[andidaat-ouders wachten op sperma Leids academisch ziekenhuis begonnen met verwekken donor- kinderen ransen itionale nceren hoon- laakactie G 26 MEI 1972 ;N Sinds vorig jaar kunnen echtparen, waarvan de man itbaar is, in Leiden terecht voor kunstmatige inseminatie jrengen) met sperma van een onbekende man. Een werk- van het Academisch Ziekenhuis heeft zich daarmee belast dse ziekenhuis is het enige in Nederland waar dit gebeurt ID, zoals kunstmatige inseminatie met donorsperma in de ng wordt genoemd, vindt echter nog maar op kleine schaal Er zijn niet meer dan dertig echtparen in Leiden ingeschre- voorlopig kunnen dat er ook niet meer worden, hoewel er ze zijde enorme aanvraag is. De grote remmende factor is het gebrek aan donorsperma. De vrouwenarts en Leids KID- ator dr. J. Wildschut moet donors met een lantaarntje zoe- ïderstaand verhaal vertelt hij iets over de vele facetten die D kleven. Een misschien onvermoede juridische kant van bijvoorbeeld: stel dat via kunstmatige inseminatie een icapt kind wordt geboren, zoals altijd mogelijk is. Of ver dat de ouders van een KID-kind gaan scheiden. Hoe liggen wettelijke verantwoordelijkheden? Dr. Wildschut laat kan- ouders daarom vooraf een verklaring ondertekenen, waarin •en een na donor-inseminatie geboren kind geheel als hun ettige nakomeling beschouwen. in Leiden met KID begonnen gezien de enorme vraag er- omdat er anderzijds totaal geen officiële voorzieningen op ied waren in Nederland. Dat kan tot misbruik leiden: in de plaats Hamburg bijvoorbeeld bestaat er een handel in donor- waar grof voor moet worden betaald (400 mark per keer), et Academisch Ziekenhuis is de aanpak veel gedegen er. D' zijn hier f 30 per keer, welk bedrag aan de doner wordt over als onkosten- en reisvergoeding. Wildschut heeft zich van tevoren afgevraagd of KID geoor- als er ook een adoptie-regeling is: „maar het aantal adoptie- a is op het ogenblik minimaal. De adoptiebureaus accepte- jwel geen nieuwe aanvragen meer. Bovendien heeft KID ike voordelen boven adoptie, naar mijn idee. KID-kinderen na een zwangerschap laten opgroeien als een geheel eigen erwijl je aangenomen kinderen later altijd moet zeggen dal geadopteerd. En dat geeft toch altijd weer grote trauma's", om wordt KID pas nu officieel aangepakt? Volgens dr. Wild- ïeeft dat twee redenen: „de sexuele normen verruimen zich or KID nu pas eigenlijk van de grond kan komen. Maar eede is kunstmatige inseminatie weinig spectaculair werk n vrouwenarts. KID is grotendeels een organisatorische aan- Lheid. Het komt wel voor dat huisartsen zelf KID toepassen zich verdiepen in de voor- en nadelen, heb ik daar helemaal ezwaar tegen". SVildschut is ervan overtuigd, dat over een jaar of vijf KID ootscheepser zal zijn opgezet, met „spermabanken" enz. Maar Jig wachten de dertig ingeschreven echtparen nog in Leiden rma-gevers. Dr. Wildschut hoopt, dat deze publikatie nieuwe oplevert. Zij moeten dan wel bereid zijn een lichamelijk en logisch onderzoek te ondergaan. Belangstellenden kunnen 1 met hem opnemen: Dr. J. Wildschut, afd. vrouwenkliniek Academisch Ziekenhuis, Leiden. Tel. 01710—47222, toestel 2870. ,EIDEN "Kunstmatige inse- linatie is nogal een omstreden aak. Maar er wordt veel om ge raagd in Nederland. Er zijn eel echtparen die geen kinderen n krijgen. Ölobaal geno- kun je stellen, dat tien rocent van alle huwelijken on- ruchtbaar blijft. In de helft an die gevallen ligt de oorzaak lij de man. Vaak zijn dat moei- [jk behandelbare oorzaken. In iie situaties kan de vrouw van lat gezin toch zwanger worden iet sperma van een andere de zogenaamde donor. )e vraag die Je daarbij kunt tellen, is: is het verantwoord om lat te doen. Je introduceert na- lelijk in zo'n huwelijk een rreeond element, iets wat in onze naatschappelijke normen eigen- ijk niet thuis hoort. Toch wordt loner-inseminatie al geruime ijd toegepast in Nederland, naar eigenlijk pas officieel na le tweede wereldoorlog. Het ileef evenwel voornamelijk een larticuliere aangelegenheid van ■nkele vrouwenartsen, zoals dr. Levy en dr. Swaab uit Amster- lam. De laatste jaren is het aantal verzoeken om KID enorm opge- open. Vijf jaar geleden kregen arij in Leiden misschien tien aanvragen per jaar. Als ik nu moet schatten: zeker honderd aanvragen Jaarlijks. Het punt is echter, dat wij niet aan die aan vragen kunnen voldoen. Er staan momenteel bij ons der tig aanvragers ingeschreven, maar bij gebrek aan sperma kunnen we ze moeilijk helpen. Er bellen ook veel mensen op en we krijgen veel brieven over KID, maar voorlopig houden we de boot af. We kunnen niet meer gevallen helpen. Tot voor een Jaar of twee gele den stonden wij in Leiden nog afwijzend tegen kunstmatige in seminatie met donorsperma. Dat was voornamelijk om praktische redenen. Eén en ander staat of valt namelijk met de geheim houding. Noch de donor, noch de ontvangende vrouw en haar man mogen weten naar wie het sper ma gaat of van wie het afkomstig is. En wij meenden tot die tijd, dat in een Academisch Zieken huis, waar alles altijd over zo veel schijven moet lopen, die ge heimhouding moeilijk kon wor den gewaarborgd. Uiteindelijk zijn we toch ge zwicht voor het aantal aanvra gen. In september '70 is er een discussie-avond over belegd bin nen het ziekenhuis. Dat heeft geleid tot de vorming van een kleine groep van een psycholoog, een psychiater en arts die zich met KID zijn gaan Deze groep past een zeer scherpe selectie toe op kandidaat-ouders. Het kind dat geboren gaat wor den door onze bemiddeling, moet een garantie hebben voor een goede toekomst. Een KID-kind brengt namelijk iets in een hu welijk wat in een "gewoon" hu welijk niet voorkomt. Het heeft iets van de moeder, maar niets van de vader. En dan is de moei lijkheid dat je moet peilen of de echtelieden die gedachte voor de rest van hun huwelijk kunnen verdragen. Uit onderzoekingen in het bui tenland is echter gebleken dat deze huwelijken niet ontsporen, zoals wel wordt gevreesd. De do nor wordt vergeten, het kind groeit op als een geheel eigen kind. Het aantal echtscheidingen in deze gezinnen ligt ook veel lager dan het algemeen gemid delde. Dat is niet zó merkwaardig, want meer dan de helft van de kinderen die in Nederland wor den geboren, zijn niet gepland. En in deze kinderloze gezinnen is een kind zeer gewenst. Wat dat betreft zijn de toekomstver wachtingen voor donor-kinderen beter dan in doorsnee. Overigens zijn de meeste kinder loze echtparen die hier komen Door Henk de Kat heel normale mensen, die al een hoge drempel hebben moeten passeren en van tevoren terdege over de consequenties hebben nagedacht. Na hun aanmelding volgt een gesprek met de psycholoog. Dat duurt een hele morgen. Daarna hebben ze nog een onderhoud met de psychiater. Met z'n drieën gaan we na of KID in elk afzonderlijk geval verant woord is. Zegt één van de drie "nee", dan gaat het niet door. Eén van de voorwaarden die we daarnaast aan kandidaat ouders stellen, is dat minstens sinds één Jaar vast staat dat de reden van de onvruchtbarheid bij de man ligt, om al te impulsieve aanvra gen te voorkomen. Een tweede voorwaarde is, dat eigenlijk nie mand anders dan het echtpaar op de hoogte mag zijn van die onvruchtbaarheid. Als de hele familie al is ingelicht,is dat voor ons een reden om geen kunst matige inseminatie toe te passen. Dat vinden we dan te riskant voor het kind. De andere kant van die kunstma tige inseminatie is: er zijn echt paren voldoende. Maar er is een groot gebrek aan donors. Er is veel gepubliceerd over de ethi sche, religieuze en zelfs de Juri dische aspecten van KID, maar over het werven van donors wordt bijna nooit gesproken. We vragen hier in het zieken huis wel eens aan mannen van met succes in onze kliniek behan delde vrouwen of wij hun sper ma mogen gebruiken. Die man nen weten wat het probleem van onvruchtbaarheid is. Zij zijn over het algemeen goed gemoti veerd en meer dan de helft stemt dan ook toe. Maar Je bent dan gauw met Je aantal donors uitgeput. En ik kan moeilijk met een spandoek op straat gaan lo pen: "donors gevraagd". Ook heb ik wel eens voorzichtig enkele medische studenten ge polst. Maar dat valt erg tegen. Er zit een enkele idealist tussen, maar de meesten staan er wat huiverig tegenover. Overigens hebben we liever getrouwde mannen, die bewezen hebben dat se gezonde kinderen kunnen ver wekken. Wat de donors van sperma be treft, hebben wij ons op het standpunt gesteld dat ze aan "redelijke eisen" moeten voldoen. In de literatuur worden aan do nors naar mijn mening overdre ven eisen gesteld. Zo zou hij de zelfde religie moeten hebben als de aanstaande ouders, maar dat vind ik onhaalbaar. We vinden wel, dat de donor niet teveel mag afwijken van de "vader". Qua uiterlijke kenmer ken moet hij zo veel mogelijk met hem overeenstemmen. Hij zal ook medisch gekeurd moeten worden, om na te gaan of hij gezond is en er geen erfelijke ziekten in zijn familie voorko men. En uiteraard houden we rekening met de bloedgroep. Dan wordt ook de donor psy chisch onderzocht, om te zien of hij een acceptabel karakter heeft, dat past bij het kinderloze echtpaar. Een praktische moeilijkheid is, dat met de huidige techniek do norsperma binnen de twee uur bij de vrouw moet worden inge bracht. Elk visueel contact moet daarbij tot elke prijs worden vermeden, terwijl beide partijen dan toch betrekkelijk dicht bij elkaar zijn in het ziekenhuis. Een "spermabank" (voorraad plaats van ingevroren sperma) zou hier uitkomst kunnen bie den. Maar wie zou dat moeten betalen? Er zijn maar een paar spermabanken in de hele wereld. Toch komen er ongetwijfeld meer. Ik voorspel dat er binnen de vijf jaar in Nederland een 9permabank zal zijn. Maar tegen die tijd is voor een hoop vrou wen de gelegenheid voorbij. Technisch-theoretish is de sper mabank helemaal geen probleem, al loopt de vruchtbaarheid met ongeveer de helft terug tijdens het dieprvriezen en ontdooien. Je moet alleen de zaak goed kun-' nen organiseren. En ligt hier een enorm terrein braak. Zonder veel investeringen kun Je hier een ontzaglijke hoop goed doen. Ik ben ervan over tuigd, dat als Je één woord los zou laten waaruit zou blijken dat we in Leiden weer echtparen kunnen inschrijven, Je zeker duizend reacties krijgt. Maar we hebben nu dertig echtparen. (Gemiddeld moet je vier keer in- semineren voordat Je een zwan gerschap bewerkstelligt. Als het na een half Jaar nog niet lukt. houden we ermee op). En voor die dertig wachten we al een half Jaar op donors. We hebben nu een oproep voor donors geplaatst in Acta et Agenda, het Leidse universiteits weekblad. Daar zijn al vrij veel reacties op gekomen, vooral van sociologie, psychologie en peda gogie studenten en wetenschap- beoefenaren. Maar we hebben net zoveel behoefte aan een po litieman, een chauffeur of een boomkweker uit Zoeterwoude". «Van onze correspondent) PARIJS Vroeger en nog maar enkele decennia geleden, meen den of tenminste hoopten de au toriteiten dat met een vriende lijk rijmpje op een bordje ge richt tot zondagsgasten en andere picknickers over het aangenaam verpozen en de schillen en de do zen het eerste en het laatste woord wel gezegd kon zijn om de natuur in staat van reinheid te kunnen houden. We weten nu wel beter. We le ven in de tijd van de ecologie en de milieubescherming en tal loze brochures, boeken en tv- films hebben aangetoond dat zonder een gecoördineerde en grootscheepse tegenactie onze rivieren en zelfs zeeën, onze bos sen en stranden in vuile olie, teer, en afval dreigen te verstik ken. In Amerika heeft die strijd te gen de afvalprodukten en vieze luchtjes die de groot- en de kleinindustrie afscheiden nu al het aanzien gegeven aan een nieuwe en zeer lucratieve tak van nijverheid, maar in Eu ropa is men, als steeds, pas veel later over diezelfde brug geko men. Twee Jaar geleden werd in Frankrijk zo de toenmalige Gaullistische partijsecretaris Ro bert Poujade weggepromoveerd en gebombardeerd tot minister van de milieubescherming, of schoon hij nu nog steeds nauwe lijks over een budget of een ei gen departement beschikt. En nog even later hebben ook de groot-industriëlen de hand aan de ploeg geslagen door een vereniging voor de milieube scherming te stichten, die nu daadwerkelijk in actie is getre den. Voorlopig een dubbele actie. Ter documentatie en verkenning van het vervuilde terrein werd een commissie van psycho logen, sociologen, ecologen en nog wat andere experts opdracht gegeven een uitvoerig rapport uit te broeien, en dat ei is nu bijna gelegd. Maar om vooral het publiek dat tot dusver nog weinig tekenen van belangstelling vertoont de ogen te openen voor alle geva ren, werd dezer dagen een natio nale schooonm aakactie gelan ceerd onder het motto "schone vakanties". Het startschot werd in aanwe zigheid van een kleine honderd Franse en buitenlandse journa listen in het badplaatsje Lavan- dou aan de zuidkust gelost, waar de wenselijkheid van de cam pagne zich aan oog en zelfs neus wel duidelijk opdrong. Want het strand lag vol met stukken wrakhout, scherven, plastic do zen en flessen, poppenlijkjes, verrotte vissen, en al het verdere vuil dat zee en dagjesmensen broederlijk te zamen zo al weten te produceren. Maar die aanblik zou spoedig anders worden, zo meenden de promotoren te mogen voorspel len. "Als u over een maand hier weer eens terug wilt komen, dan zult u zelf het onderscheid tus sen dag en nacht, smeerlapperij en schoonheid, met eigen ogen en neus kunnen constate ren". En de honderd genodigde Journalisten deden zichtbaar hun best hun aangeboren scepticisme weer even de kop in te drukken. Op papier is de campagne voort varend aangepakt. Vrijwel over de hele lange kustlijn van At lantische Oceaan en Middelland se Zee hebben de gemeentebe sturen van ruim veertig belang rijke badplaatsen hun medewer king toegezegd. In hun welbegre pen eigenbelang tenslotte, want een proper strand trekt altijd wat meer badgasten dan een vuilnisbelt die de zee soms bijna aan het oog onttrekt. Een plaatsje als Lavandou dat als het startschot van de cam pagne fungeert telt normliter nog geen drieduizend inwoners. Dat aantal stijgt in de vakantie- tijd gemakkelijk tot honderddui zend. Honderdduizend mensen die zich "gasten" voelen en dus veelal vinden dat hun rommel maar door de inboorlingen moet worden opgeruimd, en die zich dan ook naar die (slechte) regel gedragen. En wanneer men weet dat in onze consumptiemaatschappij elk hoofd dagelijks zo'n zevenhon derd gram aan plastic, papier en andere emaballage oplevert dan kom Je voor dit ene badplaatsje al op een hoeveelheid van ze venduizend kilo afval per dag. En werk dat maar eens netjes weg met de bescheiden middelen van een enkele paardekar of desnoods zelf een vrachtauto waarmee de burgemeester voor de rest van het Jaar zijn lokale schoonmaakbeurt verzekert. Het is daarom dus niet onbegrij pelijk dat de bijstand van de nieuwe vereniging voor die kuis heidsactie overal gretig werd aangegrepen. Een bijstand die zich in verschillende richtingen oriënteert. In al die plaatsen sullen jongerengroepen worden geformeerd die dagelijks op de stranden aanwezig zijn om toe risten en dagjesmensen en hun kroost te wijzen op hun hygiëni sche verplichtingen. Er worden op korte afstanden plastic zakken geïnstalleerd waarin iedereen zijn overtollig heden kan deponeren. Maar voorts zullen de gemeentebestu ren ook worden geholpen bij het verzamelen en vernietigen van al dat vuil en het ledigen der zak ken. In het rapport van de nieu we vereniging worden vooral nogal wat Amerikaanse voorbeel den geciteerd waardoor die vuil nisbelten niet alleen verdwijnen, maar ook nog economisch profijt kunnen opleveren. Oude kranten en karton kunnen opnieuw voor de papierindustrie gebruikt wor den, terwijl de Amerikanen an der afval tot electrtciteit weten om te zetten. Voor Frankrijk en Europa in het algemeen, zijn die transformaties vooral nog wel de toekomstmu ziek, maar in elk geval UJken de ogen zich nu dan toch te ope- Het is nog maar een pril begin, maar de Franse kuisheidsridders willen niet twijfelen dat hun "schone vakantie"-campagne haar eerste frisse vruchten bin nen enkele maanden al overvloe dig af zal werpen. Hoop doet in elk geval leven. En ons leven staat, verzekert men, met de mi lieuvervuiling op het spel.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23