Samen in de uimte in 1975 EKRAKEEL TUSSEN BONDGENOTEN WORDT STERKER Drie Amerikanen bij een bomaanslag in Heidelberg gedood MENWERKING MOSKOU-WASHINGTON ÏIJGT DUIDELIJK MEER GESTALTE Brand in Tandjoeng Priok: 26 doden Italië beschermt zijn kunstwerken Communisten hernieuwen aanvallen TECHNI-SHOW: machines hout- en metaalbewerking, lastechniek, hydrauliek en pneumatiek, aandrijvingstechniek, toelevering dagelijks van 9-17 uur voordelige trein- toegangs biljetten op 180 stations verkrijgbaar \AVO bijeen in sfeer van onzekerheid over VS (Van onze correspondent) BRUSSEL In een sfeer van politieke ongewisheid trek ken de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken en hun col lega's van Defensie vol gende week naar Bonn. Dinsdag en woensdag zullen zy daar op nieuw de .tanden zetten in vraag- SttuMcen als de voorbereiding van een Europese veiligheidsconfe renties en de wederzijdse even wichtige vermindering van de Door Henk Kolb strijdkrachten. Dit zijn projec ten die na de Goedkeuring van de Westduitse verdragen met Warschau en Polei, iet steeds Ogenblik meer nadruk de bezigheden van de Atlantische verde digingsorganisatie zullen gaan beheersen. De besprekingen die president Nixon in Moskou voert, zullen de basis vormen voor het stand punt dat de NAVO in de naas te toekomst zal innemen wan neer de houding tegenover het oostblok moet worden bepaald. En in weerwil van mr. Luns' kruistocht tegen gebundelde Eu ropese zelfstandigheid inde bui tenlandse politiek of het daar mee onverbrekelijk verbonden defensiebeleid zijn de Europe se landen er geenszins bij ge baat wanneer NAVO's onder handelingspositie bij een con ferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa in eer ste aanleg wordt bepaald door tweezijdige afspraken die Nixon in het Kremlin signeert. ben voor de grote bijdrage die de VS aan de gezamenlijke de fensie-inspanning leveren, heb ben zij ook duidelijk gemaakt dialt him eigen aandeel allerminst behoort te worden onderschat. Met de als noodzakelijk erkende verruiming van de Europese contributie komt onherroepelijk het ogenblik naderbij dat het al in zoveel opzichten verenigde continent ook zijn politiek ge wicht wil zien toenemen. Weliswaar heeft Nixon zijn minister van Buitenlandse Za ken Rogers aüan de vooravond van zijn uitstapje naar Moskou naar Europa gezonden om de partners omtrent zijn bedoelin gen voor te lichten, maar van Amerikaanse kant werd die daar van politieke erkenning luchtig jes als „hanidije-vast-houiden", omschreven. Het is op z'n minst genomen onwaarschijnlijk, dat een zo op zijn eigen land ge- oriënterende president als Ni xon (o.a. biykens de VS-bydira- ge aan het monetair tumult) nu eenmaal is, van overzeese partners veel meer verwacht of accepteert dan nerveuze aan dacht. Ongerustheid Een van de fundamentele rede nen voor de Russische interes se in een veilighei'dsconferentie schuilt in de economische voor delen en niet in ideologi sche overwegingen. Ook de Rus sische bevolking gaat meer en meer eisen stellen aan de kwa liteit van haar bsetaan. Rus land heeft niet zo'n grote be hoefte aan uitwisseling van bij voorbeeld personen en informa tie met het westen, meer aan westelijke investeringen en kre dieten voor de import van graan want tegen lege magen is geen enkele ideologisch bestand, zoals Karl Marx al opperbest besef te. De Sowjets hebben boven dien de westelijke technologie nodig. Het zijn allemaal terrei nen waarop Europa het een en ander heeft aan te bieden en dat bovendien kan doen vanuit het zelfbewustzijn dat de ver grote EEG meebrengt. Het is dan ook met enige on gerustheid dat de Europe se NAVO-partners afwachten in hoeverre de afspraken die Nixon in Moskou gaat maken hun eigen onderhandelingsposi tie en him politieke statuut zul len bepalen tegenover een Sow- Jet-Unie die de Chinese drei ging kennelijk serieus neemt en mede met het oog daarop naar ontspanning zoekt. In weerwil van de formele be tuigingen van het tegendeel ligt zo langzamerhand binnen de NAVO een belangwekkende hoeveelheid splijtstof opgesta peld. Mr. Luns' politieke stok paard, de wederzydse even wichtige vermindering van strijdkrachten, ondervindt steeds meer weerstand (van de Brit ten en langs de zijlijn ook van de Fransen, die zich er officieel buiten hebben gehouden). Er is een groeiend Frans bewust zijn dat Europa zich politiek meer moet kunnen doen gelden enrda-t het voor dit Europa drin gend noodzakelijk is een eigen programma van politieke en economische eisen voor een vei ligheidsconferentie te formule ren, factoren die tot een wijzi ging van de Franse politiek van afzijdigheid zouden kunnen lei den. Het vooruitzicht van nieuwe verkiezingen in de Bondsrepu bliek kan de voorbereiding van een veiligheidsconferentie met enkele maanden vertragen. Groeiende wil Bij de zogenaamde "Euro- groep" van NAVO-landen ont staat een groeiende wil tot sa menwerking die Europa voor de levering van bepaalde soor ten bewapening minder afhan kelijk zal maken van de VS maar tevens de kiem legt voor nieuwe animositeit tussen die Verenigde Staten en Europa om dat bewapening een industriële onderneming is, die thuis hoort binnen een EEG waarmee de Amerikanen al geruime tijd op slechte voet staan. Om al deze redenen en van wege het feit dat nog geen diep gaand waardeoordeel kan zijn geformuleerd over het resultaat van Nixons' reis naar het Kremlin ligt een duidelijke be sluitvorming van de NAVO-mi- nisterraad in Bonn volgende week niet in de lijn der ver wachtingen. Het is waarsehyniyk dat de westelijke voorbereiding van de veiligheidsconferentie tot toenemend gekrakeel tussen de Verenigde Staten en Europa zal leiden. SKOU (Reuter, DPA) De ilgde Staten en de Sowjet-Unie, eg naar een belangrijke door- in hun betrekkingen, zijn over iomen over drie jaar tot een lenlijke ruimtemissie te ko- Een overeenkomst over samen- ng in de ruimte werd onderte- door president Nixon en pre- Kosygin, na twee uur bespre- n in het Kremlin. Een andere inkomst, over de uitbreiding ie samenwerking op het gebied wetenschap en technologie, van handtekeningen voorzien de Amerikaanse minister van olandse Zaken William Rogers voorzitter van de Russische sie voor wetenschap en tech- !e Wladimir Krillin. grond van de eerste overeen- zullen op 15 Juni 1975 drie ikaanse astronauten in een a-ruimtevaartuig een koppeling stand brengen met drie Rus kosmonauten in een Saljoet- estation. Ze zullen dan de aarde ielen in een baan op een hoog- a 300 km die leidt over vier- deel van het bewoonde gebied ieze planeet. Tijdens de eerste dagen hebben beide landen nu overeenkomsten ondertekend, ree eerste betroffen het ge- ïeidswezen en het milieu, vijfde overeenkomt is een ak- om incidenten tussen Ameri- se en Russische schepen op zee orkomen. Dit zal vandaag wor- letekend. opese problemen topgesprek in Moskou (de on- iening van de overeenkomsten aar een formaliteit) heeft zich a voornamelijk geconcen- op Europese problemen. Naar trouwbare bron verluidt ging laarbij ook om de Europese vei- idsconferentie en de overeen- van de grote vier over Ber- vaarvan de inwerkingtreding na itificering van de Westduitse lagen met Moskou en Warschau gehinderd kan plaatsvinden, ond'erhandelingsdelegaties on- van Nixon en Brezjnjew len gistermorgen bijeen voor atting van bijna twee uur. Gis- ond troffen ze elkaar tot na fernacht in een regerings-bui- as in de omgeving van Moskou. Amerikaanse president en de ische partijleider hadden maan- ffl dinsdag reeds in totaal zeven ia kleine kring geconfereerd, sis het begin van het topgesprek de aanwijzingen sterker gewor- morgen mogelijk een over- ®ist wordt ondertekend over (king van strategische wapens. Helsinki werd bekend dat de (ikaanse delegatieleider bij de I-besprekingen, Gerad Smith, naar Moskou vliegt. Aan- wordt dat ook zijn Russi- llega Wladimir Semjo- oaar de Russische hoofdstad zal Beide heren willen zich in tou beschikbaar houden voor •'•üele afsluitende onderhandelin- over een gedeeltelijke overeen- De mogelijkheid nog tijdens ^blijf van Nixon in Moskou een overeenkomst te ondertekenen, werd ook aangeroerd in het gesprek tus sen Nixon en Brezjnjew. Punten Deze overeenkomst zou ondermeer de volgende punten-omvatten. Een verdrag waarbij de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie er mee instemmen om hun anti-raket raketten te beperken tot twee bases per land van ieder 100 raketten. Bevriezing van het aantal ra ketten op het land en in onderzee boten op het huidige niveau. De Rus sen hebben ongeveer 1.600 intercon tinentale raketten. De Verenigde Staten hebben er 1.054. De Verenig de Staten hebben 41 onderzeeboten bewapend met raketten en de Rus sen 42, waarbij inbegrepen 17 die nog in aanbouw zijn. Een overeenkomst waarbij het mogelijk wordt binnen het totaal aantal raketten van de ene categorie naar de andere over te brengen. De Sowjet-Unie zou mogen voort gaan met de installatie van raket- bases op onderzeeërs tot haar achter stand ten deze is ingehaald. De verdragen zouden beide lan den toestaan bestaande raketten te vervangen door modernere, naarma te de technologie voortschrijdt, maar het aantal zou gelijk moeten blijven. (Van onze correspondent) HEIDELBERG (GPD) Bij een bomaanslag in Heidelberg zijn gisteravond drie Amerikaanse sol daten gedood, waardoor de ver ontrusting in de Bondsrepubliek over het terrorisme van de laat ste weken sterk is toegenomen. Minister Genscher van Binnen landse Zaken deed via de televisie een dringend beroep op sympa thisanten van de 'revolutionairen' die handelen volgens een ijskoud terroristisch recept er zich van bewust te worden dat zij mede plichtig zijn aan moord. De bommen ontploften even na zes uur op het terrein van het Eu ropese hoofdkwartier der Ameri kaanse strijdkrachten in Heidelberg in twee geparkeerde auto's. Drie mi litairen kwamen om het leven, vijf werden zwaar gewond. Enkele ge bouwen en een dertigtal auto's wer den beschadigd. De aanslagen deden zich voor ondanks verscherpte be waking van de legerplaatsen naar aanleiding tot eerdere bomexplo sies. Op 11 mei verloor een Ameri kaanse officier het leven bij het ontploffen van drie bommen op een kazernecomplex in Frankfurt. Regering en oppositie in Bonn spraken gisteravond hun afschuw uit over de moord, het hoogtepunt in een reeks aanslagen die op 2 mei begon met bomexplosies in Augs burg en München. De schade be perkte zich toen nog tot gebouwen en auto's. Daarop volgde echter de in Frankfurt. Op 15 mei explodeerde in Karlsruhe de auto van een rechter die met het onder zoek naar het terrorisme is belast. Zijn echtgenote raakte zwaar ge wond. Op 19 mei werden zeventien personen gewond twee van hen ernstig toen twee bommen ont ploften in een gebouw van Sprin gers krantenconcern in Hamburg. Na de misdaad in Heidelberg is nu een tiental Duitsers voor onder vraging opgepakt. Al woensdag avond leek het echter onwaar schijnlijk dat zij thuishoren in de kring van daders, die volgens mi nister Genscher in alle gevallen de zelfde is. Alle beschikbare politie- krachteu in de bondsrepubliek zijn thans ingeschakeld bij het zoeken naar de terroristen. Ook de bevol king is bij dit speurwerk ingescha keld dinsdag waren al beloningen ter hoogte van 190.000 mark uitge schreven. Woensdag publiceerde het boulevardblad Bild een eis van de Münchense politiecommandant: de beloning zal tot een miljoen moeten worden vergroot. „Daar zullen velen kritiek op hebben, maar het is te laat om te kiezen tussen goede en minder goede mogelijkheden", al dus deze politie-officier. Voor de politie staat de richting vast waar in moet worden gezocht: anarchis tische groepen van links-intellectue len die gemakshalve nog altyd worden samengevat onder de ver zamelnaam 'Baader-Meinhof-bende'. De politie is ervan overtuigd dat ze te maken heeft met een grote hoeveelheid cellen, die is opge bouwd rond de kern van de Baa der-Meinhof-bende. Deze zonden de laatste maanden versterking hebben gekregen uit het oorspron kelijke bolwerk van de anarchis ten, West-Berlijn. Deze theorie werd kort voor de aanslagen in Frank fort en München onderstreept door een toevallige arrestatie in Bad- Neuenahr, waar een paar studen ten in hun auto een grote hoeveel heid materiaal voor het fabriceren van bommen vervoerde. Zij waren afkomstig uit Berlijn. Vliegtuig SAL gekaapt JOHANNESBURG (Reuter, UPI) Een Boeing-725 van de Zuidafri- kaanse luchtvaartmaatschappij SAL is gisteren door twee mannen ge kaapt op een vlucht van Johannes burg naar Salisbury in Rhodesië. Daar mochten 52 passagiers en 2 ste wardessen uitstappen, de bemanning en 5 passagiers moesten aan boord biyven. Eerst hadden de kapers geëist, dat zij naar Tananarive, de hoofdstad van Malagasië, gevlogen moesten worden, maar intussen is het toestel geland in Blantyre, in de Afrikaanse staat Malawi, waar twee van de vijf passagiers zijn vrijgela ten. evenals twee van de vier be manningsleden. Het toestel stond vanochtend nog steeds aan de grond. De gezagvoerder van het gekaapte toestel, Flemington, is onderhande lingen begonnen met de kapers, die vermoedelijk Arabieren zijn. President Nixon heeft giste ren een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat bij de muur van het Kremlin. DJAKARTA (UPI) Gisteren heeft brand gewoed op een pier in Djakarta's haven, Tandjoeng Priok. Het vuur sloeg over naar 27 boten, die aan de pier gemeerd la gen. Volgens de politie zijn 26 opvarenden van de boten om het le ven gekomen en 38 ernstig gewond. De schade wordt op miljoenen gul dens geschat. ROME (AFP) Weldra zullen de toeristen in Italië naar musea moe ten gaan om de schatten van de Ita liaanse beeldhouwkunst te bewonde ren die voorheen de straten of par ken van de „Eeuwige Stad" sierden. Na de beschadiging van de Piëta van Michelangelo in de Sint Pieter in Ro me nemen de autoriteiten uitge breide voorzorgsmaatregelen. Zo zagen toeristen op de oude Via Appia tot hun verbazing dat mannen systematisch de bas-reliëfs van de Romeinse tomben weghaalden en op vrachtauto's plaatsten. Op een nabu rige politiepost moest de commissa ris de toegestroomde menigte ge ruststellen en meedelen dat het slechts een veiligheidsmaatregel be trof om de oudheden te beschermen tegen vandalen en dieven. Lenin-orde voor Tito Het pre sidium van de Opperste Sowjet heeft gisteren de Joegoslavische president maarschalk Tito onderscheiden met de orde van Lenin wegens „zijn grote verdiensten in de strijd tegen het facisme, zyn belangryke bydrage aan de versterking van de broederlijke vriendschap en de veelvoudige be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië, zijn actieve deelneming aan de strijd voor de vrede en de ontwikkeling van de internationale samenwerking, en zijn 80ste verjaar- Aanslagen in Parijs In de nacht van gisteren op vandaag zyn slagen op twee Amerikaanse bureaus in Parijs gepleegd. Er zyn geen slachtoffers gevallen. Wel werd schade aangericht. SAIGON (AP, Reuter) Noord- Vietnamese troepen zijn nieuwe aan vallen begonnen tegen de provincie hoofdstad Kontoem in het centrale hoogland. Eerder hadden de Ameri kanen het vermoeden uitgesproken dat Kontoem het voornaamste doel was van het noordelijk offensief. In de stad woeden zware straatgevech ten. Communistische soldaten hou den ook het vliegveld in handen en zij kunnen niet met luchtsteun wor den verdreven, omdat er dan een enorme explosie dreigt van benzine in de opslagplaats, waar de Noord- vietnamezen zich hebben verschanst. De noordelijke infanterie wordt ge steund door tanks. Ook de oude keizerstad Hoeé staat bloot aan zware noordelijke infante- rie-aanvallen. Zuidvietnamese troe pen trachten tevergeefs de aanvals golven te breken. De Amerikaanse luchtmacht bom bardeert op het moment verschillen de Noordvietnamese havensteden. Waarnemers in Hanoi hebben overi gens de indruk dat de blokkade van de noordelijke havens wel degelijk effectief is. Ook de speciale verslag gever van de New York Times Anto ny Lewis in Hanoi, is teruggekomen van zijn oorspronkelijke mening dat de blokkade vanaf het begin werd doorbroken door Oosteuropese sche pen. De Amerikaanse luchtmacht is verder ingeschakeld aan de diverse fronten. Hierbij werden nogal wat verliezen aan helikopters geleden. Ook worden verschillende aanvak en verkenningsvliegtuigen vermist. De operatie van de Zuidvietname se troepen in de provincie Quang Tri, die door de noordelijken wordt beheerst, is vandaag afgesloten. Uft de schaarse berichten valt niet op te maken of de regeringstroepen ge slaagd zyn in hun missie om do noordelijke linies hier te doorbreken, ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9