mocht in Amsterdam Ajax gewoon de sterkste club Europa van Ajax-feest op de Dam Groot aantal reizigers verrast spoorwegen heidsrecord in de van Italië VIJF tTEN Zweed Nordquist naar PSV Suurbier Ik kon me uitleven Koersen Duindigt Grote klasse kwam er gisteravond uit DE ZIJL/LGB NAAR ARBON Hoe mixt u binnen 2 minuten een nana Diaquiri,een MaiTai en een Sip'n Slim? de Bijenkorf 1 JUNI 1972 SPORT PAGINA 17 AMSTERDAM Uiteraard heeft de vreugde over het behalen van de Europacup door Ajax zich toegespitst in Amsterdam. Traditiegetrouw trokken de hoofdstedelingen daarvoor al enkele minuten nadat de Franse scheidsrechter het eindsignaal had laten horen naar de Dam om zich daar hossend en dansend, zingend en schreeuwend in een feest roes te storten, die pas ver na middernacht zou luwen. Alles mocht in Amsterdam. Burgemeester Samkalden had de café s toestemming gegeven om zo lang open te blijven als de eigenaren maar wilden en menigeen heeft daarvan gebruik gemaakt. Vooral de zaken in de binnen stad puilden soms uit. Er waren zelfs cafe's in de onmid dellijke omgeving van de Dam die hun deuren moesten sluiten omdat er letterlijk geen muis meer binnen kon. Drie noodrem-trekkers Het Aja'x-feest op de Dam. kx blijft leider HO In de tiende le Ronde van Italië, aar Argentario over hebben de 82 wiel- nieiuv record gemid- iid gevestigd. Italio ië), de ritwinnaar, i noteren van 3 uur 'n 31 seconden, het- ikomt met een mo il,757 kilometer per jmpo van de door veer energieke ka- iakte ontsnappingen (gelijk. Alleen op tien de finish, toen het opwaarts leidde, ont- beroerling. sprong weg en nam g van vijftien secon- n overwinning schoof ^meen klassement naar De Belg Roger de De Europacup- ,e maasstedelijke poli moeilijkheden opgele- «achte chaos vóór het wedstrijd bij het sta- met het bestaan jartjes is uitgebleven, ierde vijf houders van Ska ar ten af naar het verhoor. Voorts wer pen gearresteerd, die «ion "zwar1" toegangs- jde man probeerden te Iwas overigens woens- k voor de wedstrijd wei- [ieel gewin te betalen jthandelaren. omdat de izij nog in hun bezit 'Kwaardig genoeg nau- le man te brengen wa- jes gingen dan ook voor kneden de echte ver- de hand, terwijl dins- kl van cafés in Rotter - itplaatsen van f 50,- ►f f 300,- grif van de Vlaeminck finishte gisteren als tweede en was de snelste van een grote groep met alle hooggeklasseer- den. Eddy Merckx ging als zevende .over de streep en behield de rose trui. De Franse beroepswielrenner Ro ger Pingeon heeft gisteren de eerste "echte" etappe van de Dauphine Libere gewonnen. Hij legde de 244 kilometer van Montceau-les-Mines naar St. Etienne af in 6 uur 15 mi nuten en 4 seconden. Dankzij de bonificatie van 20 seconden kreeg hij de leiderstrui. Na de eerste etappe heeft Pin geon dn het algemeen klassement een voorsprong van tien seconden op Diericxk (Bel.), van' 15 op La- bourdette, van 17 op Oliva (Spa) en van 20 op alle andere deelnemers. De Brit Phil Edwards won giste ren de derde etappe van de Ronde van Engeland voor amateurs. Hij legde de 167 km tussen Great Mal vern en Cardiff af in 4 uur, 34 min. en 21 sec. Tweede werd de Pool Symrak in dezelfde tijd en derde de Nederlan der Hennie Kuiper op één seconde. Phil Edwards nam het leiderstri cot van Jo de Boer (Ned), die zes de werd over. Handige handelaren maakten van deze hausse gebruik om op straat blikjes bier, frisdranken, frites, nieuwe haring en ijs aan de man te brengen en ook zij deden reusach tige zaken. Op de "kleine steentjes" van de Dam had zich tegen twaalf uur, toen ook de eerste stromen Rotter dam-gangers terug op de basis wa ren, een onafzienbare uenigte sa mengetrokken, die bereid was om alles en iedereen toe te juichen. Zo ging caféhouder Peter van Limbeek, een bekende figuur in de binnen stad, op de schouders toen hij het plein opkwam, gekleed in het originele shirt van Piet Keizer en een grote copie van de Europacup torsend. Vuurwerk vloog in het rond zon der iemand letsel te bezorgen, het nationale monument was een ere tribune geworden voor jongelui, die vanaf hun hoge zit-en-staanplaat- sen een uitnemend overzicht over de feestvreugde hadden. Omdat al les mocht bleef de politie, ook al getooid met rood-witte rosetten, lachend toezien. De vele buitenlan ders in de hotels rond de Dam en aan het Damrak, waar de vreugde vuren hoog oplaaiden, begrepen er helemaal niets van. Zij zagen overigens wel dat dit een vriendelijke uitbarsting was. Tegen half twee meldde het hoofd bureau politie, dat zich geen uitwassen hadden voorgedaan, hier en daar was wel een ruit ge sneuveld, maar wie kijkt er bij het winnen van een Europacup op een scherfje. Toen om twaalf uur Ted de Braak en Barend Barendse in een van de muziektenten voor het Pa- j leis een extra editie van het KRO- programma "van twaalf tot twee" gingen uitzenden kregen zij pas de aandacht toen men er in slaagde i 'n telefoonlijntje tot stand te bren gen en ridder-eteraan Sjakie Swart I werd geïnterviewd. Ontroerd en muis stil luisterde de menigte naar de stem van de voetbalheld om onmiddellijk j in 'n weer geestdriftig "Ajax heeft de I wereldcupuit te barsten toen j het gesprek was afgelopen. Dat het verkeer op en rond de Dam gisteravond na de televisie-uit zending een hopeloze zaak was had men kunnen zien aankomen. Des ondanks probeerden toch vele auto mobilisten uit alle delen van de stad om met hun voertuig tot in het centrum door te dringen. Maar zij stuitten al spoedig op voor gangers, die waren gestrand en slo ten zich toen maar deemoedig aan in het koor van staccato-claxon klanken, dat tot heel laat de bewo ners van de binnenstad wakker hield. UTRECHT De spoorwegen hebben met een overweldigende drukte te maken gehad. Er zijn zo wel met de treinen van de normale dienstregeling als met dertien ex tra treinen in totaal ongeveer 20.000 voetballiefhebbers naar heit statlon- Rotterdam-Feyenoord vervoerd. Op de reis naar het stadion trok een supporter aan de noodrem wat op een aantal vertragingen van ma ximaal een kwartier kwam te staan. Na afloop van de wedstrijd ging alles goed tot tweemaal aan de noodrem was getrokken en hierdoor op de lijn Dordrecht-Rotterdam ver tragingen van ongeveer een half uur begonnen te ontstaan. Dit be zorgde de N.S.-verkeersleiding grote problemen omdat nu op vele sta tions de laatste treinen moesten vachten op reizigers uit Rotter dam. Het aantal van ongeveer 20.000 voetballiefhebbers dat de trein als vervoermiddel had gekozen, is vol gens een NS-woordvoerder veel meer dan men had verwacht. Treinen van de gewone dienstregeling moes ten in aller ijl met extra treinstel len worden verlengd en een aantal treinen tussen Dordrecht moest een extra stop maken bij het Feyenoord- station om alle mensen te kunnen meenemen. Direct na afloop van de wedstrijd maakten overigens slechts weinig toeschouwers gebruik van de eer ste vertrekkende treinen, waardoor de volgende weer extra werden be last. Na middernacht stonden op het station Feyenoord nog zo veel men sen, dat de NS moest besluiten nog een extra trein naar Amsterdam te laten rijden. Hiervoor werd extra personeel „opgetrommeld". Feyenoord ook rond met Theo de Jong ROTTERDAM Het geluk van trainer Kovacs was in vergelijkba re mate aanwezig bij Wim Suurbier. die de voorzet had gegeven, waar uit het eerste doelpunt van Ajax ont stond. "Ik vind", zei Suurbier, "dat wij dit jaar voltooid hebben wat wij vorig seizoen niet konden afmaken. Wij hebben tegen een moeilijke te genstander werkelijk goed gevoet bald. Tegen ploegen die verdedi gend minder spelen dan Inter heb ben wij gewonnen door onze be weeglijkheid en onze conditie. Na tuurlijk niet alleen daardoor. Een wedstrijd kun je niet alleen op licha melijke kracht spelen. Er komt een hoop spelinzicht bij en ik geloof dat we dat voldoende hebben laten zien". "We waren er natuurlijk vanuit gegaan dat ik veel zou kunnen aan vallen, maar het was geen strikte opdracht. Bij ons moet je zelf zien wat je kunt doen. Ik kon me uitle ven, doordat Frustalupi niet achter mij aankwam. In het begin achter volgde hij me nog wel een beetje, maar later merkte je dat hij ge woon kracht tekort kwam. Je ont dekte ook dat er paniek in de achter hoede van Inter ontstond over wie nu wie moest aanpakken. En dan ga je natuurlijk door. Ik heb geweldig met Sjaak kunnen samenwerken". "Ajax heeft vanavond gespeeld zoals het wilde. Je loopt natuurlijk een bepaald risico als je met veel mensen in de aanval gaat. Die «tegengoal is er echter niet gekomen omdat wij het achter vrij gemakke- ROTTERDAM Tenslotte speelde Aiax écht met ziin teeen- t®°h En in de barstensvolle Kuip waren er op die momen- EINDHOVEN PSV heeft de aan voerder van het Zweedse nationale elftal, Björn Nordquist, gecontrac teerd. De Zweed 29 jaar oud die reeds 61 maal voor het Zweedse elftal speelde, tekende een contract voor twee jaar. Hij wordt de opvolger van de Zuidslaviër Radovic die zijn carrière beëindigt. De PS V-libero speelt zondag a.s. zijn afscheidswed- strijd met PSV ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds. In het elf tal van de tegenpartij komen o.a. uit Keizer, Cruijff, Van Hanegem. Di Stefano. Deze wedstrijd wordt in het Tilburgse sportpark gespeeld. WASSENAAR De uitslagen van de gistermiddag op Duindigt gehouden draverijen en rennen zijn: Pioneerprijs: 1. Kid D (H. Pol) 2.52.8 (1.26.4); 2. Jolanda Schans: 3. Icarus. Toto: w. 11,90; pl. 2,90. 2,90. 2,10; koppel 25.30; trio 962.10. Peterhof prijs1. Krlstalprlse «K. Woudstra) (1.31.5); 2. Jitske D; 3. Ka- rollne N. Toto: w. 3,30; pu. 2.20, 4.60, 2,60; koppel 8,10. Taborprljs: 1. Jack Fortuna (A. Harmsen) (1.25.4); 2. Karin; 3. Jolan da Z. Toto: w. 2,20; pl. 1.40, 1.40, 1,50; koppel 4.50; trio 26.20. Aphroditeprijs 1900 m ren: 1 Nancv (H. van der Kraats) (2.05.2; 2. Bobelle; 3. Pallieter. Toto: w. 5.20; pl. 1,40. 1.50. 1,50; koppel 5.70. Peter Spencerprijs 1. Detra (M. C. Vergay) (1.22.-); 2. Helene Hanover; 3. Fifi Hanover. Toto: w. 2.10; pl. 1.40. 1,70, 1.50; koppel 4.50; trio 23.20. Skymasterprijs: 1. Iduna J (C. van Eykelenborg) (1.24.6); 2. Ineke Han over; 3. litis Hollandla. Toto: w. 3,20; pl. 2.-. 3,30; koppel 38,80. Olivier B-prijs: 1. Inca (J. Smit) (1.26.5); 2. Jaspis du Bois; 3. Hannier Judson W. Toto: w. 2.60; pl. 2,-, 2.50. 3,50; koppel 7,50; trio 152,20. Rolandprljs: 1. Hornblower (mej. M. Poort) (1.25.4); 2. Istanbul; 3. Guit. Toto: w. 4.-; pl. 2,50, 1,70; koppel 6.80. Karmystouprijs 2000 m ren: 1. Coaldl (drs. N. Smit) (2.14.1); 2. Run Home S; 3. Bebe-Boo. Toto: w. 2,70; pl. 1,40, 2.60. 2.70: koppel 10.-; trio 180.80. Vrijdagprijs: 1. Jury (W. van Over- eem) (1.25.1): 2. Irresistible; 3. Hennv Dunst;. Toto: w. 1,80: pl. 1.30. 1.70, 1.30; koppel 5.-. Totallsator-omzet f. 232.665.-. Rotterdam Theo de Jong «24) wordt Feyenoorder. NEC, Feyenoord en de «aanvallende) middenvelder zelf zijn het eens geworden over de transfer. Manager Guus Brox: „We hebben gisteren gesproken met De Jong en het is rondgekomen." De Jong maakte dit seizoen «in Athene tegen Griekenland) zijn de buut in het Nederlandse elftal. Kortgeleden onderging hij een me niscusoperatie, waarvan hij thans volledig genezen is verklaard. hun gevaarlijkste mensen als ze over de middenlijn komen, maar wat hebben die nu kunnen klaar ma ken. Niets toch eigenlijk". LEIDEN De ZiJl/LGB zal ko mend weekend deelnemen aan een waterpolotoernooi in het Zwitserse Arbon. Aan d'it toernooi, dat eem- in de twee jaar wordt gehouden, nemen dit keer onder andere deel het Zwit serse nationale zevental en het Hon gaarse jeugdzevental. ten nogal wat mensen, die moeite hadden met te bedenken, dat hier een finale om de belangrijkste Europese beker gaande was, en niet een vaderlands competitieduel van de allure van zeg maar Ajax tegen een tot de ,,top zes" behorende club. Dat kansloze van die tegenstander, dat kwam er op vele momenten zó uit, dat men bijna de aandacht ging verleggen naar beschou wingen als: ..die jongens bieden toch best aardig tegenspel". Zó superieur won Ajax voor de tweede achtereenvolgende maal de Europacup. ADVERTENTIE Da's al heel simpel. Want sinds kort heeft de Bijenkorf 17 exotische cocktails in huis. 7.75 per fles. Waaronder de drie genoemde. Komplete cocktails. Met precies de juiste menging van kruiden, elixers en andere ingrediënten. Nou ja, kompleetU moet zelf nog de sterke s, drank toevoegen. Da's ook een voordeel. Sterke voor u zelf, slappe voor tante Hilde. Dat. is in de allereerste plaats de verdienste van AJax zélf geweest, want wat er in die ploeg aan klasse ligt opgetast, dat kwam er op deze avond ook uit. Inter was aan de andere kant zwakker dan verwacht, maar dat komt alleen maar omdat men zich «hoe gemakkelijk overi gens om dat achteraf te zeggen) van de Italianen toch weer al te veel heeft voorgesteld, dan wel er té beducht voor is geweest. Natuurlijk, zo'n Inter is een listige ploeg en voor je 't weet struikel je erover, maar een gelijkwaardige tegenstan der voor een Ajax „on top" was de Door Fred Racké Milanese ploeg niet. Men hoeft niet te twisten over het feit wie het nu wel moeilijker heeft gehad om de finale te bereiken, want dat is na deze partij ook al van geen enkel belang meer. Inter heeft zich knap naar Rotterdam gevochten, dat moet gezegd, en het heeft eaarbij Europese topploegen bedwongen. Als Ajax zo'n ploeg dan volledig in de tang neemt, die beruchte verdedi gingsmuur twee maal doorbreekt en zich aan de andere kant ook nau welijks zorgen hoeft te maken over de activiteiten van een man als Bo- ninsegna, ja, dèn is Ajax gewoon de sterkste club van Europa en dat dan ook nog met een paar lengten voorsprong op de rest van het pelo ton. Hoe bewijs je dat daar bleek het gisteravond eigenlijk om te zijn gegaan. En Ajax heeft het bewezen. Wervelend De grondslag voor dat sluitende be wijs werd gelegd door de manier waarop Ajax van meet af aan speelde. Namelijk „gewoon", zoals altijd. Aanvallen, enig risico nemen, wél uiterst flexibel blijven en vooral de wapens van elke dag blijven hanterenopkomende middenvel ders, die met flitsende en verras sende passes worden bediend om op die manier mee te kunnen doen aan het wervelende voetbal dat Cruyff en Keizer kunnen produce ren als het allemaal gaat zoals ze dat willen. Ja. Ajax deed „gewoon", precies zoals elke zondag in de Ne derlandse competitie, tijdens een wedstrijd waarvan iedereen aan neemt dat hij wel door Ajax ge wonnen zal worden en dat menen de leden van dat alsmaar wüinende elftal dan ook nog eens zelf ook. Vandaar dat Je, vertrouwd met dat beeld als we nu zijn, soms inder- daar de al eerder omschreven moeite had bij het bedenken dat het hier om Cup nummer één ging. Dat „alledaagse" voetbal van Ajax, dat zo wonderlijk mooi kan zijn, dat is het geweest waardoor de ploeg zo superieur was. Ware er van enige verkramping sprake ge weest, was Ajax aan dit duel be gonnen zoals het vorig Jaar tegen de Grieken op Wembley streed, dan zou weer dat vertekende beeld zijn ontstaan, waardoor er van die twij fels blijven hangen zoals „als er nou eens een écht goede tegenstan der komt opdagen, wat gebeurt er dan?" Wel. die tegenstander was er nu wel degelijk, want niemand hoeft er aan te twijfelen, dat een verkrampter, aarzelender Ajax. dat wat minder in zichzelf zou hebben geloofd, best eens zou hebben kun nen stuklopen op dat Inter. Ik heb het in Berlijn met Borussia Mön- chengladbach zo zien gaan. Het ge beurde nu, niet Ajax trok frank en vrij op, het speelde zoals het dat gewend is en Inter werd tenslotte uitgeklast. En dat was dan nog een Inter, dat weliswaar pech had toen het Jair en Giubertoni moest laten vertrekken, maar dat dan toch bést voor die Cup wilde voetballen. Zoals bleek uit het feit, dat er niet zó erg „betonvoe'tbal" werd gespeeld als was verwacht. Natuurlijk, de Italianen deden het weer allemaal vanuit de verdediging, maar ze mikten niet in eerste instantie op verlenging, een tweede duel en desnoods die heillo ze strafschoppenserie. Dat was vooral te merken in de eerste helft als ze in balbezit waren. Boninseg- na mocht dan wel vaak daar vóór eenzaam geposteerd staan, als de Italianen „er uit kwamen" dan wa ren ze razendsnel op behoorlijke ge talssterkte rond hun (tegenvallen de) spits. Nee, Inter speelde niet dat heel échte „catenaccio" dat de ploeg zo gehaat heeft gemaakt bij de voetballiefhebber. Inter speelde trouwens behalve toen het defi nitief in verloren positie was ge raakt ook niet zo gemeen als al lerwegen werd verwacht. Een man als Neeskens had al een aardig rij tje grove daden achter zijn naam toen lieden als ertini en Frustalu pi écht begonnen te schoppen. Wat zou er, zo luidt dan natuurlijk de vraag, zijn gebeurd als Inter nu eens wél met uitermate slechte praktijken was begonnen en als de Italianen zich nu eens zó volkomen Stefan Kovacs („Dit is de ge lukkigste dag van mijn leven") tijdens een dolle ereronde door de Kuip. Ajax-supporters zorgen voor het transport van de coach. in de verdediging hadden opgesloten zpals ze dat in Berlijn, in Luik, in Glasgow hadden gedaan? Dan nóg zou Ajax hebben gewonnen en waarschijnlijk ook met twee doel punten verschil. Want dit Ajax was zowel voetbal technisch als Juist ook moreel niet te kloppen. Imponerend vooral ook was de manier waarop de ploeg zich als een gaaf geheel toonde: niemand excelleerde bijzon der, iedereen was zó voortreffelijk op dreef, dat het de allergrootste moeite kost, nee ondoenlijk is om uitblinkers aan te wijzen. Moet dat tóch gebeuren, dan kan het alleen maar „groepsgewijs" en dan bedoel ik dat ploegje werkers waarin Ger- rie Mühren, Arie Haan. Horst Blan kenburg en Johan Neeskens zijn onder te brengen. Op dat groepje rustte dit op alle plaatsen door top- krachten bezette Ajax. En dat werd nog duidelijker als je tenslotte In- ter zag aanvallen, zag proberen er nog iets aan- te doen, aan die al lang vast staande, onafwendbare nederlaag. Hoe moeizaam en hoe verkeerd gebeurde het dan allemaal in de Italiaanse linies en hoe ont zettend vaak bleek het voor die mannen van Ajax kinderlijk een voudig om maar weer eens ergens tussen te komen. Nee, Inter was geen sléchte ploeg. Maar Ajax was zoveel beter. En dat had ledereen eigenlijk al lang ge dacht. Bij Ajax wisten ze het ook en daarom speelden hun spel op de enige manier die succes zou kunnen bren gen;: gewoon voetballen, zoals altijd. Het resultaat daarvan staat nu weer een jaar in Amsterdam te glimmen en er is in heel Europa niemand die daar ook maar iets op kan aanmer ken. 1

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17