'Inter gaat wachten )p onze fouten..." "Cruyffie zal zichzelf, Nederland en Europa niet teleurstellen" torst Blankenburg Eigenlijk heeft Ajax drie Ausputzers Kovacs: „Er komt geen tweede dueV SIES WEVER ZIET UIT NAAR ANDERE WERKGEVER. Ronde van Italië KOVACS UITERAARD OPTIMISTISCH: Laseroms naar FC Dordrecht? Opnieuw Nederlander naar Relgië Grijzenhout trainer bij Cercle Brugge AJAX KENT ZIJN KRACHT Inters trainer: „Als je honger hebt, moet je eten L FC -U VS 5DAG 30 MEI 1972 MSTERDAM Indien Horst Blankenburg naar zijn me- was gevraagd, zou hij Ajax de uitgave-Schilcher hebben aden. Er was, volgens hem, al duurzaam geïnvesteerd in ipvolger van Vasovic. „Miehels maakte er geen geheim van, lik na Vasco zou komen. Met die bestemming was ik ook kcht. Daarom griefde het me, toen Schilcher met dezelfde [eling arriveerde". nieuweling Kovacs gunde Schilcher acht wedstrijden Is laatste verdediger te aarden, ftussen zwierf Blankenburg het elftal. „Ik stond zelfs luiten, voor Pietje. Dat was bij Twente. Miehels gebruikte me foor alles. Toen hij Cruijff bij |co Madrid naar de kant riep, ik erin om achter de voor al Melo af te stoppen". 5r kon, vanwege zijn gemoe- mentaliteit, geen vestigings- hning voor het eerste loskrij- Thuis tegen Dynamo Dresden, perste verzet voor de Europa Istelde Kovacs na overleg met elersraad Blankenburg als aus- T in. ,3ij München 1860 had |ak genoeg op het middenveld kt. Maar mijn voorkeur gaat aar de plaats van de libero. fDen ik, dat doe ik met het ie plezier". beurten dien bleef Kovacs af van tenburg, die als achterste ver- er meegroeide in vorm. Gelei- aan schiep hij ook een ver in stfjl met Vasovic. De Joe- ^f benaderde meer het origine- (i de ausputzer dan de Duitser. ik van Vasco heb^ meege- |t, is dat hij niet zoveel naar ging. Ik trek er nogal eens t. Dat dwingt het t systeem van Om beurten ondersteunen wij chteren uit de aanval. Blankenburg (24, 10 Juli Ja- ln Heidenheim geboren) was jij München 1860 niet de ini- floze, laf afwachtende libero tn (eest van de Italianen. „Ik veel op, kreeg dan ook de ',k was er vrij produktief. Maar as er de vedette. Ajax is op jff en Keizer afgestemd. Wij, |k, moeten voor hen de gaten (npliceert geregeld een ren zon- |e bal te ontvangen. Die opof- fle bijdrage beheerst Blanken- nog niet als een automatische pdeling. ,.Ik ga behoorlijk vaak. 1 ik zou dan meer de bal willen ?n. Ik moet dikwijls aan de bal Dan ben ik op mijn best, loop fiakkelijker te voetballen. In ihen 1860 kreeg ik alle gelegen- Bij Ajax moet ik me nu een- 'meer ondergeschikt maken". wijt ontboezeming verduidelijkt >m Blankenburg opbouwend storend optreedt. Puur defen- jioopt hij hoogst zelden tot kri- Tegen Arsenal blunderde hij e eerste tikken van de wed- (klok. Maar de achterhoede be- 6e hem van de totale ontred- De volgende keer voor de Europa Cup, thuis tegen Benfica, organi seerde hij onfeilbaar de stringente dekking van de drie Portugese spit sen. „Ik weet dat men mij wel eens verwijt, dat ik me te weinig rege lend laat gelden. Dat ik ook te wei nig praat, aanwijzingen geef. Maar eigenlijk hebben wij drie ausputzers bij Ajax: ik in de eerste plaats, maar ook Barry (Hulshoff) en Rudy (Krol). Degene, die het uitvoert, kletst heus veel". In Ajax, levendige fantasie rouleren inderdaad de rollen. De vrijheid ty peert de methode-Kovacs. „Dat is het grote voordeel van Kovacs. On der hem zou de vorige finale, tegen Panathinaikos. veel beter zijn ge weest. Voor Miehels telde het resul taat het meest. Met hem als coach heerste er de angst, dat een flinke fout Je Je plaats kostte. Kovacs, het is zo langzamerhand genoegzaam bekend, laat meer ruimte voor eigen initiatief. Uit tegen Benfica wilde hij Haan aan Eusebio koppelen. Het elftal wees dat af. Neeskens zou Eusebio weer nemen. Miehels was nooit overstag gegaan. Toch zou het nu iets strenger kunnen". Ongeduldig De zelfdiscipline, waarop de Ajax' squadra zich zo beroept, zal woens dagavond van doorslaggevende waarde kunnen zijn. Inter loert im mers op de tekenen, dat de Neder landers ongeduldig worden in de laatste meters naar een historische trilogie. Blankenburg (nog een jaar onder contract, binnenkort verhui zend van negen hoog in de Bijlmer naar een drive-in-woning in Dui- vendrecht, vrij van heimwee naar de Heimat) „Daarom wordt het onaangenaam. Inter gaat wachten op onze fout. Daar heeft het de juiste mensen voor. We zullen de Italanen voortdurend onder zware druk moe ten houden, zodat iedere bal die zij spelen ongecontroleerd is. Inter mag onder géén beding de tijd krijgen om te kunnen counteren." Beenbreuk Maar aan de andere kant, conclu deerde ook Blankenburg uit de aan geboorde informaties (gisteravond Celtic-Inter als belangrijkste bron), zal de AJax-achterhoede in Rotter dam haar rusteloze neigingen moe ten bedwingen. „Ik neem aan, dat ik niet zo vaak mag gaan lopen. Volgens mij zullen we hoe dan ook een dubbele bewaking moeten in- AMSTERDAM Bij een gelijkspel na verlenging moet Ajax-Inter vrijdagavond over. De Fransman Wurtz, woensdag avond grensrechter, leidt de re play. weer in het Feyenoord- stadion. Zijn landgenoot Helies, twee dagen eerder scheidsrech ter, hanteert dan de vlag. Indien vrijdagavond na twee uur voetbal nog geen winnaar bekend is, zullen strafschoppen de Europa Cup toewijzen. Voor Ajax belasten zich Gerrie Müh- ren, Hulshoff, Keizer. Cruyff en Swart met de eerste serie van vijf. Ajax heeft maatregelen geno men voor het geval de EC-fina- le moet worden herhaald. Don derdagmorgen reeds distribu eert 't dan nieuwe kaarten on der de leden en donateurs. Tus sen zes en tien uur 's avonds op diezelfde dag mag het pu bliek een run nemen op de lo ketten van het Ajax-stadion, waar het restant wordt ver kocht. Kovacs: „Er komt geen tweede wedstrijd. Wij zullen het meteen al klaren. Wij zijn rus tiger. Inter is zo nerveus als Ajax vorig jaar in de finale. Het kan op niets terugvallen. stellen. Bijvoorbeeld Hulshoff op Boninsegna, die overigens mijn vriend Ludwig Müller van Borussia Mönchengladbach een beenbreuk heeft bezorgd, met mijn persoontje daar achter. Neeskens komt gega randeerd op Mazzola. Die kan zijn lol op. Ik zou nooit tegenover Nees kens willen spelen. Die is fysiek on gelooflijk sterk", scheept hij niet zonder genoegen Inters strateeg met dat schrikbeeld op. (van onze speciale verslaggever) Amsterdam Sies Wever ziet uit naar een andere club. De tweede doelman van Ajax heeft na twee jaar begrepen, dat het een illusie is de weinig oudere Stuy weg te drin gen. Zijn klacht: „Ik heb nooit een eerlijke kans gehad". Wever heeft de keuze uit vijf aanbiedingen, maar één daarvan trekt hem aan. Die betreft een Belgische club. „Maar misschien blijf ik wel in Ne derland. Go Ahead, Haarlem en AZ zoeken ook een keeper". Van de overige Ajacieden, wier con tracten teneinde lopen, heeft nog niemand voor een verlenging gete kend .Het bestuur behoudt het opti misme. dat allen (Stuy, Suurbier. Hulshoff, Krol, Neeskens en Haan) nét de EC-finale zullen toehappen. Nochtans beweren Haan en Nees kens persoonlijk rond te zijn met een buitenlandse club. Haan met Hertha BSC. Neeskens met vermoe delijk dezelfde vereniging. Nees kens: „Met Ajax heb ik tweemaal in de Europa-Cupfinale gespeeld, de Nederlandse beker en de landtitel gewonnen. Wat heb ik sportief nog te wensen bij Ajax?" MESSINA De Belgische wielren ner Albert van Vlierberghe heeft gis teren de negende étappe van de Ron de van Italië gewonnen, een rit over 110 km op het parcours van Pelori- tani bü Messina. 1. Van Vlierberghe (Belg). 110 km in 3 uur 9 min. 9 sec., in de zelfde tijd: 1. Cumino (It.). 3. Jörg Schnei der (Zwi.), 4. Polidori (It.). 5. Miguel Lasa (Spa.), 6. Roger de Vlaeminck (Belg.), 7. Dancelli (It.). 8. Merckx (Belg). Vervolgens het peloton in de zelfde tijd als de winnaar. Merckx behield de leiding in het algemeen klassement. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Jaap van Praag heeft niet de indruk, dat Feyenoord trekt aan Jan Mul-1 der. „Ik dacht niet, dat Feyenoord een gegadigde is. Ik herhaal nogmaals, dat Ajax met Jan zelf helemaal rond is. Maar tussen Anderlecht en Ajax ligt het nog moeilijk. Woensdag heb ben wij een onderhoud met Vanden Stock en Roossen". Ajax' spelersraad (Keizer, Cruyff, Hulshoff) drong gedecideerd aan oo de overname van Mulder. Cruyff" „Zijn komst is belangrijk voor de groep. Die moet zo sterk mogelijk zijn. En omdat Van Dijk verdwijnt, hebben wij een vervanger van mi nimaal gelijke waarde nodig. Daar om moet Mulder komen. Meer grot^ aankopen lijken mij overbodig. Dr overige plaatsen zijn alle door ster ke mensen bezet, veel sterker dar de denkbare alternatieven. Boven dien is onze jeugd erg goed. Die moet een tijdje rijpen, maar als Je die er dan ingooit, komt het er uit Van Hanegem zie ik niet zitten Feyenoord zal hem nooit aan ons verdoen". Wie is Oriali Cruyff stond allicht weer centraal in de aanzwellende opwmding over de avond van de 31ste mei in Rot terdam. Een koorts, die bij de aan het ritueel gewend zijnde Ajacieden niet binnendringt. Nonchalant, alsof een ak/^fietje voor de competitie wacht, vroeg Cruyff zich af: „Wie is Oriali? Oh. moet die mij dekken Ik heb nog nooit van hem gehoord Van tevoren maak ik mij daar niet meer druk over. Wij merken wel, als hij aan me gaat sjorren. Dat heb ik liever dan dat hij mijn be nen molt" Ondanks het luchtige toontje, spookten er toch ook zorgen door het spitse koppie van Cruyff. „Om er een groots gebeuren van te ma ken, zijn er twee ploegen nodig. En ik vrees, dat inter niet meedoet. Dan zullen wij bevrediging moeten zoeken in het maken van doelpun ten. Ook dat zal niet eenvoudig zijn. Ons spel is kansen creëren. Er zullen er altijd wel één of twee in gaan Hoger wordt het. denk ik. niet: 1—0 of 21. Ik acht ons 55 I 45 procent favoriet. Zelfs tegen een j solide en vrij gemene defensie van j Initer is er altijd wel één van ons j de baas over zijn tegenstander. En als die het gat forceert, kan het di- rekt levensgevaarlijk zijn. Ik hoop alleen, dat het publiek zich profes sioneel gedraagt, als het geen lek kere wedstrijd wordt". Andere Cruyff Van sportredactie Rotterdam De kans is 'groot dat Theo Laseroms. die door Feyenoord op de transferlijst is geplaatst, naar DFC gaat. dat overigens volgend seizoen FC Dordrecht zal heten. Scheidsrechter Ad Bogaerts, die evenals de nieuwe trainer Bob Jan- se graag routine in zijn ploeg ziet, heeft Laseroms benaderd, die posi tief tegenover het voorstel staat, te meer daar hij bij de Dordtse ver eniging waarschijnlijk de kans krijgt om de jeugd te gaan trainen. Kovacs, die evenmin een hoge dunk heeft van het show-element, ging dwars tegen de bedrukte vermoe dens in, dat Cruyff zal stikken in de Iuteromklemming. „Hij zal zich zelf. het publiek, Nederland, Europa en de wereld niét teleurstellen. Oriali is een jonge talentvolle spe ler. Maar kan hij Johan negentig minuten lang in bedwang houden? j Johan. die op het veld sneller denkt dan wie ook. Het wordt stellig niet de Cruyff van BenficaAjax. Toen had hij 38,7 koorts, had hij eigen lijk in bed moeten blijven. Oriali zal zich niet alles tegen hem kun nen veroorloven, want na tweemaal moet hij toch oppassen er niet uit gezonden te worden. In-ter zag zich heus wel een beetje koest houden voor het oog van de hele wereld." Ook bondscoach Fadrhonc ging gistermiddag al helemaal op de "Italiaanse toertoen hij Jo han Cruijff, de man van wie mor genavond zeer veel zal afhangen, even sterkte kwam wensen in het trainingskamp in Wassenaar. (Van c e speciale verslaggever) Amsterdam België heeft opnieuw een Nederlandse trainer weggegrist. Na Croon (van Volendam naar Wa- regem) en Blok (van Volewijckers als assistent naar Anderlecht) ver huist Han Grijzenhout van Ajax naar Cercle Brugge. De 39-jarige Amsterdammer teken de voor twee Jaar. Hij betrekt, op nog geen honderd meter van het stadion, een nieuw appartement in Brugge. Grijzenhout is sinds vijf jaar assis tent-trainer bij Ajax. Toen Cor Brom zich bij Vitesse aansloot, schoof hij op naar de tweede posi tie. Dit seizoen, onder Kovacs, had Twee weken geleden raakte hij via een tussenpersoon in kontakt met Cercle Brugge. Zondagavond werd de overgang bezegeld. „Ik heb Cer cle nog niet zien spelen. Het is het afgelopen seizoen gepromoveerd en nu als vijfde geëindigd. De bekend ste jongens zijn Hanon. die voor nog drie jaar doorgaat, Gooyvaerts en de Deense spits Nielsen .Het is een lastige tegenstander voor top clubs. Nee. ik neem niemand mee van Ajax". Kovacs. pas maandag ingelicht: „Doodzonde, dat hij weg gaat Maar promotie mag Je niet doorkruisen". AMSTERDAM Drie Jaar geleden, in het Beraabeu-sta- dion van Madrid, werd Ajax voor het eerst geconfronteerd met een Italiaanse tegenstan der (.AC Milan) in de finale van de Europa Cup. Gisteren toen de Europese kampioens- ploeg zich gereed maakte om te vertrekken naar hotel Duinoord in Wassenaar, heerste er een heel andere stemming dan toen. Ajax, klaar voor de botsing met Interaazionale is zelfverzekerd acht zióht dit keer favoriet. Vijf man 'Swart, Keizer, Cruijff, Suurbier en Hulshof) hebben de ontwikkeling meegemaakt van de in Madrid stijf van de spanning staande ploeg tot het zelfbewuste elftal van nu. Ajax kent zijn kracht, het ge groeide vermogen van het elftal ligt tenslotte stevig vast in een seizoen vol successen. Bleef Ajax niet ongeslagen in al zijn be kerwedstrijden? Werd Arsenal niet op Highbury bedwongen? De Engelse ploeg, die twee Jaar geleden de Amsterdammers de weg versperde naar de finale van het Jaarbeurssteden-beker toernooi? Is Benfica niet aan banden gelegd door de Italiaans- zekere achterhoede? Daar staat dan nog tegenover dat Inter op weg naar de Feye- noordi-kuip waar Ajax meent een thuiswedstrijd te spelen, heel wat veren heeft moeten laten. Een nederlaag met 2—3 tegen AEK in Athene, de 1—7 tegen Borussia Mönchen- Gladbach, die later uitgepoetst werd door de UEFA wegens het colablik-incident. Het verlies op Sclessin (1—2) tegen Stan dard Luik en tenslotte de drie en een half uur voetbal tegen Celtic zonder doelpunten. Geheel in de trant van het be leid van Stefan Kovacs, die ie dere tegenstander respecteert maar voor geen enkele club bang is, stapt Ajax dit Inter - nazionale tegemoet. SJaak Swart, de oudste, de man die alle kampioenschappen van Ajax in het betaalde voet bal meemaakte en het beslissen de doelpunt tegen Benfica scoorde bracht dat berekende zelfvertrouwen nog het best on der woorden, toen hij zei: „Moet Je opletten hoeveel kopduels ik woensdagavond nog win vaD Facchetti. Hij ls 1.90 meter ik oen vijftien centimeter kleiner. ZEIST Gianni Invernizzi. In ter's trainer, heeft gisteravond in het sportcentrum van de KNVB in Zeist, veel gesproken en betrekke lijk weinig gezegd. De man die in november 1970 bij Inter Heriberto Herrera opvolgde, reageerde fel toen gevraagd werd over het "catenaccio": de super- verdedigende tactiek van de meeste Italiaanse voetbalploegen. "Cate naccio", stelde Invernizzi. "is niet meer alleen een Italiaanse speelwij ze. Héél Europa voetbalt tegenwoor dig op deze manier. Het ls onredelijk te stellen dat wij alleen kunnen ver dedigen. Met slechts een goede ach terhoede kom Je niet in de finale van de Europa Cup. Het lijkt wel of de mensen alleen maar zijn geïn teresseerd in Catenaccio". Een ander onderwerp derhalve. De opstelling van Inter. Invernizzi: "Die is nog niet bekend. We zijn met achttien spelers naar hier ge komen en twee van hen, doelman Vieri en middenvelder Bertini, zijn geblesseerd. Vieri aan zijn schouder; Bertini heeft een spierverwonding. Pas na de trainingen van dinsdag weet ik wat meer, maar zelfs als die twee afvallen blilven nog zestien over". Een elftal met voorlopig nog een aantal onzekerheden. Vermoede lijk zal Invernizzi de volgende ploeg het veld insturen: Vieri of Bordon; Belluigi, Giubertooni en Facchetti; Oriani, Bedin en Mazzola: Jair, Bo ninsegna en FrustaluppL Invernizzi vond dat het spelen van de eindstrijd in Rotterdam voor Inter een nadeel was. "In wezen speelt j Ajax tühuis en wij uit. maar niette- min geloof ik toch dat wij net zo- veel kans hebben als de thuisclub. I Ajax is nog wel kampioen van Euro- I pa, maar niemand zal kunnen ont kennen dat Inter toch ook een leu ke ploeg heeft, die niet alleen ln het J verleden heeft bewezen grote presta- I ties te kunnen leveren", i Zal Inter bij winst wel spelen om de wereldbeker? Invernizzi: "Wan- neer je honger hebt moet je eten. Als Je bezig bent met iets dat goed gaat wil je verder. Ook de spelers willen steeds hoger grijpen. Ik kan i mij voorstellen dat Ajax niet zo hap pig is op die wedstrijd, maar iede- re vereniging beslist voor zich. Wan neer het programma overladen is, is het begrijpelijk dat Je Je tegen standers selecteert. Zeker als Je re kening moet houden met een lange J reis zoals naar Zuid-Amerika. Maar eigenlijk is het zinloos erover te pra- ten de wedstrijd van woensdag moet eerst nog komen". j Zal een tweede wedstrijd wanneer woensdagavond geen beslissing valt, voor het gemiddelde tamelijk oude elftal van Inter niet nadeliger zijn dan voor Ajax? Invernizzi: "Twee wedstrijden in 48 uur zijn natuur lijk altijd zwaar. Maar die last is er niet alleen voor ons. Wanneer Je fysiek in staat bent de eerste wed strijd door te komen, zie ik niet waarom 't een tweede maaJ ndet zou lukken. Voorlopig echter geloof ik niet in die tweede "wedstrijd". Robert Helies, de Franse scheids rechter van woensdagavond, heeft gezegd dat Ajax volgens hem een be tere ploeg is dan Inter. Wat vindt In vernizzi <al 27 jaar bij Inter, eerst als speler later als trainer met een contract zonder tijdsbeperking) van een dergelijke uitlating? "Aan ons de taak te bewijzen dat Helies ongelijk heeft. Maar we hebben ons toch als doel gesteld ln Rotterdam aan te to nen dat Inter de sterkste club van Europa is". Roberto Boninsegna. de 29-Jarlge Italiaanse topscorer met 22 treffers, gaat ook van die gedachte uit. "Een doelpunt van mij is genoeg om van Ajax te winnen". Ziet Boninsegna op tegen de confrontatie met Blan kenburg en Hulshoff die de reputa tie hebben niet snel opzij te gaan? "Neen. natuurlijk niet. Al zijn we hierheen gekomen om te voetballen en geen catch te bedrijven. Ik heb geleerd voor niets opzij te gaan". ADVERTENTIE Zilveren Molentoernooi HEDENAVOND 8 UUR N.M. (om 3e en 4e prijs) Terrein Boshuizerkade. Tennis Betty Stöve bereikte gisteravond met haar Amerikaan se partner Billle-Jean King de halve finales van het gemengd dubbelspel van de open Franse kampioenschap pen door met 6—2 en e—3 het Australische duo Harris/Melville uit te schakelen. Samen met de Rus To- mas Lejus bereikten z\j ook de tweede ronde van het gemengd dub bel. na 'n 7-5, 6-4 zege Fuohs Comet Fr).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9