Arts gaf voorbeeld c c „De actief geworden kern ontploft" Drees maakt haast met openbaar vervoer in Leidse Baan-gebied Kinderbescherming wijst nota van Grosheide af Minister Boersma: Kant en klare kunsthars vulpasta PORION Nederland pleit voor toelating van DDR op VN-milieuconferentie Vonhoff beschuldigt Gerda Brautigam van prijsopdrijving" De passieve kern wordt actief (III en slot) VRIJDAG 26 MEI 1972 BINNENLAND LEIDEN/DEN HAAG Mi nister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft haast niet de verbetering van het open baar vervoer in het Leidsebaan- gebied. Dit blijkt uit een schrij- van aan gedeputeerde staten, waarin hij zijn gedachten over de vervoersproblemen ten noor den van Den Haag uiteenzet. De minister stelt zich 'n pro gramma voor, waarin maatre gelen op korte termijn worden voorgesteld en waarin an dere projekten worden opgeno men. die nader kunnen worden bestudeerd of aangepast, als de behoeften zich zouden wij zigen. Bevordering van open baar vervoer kan niet los worden gezien van vraagstuk ken van ruimtelijke ordening en wegvervoer, terwijl ook op woon- en leefmilieu moet wor den gelet. Bij de maatregeen op korte termijn noemt de minister de nieuwe dienstregelingen van spoorwegen en N.Z.H. in dit gebied, het plan om de N.S. busdienst Amsterdam- den Haag in Oegstgeest te laten stoppen, waardoor betere aan sluiting op NZH-diensten ont staat, en de verbetering van de treindienst in 1973, waardoor tussen Leiden en Rotterdam voor bijna alle stopstations uit gezonderd Delft Zuid en Voor schoten) een kwartierdienst wordit gecreëerd. In dat jaar wordt een derde perron in Den Haag H.S. in gebruik geno men, wat storingen zal ver minderen. De capaciteit van 't railvervoer op het traject Lei den Den Haag dient te worden aangepast aan de ontwikkelin gen, hetzij door meer treinen, hetzij door langere treinen. Snelbus Voor het vervoer per auto bus wordt overwogen snelbus- diensiten in te voeren in aanslui ting op bestaande of nieuwe haltes van NS. Hoe vlotter het busvervoer wordt afgewikkeld, hoe aantrekkelijker aldus de minister het zal worden als alternatief voor het particulie re vervoer: aparte busbanen, voorrang voor verkeersstromen met autobussen, vrije opstel stroken bij kruispunten. In het najaar van 1975 be tekent de opening van het Haag se Centraal Station een aan zienlijke verbetering. Onlangs keurde de minister de verbin ding goed tussen de sporen van de lijn Amsterdam-Rotterdam en de Hofpleinlijn, nabij via duct Loolaan. De laatste lijn gaat naar Centraal Station, waardoor in 1976 rechtstreeks, treinverkeer mogelijk is van Lei den naar Den Haag C.S. en Den Haag H.S. Tegelijk met de opening van Den Haag C.S. kan de eerste fase van het Haagse semi-metroproject zijn gerealiseerd. Door enkele delen van de spoorlijn Leiden-Den Haag viersporig te maken (onder meer bij Mariahoeve) kan de capaciteit van de lijn worden opgevoerd. Voor nieuwe rail verbindingen wordt onder meer gedacht aan rechtstreekse ver bindingen Den Haag-Voorscho ten ost-Leiderdorp en Den Haag-Wassenaar-Katwijk, als snel-tramweg. De minister verwacht dat zijn gedachten zullen worden ge concretiseerd in een plan van de commissie Openbaar Vervoer Haags Stadsgewest. DEN HAAG De medici hebben gisteren minister Boersma (Sociale Zaken) aangetoond dat zij vorig jaar hun toezegging om de tarieven te matigen hebben waargemaakt. De tarieven in de medische sector zijn gemiddeld met 5 tot 6 procent om hoog gegaan, terwijl op grond van calculaties een gemiddelde stijging van 13 procent mogelijk was ge weest. Economische Zaken bevestigd de juistheid van deze gegevens. De medici hebben dus het goede voorbeeld gegeven, maar daarbij lijkt het te zijn gebleven in de vrije beroepen. Andere groeperingen heb ben in elk geval niet kunnen aanto nen dat zij gematigd hebben. De art sen hebben minister Boersma mee gedeeld dat zij zeer teleurgesteld zijn doordat hun voorbeeld maar weinig navolging heeft gekregen. Zij voelen er weinig voor om opnieuw voorop te lopen bij de matiging. Prijzen Vertegenwoordigers van het groot winkelbedrijf en de groothandel ver klaarden tegenover de minister dat zij nog flinke prijsstijgingen ver wachten, mede als gevolg van de sterke loonkostenstijgingen in de laatste jaren. Staatssecretaris Oos tenbrink, die samen met minister Boersma gistermiddag en -avond confereerde met representanten van de vrije beroepen, verklaarde dat in sommige sectoren van het midden- en kleinbedrijf de prijzen verder om hoog zijn gegaan dan strikt noodza kelijk is. Dit is vastgesteld door de econo mische controledienst. „Via prijsver hogingen heeft men een betere ren tabiliteit willen bereiken", aldus de staatssecretaris. Hij vond dat overi gens, gezien de moeilijke positie van het midden- en kleinbedrijf, wel be grijpelijk. Openheid Minister Boersma heeft de verte genwoordigers van de vrije beroepen ook gevraagd zich intern te beraden over een zekere mate van openbaar making van de inkomens in de ver schillende sectoren. De reacties hier op waren verdeeld. Vooral in sommi ge sectoren bestaat de vrees dat openbaarmaking van inkomens een totaal verkeerde indruk bij het pu bliek zal wekken. ADVERTENTIE DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout. steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoorde handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 De kwestie van de openbaarma king van deze inkomens, waarvan minister Boersma verwacht dat die steeds meer naar voren zal komen, komt opnieuw aan de orde bij een tweede serie gesprekken met de be oefenaren van de vrije beroepen. Eerst zal echter moeit eroblyken of werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid tot harde afspraken kunnen komen. Moeilijk Na afloop van de reeks gesprek ken zei minister Boersma dat de loonmatiging „een heel moeilijke zaak" wordt. Dat geldt met name voor de eis van de vakbeweging om volledig inzicht te krijgen in de fis cale plannen van de regering. „Dat is echter een zaak tussen de rege ring en de volksvertegenwoordiging" zo zei hij. ADVERTENTIE Philips batterijen noemen ze ook wel langspeel-Datterijen. Elbee's dus. In de Flevocentrale is giste ren een gigantisch hijskarwei ge klaard: een cbrukvat van 34 meter lengte tnet een gewicht van 165.000 kg moest naar een hoogte van 40 meter gehesen worden. Op de foto: het enorme gevaarte in de takels. DEN HAAG De organisaties die te maken hebben met de kinderbe scherming zijn het met elkaar eens: de nota van staatssecretaris Gros heide (Justitie), die aansluit op de discussienota "Jeugdbescherming en Justitie" van de vorige staatssecre taris Wiersma is onaanvaardbaar. Zowel de Nationale federatie voor kinderbescherming, de Startbijeen komst jeugdwelzijnsraad en de stich ting Release uitten gisteren felle kri tiek tijdens de openbare hoorzitting over de jeugdbescherming in de Tweede Kamer. Ook staatssecretaris Vonhoff (CRM) en erikele kamerle den zutten *n beetje met de nota in hun maag. "Als de ideeën uit de nota Wiersma uitgevoerd worden, zullen verdere ontwikkelingen in de hele jeugdwel- zijnszorg geblokkeerd worden", vindt Er is nu behoefte aan initiatief de basis, daar waar d'e hulpver lening plaats heeft en aan experi menten. Aan een structuur die van bovenaf wordt opgelegd is geen be hoefte. De nota Wiersma stelt onder meer voor om de voogdij- en gezinsvoog dij-instellingen in een Jeugdbescher mingsinstelling onder te brengen, die dan bij elk van de negentien recht banken in ons land moet worden op gericht. De organisaties willen de kinderbescherming plaatsen in een ruimer maatschappelijk kader, in totaal van het welzijnsbeleid. De federatie pleit voor "hulp op basis vrijwilligheid, wat niet uitsluit dat in enkele gevallen een Justitiële maatregel nodig zal zijn". Maar daar hoeven volgens haar geen aparte Jeugdbeschermingsinstellingen voor te komen. Zij wil geen stuurgroep zo als staatssecretaris Grosheide voor stelt, maar een staatscommissie met politieke verantwoordelijkheid die snel voorstellen moet uitwerken voor in geïntegreerde welzijnszorg. Adoptievoorbereiding moet volgens beide nota's geen particuliere maar een overheidszaak worden. Dat kan het best gebeuren door de Raad voor de Jeugdbescherming. De organisa- met een actie, pleitte voor meer dui- lies zien de taak van die raden an- deUJkheld over de mogelijke sluiting ders: een controlerend en voorlich- van tehuizen. Release noemde het tend orgaan en geen hulpverlenend "betreurenswaardig dat op zuiver orgaan. De Belangenvereniging min- economische gronden nu al enkele der Jarigen die, zoals wij gisteren I tehuizen worden gesloten", meldden de hoorzitting onderbrak DEN HAAG Nederland wil pro beren alsnog te bereiken dat de DDR deelneemt aan de milieuconfe rentie van de Verenigde Naties die van 5 tot en met 16 Juni in Stock holm wordt gehouden. Staatssecretaris Westerterp van Buitenlandse Zaken heeft gisteren instructies uitgegeven om de VN-lid- staten warm te krijgen voor de con sensus-procedure": de DDR zou dan aan alle beraadslagingen mogen deelnemen, maar niet over de voor stellen mogen meestemmen. Officieel kan de DDR als niet- lidstaat van de VN of een der VN- organisaties niet aan een VN-confe- rentie deelnemen. De Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije hadden om die re den hun medewerking aan het voor bereidende werk opgezegd. Zij eisen nu volgens de heer Westerterp dat de DDR met stemrecht tot de Stock- holm-conferentie wordt toegelaten. Vorige week is in Genève besloten de beslissing over toelating van de DDR tot de Wereldgezondheidsor- ADVERTENTIE ganisaties tot volgend jaar uit te stellen. De Nederlandse regering is 't daarmee eens. omdat toelating op dit ogenblik een doorkruising zou zijn van het Westduitse streven tot normalisatie van betrekking met de DDR. Laatst vertelde iemand dat'ie Philips batterijen de grens over had gesmokkeld. In een zaklantaarn. DEN HAAG Tweede kamerlid mevrouw Gerda Brautigam is er mede de schuld van, dat de prijzen de laatste maanden sterk zijn ge stegen. Een beschuldiging van deze strekking lanceerde staatssecreta ris Vonhoff (CRM) gisteravond in Rotterdam. Hij herinnerde eraan, dat het PvdA-kamerlid een half jaar geleden minister Langman (Economische Zaken) in het parle ment scherpe vragen heeft gesteld over de toen al opgetreden prijsstij gingen. Volgens de zienswijze van Von hoff heeft mevrouw Brautigam toen door op een prijsmaatregel van de regering aan te dringen "mee een steen aangedragen om de prijzen onder druk te zetten". Vonhoff vond. dat zij het effect van "zorgen dat de buit binnen is" had opgeroe pen. "Zo werkt dat nu eenmaal", legde Vonhoff uit. Hij meende, dat de re gering ook van de parlementaire oppositie mag verlangen dat zij zul ke effecten probeert te voorkomen. Vonhoff meent: Contributie bibliotheken kan hoger DEN HAAG De contributie voor openbare leeszalen en bi bliotheken kan binnenkort weer omhoog. De mogelijkheid daar toe zal een nieuwe wet op het bibliotheekwezen bieden. Staatssecretaris H. J. L. Von hoff (Crm.) kondigde gister avond op een WD-bijeenkomst in Rotterdam aan ,dat hij spoe dig een wetsontwerp bij het par lement zal indienen. De doelstelling van het wets ontwerp is om aan de ene kant in zoveel mogelijk gemeenten een redelijk en gelijk voorzie- ningenpeil te waarborgen en aan de andere kant de gebrui kers van leeszalen en bibliothe ken een redelijke vergoeding te laten betalen. Vlak na zijn installatie als staatssecretaris vorig Jaar heeft Vonhoff de contributiegrens verruimd tot tien gulden per Jaar. Gisteravond gaf hij te ver staan, dat de contributie nog wel wat hoger kan. In het algemeen keerde de staatssecretaris zich tegen het nog langer hanteren van zo genaamde 'sociale tarieven' voor voorzieningen die de overheid biedt. Met zulke lage tarieven subsidieer Je hele groepen men sen die geen subsidie nodig heb ben. Daarmee onttrek Je over heidsgeld aan fondsen, waarmee werkelijk sociaal zwakken ge holpen kunnen worden. „Sociale tarieven, werken in wezen a-so ciaal", concludeerde staatssecre taris Vonhoff. (Van onze politiek- wetenschappelijke medewerker) Wie zich afvraagt wat er met de katholieken, vandaag aan de dag, allemaal aan de hand is, zal zich voortdurend moeten realiseren, dai de eenheid altijd al minder sterk is geweest dan van binmeruaf wel eens leek. De katholieke zuil is met grote moeizaamheid tot stand ge komen; naast de bovenstroom van geslotenheid is er altijd een vrij sterke onderstroom van verlangen naar openheid geweest. En, wat misschien nog het belangrijkste was en is: degenen die binnen de kerk spraak maken, behoren tot een betrekkelijk kleine elite met een grote, tot voor kort, tamelijk lijde lijke achterban. Door Joop van den Berg Wat na 1962 op gang gekomen is, is dan ook vooral het bovenkomen van een stroom die betrekkelijk klein en elitair van setructuur was. Het zijn de tehologen geweest, hun leerlingen en intellectele leken, die eindelijk de ruimte kregen, die hen zo lang was onthouden. De strijd was en is er één tussen kerkelijke leiding en haar theologisch weinig gevormde aanhang enerzijds tegen over degenen, bij wie het conflict tussen geloof en moderne inzich ten zich het sterkst deed gevoelen Weinig imposant Men moet vaststellen, dat onder degenen die in de verzuilde organi saties de leiding hadden (voor een groot deel nog hebben) de theolo gische vorming en de geloofsken nis weinig imposant zijn. Zij ge loofden, voorzover ze het begrepen, wat de kerkelijke leiders hen te ge loven voorhielden. Theologische kritiek, hadden zij geleerd, is iets voor aanhangers van „vrij onder zoek", protestanten dus. De theo logie was veilig bij degenen die hen in de kerk zelf beschermden, de bisschoppen. Vandaar dan ook, dat in veel ka tholieke organisaties enorme ver warring ontstond toen de kritiek „van buitenaf", soms zelfs door in dividuele bisschoppen ondersteund, loskwam. Een deel van het conflict tussen De Zeeuw en de Tweede Kamerfractie van de KVP moet daaruit worden verklaard, dat een vertegenwoordiger van de „open" stroom, van de intellectuele leken in de Kerk, zich mengt in een dis cussie van één van haar organisa ties. waar men aan dit soort bena deringswijze niet gewend is. En bo vendien wordt vreemd opgekeken van wat in de oude verhoudingen een „buitenstaander" is. De reactie is er één van deels onzekerheid, deels repressie. Maar er is meer: de open elite mag dan nog zo vaak over „het grondvlak" spreken en over „in spraak", grote groepen katholieken aan de basis weten ook vandaag nog niet wat hen overkomt. Juist de straffe leiding van het verleden heeft het hun onmogelijk gemaakt om nu met enig gemak en zelfver trouwen zelf fdekeuze te maken Velen voelen zich voor de gek ge houden. Men denke zich de positie in van vrouwen die veel meer kinderen hebben gebaard dian ze wilden, "omdat God dat van hen vroeg", en die nu zien dat hun dochters met officiële zegen mogen, wat zij in hun hart gewild hadden. Al het oude vertrouwde (en vaak ook inspirerende) wordt hun uit handen geslagen door priesters en theologen, die het wel goed menen maar gezien hun status bijna noodzakelijkerwijs over de hoofden van velen heen praten. Niet meer nodig Over de grote groep van katho lieken. onder wie de lagere inko mensgroepen oververtegenwoordigd zijn, is de nieuwe theologie heen gegaan en van a-1 wat er op het Pastoraal Concilie is gezegd, heb ben ze hoofdzakelijk dit overge houden: „de geleerden weten het ook niet meer en al die wetten zoals de zondagsmisverplich ting zijn niet meer nodig", het ci taat is van prof. Muurluigs. Met schrik hebben ze gemerkt, dat ze van de Mis-liturgie niet alleen niks begrepen hebben omdat die in het latijn was (mooi was ze overigens wel), maar ook omdat de hele denktrant erachter voor hun onbegrijpelijk is, of die nu in de eigen landstaal wordt gebracht of niet. Het werd een kale bedoe ning in de kerk: bovendien: je hoeft dan wel geen KVP meer te stemmen, maar van veel predikan ten mag het blijkbaar ook niet De desoriëntatie onder de ka tholieken mag niet onderschat wor den. Dat uit zich, zoals de Nij meegse socioloog Leo de Bruyn al heeft ontdekt, ook politiek. Een relatief zeer groot aantal katho lieken gaat, nu "de KVP niet meer hoeft", helemaal niet meer naai de stembus. Tweede reaktie. die ermee sa menhangt, is de alsmaar sterker wordende derde stroom, van dege nen die het verder wel geloven en de kerk verlaten. Die stroom is al tijd vrij omvangrijk geweest, met toppen in de 17e en late 19e eeuw maar ze heeft de laatste Jaren een extra-impuls gekregen. Weliswaar blijft een deel van hen nog wel vaag met de kerk verbonden, stem! een deel ook nog op de KVP en is het lid van de KRO, maar de vraag is voor hoelang. Polarisatie De derde reaktie is die van de bikkelharde polarisatie. De weg gedrukte orthodoxe probeert langs verschillende kanten haar rechten terug te krijgen: ofwel door ge sloten interconfessionele samen werking te zoeken met orthodoxen elders, die het iets minder moei lijk hebben (voor hoelang?) door zich te verenigingen in groepen als Confrontatie en Waarheid en Leven. Vooral die laatste "soort' heeft adem kunnen halen, doordat ze weer mond kreeg bij gelegen heid van de benoeming van ach tereenvolgens dr. Simonis en dr. Gijsen tot bisschop. Daaruit alleen al blijkt hoezeer ie polarisatie is gevoed vanuit Ro me, die haar trouwste dochter niet meer in de hand kan houden De kwestie-GiJsen dreigt langzaam aan, volgens goed Romeins recept, de crisis te drijven naar een punt waar de vraag "schisma, Ja of nee" onontkoombaar wordt. De vierde reaktie is die van be middeling, die ofwefl in de kiem wordt gesmoord ofwel gevoerd wordt in wanhoop. De poging "cen trum-katholieken" te verenigen in de Aktiegroep Wereldkerk, waar overigens verdacht veel katholieke bestuurders in optraden, is nooit verder gekomen dan een adverten tie in de katholieke dagbladen. Het episcopaat tracht wanhopig, en met alleen de steun van een deel der katholieke leken-bestuur- ders (als prof. Steenkamp en mej. Klompé), de polarisatie binnen perken van redelijkheid te hou den. De passieve kern is niet alleen ak- tief geworden, ze is door een reeks van explosies uit elkaar gespat. In het verleden opgekropte wrok is vrijgekomen en er hebben zich nieuwe wraakgevoelens aan toege voegd. Ook een kerkgemeenschap die zich stelt onder "de kritiek van het evangelie" ontkomt niet aan algemeen menselijke reakties. Het valt niet nauwkeurig te voor spellen wat de gevolgen zullen zijn voor de politieke partij, die zich per traditie heeft verbonden de woordvoerder te zijn van het katho licisme. Ook als een groot deel van de onderliggende organisaties nog bestaat, garandeert dat niets over duurzame steun: niet alleen lopen kiezers weg, maar ook de mede katholieke organisaties spreken hun oude voormannen tegen en de katholieke media leveren geregeld ongezouten kritiek. Bij de oude centrifugale neigin gen, die alleen met straf leider schap konden worden bedwongen (en altijd vraten aan het kiezers bestand). voegen zich nu allerlei vormen van deconfessionalisering! In kiesgedrag, door fusie van insti tuten met andere, door verande ring van beleid met behoud van hefc "RK" voor de naam. De conclusie moet bijna wel lui den: dat het met de KVP als pas sieve of aktieve kern van de Ne derlandse politiek spoedig afgelo pen zal zijn. Dat betekent echter. dat er dan ook geen rol meer zou zijn voor de ARP en de CHU die hun leidende positie in de Neder landse politiek steeds hebben kun nen baseren op de steun der ka tholieken. De minste schade zou de KVP waarschijnlijk lijden, als ze kans zag met de twee andere confessio nele partijen een "open partij" te vormen die zich in het politieke midden opstelt en waarin een ein de komt aan een rol-aan-de-lijzij- de der katholieken. Een gesloten pa-tij betekent misschien soulaas op korte termijn, vooral aan ge reformeerde zijde. maar. mijns in ziens. ook de totale ineenstorting binnen tien Jaar. Wat de situatie nu tot een im passe maakt is, dat de oude pas sieve kern in de politiek door geen andere groep wordt opgevuld. We zijn in een gammele situatie te recht gekomen zoals in de periode tussen 1860 en 1880. zonder veel re den tot hoop. dat een groot deel der Nederlanders welke partij dan ook zal opduwen naar een stabiele lei ding in de politiek.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7