LEIDSCH DAGBLAD Grofsmederij: 150 man weg LEIDEN EIST GELD VOOR WELZIJNSZORG vandaag Snoep grote boosdoener ACTIVITEITEN WORDEN INGEKROMPEN 'ELLE CRITIEK ^KV- 30ND OP CVP LEIDSCH DAGBLAD Minder ongelukken op de Nederlandse wegen pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 MEI 1972 No- 33720 fecteur: G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singei L belden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Lfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling^giro 57055, losse nummers f o^o Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) tNHEM De voorzitter van de ÏK V-bouw-en houtbond heeft gis- leren op een bondsraadsvergade- ling in Arnhem een felle aanval tedaan op de KVP. De kritiek •ichtte zich op het feit dat de frootste regeringspartij zo'n bij- C>nder gereserveerde houding eeft aangenomen ten opzichte van le vorige week gepubliceerde nota ran de drie vakcentrales over het irbeidsvoorwaardenbeleid in 1973. e KVP speelt de beschamende en rernederende rol van waterdrager foor de WD en voor de buiten- ja riem en taire economische mach- ien. De KVP en ook andere rege ringspartijen zijn niet in staat een |eïnspireerd beleid te voeren te- [enover de prijzenmakers. Deze aatsten hebben zonder veel scru- mles de prijzen de afgelopen Ja- fen omhoog gestuwd in een om- fang zoals die nog nooit is voor rekomen", aldus de heer Brouwer, juist van deze kant, zei""hij, zijn (- gesteund door de VVD en de werkgevers grote bezwaren geuit legen de nota van tie vakcentra les. „Zij verdenken de vakbewe ging er van, geen reëel offer te rillen brengen om de economische (ituatie te verbeteren". Het stand punt van de VVD bevreemdt de peer Brouwer niet, „want deze partij is de beste barometer voor ie stemming en mening van de buitenparlementaire economische nachten, de werkgevers. De WD loopt soms zelfs harder dan de werkgevers om de vakbeweging te lijf te gaan". m aanzien van de zorgwekkende jituatie in de bouwnijverheid tnerkte de heer Brouwer tenslotte pp, dat de regering de bouwnijver heid altijd gebruikt als correctie- (actor op haar beleid. Dp het ogenblik zijn 23.000 bouw vakkers werkloos. „We zien aan- :omen dat de prognoses van het Centraal Bureau voor de Statistiek, /e met een permanent aantal verklozen in de bouw van 25.000 e kening moeten houden, aan de •ptimistische kant zijn", aldus de Brouwer. [EER ZON )e Bilt verwacht van vanavond tot irgenavond: eidelijk minder buien en morgen iral aan de kust flinke zonnige loden. Tot overwegend matig af- nende wind uit west tot noordwest, nima ongeveer 9 graden, maxima irgen omstreeks 16 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 31 MEI op: 4.27 uur; onder: 20.49 uur. in op 23.46 uur; onder: 6.49 u. ogwater te Katwijk te 5.01 en r. Laagwater te 0.56 en 13.13 16 PAGINA'S Na schooltandverzorging niets UTRECHT (ANP) Het blijvend effect van schooltandverzorging is slechts gering. By een onderzoek naar de gebitstoestand van 1500 re- cru ten. direct by opkomst in mili taire dienst, bleek geen enkel van hen een volkomen gaaf gebit te heb ben. Er kon geen verschil worden ge constateerd tussen recruten, die vroe ger door een school tan darts waren behandeld en hen bij wie dit niet was gebeurd. In beide groepen was in ruim 70 procent van de gevallen de gezondheid van het gebit slecht of onvoldoende. Tot deze conclusie komt dr. H. Kalsbeek in een onderzoek, waarop hij vanmiddag aan de rijksuniversi teit te Utrecht is gepromoveerd. Ge middeld hadden de recruten twaalf vullingen en elf gaatjes, terwijl twee drie tanden en kiezen ontbraken. Drie procent van de groep miste reeds alle tanden en kiezen in de bovenkaak en ruim één procent had geen enkele tand of kies. Schooltandverzorging bleek op de gewoonte de tanden te poetsen, wei- nog invloed te hebben, terwijl voorts geen invloed op het snoepgebruik Ter kennismaking: her 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 14 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. kon worden geconstateerd. Ongeacht het milieu waaruit de recruten af komstig waren, bleek de gezondheids toestand van het gebit slecht te zijn. Dr. Kalsbeek veronderstelde, dat het geringe blijvende effect van de schooltandverzorging enerzijds te wijten is aan een gebrek aan doel treffende voorlichting omtrent voe dingsgewoonten en anderzijds aan de onvoldoende tandheelkundige verzor ging na het basisonderwijs. Bij de meesten gaat de gebitstoestand daar om snel achteruit na het twaalfde Jaar. Snoepen blijkt hierbij een belang rijkere rol te spelen dan het tanden poetsen. Tegen de verwachting in, aldus dr. Kalsbeek, bleken de recru ten, die geregeld tandenpoetsten en bij wie de gebitshygiëne als goed werd beoordeeld, bijna evenveel caries te vertonen als recruten die weinig poetsten en een slechte mondhygiëne hadden. Tandenpoetsen is alleen van belang voor het tandvlees. Ook de literatuur over dit onderwerp geeft aan dat tandenpoetsen caries niet zal voorkomen. Snoepen is de grote boosdoener, aldus dr. Kalsbeek. In het Londense Syon Park is gisteren door liefhebbers het militaire gebeuren de slag van Newmarket in 1864 tijdens de Amerikaanse burgeroorlog gereconstrueerd. De slag iverd oor- sponkelijk gewonnen door de zuidelijke troepen. Rijksweg 26: gevaarlijk DRIEBERGEN Rijksweg 26 tussen het verkeersplein Ou denrijn en de Lekbrug is het gevaarlijkste weggedeelte van Nederland. Het aantal aanrij dingen op dit bijna acht kilo meter lange stuk weg steeg vo rig Jaar met 33 procent. Dit blijkt uit de cijfers van de al gemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen (,4e witte Porsches"). Het totale aantal ongelukken op de Nederlandse wegen liep overigens iets terug. Volgens de rijkspolitie is dit waarschijn lijk te danken aan het mooie weer van vorig Jaar. Deson danks vielen er alleen al in de vakantiemaanden juni, Juli en augustus 869 doden in het ver keer en 20.245 gewonden. De dalende ongevallenlijn op de Nederlandse wegen steekt erg scherp af bij die van de West- duitse Autobahnen. Daar nam het aantal botsingen met 7,8 pet toe, terwijl het aantal doden met tien procent steeg tot 1040. He aantal gewonden bedroeg ruim 28.000. Veilig Verkeer Ne derland (WN) meent dat de da ling op de Nederlandse wegen verband houdt met het feit, dat in de spitsuren de capaciteit van veel wegen ontoereikend is. „Een tjokvolle weg waar het verkeer vrijwel in een file staat ls veiliger dan een half volle weg waar het hollen of stil staan is met de gebruikelijke kop-staart botsingen" zegt WN. Opmerkelijk is, dat de jongere rijders ongeveer 85.000 acht tien- en negentien jarigen slagen Jaarlijks voor hun rij-examen dikwijls bij ongelukken zijn betrokken. In 1969 was 29 procent van de automobilisten, die bij botsin gen waren betrokken jongen dan 25 jaar. Vooral in het vakantie verkeer komen de hardrijdende maar onervaren jonge „bravourrijders" in botsing met de rustig aan rijdende vakantie ganger. LEIDEN Bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij zullen in de tweede helft van 1972 ongeveer 150 werknemers moeten afvloeien. De directie van het bedryf heeft vanmorgen aan de werknemers mee gedeeld, dat zij heeft besloten tot een belangryke inkrimping van de be drijfsactiviteit. De ontslagen zullen voornamelijk gaan vallen onder het personeel dat werkzaam is aan de produktie van zwaardere scheepskettingen, de ma trijsafdeling, de machinefabriek en de constructiewerkplaats. Voorts zal het administratief en technisch per soneel in sterkte moeten afnemen. Hoogovens Deze personeelsinkrimping staat los in de eind 1972 te verwachten be ëindiging van gieterij-werkzaamhe den voor het maken van blokvormen de Hoogovens in IJmuiden, waarbij volgens de directie nu nog ongeveer 130 werknemers zijn betrok ken. Hoogovens heeft een aantal Jaren geleden een contract voor vijf jaar 6sloten met de fabriek voor het le- van zgn. blokvormen. Voor de fabricage daarvan heeft de fabriek veel investeringen gedaan. Hoogovens zal die fabricage nu op eigen terrein zelf ter hand gaan nemen. Samenwerking De vanmorgen aangekondigde per soneelsinkrimping is volgens de di rectie sterk afhankelijk van de gelijkheden tot samenwerking met andere bedrijven. Daarover zijn be sprekingen gaande met buitenlandse ondernemingen. De directie verwacht binnenkort te kunnen meedelen of deze onderhandelingen al dan niet zullen worden voortgezet. Ook wanneer er samenwerking of overname mogelijk blijkt, zullen echter ontslagen vallen. In samenwerking met de vakbon den zal op zo kort mogelijke termijn mededeling worden gedaan aai getroffen werknemers. Vakbonden Gisteren heeft de directie haar be sluit aan de vakbonden meegedeeld. De vakbonden hebben bekend ge maakt, dat ook de teruggang va conjunctuur als oorzaak van de in krimping is genoemd. Zij zijn echter van mening, dat de huidige situatie bij de Grofsmederij vrijwel uitslui tend te wijten is aan structurele zaken binnen het bedrijf, veroorzaakt door het m het verleden gevoerde beleid. De huidige conjuncturele om standigheden hebben volgens de vak banden slechts het laatste duwtje ge geven. De Grofsmederij heeft in totaal ongeveer vijfhonderd werknemers. In het bedrijf worden behalve anker kettingen om. scheepsankers ge maakt. Nieuwe Koeos De nieuwe pre mier van Taiwan, Tsjiang Tsjing- Koeos, zoon van maarschalk Tsjang Kai-Sjek, heeft op Taiwan geboren Chinezen een verrassend groot aan deel in zijn nieuwe regering gege ven. Er zijn nu vier ministers, on der wie één vice-premier, die op dit eiland geboren zijn tegen één minister (van Binnenlandse Zaken) in het vorige kabinet. De premier heeft voorts de voorzitter van d< provinciale assemblee, Sjieh Toeng- Ming, die eveneens op Taiwan gebo ren is, benoemd tot gouverneur de provincie Taiwan. 9 Gisteravond is de Leidse raad weer bijeen geweest. Het was als vanouds, zegt onze raadsverslag- gever. Er werd veel gepraat, maar moeizaam besloten. Natuurlijk kwam ook de problematiek van de binnenstad ter tafel, waarin wet houder Kret (foto) centraal staat. Hü verzekerde, dat de Bree- straat niet van de ene dag op de andere dicht zal zyn PAGINA LEIDEN „Citroentje met suiker" wordt het klapstuk van het komende tele visieseizoen PAGINA 5 Zowel Lanser (CNV) als minister Boersma van Sociale Zaken heb ben nogal wat krietiek op poli tieke leiders PAGINA T Kissinger beweert, dat Nixon In Rusland het onderste uit de kan heeft weten te halen PAGINA BUITENLAND Natuurlijk staat de sport voor het overgrote deel in het teken van de beslissende ontmoeting tussen Ajax en Inter SPORTPAGINA'S LEIDEN Een flink deel van de Leidse raad deelt de mening van "de bevolking", dat haar actie ter ondersteuning van de druk op "Den Haag" door burgemeester en wethouders met kil wantrouwen is ontvangen. In een door raadsleden van PSP. CPN, PvdA en D '66 in gediende motie wordt van het col lege geëist, dat het voortaan der gelijke acties steunt. De motie is vannacht blijven lig gen, omdat over enen nog maar 28 van de 39 raadsleden aanwezig waren en de stemmen over de mo tie staakten. Die komt in de ver gadering van volgende week maan dag opnieuw in stemming en zal dan wel worden afgestemd, om dat de meeste raadsleden weg wa ren uit de fracties, die het college steunen. In de oppositie is geen eenstemmigheid, want de socials- ten Van Aken en Van Ba ar en stemden tegen. Een volle publieke tribune maak te de bespreking van de procedure over de door een aantal instellin gen ingediende open brief met be trekking tot de gemeentebegroting mee. Die aanwezigen vertegen woordigden als het ware de 11.556 Leidenaars, die de actie tegen het schrappen van uitgaven ten bate van welzijnszorg ondertekenden. Alleen de procedure kwam ter sprake, want de brief wordt opge nomen in de beschouwingen over de bepaling van de strategie ten op zichte van "Den Haag" (de minis ter van Binnenlandse Zaken heeft het begrotingstekort van ruim f 12 miljoen tot de helft terugge bracht). Die bepaling van de stra tegie was gistermiddag onderwerp van gesprek in een vergadering van de raadscommissies voor al gemeen bestuurlijke aangele genheden en voor financiën. Beraadslagingen in B. en W hebben ertoe geleid, dat een plan is opgesteld van actie voor de ver dere onderhandelingen met Den Haag, waar de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Fina nciën 6terk afwijzend staan tegen over die voorzieningen, die vol gens het gemeentebestuur absoluut noodzakelijk zijn voor de verbete ring van het leefklimaat en voor de versterking van de maatschappelij ke structuur in Leiden. Uitgangspunt van dit plan is, dat alsnog goedkeuring moet worden verkregen voor; uitbreiding van het werk van de schooladviesdienst, subsidiering van wijkcomité's en kinderdagverblijven, verlening of verhoging van sub sidies voor de telefonische hulp dienst SOS. het Juridisch adviesbu reau, de stichting Release, de mu ziekverenigingen, de bouw van club lokalen en sportvoorzieningen voor de Jeugd. Daarnaast verlangen B. en W. ook duidelijke toezeggingen van Den Haag voor de onbelemmerde uitvoering van de plannen voor renovatie en herstel van de bin nenstad, verbetering van het open baar vervoer en verbetering van de sportaccommodaties met een zwembad voorop. Zie verder pagina LEIDEN. (9ud ^ïiteuwA Bij den gemeenteraad te Zaandam is ingekomen een verzoek tot toelating van meisjes op de Hoogere Bur gerschool; voor drie vrouwe lijke leerlingen wordt plaat sing verzocht. Het voortdurend stijgen van den prijs der landerij en in Zwollerkerspel en om geving begint toch alle ver beelding te boven te gaan. Nog onlangs kocht mevr. de wed. B., onder Zwolle, een kampje land, iets meer dan 1 hectare groot, voor bijna f 5000. Dit was nu wel eenigs- zins een bijzonder geval, om dat dat stukje land aan haar buiten grensde en zij er dus gaarne eigenares van wilde zijn, maar voor goed land begint men aan prijzen van f3200 f3500 per hectare reeds gewend te worden. Vandaag 50 jaar geleden: Te Washington is het Lin coln-monument overgedra gen aan president Har ding. Dit monument is een geschenk van den staat Vir- ginië aan de natie. Het heeft den vorm gekregen van een prachtig en tempel in Griek- schen stijl. Oud-president Taft, die de groote officiële rede hield, vestigde er de aandacht op, dat de invloed van Lincoln zich had uitge breid tot alle hoeken der aar de. Sedert den oorlog is er een euvel ontstaan, dat voor zee vogels en zeevisch doodelijk dreigt te worden. Het zijn de ieelen van het zeeoppervlak, die met olie bedekt zijn, het geen men aanvankelijk toe schreef aan getorpedeerde schepen en duikboten. Ge bleken is echter, dat die olie afkomstig is van schepen, die leeggepompt worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1