Eerste gesprek over loon matiging vrije beroepen De ontzuiling vanuit het centrum Kapittel verzoekt om bemiddeling van Paus Staak sloop woningen in IJsselstein direct Industriebond is bereid Peiger kapot te staken v de postgiro KABINET VINDT EENSGEZIND DAT OOSTERSCHELDE DICHT MOET Krachtiger optreden Boersma verwacht Stuyt wil verbod op diepte lozingen De passieve kern wordt actief (II) DONDERDAG 25 MEI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE DEIN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) is vanmiddag be gonnen aan een marathonoverleg met vertegenwoordigers van de vrüe beroepen. Doel van deze gesprekken, die een verkennend karakter dragen, is na te gaan op welke wijze de in komens, die niet gebonden zijn aan ca.o.'s. kunnen bijdragen aan een matigingsprogram voor de eerstko mende jaren. Verwadlït wordt dat de bewinds man zich in dit overleg krachtiger zal opstellen dan vorig jaar. Mati ging van de inkomens, die niet onder een c.a.o. vallen, is namelijk voor de vakbeweging een zwaarwegende voorwaarde voor haar deelneming aan de loonmatiging. In de vorige week verschenen discussienota van de drie vakcentrales, NW, NKV en CNV, is gesteld dat openbaarmaking ROERMOND Na een enkele uren durend gesprek tussen mgr. Gij sen en de leken van het kathedraal kapittel van het bis dom Roermond heeft dit kapittel de bemiddeling van de Paus inge roepen. Het uit dit gesprek voortvloeiende communiqué, dat na afloop in over leg met de bisschop werd samenge steld, luidt als volgt: „Het overleg i de bisschop met het kathedraal kapittel heeft niet tot het beoogde resultaat geleld; daarom meent het kapittel, gezien de ernst van de situ atie, de bemiddeling te moeten in roepen van de Heilige Stoel om uit de impasse te geraken. Het kathe draal-kapittel hoopt dat deze gang van zaken verder geen aanleiding zal geven tot verscherping van de situ atie". Tot zover het communiqué. Bisschop Gijsen was niet bereid enig commentaar te geven. De voor zitter van het kathedraal kapittel, mgr. Van Odyk, was niet bereikbaar. Kamerleden vragen: moet, naar het oordeel van de twee de kamerleden Nypels (D'66) en Schaefer (PvdA) het gemeentebe stuur van IJsselstein en hét bestuur van de woningbouwvereniging in die gemeente verzoeken de dezer dagen begonnen sloopwerkzaamheden van woningen in de Julianawijk ter plaatse tijdelijk te staken. DEN HAAG Minister Stuyt wil lozingen van chemisch afval in de grond (deepwell-lozingen) onmoge lijk maken. Hij staat daarmee ach ter het streven van de provincie Noord-Holland die naar aanleiding van deepwell-lozingen door de Che mische Fabriek Naarden verbodsbe palingen overweegt. Op dit moment biedt de wet nog geen mogelijkheden dergelijke afval waterlozingen tegen te gaan. Om het gevaar van besmetting van grond- en drinkwater te bezweren wordt op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gewerkt aan een wettelijke regeling in het kader van de toekom stige Wet op de Bodemverontreini ging. De vaste afvalstoffen die oor spronkelijk ook in het ontwerp voor deze wet waren opgenomen zullen nu worden overgeheveld naar een Wet op de Afvalstoffen. Alleen zwemmen als er een bordje staat DEN HAAG (ANP) Het ls niet meer zo dat in ons land overal gezwommen kan worden behalve op de plaatsen waar een bordje „gevaarlijk zwemwa ter" staat. Het ls nu zo, aldus minister St/uyt woensdagmid dag in een openbare vergade ring van de vaste tweedekamer commissie voor milieuhygiëne, dat er nergens meer in open water gezwommen kan worden behalve daar waar op een bord- Ie staat dat het verantwoord is. De bewindsman deelde mee lezer dagen een rapport ont vangen te hebben van het rijks instituut voor de volksgezond heid over de kwaliteit van de grote plassen ln het westen des lands (Alkmaardenmeer, Bra- semermeer, Kagerplassen, Loos- drechtse plassen, Vinkeveense Plassen en Veerse Meer). Dit rapport bevat nogal wat wetenschappelijke termen. De minister wil proberen of nog voor de komende zomer een bruikbaar uittreksel ten behoeve van het publiek gemaakt kan worden. Er moet, aldus de kamerleden ln gisteren gestelde schriftelijke vragen eerst een rapport worden uitgebracht over de werkelijke kosten van een sober plan tot woningverbete ring door een onafhankelijke com missie van deskundigen, die ook voor de bewoners aanvaardbaar is. De woningen van de Julianawijk te IJsselstein waren het afgelopen weekeinde in het nieuws omdat een aantal jongeren (de witte krakers) een aantal kraakte om de vorige week vrijdag begonnen sloop te ver hinderen. In een toelichting bij hun vragen herinneren de kamerleden er aan, dat de staatssecretaris vorig najaar meedeelde dat de woningen afgebro ken moesten worden omdat de ver- beteringskosten te hoog waren. Het ernstige vermoeden bestaat evenwel aldus de kamerleden dat de kosten van de in '66 gemaakte verbeterings plannen zo hoog zijn omdat deze plannen een groot aantal onnodig, opgeschroefde eisen bevatten welke de bewoners zelf niet als noodzake lijk beschouwen. Bij een bescheide ner opzet van de verbeteringsplan nen zou de verbetering wel verant woord kunnen zijn. van inkomens noodzakelijk zal zijn voor een doeltreffende controle op de naleving van de maximaal toe laatbare inkomensverbetering. Onderzoek In de kring van de werknemers organisaties bestaat de indruk dat er vorig jaar van een matiging van deze inkomens weinig of niets te recht is gekomen. Of dat juist is zal moeten bljjken uit het resultaat van een onderzoek naar de matiging in deze sector, dat momenteel gaande is. Dat resultaat wordt in het najaar verwacht. De bewindsman begon vanmiddag een reeks van vier zitingen met een gesprek met de handelsreizigers. Daarna volgde een gesprek met me dici, specialisten, apothekers, tand artsen en dierenartsen. Laat in de middag sprak de minister met ver tegenwoordigers van architecten, ac tuarissen. belastingconsulenten, bouwkundig ingenieurs, advocaten, notarissen en accountants. Tot deze derde groepering behoorde ook een niet nader omschreven categorie "in tellectuelen". Voor de avond was een gesprek geprogrammeerd met de contactgroep van werkgevers in de metaal, algemene organisaties van de handel in voedingsmidelen, de groothandel en de raad voor het grootwinkelbedrijf. A. Groenevelt (NVV): Wie Postgiro Üeeflt kan zonder kosten geld opnemen in het buitenland met z'n girobetaalkaart! Reis rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten! - op vertoon van uw geldig paspoort bij de meeste postkantoren nevenstaande bedragen per kaart uitbetaald: Denemarken: dkr2O0. Duitsland: dm 100. Finland: fmk 100. Frankrijk: ffrs 200. Monaco: ffrs 200. Luxemburg: !fr2000. Noorwegennkr 200. Oostenrijk: ö.s. 1000. Spanje: pts2000. Verenigd Koninkrijk, Guernsey en Jersey: 15. Zwedenskr 200. Zwitserland en Liechtensteinfr. s. 200. Suriname: sf 65 met ingang van 1 juli 1972. dak makkelijk! Minister Drees: EMMEN „Wij zijn bereid het bedrijf van Peiger kapot te staken als de directie het hoofd van onze bedrijfscontactman Platje blijft ei- Wat ons betreft kan de staking bjj Peiger tot in lengte van tijd wor den voortgezet". Aldus de heer A. Groenevelt, voorzitter van de indus triebond NVV in een speciale kader- vergadering van de bond in Emmen de conflictsituatie bij Peiger, sinds half februari door een deel van het personeel wordt ge staakt. Wanneer de metaalwerkgevers het beleid van de Peiger-directie blijven steunen, aldus de vakbondsleider, zal dat leiden tot een blijvende versto ring van de verhouding tussen de werkgeversorganisaie en de indu striebond NVV. „wy staan immers voor de vraag of de inndustriebond NW weerloos het geweld over zich heen zal laten gaan of dat een pas send antwoord wordt gegeven". De Industriebond heeft de I. G. Metal, haar zustervereniging in West Duitsland, gevraagd werk voor Pei ger in de Bondsrepubliek besmet te verklaren. Een industrie in Vaassen, die voor Peiger werkt, is voorlopig gestopt met de opdrachten. Het be- De stakers van Peiger de monstreerden na afloop van een bijeenkomst in de Schouwburg in Emmen. Met spandoeken toog men naar de fabriek waar de ei sen van de stakers werden ken.- baar gemaakt. Een derde van de werknemers bij Peiger staalct nu al twee maanden. drijf van DRU heeft eveneens werk voor Peiger onderhanden. De indu striebond zal alles in het werk stel len om te zorgen dat die produkten (motorhuizen voor ventilatoren) niet in Emmen arriveren. DEN HAAG Het kabinet-Bies heuvel vindt dat onverkort naar af sluiting van de Oosterschelde moet worden gestreefd, zoals dat in de Deltawet voorzien is. Minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft gis teren in een vergadering van de vas te tweedekamercommissie voor mi lieuhygiëne gezegd dat er over de Oosterschelde binnen het kabinet volledige eensgezindheid heerst. Hij was dan ook niet bereid een nieuwe studie te beginnen zoals de oppositie had gevraagd: het nieuwe parlement heeft al uitvoerig over de Oosterscheldeproblematiek gespro ken en sindsdien zijn er volgens hem over de gevolgen van afsluiting voor het milieu geen nieuwe gege vens op tafel gekomen. Dijkverhoging langs de gehele Oos terschelde achtte de minister tech nisch wel mogelijk, maar dat zou een enorme operatie zijn die ver scheidene tientallen Jaren zou du ren. Er zou dan behalve voor dijk en oevervallen nog altijd een zeker risico voor overstromingen zijn, ter wijl de veiligheid van een dam men selijk gesproken absoluut is. Minister Drees erkende dat het biologisch milieu een gevoelig verlies zal lij den, maar volgens hem zal het Zeeuwse Meer, zoals de afgesloten Oosterschelde zal gaan heten, een aantrekkelijk recreatiegebied wor den. Ook al zal het water de eerste decennia van matige kwaliteit zijn. PLAN VOOR MILIEUKEUR DEN HAAG Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieu-hygiëne is van plan de instelling van een .milieukeur" te bevorderen. Hij heeft dit gisteren gezegd in de vergadering van de kamercommis sie voor milieuhygiëne in antwoord op een suggestie van de socialist Oele. die daarvoor een onafhanke lijk onderzoekinstituut wil Inschake len. De milieukeur zal op produkten moeten aangeven ln welke mate bij de fabricage en de afvalverwerking schade aan het milieu wordt toege bracht. Minister Stuyt beloofde het be staande particuliere initiatief (bij de Raad voor Milieudefensie) te zullen stimuleren. Nog een dezer dagen werd in het televisie-programma "Zienswijze" de vraag gesteld, die menig Neder lander de laatste jaren in stomme verbazing stelt: wat is er met de katholieken aan de hand. Sterker nog: hoe is het mogelijk dat een eertijds zo gesloten en onbenader baar blok zo snel tot een centrum van openheid, maar ook verwar ring kan worden? Door Joop van den Berg Nog in 1953 werd met groot ver toon het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie ge vierd; een jaar later conforme?"- de katholiek Nederland zich met 't harde vermaan van het Mande ment. Vijftien jaar later lapt dat zelfde katholiek Nederland de toch waarlijk niet onduidelilke encycliek "Humanae Vitae" (over de pil) eenvoudig aan zijn laars. Traditio neel progressieve groepen als de protestantse vrijzinnigen zien zich Ineens theologisch achterlopen bij belangrijk katholieke stromin gen. De eenheid heeft plaats ge maakt voor veelvormigheid; een dracht voor keiharde strijd en meer dan eens. verkettering. Overzien Het antwoord daarop is allesbehal ve gemakkelijk en het ls al hele maal moeilijk om alle consekwen- ties van die ontwikkeling te over zien. Dat geldt met name voor de politieke gevolgen, waar het ons ln deze analyse primair om gaat. Als ik het toch probeer, dan is dat met openlaten van veel vraagtekens. Veel hulp heb ik daarbij ondervon den van het boek "De Wankele Zuil", van de Nijmeegse socioloog Thurlings. Laat ik voorop stellen, dat het idee van een gesloten ka tholiek blok binnen de katholieke gemeenschap eer schone schijn was dan realiteit in alle opzichten en dat de buitenstaander zich eerder con formeerde aan de schone schijn dan aan de realiteit. Als het om hecht heid gaat, is die bij de gerefor meerden in Nederland altijd over tuigder en gedisciplineerder geweest dan bij de katholieken. De ne gentiende eeuwse geslotenheid was er meer van "blijf zitten waar Je zit, en verroer Je niet", dan van een machtszoekend blok. Elke fase in de verzuiling is weer een nieuwe bron van interne conflicten en onenigheid geweest. Pas in de twintiger Jaren begon de "zichzelf programmerende machi ne" van de verzuiling te lopen. Het vrij geregelde optreden van het episcopaat ten voordele van de verzuiling heeft met die moeizame groei en de conflikten die ermee ge paard gingen alles te maken. Particularisme De onenigheid kwam voort uit bangelijk particularisme, een re sultaat van de periode der schuil kerken; ze was tevens een gevolg van telkens nieuwe pogingen om het katholicisme naar de wereld toe open te breken. Het is te zien aan het einde der zeventiende eeuw tot Rome het Utrechtse schisma forceert; de "open" onderstroom manifesteert zich opnieuw aan het begin van de 19e eeuw en maakt daarbij de samenwerking met de libera len mogelijk; het zoeken naar openheid is ook terug te vinden in Sohaepmans verlangen na' m algemene partij en Ariër een algemene christelijke nisatie te vormen met de ts- tanten samen. Het is tenslotte te rug te vinden in het optreden van de zogenaamde "Klarenbeekse club, waar behalve Ariëns en Poels ook intellectuele leken probeerden door vorming en publikaties de katholieken weg te halen uit de schuilkerkmentaliteit en het cle- ricalisme. Telkens echter won in katholiek Nederland de gesloten boven- stroom het van de open onder stroom. De geslotenen hadden de kerkelijke bestuurders achter zich, en bij wijlen Rome zelf. De open gezinden waren op zichzelf aan gewezen en bovendien door hun geringe omvang betrekkelijk on machtig. Overigens was ook het episcopaat in verschillende pe rioden minder eendrachtig dan het nu wel eens wordt voorgesteld, mnu wel eens wordt voorgesteld, maar het betrof dan doorgaans, meer of minder sterke, variaties van geslotenheid. De verzuiling gedeeltelijk uit opportunisme, ge deeltelijk uit angst, gedeeltelijk met tegenzin, kreeg uiteindelijk toch zijn beslag en wat belangrijker ls ging ln feite deel uitmaken van de orthodoxie zelf. Onderstroom Na de oorlog probeerde de per manente "onderstroom" het op nieuw, nu ln de doorbraak. We- rom werd het zaad der openheid uitgestrooid, nu met meer kracht en vrucht dan ooit tevoren. We derom werd het zaad der openheid uitgestrooid, nu met meer kracht en vruoht dan ooit tevoren.. We derom reageerde het episcopaat, vooral op aandringen van het ver zuilde organisatiewezen (de be stuurders). Zo moeizaam kwam die reactie, het Mandement, tot stand, dat het schrijven ervan een jaar vertraging opliep. Met name op seminaries was al onderwezen in een grotere openheid en daar was de (naar buiten verzwegen) oppositie tegen dit Mandement dan ook niet gering. Merkwaardige noot: in aanwe zigheid van een mijner naaste familieleden, die toen ln Roer mond behoorde tot de tegenstan ders, hield een Jonge seminarist een pleidooi voor gehoorzaamheid aan het episcopaat. Zijn naam; Jo Gijsen. De groep van open Intellectue len, onder hen voorop de theolo gen, was echter al zo groot gewor den, dat ze nauwelijks meer echt te stuiten viel. Nog had deze de strijd voor de opstelling van een ander Mandement verloren maar het was hun laatste verlies. De onderstroom komt helemaal boven, als in Rome een paus op staat die de ramen van het Va- tlcaan openzet en het Tweede Va ticaans concilie organiseert; als in Den Bosch een bisschop op staat die voor de TV de katholie ken aanspoort tot eigen verant woordelijkheid. De openheid kan zich nu gaan verspreiden over de hele katholieke gemeenschap. De theologen en hun leerlingen, de Jonge clerus, zijn niet meer tegen te houden; de intellectuele katho lieken, belangrijk resuta&t van een eigen kaholieke univrsiteit al even min. Ze hebben op het wachtwoord van Johannes XXIII gewacht en bulderen nu al hun frustraties uit bü het cabaret van Fons Jansen. Dat verklaart nog lang niet het razende tempo van de veranderin gen: Johannes heeft niet alleen voor Nederland gesproken. Maar hier wreekt zich de starheid van een verzuiling die het lidmaatschap van een katholieke zwemvereniging rekende tot de eisen van een ortho dox geloof zelf. KVP stemmen Als Je nu met iedereen mag zwemmen; als de kerk het ver plichte stemmen op de KVP los laat; als de keuze van de school een zaak van eigen verantwoorde lijkheid is. dan betekent dat voor velen niets meer of minder, dan dat 'n stuk van Geloofs- en Zeden leer wordt losgelaten. Waarom dan bij dit soort zaken blijven staan? Waarom niet ook het geloof zelf onder zware kritiek gesteld? Met andere woorden: niet alleen de ex cessen van de verzuiling worden losgelaten, maar door hun psycho logische verwevenheid met de mo raal en de geloofsleer zelf. komen die tegelijkertijd op de tocht te staan. Tweede factor: heel het verzuil de apparaat, en vooral de massa- dia. die eens als kanaal dienden voor de verspreiding van de ortho doxie. worden nu tot de kanalen van de nieuwe boodschap. Niet al leen veranderen de gedachten ln het centrum met eventueel een ge leidelijke verspreiding naar bene den; nee; onmiddellijk vinden nieuwe profeten de weg naar de media en krijgen ze de aandacht, die eertijds was gereserveerd voor de kerkeiyke bestuurders en hun verzuilde collegae. De KRO. De Tijd, De Volkskrant, De (Nieuwe) Linie, de Bazuin en veel provin ciale bladen vormen de kanalen waarlangs de onderstroom boven kan komen en het kerkvolk aan het denken kan zetten ofmate loos ln verwarring brengen. Waar het voorlopig om gaat is, dat de ontzuiling bij de katholieken niet begint aan de rand, maar in de kern zelf en vandaar uit met harde middelpuntvliedende kracht. Heel de kerk wordt ondersteboven gegooid. Maar in eerste Instantie blijven ouders hun kinderen naar de ka tholieke school sturen, blijven ze KVP stemmen en worden ze nog lid van een NKV-bond, uit ge woonte of wegens „de nestgeur". De harde vernielingen van het oude beginnen in de kern van de ka tholieke gemeenschap: het aantel ambtsverlatingen stijgt tussen "66 en '70 met meer dan 300 pet.; het aantal priesterwijdingen zakt van 227 ln '66 tot 48 in 1970. Daarte genover zakt het aantel weekend misbezoekers met 25 pet. en het aantal dopelingen maar met 7 pet. Ledenaantallen van KRO. NKV en dergelijke dalen ook, minstens re latief. maar nog minder dan in het centrum van het gebeuren. Behalve de verwarring, kan ook de reactie op den duur niet ultbllj-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7