Breestraat gaat niet andere dag dicht" ene op BURGERIJ, COLLEGE, VERDEELDE RAAD EN ACTIE CELDEUR STAAT AL OP EEN KIER Leidse raad als vanouds liet verschil 0 jnet gisterenis meer dan duidelijk voelbaar. Wij staan voor u klaar Voor vijfde maal gepakt zonder rijbewijs 19} foSDAG 30 MEI 1972 LEIDEN Vervolg van pagina 1. Leiden maakt en dat ls alleen tiaar te betreuren een verdeelde Indruk ten opzichte van de opstel- tng tegenover „Den Haag". De traag is nog maar in het beginsta dium hoe de raad zich zal opstel ten tegenover de door B. en W. be paalde strategie om zoveel mogelijk 'té)oor aa lans Melkert het geld binnen te Slepen, dat bestuur nodig acht haar bevolking. De 'ocedure-kwestie rondom de actie t wKnder de bevolking van een aantal welzijnsorganisaties is echter al aniEo'n heet hangijzer geworden, dat toekomst er wat de eenstemmig- betreft niet rooskleurig uitziet zulli PSP-er Amptmeijer, net terug in raad, heeft vannacht op zijn van bekende welsprekende wijze en^pen felle aanval gedaan op burge- opieester en wethouders. De raad is t piet tot een uitspraak gekomen of ov£iij in meerderheid achter deze aan- r „val staat of niet, maar het feit, dat bij een aanwezigheid van 28 raadsleden de rest had het nach- la,t telijk uur niet afgewacht de stemmen staakten, is een teken aan de wand. Dat teken aan de wand zegt, dat de raad ook nu nog verdeeld is. Enerzijds is er het college met de fracties, waarop het steunt. Ander zijds is er de oppositie, waarbij zich ditmaal de CPN heeft aange sloten. De oppositie is in zoverre verdeeld, dat twee socialisten de motie in elk geval te ver vonden gaan. Dat zijn PvdA-fractieleider Van Aken, die zijn stem tegen de motie uitsprak („het college heeft moeizaam ge daan, maar ik sta niet achter de motie"), en Van Baaren, die geen woord zei. Hun fractiegenoot Van Dam evenwel vond de motie van Amptmeijer en de andere indieners jte slap". Amptmeijer was de tolk van de raadsleden, die vinden, dat B. en W. de actie van de bevolking niet met blijdschap en enthousiasme hebben ontvangen. „Waarom is aan de on dertekenaars gevraagd of ze er echt wel bijhoorden en is de GG en GD uit de boot gevallen?" waren volgens de PSP-er uitgangspunten van het college. Amptmeijer haalde een uitspraak aan van de overigens ostentatief slapende PC-fractieleidster mevr. Geelkerken, dat ze vóór de regering Blesheuvel is, maar als raadslid wel tegen kan zijn. Hij noemde deze houding symptomatisch, omdat Leidse raadsleden functies vervul len in hun partij, die achter dit kabinet staan, waarbij hij wees op de twee liberale raadsleden, die tevens lid van de Tweede Kamer zijn. De PSP-er prees dit begin van mobilisatie van de bevolking en noemde het een daad van onbe hoorlijk bestuur, dat de actie is ge saboteerd of verdacht gemaakt. Me de namens zijn fractiegenoot Ger- kema, communist Hoeven, PvdA-er Waal en D'66-er Kuyper diende hij een motie in, waarin het wordt be treurd, dat de actie met kil wan trouwen in plaats van met warme vreugde is onthaald en waarin van het college wordt geëist, dat voort aan dergelijke actkes moeten wor den gesteund. In zijn antwoord zei burgemees- er Vis, dat het college een beoor delingsfout heeft gemaakt over de handtekeningen. Het feit, dat de GG en GD als gemeentelijke dienst de bevoegdheid niet heeft om aan dergelijke acties deel te nemen heeft geleid tot de brief aan de onderte kenaars of ze echt wel achter de actie staan. De directeur van de GG en GD was volgens de burgemeester n,l. verbaasd. De brief aan de in stellingen was geen gebrek aan ver trouwen en appreciatie. Vis: „Ik ben niet koel en afwijzend geweest, maar neutraal, omdat we nog geen standpunt hadden bepaald. Aan het eind heb ik gezegd: hartelijk dank" Opmerking van de tribune: „Maar met wat voor smoel Er werd uitvoerig gediscussieerd voordat de raad tot stemming kwam. Socialist Jonker verweet m.i. terecht de burgemeester zijn neu trale opstelling. „Als burgervader had u blij moeten zijn met steun van de bevolking", aldus Jonker. „U hoeft niet te zijn als Mies Bouw man bij „Open het dorp", die als maar roep van „Lieve mensen, wat fijn, dat jullie dat doen", maar een andere benadering was beter ge weest", zo vulde Amptmeijer aan. Gerkema sprak over de hyperner veuze stemming, waarin de actie van de bevolking werd ontvangen. Hij verweet het college een te for mele instelling. PAK-fractieleider In 't Veld was het daarmee aanvankelijk eens, maar na het antwoord van de bur gemeester was er grond onder de ar gumentatie bij de motie wegge haald. Toch bleef hij achter de conclusies staan. Hij drong aan op het maken van een „ambtelijk plat form", waarop dergelijke acties kun nen landen. In dit verband wees hij op het nut hiervan in geval len waar gemeente-ambtenaren worden gediscrimineerd door hun politieke kleur. Burgemeester Vis noemde dit een ernstige beschuldi ging In 't Veld onderschreei dat en nodigde de PAK-fractie leider uit met bewijzen te komen, wat deze beloofde. De raad liet het niet bij wat de stichting Release had verzocht: overgaan tot de orde van de dag en de aandacht bij de zaak zelf be palen. Zoiets kan de Leidse raad moeilijk. Het begin van de onder handelingen over de strategie be gon gisteren al moeilijk. De twee genoemde commissies zouden spre ken over het strategieplan van het college, een „explosief stuk" van de hand van de directeur financiën Dat zou vertrouwelijk gebeuren en de commissievergadering was dus niet openbaar aangekondigd. Maar verzuimd was ook de commissiever gadering vertrouwelijk aan te kon digen, waardoor er publiek was. In het openbaar is toen vrij lang ge praat tot hoever openbaarheid kan gaan. Dat is inderdaad de vraag, ook voor een journalist, die openbaar heid voorstaat. Ik heb n.l. wel be grip voor de argumenten van het college, dat volledige openbaarheid de Leidse positie in Den Haag moei lijk maakt. Je zegt nJ. dat je dat en dat eist en Je bepaalt voor jezelf wat in onderhandelingen Je volgen de stap zal zijn. Maak Je die stap te voren bekend, dan heb Je de par tij tevoren al verloren. Dat lijkt "n duidelijke zaak. Burgemeester Vis zegt het zo: „Ook de belangengroepen van de bevolking moeten zo lang mogelijk meespelen. Met alle waardering voor de steun van de bevolking, past de vorm niet helemaal in het strategieplan". De raadsvoorzitter is ervan over tuigd, dat 100 pet. geen haalbare kaart is. Ook de Leidse bevolking zal offers moeten brengen, al zullen die gezien de lage gemiddelde in komenspositie niet groot mogen zijn. Het gemeentebestuur doet al het mogelijke de eigen zaken zo zuinig mogelijk te beheren. Zo wordt momenteel een plan ontwikkeld voor een algehele doorlichting van het gemeentelijk apparaat. De burgemeester vindt de stelling van prioriteiten, waarom de opposi tie vraagt, moeilijk, omdat aan Den Haag niet te verkopen is, dat je be paalde posten van de begroting wilt laten vallen. „Zodra men dat weet. ben Je die post gegarandeerd kwijt Zeg, dat je een miljoen wilt laten vallen op onderhoud om de welzljna voorzieningen erdoor te krijgen. Dat vindt Den Haag niet goed en dat kan Je ook niet maken, omdat on derhoud gewoon noodzakelijk is". Zo'n verschuiving kwam ln de raadsvergadering van gisteravond even om de hoek kijken. Bij monde van Waal (PvdA) zei het PAK be zwaren te hebbentegen subsidiëring met opnieuw f 50.000 van restau ratie van een gebouw van de chr. geref. kerk aan de Steenschuur. Waal zei dit 'n fors bedrag te vin den in vergelijking met bijv. de f 5000, die de telefonische hulp dienst nodig heeft. „Als we zo moe ten emmeren geef ik die halve ton liever uit voor welzijnszorg", aldus het raadslid, dat er vooral bezwaar tegen had, dat eventuele toekomsti ge kopers van het pand van de subsidie zullen profiteren. PAK-fractieleider In 't Veld ver duidelijkte clit nadat de raad mo ties van het PAK had afgewezen met de opmerking, dat de Leidse CPN de bankiers aan toekomstige goedkope huisvesting had gehol pen. Deze opmerking: „Ach man, doe niet zo idioot". Het PAK stem de tenslotte in meerderheid tegen het voorstel van B. en W. om het subsidie te verlenen, dat met 19-15 werd aanvaard. inl Wethouder Kret: niet voor opening omleidingsroutes rer< -1 b LEIDEN Wethouder Kret heeft in de gisteravond ge raadsvergadering toegezegd, dat de Breestraat niet wofan de ene op de'andere dag wordt afgesloten. Naar zijn pening is de middenstand daar bang voor. Het gebeurt olgens de wethouder echt niet vóór de openstelling van 1 Ie omleidingsroutes (noord-zuid en oost-west), waarvoor je wethouder de datum van ingang bepaalde op ,,vóór 25 lovember". Naar aanleiding van adviezen van lerkgroepen van de adviesraad voor >etep- binnenstad vrijdag wordt het v#zamenlijk advies van de raad aan- ar pboden werd uitvoerig over bin- om<enstadszaken gesproken. Wiebenga ute^VD) schetste de onrust in bepaal- erkp groepen en vroeg of de afsluiting icoiftn de «Steenstraat een tijdelijk ka- zojfkter draagt. n ®PAK-fractieleider In 't Veld zei onrust gedeeltelijk te kunnen ver opmerkingen, die VVD- HHfyder Portheine in tal van kringen ADVERTENTIE i ■I-jij e moet'm voelen. De nieuwe JhilishaveaQQ Super. Maak ook het gebaar -j/an de tevreden Iriekop-scheerder). maakt, dat hij zich zal verzetten te gen de bij raadsbesluit aangenomen afsluiting van de Breestraat. Wethouder Kret liet dit in het midden, maar antwoordde wel, dat de afsluiting van de Steenstraat de finitief is. De raad heeft besloten tot een inmiddels afgesloten overgangs periode naar een definitieve situatie, waarbij de verbreding van het trot toir vooruitloopt op een algehele re constructie. Vooral Jonker (PvdA) ging in op de ingezonden stukken in dit blad over de demping van de Nieuwe Rijn. Hij vroeg het college hierover aan de bevolking voorlichting te ge ven. Wethouder Kret zei met het hoogheemraadschap van Rijnland contact te zullen opnemen. Uitvoerig werd voorts gesproken over de verkeerssituatie op de Oegst- geesterweg als Lugdunum daar zijn velden krijgt. Wethouder Kret ant woordde, dat verschillende mogelijk heden worden overwogen, o.a. een toegang vanuit het Houtkwartier via een brug. Wild-west Een rustieke luchtbrug leek Leeu wenburg (prot. chr.) de oplossing voor de problemen van een „lang zame" verbinding tussen Merenwijk en stad zonder aan de volkstuinen van „Ons Buiten" te komen. Kwik (PvdA) mopperde over het wild- west-gedoe doordat (brom) fietsers van het huidige wandelpad gebruik maken. B. en W. namen zijn motie over om pogingen in het werk te stellen de doorgang alleen voor voet gangers open te houden. Hetzelfde gebeurde met een motie van Jonker (PvdA), waarin wordt aangedrongen op maatregelen vóór het zomerreces van de raad en op behandeling van een voorstel inzake verbindingen tussen Merenwfjk en stad in de eerste vergadering na de vakantie. Op verzoek van het PAK plaatste wethouder Kret de aanpassing van bewijzering op de noordelijke omlei dingsroute op het belangrijkste ur gentieschema (het stond nergens op). Over het gehele urgentiepro gram voor de komende Jaren was de raad niet eenstemmig. Nadat een aantal PAK-voorstellen was verwor pen (o.a. tot het maken van een werkvoorbereidingsurgentieschema) stemden PAK en PSP tegen de prio riteitstelling van B. en W., die met 1815 werd aanvaard. ADVERTENTIE 4oor vracht-, bestel- en personenwagen verhuur :^UTO PETER ^L Aagtenstraat 16-20 ELEFOON 01710-3 47 00 Ipeclale tarieven voor ^Jontractverhuur i op f*rhu »rlofganger9 LEIDEN Een delegatie van leidsters van de Leidse crèches en kinderdagverblijven (foto Hol vast) heeft gistermiddag een gro te doos vol tekeningen aan de wethouder van CRM, mevrouw Den Haan-Groen aangeboden. Op deze wijze hoopten de leid sters nogmaals de aandacht te vestigen op het feit, dat het voortbestaan van de crèches en kinder (dagverblijven ernstig be dreigd wordt wanneer het Haagse mes ook in "hun" subsidie terecht zal komen. Mevrouw Den Haan toonde zich zeer verrast met de tekeningen. Zij beloofde de leidsters dat zij in Den Haag haar uiterste best zal doen. Van de tekeningen zal zij de aardigste een plaatsje op haar kamer in het stadhuis geven. De Leidse raad van gisteravond was er éen, die het stempel "als vanouds" mag dragen. Er werd tot in de nacht vergaderd zonder dat de agenda werd afgewerkt. Zover kwam het n.l. niet in deze voortzetting, wel een heel eind. PSP-kabouter Gerkema legde daarvoor de grondslag aoor om 11 uur, toen de voorzitter ermee wilde ophouden, voor te stellen door te gaan. Hij vond veel raadsleden achter ztcV ae meesten, omdat er de hele avond al publiek was, da,t wachtte op bepaalde punten. Zestien-zestien telde loco-secretaris De Jong na de stem ming over doorgaan of niet, waarover het debat alleen al meer dan een kwartier in beslag namDan gaan we door", besliste de voorzitter. De juiste, door de stenograaf aangevoerde stemmingsuitslag (17 doorgaan tegen 15 naar huis gaan) maakte toen weinig meer uit. De raad ging door. Een aantal raadsleden liep kwaad weg. Als vanouds was ook het ontbreken van de vriendelijke houding, die niet meer nodig bleek nu het wethouders beraad goed in het slop zit. Tal van voorstellen werden mei het kleinste verschil aangenomen of afgewezen. Wie beiveert nou toch steeds, da er geen kloof is? In de raad en ook daarbuiten (tussen bestuur en bestuurden) De erfpacht kwam om de hoek kijken bij het voorstel om grond bij de begraafplaats Rhijnhof aan de kerkvoogdij van de herv. gemeente te verkopen. Waal (PvdA) diende een amendement in. dat met één stem verschil iverd verloren. B. en W. haalden met dezelfde minieme meerderheid hun voorstel erdoor. D'66-er Kuyper maakte zich onsterfelijk door zijn pleidooi voor crematie. JBegraven is niets. Dat is gebleken in Rijns burg, waar de graven van Holland zijn opgegraven. De inge slagen schedel van Floris V icas duidelijk herkenbaar. Die is door hoogleraren op weg van Amsterdam naar Groningen per trein in een plastic zak langs Muiden gevoerd, waar de sche del is ingeslagen. Stelt u zich een voor", zo was in grote lij nen het commentaar van het raadslid, dat wethouder Kret, die over dit betoog heengleed. wees op zijn toneelstuk over Floris V. In aansluiting raadde burgemeester Vis ter lezing eveneens aan zijn scriptie over de dood van Floris V. Kuyper was toch wel aan het woord. Hij stemde tegen ver nieuwing van de elektrische installatie in het stadhuis zo lang de verliching in de raadzaal niet is verbeterd en sprak uitvoerig over de voordelen van zijn privé-lamp"Wethouder Harmsen zei op een gegeven moment„Als u binnenkomt, gaat het licht ook op, indirect dan wel Veel eenvoudiger was het antwoord van wethouder Duyver- man op een opmerking van Van Dam (PvdA) over het be steden van niet goedgekeurde kredieten, dat hij in deze vorm goot„Voorzitter en wethouders. Foei toch. Alweer hebben julie gedeeltelijk iets uitgevoerd. Kunnen jullie geen beter schap beloven?" Het antiooord omvatte drie woorden: Wij kunnen niet. HANS MELKERT LEIDEN „Ik ben invalide ver klaard en ontvang voor het onder houd van m'n gezin (vrouw en 2 kin deren) wekelijks maar een minimaal bedrag aan „steungeld", zo om schreef een 42-jarige Leidenaar on geveer de reden, waarom hij gister morgen de kantonrechter, mr. J. I van Dijke, uiterste clementie inzake de geldboete verzocht. „Als u zo'n gering inkomen heeft, hoe kunt u er dan een auto op na houden", informeerde de rechter prompt. „Ik kreeg destijds een er fenisje en kocht van een deel hier van die auto", gaf verdachte als ant woord. De kantonrechter vond het maar een vreemd geval. Nog vreemder en bovendien zeer onverantwoordelijk vond hij het; dat verdachte er een auto op nahield en er ook mee reed, terwijl (wegens geldgebrek niet in bezit was van een rijbewijs en een W.A.-verze- kering. Deze feiten kwamen aan 't licht toen verdachte destijds in de Mors- straat een (zij het lichte) overtre ding beging. „Het was niet m'n be doeling er mee te rijden. Ik moest hem even verzetten, omdat hij in de weg stond en raakte toen even een passerende auto", zo trachtte ver dachte zijn overtredingen goed te praten. „U werd al viermaal eerder ver oordeeld wegens het rijden zonder rijbewijs en wil mij toch niet pro beren wijs te maken, dat het dit maal het even verzetten van uw auto betrof. Dat verhaal gelooft u toch zelf ook niet," diende de rechter ver dachte scherp van repliek. „Mevrouw de officier", mej. mr. A. Heiwig, kwam tot de conclusie, dat verdachte kennelijk ongevoelig was voor wetsartikelen tn geldboe ten. Zij eiste daarom twee geldboe ten van respectievelijk f 100 en f 150 subs. 25 dagen en „als stok achter de deur" twee weken voorwaardelij ke hechtenisstraf met een proeftijd van twee jaar. „Waar moet ik die boeten van be talen", aldus verdachtes laatste woord. De voorwaardelijke hechtenis deed hem blijkbaar niets. Na ver dachte erop te hebben gewezen, dat hij zich zowel tegenover het alge een belang als zijn gezin kwalijk had gedragen („Wie koopt er nu een auto als zijn financiële omstandighe den zo slecht zijn") bepaalde de kan tonrechter de boeten op respectie velijk f 50 en f 75 („Ik doet dit al leen in het belang van uw gezin") doch verhoogde daarentegen de hechtenisstraf tot vier weken. .Bedenk wel. dat u als u binnen 2 Jaar weer achter het stuur van uw auto wordt gesnapt, u onherroepelijk vier weken moet gaan „zitten", zo waarschuwde hij verdachte tot slot van de zaak doende op 't stuur". Aldus verklaar de 'n 20-Jarige automonteu rin Lei den het feit. dat hij in de avond van de 1ste oktober Jl. met zijn auto op de Rijndijk de linkerrijbaan was op gereden. Dit had tot gevolg, dat zijn auto een tegenligger raakte en beide auto's in de wegberm belandden. Gezien de ernst van het feit („wat verdachte op de drukke verkeers weg deed was zeer onverantwoorde lijk") eiste de officier zowel een geldboete van f 70 subs. 7 dagen als Examen HJBS-a LEIDEN Voor het examen HBS a zijn aan de Rembrandtsoholenge- meensohap geslaagd: J. M. Akker man Leitien, P. van Barneveld Voor schoten, R. J. van Barneveld Oegst- geest, R. J. van Beek Leiden, I. M A. Boerman Leiderdorp, E. A. Delfos Heemstede, A. van der Laan, J. M. E. Ladan Lelden, A. Lagerweij Lei derdorp, P. Michels Leiden, M. J. Prins Leiderdorp, R. J. P. Schnei der Alphen a. d. Rijn, C. K. Smit, M. Thöenes. P. R. Zwart, M. van de Bos Leiden. R. L. Braamskamp Leiderdorp. D. J. A. Pieren. R. I. L. Leeflang, E. van Mastrigt, A. Nobel, D. A Paes. H. P. Poots Leiden. M A. M. Riebeek Heemstede, J. Rijns- burger Leiderdorp, J. C. Schender- ling Lelden, R. B. Schieman Leider dorp, R. Stegehuis Leiden. de onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. „Ik kon al enkele maanden niet rijden, omdat m'n auto onbruikbaar was geworden en ik nog geen andere kon kopen", zo pleitte verdachte in direct" voor het behoud van zijn rij bewijs. Hij kwam er mede daarom dit maal met een voorwaardelijke in trekking en de gevraagde boete af. De middagzitting van kantonrech ter, mr. W. de Koning, kenmerkte zich door de vele snelheidsovertre ders, die moesten worden berecht. Het merendeel lanceerde een „gel dig" excuus voor hun „race neiging". Het opmerkelijkste excuus droeg een 36-jarige Jachthaven exploitant uit Leiden aan „Tk reed (op de Churchilllaan) inderdaad 76 km/u, dus 26 km/u te hard. Maar dat kwam, omdat ik door familie omstandigheden zeer geëmotioneerd was en daardoor niet op de snel heidsmeter lette". De kantonrechter reageerde prompt met de opmer king: „U bent al vaker veroordeeld wegens te hard rijden. Welk excuus had u de vorige keren?". Hierop bleef verdachte het antwoord schul dig. „Als emoties u inderdaad parten speelden, had u er beter aan gedaan uw auto niet te gebruiken", wees de officier verdachte terecht en eiste daarna een boete van f 100 subs. 10. dagen. De kantonrechter liet het dit maal nog bij f 80. ADVERTENTIE li bóft als u van vis houdt Gepaneerde scholfilets met amandelen en kappertjes De scholfilets 500 gr.) inwrijven met wat zout, door een losgeklopt ei en paneermeel halen en in boter goudbruin bakken. Bruin 1 2 eetlepels geschaafde amandelen even in de braadboter en giet boter en amandelen over de vis. Voeg er wat kappertjes bij. rsflVi"'1 Garneer de schotel met schijfjes citroen. Vis houdt fit

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3