ABN schenkt f 2500.- voor verkeerstuin van het Zeehos Schotse veldslag na voetbalfinale Haringtreilers boeken magere vangsten Met de grondwerkzaamheden begonnen Duitsers weigeren schip met afval Pauksch mag ons VIJFTIGSTE DUITSE KEGELCLUB KOMT NAAR NOORDWIJK land met meer in Werd brand in Mambobar aangestoken BILJARTERS VOETBALDEN Duurdere. langere en meer vakantie reizen Eén dode en honderd gewonden Meisje (17) vluehtte om te trouwen PAGINA 4 DONDERDAG 25 MM 1972 KATWIJK AAN ZEE Het fi nanciële gedeelte van de ver keerstuin van het Rotterdams Zeehospitium is bijna rond. Men is deze week met de aanleg ach ter het hoofdgebouw begonnen en hoopt daarmee over ongeveer vier weken gereed te zijn. De officiële opening zal 15 augustus met veel vreugdebetoon geschieden. Een belangrijk bedrag werd vanmid dag aan het reeds ontvangen geld toegevoegd. De heren A. N. Plug en A. J. Deisting, directeuren van de kantoren in Katwijk van de Algemene Bank Nederland kwa men vijf geldzakjes, ieder inhou dende f 500,-, aanbieden. Allemaal ter ere van de heropening van het verbouwde kantoor aan de Voor straat op vrijdag 2 juni. Door Cees Combee Foto Holvast De heren Plug en Deisting werden tegen drie uur ontvangen door de geneesheer-directeur van het Zee hos. dr. E. B. M. Dillmann en de econoom, de heer G. C. Taillie, en de initiatiefnemer van de aanleg van deze tuin voor de spastische Jeugd, inspecteur L. A. Provily van de Katwijkse gemeentepolitie. Directri ce zuster M. H. Rijken kon helaas wegens vakantie niet aanwezig zijn. Namens de A.B.N. gewaagde de heer Plug van zijn bewondering voor het initiatief van inspecteur Provily, waardoor in de toekomst aan de gehandicapte Jeugd, beter dan tot nu toe, door de Katwijkse politie verkeersles kan worden ge geven. Hij Juichte eveneens toe, dat de Katwijkse Jeugd in de gelegen heid zal worden gesteld van deze tuin gebruik te maken, zodat er een confrontatie plaats vindt tussen de gezonde en gehandicapte Jeugd met waarschijnlijk het kweken van hechte vriendschapsbanden. Leuke geste Dr. Dillmann roemde de geste van de A.B.N. en stelde nadrukkelijk, dat hij de manier, waarop dit vorstelijke bedrag van f 2500,- was overhan digd, bijzonder waardeerde. Hij wees erop, dat het initiatief van inspec teur Provily veel bijval heeft ge oogst. De wegenbouwmaatschappij N.B.M., die geregeld in Katwijk voor het onderhoud van de wegen zorgt, nam spontaan de aanleg van het circuit voor haar rekening Deze grondwerken moeten op rond f 11.000.- worden geschat. Een no bel gebaar. Het gemeentebestuur van Katwijk bleef met f 7500,- niet achter. Vele particulieren en bedrij ven schonken een bijdrage en ook de Katwijkse schooljeugd hielp en thousiast mee door een inzameling. Genoeglijk babbelde men nog wat na over de verpleging van de spas tische kinderen in het Zeehos. waar na men een kijkje nam in het ge bouw en de in aanleg zijnde ver keerstuin bezichtigde. De heren I Plug en Deisting waren zeer onder de indruk van het belangrijke werk. dat in deze verpleeginrichting voor de gehandicapte jeugd wordt ver richt en zij verklaarden te hoper. dat deze verkeerstuin mede ertoe zou mogen bijdragen, dat vele Zeehos- bewoners straks na de verkeersin- structie met hun electrische wagen tjes het dorp in zouden kunnen gaan. Verrast Inspecteur Provily was natuurlijk ook verrast door deze schenking. Het verheugde hem, dat men nu met de grondwerkzaamheden is be gonnen. Als het een beetje meezit hoopt men deze week de bitumen banen nog te kunnen aanleggen. De totale kosten van de tuin worden begroot op f 30.000.-, maar door de spontane medewerking van velen is men nu nagenoeg rond. Het zou wel erg prettig zijn als er nog enige electrische wagentjes bijkwa men. Daarom wordt een beroep ge daan op het Katwijkse bedrijfsleven en op de burgerij bijdragen te stor ten op de rekening „Verkeerstuin Zeehos" bij de Raiffeisenbank in Katwijk aan Zee. De verkeerstuin krijgt een afme ting van 25 bij 40 meter en er zul len allerlei borden in worden aan gebracht. die men ook op de nor male wegen aantreft. Evenals ver keerslichten. Deze borden zijn be langeloos ter beschikking gesteld door de firma Den Os en Zn. van de Valkenburgseweg in Katwijk aan den Rijn. Doordat er electrische lei ding voor die verkeerslichten moet worden aangelegd en er ook nog een tuin rond en tussen het par cours wordt gemaakt, zal het zeker nog wel een week of vier. vijf duren voor de tuin officieus ingebruik ge nomen zal worden. Opening 1 5 augustus Het ligt in de bedoeling de Zee hos-verkeerstuin officieel op 15 au gustus te openen. Met veel feestge druis. Gehoopt wordt, dat alle Kat wijkse muziekkorpsen luister zullen bijzetten aan deze opening en ver der wil men jong en oud erbij be trekken door het oplaten van hon derden ballonnen en lossen van vele postduiven. Inspecteur Provily: „Het moet een grandioos gebeuren worden waarbij geheel de Katwijkse bevol king en in het bijzonder de jeugd betrokken moet worden. De Kat wijkse Jongeren hebben met de in zameling op de scholen hun beste beentje voorgezet. Fijn, dat de ge zonde jeugd iets heeft willen doen voor de vriendjes en vriendinnetjes, die met een handicap door het leven moeten gaan. Als Katwijkers zullen we er voor zorgen, dat het Zeehos zo'n verkeerstuin krijgt!" ROTTERDAM Een schip met vaten chloorhoudend afval uit Ne derland is gisteren aangehouden bij de grens door de Westduitse autori teiten. Het schip was op weg naar Embden waar de afval zou moeten verdwijnen in een grote verbran dingsoven. Het afvalschip moest onverrichter zake terugkeren en zoekt op het ogenblik naar andere mogelijkheden, om de lading kwijt te raken. Men denkt onder meer aan verbranding, van het afval op het verbrandings schip Mattias 2 op de Noordzee. Het afval is afkomstig van EMK in Krimpen aan den IJssel, een be drijf dat onlangs op last van het gemeentebestuur voor een maand werd gesloten. Men achtte de aan wezigheid van grote hoeveelheden af valstoffen op het bedrijfsterrein le vensgevaarlijk. Bovendien was voor het opslaan van dit afval geen hin derwetvergunning afgegeven. Vori ge week donderdag vertrok de Del ta 7 met een deel van het opgesla gen afval naar West Duitsland. NOORDWTJK De komst van de vijftigste Duitse kegelclub naar Noordwijk werd via de telex in het VVV-kantoor bericht. Directeur WIm Rovers was daarover zeer verheugd, want het Dlijkt dat dit arrangement aanslaat. Blijer nog was Rovers met de mededeling, dat Noordwijk aan de kop gaat van de deelnemen de WV's. De VVV „Noordwijk" heeft dit ke gelarrangement begin vorig laar in samenwerking het het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag gelanceerd. Men kreeg medewerking van de WV's Arnhem, Breda, Den Haag/Scheveningen, Doetinchem, Zwolle en Zandvoort. Geen enkele badplaats heeft het getal vijftig nog bereikt sinds eind april 1971 de eer ste club arriveerde om het kegelen te combineren met een bezoek aan de bollenvelden en Keukenhof ei strand en duinen. Rovers lachend: ,,'t Blijkt, dat het ook voor kegelaars goed toeven is in Noordwijk. De contacten met de Duitse clubs zijn buitengewoon pret- tig en ze hebben het in de bloemen- badplaats heel erg naar hun zin, Wanneer de kegelaars weer thuis zijn, adviseren ze hun sportvrienden ook eens een kegelweekeinde in Hol land door te brengen. Die mondre- clame is heel erg belangrijk." niet in finale Den Haag De Duitser Karl Reinhard Pauksch, die er van wordt verdacht de hoofdpersoon te zijn in de smokkel van stimulerende mid delen vanuit zuid-Nederland naar Zweden mag Nederland niet meer binnen. Dat heeft de Raad van State beslist. Pauksoh was in beroep gegaan van een Justitiële beslissing waarbij hij tot ongewenst vreemdeling was ver klaard. Dit beroep is nu afgewezen. GRONINGEN De Groningse politie heeft gisteren twee Jongelui gearresteerd die ervan verdacht worden brand te hebben gesticht in de Mambobar in Groningen. Bij de brand kwamen twee studenten om 't leven. De arrestanten ontkennen iets met de brand uitstaande te heb ben. Een van de arrestanten, een 22-Ja- rige student die vroeger een kamer boven de bar gehad heeft, was door de eigenaar van de bar verboden om zijn huis nog eenmaal binnen te ko men. Toch was hij op de nacht van de brand in het huis op bezoek bij de andere arrestant. In de bewuste nacht vertelden de twee Jongens te gen Journalisten, dat zij de brand ontdekt hadden. Zij zouden nog ge probeerd hebben de brand te blussen met 'n blusapparaat, dat echter leeg bleek te zijn. Vervolgens zouden ze de andere bewoners gewaarschuwd hebben en het pad hebben verlaten. Recherche en brandweer hebben gisteren in een leegstaande kamer op de eerste verdieping sporen ontdekt die er op wijzen, dat daar de brand is ontstaan. Er werd een brandbare vloeistof gevonden. De kamer werd het laatst bewoond door een van de arrestanten. ZOETERWOUDE De biljartver eniging Rijnegom verwisselde het groene laken voor het groene veld. De keuspecialisten traden aan tegen BZM. De jaarlijkse derby zou zo als men had voorspeld, in een neder laag voor de biljarters moeten ein digen. Niets hiervan was waar. In de eerste helft bleef B.Z.M. de baas. Een strafschop, toegekend aan Rijnegom werd door de aanvoerder S. Heems kerk slecht benut, maar Kees Rooy kon de terugspringende bal netjes in het doel deponeren: 22. Topscorer John Tijssen nam voor de biljarters zelfs twee doelpunten voor zijn rekening. B.Z.M. liet wel verstek gaan ondanks dat in dit elf tal toch prominente spelers in het veld stonden opgesteld. Overigens mag niet vergeten worden, dat de biljartclub, naast spelers die deze kunst goed verstaan, ook zeer goede voetballers heeft ingezet. Onder lei ding van de heer J. Pelk was het voor de toeschouwers een aangenaam verpozen. De eindstand werd 44. het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk aan Zee is de N.BM. begonnen met de aanleg van het circuit van de verkeerstuin DEN HAAG «ANP» Ondanks de duidelijk aanwijsbare aarzeling in het economisch leven werden reeds in december van het vorige jaar meer, duurdere en langere va- kantiereizpn geboekt voor 1972. Aldus de ANWB in zijn Jaarover zicht 1971. aan het einde van w-slk Jaar de toeristenbond een ledental had van 1.485.749 leden, het wegen wachtledental was 1.250.776. De ANWB karakteriseerde het toeristenjaar 1971 als merkwaardig, omdat aan het begin van het Jaar de vakantieplannen en de realise ring daarvan zich wat somber lie ten aanzien. Het viel tenslotte nog al mee. meer Nederlanders dan ooit gingen met vakantie en de auto her won het ogenschijnlijk verloren ter- De vakantiespreiding noemt de ANWB nog steeds een zorgenkind. Een bezinning van het bedrijfsleven op de noodzaak van collectieve be- drijfsvakanties is nodig. Afschaffing daarvan zal een belangrijke stap zijn naar een werkelijke vakantie spreiding. Evenzeer lijkt overleg over de mogelijkheden tot vakan tiespreiding van en op de scholen in het kader van de onderwijsvernieu wing perspectief te bieden, aldus het Jaaroverzicht. BARCELONA Eén toeschouwer overleden, 97 toe schouwers en acht politieagenten gewond en 5 1 personen die zich in een ziekenhuis eerste hulp moesten laten ver lenen. Dit was de trieste balans die de politie van Barcelona na afloop van de Europa Cup II finale Glasgow Rangers Dynamo Moskou moest opmaken. Dat grote aantal gewonden <de overleden toeschouwer bezweek ver moedelijk aan een hartaanval» is volgens de politie veroorzaakt door de gevechten tussen politie en toe schouwers en „veldslagen" tussen de supporters onderling. Met flessen be wapende dronken Schotse supporters bestormden tijdens de wedstrijd her haaldelijk het veld, waardoor chao tische toestanden ontstonden. Na aflooD van de ongeregeldhe den heeft de ordedienst van het sta dion van Barcelona ongevepr 200-7 le ge whiskyflessen van het veld ver wijderd. Het waren flessen die niet binnen de muren van het stadion worden verkocht. De schade in het stadion wordt geraamd op ruim 100.0000 gulden. De Schotten renden voor het eerst het. veld op na de openingstref fer van Glasgow Rangers, vervolgens na het tweede doelpunt van Dyna mo Moskou waarna na afloop var» het duel een massale invasie volgde. Daardoor moest de Cup aan Glas gow Rangers in de kleedkamer wor den uitgereikt. De wedstrijd zal echter nog een „na sleep" krijgen. Dynamo Moskou voelt zich ernstig benadeeld door het op treden van de Schotse supporters en heeft bij de Europese Voetbalunie 'n schriftelijk protest ingediend. In het protest wordt de UEFA gevraagd de wedstrijd ongeldig te verklaren en opnieuw te laten spelen, omdat stelt het bestuur van Dynamo de spelers doodsbang waren en niet in staat bleken hun normale spel te spelen. De UEFA zal het beklag van de Russen in behandeling nemen John Mains, de burgemeester van Glasgow, veroordeelt het gedrag van de Schotse supporters «waarvan er tien op het ogenblik in een gevan genis van Barcelona zitten) intussen zeer scherp. De burgemeester: Het is schande dat mensen zich zo gedragen en een blaam werpen op de naam van een grote vereniging. Juist wan neer die club een opmerkelijk suc ces behaalt. Glasgow Rangers valt niets te verwijten Tenslotte kunnen de directie noch de spelers verant woordelijk worden gesteld voor het wangedrag van lieden die zich sup porters van de club noemen De Argentijnse ploeg Independien- te heeft zich gisteravond in Buenos Aires het recht verworven om in de strijd de officieuze wereldcup voor clubteams tegen AJax of Internazio- nale Milan te spelen. Indepen- diente versloeg in de tweede finale wedstrijd om de Zuidameri- kaanse voetbalbeker Universitario Li ma «Peru) met 21. De eerste wed strijd was geëindigd in een 00 ge lijkspel. Er waren 50.000 toeschou- KAZERSWOUDE St. Bernard-US, vorig jaar winnaar van de beker van de Leidse Voetbal Bond, zal Staande zondag niet van de party zijn tijdens de finales van het toer nooi om deze cup. De ploeg uit Ha- zerswoude beëindigde de bekercom. petitie met even-veel winstpunten als het Leidse VNL (6 uit 4). Omdat het doelgemiddelde van St. Bernardus 6—3 en d-at van VNL 8—4 bedroeg, besloot het LVB-bestuur tot loting. Hierbij bleek VNL de gelukkige ploeg. Aanvankelijk was men bij St. Ber nardus van mening zeker te zijn var een finaleplaats, omdat informaties over de "beslissende" wedstrijd'Meer burgVNL een 13 uitslag gaven. Naar nu blijkt, kwam er in Meerburg een 14 stand op het scorebord, het. geen het doelgemiddelde van VNL op 84 bracht Engeland nitgezet YVaddhixveen De zeventienjarige Helena Pronk, die vorige week met haar vriend Stewart Rees (22) naar Engeland vluehtte om daar te trou wen, zal door de Britse autoriteiten op een boot naar Nederland worden gezet. Zij was Engeland binnenge komen op een vals paspoort. De ouders van Helena hebben be zwaar tegen de omgang van hun dochter met de Engelsman omdat Stewart Rees in ons land, waar hij enige tijd als toerist verbleef, met de politie in aanraking was gekomen. De rechtbank in Londen veroordeel de Helena wegens illegaal binnen komen van Groot-Brittannië tot 180 gulden boete en uitwijzing. Rees kreeg drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf wegens medeplich tigheid. Het paar vertelde de rechter, dat Helena in verwachting was, maar mevrouw Pronk betwijfelt dat. „Die Jongen loog altijd. Ook dit verhaal tje zal wel niet waar zijn", zei ze. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Adriana Jacoba Petronella d-r. v. E Bergman en D. Ketting; Tommy thonius zn. v. C. P. M. Witteman A. C. Zandvliet; Anette Johanna G< truida dr. v. W. Heemskerk en J. van den Oever; Jean Pierre zn. v C. M. Jollie en L. Mulder; Femke Ai dr. v. K. Welvaart en A. van Hul": Barbara Chrlstèle dr. v. G. V. Villerluj en N. J. G. Delaunay; Diana Liesbeti I dr. v. J. Kluivers en E. Verboon; Inge. rg Jolanda dr. v. T. C. M. Kortekaai C. W. E. L. Krijnen; Wendy Ester G. L. Kouwenhove: Tümer en Y. Hardha; Inge N. Swanenburg en N. Nanni Peter zn. v. P. Teske en H. de Ruiter; Niels Maarten L. W. Nouwens der; Arnout Sebastiaan Ridder en M. M. Bekooij Buddy zn Zuljderduijn en H. van Duijn; ti. v. C. Groen en J. W, Dave Christiaan Mathleu Antonius Johannes z den Bosch; Sef Rlno P. M A. Baaijens en E. L. Nijholt; Marcel zn. v. H. C. van der Terp en T Hoekstra; Miranda dr. v. H. M. Leuken; Tanj» Jan Eduard Hoorn; Robert- Vlaanderen. GEHUWD Kooten en J. Casteleln; L. J. Ridder en J. van den Berg; N. K M. Kwee: M. H. E. Boximan Muilwijk (77) met C. v. Brero; Steunenberg (60) NOORDZEE Helaas kunnen we geen al te optimistisch nieuws geven van het haringfront op de Noordzee: er is gisteren bijzonder weinig haring gevangen, zodat het zeer onwaarschijnlijk is, dat vanavond één van de schepen de Door Cees Combee thuishaven zal binnenlopen. Wan neer dat toch gebeurt is het een verrassing en heeft de schipper de reders en collega's aardig bij de neus genomen. Wanneer de combinaties een aan nemelijke hoeveelheid binnen boord hadden gehaald zouden de commandanten van dp Katwijks- Vlaardigse en van de Vlaardingse Dirk Kwakkelstein-vloot onver wijld één van hun treilers naar IJmuiden hebben laten stomen. Dat. was blijkens de berichten, die we gisteren rond het midder nachtelijk uur opvingen echter niet het geval. De hele haringvloot is bijna naar de 55.20ste breedtegraad gestoomd om bij het Farndeep de eerste trekken te wagen. Er werd na tuurlijk wel haring naar boven gehaald, doch die hoeveelheid viel in het niet bij de wijting en schelvis die mede werd gevangen. Zeker, de eerste haringen zijn al gekaakt en gezouten en in de ton nen in het ruim geplaatst en de vriestreilers hebben hun eerste diepgevroren pakken en emmer tjes reeds in de vriesruimen, doch de totale vangst was. afgaande op de onderlinge gesprekken, te ge ring om de steven te wenden. Toen bleek, dat zich bij het Farn deep weinig haring liet verschal ken zijn veel schepen noordelij ker gaan stomen naar de West- bank en toen het duister over de Noordzee viel heeft men de moto ren op volle kracht laten draai en om zo snel mogelijk in de buurt van de Flardengronden op de 58ste breedtegraad te komen. De schippers hopen daar nu in de loop van de morgen hun slag te kunnen slaan. Overigens moet men niet vreemd opkijken als er toch plotseling een van de treilers tussen de pie ren van IJmuiden door de Ha ringhaven binnenvaart. Dat is in het verleden al meermalen gebeurd In die berichten over en weer geeft men begrijpelijk niet alles prijs en dat doet men beslist ook niet in de gesprekken met de wal. Wat er is gevangen wordt doorgaans in code doorgegeven. In Katwijk blijft men nog op een wonder hopen. Er deden van morgen geruchten de ronde, dat de KW 141 "Willy" onder com mando van schipper Cent Rem- melszwaal op de thuisstoom was. Een bevestiging daarvan konden we van reder Cees den Duik niet krijgen. Nogmaals, hoewel niets onmogelijk is. het is onwaarschijnlijk. Katwijk se, Vlaardingse en Scheveningse schippers klaagden om het hardst over de zeer matige vangsten. Een paar kantjes per schip hoor den we één van hen naar huis roepen. Bovendien had de ha ringvloot te kampen met brieze- rig weer, waardoor de visserij be moeilijkt werd. Het heeft er dus alles van, dat het vanavond of de komende nacht geen feest is in de Katwijkse af slag. Wel is bekend geworden, dat Piet Schaap na een ziekte van een maand of negen weer present zal zijn in het afslaggebouw om de reders en kopers van dienst te zijn met de telefoon en met het serveren van een kopje koffie. Op getogen vertelde een opmerkelijk» opgewekte Piet, dat hij deze werk zaamheden nu al 25 Jaar doei voor de redersvereniging "Vuur baak". De spanning is te snijden in Kat wijk. Niet het minst onder de re ders, waarvan de schepen reeds westkustharing uit de Ierse wate ren hebben aangevoerd. Deze ha ring is reeds ingevroren en voor de consumptie geschikt. Ze mag zes uur na de eerste afslag van de Noordzee-haring het doet ef niet toe of dat in Scheveningen. Katwijk of Vlaardingen geschiedt worden verkocht. Blijft het beeld van gisteren, wat de vangsten betreft, voortduren, dan wordt het op zijn vroegs* zaterdag voor er Hollandse Nieuwe te koop is. Een strop voor de liefhebbers. Tot zolang moeten ze echter nog maar genoegen nemen met diep vriesharing van de oude teelt, dia heus zo slecht nog niet is.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4