e weinig toezicht op let regeringsapparaat tijd dn vol leven in deze DAGBLAD joen uitgekeerd zonder controle AFVALSCHIP LIGT NU IN AMSTERDAM UW mee op vakantie uw richtsnoer voor leven aanvaarden Kerk en politiek gescheiden houden v. d. BORN Wonen in woestijnen van beton en baksteen. VARIA kert Kïï 39 en Sch. 6 op kop in Haringrace KATWIJK De Katwijk 39 Wil-, Wanneer alles meeloopt zal van-, ste haring in Katwijk worden afge- helmina Johanna en de Schevenin-j nacht tuss€n 200 611 2 30 uur de eer-l slagen, gen 6 Alida voeren op de woelige Noordzee een verbeten strijd om de eerste haring aan te voeren. Schip-1 per Arie Jonker van de KW 39 hoopt' vannacht tussen twaalf en kwartover twaalf de haven van IJ muiden binnen te lopen. De SCH 6, een snellere boot hoopt ue Scheveningse haven om twalf uur binnen te lopen. 1AAG (ANP) Een groot deel van het regerings- werkt zonder voldoende financiële controle. In haar verschenen jaarverslag laat de Algemene Rekenkamer zorgelijk over uit. De oorzaak is de onvoldoende per- Lel Jzeteing van om te beginnen de rekenkamer zelf, maar rade accountantsdiensten van een aantal departementen, racht van de rekenkamer baart nog steeds ernstige 6Ï ir onvoldoende bezetting is de rekenkamer niet tot een lorde taakuitvoering in staat. oeilijkheden in de perso- teli ïning heeft de Centrale 'u1' sdienst van het ministerie :ièn, maar ook bjj de ac- iensten van Onderwijs en 3 v ipen. Defensie, Justitie, 3 ffe Zaken, CRM, Sociale olksgezondheid en Milieu- de bezetting onvoldoende. rlnge personeelssterkte bij Jantsdienst van CRM heeft dat er in feite geen op de vele miljoenen aan uiti dit ministerie uitkeert, t gesubsidieerde instellingen rse sectoren is ongeveer olgens de begroting 1970 zij tezamen 775 miljoen jaar. Bij vele van deze in- lanfnoet controle op de Juist- de gegevens achterwege nlJr gebrek aan mankracht. r voorbeeld, dat de reken les at, is de Koninklijke Ma- jaren kunnen belangrijke van de administratie van niet, of niet in voldoende btn gecontroleerd. De Cen- 'untantsdienst kon geen toefenen op ruim 60 pro- B Ie kasuitgaven voor 1970. ten bedrag van 2,5 miljard de marine kon het by- ïbeuren, dat per ongeluk de in de Verenigde Staten vliegtuigonderdelen, die dollar per stuk kostten, gebracht en dat de accountantsdienst dit niet opmerkte. Op- en aanmerkingen van de al gemene Rekenkamer hebben ook in het afgelopen jaar weer geleid tot reorganisaties of andere verbeterin gen in het bestuursapparaat, die in sommige gevallen forse besparingen of hogere inkomsten hebben opge leverd. Zo constateert de kamer met voldoening, dat gevolg is gegeven aan haar voorstel de loodsdienst in het derde district te reorganiseren. Men kan hierdoor met tenminste twintig loodsen minder volstaan en dat be tekent een besparing van 1,2 miljoen gulden per Jaar. De rekenkamer hekelt opnieuw de vertraging in de scholenbouw. Door dat de behandeling van bouwplan nen, bouwafrekeningen enz. ernstige vertraging ondervindt lijdt het rijk grote financiële schade. O.a. moet ook worden voorkomen, dat school gebouwen leeg staan, daar dit prompt tot vernielingen leidt. Bij een drietal scholen bedroegen de kosten van het herstel van tijdens leeg staand aangerichte vernielingen in totaal bijna driehonderdduizend gul den. Te hoge rijksstudietoelagen worden dikwijls verstrekt, doordat de aan vragende ouders hun inkomen te laag opgeven: ook dit komt het rijk op tomien per jaar te staan. Ook werd erop gewezen, dat het per stuk in rekening werd Leids universiteitsbestuur voor cura toren en senaatsbestuur een dienst auto kocht van 22 duizend gulden. De rekenkamer vond dat veel te veel, omdat een secretaris-generaal van een ministerie volgens de reglemen ten een dienstauto van maximaal 14 duizend gulden mag hebben. Het universiteitsbestuur antwoordde, dat ze niet met deze reglementen op de hoogte was. AMSTERDAM (ANP) In af wachting van een geschikte voorlo pige opslagplaats van de voor ver nietiging bestemde lading is de bijna 300 ton metende binnen- vaarfctanker Delta VTI door de Am sterdamse havendienst afgemeerd op een afgesloten gedeelte van de Jan van Riebeeck haven. Het schip was onaangekondigd ln de nacht van woensdag op don derdag in Amsterdam aangekomen. De Delta VII was eerder deze week, op weg naar het vuilverbrandings- bedrijf Defa in Emden, door de Duitse autoriteiten de toegang tot West-Duitsland ontzegd, na een onlangs genomen regeringsbesluit geen buitenlandse afvolstoffen ter vernietiging in Duitsland binnen te laten. De heer J. Clij van hinderwetaf deling van de gemeente Amsterdam zei gisteren het schip het liefst op een vaste plaats te willen hebben, omdat anders, de controle op het mogelijk illegaal lossen der lading aanzienlijk wordt bemoeilijkt. Minister H. J. de Koster van Defensie in een iets andere uit monstering dan gewoonlijk. Zo werd hij gisteren gefotografeerd op de Haagse Golf- en Country club. Hij was daar samen met de Amerikaanse minister van Defen sie die een onofficieel bezoek aan ons land bracht. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, Als brief verzenden frankeren met 30 ct. Ons HUISADRES is: INaam: Straat: no. Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand j doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES is: van tot P1<WM straat no S.v.p. in blokletters. KOSTEN VAN OPZENDING. Voor Nederland, België en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— per dag. De praktijk heeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten in de Zuid- Europeee en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Wij kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. - 0 26 MEI 1972 Luth. centrum in Rome ze dagen, waarin we in grote moeilijkheden kunnen omdat de arbeid als zodanig vaak zijn zin voor ons en waarin we vaak gedwongen worden te wonen in len van beton en baksteen, wordt langzamerhand het ta te probleem voor ons de zinloosheid, die alles, wat we verworven, waardeloos dreigt te maken. Zou er nog weg bestaan om uit deze zinloosheid te komen? i, dat er op deze vraag een 5 l itwoord mogelijk is, als we reid zijn een nieuwe richt- ons leven te aanvaarden, ILJj vertellen, waarom. 11 Graf Dürckheim, die zich i heeft bezig gehouden met wat de zin van ons leven zijn, formuleert zijn ant- leb !eveer als volgt: „De zin llr' ;ven wordt bereikt, als de nel >dig mens wordt". Lang- )43 t Dürckheim gezocht naar, 'olledig mens worden dan bs betekenen, en hoe zoiets Jjn worden bereikt. Dürck- dan tot deze formulering: aaifordt de mens, als zijn be- wordt ingepast in-het to- sj« "itjKTE IK: Wel, dat is van alle dag, dat alles bekijkt, dat zelfzuchtig is, wil verdienen en heerlijk it lekker wil eten en eer IqJ i, enz. enz. WEZEN: Nou wordt het .v$rant het totale-Wezen is in de moderne westerse alleen maar het beperkte bennen, bijna is zoek ge- ckheim is in de leer ge- „oosterse" wereld, waar teveel aan eenzijdige be- voor het totale-Wezen te weinig belangstel- :t beperkte-Ik, dat er wel et je zoek raakt, en dat soms tot nu niet zo heel panden geleid. Ergens moe- ieg ook hier in het mid- Grrf e le -Wezen is alles, waar- enj ens behoort en waarvan kte —Ik maar een »hee) is. Tot het totale- Wezen S] ook alle NIET-rationele nxj welke in de mens werken mdem zijn ervaringen, zijn stemmingen, zijn gevoel jegfc en schoonheid en vele Ki gen schenken. Ook al het in het leven van de p ort tot het gebied van het 5,- en. Carl Gustav Jung heeft leven gewijd aan het on- van 't onbewuste en Jung 'dezelfde slotsom als Dürck r^dat alleen, indien het be- in harmonie samenwerkt 3e. met alles, wat tot het totale-Wezen behoort, dat alleen dan die mens „volledige mens" kan worden en dat het menselijke leven voor die „vol ledige mens" zin-VOL kan zijn. Meer verdienen, lekker luieren, eer behalen enzdat zijn allemaal behoeften van het beperkte-Ik. Aan die behoeften moet inderdaad NAAR en daaraan wordt in het algemeen in het „westen" heel goed voldaan, misschien wel onredelijk veel op bepaalde punten. Het beperkte Ik Maar waar bleef in de westerse we reld het totale-Wezen? Het is daar bijna in 't vergeetboek geraakt. Een paar mensen vaak een beetje als uitzonderingen beschouwd houden zich nog bezig met het totale-We zen. Welke naam ze daaraan ook mo gen geven, één belangrijk punt is er, dat bij al deze enkelingen opvalt: Grotere innerlijke harmonie en een gevoel van zin VOL zijn van hun le ven. Dat zijn nu juist de dingen, die in de ontredderde westerse wereld ontbreken en welke noch luxe noch luieren aan de mensen konden ge ven. Om weer positiviteit in de ont redderde westerse wereld te kunnen ontwikkelen, zullen, mijns inziens, wij en de op ons volgende generaties alles moeten doen om het beperkte- Ik weer in te passen in het totale- Wezen. Dat is echter geen kleinig heid en ik geloof, dat we er pas aan kunnen beginnen, als we bereid zijn aan de onredelijkheid hoge van van ons beperkte Ik niet alleen een halt toe te roepen, maar zelfs een „terug naar je beperkte plaats!" We zullen dan inderdaad alle OVER-daad, die we aan ons beperk te Ik hebben geschonken moeten terugbrengen tot datgene, waarop 't in redelijkheid recht heeft, d.w.z. zonder aan het totale-Wezen tekort te doen. Het terugnemen van de overdaad betekent voor het beperkte -Ik, dat het offers zal moeten brengen, maar 't zal meteen betekenen, dat we dan onze naaste kunnen liefhebben als onzelve en aan onze minderbedeel de mede-aardbewoners kunnen doen toekomen, waarop ZIJ recht hebben. Dr J. Cohen, Namens 't Humanistische Verbond Gemeenschap Leiden). Negen superintendenten van de protestantse kerk in het Westduitse Rijnland hebben een brief geschre ven aan him omstreeks 300-mede- leden van de deelstaatssynode van deze regionale kerk. waarin zij het doen van politieke uitspraken door kerkelijke ambtsdragers afwijzen. 1 De superintendenten verwijzen naar een kerkordebepaling, waarin staat, dat de predikant bij alle uit spraken over vraagstukken van sa menleving en bij deelname aan de politiek heeft te bedenken, dat zijn ambt betrekking heeft op heel de gemeente en met de gehele kerk ver bonden is. en dat in het besef van het publiek persoon en ambt van predikant niet te scheiden zijn. De ondertekenaars van de brief gaan in op de afgebroken debatten ln de vorige generale synode van deze deelstaat-kerk rond de in West- Duitsland omstreden verdragen met Polen en Rusland. Een spreker had tijdens die synodezitting gevraagd om volledige vrijheid, ook voor ambts dragers voor het uiten van een per soonlijk standpunt inzake politieke vraagstukken. De superintendenten onderstrepen de opvatting, die ook zijn neerslag kreeg in de kerkelijke bepalingen voor de ambtsvervulling door predi kanten, dat de predikant heel de kerk heeft te dienen. De briefschrijvers achten in het algemeen ook het afgevaardigde-zijn voor een politieke partij in een par lement onverenigbaar met het pre dikantschap. In het bijzonder con stateren zij een toenemen van de spanningen de laatste tijd binnen de kerk door uitspraken van ambts dragers over de ontwerpverdragen met Rusland en Polen. ADVERTENTIE De radikale manier om op warme dagen het hoofd koel te houden. Denk u eens in: 25° Celsius. Bij zo'n temperatuur raken men sen snel geprikkeld. Zou een ver koelende Itho tafel- of statief ventilator dan niet ideaal zijn? Nou dan8 Verschillende model len-vanaf fl. 45,-. Verkrijgbaar bij elektrowinkel en warenhuis. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hedel J. Catsburg te St. Maartensdijk, te Goudswaard R. W. Steur te Garderen. Aangeno men naar Steenderen. J. G. Eelde- rink te Nieuw Amsterdam. GEREF GEM. Bedankt voor Werkendam Chr. van de Poel te Yerseke. voor Middelhar- nis C. de Ridder te Nunspeet. BAPTISTEN GEM. Aangenomen naar Den Haag M. Cohen te Zwolle. GEBOREN Lizzy Antoinette dr. v. G. P. H. M. van Dam en M. P. A. Schoonderwoerd; Ar jan Petrus Cornel ia zn. v. P. van der Lans en M. J. de Haas; Huig zn v. Z. Mastenbroek en J. de Jong; Sylvia dr. v. E. A. T. Vonk en C. A. van der Mel); Reinier zn. v. H. J. Klaassen en B L van HUst; Nicolaas Jan zn v J van Duimen en P. M. Siegers; Michel zn. v. H. C. Roos en M, W. Noorder- meer; Sandra Ellen dr. E. A. ehi Pies- sis en M. Alblas; Irene dr v. A. C. Vis en G B. Verhoeks; Claudia dr. v. A. Klaver en O. Popovic. OVERLEDEN P. J. Goedhart (77) man; E. J. A. Merlijn (60) gehuwd geweest met G J Pfeiffer; N. Rooijens (72) gehuwd ge weest met H. D. Vos; F C. Eevers (73) echtgen. van H. van der Werf J R. Beusekamp (75) man; F. Etienne (74) man; M. J. Leendertse (62) man. DEN HAAG (ANP) De uit de veertiende eeuw stammende vrouwe lijke kloosterorde van de Heili ge Brigitta heeft aan de Zweeds-Lu therse gemeente in Rome een crypt in haar klooster ter beschikking ge steld voor het houden van Lutherse godsdienstoefeningen. Bij de opening van dit Lutherse Centrum in het Romeinse nonnen klooster drong de Nederlandse kar dinaal J. Willebrands, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de een heid der christenen, aan op nau we betrekkingen tussen de RK Kerk en de Zweedse Lutherse Kerk. De Lutherse bisschop Sven Silen uit Zweden had met een avondmaals dienst de ruimte voor de Luthera nen in gebruik genomen. ADVERTENTIE Haarlemmerstr. 89, Leiden Tel. 01710—22421 Burgerlijke Stand van Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15