Felle aanval op Kontoem ingezet MASSAMOORD IN BOEROENDI )ekrainse partijleider Sjelest nverwacht van functie ontheven In Moskou wordt gewerkt naar climax conferentie AANHANGER VAN DE HARDE LUN EN ANTI-NIXON ORTELSVAN E MAFFIA NVINDBAAR IET0P HEI GWK-EMBLEEM DE GREIISWISSIIKANTOREH N.V. JDAG 26 MEI 1972 1SKOU (Reuter) PJotr SJe- ls ontheven uit zijn functie van van de communistische partij Oekraine. Sjelest, die bekend als een van de grootste voor- >rs van de harde lijn bij de in- in Tsjeoho-Slowaikije in 1968, zondag benoemd op de minder igrijke post van vice-premier de Sowjet-Unie. Als partijleider j opgevolgd door Iwan erbitski, die evenals Sjelest lid iet vijftien leden tellende „polit- Het is echter nog niet 'lijk of de voormalige Oekraïen- irtijleider lid daarvan blijft, erbitski heeft vroeger veel werk de partij gedaan in Dneprod- insk, waar de Russische partij- Brezjnew eens een belangrijke selijke functionaris was. Hij is zijn 54 jaar tien jaar jonger dan voorganger. Ook wordt hij over ;emeen bekwamer geacthlt, maar het bewiniii van Ohroesjtsjow verdween hij naar de achtergrond. Na aanvankelijk bevorderd te zijn tot partijsecretaris en vervolgens tot premier in de Oekraïne, werd hij in 1963 teruggezet in zijn vroegere functie van partijleider in het indu strie gebied van Bnepropetrowsk, welke post Brezjnew ook eens be kleed heeft. Sjelest maakt met negen andere vice-premiers en twee eerste vice- premiers deel uit van de regering van de Sowjelt-Uoiie. Behalve de 2 eerste vice-premiers is geen van de anderen lid van het politburo. De Oekraïne op een na het didhitst bevolkte gebied van de vijftien re publieken, was dit jaar het toneel van een aantal ai'restaties Van intel lectuelen, die verdacht werden va-n nationalistische activiteit. Het is een belangrijk industrie-en graangebied. Op het ogenblik, dat de Sowjet- Unie wegen zoekt voor samenleving met de Verenigde Staten verliest de kern van aanhangers van de „har de lijn" in het Kremlin een van zijn leiders. PJotr Sjelest, zo schrijft de correspondent van AFP in Mos kou. Fel voorstander van een snel le interventie in Tsjecho-Slowakije in 1968, lid van de pro-Ulbricht- groep, verdediger van de harde lijn op ideologisch gebied, heeft Sjelest betaald voor het verzet van zijn groep tegen het doorgaan van het bezoek van president Nixon aan de Sowjet-Unie en voor zijn eigen on macht om doelmatig het nationa lisme in de Oekraïne te bestrijden. Zijn ontheffing uit de functie van partijleider in de Oekraïne wordt beschouwd als een zeer belangrijke gebeurtenis op binnenlands gebied. Men vergelijkt het besluit in be- langTijkheid met wat op buitenlands gebied het bezoek van president Nixon is. Beide voorvallen houden kennelijk verband met elkaar. Het was op 19 mei dat een voltallige bijeenkomst van het centraal comité van de Sow jet-Unie partijleider Brezjnew het vertrouwen schonk voor zijn analyse van de Vietnamese crisis en hem vol macht gaf om met president Nixon te onderhandelen. Diezelfde werd de benoeming van Sjelest tot vice-premier in feite een degra datie bekend, die betekende dat hij van de leiding van de invloedrij ke Oekraïense partij zou worden ontheven. „Het eenstemmige vertrouwen" van het centraal comité voor Brezjnew bracht de nederlaag met zich mee van de groep „ultra's", waarvan men meent, dat zij tien dagen lang in het Kremlin een duchtige strijd tegen de „realisten" heeft gevoerd, teneinde een onwankelbare solidariteit met Hanoi en het annuleren van het be zoek van president Nixon te verkrij gen. Men twijft er piet aan, dat Sje lest deel uitmaakte van deze groep. ME (Reuter) Een Italiaan- larlementaire commissie heeft toegegeven dat zij niet kunnen doordringen .tot de wor- in de Sicil'iaanse Maffia, on- negen jaar diepgaand onder- De bevindingen van de 31 le- ellende, uit alle partijen samen- ►mmissie zijn neergelegd in pagina's tellend rapport, isteren bij de opening van het Italiaanse parlement van na rlog is ingediend. Het bevat een details over de activiteit "van iwenioude misdaadsyndicaat zo- gebieden in Italië waarin het orgedrongen en het geleidelijk n van het Siciliaan- atteland naar de steden en ve gebieden van activiteit handel in verdovende midde- commissie acht zichzelf on- kend voor het voorstellen van itieve bestrijdingsmiddelen van iiijmselen zoals Maffia. Wat de met de politieke autoritei- etreft door het rapport de an het voortbestaan van iffia genoemd zegt de com- dat de voortijdige ontbinding het vorige parlement de vol- het onderzoek heeft ver- rd. commissie zegt dat de Maffia in is doorgedrongen in scholen, mtebesturen, de groothandel, de ikatuur, de handel in ver do- middelen, de sigarettensmokkel banditisme. jens het rapport verkreeg de eerst het monopolie van de in landbouwprodukten in de Daardoor kon de gilopd- gelegd worden voor nieuwe en winstgevende activiteit en pe- srde de Maffia in het bank- de politiek en de spculatie- tploffing in vliegtuig In de an een Chileens straal- uig, dat gisteren op weg was 'anama naar Miami, heeft zich ontploffing voorgedaan die de dwong tot een noodlanding in go Bay op Jamaica. Niemand gewond. De toiletten aan de rzijde va-n de Boeimg-727 wer- leschadigd. illace geopereerd De gouiver- van Alabama George Wallace gisteren een kleine operatie gaan om een inffectie te ver ren die zich had opgehoopt bij /aar eerder een kogel was iderd. Artsen van het Holy ziekenhuis zeiden dat Wallace minder pijn in zijn onderlijf nadat de kleine operatie voor ij'dering van de etter was uit- PLEIKOE (AFP) Noordvietnamese tanks zijn vandaag opnieuw de stad Kontoem binnengedrongen. Sinds de ochtend woeden daar zware gevechten. Het noordoostelijke gedeelte van de stad is in handen van de noor delijken, zo is vannacht van Ameri kaanse militaire zijde bekend ge maakt. Later meldden de Amerika nen dat de noordelijke aanvallers werden teruggedreven. Alle beschikbare Amerikaanse mi litaire vliegtuigen in het gebied van Komtoem zijn in verband met de si tuatie in alarmtoestand gebracht. Sinds gisteravond heeft geen kei vliegtuig meer kunnen landen op 't vliegveld van Komtoem dat onop houdelijk door mortieren en door de Noordvietnamese artillerie wordt be stookt. De ongeveer 30.000 Noordvietna mese militairen in het westelijke hoogland van Zuid-Vietnam, die sinds april geleidelijk Komtoem heb ben omsingeld, begomien gisteren hun langverwachte groot scheepse aanval op de stad met een bombardement van honderden raket- sn artilleriegranaten. Buiten gevecht In de gevechten die daarop volg den zijn vier Noordvietnamese tanks buiten gevecht gesteld door raketten die werden afgevuurd door Ameri kaanse helicopters en volgens berich ten zouden een derde van de man schappen van de Noordvietnamese in fanterie zijn gedood. Het is nog niet bekend uit hoeveel manschappen de infanteriestrijdmacht bestond. De Zuid-Vietnamezen zouden drie tanks hebben verloren, maar er was nog niets bekend over hun verdere verliezen. Noordvietnamese troepen en tanks zijn vandaag ook doorgestoten tot achter de noordelijke frontlinies van de Zuidvietnamese regeringstroepen bij Hoe-ee. Nu woedt 'p hevige strijd op 32 km afstand van de stad. Uit militaire bronnen in Saigon is vernomen, dat de slag begon, na- :en grote noordelijke strijdmacht uit 't westen doorstootte tot meer dan twee km achter de Zuidviename- linies. Ook ten noorden van Quang Tri, woeden zware gevechten. Hier zijn Zuidvietnamese mariniers door de lucht en over zee achter de vijan delijke linies gebracht. Volgens een Zuidvietnamese militaire woord voerder zijn de verliezen zwaar. Aan kant van de Noord-Vietnamezen zouden meer dan driehonderd man zijn gesneuveld en bij de regerings troepen zeventien. Amerikaanse bommenwerpers heb ben gisteren aanvallen gedaan op dijken van de Rode rivier, zo meld de radio-Hanoi. Zes mensen die bezig waren met het herstellen van de schade van een vorig bombarde ment kwamen om het leven. Volgens het Amerikaanse mili taire hoofdkwartier in Saigon heb ben Amerikaanse B-52-toestellen vannacht negentien bombardemen ten uitgevoerd op Noordvietname se troepenconcentraties bij Kon toem. Aanvoer 't Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend ge maakt dat de bombardementen op wegen en spoorwegen in N.-Vietnam de aanvoer van militaire voorraden uit China aanmerkelijk hebben ver hinderd. De woordvoerder zei dat alles er op wijst dat een groot deel van de voor Noord-Vietnam bestemde mi litaire goederen in China voor vervoer per rails bestemd zijn. Hoewel de Noordvietnamese ha vens door mijnenvelden geheel zijn geblokkeerd, waardoor de bevoorra ding van de Noordvietnamese strijd krachten geheel was afgesneden, hebben de Noordvietnamezen het leeuwendeel van hun zware mili taire uitrusting uit de Sowjet- Unie zoals tanks en kanonnen steeds per trein via China ontvan gen, aldus de woordvoerder. Het spoorwegnet in Noord-Viet* nam is nu door de Amerikaanse bombardementen ernstig ontwricht, met het gevolg dat bepaalde voor raden niet kunnen worden vervoerd. De woordvoerder wilde geen schatting geven van het aantal goe derenwagens dat in China staat ta wachten. Hij zei dat het buitenge woon moeilijk is vast te stellen of de Sowjet-Unie tracht meer via China naar Hanoi te vervoeren om de blokkade van de Noordvietname se havens te omzeilen. Er zijn geen aanwijzingen dat Moskou en Pe king zijn overeengekomen een gro tere hoeveelheid via China te ver zenden. ADVERTENTIE CONTESSA, fijn datje d'r bent Mevrouio Nixon, die tijdens het bezoek van haar echtgenoot aan de Sowjetrussische leiders hacor eigen 'programma afwerkt, heeft o.m. een bezoek gebracht aan het warenhuis Goevi in Mos kou. Mevrouw Nixon besteedde ongeveer vijfhonderd gulden en nodigde de directeur uit een be zoek te brengen aan Amerikaanse warenhuizen. Op de foto: me vrouw Nixon (links) heeft een rijk gekleurde Russische doek om- ADVERTENTIE aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële koersen alle courante valuta direkt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro cheques alle reisverzekeringen spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-en verkoop gouden en2ilveren munten 60 vestigingenopN.S.-stations en aan de grenzen. Ruime openingstijden, ook 's avonds en in het weekend. Vestigingen o.m. te: LEIDEN - station N.S. Samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson, Heldring Pierson. Centraal Station, Amsterdam. Tel.: 020-221324. MOSKOU (AP) President Nixon en de leiders van de Sow jet-Unie, die naarstig werken aan wat de climax moet worden van hun topconferentie: een akkoord over beperking van de strategi sche bewapening, hebben gisteren een vijfde akkoord goedgekeurd; dit beoogt gevaarlijke confronta ties van Amerikaanse en Russi sche oorlogschepen die elkaar vaak schaduwen op volle zee te voorkomen. Het document werd gisteren on dertekend door John Warner, de Amerikaanse minister van Marine en admiraal Gorszkow, opperbevel hebber van de Rode vloot en plaats vervangend minister van Defensie. De onderteking werd bijgewoond door minister van Buitenland se Zaken Rogers en diens ambtsge noot Gromiko. Het heeft alleen be trekking op de vloten van de bei de landen en niet op koopvaardij of vissersschepen. Bijzonder belang rijk wordt de bepaling geacht, dat oorlogsschepen en vliegtuigen zich „op behoorlijke afstand" dienen te houden van vliegdekschepen die toestellen laten opstijgen of landen. Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse en de Russische marine zul len ten minste eenamal per jaar bijeen komen om over de uitvoe ring van het akkoord te spreken. Wat betreft het akkoord over de beperking van de strategische be wapening: Gerard Smith, hoofd van de Amerikaanse Salt-delegatie in Helsinki, is nog niet. in Moskou aangekomen. Een Russische woord voerder ontkende dat de Salt-dele- gaties in Helsinki waren gebleven omdat er zich moeilijkheden zouden hebben voorgedaan. De besprekingen van Nixon en de topleiders van de Sowjet-Unie waren gisteren voor het grootste deel gewijd aan de handelsbetrek kingen tussen de twee landen. Men heeft twee uur over de moeilijke economische vraagstukken gepraat maar is er volgens zegslieden niet uitgekomen. Nixon, Kosigin en Pod- gorni met hun economische advi seurs hebben de besprekingen ge voerd. Oorspronkelijk zou men gis teren een handelsovereenkomst heb ben ondertekend. De kwestie van de Russische Jo den heeft gisteren in het Moskouse perscentrum voor de topbesprekin- gen opschudding veroorzaakt. Tij dens een persconferentie over het Russische maatschappelijke leven, belegd voor verslaggevers die naar de Russische hoofdstad zijn geko men voor de topbesprekingen, werd een vraag gesteld over de toestand van de Russische Joden. De Russi sche functionarissen citeerden uit een boek uit de Jaren '30: "Het Gou den Kalf". In dit boek wordt door Russische functionarissen tegen Joodse correspondenten gezegd: „Ja wfj hebben Jod'en, maar er is geen sprake van een Joodse kwestie". Mitchener, schrijver van "Tales of the South Pacific" en 'The Source" stond op en zei: "U maakt een gein tje van een serieus probleem" en verliet de persconferentie. Mitche ner brengt verslag uit over de top besprekingen voor de "Rea'ders Di gest". Aan het einde van de pers conferentie beschuldigde Iwan L OesdMfcow, hoofd van heit Russische persbureau Nowosti, Mitchener van hysterie. Op dat moment stond Ja mes Wish van het Amerikaanse Joodse persbureau erop antwoord te krijgen op een vraag, die hij eer der had gesteld. De Russen beëin digde daarop de persconferentie. Wish raakte betrokken in een fel woordengevedht met enkele Russi sche Journalisten, die hij ervan beschuldigde, dat zij niet wilden praten over de toestand van de Jo den in de Sowjet-Unie. lUSSEL (AFP) In het cen- iafrikaanse land Boeroendi ïklemd tussen Zaire voor- Belgisch Kongo en Tan- zooi zich een massaslach- voitrekken die a.1 aan tien- siden mensen het leven heeft it. De berichten die uit de Istad Boejoemboera komen literst schaars, maar de ernst ie situatie in het land wordt door de verhalen van 'tien die naar Europaheb- kunnen repatriëren en door ;en van de enkele jour- ten die zich ter plaatse op togte hebben gesteld. De ontwikkelingen in Boeroendi schijnen nog een uitvloeisel van de mislukte staatsgreep die op 29 april werd gepleegd tegen het bewind van president Michel Micombero. Aan hangers van ex-koning Ntare poog den toen hun leider die onder huis arrest was gesteld in zijn voormalig paleis in Githega te bevrijden. Bij hevige gevechten met de regerings troepen werd de koning gedood. Sindsdien hebben oorlogsraden di verse doodvonnissen uitgesproken over „de schuldigen in de zaak van de georganiseerde slachting tegen de vreedzame bevolking van het land". Op 9 mei verklaarde president Mi combero dat „een grote overwinning" was behaald op de opstandelingen en dat na tien dagen van slachtin gen, plunderingen en brandstichting de toestand weer normaal was. Ondanks zijn verklaring sijpelden ook later nog berichten door over duizenden vluchtelingen die zich in de richting van Tanzanië begaven. Verscheidene missionarissen heb ben voor de Belgische radio verteld, dat het leger in Boeroendi een po litiek toepast van systematische uit roeiing en terreur onder de Hoetoe's, een etnische groep die bijna 80 pro cent van de bevolking vormt. „Ik heb gezien dat honderden personen op drie auto's werden geladen", zei een van hen, de Franse kanunnik Pirard. Men voerde hen daarna tussen ha gen van „Jonge revolutionairen" die hen met knuppels bewerkten. Vervol gens liet men de slachtoffers aan hun verwondingen bezwijken en bracht men ze met de vrachtauto's naar begraafplaatsen. Op één dag had een missionaris meer dan tien vrachtuato's zien voorbijkomen met op elk daarvan meer dan 200 lijken. Officieel sprak de „Stem van de revolutie" van Boeroendi een paar weken geleden over de gebeurtenis sen in het land van „een oorlog zonder pardon tegen de aanvallers die de onafhankelijkheid en de vei ligheid in gevaar brengen". In wer kelijkheid, zo zegt een speciale ver slaggever van de BRT, betreft het „een plan tot systematische liqui datie van de Hoetoe's". „Het leger en de veiligheidstroepen .geholpen door Jonge revolutionairen, hebben eerst hoge functionarissen gearresteerd, daarna de lageren in rang, de zaken mensen, de studenten, de middelba re scholieren", aldus zijn verslag. In deze sfeer van hysterie werden vori ge week de leerlingen tussen 14 en 17 jaar van de technische scholen weg gehaald, en begonnen de terroristen zich te vergrijpen aan vrouwen en Jonge meisjes. Volgens zijn relaas werd een dag of acht geleden het aantal slachtoffers van deze massa moord geschat op 50 tot 100.000, „maar sindsdien is ae slachtpartij voortgezet". De Belgische regering houdt zich intensief met de situatie in Boeroendi bezig. Ze heeft haar ambassadeur in Boejoemboera, Van Haute, die naar Brussel was teruggeroepen, met een boodschap naar kolonel Micombero gestuurd waarin uitdrukking wordt gegeven aan „de bezorgdheid van de Belgische regering en de hoop dat orde en vrede in het land worden hersteld". Er leven nog ongeveer 2500 Beglen in Boeroendi, een land dat ongeveer veertig Jaar lang onder Belgisch mandaat stond en daarna onder beheer van de Verenigde Na ties voordat het in 1962 onafhan kelijk werd. Van Haute, die donder dag op zijn post terugkeerde, moet ook alle noodzakelijke maatregelen nemen om de veiligheid van de Bel gen te verzekeren. Minister van Buitenlandse Zaken Harmei heeft gisteren voor de se naatscommissie van Buitenlandse Zaken gezegd dat zijn regering hu manitaire hulp heeft aangeboden om „de bevolking in nood van Boeroendi te helpen". Ha.mei verklaarde dat de staatsgreep van 29 april gevolgd was door „wanordelijkheden van uitzon derlijke ernst" en „moeilijkheden ln het gehele land". De regering had daarom „onder drukkingsmaatregelen getroffen" om de situatie in de hand te krijgen en al die gebeurtenissen hadden geleld tot „het verlies van een groot aantal mensenlevens". 4

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9