet voor een aan- tal van de werknemers die dit jaar i door de NV Kon. Ned. Grofsmede- j rij zullen worden ontslagen nog wel mogelijkheden om in Leiden en om geving werk te vinden. „De metaal- I sector staat er wat werkgelegenheid j voor. Zeker voor de tekenaars en I andere „werkvoorbereiders" is nog wel werk te vinden. Over 't algemeen is het trouwens zo. dat er voor ge schoolde metaalbewerkers, en voor atdministratief personeel dat di ploma's kan laten zien, wel werkge legenheid is. In dit opzicht zijn de werkgevers duidelijk selectiever ge worden. Het blijft natuurlijk een feit, dat er over het geheel genomen niet veel vraag naar personeel ls. Voor de ongeschoolde arbeider, en voor degenen die al wat ouder zijn, is vrij moeilijk werk te vinden. Dit geldt vooral voor de bouw. op dit moment één van de moeilijkste sec toren. In de rest van het bedrijfsle ven bestaan hemelsbrede verschil len. Matroos Johannes uit Lei den heeft naar alle waar schijnlijkheid de duurste biefstuk van zijn leven ge geten. Voor de tweeënhalve kilo gram, die hij vorig jaar ok tober uit de bottelarij van de sociaal medische dienst in Leiden wegnamveroor deelde de Zeekrijgsraad hem gistermiddag tot een geld boete van 150 gulden. Met vochtige ogen hoorde de goeddoorvoede Johannes de uitspraak aan. „Het kwam door de drank", had zijn ver dediger mr. G. Avan Ploeg morgens de leden van de Zee krijgsraad laten weten. Het was de drank geweest, die Johannes en twee vrien den zo hongerig had ge maakt, dat zij besloten "iets" in de bottelarij te ritselen. Johannes voerde het plan uit. Hij forceerde de toe gangsdeur van de bottelarij, liep wankelend naar de koel kast en haalde er in plastic en bruin pakpapier verpakte lapjes biefstuk uit. Watertandend stonden zijn wienden om heen, toen hij in de kombuis de lapjes braadde. Een aantal aten zij zelf op, de rest namen zij mee naar de slaapzaal voor de "kameraden". „Jullie hadden blijkbaar goede trék", veronderstelde president mr. R. Prins. „Jawel, edelachtbare"ant woordde verdachte Johannes timide. „Maar hoe lekker biefstuk ook is. je weet toch, dat je het niet zomaar mag weg nemen?" „Inderdaad"gaf Johannes „Maar door de alcohol was verdachte niet in staat om de ongeoorloofdheid in te zien", repliceerde mr. Van Ploeg. „Ik geef toe, dat verdachte veel te veel gedronken heeft en helaas gebeurt dat te veel. Maar hij staat aangeschre ven als een bekioaam en plichtsgetrouw matroos, die tot nu toe alleen maar moei lijkheden veroorzaakte om dat hij grote moeite heeft met opstaan. Ik hoop, dat u dit vergrijp zal willen afdoen met een krijg stuchtelijke straf". Fiscaal mr. H. van Ee vond de biefstukaffaire echter ernstig genoeg om een geld boete van 150 gulden en een voortvaar delijke straf van tioee jaar te eisen. Wil Epskamp; Alphen: Swartinia Dias, Heieen Vonk, Harry v. d. Zwet; Katwijk: Truus v. Dijk, Krfj- na Geyteman, Antoinet v. d. Gugten Carla Jansen, Bert Kuyt, Gerrit v. d. Plas; Leiderdorp: Peter v. d. Star Leiden: Gonny v. d. Born, Denys de Bruyn, Ruud Dool, Joke Fengler, Leo v. d. Hoeven, Hein Koops. Car la Leemans, Sjaak v. d. Linden Bea Moerkens, Ven Oudshoorn, Sandra Plas, Elly du Prie, Angelo Ristie, Marian Schipper; Lisse: Elly Hors man, Ria Maarssen; Nieuwkoop: Gé Key; Noordwijk: Arie van Duyn Oegstgeest: Ard de Gunst, Wim Star; Valkenburg: Harma Makkes; Voorschoten: Michel Bax, Corria Duivenvoorde, Richard Jongejan, Tineke van Ommen, Maaike Zuyder- duin. Herexamen: 6. L.E.A.O.-Diploma met Winkel praktijk: Ter Aar: Trude van Dijk huizen; Alphen: Frank Hoogeveen, Jan van Klaveren; Hazerswoude: Jacquelien de Vogel; Katwijk: Ger rit Vooys; Noord'wijkerhout: Mies Vink, Wim v. d. Werken; Leiden: Anoinet den Dubbelden, Koos Rob bers, Henk Rodenburg, Janny Via- nen, Astrid van Vliet; Oegstgeest: Hans van Ingen Schenau, Louis Sie- belhof: Rijnsburg: Wim Drieber gen. Henk Westra; Sassenheim: Ge rard van Leeuwen; Voorhout: Nico van Steyn; Oude Wetering: Tom van Beek; Zoetermeer: Ben Ditmar. Herexamen: 5. L.E.A.O. Diploma-theoretische richting: Alphen: Leon Bergamin, Ton de Bruin, Jan v. d. Burgh Geof- fry Kok, Jaap Kort, Cees Regtuyt, Boskoop: Jos de Wit; Katwijk: Jan v. d. Berg, Peter Gravekamp, Freerk Rienks; Koudekerk: Henk v. d. Berg Leiden: Dick Coster, Ton Kamp- hues, Marc Kiel, Peter de Klerk, Jos Kok, Fred v. d. Linden; Peter Paardekoper, Ditte Vermeer; Lei derdorp: Ab Braat. Carla de Koster, Marian Kroon; Marleen Maurits, Ron v. d. Woerd, Flemming IJssen- nagger; Lisse: Gertjan de Jong; te Nieuw Vennep: Ben Schilders; Noordwijk: Kees Brinkhuis, Mary v. d. Loo, Jan Smit; Oegstgeest: Wim van Duyvenbode, Jan Hauwert Harry Zwanenburg; Rij nsaterw ou de: Reint Kok; Sassenheim: Ed Boogaards; Zoeterwoude: Bram Zaal. Herexamen: 2. Hondenrally LEIDEN De Kynologenvereni- j ging 'Rijnland" sluit het winter seizoen op zondag 4 Juni af met een j hondenrally op het landgoed Duin- I rell in Wassenaar. Het parcours is uitgezet voor een wandeling van on geveer anderhalf uur. De start vindt die dag vanaf half twaalf plaats bij 'De Schaapskooi", waar ook weer de finish plaatsvindt. Cahill in arrest De 51-jarige Joe Cahlll, die de leider is geweest van de provisionele vleugel van het Ier- I se Republikeinse Leger in Belfast I is gisteren in Dublin gearresteerd. Cahlll werd aangehouden toen do politie een inval deed in het kantoor te Dublin van de provisionele Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. Cahill ls gearresteerd op grond van een speciale wet die de straf maat bepaalt voor staat6Vijandige activiteit. Ook Rory O'Brady, de lei der van Sinn Fein, ls in zijn huis ln Dublin gearresteerd. LEIDEN Twee voor de omgeving van de Oude Herengracht zo karakte- ristieke beelden: de molen "De Stier" en de dubbele klapbrug (foto links) i zijn alweer geruime tijd uit het Leidse i stadsbeeld verdwenen. De molen, die i in 1687 aan de Houtmarkt iverd ge- i bouivd, draaide tot omstreeks 1915 op i windkracht. Een -tiental jaren na de elektrificatie achtte het gemeentebe stuur de molen zo bouwvalligdat de molenaar J. Zandbergen opdracht kreeg de wieken te verwijderen en de omloop af te breken, terivijl de ronde kop vervangen moest worden door een platte. Pogingen, o.a. van de Vereniging "De Hollandse Molen" om de molen in oude staat te herstellen, bleven zonder resultaat en zo volgde eerst de degradatie tot "peperbus"waarna de afbraak zich geleidelijk voltrok. Circa twintig jaar geleden verdwenen de laatste resten ten behoeve van de uitbreiding van de Gem. Reinigings dienst. Leiden, dat in het verleden meer molens telde, was er weer één armer gewordenDe molens d'Heester- boom (Haagweg). De Valk (Molen- werf), het wipmolentje in de Leidse Hout en "De Herdervan houthandel Mulder aan de Haarlemmeriveg heb ben het gelukkig kunnen overleven en bepalen altijd nog het silhouet van hun omgeving. Ook de klapbrug, niet meer toerei kend voor het verkeer via de Lange- gracht, behoort reeds lang tot het verleden. Het leven van de huidige brug (foto Holvast) heeft overigens ook aan "een zijden draadje" gehan gen. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat de raad akkoord ging met een voorstel om de Verversbrug te vervangen met een in Haarlem aangekocht "exemplaar"Deze brug is wel naar Leiden gekomen, doch nu onlangs geplaatst in de verbinding Zijlsingel-Plantage. Van recente datum is de demping van de Langegracht, die in het mid den van de zeventiende eeuw werd gegraven en bij de Verversbrug top de foto is dit nog duidelijk zichtbaar uitmondde in de Oude Herengracht. Een kleine correctie moet aange bracht worden in onze "geschiedbe- schrijving"die wij onlangs publiceer den over drogisterij "De Gaper" aan de Steenstraat. Hoewel dit symbool voor drogisterijen nog steeds aan de gevel prijkt, wordt ook nu nog de oude firmanaam Van Reijst en Krak, daterend uit het einde van de vorige eeuw gehandhaafd. Het is de huidige eigenaar, de heer J. G. Gompelman, die in 1937 de drogisterij overnam en tal van moderniseringen toepaste. SAM PLATTEEL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3