ONVERWACHTE STEUN VAN VATIC A AN VOOR FRANCO OFFICIËLE TAK VAN IRA STAAKT WAPENGEWELD Geestelijken worden nu toch vervolgd Nieuw kerkverband spoedig op komst Boete geeist voor naaktlopen op strand BUSBANEN VANAVOND IN COMMISSIE Diamanten ec/ityx/aj W. van Joolingen Aannemer reed in een wrak Spanning bij de politie groeit DINSDAG 30 MEI Door Robbert Bosschart r (Van onze correspondent) BARCELONA Sinds de algemene vergadering van de Spaanse bisschoppenconferentie in maart, toen de conserva tieven veel prestige verloren en in het bestuur van de Spaanse kerk werden vervangen door gematigde of vooruitstrevende prelaten, kan het regime van generaal Franco nog maar op bitter weinig kerkelijke steun rekenen voor het optreden van politie en rechtbanken tegen de politieke oppositie. De grote meerderheid van de bis schoppen weigert het regime nog de kerkelijke zegen te geven, die Jaren lang zijn morele rechtvaardiging vormde. Van de preekstoel klinken geen aanmaningen meer aan het volk om braai te werken en zich al le gevaarlijke, marxistische of libe rale ideeën uit het hoofd te zetten en heel wat arbeidersleiders vinden steun of raad in de pastorie. Maar generaal Franco denkt er niet over om deze ontwikkeling als een teken des tijds te beschouwen en ongestoord voort te laten gaan. In zijn laatste nieuwjaarsrede sprak hij de veelzeggende, dreigende zin uit dat de staat „niet met gekruiste armen zou toelaten" dat de geeste lijken buiten him boekje zouden gaan door zioh in de politiek te mengen. Het komt steeds vaker voor dat priesters aangeklaagd en ver oordeeld worden wegens deelname aam "illegale activiteiten". Maar vol gens het concordaat heeft de Spaan se regering de toestemming nodig van de kerkelijke overheid om te kunnen optreden tegen geestelijken die van overtredingen verdacht wor den. Dit betekent (en dat gebeurde tot voor kort regelmatig) dat de bis schop toestemming moest geven (en gaf) voor de aanhouding van pries ters, voor huiszoekingen in de pas torie, voor het opbreken van „ille gale" bijeenkomsten in kerken of pa rochiegebouwen en voor gerechte lijke vervolging van geestelijken. Maar steeds minder bisschoppen zijn nog bereid dergelijke toestemmingen te geven. Steun voor Madrid Nu doet zich het eigenaardige ge val voor dat het regime de hulp, die het niet meer van de eigen bisschop pen krijgt, elders vindt en wel bij in stanties die zich tegenover de open bare mening dikwijls van het Spaan se regime hebben gedistantieerd. De zer dagen kwam er namelijk onver wachte steun voor Madrid uit het Vaticaan en uit Parijs: de toestem ming voor de gerechtelijke vervol ging van een Baskische geestelijke die door zijn bisschop was gewei gerd werd verleend door het Va ticaan en de Franse regering trok de verblijfsvergunning in van enke le Catalaanse monniken, die op de Franse hellingen van de Pyre neeën sociaal werk verrichtten. De betrokken BasJkischie pastoor, Felix Vergara uit Eibar, kwam ja nuari in het nieuws vanwege de ont voering van de industrieel Zabala door de Baskische terroristenorgani- s-a-tie ETA. In ruil voor zijn vrij lating eiste dez»e dat de fabriek van Zabala zou toegeven aan de eisen van haar arbeiders, die een tijd lang in staking waren geweest. De politie beschuldigde pater Vergara ervan zich in deze affaire te hebben ge mengd en hij werd met een dozijn „oproerkraaiers" van de fabriek ge vangen genomen. Pastoor achter tralies Spoedig bleek dat zij allen niets met de ontvoering van doen hadden en men moest hen vrijlaten. Maar weinige dagen later verdween de pastoor opnieuw en ditmaal defini tief, achter de tralies. De politie had hem ondervraagd over een speciaal fonds, dat hij vergaarde. De pastoor gaf onomwonden toe dat dit bedoeld was om de politieke gevangenen en werkloze arbeiders van zijn parochie te helpen. Dit is in Spanje natuurlijk onge hoord en ten strengste verboden, en dus wilde men een proces tegen de pastoor aangespannen», maar zijn bis schop weigerde toestemming te ver lenen. Daarop diende de Spaanse re gering via de nuntius in Madrid een aanvraag in bij het Vaticaan en deze werd tot niet geringe verrassing in Spanje dezer dagen gegeven. In het tweede geval gaat het om drie monniken van het Benedictijner klooster van Montserrat nabij Bar celona (dat er sinds jaar en dag door het regime van beschuldigd wordt een bolwerk te zijn /an het Cata laanse separatisme). Enige tijd ge leden ontving de abt van Montser rat een verzoek van de aot van i e- rinis (in de Franse Pyreneeën) die er niet in was geslaagd om onder zijn landgenoten enkele geestelijken te vinden om het verlaten klooster van St.-Michel de Cuxa (nabij Pra- des) te doen herleven. Montserrat zond niet alleen drie monniken, maar betaalde ook de rekeningen voor het herstel van dit klooster dat geheel vervallen was. Het „monnikenwerk" om van de ruïnes weer een kiooster te maken, de braakliggende giond weer tot een vruchtbare tuin om te vormen en de religieuze diensten voor de omwo- 1 nende Catalanen weer in eer te her stellen, liet de drie Spanjaarden des ondanks nog tijd en energie om ook een sociaal apostolaat te verrichten. Zij stelden onder anderen een mu ziekfestival „Pau Casals" in, waar door zij een grote vriendschap kre gen met de grootmeester die van Prades één van zijn ballingsoorden heeft gemaakt en waren de drijfveer voor een "Association cuTburelle de St.-Michel de Cuxa". De bisschop van Perpignan. mgr. L'Heureux, was met recht gelukkig. Valse beschuldigingen Zo echter niet de politieke politie aan weerszijden van de grens, die het klooster van Cuxa als een ge vaarlijk knooppunt begon te beschou wen omdat de Spaanse monniken vaak bijeenkomsten hadden met Ca talaanse jongelingen /an wie som migen „gevaarlijke" vooruitstreven de denkbeelden aan oe dag legden. Het kwam zelfs zover, dat er in de Franse pers beschuldigingen ver schenen dat de Spaanse monniken „revolutionaire technieken" onder wezen. Dit werd door de abt van Montserrat, dom Casia Just, in een brief aan „Le Figaro" ontzenuwd. „Die beschuldigingen zijn vals", zo schreef hij: „Deze monm:kn beper ken zich tot het prediken van het evangelie, dat ons niet toestaat in te dommelen temidden van een maat schappij die de slaaf is geworden van het geld, het gemak en het ego isme". Het blijkt dat de woorden van de abt niet tot het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken doordron gen, want dezer dagen werd de ver blijfsvergunning van twee d»r mon niken geheel ingetrokken, terwijl de derde, die normaal ien vergunning voor 3 jaren had gekregen, ditmaal slechts voor drie maanden toestem ming kreeg, hetgeen een onmisken bare aankondiging tot vei-reic bete kent. De Franse ambassadeur «n Ma drid heeft nu verschillende brieven over deze zaak ontvangen, waarin er o.a. op gewezen wordt dat Juist het klooster van Montserrat in de laatste wereldoorlog een toevluchtsoord was voor Fransen, die door de nazi's werden achtervolgd. Het politiek ge heugen van Parijs schijnt nogal kort te zijn APELDOORN (ANP) De Ge- ref. Kerken (vrijgemaakt buiten verband), die zich enige jaren ge leden in een apart verbond hebben verenigd na een conflict in de Ge- ref. Kerk (vrijgemaakt) hebben Apeldoorn besloten zich zo spoedig mogelijk als nieuw kerkverband bij de regering te presenteren. Men zal zich ook bezinnen op de naam van de kerken. Het nieuwe kerkverbaa i wil zich ook bezig gaan houden met de pas torale verzorging van de militairen. Men kwam nog niet tot een oplos sing over de kwestie waar de pre dikanten van het nieuwe kerkver band zullen moeten worden opge leid. Er was een voorstel van de kerken van Bunschoten, Spa kenburg en Breukelen dat men er op zou aandringen dat de aanstaan de predikanten zouden gaan stude ren aan de theologische hogeschool van de Chr. Geref. Kerken in Apel doorn. De betrokken commissie had op zichzelf ook grote voorkeur voor de school in Apeldoorn maar meen- wel dat men er rekening mee DUBLIN (Reuter, AFP) De "officiële" vleugel van het ondergrondse Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zijn offensieve militaire acties in Noord-Ierland voor onbepaalde tijd gestaakt. De "officials" zullen zich van nu af beperken tot de verdediging van de katholieke wijken van Belfast en Lon donderry. maandagavond bekendgemaakt. De meer militante "voorlopige" IRA- vleugel sluit zich niet bü het ini tiatief aan. Het "bestand van onbeperkte duur", zoals het genoemd werd, volgt op de vredescampagne die deze week door katholieken in Ulster met name huisvrouwen in Londonderry is ontketend. In de korte verklaring uit Dublin staat dat het besluit is genomen wegens "het toenemend ge vaar van sektarisch conflict" in Noord-Ierland. Een woordvoerder van de "offi cials" in Belfast bevestigde het be sluit maar onderstreepte dat zijn vleugel "zich het recht voorbehoudt de wapens op te nemen uit zelfverde diging, bijvoorbeeld in geval van aanvallen van het leger of van sek tariërs". De "provisionelen" hebben van hun kant herhaald dat zü htm voorwaarden hebben voldaan, zoals amnestie voor alle politieke gevange nen en terugtrekking van alle Britse troepen uit Ulster. Het door Sinn Fein in Dublin be- keudgemaakte bestandsbesluit is ge nomen op voorstel van het bestuur van de verboden) "republikeinse clubs" in Ulster een politieke or- ganfcatie die de vereniging van de provincie en de Ierse republiek voor staat. Deze clubs bestempelen in htm verklaring de stopzetting der vijan delijkheden als "een geweldige gele genheid voor ons om de sektarische burgeroorlog te verhinderen die de provisionele IRA met haar campagne van bomaanslagen dreigt uit te lok ken". Zij spraken de overtuiging uit dat alleen besprekingen tussen de Ieren onderling resultaat kunnen afwerpen, en verzochten "afgevaar digden vande protestantse bevol- AMSTERDAM Twee naturis ten, die vorig Jaar augustus naakt op het strand van Callantsoog heb ben gelopen, hoorden gisteren tn hoger beroep voor het Amsterdam se gerechtshof ieder een boete van twintig gulden tegen zich eisen. De Alkmaarse rechtbank had de 51-Jarlge fotografe mevr. N. M. Q. en de 29-Jarige reclasseringsambte- naar A. H. W. december vorig Jaar vrijgesproken. Toen was tegen hen eveneens twintig gulden geëist. Algemeen wordt deze zaak be schouwd als een proefproces. Ver wacht wordt dan ook dat, hoe de uitspraak van het Amsterdamse hof ook uit zal vallen, tegen het vonnis van het hof in beroep zal worden gegaan bij de Hoge Raad. De procureur-generaal bü het hof merkte gisteren op dat het de vraag is of het naakt op een stil stuk strand lopen nog wel strafbaar is. "De bedoeling van artikel 239 van het wetboek van strafrecht (openbare schennis van de eerbaar heid) is geweest om te verhinderen dat iemand wordt geschokt in zün normaal ontwikkelde schaamtege voel". "Nu wordt men in de huidige tijd niet zo gauw meer geschokt. Misschien is het wenselijk te over wegen of de wet niet zodanig kan worden veranderd dat delen van het strand voor naturisme worden vrijgegeven", aldus de procureur-ge neraal. Uitspraak 12 Juni. kingjgroep deze voorstellen ernstig te overwegen" Intussen lieten de "provisionals" gisteravond weten, dat zij alleen dan hun mlitaire acties zullen staken, als de Britse autoriteiten hun reeds la rug gestelde eisen inwilligen. In Belfast verzekerde een woordvoerder van de "provisionals", dat er "niets zal veranderen". Waarnemers zü'n echiter van oordeel, dat de "provi sionals" door het bestand van het "officiële IRA onder druk zullen ko men om hetzelfde te doen. LEIDEN De commissie stads ontwikkeling zal vanavond om 8 uur od kamer 263 van het stadhuis bij eenkomen in openbare vergadering. Od de agenda staan o.m. de speel - gelegenheden in diverse straten en schetsontwerpen voor busbanen in de binnenstad. Donderdag a.s. komt ln kamer 204 de commissie volkshuisvesting en openbare werken büeen. Aan de orde komen dan o.m. een verzoek voor een urgentiesche ma voor de verbetering van de openbare straat verlichting in de woonwijken: een verzoek aan de mi nister van Binnenlandse Zaken om geld te mogen uitgeven voor het verbeteren van de infrastructuur van oude woonwijken. Op de agenda staat voorts de aanleg van de rio lering in de buurt van de Tromp- straat-Zijlsingel, en de opslag van oude metalen e.d. door de fa. Gij- zenij langs de Zijl. Ter sprake komt hovendien de uitslag van de open bare aanbesteding van de reconstruc tie van het kruispunt Wassenaarse- weg-Rijnsburgerweg en de Wassenaar seweg, en van de aanbesteding voor het vernieuwe van de walmuur langs de Oude Vest tussen de Mare- brug en de Janvossenbrug. Onder werp van gesprek is daarnaast de lozing van bedrijfsafvalwater door de NV Chroomindustrie, de uitvoe ring van enige bouwkundige voor zieningen i.vm. de reorganisa tie van de secretarie, en een aan vullend krediet voor de aanleg van openbare straatverlichting van het gedeelte van de noord-zuidverbin- ding tussen de Oude Rijn en de Langegracht. moest houden dat verschillende studenten nu ook aan de universi teiten studeren. De commissie stelde voor een raad van toezicht te be noemen die de begeleiders van de ze studenten zouden kunnen acti veren en met hen het werk zouden kunnen plannen. Er bleken zulke verschillen over deze zaak te zijn dat men in de huidige impasse geen beslissing kon nemen. Besla ten werd volgend jaar deze zaak nader te bekijken. In een discus sie werd ervoor gewaarschuwd om aan universiteiten te stuleren waar de nieuwe theologie wordt wezen. Dit werd „büzonder i lijk" genoemd. Dominee Smouter drong er op aan", studenten ook enige jaren inj aanvragen van zendtüd voor buitenland zouden gaan stud Dominee J. D. Janse voelde een eigen instituut dat de ople zou kunnen verzorgen. Men lj evenmin tot een besluit inzak* dio en televisie. Hiermee zal moeten worden tot men zich b overheid gerepresenteerd heeft. 18 BOSKOOP Het feit, dat tijdens de hevige stormen van de afgelopen dagen twee kolos sale bomen langs de Goudse Rij weg 't hebben begeven en dwars op de weg zijn terecht gekomen, is voor enkele bewoners van de Goudse Rijweg aanleiding ge weest een waarschuwing aan 'n van de bomen te bevestigen. (Foto Will Dijkman). LEIDEN Een 52-jarige aanne mer uit Hazerswoude kan niet zeg gen, dat de Leidse kantonrechter hem niet nadrukkelyk en duidelyk waarschuwde voor de gevolgen van zün hardnekkigheid. De aannemer stond terecht, omdat hy rondreed in een „auto", waarvan alle kokers en balken alsmede de bo dem op tal van plaatsen volkomen doorgeroest waren. „Dat dit vehikel niet uit elkaar is gevallen mag te recht een wonder worden genoemd", merkte de kantonrechter dan ver wonderd op. „Hü reed toch nog best", alsdus verdachtes „excuus". De officier kwam tot de slotsom, dat het „vehikel" een groot gevaar op de weg had betekend. Zy eiste daarom naast een totale geldboete van f. 100,- subs. 10 dagen de vernie tiging van rükswege van het in be slaggenomen „voertuig". „Neemt u my die auto toch niet af. Hü is my zo dierbaar geworden, dat ik hem zelf wil slopen en de nog goede onderdelen wil bewaren", zo reageerde verdachte op de eis tot ge- rechtelüke vernietiging van zün eigendom. „Bedenk u wel, dat ik u een veel hogere boete moet opleggen als ik u die auto terug laat geven. U verliest dan namelük niet de sloup- waarde", waarschuwde de kanton rechter verdachte op niet mis te ver stane wüze voor de gevolgen van diens verzoek. Verdachte hield des ondanks „voet bü stuk" en herhaalde zün verzoek. Het rechterlük vonnis werd: teruggave van de auto en een geldboete van f. 500,- subs. 50 dagen. „Dat is wel heel veel", protesteerde verdachte. „Absoluut niet". Dat is het Juiste bedrag in zo'n geval", luidde het rechterlük bescheid. Bromfietser krijgt geen voorrang WASSENAAR Een auto, die gis termiddag vanuit de Raaphorstlaan de Rijkstraatweg overstak naar de Houtlaan kwam daarbij in botsing met een bromfietser, die vanuit de richting Leiden naar Den Haag reed. De Haagse bromfietser, die geen voorrang kreeg van de Wassenaarse autobestuurder sloeg met zijn hoofd tegen hetwegdek. Hij is met waar schijnlijk een schedelbasisfractuur. naar de Ursulakliniek gebracht. LEIDEN "Ik was onderwijzer", zegt de 85-Jarige heer W. van Joo- llngen, "en ilk ging met de broers van mijn vrouw om, die waren ook onderwijzer. Zo ben ik met haar in contact gekomen en werd de oudste dochter van de famiOie mijn vrouw.' Dat gebeurde in Puttershoek. Van daag precies 60 jaar geleden. Afge lopen zondag hebben de burgemees ter en mevrouw Vis het diamanten bruidspaar een bezoek gebracht. De heer van Joolingen is vele ja ren onderwijzer geweest, in Ridder- veld, in Lopik en in Leiden. "In Lo- pik ben ik 28 jaar hoofd van de Protestants Christelijke Lagere school geweest. Toen we 28 jaar ge leden in Leiden kwamen wonen heb ik nog veel tijdelijk dienst gedaan bij het onderwijs. Als hoofd van de school in de Leidse Hout, op de Hooglandse Kerkgracht, in Leider dorp, Voorhout, Koudekerk, Hazers woude. Tot dat het niet meer mocht omdat ik 70 werd". Het diamanten echtpaar woont in bij hun jongste zoon en zijn vrouw. "We hebben drie zoons", vertelt de bruidegom, "maar de oudste is over leden toen hij 21 Jaar was. Verder hebben we zeven kleinkinderen waarvan de oudste al getrouwd is". De bruidegom, lang en statig van gestalte is geboren in Waarden (nu Driebruggen geheten, Zuid-Hol land) en heeft veel aan politiek ge daan: "Ik ben voorzitter geweest van de AR kiesverenigingen in Lei den, in Ridderkerk en in Lopik. Ik heb nog twee deputaten-vergade- rmgen meegemaakt waar Abraham Kuyper voorzitter was". Daarnaast heeft hij veel gedaan in het kerkelijk leven. In Leiden was hij ouderling van de Geref. Ge meente en nog steeds zit hij in het kerkelijk werk. "Ook heb ik in de vakbeweging gezeten", gaat hij ver der, "van de arbeiders maar ook van de onderwijzers. Ik heb nu een volkstuintje. En ik ga nog elke week op de fiets een tas boeken ha- Spion ontdekt De regering van Urugay heeft een spion voor de Tu- pamaros ontdekt in het bureau van de Nationale Inlichtingen dienst, speciaal belast met de bestrijding van de guerillastrljders. De officier werd geïdentificeerd als de luite nant van de politie Miguel Angel Benitez Segovia, 28 Jaar. Hij zal voor een militaire rechtbank te recht staan. Stuttgart wapent zich In Stutt gart zijn gisteren onder strenge ge heimhouding maatregelen genomen om de 600.000 inwoners te bescher men tegen bomdreigingen van de zijde van de links-extremistische Ba ader-Meinhof-groep. Na een vergadering achter geslo ten deuren over de kwestie, ver klaarde premier Filbinger van Ba- den-Würtemberg dat rnen geen aan wijzingen heeft dat deze dreigingen serieus zijn bedoeld, maar evenmin dat ze niet ernstig gemeend zijn. ui len voor mijn vrouw. Ze leest o. Ikzelf kijk veel televisie". En met een lachend gezicht fa heb tegen de burgemeester g(_F dat ik zó blij ben dat er tehb-a zijn voor oude lieden. Maar ikL nog blijer dat we hier bij ,en zoon zitten. Mijn vrouw wordt 'Kf verzorgd en mijn schoondochteru zorgt ervoor dat ik niet te dik wo£_ Lei "itel UTRECHT (ANP) Er is van een groeiende ontev— en een gevoel van onbeh der grote groepen van de king, criminaliteit en agressij nemen toe en er komen s* meer acies waarbij bijzonder ve en levensgevaarlijke midi worden gebruikt. Deze hele nI wikkeling leidt ertoe, dat het__ treden vaoi de politie bij bepi gebeurtenissen meer weg heefleti dat van een soldaat dan vanL burger-ambtenaar. p 'j De voorzitter van de Katholiek! il/ litiebond St. Michael, de hee W. Weijmans, zei dit vandaj p Utrecht op het congres va r bond. lan Dankzü de goede wil en gui wc mentale in stelling van de ge;eh politie wordt de zaak draaiend houden, zo voegde hij hieraai met een minimum aan m< wordt een maximum aan pi j i ties geleverd. Op de lange l aldus de heer Weijmans, 1 dat een ernstig gevaar in: geen tijd meer om op adel B komen en de kans dat de zi< boeg zwaarder bemand gaat V den is reëel aanwezig. De op vak berustende spanning wordt >hi aanmerkelijk vergroot door p|n foon en mobilofoon, die de sul >rcjf lant elk moment vanuit eeiu na- dige situatie naar ernstige i Ve, lijkheden kunnen dirigeren. me De heer Weü'mans stelde vast, %[0 er bü de politie een gevoel onbehagen heerst over de di ld uitvoering, onder meer omdf geen tijd meer is om voldfl, k aandacht te besteden aan de ar ventie. Hij zei verder, dat hel e ernstig schort op het terrein de gezagsverhouding en beve hp ri*S- l tel

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10