m Boersma neemt "politieke leiders op de hak c GEEN HUIZEN BOUWEN IN STANKGEBIEDEN Inbraak hep uit op moordpartij J, Fransen beperken zoutlozing in Rijn J. Lanser hekelt Wiegel (VVD) 55 Raadslid klapt uit de school KLOOS WORDT COMMISSARIS HOOGOVENS Vuilcontrole per helikopter Rijnmondraad beslist Auto straks inzet van politieke spanningen? Na acht jaar moeizaam onderhandelen fTSDAG 30 MEI 1972 ADVERTENTIE TECHNI-SHOW: MACHINES HOUT- EN METAALBEWERKING, LASTECHNIEK, HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, AANDRIJVINGSTECHNIEK, TOELEVERING dagelijks van 9-17 uur voordelige trein- toegangs biljetten op 180 stations verkrijgbaar j t Leden van de actiegroep „Oos- \erschelde" hebben gisteren in Ulland-Bath de weg gebarrica- leerd, waarlangs minister Drees \n zijn Belgische amtbgenoot mi- bister De Sëger zouden rijden. \en dwars over de weg gezette ïuto, hekken en mosselschelpen naaten de weg onbegaanbaarDe ictiegroep eiste van de minister, lat hij zich ter plaatse op de ïoogte komt stellen van de ge- lolgen van een eventuele afslui- \ing van de Oosterschelde. UTRECHT (ANP) „Er zijn de afgelopen week uit spraken gedaan door verschillende politieke leiders die kennelijk menen dat het het beste is, de besprekingen tus sen de regering en het bedrijfsleven te doorkruisen en de vakbeweging van ons te vervreemden. Ik vind dat heel merkwaardige manipulaties in de politiek". Dit zei minister Boersma van So ciale Zaken, gisteren in Utrecht op de algemene vergadering van het CNV. Eerder op de dag had CNV-voor- zitter J. Lanser al kritiek geuit op de heer Wiegel van de VVD. De heer Lanser zei. dat het beleid van de regering belangrijk zou worden ver gemakkelijkt wanneer eerst werkge vers en werknemers in hoofdlijnen met elkaar tot overeenstemming zou den komen. Relletjes bi Zeist: ZEIST De gemeenteraad van peist heeft gisteren scherp gerea geerd op het in de openbaarheid brengen van een vertrouwelijk stuk ttver de sanering van het centrum ian Zeist door het gemeenteraadslid jlrs. J. C. Surber (D'66) Ei* werd een motie van afkeuring ingenomen. De heer Surber werd te verstaan gegeven dat hij laaruit de consequenties moest trek- De voorzitter van het senioren invent van fractievoorzitters iaarde dat de heer Surber „in dit :ezelschap niet thuis hoort". raadslid bleef echter rustig zit- tn nam gewoon deel aan de be- andeling van de raadsagenda. Lndré Kloos, de vroegere topman het NVV die nu voorzitter van omroepvereniging VARA is, rordt werknemerscommissaris van !stel n.v., de Centrale beheersmaat- chappij van de combinatie Hoog- ns-Hoesch. Hij zal een van de e commissarisplaatsen, waarvoor vakbeweging in overleg met de ndernemingsraad kandidaten kan anwijzen, innemen. De andere laats wordt waarschijnlijk bezet loor een man uit de kring van het iederlands Katholiek Vakverbond. DUSSELDORP (DPA) De politie van de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen gaat tweemaal per maand per heli kopter boven de Rijn zoeken naar watervervuilers. Dit is gis teren meegedeeld door de minis ter van Binnenl. Zaken van Noordrijn-Westfalen, Willi Weyer. I In samenwerking met de wa- i terpolitie zullen de helikopter- bemanningen niet alleen sche pen op de Rijn in de gaten houden, maar ook de fabrieken die hun afval in de rivier lozen. ROTTERDAM (ANP) Het open baar lichaam Rijnmond zal niet meer meewerken aan plannen, hui zen te bouwen in gebieden waar meer dan dertig procent van de be woners hinder ondervindt van stank. Tegelijkertijd wil men de stank in deze gebieden terugdringen tot een aanvaardbaar niveau en de woning bouw in scholengebieden stimuleren. De Rijnmondraad stemde giste ren met dit voorstel van het dage lijks bestuur in. De nieuwe beleids lijn is gebaseerd op het stankrap port van di-. Z. A. Clarenburg, staf functionaris voor milieuhygiëne van Rijnmond. Het gebied, waar meer dan 30 procent van de bevolking last heeft van stank, omvat vrijwel alle gemeenten langs de Nieuwe Water weg. Wanneer Rijnmond zijn zin krijgt, zal de bouw van 25.000 wo ningen in dit gebied voorlopig op de lange baan worden geschoven. Hiertegen bestonden nogal wat be zwaren met name van de WD en enkele leden van de protestants- christelijke fractie. Van PCG-zyde werd opgemerkt dat de aanpak vi milieuprobleem niet centraal staat in het voorstel. De VVD-fractie voer de aan dat men de bestrijding vai de milieuverontreiniging bij de bron moet aanpakken, "men moet niet alleen de symptomen wegnemen". Bestuurslid voor milieuhygiëne, de heer J. de Jong, bracht hiertegen in dat het de bedoeling van het voorstel Ls de vicieuze cirkel eindelijk een- te doorbreken, "als we de zaak la ten zoals die is, zitten we straks met problemen die onoplosbaar zijn. Het criterium van 30 procent is overi gens geen einddoel maar een eerste aanzet. Volgens de heer De Jong za! de nieuwe beleidslijn een belangrijk steunpunt zijn voor de sanerings commissie bij de aanpak van de vervuilers. Voorzitter Bovag: Acht en tien jaar geeist DEN BOSCH De advocaat-gene- zestigduizend gulden hebben gestolen, raai bij het Bossche gerechtshof Ze worden tevens verdacht van een heeft tegen de 26-jarige metselaar A. i overval op een 77-jarige vrouw die de regering de 21-jarige monteur beiden uit Stein <L.), respectievelijk tien en acht jaar gevangenisstraf ge- eist. Het tweetal wordit verdacht van een inbraak in Meers, waarbij door geweldpleging de 86-jarige J. Mar tens om het leven kwam die locaal bekend stond onder de naam Zwart Jantje. Ook zouden ze enkele maanden daarvoor bjj Zwart Jantje ongeveer Maar, zo voegde hij daaraan toe, r zijn kennelijk mensen die het overleg voor de voeten willen lopen. .Ik heb de indruk, dat meneer Wie gel erop uit is, het kabinet voortdu rend te doen waggelen". Over de huidige financieel-econo- mische situatie zei minister Boers- dat deze als er bereidheid be staat om de schouders eronder te zet niet mag worden gekarakteri seerd als een noodsituatie waar niet meer uit te komen is. De vakbeweging, zei hij. heeft lang gevochten voor erkenning. Die ls nu voor een groot deel verwezen lijkt, maar dat gaat ook gepaard me het dragen van verantwoordelijkheid Hij toonde zich daarom ingenomen met de bereidheid die de heer Lan ser in zijn openingsrede had uitge- proken tot reëel overleg over de pro blematiek. Velen hebben een eenvoudig re cept voor alle moeilijkheden, aldus de minister: de vrijheid en verant woordelijkheid van de vakbeweging van bovenaf beknotten en ingrijpen in het proces van de loonvorming. Er kan zich een situatie ontwikke len waarin dat het laatste redmiddel zou kunnen zijn, zei hij, maar het ls niet passend om al op voorhand te zeggen dat dit het recept voor al le kwalen is. Volgens de heer Boersma groeit er in Nederland een klimaart, dat het denkbaar maakt dat met grote kracht kan worden gestreefd naar een betere spreiding van welvaart (zowel via de inkomens als via de vermogens) en van macht. Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandse vak beweging niet de Amerikaanse instel ling gaat overnemen„Dat zou de- satreus zijn voor de overlegsfeer" Hij merkte verder op, dat het be paald niet de baak van de minister van Sociale Zaken is, de positie van de vakbeweging uit te hollen. „Ik hecht grote waarde aan samenwer king", zei hij. Hij kantte zich voorts tegen degenen „die bezig zijn. de vakbeweging voor hun eigen partij politieke karretje te spannen". De minister verklaarde, dat geen en kel kabinet slaafs de verlangens van de vakbeweging kan navolgen, omdat eigen bredere DEN HAAG (ANP) Indien op korte termijn geen redelijk compro mis wordt gevonden tussen de kosten van 't autobezit, waaronder die voor het milieubeheer en 't genot daar van, voorziet de heer J. W. Nefkens, voorzitter van de BOVAG, politieke spanningen tussen volkswil en rege ring met de auto als inzet. De heer Nefkens heeft dit vandaag in Den Haag gezegd op de verga dering van de afdeling automobielen, waarbij hij stelde, dat de verkoop van nieuwe en gebruikte auto's, onderde len, banden en toebehoren, totaal be zien op hetzelfde peil is gebleven, ondanks de wederom toegenomen be lastingdruk op aanschaffing en ge bruik van auto's. En voorts ondanks een zich langzamerhand ontwikke lende mentale instelling, waarbij de auto als 't zwarte schaap van het milieu wordt aangewezen. De voorzitter geloofde, dat rijks- en andere overheden en sommige kringen van milieubeschermers zich Verder was hij van oordeel, dat het door de regering geïntroduceerde profijtbeginsel op eenzijdige wijze wordt gehanteerd. Het moet niet als een éénrichtingsverkeer in 't straat- Je van de overheid werken, doch eveneens in omgekeerde richting., met andere woordener mag niet al leen worden volstaan met de kosten op de autogebruiker af te wentelen. Hij was verder van oordeel, dat het gebruik van het wegennet opti maler zou kunnen zijn door tijdme- hanisch rijden door spreiding van de aanvangs- en beëindigingstijden van het woon-werkverkeer. In Duitsland zijn door toepassing op enkele plaat sen bevredigende resultaten bereikt en hij meende, dat in ons land een onderzoek naar de bruikbaarheid zou moeten worden ingesteld. Op wat langere termijn zou ook te denken zijn aan elektronische programme ring van verkeersstromen. ADVERTENTIE Iemand had een kamertje van zijn transistor verhuurd aan vier aardige Philips batterijtjes. Maar ze waren wel luidruchtig. auto zouden hebben ge- verantwoordelijkheid heeft. ADVERTENTIE Als u nog nooit kennis hebt gemaakt met de prima Philips batterijen, vraag dan eens een demonstratie bij uw handelaar. sleurd om haar te 'fouilleren vrouw had echter geen geld bij zich. De twee mannen werden indertijd door de Maastrichtse rechtbank ver oordeeld tot elk negen jaar gevange- straf. 't Bossche gerechtshof besteed de gisteren de meeste tijd aan het proberen uit te vinden wie in feite sohuldig is aan de dood van Zwart Jantje. De procureur-generaal achtte het bewijs geleverd, dat dat L. is. L's ad vocaat meende daarentegen dat daarover nog veel twijfels en ondui delijkheden bestonden. Hij sloot zelfs de mogelijkheid van „een derde man" niet uit. Uitspraak 12 Juni Hij stelde wel „verheugd" vast dat de regering zich al bij het eerste ge sprek met het bedrijfsleven in prin cipe akkoord heeft kunnen verklaren met vijf van de zes punten die de vakbeweging in haar nota arbeids voorwaardenbeleid 1973 had opge nomen voor het regeringsbeleid op korte termijn (onder meer werkloos heidsbestrijding, uitbreiding collec tieve voorzieningen, handhaving trendbeleid voor de ambtenaren en het begin van een inkomensbeleid, red. ANP.). Ook de invloed van de vakbeweging op het fiscale beleid zul len we in de nadere confrontatie niet uit de weg gaan, zo voegdè hij hieraan toe. Door nog onbekende oorzaak i het Leidsebosje. omgevallen. De is gisteren rond het middaguur kerk wordt gesloopt om plaats te een heistelling bij de Koepelkerk maken voor een hotel. Niemand in Amsterdam in de buurt van raakte bij het ongeval gewond. PARIJS (ANP) Na acht Jaar moeizaam onderhandelen is de Ne derlandse delegatie in de interna tionale Rijncommissie erin ge slaagd Frankrijk zo ver te krijgen dat het bereid is de zoutlozing in de Rijn te beperken. Nieuwe besprekingen hierover, die giste ren in Parijs begonnen, zullen over enkele dagen worden afgerond. De Nederlandse afgevaardigden zijn optimistisch over de afloop Na een dag vergaderen is geble ken dat niets meer volledige over eenstemming in de weg staat. Het enige probleem vormt nog de plaats waar het zout moet wor den opgeslagen. De Fransen, die aanvankelijk dachten het afvalzout te bergen op het eiland Fressen- heim in de Rijn, hebben tegenover Duitsland een concessie moeten doen. De Duitsers, die vreesden dat een dergelijke opslag niettemin een bedreiging voor het Rijnwater vormt, maakten hiertegen ernstige bezwaren. Deze plaats vormt thans geen onderwerp van discus sie meer. Frankrijk zoekt nu een terrein nabij de zoutmijnen in de Elzas. die ptr jaar 6,5 miljoen ton zout in de Rijn lozen. Op grond van economische be langen de omzet van de kali- mijnen in de Elzas bedraagt één miljoen francs per Jaar heeft Frankrijk tot nu toe de boot afge houden. In de ontwerpovereen komst wordt de lozing beperkt tot 3.5 miljoen ton per Jaar er zal dus drie miljoen jaarlijks moeten worden opgeslagen. Nederland, dat de meeste hinder ondervindt van de Rijnvervuiling, heeft toegezegd 46 pet. van de op slagkosten te betalen Dit zal neer komen op een bedrag van vijf mil joen gulden per Jaar. Duitsland en Frankrijk zijn bereid elk 23 pet. te betalen. Voor Zwitserland blijft er acht pet. over. De Nederlandse delegatie ziet in deze ontwikkeling een belangrij ke stap op weg naar de ministers conferentie over de bescherming van het Rijnwater, die op 17 en 18 Juli in Den Haag wordt gehouden "Het zoutprobleem mag geen be lemmering zijn op de Haagse con ferentie. De oplossing van dit pro bleem moet tevens de weg banen voor het wegwerken van de overige vervuilende stoffen in de Rijn", zo zei dr. J. Spaander, directeur van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid, na afloop van de eerste besprekingen in Parijs. De rijncommissie zal onder voor zitterschap van de Nederlandse ambassadeur in buitengewone dienst, M. F Vigeveno. behalve aan het zout ook aandacht beste den aan de andere vuilstoffen, zoals de zware metalen «kwik», fosfaten en de giftige stoffen. De Neder landse delegatie heeft aangekon digd ook hierop sterk de nadruk te zullen leggen. Een ernstig pro bleem vormt volgens de heer Spaander de warmtebelasting door de elektriciteitscentrales langs de Rijn. Het zout wordt door de Rijncom missie beschouwd als de ernstig ste bron van vervuiling van de ri vier, die aan 25 miljoen mensen in Nederland en Duitsland drinkwa ter levert. Het afgelopen Jaar nam het zoutgehalte van het Rijnwater toe tot 23" milligram per liter. In 1970 bedroeg dit nog slechts 134. In de ontwerp-overeenkomst wordt 'n limiet gesteld van 200 milligram.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7