Speculaties over Vietnam overleg in Sowjet-Unie Echtgenote ex-Koning Edward VIII eindelijk in Buckingham Nee EEG tegen Franse plan voor Europa Bevrijdings front wint in Kontoem LANGE WEG BRITSE VOLK UIT TIJDPERK VICTORIA Popsterren in Praag onder partijcontrole WEER7DODEN IN ULSTER Versnelde invoering apartheid Rhodesie Hanoi: Nixon oorlogsmisdadiger volgens VS-recht MAANDAG 29 MEI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) LONDEN Tien dagen na dat koningin Elizabeth een be zoek had gebracht aan haar doodzieke oom, de hertog van Windsor in zijn buitenhuis in Parijs, was zij gisteren ver plicht een condoleancetelegram aan hetzelfde adres te zenden. De langzame, aarzelende toena dering tussen het Britse ko ninklijke huis en de na zijn ab dicatie uit zijn land verdreven vroegere Koning Edward VIII vindt zijn hoogtepunt na de dood van de bijna 78- jarlge vroegere prins charming. Wat het Britse krantele- zende publiek nooit voor moge lijk had gehouden staat nu te gebeuren: de vroegere misses Wally Simpson zal het eind van deze week de officiële gast van Konging Elizabeth II op Buc kingham Palace zijn. Dit ge beurt nadat de Hertogin met de stoffelijke resten van de man, iie voor haar zijn kroon opgaf uit Frankrijk op een RAF-vlieg veld zal zijn aangekomen, om daar door de huidige Hertog en Hertogin van Kent officieel te worden begroet. De Britten die het nieuws van net overlijden van de Hertog van Windsor aan een ernstige keelaandoening nog vrij onver wacht te horen kregen op een verregende zondag met in het voortuitzicht de maandag als Bankholiday zonder ook maar een dagblad, waren op de tele visie aangewezen om zich op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen en tot hun gro te ergernis hebben zij moeten consteren dat de dagbladverslag gevers in hun berichten in staat zijn meer de menselijke noot te verwerken dan de kennelijk minder durvende televisie in staat is te doen". Gisteravond vertoonden de BBC en de onafhankelijke ITV ieder een overzichtsfilm van 't leven van de hertog, waarbij al leen de ITV er in slaagde een eigen geluid te laten horen. Zo werd tot slot van de film als commentaar gegeven dat ..het Britse volk indertijd kennelijk niet rijp was geweest voor de nieuwe wereld na Wereldoorlog I, die de toenmalige kroonprins in de open houding tegenover de nieuwe verworvenheden sym boliseerde, en waarvoor die zelfde prins een zo hoge prijs betaalde". Met de dood van de hertog houdt het meer verlichte deel van de Britten zich nu wellicht voor ogen welk een lange weg dit volk uit het Victoriaanse tijd perk heeft moeten afleggen voor het eindelijk zover was dat het begreep zijn modieuze en am bitieuze koning slecht te heb ben behandeld. Het mag dan zijn dat de Hertog van Windsor zich als staatshoofd niet had kunnen handhaven, maar de manier waarop hij na zijn uit stoting uit de hofwereld als een soort Engelse vliegende Hollan der gedwongen was buitengaats te blijven, jaagt toch langza merhand het merendeel van de Britten een blos van schaamte naar de kaken. Het valt te verwachten dat vrij dag en zaterdag 'n groot aantal Engelsen naar Windsor zal gaan om een laatste groet te bren gen aan hun vorst van zo korte duur, die daar in St. George's Chapel opgebaard zal liggen. De hertog had voor zijn dood be paald begraven te willen wor den op het kleine kerkhof van Frogmorehouse, een kilometer van Windsor Castle gelegen, niet ver van het graf van zijn broer, de vroegere Hertog van Kent. die in de oorlog was gesneuveld en die eveneens niet ver van het mausoleum waar Victoria en Al- bert begraven liggen. Ook op verzoek van de hertog zal de begrafenis een zuiver be sloten karakter hebben en deze wens was waarschijnlijk de laat ste waarmee hij het tot een sfeer van geregelde burgerlijkheid te ruggekeerde koningshuis de grootste dienst bewees. Als het stoffelijk overschot van de Hertog van Windsor woens- LUXEMBURG Frankrijk wil niet dat het streven naar politieke samenwerking van de EEG-landen uitloopt op een gefedereerd Europa. Dit heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schu mann zaterdag verklaard tijdens het voorbereidend overleg over de poli tieke samenwerking, ter voorberei ding van de topconferentie die in oktober te Parijs wordt gehouden en waar de toekomst van de EEG en haar instellingen richting moet wor den gegeven. De Fransen kregen van de negen andere landen echter geen steun in dit streven om hun nationale soeve reiniteit onverminderd te handhaven. Integendeel. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel zei kern achtig: "Het doel van een politieke unie is een Europese regering met beslissingsbevoegdheid". Zijn Britse collega Home wil dat de politieke GandhiBhoetto De topcon ferentie tussen de Indiase premier mevr. Gandhi en president Bhoetto van Pakistan begint op 28 Juni in Nieuw Delhi. De duur van het over leg hangt af van het verloop der be sprekingen. Mislukte kaping Een 25-jarige Griek heeft gisteren gewapend met een pistool, geprobeerd een vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaat schappij ..Olympic Airways" te kapen. Doordat de piloot zei dat hij eerst op het vliegtuig van Athene moest bijtanken kon de politie het toestel daar omsingelen en de kaper arres teren. Alle passagiers konden onge deerd uitstappen. dag per vliegtuig in Engeland aankomt is de cirkel rond. De televisiebeelden gaven het defi nitieve vertrek van de afgetre den koning te zien, zoals hij in een eenzame auto over regen achtige wegen naar een Britse haven vertrok om zich in te schepen op een boot naar Frankrijk. Pas bij zijn begrafe nis zal hem waarschijnlijk die aandacht worden geschonken waarnaar hij zijn hele leven is blijven hunkeren. Na zijn abdicatie had de Her tog van Windsor immers alle moeite gedaan om zijn deel in de Britse samenleving te blij ven behouden. Zijn ontmoeting met Adolf Hitler een omstre den poging om de oorlog te elf der ure te vermijden leverde hem niet veel sympathie op. In de oorlog zag eerste minister Winston Churchill niet meer kans dan hem het gouver neurschap van de Bahama- eilanden aan te bieden en al in deze kortstondige periode De Hertog van Windsor Edward VIII) en zijn bruid de voormalige mevrouw Wal lis Warfield Simpson na hun huwelijk op het Chateau de Cande bij Tours in Frankrijk in 1937. werd de hertog duidelijk ge maakt dat hij na afloop ervan niet hoefde te rekenen op enige positie van betekenis. Na de oorlog herhaaldelijk in Engeland teruggekeerd, stak hij daar niet onder stoelen of banken graag een rol te vervul len, bijvoorbeeld in het bedrijfs leven. Maar ook hier hield het Britse establishment zich stom. In een periode waarin het zelfs voor Britten kennelijk geen schande meer was om met een gescheiden vrouw getrouwd te zijn, schaarde men zich toch al te graag achter de officiële opvattingen van het vorstenhui MOSKOU/WASHINGTON (Reuter, AP, AFP, DPA, UPI) Tot vlak voor zijn vertrek uit de Sowjet-Unie heeft de Ame rikaanse president Richard Milhous Nixon overleg gevoerd met de Russische parij leider Leonid Brezjnew. Over het algemeen werd aangenomen dat de laatste bijeenkomst van ochtend van acht tot elf uur, een samenvattend onderhoud zou worden, voorafgegaan aan het publiceren van het slot communiqué. Men meende dit te kunnen opmaken uit de woorden van premier Kosigin tijdens het diner afgelopen vrijdag op de Amerikaanse ambassade. Desondanks bleven ook vanochtend nog speculaties de ronde doen over dé vraag welke plaats de kwestie-Vietnam bij het topoverleg heeft ingenomen en of er enige vooruitgang is bereikt. Tot dusver hebben de Amerikaanse en Russische leiders er, zoals Nixon gisteravond nog in zijn tv-toespraak alleen nog maar op gezinspeeld. eenwording iets geheel eigens zal voortbrengen: Nederlands minister Schmelzer is uiteraard voor een fede ratie waarin het beleid wordt be paald dat op nationaal niveau niet meer kan worden gevoerd. De heer Schumann was kennelijk onaangenaam verrast door het feit dat hij noch van Duitse noch van Engelse kant enige bijval verwierf en omdat ook niemand zich duidelijk heeft uitgesproken voor de vestiging van een politiek secretariaat van de EEG in Parijs (een wens van Pom pidou J, waar men op de Denen na kennelijk tegen is. zal dit gecon federeerde Europa dat de Fransen zich wel voorstellen niet van de grond komen. Het beraad in Luxemburg spitste zich toe op de mogelijkheden om al dan niet door wijziging van de ver dragen de instellingen van de EEG te versterken, het parlement meer controle te geven en de positie van de Europese commissie te verbeteren. Daartoe heeft Nederland een nota overlegd, doch die wordt met de voorstellen van de commissie en an dere suggesties nader geïnventari seerd en eventueel zal er dan op nieuw over worden gesproken. Overigens hebben de ministers wel vastgesteld dat wanneer straks aan een Europese conferentie over veilig heid en samenwerking moet worden begonnen, eigenlijk alleen de kwestie van strijdkrachtenvermindering een typische (want geheel militaire) NAVO-zaak is. Bij alle andere kwes- tis is de EEG ten nauwste betrokken. De EEG wil echter de NAVO niet voor voldongen feiten stellen: wel acht z« het van het grootste belang dat haar bestaan tijdens deze veihg- heidsconferentie wordt geëerbiedigd. PRAAG (Reuter) „Tsjecho- slo.vaakse popsterren, moeten open lijk bekennen, dat zij ertoe bijdroe gen de bevolking tijdens het bewind van Doebtsek in verwarring te brengen. Zij moeten verklaren wa' nu hun standpunt is". Dit schreef het communistische partijblad „Roe- do Pravo" zaterdag. In een hoofdar tikel schreef het blad, dat „zangers hun gedrag niet vergeven kan wor den. Als zij oprecht en eerzaam wil len leven en werken, moeten zij de moed hebben jegens hun toehoorders en het gehele publiek hun fouten te bekennen". Top-pop-zanger Karei Gott is een van de weinigen die trouw hebben beloofd aan de orthodoxe partijlijn. BELFAST (UPI AFPj De Noordierse hoofdstad Belfast heeft een bloedige zondag beleefd. Bij bom ontploffingen en schietpartijen kwa men zeven mensen om het leven en vielen circa 30 gewonden In e?n katholieke enclave van pro testants Oost-Belfast vinden gister morgen v:ceg zes mensen de dood en werden er 18 gewond bij een bom explosie diie twee huizen verwoesttte. In een protestantse wijk werd latei- een man vanuit een passerende auto doodgeschoten. Elders in de stad vie len bij een vuurgevecht tussen groe pen jonge katholieken en protestan ten vijf gewonden drie meisjes, een bejaarde vrouw en een politieman en zondagavond ontploften in het cenitrum twee zwa:e bommen, die in geparkeerde auto's waren geplaatst. Daarbij werden zes personen gewond en liepen tientallen winkels grote schade op. Men meent te weten dat de Ame rikanen de Russen ertoe heb ben trachten te bewegen, druk op Noord-Vietnam uit te oefenen. De Russische leiders zouden hebben geantwoord dat zij dat niet kunnen doen. en Brezjnjew adviseerde naar verluidt Nizon t«ug te keren naar de conferentietafel in Parijs. Dat er in Moskou niettemin tal van speculaties de ronde doen, is in de hand gewerkt door de geheim zinnige activiteit van Nixons advi seur Kissinger, die de mogelijkhe den van het gesloten Kremlin ten volle schijnt te hebben benut en er weer verscheidene malen „tussen uit is knepen". Daar komt nog bij dat de Noordvietnamese premier Pham van Dong al vijf dagen weg zou zijn uit Hanoi. De Amerikaanse minister van Han del, Peterson, geloofde na een tele foongesprek dat hij gisteren met pre sident Nixon in Mosou voerde, dat er voortgang wordt gemaakt in de richting van een Amerikaans-Russi sche handelsovereenkomst al kon die niet tijdens het huidige topoverleg worden gesloten. Peterson verklaar de dit voor de Amerikaanse televisie. Hij gaf toe dat Vietnam een van de kwesties is die zo'n overeenkomst nog in de weg staat. Prawda He Amerikaans-Russische ver drag ter beperking van de strategi sche bewapening vormt „een stap van reusachtig belang" voor de vrede, maar zal de Sowjet-Unie houden van voortzetting van de stijrd tegen „agressieve imperialistische machten". Dit was vanmorgen het I commentaar van het Russische par- I tijblad Prawda op de vrijdagavond door Nixon en Brezjnjew onderte kende overeenkomt. Vreeedzame coëxistentie van so cialistische en kapitalistische sta> ten was „een objectieve nood zaak voor de ontwikkeling mensheid verhindering thermonucleaire oorlog „eer fundamentele taken van or De Prawda tekende hierbij bet ter verzekering van vrede niet alleen belangrijk is militaire botsin gen te verhinderen", maar ook alle stappen te nemen om de oorlogshaar den in Vietnam en het Middenoosten te elimineren op basis van strikte yeerbieding van de rechten van vol ken op onafhankelijke ontwikkeling, niet-inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden en onschend baarheid van hun gebieden". Beeld President Nixon schetste gisteren in zijn toespraak voor de Russische televisie een beeld van de Verenigde Staten en de komende king met de Sowjet-Unie. De Amerikaanse president, die zich vanuit het Kremlin direct tot het Russische volk richtte zijn toespraak werd onmiddellijk vertaald onderstreepte de verantwoordelijk heid van hun beide landen agressie In andere delen van de wereld tegen te gaan. In dit kader dienen zij zich terughoudend' te betrachten wat het leveren van wapens aan ontwikke lingslanden betreft. Nixon zei dat hij en de Sowjet- leiders zich bij de topbesprekingen een oordeel over elkaar hebben kun- vormen en dat zij stappen op de weg naar de vrede hebben gezet. Nixon maakte geen gewag van Vietnam hoewel hij er wel op zinspeelde en hij oefende geen kritiek op de politiek van de Sow jet-Unie. Dit in tegenstelling tot zijn toespraak van 1959 toen hij de Rus sische leiders ronduit beschuldigde van leugen en agressie. In wat werd uitgelegd als een po ging het Russische volk om begrip te vragen voor de Amerikaanse steun aan Zuid-Vietnam zei Nixon dat de twee nucleaire supermogend- heden zich bij conflicten tussen kleinere landen niet tegen elkaar moeten laten opzetten. De Russisch-Amerikaanse bespre kingen hadden niet ten doel de we reld in invloedssferen te verdelen of op enige wijze tegen de belangen van enig ander land samen te zwe ren. Kennelijk pogend een gerust stellend woord tot China te richten zei de Amerikaanse president: „de wereld wordt niet langer door twee supermogendheden beheerst". LONDEN Het blanke mimder— heïdsreg'ime van Ian Smith in Rho- üesië zal een versnelde apartheids politiek toepassen na de publ'ikatie van het Pearce-rapport. In het rap port komt de commissie van onder zoek tot de conclusie dat de meerder heid van de Afrikaanse bevolking in Rhodesie niets voelt voor de voor lopige afspraken zoals die tussen Smith en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Sir Alec Douglas- Home over de wel heel langzame Afrikaniserimg van het parlement in Salisbury eind vorig jaar waren ge maakt. Plannen van de regerlng-Smith om de apartheid in Rhodesië consequent door te voeren op Zuidafrikaanse schaal waren blijven liggen in af wachting van de afloop van de on derhandelingen met de regering in Londen. Na de publlkatie van het Pearce- rapport begin vorige week zal het I front tussen de inheemse bevolking en de blanke kolonisten en hom af stammelingen zich verharden. En Afrikaanse nationalisten denken dat een botsing binnen afzienbare tyd moeilijk te vermijden zal zijn. Ook in Smiths eigen ge lederen is beweging ontstaan door het besluit van de premier om verdere discussies met de Britse regering niet meer te overwegen. Vooral van ker kelijke zijde en in de zakenwereld wil men de deur nog open houden. Dit. is ook de opvatting die aan Britse zijd'e vorige week werd verkondigd. ADVERTENTIE CONTESSA,fijn datje d'r bent PLEIKOE'HANOI (Reuter. AP) Troepen van het Bevrijdingsfront hebben zich verschanst in verschei dene delen van de belangrijke stad Kontoem in het centrale hoogland van Zuid-Vietnam. Daar woeden nu als vijf dagen straatgevechten. De guerrillastrijders hebben in het gebied naar verluidt 30.000 man samengetrokken en er güppen er steeds meer de stad binnen. Hun voornaamste bruggehoofden bevin den aich in het zuiden en zuidoos ten van Kontoem, maar helikopters die voorraden aanvoeren voor de troepen van Thioe, en gewonden en vluchtelingen evacueren, hebben gemeld dat ze ook vanuit het noor delijke stadsdeel met zware mitrail leurs worden beschoten. Vandaag wierpen Amerikaanse Hercules transportvliegtuigen boven de stad voedsel en munitie af voor de Zuidvietnamese troepen. In verlaat binnengekomen be richten werd gisteren gemeld dat Zuidvietnamese troepen vrijdag na bij An Loc, op 95 km ten noorden van Saigon, een belangrijke neder laag hebben geleden. Het Bevrij dingsfront vernietigde daar 23 Zuidvietnamese pantserwagens, die trachtten gewonde Zuidvietnamese soldaten in veiligheid te brengen Volgens de berichten werden 42 Zuidvietnamese soldaten gedood en 159 gewond. Het Zuidvietnamese opperbevel verklaarde dat een kolonne die pro beert zich een weg te banen naar de belegerde provinciale hoofdstad An Loc en tevens hoofdweg 13 moet vrijmaken, geen noemenswaardige vooruitgang geboekt heeft. Eenheden van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront hebben inmiddels hun druk in de provincie Phoc Toei 70 km ten zuidoosten van Saigon, kunnen handhaven. Twee districtshoofdsteden werden aangevallen, nadat een van deze plaatsen door ongeveer 500 mortier granaten was getroffen. Misdaad Noord-Vietnam heeft zaterdag bekendgemaakt dat de Verenigde Staten aanvallen uitvoeren op irri gatiesystemen en dijken, waardoor president Nixon zowel voor de in ternationale wetgeving als voor de Amerikaanse wetgeving een oor logsmisdadiger wordt. In het partijblad "Nlian Dan' stond een artikel van de hand van Xoean Sang, een specialist op het gebied van de internationale wet geving, waarin stond dat de con ventie van Den Haag de vernieti ging van vijandelijke goederen ver biedt tenzij de toestand van de oor log dit vereist. Het dijkensysteem is openbaar bezit en van economisch en vitaal belang voor de bevolking en heeft op geen enkele manier iets te ma ken met militaire doelen", aldus het artikel dat werd uitgezonden door het officiële persbureau van Hanoi. „Er kan geen wettelijke re den van militaire aard worden ge vonden voor het verwoesten dijken en zo'n verwoesting moet als oorlogsmisdaad worden beschouwd" aldus de krant. In het artikel staat dat Nixon een oorlogsmisdadiger is volgens de Amerikaanse wetgeving, omdat de verdragen ook van kracht zijn in de Verenigde Staten. Volgens de schrijver van het tikel hebben Amerikaanse vliegtui gen bommen gegooid met de be doeling „het dijkensysteem over groot aantal kilometers in Hanod, He Tinh en Kwang Binh te woesten. Zij hebben ook boeren be schoten, die bezig waren de dijken te herstellen om overstromingen t voorkomen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4