Vleteorenfotografie in Leiden onmogelijk door luchtvervuiling Samenwerking met PAK Lezers schrijven Prijswinnaar Ben Apeldoorn (27) signaleert: ACTIE EN GG EN GD Snelle kostenstijging bij verpleegtehuizen [AANDAG 29 MEI 1972 ADVERTENTIE LEIDEN Nederlands meest fervente meteoren-foto raaf onder de amateurs woont in het Morskwartier van eiden. Het minieme balkonnetje van een eengezinswo- ing aan de Jacob Catslaan 93 is zijn observatiepost, van aar hij het nachtelijk uitspansel gadeslaat. Dat gebeurt et meer met een speelgoedkijker, zoals Ben Apeldoorn ïu 27) ooit eens op 4-jarige leeftijd voor Sinterklaas eeg. Het gaat er nu wat professioneler aan toe. Hij be- hikt over een uitgebreide batterij kijkers, waarvan er één lfs maar dat is een geleende een vuurvliegje op n afstand van 20.000 kilometer kan waarnemen, wat htsterkte betreft. Vél het eigendom van Ben Apel- prn is een indrukwekkende K 37 jker, die van de Amerikaanse Tkarteringsdienst afkomstig is. Leidse amateur heeft het tien- ;enden guldens kostende appa- »r een paar honderd gulden de dump gekocht. Daaromheen it hi.1 dan nog wat „spulletjes", hele arsenaal staat overdag in paar klerenkasten in zijn enk de Kat lerfijk huis opgeslagen. Een ama- •istisch trekje misschien, maar dan in schrille tegenstelling de hoge kwaliteit van Ben Apel- ns hemelstudie. Die kwaliteit en enthousiasme waarmee hii zijn ,jbie beoefent zijn zodanig, dat de '^Sjldenaar afgelopen zaterdag in echt de dr. J. van der Biltprijs de Nederlandse vereniging van - en sterrekundigen heeft ont- en. Een (geld) prils, waar ook de tficiële" sterrenkijkerp hoge waar ing voor hebben. een stukje wetenschappelij- erkenndng waar Ben Apeldoorn r hunkert, maar waar hij ;eraard wel mee is ingenomen. Al geld gaat in zijn hemelappara- zitten. En de tijd die hij in hobbie steekt, doet hem opmer- ,vhet wordt zo langzamerhand tweede beroep". (Ben Apel- is administratief ambte- Vaak is die meteoroïde niet groter dan een paar milimeter, maar soms is het een blok van honderden kilo's. In '51 sloeg er nog een brok van 200 kilo ten zuiden van Breda te pletter. En nog maar een paar weken ge leden, op 25 april, zagen vele Ne derlanders een heldere komeet van zuid naar noord schieten. Deze me teoor, die ongeveer de afmetingen i baksteen gehad moet heb- volgens Ben Apeldoorn in de buurt van Dokkum naar beneden gekomen. De vaste kern ervan is echter nog niet gevonden. Ondanks oproepen bevolking in een aan tal plaatselijke kranten te Fries land. Er werd daarbij gevraagd wie die avond het snorrende geluid t de naar beneden zeilende me teoriet had gehoord, gevolgd door doffe klap van de inslag. Bin een iaar hoopt Ben Apeldoorn evenwel zo ver te zijn, dat een der gelijke meteoriet kan worden opge spoord met behulp van een dan vol ledig geautomatiseerde set came- Maar eerst dit: hoe fotografeer Je zo'n „vallende ster" eigenlijk? Zui ver op de gok, legt Ben Apeldoorn uit. In een tijd waarin meteoren zijn te verwachten dat is voor spelbaar: rond de 12e augustus bij voorbeeld begint „het grote werk", dan is er elke drie tot vier minuten wel een komeet met het blote oog te zien worden de camera's op een willekeurig deel van de nachtelijke der Biltprijs is hem gekend, omdat hij een kwijnen de Nederlandse vereniging en sterrenkundigen, de lateurfotografie van meteoren, enorm heeft op pept. Onder zijn leiding nam het lental van deze groep toe van Ef-intig tot vierhonderd. De leden zit- ideo verspreid door de hele Benelux. uurverschij nsel 'fee houden zich bezig met het re- ^ss itreren van meteoorversohijningen de fotografische plaat. Voor de le- (in onder ons: een meteoor is het mrverschijnsel dat men kan waar omen als een stukje steen of me- (de meteoroïde) in de buurt puin de aarde gekomen, vlam vat. HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt Anker Uurwerk, schokvry, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Het college van B en W heeft geantwoord op vragen van het D'66-raadslid Kuyper, waarin deze informeert of het college twij felt aan de goede trouw van de or ganisatoren van de actie „begroting '72". In zijn antwoord stelt het col lege, dat gebleken was, dat de G.G. en G.D. ten onrechte werd veron dersteld achter een brief te staan, waarin een groot aantal instellingen zich uitsprak voor openbaarheid van de gang van zaken met betrekking tot de tekorten op de Leidse gemeen tebegroting. Hierin zag het college aanleiding om ook aan de besturen van de overige instellingen te vra gen of de inhoud van het schryven door hen werd ondersteund. In verband hiermee schrijft de stichting Release aan het gemeen tebestuur dat het voor haar onbe- grijpeiyk is dat de GG en GD zich tegenover het college van dit schrijven distancieert. In een verga dering, waarin de gevoerde actie tegen het schrappen op de gemeen tebegroting voorbereid is, stelde een staflid van de GG en GD, die ver klaarde namens directeur Bazuin te spreken, zich geheel achter dit schrijven. Verder vraagt Release het college niet meer te gaan stoeien over on benulligheden. Hierdoor zou de wer kelijke problemeatiek van Leiden wel eens vertroebeld kunnen worden. i radioactiviteit bepalen wat c hemel gericht. De sluiter word! drifti_ .~t- maay afwach- geschiedenis ervan is. Die radio actieve isotopen leven op aarde ech ter maar een paar weken. Het is dus van groot belang dat we er snel bij zijn. Met een geautomatiseerde bat terij toestellen moet dat lukken. Re ken maar. dat de wetenschapsmen sen een gat in de lucht springen als Je een meteoriet vindt". Een ander pl Volgens Ben Apeldoorn komt dat laatste door de schrikbarend toene mende luchtvervuiling. „In '66 kon ik m'n camera nog drie kwartier open laten staan. Dan stond er een zee van sterren op het negatief. Als ik m'n toestel nu vijf minuten open zet, is de film ook zwart: maar zon der sterren. de toename van de hoeveelheid stadslicht. Het komt gewoon, omdat de dampkring enorm vervuilt. Als de wind oost is en de vuilverbranding van Leiden werkt (en dat is 24 uur per dag) kan ik hier onmogelijk werken. Dat is niet alleen hier zo, ook elders in het land. De we- gens blijven. En Een gezien zijn apparatuur bijna professionele sterrenkij- ker: Ben Apeldoorn, zaterdag on derscheiden met de dr. J. van der Bilt-prijs. opengezet, Ben Apeldoorn zijn hobbie pratende het najaar reld loost jaarlijks 20 miljoen ton die produktie verachtvoudigd zyn. vuil in de atmosfeer dat niet kan Maar als je zoiets signaleert, wordt geest- Dat is onmogelijk te verklaren uit worden afgebroken. Dat moet er- dat gewoon in de doofpot gestopt". NED. HERV. KERK CHR. GERF. KERKEN Beroepen te Elburg P. Sneep te \lphen aan den Rijn. GEREF. KERKEN GEREF. GEM. ten. Gebruikt worden 6 bij 6 came- te M'euH,n(ilm_opnamen van meteoren. Via een technisch i foefje wil hij het sterrengebeuren ook wel gewone klein beeldtoestefllen. De uitvergrotingen daarvan zijn van prima kwaliteit. Heb je geluk, dan trekt een me teoor een lange lichtende streep over de fotografische plaat of film. Ken ners kunnen daar van alles uit af lezen, met behulp van technische meetmiddelen. Als de meetresultaten in de computer worden verwerkt, volgt daaruit een opsomming van de snelheid, de vertraging in de lucht laag, de hoogte van opvlamming en uitdoven en de aantrekkingskrachten die op de meteoor hebben gewerkt. En het klinkt ongelooflijk: „maar we kunnen zo ook terugrekenen waar de meteoor vandaan komt, wel ke baan hij vroeger heeft doorlo pen", aldus Ben Apeldoorn. Wat hem momenteel voor ogen zweeft, is een geheel automatisch werkende batterij fototoestellen, die verbonden met de nodige appara tuur een oogje open houdt in de LEIDEN De weergoden zijn afgelopen zaterdag het loijk- mité Meerburg niet gunstig ge- feestten wisten de enthousiaste i - turtbewoners op de fancy fair de IJsselkade nog f 4100,- brengen (vorig jaar f4400, ia ar het feest voor de kinderen iel helemaal in duigen. De kin- er spelen loerden afgelast. Een ieuwe datum zal binnen enkele leken worden vastgesteld. De inderoptocht vond toch door- mg. Met een geweldig enthou- iasme trotseerden de kleintjes oor af gegaan door het muziek- orps Concordia wind en regen. (Foto Holvast) Nederland tegelijkertijd waakt, moet het mogelijk zijn de plaats waar een meteoriet inslaat, vrij nauwkeurig te lokaliseren. Gat in de lucht „Zo'n meteoriet is een afvalpro- iukt uit de begintijd van ons zonne stelsel en een vier miljoen jaar oud. Als je zo'n brokje kunt vinden, kan men op het laboratorium aan de ma- in werkelijkheid, terug brengen tot een filmspeeltijd van een halve minuut. En, juist anders om. van meteoren die twee, drie se conden opflikkeren, wil hij het be staan filmisch proberen te rekken tot een seconde of tien. Het lijkt Ben Apeldoorn, dat scho len in de toekomst wel geïnteres seerd zullen zijn in de resultaten. Daarvoor maakt hij zijn films ook. Tegenover belangstellenden kan hij uren uitwijden over zijn „tweede be roep": „ik geloof dat er een heleboel mensen zijn die maar in flatjes zit ten en te weinig armslag hebben om wat te doen. Misschien dat ster- rekijken iets voor hen is". Balkonnetje Zelf moet Ben Apeldoorn zich voorlopig nog zien te redden op het balkonnetje van zijn ouderlijk huis, maar momenteel ziet hij naarstig om naar een plek in de omgeving van Leiden, waar hij zijn hemelkij kers permanent kan opslaan en van waar hij zijn observaties kan ver richten. Vrij veel vertoeft hij ook in de wei landen bij Winterswijk, waar het nog echt pikkedonker is 's nachts, ver van de stadslichten: „hier in Leiden kan ik langzamerhand hele maal niet meer weiken. Het stads licht wordt veel te veel terug ge kaatst". In de openbare ledenvergadering van de PvdA van afgelopen vrij dagavond, waar het beleid van de PvdA-fractie inzake de onderhande lingen over eventuele deelname aan het college van B. en W. besproken werd. diende ik de volgende motie De afdeling Leiden van de PvdA *tcdringt er bij de PAK-frac- tie in onze gemeenteraad op aan, onverminderd de strijd tegen de rechtse politiek van het huidige col lege van B. en W. en de regering Biesheuvel vóór en samen met de Leidse bevolking op basis van het PAK-program en overeenkomst te blijven voeren. Hierop sprong het KVP-gemeente- raadslid Cornelisse op en riep mij toe zoiets onbeschoft te vinden en dat op deze manier de sympathie van onze politieke vrienden in de andere partijen verspeeld werd. Mijn motie werd niet aanvaard, wel werd het beleid van onze fractie ondersteund in die zin dat de vergadering akkoord ging met een aanbod aan de andere partijen om 3 van de 5 wethouderszetels te gaan bezetten op voorwaarden die na overleg met de afdelingsvergadering van onze partij redelijk geacht wor den. Ik acht ddt een zeer, ja zelfs te re delijk voorstel, maar laat nu dan onze vriend Cornelisse samen met ie andere PAK-sympathisanten bin nen onze raad maar eens de daad aan de gedachte voegen d.w.z. zeg >ok in het openbaar dat u met ons vilt samenwerken op deze basis en ïoem uw voorwaarden en bewaar de erm onbeschoft dan voor het mo- nent dat ondanks eventuele eensge- indheid tussen Leidse „politieke Tienden", de Leidse bevolking angzaam maar zeker de nek omge- Iraaid wordt door o.a. de KVP-mi- ïlster van Financiën. Maar als de KVP-Leiden liever een goede buur heeft dan een verre vriend dan moet die sympathie wel blijken. ADAM VONDELING Leiden. Verhogingen renden en hun ouders, van de hand. Zelfs als de beursuitkeringen wel voldoende worden aangepast, is de f 1000 onaanvaardbaar. De beurs wordt immers in toenemende mate een lening (plan Andriesen), zodat de beursstudent met een fabelachti ge schuld afstudeert. Omdat de toe komstmogelijkheden van de acade micus uiterst onzeker zijn, zal menig scholder zich nu meermalen beden ken voor hij gaat studeren. Veel werkstudenten zullen met studeren moeten stoppen. Dit past wonderwel in de plannen van Posthumus c.s.. die proberen het aantal studenten te beperken. Ze willen een korte spe cialistische studie die de positie vaD de afgestudeerde nóg kwetsbaarder maakt en de universiteit tot oplei- dings- en onderzoeksinstituut vooi Shell en Philips maakt. Dit sluit aan bij de kapitalistische visie van de regering, die niet investeert in sec toren. waar niet direct winst op ge maakt wordt. Algemene vorming en kritisch onderwijs brengen geen geld in het laatje van de regering en on dernemers en worden dus door be zuinigingen onmogelijk gemaakt. De minister wil een verhoging van de collegegelden „omdat dan de ho gere inkomensgroepen via het colle gegeid meer gaan betalen voor dere onderwijstypen." Een soort komensnivellering dus. Het is eoh ter duideliik dat de minister dit argument liegt. Hij verhoogt nl. ook alle andere schoolgelden! Wordt het onderwijs dan beter? Krijgen we dan kleinere klassen? Nee. dat kan niet. want er moet be zuinigd worden. De economie loopt nl. niet zo goed meer en de uitga ven voor defensie gaan ook steeds zwaarder drukken. Het verhoogde schoolgeld van de gewone man en de verhoogde collegegelden (die voor de gewone man een universi taire opleiding onmogelijk maken) moeten dan ook de systeemfouten van het kapitalisme en de onkosten van defensie „ongedaan maken". Het deel van uw schoolgeld dat wè) voor onderwijs gebruikt wordt, is al leen genoeg wanneer de onderwijs- duur en -capaciteit danig ingekrom pen wordt. Het is de bedoeling tech- uokraten op te leiden die leren het lastige van problemen weg te nemen en niet door te vragen naar d'e wor tel van die problemen. De andere vragen naar het waarom van de op lossingskeuze. Niet vragen maar gehoorzamen; niet denken maar doen! Terugvoering van de onder wijscapaciteit maakt dat het volgen van onderwijs weer een elitaire zaak wordt net als 100 jaar geleden. Dit is de vooruitgang die de mi nister wil. Hij is nog stééds minis ter. Maar we moeten niet alleen ver andering van regering bewerkstelli gen, maar een verandering van de hele maatschappijstructuur als we rechtvaardigheid willen. Deze strijd zult u georganiseerd en eendrachtig Huurstop Naar aanleiding van het ingezon den stuk Huurstop in dit blad van zaterdag het volgende ter overden king. Ik hoop van harte dat de bewo ners in de Transvaalbuurt zullen standhouden en het zullen winnen. Ik wil er tevens op wijzen dat het uitzetten van bewoners uit een huis in de tijd thuishoort van brandmerk en pijnbank. De mens kan niet zonder onder dak en hem dit te ontnemen kan in een maatschappij die zich beschaafd noemt niet meer worden getole reerd. Mogelijk is het zelfs in strijd met het handvest van de rechten van de mens dat Nederland heeft ondertekend. De kreet betalen voor woongenot is in wezen onzin, daar het hier ga om een noodzakelijke levensbehoef te. Het verhuren van huizen acht ik, enkele uitzonderingen daargelaten, een min of meer a-sociale bezigheid. Een armoedzaaier betaalt jarenlang huur en die bedragen zouden als een afbetaling in kleine beetjes kunnen worden gezien, zodat het huis ten slotte van hem zou moeten zijn. Een vent met centen koopt zonder meer een huis, kent geen woningnood, en ik vind dat het tijd wordt dat zoiets voor iedereen op de een of andere manier mogelijk moet zijn. FRED VOS UTRECHT (ANP) Als de bouw kosten en de lonen in het huidige tempo blijven stijgen, zal de dag- verpleegprijs voor verpleegtehuizen die nu ongeveer f 60.- is in 1980 voor nieuwe tehuizen zijn opgelopen tot f 200,-. Aannemende dat er dan in totaal 30.000 bedden zijn, bete kent dit dat er per dag aan ver- pleeggelden voor de verpleegtehuizen ongeveer vijf miljoen moet worden betaald, ofwel f 1,8 miljard per Jaar. De voorzitter van de Christelijke vereniging tot verpleging van lang durig zieken „Het Zonnehuis", de heer M. H. L. Westrate, zei dit za terdag in Utrecht op de Algemene vergadering van de vereniging. De verpleegprijs bestaat voor 62 procent uit personeelskosten voor 16 procent uit kosten van rente en afschrijving en voor 22 procent uit overige kosten. Met betrekking tot de salarissen merkte de heer Weststrate op, dat het nuttig zou zijn als het verpleeg tehuiswezen zelf bij het overleg werd betrokken en als de in het over leg bereikte resultaten als bindend maximum zouden worden voorge schreven. Om aan personeel te ko men beconcurreren de tehuizen el kaar op het ogenblik nogal eens met secundaire voorzieningen als gratis kleding, een aanvangsalaris voor leerlingen in plaats van zakgeld, etOb

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3