tie filmploeg krijgt alles edaan PANNING OP EENZAAM NIVEAU Len wonderlijke lande Chabrol De tuin ondergang Joodse familie Geen moeilijkdoenerij Heroisch gevecht in kamp McKenzie >AG 26 MEI 1972 EIDEN Friesland is plotseling filmland geworden. De inncie, die zichzelf nog altijd in een cultureel isolement ligt, heeft zich daaruit met opmerkelijke geestdrift los- laakt, nu het om een Nederlandse speelfilm gaat met een luitend Fries décor. Nicolai van der Heyde, zelf geboren en >gen Fries, is met een uitgebreide staf naar zijn heiteland om er zijn geesteskind „Angela" te verfilmen. verkeersweg, maar de luchtmacht gooit met zijn gierende straaljagers vaak roet in het eten wanneer de camera's draaien. Defensie assisteert ook bij het vervoer over de weg van een grote boot en van een stoomlo comotief uit Hoorn. Die laatste wordt ingezet op een spoorlijntje bij IJlst met een aantal wagens van het Spoorwegmuseum, want de film is wel zij bij-de-tijds, dat er over de daken van een rijdende brein wordt gehold. land is plotseling filmland ge- n De provincie, die zichzelf iltijd in een cultureel isolement heeft zich daaruit met op- elijke geestdrift losgemaakt, nu om een Nederlandse speelfilm met een uitsluitend Fries dé- Nicolai van der Heyde, zelf ge en getogen Fries, is met een breide staf naar zijn heiteland gekeerd, om er zijn geesteskind ela" te verfilmen. allerlei schilderachtige plaatsen, •uldig geselecteerd na een elf- ntocht van 5000 km, strijken e cameraploegen van de Zweed ;n Persson (befaamd door len 31" en „Joe Hill" van Bo ■rberg) neer. Het kleine hart *het dorp Oudkerk blijkt bij k geschikt, maar vraag niet, er allemaal aan het plaatselijk en andere huizen gecamou- i en vertimmerd moet worden, ilm speelt zich namelijk in 1926 na bijna een halve eeuw is er zo een kleinigheid veranderd, medewerking van de Friezen echter geen grenzen, Het le- e filmende Hollanders (afgezien de echte buitenlanders) krijgt gedaan en als er twee bezine- in de weg staan, worden ze er meer uit de grond gehaald, leger helpt met camouflagenet- om een mooie bosopname niet ten bederven door een moderne Bugatti Maar de entourage moet puur die van 1926 zijn. Er rijdt een Bugatti van 1918 en een Citroen van 1924 in de film rond en er wordt al druk gefilmd in het riante landhuis van jhr. Van Eijsinga, een niet prakti serende predikant, die met zijn ge zin voor een paar weken naar de bovenetage van zijn uit 1871 date rende woning is verhuisd. Het wordt de derde speelfilm van Nicolai van der Heyde (36), wiens bij Godard, Chabrol en Minnelli ontwikkelde talenten noch in „Een ochtend van zes weken", noch in „To grab the ring" tot uiting kwa men. „Maar driemaal is scheeps recht", zegt Van der Heyde hoopvol, die zelf het scenario schreef, waar over hij al vier jaar geleden liep te piekeren. „1926, het sterfjaar van Rilke en Valentino, was een belang rijk Jaar, het afscheid van de Vic toriaanse tijd. Onze wereld kwam in de stroomversnelling, die met de crisis in 1929 abrupt werd afgebro ken. maar na de tweede wereldoor log met nog grotere kracht werd voortgezet. Vertrouwen Hoe de film er straks na de begrote 55 draaidagen en enige weken in de montagekamer tenslotte zal uitzien is. alleen voor de geconcentreerde Van der Heyde een weet. Zijn staf en de medespelenden hebben alle vertrouwen in hem. Ook de pittige Amerikaanse Barbara Hershey (22), hier al bekend door haar rol in Franke Perry's „Last Summer", en die inmiddels, daarop geïnspireerd, haar achternaam in Seagull (zee meeuw) heeft veranderd. Eveneens de jonge acteur Sandy van der Lin den, die pendelt tussen Mickery Mokum en Friesland. Hij is in de film de voor zijn kandidaats in Delft gezakte zoon van een zuivel- fabrikant, die hem als straf een baantje in zijn bedrijf geeft, tussen de arbeiders. Een frustrerende zaak voor de student, die er later van door gaat met Barbara, als dochter van een in Amerika rijk geworden Fries Holly wood-acteur Ralph Meeker, die pas over twee weken met de boot arriveert...) die weer 'r lie french connection tel: The french connection. Re- William Friedkin. Voornaam rollen: Gene Hackman, Fer- ndo Rey, Roy Schneider. Thea- Trianon. Dat "The freroch connection" in geval een zeer opmerkeliijlke film zal wel niemand verbazen. De m is onder maar liefst vyf Oscars dolven, en viert al tijden triomfen Nederland. Terecht, dacht ik. Iden heb ik zo"n intelligent opge- ;te, spannende en gaaf afgewerkte •daadfilm gezien. .egisseur William Friedkin nu toe alleen bij de ware cine- len bekend als voormalig tv- ,n, later maker van een film- isical en Pin terver halen is uit ;aan van een niet te ingewikkeld gegeven, de jacht van twee politie mannen op een bende heroïnesmok- kelaars. Het is razend knap, zoals hij, door nauwelijks meer te doen dan te registreren hoe de agenten de bende schaduwen, een enor me climax oproept, die zijn hoog tepunt vindt aan het einde van de film. De bende is omsingeld in een vervallen gebouwtje, maar de gro te man ontsnapt. Menselijk Van de politiemannen heeft Fried kin heel menselijke figuren weten te maken. De belangrijkste „Pop- pey", schildert hij als een bezeten jager, niets of niemand ontziend in de jacht op de bende. Een man met duidelijke zwakheden. „Pop- pey" heeft niet het eindeloze ge duld. dat Je bij de supermannen die in misdaadfilms meestal voor geschoteld krijgt, en dat dikwijl: mateloos irritant is. Ook door het menselijke in „Poppey" blijft „The French connection" zo boeiend. De rol wordt bovendien door Gene Hackman .neergezet" op 'n ma nier die knap genoeg bleek voor één van de vijf Oscars. De intelligentie, die „The french connection" kenmerkt, blijkt ook zeer duidelijk uit de montage van de film. In het begin lijkt die even wat schokkerig, later blijkt ze zeer „to the point", sober, en juist daardoor nooit vervelend. „The frenohe connection" is, kortom, een misdaadfilm, die met kop en schouders uitsteekt boven wat je normaal in dit genre vindt. Juist daardoor niet alleen voor de liefhebbers van louter span- Gene Hackman, hier tijdens ning aanbevolen. de Oscaruitreikingmagistraal in bert van dommelen The french connection. Titel: "Ten days wonder" Regis- ir: Claude Chabrol. Voornaam rollen: Orson Welles, Mariene )ert, Michel Piccoli en Antho- Perkins. Theater: Studio. Een vreemde film, dit nieuwste odukt van Claude Chabrol. En de rste enigels-talige film van deze anse regisseur. Het venhaafl komt n ELI er y Queen, de schrijfster van :nige detective-ver halen en rilllers en draait rond vier perso- n. Allereerst Charles. Hij lijdt aan iheugenverlies en is erg overspan- :n. Hij belit zijn vriend Paul op en t om hulp. Paul gaat naar de iders van Charles en probeert het ad-:el het geheugenverlies en hy- erische aanvallen op te lossen. Daarbij komt hij midden in een le vreemde situatie terecht, ar de stiefvader van Charles, ïeo. (gespeeld door Orson Wei ll getrouwd is met een jonge ouw die zich kleedt in roze jur- Dat moet van stiefvader Theo mt hij is rijk en machtig en eft daar plezier in. Charles jkt verliefd te zijn op zijn stief ouder maar én hij én de stief moeder willen het geheim houden voor Theo. Vriend Paul werkt daaraan mee. maar hij raakt ver ward in allerlei moeilijkheden. Eerst schijnen zijn hulp-activitei ten te mislukken maar later ont dekt hij de oorzaak van Charles krankzinnigheid. Uitzichtloos Het thema van de film. soms let terlijk door Charles gezegd is "de mens in een uitzichtloze ellende-si tuatie"; Charles is de mens die op de rand staat van de totale krank zinnigheid en zich afvraagt: "Wat doe ik? Wat wil ik?" Bij de uit werking van zulke levensvragen val je gauw in gebeuzel en religieus blabla. Iets waar ook Chabrol in deze film af en toe last van heeft. Ook in de film "La Ruptre", een van zijn voorlaatste scheppingen komen deze vragen voor. In die film gaat de halfkrankzinnige mens uiteindelijk ten onder en dat gebeurt ook in deze nieuwste film. Hier wordt echter de oorzaak van die krankzinnigheid aan het licht gebracht. Er wordt een oplossing aangereikt. Daarbij komt nog dat Chabrol de ze film op het doek heeft gebracht met gebruik van veel Bijbel-tek sten, het woord "God", verheven muziek en een camaragebruik waarbij je je afvraagt: Wat beziel de Chabrol bij het maken van "Ten days wonder? Je gaat denken dat hij er een monumentaal museum stuk van heeft willen maken. Op gebouwd uit tien delen en elke dag een stukje van het wonder er bij. Oorzaak Welk wonder? Aan het eind van de film wordt de oorzaak van Char les' krankzinnigheid ontdekt. Is dat het wonder? Heeft Chabrol wil len zeggen dat door verstandelijk analyseren het grote kwaad van de duivel kan worden ontmaskert en dat daardoor toch nog kans op le ven is voor de radeloze mens? De motieven die deze boodschap moeten ondersteunen zijn zwak en worden nawelijks uitgewerkt zo dat deze bewering geen stand kan houden, ver blijft dan de bla-bla. En de filosofische boodschap zakt een beetje zielig en dramatisch in elkaar. Toch zijn de acteerpresta- Charles (Anthony Perkins volkomen krankzinnig geioorden aan het eind van "Ten days won der". Zijn stiefvader, op de rug gezien (Orson Welles) en in het midden zijn vriend Paul (Michel Piccoli). ties en de kwaliteit van het film werk van zodanig niveau dat de film by tijden echt overtuigt en 'n fascinerende indruk maakt. De laatste minuten ontbreekt dat maar toch is deze film alles bij el kaar een sterke film. En vooral een wonderlijke film. TONY KIESOUW Titel: „De tuin van de Finzi- ontinis". In de hoofdrollen: Lino apolicchio, Dominique Sanda, Fa- io Testi, Romolo Valli, Helmut (rger. Regie: Vittorio de Sica. heater: Camera. Met „De tuin van de Finzi-Con- schetst Vittorio de Sica de ingzame ondergang van een ver- laarde, fijnbesnaarde Joodse fa- lilie in de tweede wereldoorlog et verhaal is gesitueerd in Ferra- in de jaren 1938—1943. Of ei- enlijk is het meer dan het einde an een familie, wat De Sica in beelden neerlegt, het is het einde van een tijdperk. De Finzi-Conti- nis namen de tradities en al wat tot de levenssfeer van hun afge paalde samenleving behoorde mee in het graf. De wereld zou later nooit meer diezelfde beslotenheid van de eigen kring, die van de massa afgekeerde houding, toe staan. De tuin karakteriseert de aparte plaats die de familie De Finzi-Con- tini inneemt in de maatschappij. Het is een schitterend landgoed, het is zonder dat zij daar prat op gaan hun trots, hun macht, hun rijkdom. Zij staan er ver door van de gewone, banale wereld Maar die tuin wordt ongewild hun ghetto als Italië aan het eind van de Jaren dertig op oorlog aan drijft en steeds meer Jodenwetten uitvaardigt. De Finzi-Continis zijn stuk voor stuk gevoelige, zeer intelligente mensen. Zij moeten weten wat er gaande is, zij beseffen in elk ge val dat er een drama van geweldige omvang op hen afkomt. Maar zij zijn niet bij machte hun tot op dat moment beveiligde samenle- vinkje zelf te ontbinden en zich in veiligheid te stellen. En terwijl het Noodlot naderbij sluipt, gaan de gewone gevoelens van al die onder druk gezette mensen door. De tra gedie spitst zich toe op Micol Finzi Contini. die vlak voor een univer sitaire promotie staat. Ztf weet met haar gevoelens geen raad en verdeelt ze over drie mannen haar krachteloze, ten dode opge schreven broer Alverto. haar Jeugdvriend Giorgio en de commu nist Malnate. Giorgio zou haar stut en toeverlaat moeten (en ook graag willen) zijn, maar zo ver reikt hun verhouding niet. Zij de len te veel jeugdherinneringen. De openlijke jacht op de joden sleurt tenslotte ook de familie De Finzi- Contini uiteen De Sica heeft dit familietafereel uit een voorbij tijdperk met in gehouden emotie verfilmd en in schitterende beelden een men geling van romantiek, tragiek en diepe nostalgie uitgekristalli seerd. RUUD PAAUW KINDERMATINEE lllilllllllllllllllllllllllllUillllllllllllllllllllilllllllllllllü Karl May's legendarische helden zijn deze week te zien in het thea ter aan de Hogewoerd. Veel spanning, fikse gevechten waarbij de edele Winnetou en zijn blanke bloedsbroeder uiteraard maar zelden het onderspit hoeven te delven. NACHTFILMS REX: Snoezepoes. Deze film is er één die zich zoals de titel doet vermoeden voornamelijk bezighoudt met zaken rond de sex. „Hoe vertel ik 't mijn dochter", is het probleem waarom heen het nodige blootwerk is gewe ven. CAMERA: Un Condé. Un Condé heeft als Nederlandse titel meegekregen inspecteur Fabian ramt erop los. Een duide lijke aanwijzing over 't genre film waar we hier mee te maken heb ben: een stevige policier, niet ge speend van de nodige harde actie In de vrouwelijke hoofdrol de zeer mooie Francoise Fabian. Regisseur Nicolai van der Heyde geeft hier aanwijzingen aan de hoofdrolspelers in "An gela". Barbra Hersey en Harm Wouters (links). eens naar zijn geboortestreek komt kijken. De jongelui willen graag zichzelf, izjn, vrijen openlijk en baden poedel naakt, anno 1926 zaken, die een hele dorpsgemeenschap in opschud ding brengen. Zo gaat dat in „An gela", een Nederlands-Belgische co-produktie, waarin verder o.a. Kitty Janssen en Onno Molenkamp en van Vlaamse zijde Ward de Ra- vet en Romain Deconinck van de partij zijn. AANBEVOLEN FILMS ELDERS Hmniin until,':J!:'u n:., nul Amerika? Land van God Cine -D boven theater Desmet, Amster dam. Clockwork Orange (Kubrick) Nöggerath, Reg. Breestraat Am sterdam; Passage Den Haag; Vree burg. Vredenburg Utrecht, Thalia, Kruiskade Rotterdam. Catch 22 (Nichols) Victoria, Sloterkade A'dam - Nachtvoorstel ling. Decamerone (Pasolini) Camera, Prinsenstraat Den Haag. La deuxieme souffle (Melville) Leidsepleintheater A'dam, nacht voorst. French connection (Friedkin) Studio 2000, Congresgebouw Den Haag; Corso, Kruiskade Rotterdam Flora Amsterdam, Amstelstraat. Le Genou de claire (Rohmer) De Uitkijk. Prinsengracht A'dam. Klute (Pakula) Roxy, Kalver- straat A'dam. The last picture show (Bogdano- vich) Leidsepleintheater, Am sterdam- Maah (Altman) Kriterion, Den Haag, Westeinde; Camera, Oude gracht Utrecht. Le Scandale (Chabrol) Brio, Middenweg A'dam, nachtvoorst. Titel: Sabata. Voornaamste rol: Lee van Cleef. Theater: Lyxor- Wie van een ongecompliceerde klassieke western houdt komt de ze week in de bioscoop aan de Sta tionsweg ruimschoots aan zijn trekken. Een schietfilm, die recht voor zijn raap is opgeno men. deze "Sabata". Geen moei lijkdoenerij dus met uitdieping van karakters en een gecompli ceerde uitwerking van het the ma. Nee. de held van het verhaal Ringo is zijn naam, toont alleen maar zijn goudeerlijke gezicht en wanneer hij dan bij tijd en wij le het vuur uit zijn revolver doet spuwen is het om zijn belagers op een afstand te houden. Hoofdrol speler Lee van Cleef moet zich overeenkomstig het scenario van deze oer-Amerikaanse western ook wel een enkele keer gevangen la ten nemen, maar dat is uiteraard ter verhoging van de spanning. En aan spanning ontbreekt het in deze *>yaal in kleur opgeno men film, mede dank zij de flit sende cameravoering, toch al niet. Ringo's grootste tegenstander is de schurk Sabata en die hanteert zijn vuurwapens zeer veelvuldig. De film biedt ook enkele humo ristische intermezzo's, die voor een belangrijk deel op rekening komen van de acteur Pedro San chez. Hij zorgt als Ringo's dikbui kige. immer naar gezinsuitbrei ding strevende Mexicaanse metgezel voor de komische effec ten. waardoor de spanning haar noodzakelijke onderbreking krygt. Er komt in de van kogels doortrokken eerlijk-commerciële film ook een mooi meisje voor hoewel er voor sentimentele poes pas in het verhaal niet veel plaats is. Toch wordt er van haar aan wezigheid een functioneel gebruik gemaakt. Hoe functioneel moet u zelf maar gaan zien. PIETER C. ROSIER. John If ayne verslaat ook de techniek Titel: Big Jake. Voornaamste rol len: John Wayne, Richard Boone Theater: Rex. „De oudjes doen het nog best", zou je bijna zeggen bij het zien van Big Jake John Wayne's zo veelste. Bijna, want een dergelij ke opmerking zou niet getuigen van veel eerbied voor de ouderdom, en Juist die eerbied probeert good old John als Big Jake zijn eigen kinderen bij te brengen. In deze film zit hij namelijk achter een stel schurken aan, die zijn klein zoon hebben gekidnapt. Nu heeft hij het kind nog nooit gezien, want hij heeft zijn vrouw Jaren geleden verlaten om een zwervend bestaan te gaan leiden, maar dat doet aan de zaak natuurlijk niets af. Toch maakt Wayne het er wel naar ,dat je de oneerbiedigheid zou hebben om de genoemde opmerking te ma ken. De film stelt namelijk een le vensgroot symbool: de oude John te paard krijgt tenslotte gedaan wat Jongeren met automobielen en mo toren niet gedaan krijgen: hij re kent met de schurken af. Zeg maar eens dat dat niet tekenend is voor de legendarische coboyheld: wat er ook voor nieuwigheden mogen ko men, een groter cowboy dan John Wayne was zal er nooit zijn. En voor iemand die op Wayne's leef tijd nog zelf te paard klimt om wat halsbrekende toeren uit te halen, is dat niet eens teveel gezegd. Kort gezegd: John Wayne blijft goed voor een ;,echte" western, waarbij je je niet hoeft te vervelen. BERT VAN DOMMELEN ADVERTENTIE dit is Frederic, culinaire geest achter de schermen van een knus eethuis met spettervleesjes, speelse sausjes, soep van uitjes en prikvruchtjes in warme chocolade telefonisch reserveren kan óók (01719) 2345 NOORDWIJK AAN ZEE Ontsnapping uit kamp McKenzie (The Mc Kenzie break). In de hoofdrollen: Brian Keith en Hel- muth Griem. Produktie: Levy, Gardner. Laven. Theater: LIDO. "The Mc Kenzie break" is een uitstekend stukje filmwerk en wel om twee redenen: de probleem is simpel en de spanning blijft tot de laatste meter celluloid gehand haafd. Voeg daar aan toe dat twee bekwame acteurs de hoofdrollen vervullen en Je hebt een film die de moeite van het bekijken alleszins waard is. Plaats van handeling is een Duits krijgsgevangenenkamp waar een onderzeebootkapitein "Willie" er in slaagt een ijzeren discipline onder de krijgsgevangenen te handhaven, waarbij hij voor niets uit de weg gaat. De kampleiding kan hem niet de baas en daarom wordt O Connor (Brian Keith) van de Militaire Inlichtingendienst naar het kamp gestuurd om de moeilijk heden uit de weg te ruimen. Het komt tot een rechtstreekse machtsstrijd met aan de ene kant "Willie" die bezig is een ontsnap pingsgang te graven om met 28 man te ontsnappen en aan de an dere kant O Connor, een weerbar stige Ier, die van de ontsnappings poging op de hoogte is, maar ze eerst wil laten ontsnappen om ze vervolgens ter meerdere glorie op de vlucht te pakken. Hij komt daardoor in conflict met de leiding van het kamp, die de makers van de ontsnappingstun nel voortijdig willen grijpen. "Wil lie" doorziet de plannen van O Connor, versnelt zijn vluchtplan en laat als afleidingsmanoeuvre het dak vau een barak in het kamp in elkaar storten, waardoor tien krijgsgevangenen ontkomen. Van de consternatie maken zij gebruik om te vluchten. Het zou Jammer zijn u te vertel len hoe de zaak tenslotte afloopt, en wie de winnaar Wordt van dit heroïsche tweegevecht? Of zijn er misschien twee verliezers? BRAM VAN LEEUWEN,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21