NAVO bevordert Franco's sterke arm Vjp ona KissingerNixon haalde onderste uit de kan Tekst gezamenlijke VS-USSR verklaring Washington zet Europese bondgenoten voor het blok DINSDAG 30 MEI 1972 BUITENLAND 'Van onze correspondent i BARCELONA De huidi ge machthebbers, die hopen met Koning Juan Carlos het heengaan van generaal Franco ook politiek te overleven, heb ben er alle belang bij dat de militairen tevreden blijven met een min of meer rustig land en, zo mogelijk, een goede beroeps- uitrusting. Het is dan ook meer dan alleen maar toeval dat men Juist nu begonnen is met de modernisering van de strijdkrachten. Door -lobbert Bosschart Aan het eind van de zestiger Jaren, waarin de Spaanse eco nomie, na het paardemiddel van het "stabilisatieplan" in 1959, snel groeide, voelden de militairen zich nogal achterge steld. Generaal Diez Alegria, chef van de generale staf, drukte het aldus uit: „Het le ger heeft zich gedeeltelijk op geofferd voor de economische ontwikkeling. Het beschikt over goed voorbereid personeel, maar het materiaal haalt lang niet altijd hetzelfde peil". Rond 1970 stelde men tenslot te ook de militairen een stuk van de ontwikkelingstaart in het vooruitzicht. Daarin speel den eveneens politieke overwe gingen en internationale ont wikkelingen een rol. Generaal Franco's would-be opvolgers hebben al duidelijk laten we ten, dat zij niet bereid zijn om politieke offers te brengen voor de toetreding van Spanje tot de Europese eenwording. Daar entegen beginnen zij de laatste tijd in hun toespraken steeds vaker te verzekeren dat Spanje "de facto" allang deel uitmaakt van heit "nieuwe Europa" en dat alles wel vanzelf zal uitlopen op een erkenning "de Jure". En het ziet er naar uit dat zij daarbij eerder denken aan de NAVO dan aan de EEG. President Nixon heeft zijn "low profile" (vrij vertaald: uit het gezicht blijven) politiek via de Amerikaanse militairen in Azië al afgekondigd en in het Congres wint een soortgelijk idee voor Europa gestaag veld. In het Pentagon, waar de fijn heden van Europa's politieke grenzen maar heel dunnetjes op de strategische kaarten in getekend staan, was men er al lang voorstander van om Span je in te schakelen in het alge mene verdedigingssysteem van Europa. Niet uit altruïsme of bewondering voor generaal Franco's regime, maar vooral om financiële redenen zou een Spaans lidmaatschap van de NAVO het Pentagon goed uit komen. Generaal De Gaulle verzeker de eens dat Europa zonder Spanje perspectief verliest, doch het kwam nooit duidelijk uit de verf of hij alleen als mi litair of ook als staatsman sprak. Maar Madrid en het Pen tagon knoopten zich zijn woor den goed in het oor. De crisis in het Midden-Oosten verruim de het gezichtsveld nog: ook het Middellandse Zeegebied ver liest perspectief zonder Spanje. Het Witte Huis begon er bij de NAVO-bondgenoten nadruk op te leggen dat het hoekbastion Spanje onmisbaar werd door de verdediging van de Middelland se Zee, afgezien nog van het feit dat in het geval van een „milde militaire crisis" in Europa, de Amerikaanse ver sterkingen waarschijnlijk met een luchtbrug via Spanje, veilig achter de Pyreneeën, zouden moeten overkomen. President Nixon legde het voorstel om Spanje in de NAVO te halen eerst ter tafel bij de ministerconferentie van Rome (1970) die speciaal aan de Mid dellandse Zee was gewijd, 't Po litiek verzet uit Noordwest- Europa w-as echter onoverkome lijk. In de zomer van 1971 kwa men de Amerikanen in de NAVO-defensie Brussel met een „gemakkelij ker" voorstel op de proppen, na melijk om „formele banden" tussen de NAVO en de Spaanse strijdkrachten te sluiten. Maar ook dit idee verdween in de daaropvolgende ministerconfe rentie van de NAVO die te Lis sabon plaatsvond. Sindsdien ziet het er naar uit dat Washington is overgegaan tot de tactiek om haar bondge noten voor een voldongen feit te stellen (iets wat sinds de dol lar-crisis een Amerikaanse ge woonte lijkt) namelijk dat Span je in de praktijk al is ingepast in het Europese defensie-sys teem. De controle over militai re lucht- en vlootoperaties in de Middellandse Zee werd geheel overgebracht naar de Ameri kaanse bases in Spanje, respec tievelijk de vlieghaven Torrejon bij Madrid en de atoomvlootba- sis Rota bij Cadiz. In politiek opzicht werd dit alles onder streept doordat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Rogers bij zijn recente reis om de NAVO-bondgenoten in te lichten over Nixons topcon ferentie in het Kremlin, de lijst van NAVO-hoofdsteden afsloot met Madrid. (Dat hij op het laatste moment teruggeroepen werd naar Washington en in Ro me en Madrid vervangen werd door zijn rechterhand Martin Hillenbrand, doet aan de bedoe ling niets af). De eerste die zich rekenschap gaf van de mogelijkheden die deze „flirt" tussen Spanje en de NAVO opent, was het meest eigengereide lid van de Atlan tische alliantie: Frankrijk. Ter wijl Washington nog met ma- drid onderhandelde over de ver lenging van hun defensie-over eenkomst (of liever: over wat het Pentagon bereid was daar voor te betalen), kwam minis ter Michel Debré naar-de Spaan se hoofdstad en tekende tot ieders verrassing op 22 Juni 1970 een Frans-Spaans militair ver drag. Nauwere samenwerking op strategisch en produktie-gebied en vooral een vette order voor de Franse oorlogsindustrie, wa ren het gevolg. Dit versnelde de Amerikaanse inschikkelijkheid en enkele maanden later werd ook de verlenging van de over eenkomst met Washington ge tekend. Aangezien het Penta gon vooral belang stelt in Spaanse deelname aan de vloot- controle op de Midtielandse Zee voorzag deze in een stevige uit breiding van de Spaanse mari ne door overname van Ameri kaanse schepen. De modernisering van de Spaanse strijdkrachten kwam langzaam op gang, maar is nu uitgegroeid tot een programma dat de aandacht trekt van wa penleveranties over de hele we reld. Na de Fransen, de Ame rikanen en enkele onafhankelij ke handelaars, kwamen zelfs de Britten tot de ontdekking dat er in Spanje zaken gedaan konden worden. In mei 1972 besloot premier Heath plotseling het embargo op de verkoop van wapens aan Spanje (in 1965 op gelegd door de Labour-regering uit wraak voor de Gibraltar- blokkade) op te heffen. Hij ging zelfs nog verder en maakte de Britse vliegtuigindustrie offi cieel opmerkzaam op 't Spaan se moderniseringsprogramma. In welingelichte kringen ver zekert men dat de Spaanse staatskas daarvoor in de loop van 1972 rond de 32 miljard pe setas (ongeveer anderhalf mil jard gulden) heeft uitgetrokken, en overeenkomstige sommen voor de komende vier Jaren. Het leger krijgt 200 tanks van het Franse AMX30 type. De luchtmacht, die het tot nu toe moest stellen met super-Sabres en Star fighters ontvangt de mo dernste jagers en bommenwer pers die er bestaan: het Penta gon is 36 "Phantoms" aan het afleveren, en van de 30 Mirage Ill's die Michel Debré in Ma drid aan de (militaire) man bracht, is er al een dozijn in gebruik op de basis van Valen cia. Het meest spectaculair is de uitbreiding van de vloot waar van het meest indrukwekkende schip tot voor kort een kruiser uit het bouwjaar 1931 was en de afdeling onderzeeëers eigenlijk alleen op papier bestond. In de periode 1970—1980 wordt de Spaanse vloot verdubbeld en flink gemoderniseerd. Amerika stond een helikopter-vliegdek- schip voor dUikbootbestryding af. Michel Debré tekende een li centie voor de bouw in Spanje van vier' duikboten van het type "Daphne" en het Pentagon zal twee onderzeeëers van het type "Guppy" leveren. Verder krijgt of bouwt Spanje een hele serie moderne, lichte oorlogsbodems voor de kustverdediging, plus een achttal moderne torpedo boot Jagers. Als Spanje's nationale orde en internationale "status" alleen afhankelijk zouden zijin van goed uitgeruste strijdkrachten, kon het regime de toekomst met vertrouwen tegemoet zienSpan je wordt in militair opzicht een waardige partner voor de NAVO. Maar de politieke toe komst van een land vereist ook andere soorten van modernise ring. ADVERTENTIE MOSKOU (Rteur, AFP. DPA) Hieronder volgt de tekst van de gemeensechappelyke verklaring van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Basisbeginselen van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Unie van Sooialistnsche Sowjet Republieken: De Verenigde Staten van Amerika en de Unie van Socia listische Sowjet Republieken, geleid door hun verplichtingen onder het handvest van de Verenigde Naties en door een verlangen de vreedzame betrekkingen met elkaar te verster ken en deze betrekkingen op een zo hecht mogelijke basis te vestigen, zich bewust van de noodzaak alles in het werk te stellen om de oorlogsdreiging op te heffen en voorwaarden te scheppen die vermindering van de spanningen in de wereld en versterking van de universele veiligheid en inter nationale samenwerking bevorderen, gelovende dat de ver betering van de Amerikaans-Sowjetrussische betrekkingen en hun wederzijds voordelige ontwikkeling op gebieden als eco nomie, wetenschap en cultuur aan deze doelen zal beant woorden en zal bijdragen tot beter onderling begrip en za kelijke samenwerking zonder op enigerlei wijze de belangen van derde landen te schaden, zich ervan bewust dat deze doelen de belangen van de volken van beide landen reflec teren. zijn het volgende overeengekomen: TEN EERSTE. Zij zullen uitgaan van de gemeenschappe lijke bepaling dat er in het nucleaire tijdperk geen alterna tief is voor het onderhouden van hun onderlinge betrek kingen op basis van vreedzame coëxistentie. Verschillen in ideologie en sociale systemen tussen de VS en de USSR zijn geen hinderpalen voor de bilaterale ontwikkeling van nor male betrekkingen gebaseerd op de beginselen van soeverei- heden en wederzijds voordeel. V oorkomen TEN TWEEDE. De VS en de USSR hechten groot belang aan het voorkomen van ontwikkeling van situaties die tot een gevaarlijke verbittering zouden kunnen leiden. Zij zul len daarom alles in het werk stellen om militaire confron taties te vermijden en het uitbreken van een kernoorlog te voorkomen. Zij zullen altijd zelfbeheersing betrachten in hun onderlinge betrekkingen en zullen bereid zün tot onderhan delen en tot het regelen van geschillen op vreedzame wijze. Gesprekken en onderhandelingen over lopende kwesties zul len worden gevoerd in een geest van gelijke wederzijdse be handeling, wederzijdse inschikkelijkheid en wederzijds voor deel. Beide partijen erkennen dat pogingen om eenzijdig voor deel te behalen ten koste van de ander, hetzij direct of indi- de USSR zijn de in de partijen geba- het afzien van het recht, niet in overeenstemming is met deze doelen. De voor waarden vooraf voor handhaving en versterking vreedzame betrekkingen tussen de VS erkenning van de veiligheidsbelangen v: seerd op het beginsel van gelijkheid er zebruik van of dreigen met geweld. TEN DERDE. De VS en de USSR hebben een bijzondere verantwoordelijkheid, evenals andere landen die hebben die permanente leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn, alles te doen wat in hun macht ligt opdat geen conflicten of situaties ontstaan die tot toeneming van de internationale spanningen leiden. Dienovereekomstdg zullen zij trachtten voorwaarden te scheppen waaronder alle landen en vrede en veiligheid zullen leven en niet blootgesteld zullën zijn aan inmenging van buiten in hun binnenlandse aan gelegenheden. TEN VIERDE. De VS en de USSR zijn voornemens de juridische basds van hun wederzijdse betrekkingen te ver breden en de nodige in het werk te stellen opdat bilaterale overeenkomsten, die zii hebben gesloten en multilaterale ver dragen en overeenkomsten waaraan zij gezamenlijk deel heb ben nauwgezet worden nageleefd. Meningen TEN VIJFDE. De VS en de USSR bevestigen nogmaals hun bereidheid hot gebruik voort te zetten van het uitwisselen van meningen over vraagstukken van wederzijds belang en, zo nodig, deze uitwisseling en op het hoogste niveau te doen geschieden, daarbij inbegrepen bijeenkomsten tussen de lei ders van de twee landen. De twee regeringen juichen een toeneming in productieve contracten tussen vertegenwoordi gers van de wetgevende lichamen van de twee landen toe en zullen deze vergemakkelijken. TEN ZESDE. De partyen zullen hun inspanningen voort zetten om de bewapeningen, zowel op bilaterale als op mul tilaterale bases, te beperken. Zij zullen voortgaan met bij zondere inspanningen om strategische bewapeningen te be perken. Wanneer mogelijk zullen zij conci-ete overeenkom sten sluiten die gericht zijn op het bereiken van dat doel De VS en de USSR beschouwen als uiteindelijk doel van hun inspanningen het bereiken van algemene en volledige ont wapening en de instelling van een doelmatig systeem voor Internationale veiligheid in overeenstemming met de doe len en beginselen van Verenigde Naties. Commercie TEN ZEVENDE De VS en de USSR beschouwen com merciële en economische banden als een belangrijk en nood zakelijk element bij de versterking van hun bilaterale be trekkingen en zullen derhalve de groei van dergelijke ban den aftief bevorderen. Zij zullen samenwerking tussen de desbetrefende organisaties en ondernemingen van de twee landen en het sluiten van passende overeenkomsten en con tracten, waarvoor voor lange termijn, vergemakkelijken. De twee landen zullen bijdragen tot de verbetering van maritieme- en luchtverbinden tussen hen. TEN ACHTSTE. De twee partijen achten het tijdig en nutig de wederzijdse contacten en samenwerking op de ter reinen van wetenschap en technologie te ontwikkelen. Waar voegzaam zullen de VS en de USSR passende overeenkom sten sluiten die betrekking hebben op concrete samenwerking op deze terreinen. TEN NEGENDE. De twee partijen bevestigen nogmaals hun intentie de culturele banden met elkaar te versterken en een meer vertrouwd raken met eikaars culturele waarden aan te moedigen. Zij zullen verbeterde voorwaarden voor culturele uitwisselingen en toerisme bevorderen TEN TIENDE. De VS en de USSR zullen trachten te ver zekeren dat hun bamden en samenwerking op alle bovenge noemde terreinen en op vele andere in hun wederzijds be lang zyn gegrondvest op hechte en duurzame basis. Om aan deze pogingen een permanent karakter te geven zullen op alle terreinen waar dit uitvoerbaar is gezamenlijke commis sies of andere gezamenlijke liohamen instellen. TEN ELFDE. De Verenigde Staten en de USSR maken geen aanspraken voor zichzelf op enig speciaal recht of voordeel in wereldzaken en zouden geen aanspraken van enig ander erkennen. Zij erkennen de soevereine gelijkheid van alle zaken. De ontwikkeling van de Amerikaans-Sowjet - Russische betrekkingen is niet gericht tegen derde landen en hun belangen. Verplichtinge TEN TWAALFDE. De basisbeginselen in dit document vermeld, zijn niet van invloed op enige verplichtingen met betrekking tot andere landen welke de VS en de USSR eer der op zich hebben genomen. Moskou. 29 mei 1972. Voor de Verenigde Staten van Amerika Richard Nixon, president van de Verenigde Staten van Amerika. Voor de Unie van Socialistische Sowjet Repubuieken Leonid I. Brezjnew, secretaris-generaal van het centrale comité, CPSU. Er zijn weer vliegen dus... zijn er ook weer Vapona Strips. Haal er nu een. Dan heeft u tenminste de hele zomer geen last van vliegen en muggen. de strip waarvan u weet dat-ie goed is MOSKOU WASHINGTON WARSCHAU/BONN (Reuter. AP. DPA, AFP, UPI) Richard Mil- hous Nixons adviseur voor veilig heidszaken dr. Henry Kissinger heeft gisteren tijdens een perscon ferentie in Kiew verklaard dat de Amerikaanse president vrijwel alles heeft bereikt wat hij wilde berei ken. Over de tien procent waarover tijdens het overleg tussen Nixon en de Russische leiders geen com promis kon worden gevonden sprak Kissinger zich niet uit. Waar nemers menen echter dat ondanks ontkenningen het niet tot stand komen van een handelsakkoord tot de negatieve aspecten van het Amerikaanse bezoek aan Moskou behoort. De partijen zijn op dit punt we) wat dichter bij elkaar gekomen. De Verenigde Staten stelden als voor waarde voor het sluiten van een handelsovereenkomst op lange ter mijn dat een regeling wordt ge troffen voor de Russische schuld van 11 miljard dollar uit de Twee de Wereldoorlog. De Russen zullen met de betaling van een symbolisch bedrag van 800 miljoen dollar de ze schuld afbetalen. Onenigheid bestaat echter nog over de rente die over dit bedrag betaald moet worden: de Russen willen over een termijn van 50 Jaar twee procent rente betalen terwijl de Amerika nen zes procent hebben geëist, al dus Amerikaanse'zegslieden. Kissinger ontkende dat het uit blijven van een handelsakkoord verband hield met het ontbreken van vooruitgang bij de besprekin gen over de kwestie Vietnam, de zaak die de Sowjet-Unie en VS het meest-verdeeld houdt. Andere hoge Amerikaanse regeringsfuncti onarissen zeiden echter dat deze twee kwesties voor onderhande lingsdoeleinden wel aan elkaar ge koppeld waren. Over Vietnam zeft het slotcommu niqué alleen dat beide partijen hun standpunt uiteen gezet hebben. Die standpunten zijn precies dezelfde als voor de Russisch-Amerikaanse top. Er is dan ook geen vooruitgang geboekt. Gebeurtenissen zei Kissinger dat alleen uit de ge beurtenissen kan blijken wat er gebeurd is. Op een persconferentie verzekerden zowel presidentieel woordvoerder Ziegler als zijn Rus sische collega Zamjatin dat er tij dens de topconferentie in Moskou geen geheime afspraken over enig punt van gesprek zijn gemaakt. Over Vietnam zei Ziegler dat deze kwestie het kader van de bilaterale betrekkingen te boven gaat. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie kunnen niet tot een akkoord komen zonder de belanghebbende partijen in Vietnam er bij te be trekken, aldus Ziegler. Volgens Zamjatin, in antwoord op vragen over de Amerikaanse mijnen in de haven van Haifong. blijft de Sowjet-Unie bij haar verklaring die drie dagen na het Amerikaanse besluit werd gepubli ceerd. De Sowjet-Unie zal Hanoi van oorlogsmaterieel blijven voor zien. Nixons adviseur Henry Kis singer zei over de Vietnam-bespre- kingen dat de onderhandelingen ..lang, soms moeilijk en erg gede tailleerd" waren geweest. Tot een van de belangrijkste re sultaten. naast de beginselverkla ring die de inleiding vormt voor 'n zoals Kissinger het noemde een nieuwe diplomatieke stijl, behoort de alinea in 't slotcommuniqué dat multilaterale voorbereidingen voor een Europese veiligheidsconferentie kunnen beginnen zodra het vier- mogendhedenakkoord over Berlijn i zaterdag redactie) is getekend. De conferentie moet worden gehouden op een tijdstip dat betrokken lan den overeenkomen maar zonder on nodig uitstel. Ten aanzien van de vooruitzich ten voor een wederzijdse verminde ring van de bewapening in Cen- traal-Europa, verklaarde Kissinger dat er op tweeërlei niveau bespre kingen zouden worden gevoerd op een Europese conferentie voor veiligheid en op 'n conferentie voor troepenvermindering de laatste ogenschijnlijk voornamelijk gehouden zou worden door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Hij zei dat hij een eventueel ak koord niet alleen de eenvoudige kwestie van het terugbrengen van de legers van de beide Duitslanden ter sprake moest komen, maar ook de mogelijkheid om verster kingen in te schakelen. Tijdstip Over de kwestie van een tijdstip voor de Europese veiligheidsconfe rentie zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William P. Rogers, gisteren in Bonn, dat de Verenigde Staten bereid zijn in 1973 te beginnen. De Verenigde Staten zijn bereid om deze herfst met de multi laterale voorbereidingen voor de conferentie te beginnen. Aan de conferentie zou door on geveer 35 landen worden deelgeno men: de Verenigde Staten, de Sow- Jet-Unie, de Europese bondgeno ten van de beide grote mogend heden en bijna alle andere landen van Europa. Het zou de grootste conferentie na de Tweede Wereld oorlog worden. Rogers zei dat de voorbereidende conferentie in Helsinki gehou den zou worden, als tenminste de bondgenoten van de Verenigde Sta ten daarmee instemmen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, zou vanochtend, op d'e plenaire verga dering van de NAVO-raad, verslag uitbrengen van de besprekingen die president Nixon in Moskou heeft gevoerd. President Nixon heeft tijdens zdjn bezoek aan Moskou het maximale Voor zijn vertrek uit Moskou naar Kiew waar hij zijn laatste nacht op Russisch grondgebied doorbracht, ontstond op de lucht haven van de Russische hoofd stad nog een aardig incident toen Nixons toestel wegens motorsto ring niet kon vertrekken. Een ho peloos gebarende piloot moest zich tegen een zuur kijkende Ko- sigin en Podgorny (op de foto tweede en derde van rechtsver ontschuldigen. behaald dat mogelijk was, Noch de Sowjet-Unie, noch de Verenigde Staten konden verder gaan dan zij zijn gegaan, heeft de secretaris-ge neraal van de NAVO, mr. Luns, gisteren al verklaard.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8