caballero filter van goeden huize 'Citroentje met suiker' wordt de klapper van het nieuwe tv-seizoen C/BI mgmmm] Museum Boymans fraai vergroot ...en gisteren TVmorgeri} 25/1.75 anders dan andere filters (K) Jourru DINSDAG 30 MEI 1972 LEIDEN Op vrijdag a.s. is er in de Leidse Stadsgehoorzaal een popavond met de Nederlandse f&rmatie Golden Earring. De groep bestaat nu alweer zes jaar en heeft behalve in Europa ook bekendheid in Amerika verwor ven. De rockformatie bestaat uit basgitarist Marinus Gerritsen, sologitarist George Kooymans, drummer Cesar Zuiderwijk en fluitist Barry Hay. Het is de be doeling dat zij in november voor de derde maal naar de Verenigde Staten vertrekkenwaar tijdens een nieuw tournee hun laatste album 'Wall of Dolls' en de single 'Back Home' zal worden vrijgege ven. Op de foto Golden Earring met van links naar rechts Rinus Gerritsen, Cesar Zuiderwijk, Bar ry Hay en George Kooymans. Violette Leduc overleden PARIJS (Reuter) De Franse romanschrijfster Violette Leduc die pas op 57-jarige leeftijd door haar omstreden autobiografie „La batar- de" (de bastaard) beroemd werd, is op 65-jarige leeftijd! in haar woning in Faucon in het zuiden van Frank rijk aan kanker overleden. Violette Leduc heeft zonder een blad voor haar mond te nemen ge schreven over haar lelijkheid, haar lesbische ervaringen, de zwarte han del die zij in de laatste wereldoorlog bedreef en haar leven met de homo seksuele acteur Maurice Sachs, voor wie zij haar man verliet. Sommige critici noemden haar werk obsceen maar verscheidene vooraanstaande Franse schrijvers verdedigden haar. Onder hen was Simone de Beauvoir die haar prees om haar „onver schrokken openhartigheid". Violette Leduc werd in 1907 als on wettig kind in Arras in Noord- Frankrijk geboren. Zij heeft Arras een „zwart gat in mijn herinnering" genoemd en in haar autobiografie geeft zij een somber beeld van haar jeugd. „La batarde" met zijn vrijmoedige beschrijving van de lesbische liefde baarde veel opzien toen het in 1964 werd gepubliceerd. Na „La batarde" volgde vier romans, waaronder „The- rese et Isabelle", waarin zij de liefde tussen twee meisjes beschreef. Filmers ongerust over financiën AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse Beroepsvereniging van Fil mers spreekt in een telegram aan minister Engels van C.R.M. haar ernstige verontrusting uit over „de ongunstige berichten naar aanleiding van de publikatie van het Jaarver slag van de Algemene Rekenkamer betreffende de financiële aspecten van de lange Nederlandse speelfilm". De N.B.F. verzoekt de minister reeds nu duideljjk te reageren teneinde nieuwe repercussies ten aanzien van het filmbudget te voorkomen. De nieuwe KRO-serie „Citroentje met suiker" belooft wel dé klap per voor het komende wintersei zoen te worden. Niemand wil een mond open doen over het door sterschrijver van de KRO, Eli Asser, die eveneens tekende voor ,,'t Sohaep met de vijf poten", gewrochte verhaal. Geen tipje van de geheimzinnige sluier, die het produkt omhult mag worden opgelicht. Alle bronnen houden hun kaken stijf op elkaar. In alle rust en stilte wordt de serie voorbereid tussen de veilige studio muren. Onebevoegden worden in het Hilversumse studio-complex ge weerd. Vorige week werd de eerste afleve ring van „Citroentje met suiker" opgenomen. Slechts een enkele foto graaf werd toegelaten op de „vloer", vandaar ook deze foto, waarop de sterren van d'e serie Leen Jowgewaard Piet Romer en gastacbrice Mdeke Bos in aotle zijn. Andere gasten zul len noig zijn Rob de Nijs en Lex Gouidsmit. Vader van „Citroentje met suiker" Eli Asser wil slechts na enige aan drang iets vertellen: „Ik kan alleen zeggen dat het verhaal, hoofdzake lijk speelt in het Amsterdamse café de Gouden Kip, het trefpunt. Ver der dat er acht afleveringen komen, waarvan de eerste in oktober op het scherm verschijnt, en dat er telkens zo'n drie liedjes inzitten". Over de rolverdeling, waarin eerst ook Adèle Bloemendaal was opgeno men maar die haar rol na een ope ratie moest afslaan, zegt Asser: „Hopelijk kan ik Adèle op de een of andere manier toch nog het ver haal in schrijven, wanneer ze hele maal hersteld is. Zou leuk zijn. Maar het nieuw gelanceerde man nelijk trio Leen, Lex en Piet wordt het wel". ADVERTENTIE Ed. Laurens Continental De nieuwe vleugel, die donderdag officieel wordt opengesiteM, maakt opeens van Boymans-Van Beunin- gen een museum dat ook voor mo derne kunst internationaal iis van allure en betekenis. Het bezit aan oude kunst is bovendien aanzienlijk verrijkt, doordat in het oorspronke lijke gebouw de verzameling van de Stichting Willem van der Vorm een vaste plaats heeft gekregen. Met de nieuwbouw heeft de archi tect A. Bodon op het beschikbare oppervlak zoveel mogelijk ruimte geschapen. De zalen ontvangen op de parterre daglicht door de ven sters en op de verdieping via dak- vlakken die naar het noorden open zijn. Ondergronds zijn depot- en wer- ruimten. Het open voorfront biedt voorbijgangers een blik op de op merkelijke objekten, die binnen zijn tentoon gesteld. Het contrast met de geslotenheid van het oorspronke lijke, door ir. Al van der Steur ont worpen muaeumgebouiw, is niettemin niet bruut. Aan expositieruimte heeft het mu seum door de nieuwbouw 2.325 m2 gewonnen ruim tweederde van de ruimte in het oude gebouw. De bouwkosten bedragen met inbe grip van een nieuwe personeelscan- tine f 12.185.000. Ter gelegenheid van de nieuwbouw heeft het museum enkele belangrij ke schenkingen ontvangen. De Eras- mussbichting maakte de aanschaf fing mogelijk van een bijzonder mooi beeldhouwwerk van André Volten. Een Rotterdammer die onbe kend wenst te blijven schonk een schilderij van Maryan in de hoop, dat anderen zijn voorbeeld zullen volgen. De Parijse kunsthandel Jeanne Bucher schonk een schilde rij van Dado. De Newyorkse vesti ging van de Marlbourgh Gallery stond een reeks bladen van Mother well af, de Romeinse vestiging van dezelfde zaak een kleine plastiek van Consagra en de Londense een reeks van vier grote zeefdrukken van Joe Tilson. Eleana Sonnabend, een Parijse kunsthandelaarster, schonk een Jim Dine terwijl het fonds Van Reede te Rotterdam de aankoop van een groot, uit vier pa nelen bestaand werk van dezelfde schilder mogelijk maakte. Boven dien heeft een Britse verzamelaar 15 werken van Dali in langdurig bruikleen afgestaan. Men zal zowel oudere als gloednieu we aanwinsten aantreffen, die vóór deze gelegenheid nog niet getoond waren. Een topwerk is een groot doek van de Amerikaan Rothko. Zeer recent is een objekt van Mari- sol, een auto met inzittenden ei muziek. Het zwaartepunt van het verzamel beleid ligt bij het Surrealisme en de hedendaagse stromingen die ermee verwant zijn. Een andere kerngroep vormen de dertien werken Kandinsky, waarmee h een overzicht van de ontwikkeling van deze hoofdfiguur uit de moder ne kunst kan tonen tot en met zijn Bauhaus-periode. en nieuw prenten- NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Pipo op Bizarra (VARA) 7.30 Tik Tak Tor: vraag- en antwoordspelletje (VARA) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Vissen - een film over hengelaars en hun prooi (VARA) 8.55 Afdeling Fraude: De prjjs van een smeris, tv-film (VARA) 9.45 Simon Carmiggelt leest uit eigen werk (VARA) 9.50 Achter het Nieuws (VARA) 10.30 Journaal (NOS) 10.35 Graven naar het verleden, les 16 - herh. (TELEAC) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Follyfoot, nieuwe Engelse familieserie (NCRV) 7.30 Zo vader, zo dochter, spelprogramma (NCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Hier en Nu: aktuaUteitenrubriek (NCRV) 9.00 Met liedjes de "Brand" in (NCRV) 10.25 Ander Nieuws (NCRV) 10.40 Journaal (NOS) 10.45 Den Haag vandaag (NOS) Sommige tv-programma's ma ken bij de tv-criticus een be wustwordingsproces gaande. Dat was gisteren bijvoorbeeld het geval met „Een wonder duurt iets langer" van Kees Boomkens en Theo Uittenbo- gaaxd, die bekendheid verwier ven met hun programma „Ver slag op woensdag". Zij volgden met de camera een cursus creatieve samenwerking, be stemd voor het kader van het hogere bedrijfspersoneel. Spel letjes, cabaret in eigen beheer, discussies, allemaal met het doel de creatieve samenwerking te bevorderen. ..De mens i6 pas mens als hij speelt", zei een cursusleider. ..Ik zit soms zichtbaar te zwij gen", zei een cursist. Een ander bleek zich bewust van de inter actie waarop hij wilde inspe len en weer een derde moest nodig naar de wc, maar dat kregen we helaas niet te zien. U begrijpt al wel, op dit punt gekomen moet ik weer even te rug naar mijn eerste regel, waarin ik sprak over het be wustwordingsproces dat sommi ge programma's op gang bren gen. Ik werd mij er gisteren bijvoorbeeld opeens van bewust dat het niet mijn eerste taak is een bepaalde toestand te beoordelen of te kritiseren, maar een televisieprogramma. Zo'n cursus creatieve samen werking bestaat, is een feno meen. En er is dus geen enkele reden waarom iemand daar geen tv-programma over zou maken. Ik kan misschien mijn bedenkingen hebben tegen de opzet van zoiets, tegen wat ik als de „ingebouwde flauwekul" van dat soort cursussen be schouw. maar ten eerste kan ik er eigenlijk moeilijk over oor delen. want ik heb er nooit aan meegedaan (het is een in stinctieve afweerreactie) en ten tweede gaat het er alleen maar om of Boomkens en Uittenbo- gaard dat proces op een goede, handzame, bevattelijke manier in beelden hebben weten te vangen. Als het echt flauwekul is of iets wat daar dicht bij komt. dan zou ik zeggen: Ja, dat kwam goed over. Maar als het allemaal erg zin vol voor die mensen was („Ik ga onzekerder weg dan ik ge komen ben" en: „Het is een cursus die lang nawerkt", de resultaten zijn dus wisselval lig), dan was het geen goed programma, want het kwam dan niet voldoende over. Al thans niet op mij. Ik citeerde al die slogan van de spelleider: „De mens is pas mens als hij speelt". Dat klinkt natuurlijk primadeluxe, maar het is uiteraard onzin. Ik geloof niet dat een mens „pas" mens is als hij speelt. Ik ben bijvoorbeeld bezig aan de memoires van Nadjezjda Man- delstam en daaruit blijkt dat de mens ook heel goed en in hoge mate mens kan zijn als hij strijdt of lijdt. Ik noem maar even iets. Daar kwam dan bovendien nog bij dat het me iedere keer weer frappeert, bovendien irriteert, dat zulk soort zaken altijd voor de „in tellectuelen" is, in dit geval het kader van het hogere bedrijfs leven. Dat soort mensen wil altijd in spelen op de interactie, maar wanneer komen arbeiders nu eens in aanmerking om „meer sociale vaardigheid aan te kweken, zich van hun eigen mogelijkheden bewust te ma ken en deze in him eigen ge voelswereld te introduceren" (ik citeer Televizier). Die din gen zijn altijd zo „exclusivis- tisch". Maar nu ben ik potz- tausend toch weer bezig me te bemoeien met de inhoud en het gaat er tenslotte niet om of ik de bende in Bangladesj apprecieer, maar of de camera het allemaal mooi geregistreerd heeft. Bangladesj kwam inderdaad ter sprake in Avro's Televizier, samen met t Grient, de sta kende studenten, van wie 15 procent de studie zal moeten staken (al weer staken) als het collegegeld tot 1000 gulden ver hoogd wordt, de Oosterschelde en Ton van Duinhoven. De laatste met snor en bril als suppoost van het Feyenoord- stadion in een sketch van eigen fabrikaat opgenomen ove rigens in het Olympisch Sta dion in Amsterdam. Het was best aardig. NICO SCHEEPMAKER WOENSDAG 31 MEI Hilv. I 402 m. en FM-kanalen. 7.00 TROS. 12.00 KRO. 14. Hl MIN, Mi. 4.» NCRV. 10.10 NOS. 24.0(1—(12.00 KRO. 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt so' (Soos) lichte gramm. ber. (7.30 B.30 de tuinbouw: 12.3 leven in de taal. 14.20 (S) mod. ka- mermuz. (opn.) 14.50 Jazz uit het histor. archief (opn.) Een stem van de sprekende minderheid. (15.30-15.32 Nws.) 16.45 (S) liter. Jeugdultz. 17.00 (S) Franse koormuz. (I). 17.20 Mens en samenlev. 17.30 Nws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) licht muz.progr. 1830 Nws. 18.41 Veel gevr. gew. muz. 19.00 De kerk vandaag nws. 19.10 Progr. voor blinden 19.20 Openbaar Kunstbez. pa Cup: voetbalwedstrijd AJaxInter (plm. 21.15 Bond zonder et el" plm. 22.30 Nws. en aansl. Den Haag Naam: Met elkaar 5-24.00 Nws. 24.00-02.00 twee: Nachtulta. van- leen uitgezonden, de Europa Cup heeft gewon- Hilv. II 298 FM-kanalen. 7.00 Actual. dag. 8.00 (S) Dag woensdag (verv.) (Om plm. 8.35 Van 5) 9.00 (S; 15 Koning alle markten thuis) 9.00 (S) >rogr. met om 9.15 Koning tviano; .35 Waterst.; 9.40 Schoolrad.; 10.45 (oor de kleuters: 11.00 Nws. en 11.03 de koffie. 12.00 (S) VARA-Dansor- ^t met sol. 12.35 (S) Licht ensem ble met zangsol. 13.00 Nws. 13.11 progr. actual. kest met sol. 12.35 (S) Licht *3.11 13.45 z.pl .progr. 18.11 Ac tual. 18.20 Uitz. van de Partij v.d. Arbeid. 18.30 (S) Klink Klaar, zonder nonsens. 19.30 (S) Licht ork. met zangsol. 20.00 Nws. 20.05 (S) Musl 16.02 Nws.) 17.00 (S) ve Mededel. 18.00 Nws. S) licht platenprogr. 21.45 (S) een veelkleurig muz.progr. 22.30 (2) mod. muz. 22.45 (S) Festival de Besancon "12.55 .1. Jazz Magaz. 23.55 Nws. Hilv. in 240 m. ten FM-kanalen. 7.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.02 Steevast. (8.00 Nws. •pul. vera .pl .progr. 12.03-18.00 Cup-Koorts- Hel warts (Dusel). Margrltchen (Wo- dermatt). Chuejerbueba (Wallimann). 'fellmann). Am Baresee Muettl Fellmann Alpabf aht Fellmann (Keiser). 's Muettl (i d'r Pilatus-Schwebebahn (Keiseri Maria Elena (Barcelata). Wcv-Idtl- BLUE VEL) cinl). Da wingtn' Safa- Wayne) Charade (Manclni). Danke schoen Kaemp: rl (Kaempfert). Roses are "red (Bi' ron). Fools rush in (Bloom). April ir Portugal (Ferrao). Brazil (Barroso). Tudo lsto fado (Carvalho). Por lm llanos (Friml). Rosa engeltada Perfidla (Domlnguez). Por Deus (Coelho). Rogar (Boulanger) live the life sing about In song (trad.). Swing low, sweet cha riot (trad.). Sometimes I feel like i motherless child. Give me that old time religion. Basle beat. She's funny that way. Count's organ blues. K.C. organ blues. Blue and sentimental. Stan Shorthair. As long as I live. Royal Garden blues. pressies uit Rotterdam. 18.53 Van Ge west tot gewest. 19.15 (K) Impressie; Rotterdam. 19.18 Van gewest tot cal-fragm. 20.25 (S) Henk mag bet gewest. 19.42 (K) Impressies uit Rot- zeggen: gespr., met llohte muz. 214)0 1 terdam. 19.45 Zendtijd Pol. Part.; uitz. de ragfijne panty 4 in de gele verpakking De literatuurprijs „Femlna Va- resco" is toegekend aan professor Jean Hamburger, een van de groot ste specialisten ter wereld op het ge bied van nierziekten, voor zijn essay „Macht en zwakheid". Er bestaat al grote vraag naar dit werk, een be schouwing over de ontwikkeling van de geneeskunst en de menselijke geest. Het is in een oplage van 60.000 exemplaren verschenen. van D'66. NOS: 20.00 (K) Journ. NOS: 2020 (K) Europacup v. landskampioe nen AJaxInter Milaan. (In de rust: Impressies uit het Stadion). 22.25 (K) Journ. 22.30 Den Haag vandaag. 22.35 (K) Staatsloterij. 22.40 Uitz. Stichting Socutera. 22 45-23.05 (K) Nabeschou wing AJaxInter Milaan vanuit Rot terdam. Nederland II NOS: 18 45 (K) De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (K) Journ. KRO: 19.05 (K Vlaanderen, TV-fllm. 21.10 One Na tion under God. film over de U.S.A. IKOR/CVK/RKK22.05 Kenmerk: de wekelijkse inf. rubr. over kerk en

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5