PvdA-leden: optreden van fractie is juist Geen fluoride in drinkwater Leidse Stad bijdrage aan vol muzie Bij het wethoudersberaad Comité over brief B. en "W. TH ZATERDAG 27 MEI LEIDEN Het merendeel van de PvdA-leden steunt het optreden van de fractie in het wethoudersberaad. In een druk bezochte, soms chaotische vergadering stemden gisteravond 24 leden voor, en 19 tegen het standpunt dat de fractie heeft inge nomen: van de vijf wethouderszetels drie voor de PvdA, wat inhoudt dat de PvdA niet zal ingaan op het aanbod van de confessionelen en liberalen om op fifty-fifty-basis in het college van B en W zitting te nemen. De PAK-clausule zal door dit door de leden goedgekeurde besluit derhalve gehandhaafd blijven. IN 'T VELD DRIE VAN DE VIJF OPHALEN VAN GROF VUIL MAANDAG Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan, Celebesstraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor neostraat, Drift-straat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatra- straat, Atjehstraat (van Sumatra- straat tot Soembastraat) Soemba- straat, Balistraat, Timerstraat, de Ringkade, Bonairestraat, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat. St. Maarten- straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat, Kooihof. DINSDAG Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat. Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Chruchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat, Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen- straat, Mozartstraat (-) Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan Eduard van Beinumstraat, Brücknerstraat, Debussystraat, Ravelstraat, Chopin- straat, Moesörgskistraat, Caesar Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel- straat, Beethovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat Toscanini- laan, Berliozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Mendelssohnkade, Wag- nerplein, Brahmslaan, Tsjaikowski- kade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan, Scarlattistraat. Griegstraat. Donizettilaan. DONDERDAG Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof. J. P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuyve- santhof, Alb. Agnesstraat, Ch, de Bourbonhof. Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk stuinen), Zwarte Pad en Merenwijk. Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianstraat, Julia- hakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat, Prinsen- senstraat. Oranjestraat, Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nassau- straat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkad Marijke- straat, Margrietstraat, Irenestrat, Bernhardstraat. VRIJDAG Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan. Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat. Hasebroekstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat. ten Ka- testraat, Toussaintkade. Staringka de. Kneppelhoutstraat, Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat. L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof, Duinhof, Meerhof, Akkerhof, Weidehof. Telderskade. Muierstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat, Rooseveltstraat. PAK-fractieleider In 't Veld begon de avond met een verslag van het wethoudersberaad tot nu toe. „Juist de punten in de begroting van 1972 die een beleidsverandering van de Leidse raad tot uitdrukking brach ten, zijn door het Rijk verworpen. Het huidige college heeft de ambte naren te weinig rugdekking en sti mulans gegeven. Daardoor hebben wij, geruime tijd voordat er sprake was van een wet houdersvacature, het initiatief geno men tot een gesprek over de moge lijkheid om als PvdA in het college zitting te nemen. Verschillen Zowel over de oorzaak van de pe nibele situatie waarin Leiden ver keert als over de middelen om de situatie te verbeteren zijn wij mei de andere partijen echter niet tot overeenstemming kunnen komen. Bovendien bestaan er in de PvdA zelf verschillende opvattingen over deze kwestie. Deze verschillen draaien voorna melijk om de vraag, wat de belang rijkste maatstaf moet zijn voor het wel of niet in het college zitting ne men. Voor sommigen was de vraag welke invloed het laten vallen van de wethoudersclausule op de andere- PAK-partijen zou kunnen hebben doorslaggevend. Anderen vroegen zich vooral af of het belang van het economisch zwakke deel van de Leidse bevolking gediend zou zijn door een college met een PvdA-min- derheid. Ook de indruk die de PvdA op de kiezer zou maken door de clau sule te laten vallen heeft voor velen gewicht in de schaal gelegd. Daar naast vroegen sommige fractieleden zich af, wat een dergelijk optreden Speelgelegen- heid in centrum LEIDEN Het comité speelge- legenheid binnenstad heeft van de burgemeester en wethouders 'n aan getekende brief ontvangen, waarin wordt verzocht het terrein aan de Pieterskerkgracht te laten in de staat van parkeerterrein. Het college be houdt zich alle rechten inzake civie le aansprakelijkheidstelling voor de bij het „kraken" aangerichte scha de voor. Dit is het antwoord op telegram men van het comité, waarin dit vraagt het terrein als speelplaats te handhaven en hierover te onderhan delen. B. en W. zeggen dat het Hoog heemraadschap aan zijn huurver- pliohtingen voldoet en er dus geen aanleiding is de overeenkomst te be ëindigen. Heb comité is teleurgesteld over deze houdinig van het college, dat met geen enkel woord spreekt over de ern stige situatie wat betreft de speel- gelegenheid in de binnenstad. Er blijkt ook geen bereidheid met Rijn land te gaan praten om op niet al te lange termijn de functie van 't terrein te veranderen. Het comité vindt het vreemd, dat B en W begin 1970 zeiden te bekij ken of het een speelterrein kan wor den en het eind van dat jaar als parkeerterrein verhuurden. Het vraagt zich af of 'n gemeentebestuur dat voorrang heeft verleend aan het maken van een elite-parkeerplaats boven een hoogst noodzakelijke speelvoorziening, wel een bestuur te noemen is. voor gevolgen zou hebben bij de ver verkiezingen van 1974. Een laatste criterium was de positie van de ove rige partijen". In de discussie, die na In 't Veld's inleiding volgde, speelden deze maatstaven een belangrijke rol. PvdA-leider Van Aken oordeelde, dat 't belang van het economisch zwak ke deel van de Leidse bevolking het meest gebaat was bij een college waarin het PAK vertegenwoordigd zou zijn. „Als wij op die manier de bedoelingen van het PAK en delen uit het programma kunnen uitvoe ren. dan is dat nuttiger dan het ge praat over de wethoudersclausule. Daarom acht ik het van betekenis dat wij in het college zitting nemen op fifty-fifty-basis". Raadslid Van der Horst merkte op, dat veel van de problemen waarmee Leiden kampt, ten tijde van de In voering van de wethoudersclausule konden worden verwacht, en ook werden verwacht. „Nu het PAK-ac tie-programma zomaar overboord zetten zou betekenen, dat wij inder tijd onverantwoordelijk hebben ge handeld en de gevolgen van de clau sule niet grondig hebben overwogen", wogen" Wespennest „We stoppen onze kop in het wes pennest wanneer we in het college gaan zitten", vond raadslid Ver boom. „Het is gebleken, dat we door overleg met de andere partijen niets bereiken. Daarom moeten we nu de in Leiden werkende actiegroe pen gaan steunen. Bij de verkiezin gen over twee Jaar zien we dan wel weer. Wij zullen dan niet verant woordelijk zijn voor de gevolgen van de tot nu toe door het college ge voerde politiek. Bovendien zetten we ook de samenwerking met D'66 en de PPR, de overige PAK-partijen, op springen door i n het college te gaan". De vergadering nam tenslotte een motie van In 't Veld aan, waarin zij het optreden van de fractie goed keurde. Motie van Van Aken wel drie van de zes wethouders, mits er ga ranties zouden komen dat belangrij ke punten uit het PAK-programma een kans zouden krijgen werd verworpen. Een motie van raadslid Van Dam waarin hij voorstelde één wethouder zonder portefeuille in het college te plaatsen om de communicatie tus sen college en PAK te verbeteren en daardoor veel irritatie weg te nemen, onderging hetzelfde lot. Vervolg van pagina 1 Leiden Bij het ter perse gaan van de krant vernamen wij, dat ook de vierde inzittende van de vanochtend op de rijksweg 4 onder Leiden geslipte wagen in het ziekenhuis is overleden. Va der. moeder en twee kinderen uit Dordrecht zijn daardoor het slachtoffer geworden van dit on gelukdat gebeurde in een zware regenbui, die gepaard ging met windstoten. De auto is geslipt, tegen de vangrail gereden en ver volgens op het hek gébotst. De wagen iverd ernstig beschadigd. (Foto Holvast) KWARTEEUW7 OP KASTEEL WASSENAAR In kleine kring is in Kasteel Oud Wassenaar het fiet herdacht, dat de heer J. C. Swid- de 25 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad als chef-kok. Vergezeld van zijn echtgenote en kinderen nam de heer Swidde de gelukwensen in ontvangst van collega's en leveran ciers. Directeur G. de Graaf sprak hem toe en prees zijn vakmanschap, maar bovenal zijn eerlijkheid en plichtsbesef. Hij overhandigde hem. behalve een persoonlijk geschenk, de goude medaille van de huisorde van het Kasteel Oud Wassenaar en ook medailles en oorkonden van de Ho reca! en van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De vaste le veranciers van het Kateel verras ten de jubilaris met een gouden pols horloge. De collega's bedachten de heer Swidde met een paar fraaie manchetknopen. Stormellende LEIDEN De storm heeft ook in Leiden vernielingen aangerict. Op de Steenschuur sneuvelde een grote boom, die in zijn val een aantal parkeermeters vernielde. In de Merenwijk heersen zand stormen. De aannemer zal polder- grond over de zandvlakte strooien. Maandag wordt hiermee begonnen. De bewoners van de Rijn- en Sohiekade klagen ook over zand stormen op de gedempte Trekvliet. Hiervoor heeft de gemeente nog geen TRIMBAAN IN GEBRUIK OEGSTGEEST Woensdagavond om 7 uur wordt de trimbaan in het Bos van Wijckersloot in gebruik genomen. De sportclub Oegstgeest zal laten zien op welke manier de toestellen moeten worden gebruikt. RAAD VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN De gemeente raad bleek gisteravond in meerder heid tegen kunstmatige toevoeging van fluoride aan het drinkwater. Bij de stemming over deze beslissing waren 12 leden tegen. 5 vóór, terwijl 2 leden afwezig waren. De gemeenteraad van Den Haag heeft een uitspraak van de Voor- schotense gemeenteraad gevraagd omdat een groot deel van de ge meente Voorschoten water betrekt van de Haagse Drinkwaterleiding De meningen over de kunstmatige toevoeging van het drinkwater lie pen door de politieke partijen heen. Enige leden meenden dat de beslis sing over deze zaak genomen zou moeten worden door de rijksover heid. Alle raadsleden zijn leken op het gebied van deze materie, indien toevoeging van fluoride inderdaad noodzakelijk is voor de Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Jacob zn. v. J. Ruwaard en G. Guijt; Marca Simone dr. v. A. P. Janssen er C. J. Wilms; Cornells Johannes C. Verhoeven Bastiaan Pieter der Blom; p, F. Willemse M. Stenvert; Fabian zn. v. P. Koe nen en A. G. Burggraaf; Chantal Caro lina Johanna dr. v. S. D. Hoeven en Y. M. Boot; Paula Jolanda dr. v. H. H. M. Breed en M. E, Whltear; Ilja dr. v. R. Schouten en J. M. W. Berkhout: Denise Alexandra Maria dr. v. J. van Gijlswijk en A. G. van der Voort. GEHUWD P. van Leeuwen en J. W. Hendriks; C. W Ottenhof A, J. C. Huisman; T. van der Veen M. E. Platteel; J, B. Roseleur B. J. Blok; M. G. Seegers en D. Bijelic; H. J. M. van der Meel en M. Nonnekes. heid, dan is het dwaasheid om raai leden te laten beslissen over het of nee. Ook werd gesteld dat de ging van het gebit primair beril bij het gezin en dat er genoeg ternatieve mogelijkheden zijn het gebit met fluoride yin standi houden. De vrees dat met de toeva ging van dit medicijn voor het gel) te zijner tijd ook andere medicijn/" In het drinkwater gebracht zoudl kunnen worden, weerhield ook e| ge leden om hun stem te geven. Mede omdat er niet bekend is de bevolking werkelijk het drïnkw ter ziet als enige mogelijkheid het tandbederf tegen te gaan en toch zeker veel integere burgers zi die om verschillende redenen teg gefluorideerd drinkwater zijn en 1 bescherming van het milieu, stei den ook enige raadsleden tegen. Bij de tiende wijziging van Voorschotense politieverordeni m maakte mr. Goosens (D'66) eras™ bezwaar tegen het feit dat volge deze verordening een burgemeesi uitmaakt, wie als openbare dron aard bekend staat en deze vrouw zelfs verbiedt om een broo jeszaak binnen te stappen. Aan het begin van de vergaderi werd de heer A. Oosterbaan als gemeente-secretaris. LEIDEN Het vocaal ensemble Oon Anima, o.l.v. onze stadgenote mevrouw Truus Massaar-van Drie! viel gisteren de eer te beurt mee te mogen werken aan het concert van het Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, in de Oude Kerk in Scheveningen. in het kader van de manifestatie „Stad vol muziek". Omlijst door orkestwerken van Rich. Mudge, J.S. Bach. W.A. Mo zart en Bohuslav Martinu bracht Con Anima enkele fragmenten uit de Messe Solemnelle van Ch. Gounod ten gehore. Het ensemble van 40 uit diverse koren geselecteerde stem men gaf behalve een homogene koor klank veel expressie mee aan dit melodieuze werk. Truus Massaar inspireerde haar goede mate riaal soms tot fraaie pianissimi en waar nodig tot een geacheveerd forte. Het solistenterzet werd gevormd, door Annie Zuurmond met haar glanzende sopraan, de Jonge tenor Bart Distelvelt. die vooral in het Sanctus veel indruk maakte met zijn uitnemend geplaatst. helder en krachtig lyrisch geluid, terwijl de bas-bariton Henri Welbooren een waarborg vormde voor een goed sluitend geheel. Met lof moet ook genoemd worden de organist Hod Kors, die op het fraaie koororgel veel bijdroeg tot het wijdingsvolle geheel. Ds. De Jong blijft LEIDEN Ds. A. J. de Jong. hervormd predikant in Leiden, heeft bedankt voor een beroep naar Hui zen (NH). WARMOND Gisteravond heeft trainer Filippo afscheid ge nomen van de voetbalvereniging Warmunda. De voorzitter bood de oud-UVS-speler een grammofoon aan (op foto Holvast). Inbraak in Vliet LEIDEN Vannacht is ingebro ken in zwembad De Vliet. Er werd veel vernield. Klaverjasclub LEIDEN De klaverJasvereniging P.C. en L. hield de jaarlijkse alge mene ledenvergadering, waarna het dagelijks bestuur er als volgt uit ziet: voorzitter C. var>#Ginkel, secre taresse mej. I. J. J. Taffijn, pen ningmeester J. J. de Tombe. In ver band met het 25-jarig Jubileum, dat volgend jaar zal worden gevierd, werd een feestcommissie samenge steld, die bestaat uit G. Gaspers, A. den Dopper, M. Lens en A. van der Weyden. Bijeenkomst voor ondernemers LEIDEN De KVP belegt woens dag 14 juni in de Stadsgehoorzaal een avond voor alle ondernemers. Aanwezig zal zijn de commissie voor het midden- en kleinbedrijf van de tweede-kamerfractie. Na de pauze gaat het over Leidse por- blemen. Hiervoor zijn uitgenodigd de wethouders Lijten van Economische Zaken en Kret van Stadsontwikke ling en Verkeer. Sabelkampioen LEIDEN Bij de schermkam pioenschappen van het district west van de Ned. Politiesportbond in Rot terdam heeft de sabel-équipe van de Leidse Politiesportvereniging het kampioenschap van dit district be haald. De équipe bestond uit De Vos, v. d. Veer en v. d. Burg. Bij de persoonlijke kampioenschappen werd De Vos tweede achter de Rot terdammer Huiskes en Leidenaar Bor derde. ZATERDAG Doelenhuysje Optreden duo Lotyfo Museum voor Volkenkunde kindjbi; film Fablio, de grote tovenaar 2.30 u Breestraat 19 Sociëteit Twentwel pe kamerbewoners en alleenstaanden) i Het Mierennest (Morsweg 59) Kène fis-bar 12-2 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Soc, it voor kamerbewoners en allee staandeln 8 uur nam. Fte Schaakzolder (Morsweg 114) Lei<Lp. Jeugdschaaksocietelt 2-5.30 uur nam Meerburg Buurtfeest vanaf 11 qy, Antóniusclubhuis „Tot ieders genfoa| gen" met Greet Terburg 8 uur nar LAK-theater (Levendaal 150) KI bi dermusical „Schoolslag" 2.30 uur na Scarabee (Pieterskerkchoorsteeg) I. i in Rheenen, protestsongs en folk 8' ZONDAG In. Oegstgeest (Rijnlandslyceum). Vd evangelisatiesamenkomst. 4 uur nane Doelenhuysje. Optreden diuo Loti Scarabee (Pieterskerkchoorsteeg) lrl| van Rheenen, protestsongs en folkboi Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Sr®, evang. J. Leeflang 10 uur voorm. >t. Middelweg 19c Poppentheater 2kie Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) meente voor oorspronkelijk christi dom, afd. Oegstgeest. Spr. evang. d. Brugge 7.30 uur nam. Leiderdorp Wilhelminastr. 10) spreksavond Baha'i 8.15 uur nam. Vestestraat 39 Jehova getuigen 1( voorm. en 3 uur nam. Hogewoerd 175 Jehova getuigen 10 Breestraat 19 Sociëteit Twentwel kamerbewoners en alleenstaanden) 12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Soc teit voor kamerbewoners en aller""'-"1 Oude Rijn 3 Pinkstergemeente S dhr. J. Eikerbout 3 uur nam. Gerecht 10 Soefi Beweging Spr. i W. P. J. de Graaf over „Voor wie ven wij?" 11.15 uur voorm. MAANDAG Zoeterwoude (Gemeentehuis) Op< bare vergadering Industrieschap Grote Polder 10 uur voorm. Stadhuis (kamer 503). Spreekt Alg. Burgerlijk Pensioenfonds. 2.3( 4.30 nam. Oude Singel 26. Informaties Baha'i. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 7.30 i DINSDAG Stadhuis (kamer 204). Openb vergadering commissie voor het ond wijs. 7.30 uur nam. E Zijlsingel 2 Evangelisatiecentrij^ Spr. evang. G. van Huet. 8 uv Breestraat 19. Sociëteit Twent l" (voor kamerbewoners en alleenstainc den) 9—12 uur nam. Het Mierennest. (Morsweg 59). 111 u jaardensociëteit. 24 uur nam Apothekers Driesum, Mare 110, Van Breest Sma lenburg, Loevestein 6 Leiderdorp ei apotheek Voorschoten. Leidseweg 66^ Huisartsen Leiden Tot zaterdagmorgen uur raadplege men de eigen huisa daarna tot zondagnacht 12 uur x sluitend voor spoedgevallen de d< aei terstelefoon 22222. Warm ond Dokter Walenkaifr Dorpstraat, tel. 2220. Voorschoten Dokter F. Sw Veurseweg 20. tel. 2356 (wijkverple Gezondheidscentrum, Wijnga denla Oegstgeest Dokter H. A. Reterl Terweeweg 152, tel. 50394 (wljkzus M. Schout, Ridderspoorlaan 7, te 54982, b.g.g. 54500). Leiderdorp Dokter Ouwerkerk, Merelstraat 184a, telef. 44844 (w; zuster C. W. Prins, Wilddreef 250, 24909. WASSENAAR Artsen H. Plink, Prinsenweg 44a tel. 2075 K. de Wit, Kerkstraat 42 tel. 24 SOS-dienst SUS- Telefonische Hulpdienst (01710)—25202 Vooi alle die Ld i lijkheden verkeren bereikbaar werkdag van acht uur n.m tot uur vm doorlopend in het weekeun d.w.z, van vrijdag acht uur n.m maandag acht uur vm. Ook Leiderdorp In het verslag over de l bij Sikkens was weggevallen, ook het brandweerkorps van U derdorp met 24 man en 2 wage heeft deelgenomen aan de brandt strijding.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2