Eddy Merckx klimt naar in Ronde van Italië JANSEN ZEER STERK TITEL VOOR NOORDWIJK LGB/ZIJL: VIJFMAAL LIMIET leiderstrui overgenomen van Spanjaard Fuente Zr Had goedkoop uw rijbewijs DAF Bon ANDAG 29 MEI 1972 REGGIO CALABRIA Eddy Merckx heeft in het week einde zijn sprong naar de top in het klassement in de Ronde van Italië gemaakt. Samen met de Zweed Gösta Petterson deed de Belg zaterdag een geslaagde greep naar de macht. Merckx be ëindigde de zevende (berg) etappe weliswaar als tweede achter Petterson, maar de voorsprong van ruim vier minuten op de concurrent (Lasa) was voor Merckx meer dan voldoende om de leiderstrui van Fuente over te nemen. De Belg Vic van Schil voert I In tweede positie rijdt Eddy i Petterson Ien. groepje "grote" mannen aan Merckx, achter em fietst Gösta sluit de rij. de rustige achtste etappe. In de achtste etappe van gisteren kwam die postie niet in gevaar. De rustige rit werd gewonnen door de Italiaan Benfatto. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel) 44.47.13, 2. Gösta Petterson (Zwe) op 10 sec.. 3. Fuen te (Sp) op 1.37, 4. Lasa (Sp) op 3.12, 5. Motta (It) op 4.13, 6. Gal dos (Sp) op 4.30, 7. Zilioli (It) op 4.40, 8. Lopez Carril (Sp) op 4.45, 9. Sohiavon (It) op 5.03. 10. Lacza- no (Sp) op 5.04. O Jan Krekels heeft gisteren de Ronde van Simpelveld voor profes sionals gewonnen. In de eindsprint was hij sneller dan zijn vluchtmak- kers Wim Schepers. Wim Keileners en Ger Harings. De vier waren op ongeveer één derde van de koers, aangevoerd door Wim Schepers, ont snapt en namen een voorsprong, die uitgroeide tot anderhalve minuut. Aan de finish was de vluchtelin gen echter nog slechts elf seconden overgebleven. Ger Harings. die in de sprint op de tweede plaats eindig de werd, wegens het .afsnijden" van de weg, uit de uitslag verwijderd. 1. Jan Krekels (Born), 100 km in 2 uur 29 min 53 sec., 2. Wim Sche pers (Stein) 3. Wim Keileners (Born) de Spanjaard Fuente zelfde tijd. Op 11 sec. 4. Harrie Jansen (West- zaan) 5. Gerard Vianen (Kockengen) (msterdamse atleet boekt prachtige zege in 'kwellende' Westland-marathon MAASSLUIS De marathon met zijn 42 kilometer en 195 Ke' neter het langste loopnummer in de atletiek is normaal al geen iea ileinigheid, wanneer echter zoals zaterdagmiddag stromende °r egen en harde wind de lopers teisteirien, dan wordt het een :welling. Juist daarom was de manier waarop Geert Jansen in Jaassluis zijn Nederlandse kampioenschap prolongeerde en pjVe vierde internationale Westland-marathon won, imponerend. )e 30-jarige Amsterdammer, die vorig jaar in Enschede door No en achtste plaats de nationale titel veroverde, maakte op de 'o™ rlakke wegen door 'Nederlands groententuin' indruk door de vijze waarop hij de Engelsman Bernie Allen versloeg. 73lDe pezige Brit, die in september v orig jaar de 13e internationale u athön van Enschede, in een rdai oi-dtijd van 2 uur 16 minuten ?afr-2 seconden won, werd door Geert precies twee minuten „los" gelopen. Jansen's tijd (2.21.20.-) lag minuten en 20 seconden boven de uniet (2u. 17 min) welke het Ne- we erlands Olympisch Comité n ending naar München heeft ge- v|teld. Chef de mission Bram Leeuwen- heeft Jansen zaterdagmiddag n n dé barre weersomstandigheden w< an het werk gezien. „Ik ben onder ie indruk. Niet alleen door de tijd (6+ Jansen gemaakt heeft, maar 3'ooral door de manier waarop hij en tegenstander va" 1-"-1" illen verslagen heeft". Bernie Allen speelde eigenlijk in Ie strijd om de eerste plaats geen pi Ooment een rol. De Brit liet direct de start, toen het even droog geworden, een kopgroepje be- sr^Jtaande uit Geert Jansen, de Fran se 6 kampioen Fernand Kolbeck oqj fo Opdenoordt gaan. on* Opvallend In het kopgroepje van drie, dat le eerste vijf kilometer aflegde in 6.18 min., was No Opdenoordt een a^a^Jpvallende verschijning. De Limbur- r is jarenlang Nederlands beste _lf en tien kilometerloper geweest. :oeqpas begin van dit jaar is hij over tapt naar de superlange afstand Maassluis was zijn eerste mara- hon. Opdenoordt bleek zijn race ver- indig te hebben ingedeeld een •obleem dat voor vele nieuwelingen aak de grootste handicap is en rond tien kilometer liet hij Jan- en Kolbeck gaan. Het tweetal leeft daarna de gehele wedstrijd leheerst. Kolbeck duldde Jansen na het trpunt (21 km), toen de regen op- n de wind iets afnam, niet ager naast zich. Hij verhoogde it tempo en kwam los van Jansen. «Ik vond het nog veel te vroeg om n. Ik voelde mij sterk en wist dat ik weer bij hem terug >u komen," zei de Nederlandse impioen later. Hoe goed de Amsterdammer zijn krachten getaxeerd had, bleek wel it het feit dat Kolbeck nooit meer dan vijftien seconden voorsprong f Ipro n«.K •t*"1 heeft gehad. De marge was het grootst op het 25-km punt (1.21.35 1.21.50). Vlak bij Hoek van Holland sloeg Jansen toe. Hij passeerde Kolbeck en liep onmiddellijk ver van hem weg. Bij de doorkomst op 35 km, 1.55.00 voor Jansen, lag de Franse titelhouder al veertig seconden ach ter en Allen had drie minuten moe ten toegeven. Geert Jansen, die in Maassluis zijn eerste overwinning in een ma rathon behaalde hij liep er tot nu toe vijf bleef met zijn 2.21.20,- slechts acht seconden boven zijn persoonlijk record, dat hij vorig jaar in Werther (W.Dld) vestigde. De Amsterdammer gaat op 24 juni met No Opdenoordt naar Debno in Polen. „Het NOC wil dat ik die 2 uur en 17 minuten haal. Ik ben ervan overtuigd dat die limiet haalbaar is. Wanneer het weer hier gunstiger was geweest, had ik er al aan voldaan". De uitslag: 1. Geert Jansen (AAC) 2 uur 21 min. 20,0 sec., 2. Bernie Al len (GB) 2.23.21,4 3. Fernand Kol beck (Fr) 2.25.37,4, 4. No Opdenoordt (Kimbria) 2.26.42,0. 5. Theo Bock (Lux) 2.26.54,0., 6. Henk Kalf (GV AV Rapiditas) 2.28.30,6., 7. John Jo nes (GB) 2.30.11,4., 8. Klaas de Ruyter (AV'34) 2.30.58,4, 9. Henk van Irssum (Kimbria) 2.31.22,4., 10. Theo van der Rakt (De Keien) 2.32.27.0., 11. Peter Fritz (Metro) 2.32.41,6., 12. Wim Hol (Hercules) 2.34.59,0., 13. Jurgen Bergman (Wdl) 2.35.29,7., 14. Helmuth Tonneman (Wdl) 2.35.49,0., 15. Brian Clifton (GB) 2.36.12,0. Drachten Wilma van Gool-v. d. Berg heeft gisteren tijdens de vijf districtenwed strijd op de rubkorrbaan van Drach ten de eerste stap gezet naar de Olympische Spelen. De Nederlandse recordhoudster op de 100 en 200 me ter kwam ondanks de bar slechte weersomstandigheden in Drachten tot een tijd van 23.3 seconden op de 200 meter en voldeed daarmee voor de eerste maal aan de limiet, die het NOC heeft gesteld. Els van Noor- duyn, die overigens al zeker is van uitzending door de prestaties, die zij onlangs in Erfurt leverde, kwam opnieuw boven de NOC-eis voor het kogelstoten. De Amsterdamse stootte dit keer 17,09 m, de "grens" met negen centimeter. In Erfurt had zij resp. 17,31 en 17,32 m gestoten. Opvallend was ook de verrichting van Sammy Monsels op de 200 me ter. De Surinaamse sprinter noteer de op de 200 meter een tijd van 21.2 seconden en verbeterde daarmee het nationale jeugdrecord van de op zeer jeugdige leeftijd overleden Frans Luitjes (21.3). Enkele andere verrichtingen in Een zichtbaar uitgeputte Geert Jansen passeert als winnaar van de Westland-marathon de finish in Maassluis. Drachten: Dames: 400 m: T. Ruth 55.4; 800m: M. v. d. Hoeven 2.08.2; 1500 m: B. Boxen 4.28.9; Hoog: M. Ackermans 1.73; 100 m: W. v. Gooi 11.6; Heren: 100 m: B. de Jager 10.7; 1500 m: S. Hensgens 3.49.2; 400 horden: W. Braaksma 52.7. 6. Jan Janssen (Putte) 7. Mathleu Pust Jens (Roosteren) 8. Wim Prin sen (Hank) 9. Joop Zoetemelk (Germigny), 10. Herman Vrijders (Bel.) Piet van Katwijk heeft zaterdag de Ronde van Limburg, een ama- teurklassieker over 170 km. gewon nen. Hij legde de afstand af in 4 uur 27 min. en 16 seconden. Hij had een voorsprong van anderhalve mi nuut op Jo van Pol en Jan Spet- gens. Uitslag: 1. Piet van Katwijk (Mill) 4.27.16, 2. Jo van Pol (Mont- fort) op 1.30, 3. Jan Spetgens (So meren) op 1.36, 4. J. v. d. Hoek (De nekamp) zt. 5. John Claessen (Ur- mond) zt, 6. Jan Bakker (Eenrum) zt, 7. Ger Knetemann (Amsterdam) op 2.03, 8. Jan Burer (Schiedam) op 2.30, 9. Wim Albersen (Wierden) zt, 10. J. Scheffer (Roden) zt. O De Nederlandse kandidaten voor de baanwedstrijden bij de Olympi sche Spelen in München hebben za terdag een duidelijke zege behaald op België. In deze landenwedstrijd op de spiksplinternieuwe houten wie lerbaan in Sloten bij Amsterdam, die tezamen met een afgesloten 3 km lang wielercircuit bijna drie miljoen gulden heeft gekost, verloren de Ne derlanders slechts één sprintrit. Klaas Balk. ondanks de bijzonder ongunstige weersomstandigheden 1.12.9 op de tijdrit over 1.000 meter en Roy Schouten, met 5.06.0 over de 4 km achtervolging, verrasten. Voor al omdat door de regenbuien de deelnmers geen gelegenheid hadden gekregen om zich warm te rijden. In de sprint toonde de Nederland se kampioen Peter van Doorn zich tweemaal veel sneller dan de Bel gen Snellinx en Maveau. de enigen van de Belgische selectie die al vrij wel zeker zijn van een retourtje naar München. Alfred Verhoef 100m in 10.6 LEIDEN AV Holland-atleet Alfred Verhoef heeft gisteren tij dens de Open atletiekkampioen- schappen van Rotterdam een mooie sprint afgeleverd. De Leidenaar kwam, weliswaar met teveel rug- wind, tot een fraaie tijd van 10.6 sec. op de 100 m. Bataven Gert Ooms en Clemens van Rood en de den het op de 1500 m. resp. 4.05.2 en 4.09.6 ook goed. Mark van Vliet (Holland) liep een behoorlijke 110 m. horden-race (16.3) en wipte bij polshoog over 3.80 m. Van De Ba taven sprong A-junior Rob Rijs- kamp 1.75 m hoog en noteerde Theo Brusche op de 400 m. horden 59.2 Cor Kleyne en Aart de Rade, bei den van AV Holland, namen zater dag deel aan de Westland-marathon in Maassluis. Kleyne, die zijn mara thondebuut maakte, liep een pri ma wedstrijd. Hij werd1 60ste tvan de 130 gestarte deelnemers) in 2 uur 57.35. De Rade finishte niet ver achter hem. Hij werd 66ste en kwam ook nog binnen de 3 uur binnen: 2.59.27. Voetbal Juventus is voor de veertiende keer in zijn bestaan voet balkampioen van Italië geworden. De rijkste en meest succesvolle ploeg van Italië (Internazionale is „tweede" met elf kampioenschappen) wan gis teren de dertigste en laatste speeldag op eigen veld met 20 van Lanerossi Vicenza Gymnastiek Quick uit Huizum heeft gisteren bij de Nederlandse kampioenschappen moderne gymnas tiek te Krommenie op alle drie on derdelen de eersee plaats behaald. Bij de dames werd Grietina Moo- lenbuur nationaal kampioene, de titel bij de meisjes was voor Jannie Oost en in de groepswedstrijd eindigde Quick voor Attila. ADVERTENTIE Er is een nieuwe manier om goedkoper, sneller en zekerder uw rijbewijs te halen. Alles wat u erover weten wilt staat in onze gratis brochure. Vraag 'm aan. Stuur mij snel uw boekje over de nieuwe manier van slagen/' Opzenden in envelop, zonder postzegel, aan DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven. TENNISCOMPETITIE LEIDEN Angelique Fortannier van Forescate 1 zal met weinig ple zier aan het duel met het tweede team van Popeye terugdenken. Bij het damesdubbelspel kreeg zij een bal zo hard op haar oor dat het trommelvlies sprong en verder spelen voor haar een onmogelijke zaak was. Dit ongeval drukte zijn stempel op de volgende partij. Daarin traden Henny Koemans en Jon Visbeen voor het herendubbelspel aan tegen Hef fels en Hoogland. Doorgaans zorgt deze sluitende combinatie van Fores cate zeker voor een winstpunt. Nu verloren de Voorschotenaren met 46, 86, 36. De stand kwam voor de Amsterdammers met deze winst op 60. Zij besloten de gemengd dub belspelen cadeau te geven. Eindstand 62 voor Popeye. Door Frank Bonte De Noordwijkse S.V. 1 werd weer eens kampioen van zijn afdeling. De reserves van N.W.T.L. werden met 72 in de pan gehakt. De zege van de Noord wij kers tekende zich al na de herenenkelspelen duidelijk af. Rob Koggink klopte in het eerste enkel spel Otto Panman met 64, 36, 63. Gerard Pas ma en aanvoerder Ronald Blommendaal bouwden die verrassende start uit met overwin ninggen op resp. Jaap Panman 3—6. 6—1. 7—5 en Theo Gorter, 6—2, 64. Jos ine van der Koogh had in het eerste damesenkelspel alleen in de eerste set moeite met Edith Mal- maar toen zij haar goede ground- strokes op maat had gekregen moest haar tegenstandster snel afhaken, 75, 62. Voor een uitstekende partij zorgden daarna in het tweede damesenkelspel Thea Esser en Mag gie Staal. Anders dan in de meeste damesenkelspelen werd hier stevig doorgeslagen en onvervaard de net- positie gezocht. Thea Eesser won met 61, 26, 62. Josine van der Koogh en Thea Esser maakten het kam pioenschap van hun team tot een feit door het damesdubbelspel te winnen Edith en Maggie Staal: 46, 62, 86. Blommendaal en Pasma, die het herendubbelspel voor hun re kening namen hadden toen hun hoofd duidelijk niet langer meer bij tennis, 5—7, 46 voor N.W.T.L. De gemengde dubbelspelen werden broe derlijk gedeeld. Voor het eerste team van Room burg was het een verloren dag. Gis teren konden op het tennispark Roomburg met moeite 3 banen speel- klaar worden gemaakt. Aangezien de wedstrijd Roomburg 1Griffesteyn van geen belang meer was, noch voor de gastheren noch voor de gasten, werd besloten om aan de vierde en zesde garde van Roomburg voorrang te verlenen. Het zesde team met de dames Splinter en Penseel en heren Dagneaux en van Aeist maakte daar goed gebruik van en haalde met een 62 zege het kampioenschap van de vijfde klasse en daarmee de automatisch promotie naar de vierde klasse binnen. Leidsche Hout DEN HAAG De NOS-wedstrij- den zijn dit seizoen kennelijk onder een slecht gesternte geboren. Was het weer by de eerste reeks In Alphen aan den Ryn enkele weken geleden te koud voor goede prestaties, de tweede reeks trof het zo mogelijk nog slechter. De harde wind en een te lage temperatuur maakten het ver blijf zaterdag in het Zuiderparkbad (50 meter) in Den Haag niet tot één van de aangenaamsten. In dat licht bezien werden er op verschillende nummers nog aantrek kelijke prestaties geleverd. Atie Ra- dersma won de 100 meter vrije slag by de meisjes onder 16 jaar in de goede tijd van 1.02,9. De Haagse zwemnimf (16) is daardoor een ern stige gegadigde voor een plaats in de Olympische estafetteploeg. Wilma Boon (14) won de 100 meter school slag in de prachtige tijd van 1.21,9. Sjoerd Kuperus (ook al 14 jaar) ver raste met 1.08,6 op de 100 meter rug slag jongens en Linda Faber, kwam met 1.162 op de 100 meter rugslag opmerkelijk goed naar voren. Hansje Bunschoten gleed op de 200 meter vrij zonder enige strijd naar een uitermate acceptabele tijd van 2.10,9, waarmee zy Enith Brighlta (2.13,6) veruit de baas was. Bij de he ren stelde Francois van Kruisdijk met zijn 2.19,9 op de 200 meter wissdsiag niet teleur. In Beverwijk nam LGB/Zyi zater dag deel aan de laatste zwemwed strijd van een zeskamp met De Devel, KZC "31. DES, AZV '28 en VZC/Rlt- meester. In de totaalstand kwamen de eLidenaars op 'n iets te hoge tijd uit om De Devel, dat tweede werd, voorbij te streven. Winnaar werd het Venendaalse VZC/Ritmeester. In het 50 m-bassin van het sport - fonkisenbad Beverwijk haalde LGB/ Zijl-leden vijfmaal een limiettyd voor de Nederlandse kampioenschappen. Dat waren: Alex van Belkum 100 m schoqlsiag jongens 0/14: 124.4 (lim.: 126,-), Renée Platje 200 m rugslag meisjes 0/16: 2.45,9 dim.: 2.47,-), Inge Koek 100 m vlinder meisjes 0/12: 1.30,8 (llm.: 1.32,-), Peter Wolters en Dick Werter 200 m wisselsl. Jongens 0/16: resp 2.34,en 2.34,9 dim 226.-). In totaal mag de LGB/ Zijl nu 12 starts maken op de N.K. Tot een opvallende prestatie kwam Kees Uittenhout, die in de wisselslag - estafette op de 100 m schoolslag een tussentijd van 1.10,3 liet afdrukken. team van Popeye. De gasten kwamen met andere heren binnen de lijnen dan in de eerste ontmoeting. Dat kwam hen op verlies te staan. Wel iswaar toonden de dames van Po peye zich sterker dan die van de Leidsche Hout maar de heren moes ten nederlagen incasseren. Mirjam Mulder verloor van mevr. Bodeman, 2—6, 64, 1—6 en Co van Berge- Henegouwen kon ditmaal tegen mej. Lamp niet in haar gebruikelijke en zo gevaarlijke slagenritme vanaf de achterlijn komen. 2—6, 26. Gerald van der Sluys leek tegen Bodeman naar een nederlaag te zullen worden gespeeld. Hij verloor de eerste set met 36. Daarna echter vermeed hfj alle risico's al vergat hij niet Bode man, als het maar even kon, met uitschietende net-aanvallen onzeker te maken. Een taktiek die hem na 64 in de tweede set met een ondub belzinnige 6—1 in de derde set de verdiende overwinning bracht. Vast houder Willem Hoying was voor Pee- te rs te solide en na een slijtageslag moest de no. 2 van de Amsterdamse formatie het moede hoofd In de schoot leggen, 86, 64. Via het herendubbelspel en de beide gemengde dubbelspelen werd het 5—3 voor de Leidsche Hout De laatste party van de wedstrijd, het tweede gemengd dubbelspel van Mirjam Mulder en Willem Hoying tegen Bodeman/Bodeman werd het klapstuk. De Leidsche Hout combi natie won met 11—0, 1—6, 13—11! Typisch Kampioen de Munnik 1 was het aan zijn stand verplicht om met een zege te besluiten. Heemstede 1 kon dan ook geen moment gevaarlijk worden. Verloren gingen voor de Munnik 1 alleen het tweede dames enkel- en het herendubbelspel. Ty pisch dat de heren van de Munnik, Munch en Jan Theunissen, regel matig en zonder veel moeite hun enkelspelen in winst omzetten en dan falen in het dubbelspel. Ditmaal wonnen zij het enkelspel van respec tievelijk W. Hei, 6—2, 6—6 en van Blokland, 60, 6—2 om in het dub belspel van dezelfde tegenstanders met 26, 63. 26 te verliezen. De dames van de Munnik, Ellen Gerrese en Karin Braakman waren In de dubbelspelen, duidelijk sterker dan de dames van Heemstede en dat betekende voor de gasten verlies van het damesdubbelspel en de twee ge mengd dubbelspelen. Eindstand 6—2 voor de Munnik 1. Er was nog meer reden voor vreug devolle gezichten op het tennispark van de Munnik. Het tweede heden- team werd namelijk kampioen en mag nu evenals vorig jaar aantreden voor de strijd om het landskampioen schap. In Voorschoten werd het gis teren feest voor Forescate 7 dat in de vierde klasse kampioen werd en mag proberen om de derde klasse te bereiken. Voor het eerste team van Katwijk wordt de slotfase van de competitie bijzonder spannend. De Katwijkers stonden gisteren tegen Lommersberg achter met 14 maar ook de concur rentie kwam tegen de Metselaars niet verder dan een 1—4 score, bij welke stand beide teams vanwege de slechte weersomstandigheden hun wedstrijd zagen afgebroken. Roomburg 3 werd kampioen van de derde klasse dankzij een 5—3 zege op het eerste team van Nieuw Vennep. Ook Roomburg 4 haalde de titel bin- Autosport De Amerikaan Mark Danohue heeft zaterdag de 500 mijlen van Indianapolis gewonnen. Het was het eerste grote succes van Donohue met zijn McLaren. De Amerikaan reed de race met een gemiddelde van ruim 263 km per uur: 3.0321. Op een kwart van de race botste coureur Mike Mosley met zijn wagen tegen een muur. De wagen ging in vlammen op. Mosley werd naar een ziekenhuis vervoerd. Hij bleek in de derde graad verbrand te zijn «au beide voeten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11