RIOMF AANVALLEND VOETBAL Kruistocht van Ajax_tegen catenaccio van Inter slaagt: 2-0 Kovacs: Nu proberen de schittering te behouden' Franse arbiter Keizer geweldig QrDAO 1 JUNI 1972 SPORT PACHNA 19 De uitblinkende doelman van Inter, Bordon, ontneemt Piet Keizer een scoringskans. (TTERDAM Het werd voor miljoenen definitief tlegdhet glorietijdperk van het negatieve catenaccio frbij. Inter Milan werd als dè exponent van het veel olmpte grendel-systeem volledig opengebroken in de feke kruistocht van moderne 'publiekploeg' Ajax. jde laatste meters naar de historische Europa Cup (20) superieur waren vastgelegd, glunderde in- jax-coach Stefan Kovacs: „Dit is de triomf van het blende voetbal. Dit is propaganda voor het echte het bewijs dat ook voetbal-oorlogen nog door aan dacht beslist worden. Inter speelt puur negatief: het d voor de sport dat Ajax zó gewonnen heeft terd door miljoenen geregi- ook modern voetbal kan ichtig attractief zijn. Zeker ploeg als Ajax in de weer Je eindsprint naar de vol- 'van een unieke trilogie (al- feltic realiseerde eerder de kampioenschap beker jCup) rekende Ajax geraffi- met het kleverige Inter Vol zelfvertrouwen heheer- - Amsterdammers de Europa ale 1972 met vaak oogstre- ibinaties. Tweemaal werd naar behoren afgemaakt: vertrok de "gouden" bal - lichaam van Johan Cruijff, rland, Europa en de wereld burstelde in de intens meele- (totterdamse Kuip. De belo- de Kovacs-groep was pas tweede Europa Cup in suc- bn uitgelaten worden rondge- Je Tombe Ijax kon de internationale ring innen. Zelfs Inter trainer ezi moest het later bekennen: je van Ajax is volkomen ver- fljax heeft een demonstratie I hoe je de Europa Cup moet Een "groot" team dat knap rofiteren van een situatie. k wil niets afdoen van dp we moesten zonder Corso jen en bovendien werd de ld beïnvloed door de ongeluk- jt Giurbertoni (enkelblessure) r (knie-verwonding). En de rechter was volkomen op de ran Ajax. maar toch zeg ik: |op het ogenblik dè ploeg". bas niet moeilijk die conclu- verbinden aan de mooiste A Cup finale sinds jaren. Al let beginsignaal van de voor- Ike Franse scheidsrechter Hé- Is duidelijk dat er maar één ras die recht had op het ma li een dolle ereronde: Ajax 8e veel beter dan de Italiaan- feent. Het pleit voor Inter i niet naar de geniepigheden laar de ploeg berucht om is niijff is de hoogste druppel mntein van spelers en kopt itar 20. Swart (8) springt jmien met Burgnich (l) en ROTTERDAM Robert Hé- liès, de flitsend-snelle scheids rechter uit Toulon, bedankte met een echt Franse omhelzing nog op het veld zijn beide grensrechters Wurtz en Vigniali. „Het was het minste wat ik kon doen voor de twee mensen die mij zo geweldig hebben gehol pen. Ik meen te mogen zeggen dat onze samenwerking voor treffelijk is geweest. Maar ik moet er natuurlijk wel aan toe voegen dat het geen moeilijke wedstrijd was. Ik heb in Frank rijk vaak meer problemen ge had. bij wedstrijden tussen bij voorbeeld Nice en Marseille. Deze ontmoeting is gelopen zo als ik mij had voorgesteld. Dat gebeurt echter gewoonlijk bij de wedstrijden, die ik fluit", voegde Héliès er glimlachend aan toe. Voor de wedstrijd had Robert Héliès gezegd Ajax een betere ploeg te achten dan Inter. „Daaraan heb ik nu niets toe te voegen. De hele wereld heeft het kunnen zien vanavond. Het was een verrukkelijke ontmoe ting in een geweldige sfeer. Het publiek was formidabel voor beide ploegen". Héliès vertelde verder het doelpunt van Swart in de eerste helft te hebben afgekeurd we gens hands en Boninsegna een waarschuwing te hebben gege ven wegens incorrect gedrag te genover hem (praten) en de soigneur van Ajax (het weg gooien van het koffertje van Salo Muller). „Heeft een scheidsrechter in zo'n wedstrijd nog gelegenheid een uitblinker te ontdekken? Héliès: „Gewoonlijk niet, maar één man stak zo ver boven alles uit dat ik het wel moest zien. Piet Keizer. Geweldig wat die man kan. Ongelooflijk wat hij als aanvaller een hoeveelheid werk verzet. Zo'n combinatie van talent en werklust heb ik nog nooit meegemaakt". Piet Keizer met de bokaal waarom het allemaal begonnen was: de beker met de onfatsoen lijk grote oren die Europa Cup heet. geworden. Inter bleef onverwacht lang sportief, ook toen het over wicht van Ajax maar bleef groeien. (Ter illustratie: Ajax maakte 24 overtredingen, Inter 17). Bepalend voor die houding was wellicht dat Inter voor het gezicht van de "we reld" niet door de mand wilde val len. zeker is dat Invernizzi later tus sen alle complimenten door ook als excuus gebruikte dat "Ajax zo hard was. Niet gemeen, maar erg hard". Waarop de coach weer aan kwam dragen met de blessures: "Bij het ongeluk met Giubertoni is de over winning van Ajax begonnen" morde hij. Verdediger Giubertoni ruimde het veld na een botsing met opge komen Blankenburg al na een kwar tier (Bertini kwam hem vervan gen) en toen begon het overwicht van Ajax inderdaad steeds meer ge stalte te krijgen. Maar dat was niet (alleen) omdat de Inter-verdediger naarv de kant was gehinkt, dat was (ook) omdat het moderne voetbal van Ajax veel effectiever bleek dan het stroperige spel van Inter. Als Ajax aanviel, doken verdedigers Hulshoff, Blankenburg en flitsend snelle Suurbier zeer vaak op aan 't front, in de sporadische ogenblikken dat Inter de weg naar Stuy insloeg, bleven alle Milanese verdedigers volgens goed Italiaans gebruik bij de tegenstander hangen. Zo klitte long talent Oriali aan Johan Cruijff zo plakte Bellugi aan Keizer, zo draaide Facchetti steeds rond Swart. De stringente mandekking (hoofdbestanddeel van het catenac cio dat.er enkel op gericht is de te genstander het scoren te beletten) kon Ajax echter niet intomen. Dat de 0—0 tot aan de pauze gehand haafd bleek, lag voornamelijk aan pech. Krol schoot van heel ver eens keihard op de paal, Cruijff knetterde als een steekvlam door de defensie maar bleek voor doelman Bordon opgebrand. Facchetti versloeg zijn éigen doelman bijna met een panie kerige achterwaartse kopbal. Inter was toen nog pas één keer uit de schulp gekropen: eenzame spits Bo ninsegna had ver naast het doel van Stuy gemikt. Het was tekenend voor het speelse gemak waarmee Ajax heerste: elke Ajacied kwam zonder uitzondering beter uit dan de koppelgenoot. Ook Johan Neeskens, die toch belast was met het bewaken van Inters beste man Mazzola. Neeskens maakte daarbij wel de meeste overtredingen (7)Zijn verkla ring "Mazzola is een bijzonder goede voetballer. Ik had die overtredingen een paar keer gewoon nodig om hem te intimideren. Je weet overigens van te voren dat je tegen een defen sie als die van Inter wel eens een tijd nodig kan hebben voor er een doel punt valt. Wij konden dat geduld opbrengen, maar ik moet ook een compliment maken aan het publiek. Dat was ook erg geduldig en toen dat doelpunt eenmaal was gemaakt, leek het erop alsof we alleen voor Ajax-supporters speelden. Dat was een geweldige stimulans". Uitzondering Het Ajax-feest barstte drie minu ten na de rust in volle omvang los. Suurbier, met wie Inter zich géén raad wist, snelde als zo vaak als een raket naar de voorste linie (Cruijff "Willem is weer helemaal de oude") en Inter- doelman Bordon en Cruijff-bewaker Oraili sprongen ge zamenlijk in de fout op zijn voor zet. De Europese voetballer van het jaar was ter plekke: 10 Cruijff: "Ik deed een stapje vooruit toen ik die twee zag rennen. Ook door mijn beweging botsten ze. Oriali is een I knappe voetballer, dat foutje was de uitzondering die de regel bevestigt". I Bij de wanhopige pogingen die \%n-> Na de botsing tussen zijn be waker Oriali en doelman Bordon, is Cruijff ter plekke om 1—0 te scoren. Verdediger Bedin komt veel te laat. Inter vervolgens ondernam, bleek eens te meer de verlammende wer king van het catenaccio. Dar systeem zit zo diep in de "geest" van de ploeg geworteld dat zelfs als Inter noodgedwongen moet aanval len, de mankracht voor een offen sief ontbreekt. Inter kon dan ook maar hoogst zelden gevaarlijk wor den, de vervanging van de gebles- serde Jair (Pellizaro) maakte de aanval er niet krachtiger op. Spel verdeler Mazzola: "We hebben ge speeld zoals we met deze spelers al leen maar konden spelen. En ik vind dat wij een goede wedstrijd hebben gedraaid. Ajax was gewoon beter, Cruijff was de beste. Cruijff, toch weer een apart hoofd stuk in de als geheel ijzersterke Ajax-brigade. Amsterdamse Johan. die in het soort wedstrijden dat aanschouwd wordt door een mil joenenpubliek, de laatste tijd maar moeilijk uit de verf kwam, schilder de tegen Inter een geheel eigen por tret. Dat van een met niemand vergelijkbaar fenomeen, dat er geen twijfel aan liet bestaan terecht tot Europees voetballer van het Jaar te zijn gekozen. Vooral omdat na die uitverkiezing speciaal in Italië af gunstige stemmen opgingen dat Mazzola toch eigenlijk beter was. leek hij voor eens en voor altijd te willen bewijzen de beste spits van het moment te zijn. Hij onderstreepte het door de aan zwellende Ajax-suprematie in 20 uit te drukken. Cruijff bleek de hoogste druppel in de fontein spe lers die opspoot na de vrije trap van strateeg -Piet Keizer (77e min). Bescheiden Johan: "We stonden met z'n vieren klaar (o.m. Sjaak Swart). Die bal kwam tegen mijn hoofd aan". In een orgie van geluid reikte Ajax vervolgens naar het einde dat toch nog als een bevrijding kwam, omdat Inter de aanvankelijk verge ten trucjes in wanhoop toch weer ging toepassen. Spits Boninsegna kreeg zelfs de gele kaart voorgeto verd toen hij zich te onbeheerst ge droeg. Plet Keizer: „De wedstrijd was sportief. Tot 20" In de moei zame ereronde door de Kuip, waar Ajax tweederde van de trilogie vol tooide (ook de KNVB-beker werd op het ,f,eestterrein" veroverd) werd het snel vergeten. Nog meer voerder Piet Keizer: „Het enige con tact dat Je dan kunt verliezen, ls dat met het publiek. Dat is sneller verzadigd dan de spelers. De spelers hebben namelijk een duidelijke prof-instelling. Ik hoop dat hei publiek niet op hol slaat. Dat de toeschouwers niet nóg meer gaan verlangen, want dat kun Je dan niet meer bieden. Zelfs niet in het idiote geval dat Je volgend seizoen dezelf de prestatie levert. Toen restte nog slechts de vraag: „Wat valt er voor Ajax nog meer i te wensen?" Als ook de wereldbeker I wordt veroverd is die prestatie een wereldprimeur. Een kwartet prijzen op hoog niveau sleepte nog geen ploeg ooit weg. Het kan gebeuren. Kovacs: „Vorig jaar was ik als nieu weling nog niet in het overleg tus sen de spelers en het bestuur daar- over betrokken. Dit Jaar ben ik er wel bij. En ik zeg: graag. ..Ajax moet zich laten zien van noord tot west en desnoods op de Noord- en de Zuidpool". Reikt Ajax ook naar de officieuze wereldtitel (via een zege op het Argentijnse Indepediente voor club teams, dan is het verzadigingspunt bereikt. Een gevaarlijk punt Aan ADVERTENTIE CAPSULE VEROORZAAKT OMWENTELING 'Sinds kort brengt Meenk, de specialist in pflnverdrijving, haar hoofdpijnpoeder óók in capsules. Deze zijn gemakke lijker in te nemen en bovendien smaakloos. Ze werken direkt en af doende. Verpakt in een handig doosje zijn ze altijd bij de hand. Wees maar blij dat er Meenk- capsules zijndèg hoofdpijn! Piet Keizer in de armen van Ajax-voorzitter Jaap van Praag en mr. Pieter van Vollenhovent die zich naast de Cup bevindt ROTTERDAM Pas later drongen de vergelijkinigen zich op. Na de trotse winst op Inter werden in de Rotterdamse Kuip, waar ook weer eens feest werd gevierd, een aantal zaken en personen naast elkaar gezet. Zoals: AC Milan-Ajax van vier Jaar geleden en Ajax-In- ter. Johan Cruijff: „Moeilijk te vergelijken. AC Milan was dy namischer dan Inter. Als AC Milan aanviel, kwamen er zes man tegelijk. Inter doet dat niet Piet Keizer: „Die wedstrijden zijn niet te vergelijken. Moge lijk was Inter wel iets zwakker dan AC Milan, maar dit was een ander Ajax Ajax-Panathinaikos van vo rig jaar en Ajax-Inter. Trainer Kovacs: Vorig Jaar speelde in Londen (heb ik begrepen, want ik was er zelf toen niet bij) een vermoeid elftal. Döt team was volkomen fris. Dit seizoen is er tot op de laatste dag succes geboekt, vorig jaar werkte in de finale ook door dat het kam pioenschap al aan Feyenoord was verspeeld Michels en Kovacs: („Zo ge lukkig als ik me nu voel moet ook Sep Herrbergen zijn ge weest toen hij met Duitsland wereldkampioen werd") Ko vacs: „Michels heeft mij een zeer goed elftal nagelaten. Toen ik bij Ajax kwam was de op dracht van de diamant een briljant te maken. Dat is ge lukt. nu is het alleen zaak te proberen de schittering te be houden. Ik heb altijd vertrouwen ge had in de spelers en ik heb ze ook vaak vrijheid gegeven. Dat is weieens verkeerd opgevat, maar dat gebeurde alleen op de momenten dat die vrijheid kón worden gegeven. Daarna was er wel degelijk discipline". Aanvoerder Piet Keizer: „De •discipline van bovenaf was weieens wat minder: het werd gecompenseerd door zelfdisci pline. Er was aanvankelijk ook de drijfveer dat we wilden laten zien dat we ook zonder Michel- konden presteren, wat we met Michels hadden bereikt

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15