AJAX ERGERT ZICH staat tegen Grote Twee Inter-jeugd Ploeg wil van veld lopen bij Beerschot SPORT VANDAAG Amateurs en betaald9 reiken elkaar hand Scorebord MAANDAG 29 MEI 1972 PAGINA 7 Johan Neeskens (1) scoort het derde Ajax-doelpunt te gen Beerschot. ANTWERPEN Het heeft er sterk naar uitgezien dat de vriendschappelijke wedstrijd BeerschotAjax (2-3) zaterdag avond een voortijdig einde zou krijgen. Toen scheidsrechter Schaut een kwartier na de rust een ongeldige treffer van Beer schot (Lothar Emmerich scoorde uit een indirecte vrije trap rechtstreeks) zonder aarzelen goedkeurde, zag het er even naar uit, dat de hevig protesterende Ajacieden gezamenlijk de kleedkamers wilden opzoeken. In het spoor van aanvoerder Piet Keizer draafden alle Ajax-spelers naar de zijlijn, naar trainer Kovacs, die hen echter na een korte samenspraak tot terugkeer naar het veld bewoog. Zo léék het althans, maar Ko vacs: „Het leek op de tribune mis schien wel of de hele ploeg van het veld wilde lopen, maar dat was echt niet zo. Na het doelpunt van Emme rich protesteerden de spelers nogal heftig tegen de scheidsrechter. Ik heb toen gevraagd wat er aan de hand was. Keizer, Hulshoff en later nog wat anderen kwamen mij aan de lijn vertellen wat er was ge beurd, dat was allesHet „inci dent" liep dus met een sisser af, al leen Keizer en Cruijff hielden de wedstrijd voor gezien. Zij werden in het resterende half uur vervan- 1 SPORTTOTO I SPORTTOTO 48 1 2 3 Graafsch.-Haarïem I VoIewijckers-AZ '67 1 1 Heerenveen-VW 1 Roda JC-SW 1 Heracles-HVC 1 Willem II-DFC m 1 Veendam-Blauw Wit 1 PEC-Cambuur 1 1 B Helm. Sp.-FSC 1 I M Fort. Vl.-Eindhoven m Grassh.-Lausanne B'i Lugano-Ch. Fonds 1 BI Servette-Young B. BI 1 ...LOTTO De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 7 10 11 17 37 48. Olympianummer 5807. gen door Kleton en Arnold Mühren. Kovacs: „Ook dat had niets met dat doelpunt te maken. In de rust was al afgesproken dat Keizer nos maar een minuut of tien zou mee doen, Cruijff had een keer onge lukkig getrapt en omdat er hele maal niets op het spel stond was het gewoon hem uit de wedstrijd te halen Dat was dan een matte wedstrijd. De 18.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion van Antwerpen hebben niet de indruk gekregen dat Beerschot, nummer tien van de Belgische ranglijst, tegen het sterk ste clubelftal van Europa speelde. De Nederlandse en Europese kam- pioensploeg demonstreerde wèl van tijd tot tijd hun uitzonderlijke tech nische kwaliteiten, maar veel vaker probeerden de Amsterdammers ge durende lange perioden de bal in be zit te houden en dat konden de kij kers maar matig op prijs stellen. In deze laatste oefenwedstrijd voor het duel met Internazionale was Ajax veel beter dan Beerschot, maar Ajax maakte duidelijk tevre den te zullen zijn met een kleine overwinning. Na het openingsdoel punt van Cruijff (derde minuut) maakte Emmerich (7e) gelijk. De later door Sohiloher vervangen Suur- bier (13de) gaf Ajax opnieuw een voorsprong en de stand van 12 bleef tot in de 59ste minuut gehand haafd. Toen beging Emmerich een overtreding tegen Blankenburg. De verdediger van Ajax revancheerde zich onmiddellijk en daarvoor gaf de Antwerpse scheidsrechter Schaut een indirecte vrije trap tegen Ajax waarop Emmerich de bal, zonder dat iemand anders hem aanraakte, langs Stuy joeg. Tot verbazing en erger nis van de Ajacieden gaf de scheids rechter zijn fiat aan deze treffer. Als bewijs van hun ontstemming over deze arbitrale misgreep leken de Amsterdammers in de richting van de kleedkamer te willen stap pen. De spelers keerden echter terug onder aandrang van Kovacs, en na een korte onderbreking werd de strijd hervat. Zeventien minuten voor tijd gaf Neeskens Ajax met een kopbal voor de derde keer een ■voorsprong. Beerschot slaagde er niet in nog eens gelijk te maken. Voetballers die van club wil len veranderen hebben nog twee dagen de tijd, want woensdag 12 uur Cs avonds) sluit de offi ciële inschrijvingstermijn In het Leidse voetbalwereldje zijn weinig opzienbarende .transfers te melden of het zou de terug keer van Kees Karstens naai Noordwijk moeten zijn. PAGINA 8 Eddy Merckx deed dit week einde in de Ronde van Italië een geslaagde greep naar de macht. De enige die enigszins in het spoor van de Belg kon blijven was de Zweed Gösto Pétterson, die de Giro vorig jaar op zijn naam schreef. PAGINA 11 Stefan Kovacs, de slimme maar uiterst beminnelijke Roe meense voetbaltrainer, denkt nog één, hooguit twee jaar bij Ajax te blijven „Drie jaar bij een vereniging is genoeg, daar na raak je op elkaar uitgeke ken" is zijn besliste mening. PAGINA 10 Verwarring na de tweede tref- dige doelpunt van Emmerich i vacs (IJ te vertellen wat er ge- fer van Beerschot. Scheidsrechter goedgekeurd en de Ajacieden zijn beurd is Schaut middenheeft het ongel- al op weg naar de zijlijn om Ko- I DEN HAAG Het onmoge lijke gebeurde dan toch nog op de Buitengewone Bondsverga dering: betaald- en amateur voetbal reikten elkaar in het Congresgebouw om vijf minu ten voor twee (de vergadering was om elf uur begonnen) uit eindelijk een klamme hand. De dialoog tussen de beide het beeld van veertien dagen geleden, toen een toenadering nog onbestaanbaar leek. Aan het vertrouwensvotum (dat op dit moment geen en kele oonsekwentie in houdt voor de gemengde verenigingen voor wat een gedwongen splitsing betreft), ging overigens nog een niet mis te verstane uit- onverzoenlijk tegenover el- spraak van LBA-voorzitter Fe- kaar staande secties over verdergaande zelfstandigheid dan alleen in financieel opzicht, was gegarandeerd. Amateur-voorzitter Jo van Marie had het immers heel duidelijk uitgesproken: „In principe staan wij nog altijd achter drie rechtspersonen (be taald voetbal,1 amateurvoetbal, KNVB). Maar to enin de voor stellen (stuurgroep, plan- Tripels) de KNVB een lege doos bleek, voelden wij er niets voor. We zijn echter natuurlijk bereid te allen tijde verder te praten". Stimulator van deze uit spraak, Sparta's voorzitter Cor van Rijn en zijn mede-af gevaardigden van het betaal de voetbal gingen hierna in conclaaf (in de Concu Bine- zaal, meende Jos Coler). Welk moment samenviel met het ge- orulk van de lunch door de overige parlementariërs. Maar ook het betaalde voetbal zou na de schorsing gretig toehappen. Van Rijn; "Gehoord de dis cussies en gegeven de uitleg van het amateurvoetbal dat het od verzoek van het betaalde voetbal opnieuw om de tafel wenst te gaan zitten en dat het amateurvoetbal geen bezwaar neeft tegen een Juridische zelfstandigheid, is het betaalde voetbal in overgrote meerder - neid bereid voor de voorstellen van de stuurgroep te stem uitslag van die stemming: 77— i9 (ruim een tweederde meer derheid dus). De negentien te genstem-men waren afkomstig zij hadden zich bij him stem- ultbreng laten machtigen maar zich daarbij nog ringa vooraf. "Wat ik nu zeg is geen drei gement, maar wel een waar schuwing. De amateurs zijn bereid samen met het betaal de voetbal op de fiets te gaan zitten. Daarvoor is dan wel no dig dat dit (herstructurerings) - plan wordt aangenomen. An ders zou het wel eens kunnen zijn, dat er geen Tour de Fran ce meer komt". Maar die komt wel met naar het zich laat aanzien meer etappes dan ooit."Een grote stap voorwaarts", aldus een Juichende bondsvoorzitter Meu- leman. Die in het „voorpro gramma" er bijna ongemerkt een amandement van het ama teurvoetbal over een eigen bondsblad had weten door te drukken (met oplage van 100.000 exemplaren, en te fi nancieren via een clubbijdra- ge en een geringe contributie verhoging) Maar Nico de Doelder, de vergader-technisch al even slimme voorzitter van de Afde ling Den Haag van de KNVB, sprak er nog juist bijtijds zijn bezwaren ("namens vrijwel al le sectie-Afdelingen") over uit. Wat weer tot gekrakeel bij de amateurs onderling leidde. Maar ook hier een compro mis. Want het amendement kwam als volgt te luiden: "De algemene bondsvergadering spreekt zich unaniem in begin sel uit voor een eigen bonds blad. De voorstellen inzake de kostendekking dienen via de in oktober en november te hou den algemene vergaderingen aan de clubs en de afdelingen te worden voorgelegd". MILAAN Twee Jongeren flat teren de krasse leeftijd van Inter: Mauro Bel-lugi (22) en Ga- briele Oriali (19). Rechtsback Bellu- gi gaat alweer sinds drie seizoen mee. Defensieve middenvelder Oria li sijpelde in deze competitie uit de jeugd door. Merkwaardigerwijs moe ten beide weinig ervaren verdedigers het opnemen tegen de top-twee van Ajax: Bellugi-Keizer en Oria- li-Cruijff. Door Lex Muller GABRIELE ORIALI (25-11-52 geboren in Como) was als 16-jari ge inzet van een ruzie tussen AC Milan en Internazionale. De laatste olub liep met hem weg van Cusano Milanino, dat 6000 gulden toucheer de. Later op een training kreeg coach Invemizzi ziin begaafdheden pre- oies in de gaten. Hij boeide in hei onderlinge partijtje Boninsegna hermetisch. Oriali is op zijn sterkst, als hij een tegenstander moet uitschakelen. Te gen Celtic gomde hij zich aan John stone, die geen bal goed raakte. Eer der mislukte die opzet tegen Lefevre van BoiTUssia Mönchengladbach. De Deen was te groot voor hem. Fac- chetti pakte het over, waarna hij Wimmer vastlegde. „Ik ben tame lijk klein. Maar dat is Bertie Vogts ook. Hij is mijn voorbeeld". Oriali laat het onverschillig waar hij in de defensie dienst doet. Hij staat bekend als snel. soepel en al erg getruot. Johnstone's shirt moet bezaaid zijn geweest met vingeraf drukken van hem. „Het was niet zo'n kunst Johnstone het spelen te be letten. Hij was net hersteld van een langdurige ziekte. Cruiff wordt wel wat anders. Ik heb enorme bewonde ring voor hem. Ja, ik weet dat hij vaak achter om de bal gaat vragen. We zullen we zien hoe we dat rege len. In principe zal ik wel zoveel mogelijk met hem mee moeten". Laconiek Oriali praat laconiek over de con frontatie met Cruijff. Inters benja min lijkt ook in dat opzicht op Aja- cied Neeskens. Temidden van de or thodox-keurige Inter-vedetten steekt hij af met zijn lange haren, brede bakkebaarden, die afbuigen in een pluizig baardje. Zoals hij ook in de benadering van het voetbal dui delijk de nieuwe generatie afspiegelt. „Ik zou graag een wat lossere op dracht willen hebben. Wel iemand bewaken, maar af en toe mee ten aanval mogen. Het spel van Juven- tus spreekt me dan ook meer aan. Wij zijn nog te statisch. Om dat om te gooien, zullen wij eerst moeten verjongen. Op dit moment kan dat natuurlijk onmogelijk. Maar in het volgend seizoen dient het hier en daar toch te gebeuren", dempt hij zijn stem en gluurt hij benauwd om naar een groepje achter hem koffie drinkende oudgedienden van Inter. Voorbeeld MAURO BELLUGI (7-2-1950 geboren in Buonccnvento) hangt niet de opvattingen aan van Oriali, Hij blijkt al te zeer te zijn geïndoc trineerd door de tradltonele princi pes van de nlterclan. „Het is heel lang mode geweest als Facchetti op te rukken en bij verrassing te scoren. Ik blijf liever achter hangen, dicht bij mijn tegenstander. Dan be waar ik het overzicht en kan ik hem attaqueren op het moment, dat hij de bal ontvangt. Facchetti is nooit mijn voorbeeld geweest, maar Burg- nioh". Bellugi houdt met zijn voorganger, nu de stugge libero van Inter, trouw de wacht voor doelman Vieri of Bor- don. Tegen Mantova bijvoor beeld zondigde hij sleohts tweemaal tegen zijn behoudende ideeën, hoe wel de tegenpartij vrijwel massaal verdedigde. En dat, terwijl hij toch als een vlot producerende binnenspe- ler (in '69) Inter aantrok. Hij werd ogenblikkelijk naar de achterhoede verwezen, omdat dat meer in over eenstemming leek met ziin robuust en rijzig postuur (1.83 meter) Bellugi is als rechtsback een geves tigde grootheid in het eerste van In- ter. Hij, het rijkelui's zoontje van 'n juwelier, blonk uit in Glasgow, waar hij Macari „diskwalificeerde". „Bij Celtic liep het helemaal goed. Daar om moeten wij onze stijl niet ver anderen. Wij zijn geperfectioneerd, in het verdedigen. Maar daarnaast zijn wij een gek team, omdat onze contra-attaque vreemde resultaten oplevert". Hint Bellugi geeft daannee een hint aan Ajax, waarmee hij twee weken terug voor het eerst kennismaakte. In de studio van Lugano vertoonde de Zwitserse tv voor Inter een be sloten reprise van de wedstrijd in Lissabon. „Ajax is een team dat al les voor elkaar over heeft. Dat viel mij nog wel het meest op. Krol en Swart vond ik tegen Benfica de bes ten. Keizer is voor mij zonder meer een fenomeen, een Jongere Corso, maar dan atletischer. Hij is zeker zo goed als Dzajic, voor mij één van de grootste linksbuiten in Europa. Cruijff zie ik niet zo als een fe nomeen. Hij is absoluut goed, maar hij verzond veel slechte passes" Bellugi, de mooie jongen van In- ter die graag in zijn buggy door Milaan toerend treft het dan beroerd in de EC-finale, want trai ner Invemizzi zal hem wel aan Kei zer vastplakken. „Ik heb inmiddels wel wat routine opgedaan. En Kei zer betekent een uitdaging voor mij", In Varese won Inter zaterdag met 30 van de club van die naam. In het vervroegde compe titie-duel scoorde Boninsegna (foto), Pellizzarro en Frustalupi voor Inter Milaan. Varese degra deerde door de nederlaag naar de tweede divisie. aldus de klassieke kreet van Inters numme twee, die in veel maniertjes doet denken aan Krol. Ook Bellugi heeft de bouw en de aanleg om als ausputzer glorie te vergaren. Jo Geyselaers naar Beerschot ANTWERPEN De 22-jarige voor hoedespeler Jo Geyselaers van de eerste-divisieclub Fortuna SC uit Ge leen heeft een contract getekend bij de Belgische eerste klasser Beerschot in Antwerpen. Geyselaers is diverse malen geselecteerd voor het elftal van Jong Oranje. Voetbal Tijdens een voetbalwed strijd in de Brabantse plaats Lage Mierde is de 23-jarige Carel Teulings uit Casteren door de bliksem getrof fen en ter plaatse overleden. De man speelde in een voetbaltoernooi van SDO uit Casteren. toen een kort maar hevig onweer- uitbrak. Bellugi (22) en Oriali (19) moeten het opnemen tegen Keizer en Cruijff EERSTE DIVISIE De Graafschap Haarlem 3—1 De Volewtfckers AZ '67 1—1 Heerenveen FC VVV 1—0 Roda JC SVV 3 1 Heracles HVC 2—0 Willem II DFC2—0 Veendam Blauw Wit 0—1 PEC Zwolle SC Cambuur 1—1 Helmond Sport Fortuna SC 1—1 Fortuna VL Eindhoven l2 60 71—20 Haarlem AZ '67 Heerenv. 38 19 12 7 50 51—29 Roda JC 39 20 8 11 48 51—40 Eindhoven 39 16 13 10 45 49—46 Wagen. HVC Cambuur 38 14 11 PEC Zw. 38 15 9 14 39 55—55 Veendam 38 14 11 13 39 47—52 Willem II 38 11 10 17 32 42—52 Volewijok. SW 38 11 FC VW 38 9 Fort. VI. 38 8 Helm. Sp. 38 8 DFC 38 6 15 15 31 44—46 9 18 31 40—52 12 17 30 37—49 12 18 28 35—51 12 18 28 3862 9 23 21 26—67

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7