Flora verdwijnt uit Rijnsburg Brand bij Backer lastiger dan bij Sikkens COLLEGEGELD DEMONSTRATIE OP BINNENHOF Plan om Huis ter Duin te slopen Commandant Broeshart van Leidse brandweer kijkt terug op vuurzee Buitengewone ledenvergadering schaart zich achter bestuur DINSDAG 30 MEI 1972 LEIDEN Vier dagen na de vuur- en rookzee bij Sikkens zegt commandant A. C. Broeshart van de Leidse brandweer in zijn werkkamer aan de Langebrug: „Nee, het was uit brand weeroogpunt niet zo'n bijster interessante brand. Wel groot, maar niet uitzonderlijk zwaar om te bestrijden. Er viel niet veel meer te doen dan de zaak gecontroleerd te laten uitbran den. Alleen om dat hoge gebouw te redden, daar is wel even stevig voor aangepakt. Vergeleken daarbij was de brand bij Backer moeilijker. Die had heel wat kunnen veroorzaken, maar die hebben we klein kunnen houden. Daar is dan ook voor geknokt, dat was een echte vechtbrand". Voor velen zal de calamiteit bij Sikkens al diep in het geheugen zijn opgeborgenmaar de Leidse brandweer iveet het nog heel goed. Op het complex aan de Langebrug ligt een compleet pe loton brandslangen uitgerold, ge reed om schoongemaakt te wor den. Commandant Broeshart meldt erbij: „Wat u nu ziet is nog geen kwart van het materiaal dat smerig is geworden De brand bij het verfbedrijf roept vragen op waarvan beantwoording tot dusver is uitgebleven. Deze bij voorbeeld: kunnen branden, waarbij grote hoeveelheden chemische stof fen betrokken zijn nog wel bestreden worden door de gewone brandweer? Dient dat zo langzamerhand niet de taak van specialisten te zijn? Broeshart: „Onder de huidige wet geving, die de brandweer aan de ge meente bindt, kan dat nauwelijks. Dat zou pas mogelijk zijn als Je bijv. een gewestelijke brandweer hebt. dan bezit Je een apparaat dat der gelijke specialismen kan invoeren. Door Ruud Paauw Foto Holvast wij de gevarenstituatie bij Sikkens wel reëel zien. Het be drijf kan afbranden. So what. Het ligt geïsoleerd, er bestaat geen ge vaar voor derden. Binnen de huidige mogelijkheden zou daarom het meest redelijke zijn als Sikkens gelden uit trok voor zwaar blusmateriaal en dat bij brand ter beschikking zou stellen van de plaatselijke brandweer. Want dergelijk materiaal heeft de Sassen- heimse brandweer op dit moment niet". V erkeersprobleem De brandweer kon slechts met moeite Sikkens bereiken door het drukke verkeer. Zal dat niet in toe nemende mate een probleem worden voor de brandweer? Broeshart: „Ja. dat is een niet ge ringe moeilijkheid. We weten heel goed van de eerste keer wat een brand bij Sikkens betekent. Het eer ste wat had moeten gebeuren was de afsluiting van de rijksweg ge weest. Maar daarvoor moet je vol doende politie hebben en die bezit Sassenheim niet, althans niet voor dit soort gevallen. Met grote snelheid in actie komen kan in het huidige organisatiepatroon alleen de brandweer. We hadden er in een half uur tijd: 20 autospuiten, 5 waterka nonnen, een ladderwagen, 2 comman dowagens, 2 trekker-manschappenwa gens en 5 ambulances. Snel en goed samenspel met de politie bij dit soort branden zou natuurlijk een eer ste vereiste moeten zijn. maar daar voor bestaan geen vaste kanalen. De politie is daar niet. zoals wij, op be rekend, heeft daar niet voldoende personeel voor. Eigenlijk zou er voor deze zaken een centraal meidnum mer voor politiesteun moeten zijn. een calamiteitennummer. Let wel: ik heb kritiek op het systeem, niet op de politiemensen, want die heb ben zeer goed werk verricht toen ze er eenmaal waren". Broeshart vertelt geamuseerd over een dienst die ook enige tijd nodig had om bij Sikkens te komen. „Op het terrein van de brand liep de ter ritoriaal bevelhebber rond en die vroeg: kan ik iets voor je doen, heb Je soms soldaten nodig. Nou. dat laatste hoefde niet. maar als hij toch iets wilde doen dan graag zorgen voor wat drinken, want dat hadden we niet. Dat was uitstekend, we mochten met gebruikmaking van zijn naam de Leidse kokschool bel len. Maar ja, wie krijg je dan? De sergeant van de week. En die zegt dat hij daarover niet in zijn eentje kan beslissen, daar moet de luite nant bij komen. En de luitenenat zegt dat hij contact op moet nemer, met de kapitein. Met dat al duurde het een paar uur voor de Cadiwagen het terrein op kwam rijden". U heeft bij Sikkens de coördi natie in handen gehad van zestien brandweerkorpsen. Zijn daarbij nog dingen gebeurd waarvan u zegt: dat moet een volgende keer anders? „Die coördinatie heb ik brutaalweg ter hand genomen, dat was bepaald niet van tevoren uitgestippeld. We kwamen er aan en er was geen coör dinator. Nu hebben wij als beroeps brandweer materiaal (commandowa gen, mobilofonie) wat anderen niet bezitten, zodat het allemaal wel goed liep. Maar eigenlijk had de bedrijfs brandweer van Sikkens moeten coör dineren, al is het zeker niet mijn be doeling ze dat als een verwijt achter na te gooien. Maar ga eens na: de Leidse brandweer is daar onbekend, het is ons gebied immers niet. wij komen alleen helpen. Bij de poort stond de portier die ons met een breed armgebaar doorzond. Daar had iemand moeten staan van de be drijfsbrandweer van Sikkens om ons te zeggen waar we precies moesten zijn en waar de waterwinplaatsen wa ren. Dat moest je nu zelf uitzoeken. Stel dat u bij uw thuis brand in de schuur heeft en ons roept. Wat doet u? U probeert zelf alvast te blus sen. maar u zorgt dat er bij de deur iemand staat om de brandweer te zeggen waar de brand is en waar we water kunnen krijgen". Gewestelijk Er is geen gewestelijke brand weer. De gewestraad wilde er een aantal maanden geleden niet eens over praten. Waarom is een gewes telijke brandweer te pref eren boven de huidige samenwerkingsregeling? Broeshart: „We kennen nu de re gionale samenwerking. Ik heb daar twee dingen op aan te merken: het gebied dat moet worden bestreken is te groot en het organisatieverband niet optimaal. Het is een soort ver bondenheid met elkaar, meer niet. Er zijn zo'n 25 korpsen en 25 com mandanten, er bestaat niet zo iemand als een commandant van de regionale brandweer. Dus je komt op zeker moment weer te zitten coördinatieproblemen. Neem eens Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Voorschoten die eigenlijk één stad. Daar behoort één brandweer voor te zijn, d.w.z. Je kimt de vier korpsen gewoon hand haven, maar breng ze onder één lei ding en koop bijv. gezamenlijk ma teriaal in. Ik heb dat ook wel eens voorgesteld, een tijdje geleden. Het hield in dat de omringende plaatsen ik meen acht gulden per inwoner per jaar voor de brandweer moes ten uitgeven in plaats van de vijf gulden die ze er op dat moment voor uittrokken. Toen ze dat hoorden, zei den die gemeenten: „Dat doen we niet, hoor. Als er brand is en we hebben Leiden nodig dan betalen we je hulp wel per uur". Bij Sikkens is dat ook gebeurd. En van dat soort hulpverlening worden we alleen maar armer. Want als het om de niet geringe investeringen gaat. be talen ze geen cent, die kan Leiden alleen voor zijn rekening ne men. Waarom zelf een ladderwagen kopen, Leiden heeft er immers een tje? Dat is een van de redenen waar- Commandant Broeshart: „De rijksweg had direct afgesloten moeten worden, maar de politie was daar niet op berekend". om ik de structuur betreur die da brandweer aan een gemeente kop pelt". LEIDEN/RIJNSBURG De klok in het Leidse Holiday Inn wees vannacht zes mi nuten voor één aan. In een roerige Rotterdam-zaal verzocht Flora "-voorzitter Piet van Delft om stilte. Dat lukte niet erg. Overal stonden groepjes mannen prognoses te ma ken over de uitslag van de stemming. Het ging om een uiterst belangrijke zaak. Zou het bestuur van de Bloemenveilingvereniging „Flora" wel of niet naar het gemeentebe stuur van Rijnsburg moeten stappen om te vragen de destijds aangeboden drie hectare grond, oostelijk van het bestaande complex, alsnog de bestemming van veilingterrein te geven? Na enige kreten door de microfoon was het eindelijk zover, dat de uitslag van de stemming bekend kon worden gemaakt. Met een wat overslaande stem vertelde Van Delft, dat er 579 stemmen waren uitgebracht, waarvan er 14 ongeldig waren. De ab solute meerderheid was 283. Tegen het voorstel van de „commissie 3 ha", die deze bui tengewone ledenvergadering door een handtekeningenactie had laten bijeenroepen ver klaarden zich 296 Floraleden en 269 voor. Het resultaat was, dat het reeds in de leden vergadering van 18 oktober 1971 genomen besluit gehandhaafd blijft en dat het bestuur al het mogelijke zal doen een andere vestigingsplaats te zoeken. Het doek is definitief gevallen. De bloemenveiling "Flora" keert Rijnsburg de rug toe. De wieg van de veiling stond in Rijnsburg en meex' dan 55 Jaar is er een nauwe band geweest. Het had allemaal niet zo behoeven te gaan als er meer begrip was geweest. De door de kwestie "Frederiksoord" en alles wat daarmee verband heeft gehou den onstane kloof is steeds dieper geworden. Op de buitenstaander kwam die verhouding tussen ge meentebestuur en "Flora" over als van twee mensen, die hun hoofd niet willen buigen en kostte wat kost hun zin wilden doordrijven. Een ding staat vast, dat het Rijnsburgse gemeentebestuur in het verleden de groei van "Flora" niet heeft willen onderkennen. Dat was toen het plan „Frederiksoord" als woonwijk gestalte kreeg. Dat die groei een zeker niet onbelangrij ke er is bewijzen ieder Jaar de cijfers. Wat dat betreft heeft het "Flora"-bestuur een vooruitziende blik gehad. Alles is zelfs veel sneller gegaan, dan men had verwacht. Het gemeentebestuur van Rijns burg had moeten begrijpen, dat de ze gemeente haar opkomst te dan ken heeft aan de kwekers en han delaren en niet in het minst aan de veiling. Het is daardoor ook, dat het bloemkwekers- en- handelarendorp tot ver over onze landsgrenzen heen bekendheid heeft gekregen. Aan die vorm van kosteloze public relations heeft het "Flora"-bestuur in zeer belangirjke mate meegewerkt. Overigens dient het "Flora"-be- stuur terdege te beseffen, dat ves tiging elders nog vele problemen zal opleveren. Wijziging van bestem mingsplannen, financiële perikelen en niet te vergeten de uitspraak van de Kroon, dat "Flora" nog voor een lange reeks van Jaren vooruit kan in Rijnsburg. t Zal heel wat over redingskracht en volhouden vergen voor de veilingklok in een nieuw gebouw, waar dat in de Bollenstreek ook zal worden opgetrokken, kan draaien. Voorhout is uitverkoren, maar het gemeentebestuur wil eerst de andere Bollenstreekgemeen ten laten spreken. Hoe die over de eventuele plaats van vestiging den ken is namelijk een belangrijk punt, vooral nu men het intergemeente lijk overleg meer gestalte wil geven en daar ook groter waarde aan hecht. Van half acht tot half één is er door voor- en tegenstanders ste vig gediscussieerd over deze kwestie. Het gemeentebestuur van Rijnsburg moest het ontgelden. Vooral van de zijde van de sprekers, die het be stuursbeleid plaatsing van de steunden. Incident Voor het enige incident zorgde Cor Kralt zoon van ere-voorzit- ter Teun Kralt, die zijn neef Teun Kralt Wzn. betichtte van leugens ze zijn beiden raadslid Dat ge beurde, doen deze opmerkte, dat wethouder W. L v. d. Gugten had voorgestemd toen het beschikbaar stellen van de drie hectare grond ten westen van de veilinggebouwen In de raad aan de orde kwam. van "Frederiks- Door Cees Combee Foto Holvast Niet alleen "Flora"-leden, maar ook belangstellenden waren naar Holi day Inn gekomen Er waren naar schatting een dikke zevenhonderd mensen in de zaal. die bijna alle stoelen hadden bezet. In zijn inlei dend woord wees Flora-voorzitter Van Delft op de ernst van deze ver gadering. omdat van de te nemen be sluiten het voortbestaan van de bloe menveiling zou afhangen. Hij stel de, dat het bestuur en de raad van bijstand niet van gedachten waren veranderd en dat deze drie hectare wel voor enige jaren ruimte zouden geven, maar dat daarna "Flora" te- Vijftien sprekers riode gaan bouwen, zei hij. Hij stelde nogmaals met nadruk dat Voorhout de veiling 'Flora' wil heb ben en dat men uit de motie de Bollenstreekgemeenten te raadple gen niet moet gaan opmaken, dat er in de Eelstgeesterpolder geen kansen meer liggen. 1 weede ronde Het was zes voor half twaalf toen Doorgereden Niet minder dan vijftien sprekers gaven zich op om het een en ander over deze zaak te zeggen. Piet v. d. Bosch, Gljs Vis. Johan Paauw en Piet Kralt vertolkten de mening van de commissie, die zij liever als bemiddelingscommissie betiteld wilden zien. Zij betoogden dat zij een groot gevoel van onbeha gen bij veel Flora-leden hadden be speurd en dat zil daarom deze ver gadering hadden bijeen laten roepen Met klem merkten zij op. dat als 't gemeentebestuur medewerking wil verlenen om GS. te verzoeken de drie hectare toch nog de bestem ming als veilingterrein te geven, dat Flora dan in totaal nog over 5% hectare grond voor uitbreiding zou kunnen beschikken en dus voorlo pig vooruit kan. Een verdubbeling van het bestaande complex. Voort wezen zij erop, dat de raad van Voorhout het bestemmingsplan Elsgeesterpolder niet heeft willen wijzigen, doch deze zaak eerst met de andere Bollenstreekgemeenten wil- bespreken. Ook werd de gimstige ligging van "Flora" in Rijnsburg ten opzichte van de aanvoerders be licht. Medewerking De strijders voor het behoud van "Flora" voor Rijnsburg zeiden, dat de gemeente alle mogelijke mede werking wil geven. Zij werden daar in bijgevallen door Cees den Haan, Simon Star. Piet Kralt Wzn. en Ger- rit Hogervorst. welke laatste stelde, dat de leden door het bestuur te eenzijdig worden voorgelicht en op merkte, dat men zuinig met de "Flora"-grond in "Frederiksoord" om moest gaan en desnoods in de hoogte of diepte moest bouwen. De Voorhouter Van der Tang wil de weten hoeveel deze drie hectare gaat kosten, Zuiderduyn Katwijk aan den Rijm meende, dat gelet moet worden op de toekomst en aan de jongere generatie, Van Sazen uit De Zilk was ervan overtuigd, daf elke gulden die men in deze Rijns burgse uitbreidingszaak zou steken er later dubbel ingegooid zou moe ten worden, Bas van der Star be klemtoonde, dat overplaatsing naar Voorhout heel veel geld zal gaan kosten en dat men dan maar beter in Rijnsburg kan blijven, Van den Berg (Noordwijkerhout) wees op de band tussen de kwekers uit dit ge bied en "Flora" en meende, dat de overheid, die ruimte heeft afgeno men. deze ook weer zal moeten te ruggeven. Geen twijfel "Flora"-voorzitter Piet van Delft liet er geen twijfel over bestaan, dat het besluit van 18 oktober 1971 om grond voor uitbreiding elders te zoe ken onder alle omstandigheden ge handhaafd blijft. Het gaat er thans om of we de doodsklok over "Flora" willen lul den of dat we aan een nieuwe pe- na botsing DEN HAAG /NOORDWIJK "Dat is een teveel toegepaste metho de", zo constateerde de officier van Justitie bij de Haagse politierech ter met betrekking tot het feit, waaraan een 23-jarige vrachtauto chauffeur zich op de Jan Kroonse- weg in Noordwijk had schuldig ge maakt. Bij het achteruit rijden, botste hij tegen een geparkeerde auto en hoe wel er schade was aangericht, ver trok dé chauffeur zonder zich om de schade te bekommeren. Doch er was een getuige, die zo verstandig was een notitie achter te laten voor de eigenaar van de ge parkeerde auto. Volgens de vrachtautochauffeur had hij niets van de aanrijding ge merkt. doch hij vond in die mede- ling de getuige tegenover zich. die de man na de aanrijding rond zijn auto had zien lopen. En dus vorderde de officier f50 boete voor de aanrijding, f 150 boe te en voorwaardelijk drie maanden intrekking van het rijbewijs met proeftijd van 2 jaar vanwege het doorrijden. Dit werd ook het vonnis. Verzorger verlaat Alphia ALPHEN AAN DEN RIJN Siem van 't Wout, verzorger en- masseur van de voetbalvereniging „Alphia" gaat deze club verlaten. De eisen, die Van 't Wout op tafel heeft gelegd, zijn voor het bestuur onaanvaard baar. aan de tweede spreekronde werd be- gonpen. Bijna een uur duurde het voor de aanmerkelijk minder in aan tal zijnde woordvoerders hun zegje hadden gezegd, waarbij de commis sieleden opmerkten, dat de over plaatsing niet in geding kwam en Van Delft ze had beantwoord. Ein delijk kon tot stemming worden overgegaan. Deze leverde een over winning op voor het bestuur. Het voorstel om eventueel te komen tot de bouw van een demontabel koelhuis ter grootte van 3600 tot 4000 m3 met als geschatte kosten een f 500.000 kreeg eveneens de instem ming van de leden. Nieuwe uitgaven Vandaag ben ik volwassen, door Heieen van Nulandt. 3e druk. Uitg. Kluitman. Alkmaar. Het is fijn als je kunt zeilen, Zefl- instructie voor iedereen, door M .J. Tidick. Uitg.Hollandia, Baarn voor Fijne kneepjes voor de hengelaar, door A. van Onck. Serie: Vissen en vangen. Uitg.: L. J. Veen, Wagenin- DEN HAAG AMSTERDAM Op het Haagse Binnenhof is van middag door duizenden studenten gedemonstreerd tegen de voorgeno men collegegeldverhoging tot dui zend gulden. Uit voorzorg werden in de ochtenduren al de auto's en de bloembakken verwijderd, terwijl er dubbele rijen dranghekken wer den geplaatst. Na de betoging voor de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer volgde een protest mars door het centrum van Den Haag, die om drie uur op het Ma lieveld begon. De demonstratie is op touw gezet door het landelijk overleg van stu dentenraden (LOG). De studenten raden in Amsterdam, Groningen, Delft en Nijmegen hadden gezorgd voor extra-treinen, die vele honder den studenten naar de hoofdstad brachten. Als voorproefje demon streerden gisteravond al meer dan tweeduizend studenten, leerkrach ten, ouders van leerlingen en an dere bij het onderwijs betrokkenen in Amsterdam tegen het onderwijs beleid van de regering-Biesheuvel. In een honderden meters lange optocht trokken de demonstranten door de Amsterdamse binnenstad. De op het Roelof Hartplein gestarte demonstratie werd op het Beurs- NOORDWIJK Dit zomerseizoen is waarschijnlijk het laatste, dat Noordwijk's roemruchte trots, het Grand Hotel Kurhaus Huis ter Duin zal meemaken. Plannen van de ei genaren, waarvan overigens slechts de essentie tot de buitenwacht ls doorgedrongen, voorzien in ieder ge val de voorbereidingen tot de sloop werkzaamheden in dit najaar. Het is evenwel een publiek geheim, dat men dit najaar reeds wil begin nen met de amovering van de bouw vallen, ter voorbereiding van het vooral door raadslid Vogelaar zo fel bekritiseerde appartementenhotel. De juiste gegevens over dat appartemen tenhotel blijven onder de roos als gevolg van een afspraak tussen J Herlaar, directeur van de NV De To- renhoed, en het Noordwijkse ge meentebestuur. Wel is bekend, dat een en ander een investering van 50 miljoen zal vergen. In een prospectus uitgegeven door drie Nederlandse ondernemingen Pakhoed (onroerend goed exploitatie /havenbedrijven!, Verenigde Bedrij ven Nederhorst (tweede bouwconcern van Nederland) en de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij, ter gelegenheid van de oprichting van de NV Polyzathe wordt definitief gesteld, dat het beslist voor de zo mer van 1973 afgelopen zal zijn met „La Grande Vieille". Zo definitief wenst wethouder Cees van Duin van Planologie en Ruimtelijke Ordening van de ge meente Noordwijk het niet te stel len. hoewel hij op de hoogte is van de plannen. De gemeente heeft, voor zover zij die formeel kan hebben, geen bezwaren tegen de sloop. Wel zal zij proberen de tijd tussen sloop en herbouw zo kort mogelijk te hou den, teneinde niet Jaren tegen een kaal duin aan te hoeven kijken. Vo rig Jaar vertelde burgemeester mr. J M. Bonnike desgevraagd, dat de ge meente alles in het werk zou stellen om de sloop pas doorgang te laten vinden als de plannen voor nieuwe projecten voor 100% gereed zou den zijn. Dat de planning volkomen vol tooid is is niet aan te nemen, hoewel (nogmaals» wethouder Van Duin niets loslaat. Het college van B. en W. van de badplaats heeft de nieuw bouw van het prilste begin op de te kentafel gevolgd en een wezenlijke inbreng gehad. Cees van Duin: „De begeleiding is op een allerplezierig ste wijze geschied en hoewel wij reeds een sterke inbreng hebben ge had resteert nog een aantal vragen." plein in het centrum ontbonden. Daar werd het woord gevoerd door enkele sprekers, die felle kri tiek uitoefenden op de verhoging van het collegegeld en de invoering van schoolgeld voor het voortgezet onderwijs. In de stoet werden leu zen meegevoerd met opschriften als ,Geen financiële drempels in het onderwijs", „Leerplicht schoolgeld vrij, „Duizend gulden, NOOIT" en „Eens verworven rechten laten wij niet slechten". Inmiddels zijn de universiteitsge bouwen door de actie van de stu denten nog steeds gesloten. Volgens ASVA-voorzitter Gerrit Salmink blijkt uit deze staking „dat wij in staat zijn om het universitaire le ven gedurende langere tijd te ont wrichten. Dat betekent dus, dat wij, als de collegegeldverhoging er door komt, in september wel degelijk ef fectief kunnen optreden". Dr. P. E. Noorman, vice-voorzit- ter van het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam wees er op, dat de studenten de univer siteit al volkomen kunnen lamleg- gen door geen onderwijs te volgen. Minister De Brauw (Weten schapsbeleid en Wetenschappelijk Onderwijs) vindt het begrijpelijk, dat de studenten niet enthousiast zijn over de verhoging van het col legegeld. „Maar", aldus de bewinds man, „zij zyn slechts één van de belanghebbende groepen". Volgens hem zou een onderzoek onder andere belanghebbenden de Nederlanders, die het grootste deel van de opleidingskosten van de studenten via hoge belastingen moeten betalen wel eens een grote steun voor de voorgestelde collegegeldverhoging kunnen aan tonen. De uitslagen van een enquete uit gevoerd onder Juridische studenten in Amsterdam vond de minister niet representatief omdat ten tijde van de enquete de definitieve voor stellen nog niet bekend waren ën bovendien de geënqueteerden niet representatief waren voor de „ge middelde student".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4