1 Vrachtrijders in Europ a eisen pleisterplaatsen GEVANGENISWEZEN MOET OOK GAAN BEZUINIGEN Dicht bii huis snel in handen Schoksgewijze vernieuwing van partijen Raiffeisenbank B( Boerenleenbank Tunneltje maakt kopje koffie onbetaalbaar Ukunt zoveel méér doen met onze bank ZATERDAG 27 MEI 1972 Ook het gevangeniswezen valt onder moker van de bezuiniging. Dat blijkt uit het plan dat staatssecre taris Grosheide Van Justitie heeft [elanceerd. Nu is dat niet direct ;en klap om erg treurig over te zijn. Een overnachting in de gevan- nu eenmaal duurder dan een nacht in het Hiltonhotel. Het sluiten van gevangenissen is ook consequentie van het terugdrin gen van de vrijheidsstraf en de verdere opmars van de geldboete. Door onze juridische medewerkster Nu echter geldgebrek de voornaam ste reden is voor de hervormingen, is toch een zekere argwaan op zijn ?laats. Want dat het gevangeniswe- zich voor een groot aantal pro blemen geplaatst ziet. is bekend. Vooral de opstand in het huis van bewaring in Groningen heeft deze problemen nog eens naar buiten ge bracht. In het rapport dat naar aanleiding van deze opstand is op gemaakt door de zogenaamde com- missie-Woltman. wordt als voor naamste oorzaak Juist het perso neelstekort genoemd. Sterk gestegen Toch is in verhouding tot het aan tal gedetineerden het personeelsbe stand de laatste Jaren sterk geste gen. Op de 3000 gedetineerden per Jaar zijn er tegen de 3500 perso neelsleden. Vanwaar dan dit zo ge heten tekort? Daarvoor is een aan tal oorzaken op te noemen. Aller eerst is het aantal mensen dat maar kort gestraft is sterk gestegen. Het tarief van twee weken Banken bos, dat wordt aangehouden voor het rijden onder invloed, is hier voor een deel aan schuldig. Maar tenuitvoerlegging van een korte ge vangenisstraf is vooral administra tief gezien erg arbeidsintensief. Dan is de stijging van het perso neelsbestand een direct gevolg van de opdracht aan het gevangeniswe zen om niet alleen te zorgen voor de bewaking, maar de gevangenis straf ook te benutten om de gedeti neerde in gunstige zin te beïnvloe den. Deze zogenaamde re-soclalisatiege- dachte, die sinds 1956 in de begin selen van het gevangeniswezen is opgenomen, heeft de ontwikkelingen binnen het gevangeniswezen groten deels bepaald. Re-socialiseren bete kent „behandelen". Hiervoor moeteD specialisten worden aangetrokken, het personeel moet worden omge schoold. Dat geldt in versterkte mate voor de directeuren van de instellingen. Re-socialiseren bete kent ook dat het gevangeniswezen een verscheidenheid van behande lingsmethoden moest opbouwen. Keuzemethoden Met behulp van verfijnde keuzeme- tohoden kan dan per gedetineerde d» meest geschikte omgeving worden uitgezocht. In deze lijn pas het dat en groot aantal kleine instellin gen kwam. met als ideaal de half open en open inrichting en een groeiende interne democratisering. nieuwe herstructureringsplan staatsscretaris Grosheide houdt mijns inziens een radicale breuk in deze ontwikkeling in. Dit blijkt reeds uit de werkelijke maat' regelen, zoals het terugbrengen van het aantal inrichtingen en een ver eenvoudiging van de selectiecriteria. Grofweg zijn er nu vier catego rieën: kort-gestraften en lang-ge- straften (meer dan vier maanden), Jeugdigen (maximaal onder de 23 Jaar) en volwassenen. Het regime wordt op drie sporen gezet: regel wordt het normaal re gime in het gevangeniscomplex in Veenhuizen. Dit houdt in een be trekkelijk fantasieloos, vreugdeloos gevangen-zijn met als voornaamste bezigheid: arbeid in een beperkte gemeenschap. Wie „stout" is, wordt overgeplaatst een inrichting met een duide lijk representatief regime en wie „zoet" is. gaat door naar een open of half-open inrichting. Het voor deel van deze indeling is dat het systeem duidelijk is. Een groot be zwaar van de differentiatiegedachte was de ondoorzichtigheid en de weerslag die dit had op de gedeti neerden. Het pakket dat het gevan geniswezen te bieden had werd wel een „tombola met vele nieten" ge noemd. Vereenzaamd Duidelijkheid is ook van belang voor het personeel, dat langzamer hand in een volstrekt vereemzaam- de positie terecht was gekomen. Er kwamen allerlei psychologen en „bejegeningscoördinatoren" voor de gedetineerden, maar de personeels leden zaten er meestal naast. Dan was er het democratiseringsproces, dat „Den Haag" zo graag wilde, maar waar de meeste directeuren geen raad mee wisten. De bewakers voelden zich onzeker Zij durfden geen raportjes meer op te maken of op te treden als gede tineerden elkaar molesteerden. Het raport van de commissie-Woltman geeft hier een duidelijk voorbeeld gedetineerden scheren een de biele medegevangene kaal en een bewaker durft niet in te grijpen. Voor sommige gedetineerden is het nieuwe systeem een verbetering. De die wars was van alle bejege ning en democratisering verzuchtte nog wel eens: „Je kan hier verdom me niet eens meer rustig Je straf uitzitten". Wel moet beseft worden dat de consequentie van de nieuwe lijn is dat de re-socialisatie over boord werd gezet. Er is dan ook alle reden om dit ideaal als mislukt te beschouwen. Zo blijft, hoe er ook behandeld wordt, het resultaat onbevredigend: ruim 40 procent recidiveert, dat wil zeggen maakt zich opnieuw schuldig aan een misdrijf. Ook blijft de lectie een willekeurige zaak. Maar als dit zo is. dan moet dat ook ge steld worden en mag de re-sociali satie niet als een papieren vlag in onze wetgeving voortbestaan. Goedkoop Het gevangeniswezen zal haar taak zo goed en zo goedkoop mogelijk uitvoeren door te zorgen dat de las tige klanten op een goedkope ma nier worden opgeborgen (cellensy- steem) en de rustige figuren door zelf-selectie in de meer open inrich ting terecht komen. Dit betekent wel dat het gevange niswezen zich gaat richten op het vormen van de ideale gevangene. Want wie zich netjes gedraagt, mag r een vrij regime. Het hanteren vau de strafperiode als leerproces, waardoor de gedetineerde in de vrije maatschappij een betere plaats kan verwerven, is een gedachte die heel stilletjes naar het land der dromen is verwezen. Het 'peppillenalarm' van vakbondsman J. van der Doef en het Welles-nietes-spel- iletje dat erop volgde heeft geleid tot Kamervragen en veel publiciteit. De heer Van der Doef voorzitter van de bedrijfsgroep weg vervoer van de katholieke bond van vervoerspersoneel is ge slaagd in z'n opzet, al dan niet op „onzindelijke" manierer re,is ineens volop aandacht voor de sociale positie van de 40.000 beroepschauffeurs in Nederland. En of ze nu pepmiddelen gebruiken of niet, één ding lijkt duidelijk: de .vrachtrijders van Europa', de .kilo metervreters in hun wegkolossen' of ten wil zelfs de .slaven van het stuur' hebben het verre van makke- Hun .wereldje op wielen" ls op veel punten dringend aan verbe teringen toe. Door Kees Haak Waar blijven, om maar wat te noe- de goedkope pleisterplaatsen nen de beroepschauffeur al tien Jaar geleden toezegde? Pleisterplaatsen Pleisterplaatsen: wegrestaurants beroepschauffeurs een betaal bare kop koffie kunnen bestellen. goedkope maaltijd kunnen ge bruiken. Waar ze zich kunnen was- een douche kunnen nemen. Die 's-nachts geopend zijn. Met voldoende betaalbare slaapplaatsen Nederland telt eigenlijk slechts twee wegrestaurants waar de beroep schauffeur zich op z'n gemak voelt. Dat zijn hotel cfaé-restaurant De Lucht langs de snelweg Zaltbom- mel-Den Bosch en Van Kekum bij Ridderkerk. Daar houdt het in feite mee op. Er zijn nog wel meer pleisterplaatsen chauffeurs een kopje koffie pikken maar die liggen niet aan de snelweg. En zwaar vrachtverkeer van de snelweg afzwaait om er gens in een dorpje een kop koffie te halen, veroorzaakt onnodig ge vaarlijke verkeerssituaties. Bovendien beschikken deze niet on middellijk langs de snelweg gelegen pleisterplaatsen zelden over vol doende parkeerruimte, is de koffie al gauw te duur en ontbreekt de sfeer die vrachtwagenchauffeurs in een voor hen bestemd trefpunt ho pen te vinden. Sfeer belangrijk Die sfeer is erg belangrijk. Met name internationale chauffeurs die dagen lang onderweg zijn hebben behoefte aan contact met collega's. Ze voelen zich het beste thuis in een wegrestaurant waar ,Óme Henk' ADVERTENTIE of .Tante Nel' de scepter zwaait, waar ze even met .moeders' kunnen bellen, waar diezelfde .moeders' hen eventueel kan bereiken, persoonlijk of via een boodschap, waar ook de baas naar toe kan bellen. Waar blijven die al jaren geleden in het vooruitzicht gestelde goedko pe pleisterplaatsen? 40.000 beroepschauffeurs wachten er op. Ze zijn het beu te worden .weg gekeken' in wegrestaurants die vol ledig zijn ingesteld op de bediening van de ,luxe automobilist', op de zakenman die toch kan declareren, op de toerist die wel een gulden voor een kop koffie wil betalen. Het komt nog voor, in dit soort restau rants: dat de beroepschauffeur een briefje op z'n bord vindt: „u bent hier niet welkom". Waar blijven de wegresraurants voor beroepschauffeurs? We vragen het de Nationale Orga nisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer Wegtransport, aan de heer J. Verasdonck, hoofd afdeling bui tenlands vervoer, tevens secretaris van de stichting „Les Routiers Eu- ropéens". De heer Verasdonck: „Les Routiers heeft de plannen voor een netwerk van wegrestaurants langs de autowe gen in Nederland al jaren geleden Ingediend bij Rijkswaterstaat. Acht jaar geleden om precies te zijn. Met tekeningen en al. De punten waar ze zouden moeten komen, zijn bp- kend. maar ik noem ze niet om grondspeculatie te voorkomen. Het gaat in totaal om zo'n veertig pleisterplaatsen, om de 70 80 kilometer één". Trajecten Een enquete onder chauffeurs toon de enkele jaren geleden aan dat met name op de volgende trajecten een pleisterplaats wordt gewenst: CJtrecht-Rotterdam-Den Haag: Zwolle-Hoevelaken: Amsterdam-U- trecht-Gorkum-Greda; Roterdam- Arnhem; Den Haag-Arnhem; Arn hem-El ten-grens; Rotterdam-Nijme- gen; Amsterdam-Afsluitdijk (Alk maar); Rotterdam-Antwerpen; Til- burg-Eindhoven-Venlo; Beek bij Nijmegen: Bergen op Zoom-Goes: Roozendaal-MoerdijkUtrecht-Gou- da: Amersfoort-ApeldoornEindho ven-Roermond. Waarom zijn ze er nog niet? De heer Verasdonok: „Rijkswater staat heeft enkele ondernemers aangewezen die wegrestaurants mo gen gaan bouwen. Maar.... de ver keerde. In ondernemers als Smit (van Smit's wegrestaurant), Albert Heyn en de Postiljon heeft het beroeps- goederenvervoer geen enkel vertrou wen. Zij hebben onvoldoende erva ring met het karakter van de speci fieke pleisterplaats voor de beroeps chauffeur, zij mikken op de luxe chauffeur en zullen tenslotte de be roepsvervoerder toch weer wegkij ken. Tunneltje Twaalfduizend ondernemingen voor beroeps- goederenvervoer Nederland telt volgens de laat ste cijfers 12.000 ondernemin gen die zich bezig houden met het beroepsgoederenvervoer over de weg. Daarbij zitten heel veel kleine bedrijfjes, met 1 tot 5 vrachtwagens en betrekkelijk weinig grote ondernemingen met 10 of meer vrachtwagens. Veertig procent heeft slechts één vrachtwagen. 3.4 heeft er vijftien of meer. Alle ondernemingen samen bezitten 46.289 vrachtauto's. Veel tonners die rijdend worden gehouden door in totaal 40.000 beroepschauf f eurs. Van deze chauffeurs is zo'n 25 georganiseerd. En dan is er nog iets: de kosten schrikken kandidaatexploitanten af Rijkswaterstaat wil hen namelijk ook de aanleg van het tunneltje er naartoe laten betalen. En juist die extra investering jaagt de prijs van het kopje koffie op naar een voor chauffeurs onaantrekkelijk peil". Volgens de secretaris van Les Rou tiers is ook om die reden geen ex ploitant te vinden voor het chauf feursrestaurant dat bij Nunspeet zou komen, waarvoor al in '68 de eerste paal de grond in had ge kund: „In '64 heeft Les Routiers de N.V. Maatschappij tot Explotiatie en Financiëring van Pleisterplaat sen langs autosnelwegen opgericht Deze N.V. zou ook de pleisterplaats bij Nunspeet voor rekening nemen. Het zoeken is echter sinds '68, naar een exploitant die het inmiddels door Rijkswaterstaat gebouwde tun neltje wil betalen". Les Routiers en ook de NOB draaien er'niet om heen: Rijkswa terstaat (de overheid) is de schuld van het uitblijven van de lang ver beide pleisterplaatsen. De ministers van Economische Za ken en Verkeer en Waterstaat heb ben bij de jongste begrotingsbehan deling begrip getoond voor het fi nancieringsprobleem waarmee kan didaat-exploitanten van weggebon- den pleisterplaatsen kampen. Maar bij begrip is het totnutoe ge bleven. De „slaven van het stuur" zal het een zorg zijn wie de tunneltjes be taalt. Ze willen een Ome Henk die een goede kop koffie schenkt voor twee kwartjes of hooguit zestig cent, ze willen goedkoop eten in een ,tent' met sfeer, direct aan de autoweg. Hun ontevredenheid dat dit type speciaal voor hen bedoelde pleister plaatsen alsmaar niet van de grond komt neemt elk Jaar toe: ze zien met lede ogen toe hoe er wel nieu we motels en .dure' wegrestaurants verrijzen. Pleisterplaatsen voor hun bevoor rechte ,luxe' collega's. De heer Verasdonk tot slot: „Wat we nog vergeten is de niet zo luxe collega van de beroepschauffeur, de automobilist met de smalle beurs, de wat graag mee zou profiteren van de goedkope pleisterplaats Dat zijn er veel meer dan wel wordt ge dacht. Vraag maar eens aan de ANWB hoeveel Nederlanders die ln hun vakantie naar Frankrijk gaan ln formeren naar de adressen var goedkope wegrestaurants daar". De partijvernieuwing loopt in ons land nogal schoksgewijs. We zijn nu in het stadium dat naast de programma's, de grondsla gen en de wegen die bewandeld moeten worden om tot een op deling van ons partijwezen te komen, aan de beurt zijn. En daarbij blijkt dat van oudsher gekozen posities slechts moei zaam worden opgegeven. Ter linkerzijde is wellicht het me ningsverschil tussen de D'66- xolpieden De Goede en Van Mierlo het meest spectaculair Van Mierlo ziet de weg naar de vorming van een progressieve partij via een opgaan van de PvdA. D'66 en de PPR in een nieuwe groepering die ook moet appelleren aan individuen bui ten die partijen. De Goede ge looft daar niet in. Hij wenst een ruim gesprek met de christe lijke partijen. Jan Vis, politiek redacteur van NRC-Handels- blad en een gedegen volger van de gang van D'66 in de vader landse politiek, heeft al geschre ven dat de kloof die tussen deze visies gaapt, geen geringe is. Het is in elk geval voor veel D'66-ers als een schok gekomen en het zou wel eens kunnen zijn dat de opheffing van D'66 dich terbij komt, dan veel tegenstan ders gehoopt hebben. In elk ge val: zoals het nu is. houden die politieke tegenstanders geen re kening meer met D'66. een par tij die enkele jaren geleden een groep mensen naar de politiek wist te lokken, die tot dat mo ment geen echte belangstellinr voor dat bedrijf hadden ge toond. Maar ook aan de confessione le kant rommelt het. Al jaren pogen de confessionele leiders tot één christelijke partij te ko men. Het optreden van vooruit strevende leden van de KVP maakt dat de leiding van de ARP en CHU, de twee prote st antese partijen nu nogal hui verig staan tegenover die nieu we vorm. KVP-voorzitter Di Zeeuw wil een „open" koers, waarin geen plaats is voor hei evangelie als enig uitgangspunt voor de christen-democratische partij. De Zeeuw betoogt dat die mensen die oorspronkelijk christelijk stemden niet zullen terugkeren als de nieuwe partij 't evangelie alleen in het vaan del verheft. Die houding is voor de protestantse partners beslist onaanvaardbaar. De politieke leider van de KVP. mr. Andries- sen heeft al sussende gebaren gemaakt en gezegd dat men het wel eens zal worden. Maar daar mee is De Zeeuw kennelijk nog niet verslagen. Al eerder heeft Andriessen duidelijk gesteld dat hij de politieke leider van de KVP is. en dat hij niet zover wenst te gaan als De Zeeuw. Maar de nieuwe KVP-partij- voorzitter wil het spel kenne lijk hard spelen. Als daar maar geen brokken van komen JRS. ADVERTENTIE Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen.. de bank voor iedereen 3000 vestigingen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7