STEFAN KOVACS EEN HANDIGE DRIBBELAAR Storm moeilijkste tegenstander voor Hollandia-roeiers WCS A GRESSIEVER „Drie jaar bij een vereniging is genoeg. Basketbal niet de topper op Alioy-lestival v> Wielrennen enige "topsport" PROGRAMMA VAN EERSTE DAG MOEST WORDEN VERSCHOVEN Schotten schamen zicJï1l naar Spanje te gaan PAGINA 10 MAANDAG 29 MEI Stefan Kovacs - Erg veel sigaretten als het gaat spannen ROTTERDAM De officiële basketbal-interland tuss Nederland en West-Duitsland, die de topper van het Topspoi festival in het Sportpaleis Ahoy had moeten worden, werd ei anti-climax. Het spel van de Nederlandse ploeg kon het publi niet boeien en halverwege stroomde de hal voor het groo*- deel leeg. AMSTERDAM Stefan Kovacs vraagt er als het ware om niet serieus te worden genomen. Zijn altijd aanwezige glim lach, de losse pols waarmee hij grollen te voorschijn tovert en zijn beminnelijke voorkomen geven er aanleiding toe. Kovacs op die punten beoordelen, zou echter een ernstige fout zijn. De kleine Ajax-trainer, Roemeense nationaliteit, veel Hongaars bloed, is namelijk uiterst slim en bezit een redelijke overtuiging van zijn eigen kunnen. Hij heeft het vermogen via de tamelijk losse teugel zijn paarden precies daar te krijgen, waar. hij heen wil. De paarden van Kovacs mo gen vrij-uit draven wanneer de weg geen aanleiding tot een verkeerde stap kan geven, maar op een tweesprong zet de man op de bok met vaste hand de richting uit. Zijn span begrijpt dat en aanvaardt het. De spelers hebben geleerd, dat nie mand meer dan hun soms zo non chalant lijkende trainer de presta ties als het enige doel van zijn werk ziet. Kovacs wil alleen het beste en hy is bovendien nog een beetje ijdel. Aan het laatste ligt ook het begin van zijn loopbaan als trainer ten De jonge belastinginspecteur uit Cluj, Stefan Kovacs hij zal niet verzuimen even naar voren te bren gen, dat hij ooit de Jongste inspec teur bij de Roemeense belastingen was sprak met een vriend over zyn beide werkkringen. Hij was na melijk ook tegelijkertijd part-time trainer bij Universitatae Cluj, voor namelijk voor de jeugdploegen. „Wanneer Je btf de belasting blijft", hoorde Kovacs, „zul Je een van on geveer 5000 gelijkwaardig beoordeel den in Roemenië zijn. Zou je trainer worden, dan kun je by de beste vijf komen". Voor de belastinginspecteur trainer was de keuze niet moeilijk. HU heeft er nooit spyt van gehad. „Ik heb de hele wereld gezien en ik heb ontzettend veel mensen leren kennen. Die kans zou ik anders nooit hebben gekregen". wierp zich volledig op het voetbal, waarin hU Jong een belofte was, die echter mede door de we reldoorlog niet helemaal werd inge lost. Op het crediet van de man, die op 6 oktober 1920 in Timisoara werd geboren, staan immers „maar" zes interlandwedstryden. Die betrekke lijk korte reeks werd in 1952 defini tief afgesloten, toen een zware geel zucht hem zyn plaats kostte in de ploeg, die naar de Olympische Spe len in Helsinki zou gaan. Oorlog De wereldoorlog heeft ook op an dere wijze ingegrepen in het bestaan van Stefan Kovacs. Na als veertien- Jarige te zUn gecontracteerd door Nac Oradea (het Roemenië van voor de oorlog kende beroepsvoetbal) ver trok hy in 1938 by de club, die te genwoordig Crisul Oradea heet. HU had op dat moment zUn einddiploma gymnasium en een prof contract op zak van Olympic Charleroi. „Twee jaar later dreef de komst van de Duitsers my naar de Noordfranse kust, maar ik durfde de oversteek niet te wagen. Ik zwem niet zo goed; Ik was bang nooit meer terug te kun nen komen. Tot mei 1941 ben ik in Charleroi gebleven, daarna ging ik terug naar myn land. Ik viel echter byna meteen weer in de oorlog door de Duitse aanval op Rusland. Ik werd opgeroepen om in dienst een officiersopleiding te volgen. Het leek my niet aantrekkelUk. Daarom ver trok ik uit Timisoara naar Cluj, dat door de oorlog Hongaars was gewor den. In Hongarije behoefden toneel spelers en andere artiesten, waartoe ook prof-voetballers werden gere kend, niet in dienst. In 1944 kwam Cluj weer terug bU Roemenië en ik ook. Zonder ooit in dienst te zyn ge weest. Zo heb ik de hele oorlog uit- gedribbeld. Op het voetbalveld was i!k trouwens ook eenJh eel handige dribbelaar". Handig Die handige dribbelaar, hoewel kwalitatief iets minder dan zijn ne gen jaar oudere broer Nicolas, die 35 keer voor Roemenië uitkwam, speelde tot zUn 33ste Jaar by Universitatea Cluj. Daarna ging hy meteen verder als trainer van de club, nadat hU al een aantal Jaren ervaring had opge daan bij de Jeugdafdeling. In 1962 haalde de Roemeense voet balbond Stefan Kovacs naar Boeka rest om met zyn collega's Popescu en Vogel het nationale elftal te gaan leiden. Kovacs kreeg zyn eerste echt grote baan als trainer. Roemenië raakte daardoor een belastinginspec teur kwyt. VU'f jaar was Kovacs bondscoach, daarna volgden vier Jaar by de vereniging van het leger, Steaua Rosso. Die opeenvolging van banen op prominente posities had een merkwaardig gevolg. Stefan Ko- leerde,terwUl zyn welstand groeide, niet autorUden. De bond gaf hem een wagen met chauffeur, de legerploeg verstrekte hem er een met een onderofficier, wanneer hy er be hoefte aan had. Tegenwoordig, in redely ke welstand in Nederland, fietst Kovacs. „Ik ben naar Neder land gekomen om als trainer te wer ken, niet om myn rijbewys te halen. Kennissen, die uit Roemenië naar hier komen vragen my altyd onmid dellijk wat voor auto ik heb. Ik kan dan alleen maar op myn fiets wU- erg". Geld Heeft het geld Kovacs naar Neder land, zijn eerste werkterrein als trai ner in het buitenland, gebracht? „Nee. Ik kan hier wel meer doen met mijn salaris dan in Roemenië, maar ik heb die baan genomen om dat ik alleen het beste wüde. Er zyn eerder financieel aantrekkeiyker aan biedingen geweest uit Griekenland (Olympiakos) en Turkije (Fehner- bace). Vel wens een dergelyike kans, trok het niet aan. Myn 26-jarige zoon heeft een vergelijkbare instelling. Hy wil ook aan de top of anders niets. Hy was een redelijk goede voetballer, maar op.een dag hy was toen veertien kwam hij thuis, smeet zyn hele voetbalplunje in Ie hoek en zei: „Ik voetbal nooit meer. Ik kan er niet tegen, dat de mensen altyd maar laten merken; hij voetbalt wel leuk, maar hy zal nooit zo goed worden als zyn vader en zUn oom". Hij is net zo min als ik tevreden met een half succes. Het verlangen naar succes was voor mij een veel grotere drijfveer naar Nederland te komen dan de zekerheid van een aantrekkelijk sa laris. Als de prestaties er zyn, komt het geld er ook wel. Dat is myn uit gangspunt geweest. Het bestuur vroeg trouwens om succes. „Wy staan aan de top. Het is uw taak er voor te zorgen dat het zo blyft", was zijn opdracht. Wanneer de goede lyn wordt voortgezet, zal ik twee jaar bij Ajax zyn, misschien nog een jaartje erby, maar niet langer. Drie jaren Drie jaar by een vereniging is ge noeg, daarna raak je op elkaar uit gekeken. Een uitzondering op dit punt was Universitatea,, maar daar vernieuwt de vereniging zich steeds doordat er ieder jaar een nieuwe lichting studenten komt. By een top- ploeg echter is de levensduur van een trainer beperkt. Hy heeft de ver plichting zyn spelers voort te sleu ren om het niveau te handhaven Wanneer je er als nieuweling voor staat, gaat dat het gemakkelykst Mijn aanpak by Ajax is vooral ge richt geweest, dat een zeer goede ploeg vryer voetbal zou gaan spe len, zo dat zelfs de vijanden van de club zouden gaan zeggen: „Ajax is niet alleen sterk, het brengt ook werkelijk aantrekkeiyk voetbal". Na een periode van een jaar of drie wordt het bijna onmogelijk nog nieuwe dingen te brengen om je doel te bereiken. Dan zyn er twee mogelijkheden, óf de spelerskern wordt ingrUpend vernieuwd, óf de trainer verdiwU'nt. Het vertrek van de trainer is de gemakfceiykste en de meest voor de hand liggende op lossing. Ik zie rnjj dus over een, mis schien twee jaar bij Ajax weggaan. Dan zal ik niet in Nederland My- ven. Ik wil tenslotte het beste. Mis schien dat ik nog eens naar België ga, het land van een groot aantal Nederland had toen wel een sprong genomen (32-25), maa was grotendeels te danken aa: uiterst zwakke tegenspel va: Duitsers. Coach Mol begon met Ruud Harrewyn, Vrolyk, Van en Kip in de basis. Nederland c schatte West-Duitsland diuidelyk de ploeg die alles behalve mag koesteren voor ereplaatsen Münohen nam een voorsprong De Oranjeploeg kwam echter Ruud Harrewyn (topscorer met punten) en Karei Vrolyk goed en zette de Westduitsers op een overbrugbare achterstand. Onds het feit dat Nederland Eric v. Wt kom miste (geblesseerd) Akerboom niet fit was, kwam voorsprong niet meer in 72—61. Ook de tweede wedstrijd, in Arnhem, leverde een op voor Nederland. Na eei eerste helft (24-29), kwaim de van René Mol na de rust goed Vooral de weer opgeknapte Akerboom had een belangrijk deel (26 punten) in die 75-64 zege Door Jan van der Nat Topscorers Nederland over wedstrijden: Ruud Harrewyn Akerboom 29, Boot 15 en Vrolyk West-Duitsland: Keiler 27 en Pet 19. Frank Kales op weg naar de Duitse basket voor twee Neder landse punten. Linneman (10) kijkt toe. ALPHEN AAN DEN RIJN Storm is de moeilijkste tegenstander geweest van roeiers en organisatoren bij de Hollandia roeiwedstrijden op het toch al niet gemakkelijke wedstijdwater van de Oude Rijn bij Alphen. Voor het eerst in de geschiedenis van de al oude vereniging moest het programma van de eerste dag wegens de soms tot orkaan kracht aanwakkerende wind worden verschoven. Een niet simpele opgave aangezien een recordaantal van 37 verenigingen 243 ploegen had ingeschreven. Door gebruik te maken van de zaterdagavond en zondag vanaf ne gen uur om de vijf minuten te starten werden de problemen juist opgevangen. Wel zag het er zondag tegen het vallen van de duisternis toch heel somber uit, toen de wind opnieuw aanmerkelijk krachtiger werd en de stormboorden moesten worden gemonteerd. Gezien die omstandigheden is de 6 min. 10.7 waarmee Nereus toen het hoofd nummer van de achten won, een goede prestatie. Dat een recordtijd vorig Jaar bleef een Nereus-ploeg met 5.57.6 voor het eerst op Hollan dia onder de zes minuten onbe reikbaar was stond al bij voorbaat vast. Een interessant duel vormde de race van de twee met stuurman, waarin de befaamde Nereiden Luy- nenburg en Stokvis de Proteus-Ere- tesploeg Luttiikhuizen Kieft als tegenstander had. Nereus zegevierde na felle strijd met een lengte voor sprong. Een teleurstelling kregen de Am sterdammers echter te verwerken in de 500 meterrace voor achten. De formatie van Bloemendal was hier de grote favoriet. Nereus moest ech ter de zege aan Njord laten, dat in 1 min. 23.8 sec. heel sterk finishte. Wat de overige Leidse ploegen be treft: Zaterdagavond roeiden de se nior A-achten een spannende race- Asopos, dat na de start een halve lengte voorsprong had genomen, gaf die op 1000 meter weer bijna hele maal prijs, maar slaagde er toch in vertrouwende op zijn eindsprint "het blikje" te bemachtigen, al moest er wel een nieuw baanre cord voor worden gevestigd. Van het recht om na deze overwinning iin het eliteveld te starten, maakte Asopos wel gebruik, maar Nereus was wel een klasse beter dan de on ervaren Leidse formatie. De eerste- jaarsquadruple van de Vliet roeide een technisch zeer acceptabele wed strijd, maar slaagde er niet in zich voor de finale te kwalificeren. In de ZEIST De WCS-kortweg: de „voetbalvakverenigimg" zal sddh in de toekomst agressiever gaan op stellen tegenover KNVB en FBO. De spelersorganisatie besloot dat zater dag op haar (matig bezochte, maar wel door de aanwezigheid van een aantal „groten" opgesierde) algeme ne vergadering. De gang van za ken in het betaalde voetbal van van daag kan de goedkeuring van de WCS bil lange na niet wegdragen en daarom heeft men besloten uit te treden uit het in WCS, FBO en KNVB nu al vier Jaren lang proberen het be taalde voetbal in de gewenste goede richting te sturen. Tijdens de vergadering werd een viertal resoluties aangenomen, nadat voorzitter Roel Wiersma in zijn openingswoord al had gesteld, dat 't 'n slecht Jaar voor t betaalde voet bal was geweest, voornamelijk door dat de (te) snelle sanering, die de WCS al een doorn in het oog was geweest, bepaald geen plezierige re sultaten heeft opgeleverd. De spe lers van de gesaneerde clubs, zo ver telde Wiórma, hebben tot nu toe nog geen enkele uitkering gekregen. Wat de resoluties betreft: de WCS verlangt van de KNVB een verande ring van de strafrechtspraak, waar bij een grotere betekenis aan het hoger beroep moet worden toege kend. Men eist ook, dat de al in 1969 door de commissie-Zon toegezegde „inspraak van de contractspelers", nu eens geëfectueerd zal worden. En is door de spelersorganiatie verder, nog afkeuring uitgesproken over „de immorle jeugdregeling" en over het boetestelsel, zoals dat nu door de KNVB en de clubs wordt gehan teerd: het is belachelijk, dat een werkgever zyn werknemer een boete oplegt, die hy vervolgens in de eigen zak steekt. elite Acht bij de dames was Leiden oppermachtig. De voormalige oude Acht van De Vliet, nu startend door Njord, won de finale vóór de twee dejaars van De Vliet en Oroa. De belangryfcste uitslagen: Heren (2000 meter)Elite acht (hoofdnummer)1. Nereus 1 6.10.7 2. Nereus 2 6.22.5; 3 Asopos 6.30.4 Elite lichte vier met stuurman: Proteus-Eretes 7.23.0; 2 Triton 7.23.4 Senior licht A acht: 1. Argus 6.39.8; 2. RIC 6.46.-; 3. Dudok van Heel 6.51.8. Senior A twee met stuurman: 1. Dudok van Heel 9.05.6; 2. Het Spaar- ne 8.13.8; 3. Lage 8.19.4. Senior A vier met stuurman: 1 Laga 6.47.4; 2. Proteus-Eretes 6.54.4. 3. Skadi 7.09.1. Elite twee met stuurman; 1. Ne reus 1 7.47.4; 2. Proteus-Eretes 7.50.0, 3. Nereus 2 7.54.2. Golf Joyce de Witt Puyt heeft gisteren op haar eigen club „De Pan" in Huis ter Heide by Utrecht, het Nederlandse golfkampioerischap voor dames veroverd. In de finale won zy met 2 en 1 van Alice Janmaat (Hil- versumse Golfclub) en in de halve eindstryd met 4 en 3 van mevr. Ina Beunen (Eindhovense Golfclub). Spectaculaire finish van de "nieuwe" achtenOp de foto van voor naar achter de ploegen van (Laga (3), Triton (2) en Phocas 1 Elite vier met stuurman: 1. Laga 6.42.4 (baanrecord) 2. Asopos 6.56.3 Dames (1000 meter)senior A acht 1. Njord 3.37.5; 2. De Vliet 3.42.-; 3. Orca 3.43.2. Vier met stuurvrouw: 1. Nereus 2.47.9 (baanrecord)2. Orca/Opopo 3.55.6. Aantrekkeiyk voor het publiek de finale herenenkelspel by het U nis tussen Tom Okker (in de fi: na winst op Cox 6-5 en 6-5) Niikki Pilic (de Zuidslaaf versloeg de halve eindstryd Taylor met 3-6 en 1-0 via tiebreak). Okker verloor de eerste set. doorbrak in de derde game de serv van de Nederlander en won met Okker kwam iin de tweede set s terug en won met 6-3. Tiebre moest toen opnieuw de winnaar aa wyzen. Pilic voerde een mooie i op, maar Okker wenste daaraan mee te doen: 1-0. De wielersprint werd gewonm door de Australiër Gordon Johns In de finale versloeg de oud-w kampioen de man die zyn titel jaar overnam Leyn Loevesyn nj ritten. Johnson reed in de rit de laatste 200 meter in 11 secc den. De derde plaats was voor Belg Robert van Lancker, die Amerikaan Tim Mountford in tik ritten klopte. 's Middags deden drie atletes aanval op het hoogspringrecord overdekte banen, dat op naam stj)e van Ria Ahlers met 1.78 meter. Noiei Ria Ahlers, noch Annemieke Boui slaagde erin het record te breki Ria Ahlers bleef steken op 1.76 ra ter en Annemieke Bouina op 1.73 Go Ahead Eagles werd winnaar het zaalvoetbaltoernooi vóór Spar «i, het Eddy PG team (met Rotterdai0] „oude glorie" Kreyermaat, Bennaa Veldhoen, Schouten en Piet Graafland) en een Brits team meic o.a. Nobby Stiles en Eagles-train Barry Hughes. De Eagles wonnen de laatste stryd van het Eddy PG-team nC 3-0, terwyl Spa-rta met 3-1 het Britse team, dat gedurende tv/ minuten Barry Hughes moest misS|t na een grove overtreding, die n q groot gejuich door het publiek w« j begroet. Eindstand: G.A. Eagles 3-5 (6-: Sparta 3-5 (7-3)Eddy PG-team (1-6) en „Engeland" 3-1 (3-7). Cadeau voor Coei j* ROTTERDAM In Rotterdam een comité opgericht, dat ervota: yvert Coen Moulyn bij zyn afsche op 9 juni, in de wedstryd Feyenoor Uruguay, een passend geschenk ai te bieden. Dit comité staat ond auspiciën van de supportersveren ging Feyenoord. Men heeft by AMRO-bank in Rotterdam een rei ning geopend (nr. 12.000), waar bewonderaars van Mouiyn geld kiC^ nen storten voor het cadeau (ond Ijjf vermelding van: 'Cadeau voor Coerip^ GLASGOW (UPI) Honderden Schotten hebben hun vakantii l. in Spanje geanuleerd omdat ze zich schamen voor het optredö h)( van de supporters van Glasgow Rangers afgelopen week in Barce lona. Volgens de Schotse reisbureaus "gaan veel vakantieganger E naar andere landen of blijven ze in Schotland zelf. Ze schamfl zich om naar Spanje te gaan". j j De vele annuleringen zijn binnengekomen nadat de supported, van de Rangers afgelopen woensdag met de Spaanse politie ii, gevecht raakten en hun vernielzucht botvierden na de 3-2 overwin J ning van hun ploeg op Dynamo Moskou in de finale van de Eurofl Cup voor bekerwinnaars. Vele Schotten zouden nu het gevoel hebbet dat ze niet meer welkom zijn in Spanje, een geliefd vakantieooiC voor hen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10