De Ierse Setter BISSEN VANGEN MET DE VLIEG 1 v*s I sport R. KAREL HENK TEUNISSEN ONZE SPECIALITEITEN VELTMAN Den Holder - Hengelsport «ÏDERDAG 25 MEI 1972 Watervlug en geruisloos Ieder volk krijgt de hond die het best bij zijn karakter past. De Engelsman heeft de flegma tieke bulldog, de Zwitser zijn Sint Bernard en de Ieren heb ben hun prachtige Ierse Set ter. Setters zijn "psychic" schreef eens een Engelsman. Hij bedoelde, dat ze buitenge woon gevoelig voor stemming zijn en bovendien wispelturig op de meest onverwachte mo menten. Oorspronkelijk gefokt en afgericht voor de Jacht op vogels was het nun taak om voorzichtig door het kreupel hout te sluipen. Als zij dan fa zanten bemerkten drukten zij zich voorzichtig plat tegen de grond, zodat de Jager de aan- Door Paul Marijnis en Aad Hakkert wezigheid van wild gewaar werd. Daarna werden fazanten en hond onder een groot klap- net gevangen. Het gebruik van vuurwapens voor de Jacht veranderde veel. Nu is het de taak van de setter om roerloos te verstarren bij de aanwezigheid van wild. Als een standbeeld blijft hij staan tot de Jager dichterbij is. Daar na Jaagt hij de vogels op, zo dat ze in de vlucht geschoten kunnen worden. Koperrood Engelse en Ierse Jagers heb ben door de eeuwen heen altijd gestreefd naar Jachthonden die duidelijk afstaken tegen het landschap. Hierdoor wordt voorkomen dat zondagsschut- ters de hond voor wild aan zien en hem neerknallen. Zo ontstonden !n Engeland de pointer (met veel wit) en de wit-zwarte spaniels. In het altijd groene Ierland met zijn uitgebreide grasvlakten en zijn smaragdgroene heuvels werd de koperrode Ierse setter een ge wilde metgezel. De vacht is van een moeilijk te omschrijven diep roodbruin. Eigenlijk lijkt hij nog het meest op de kleur van een kastanje. Voeg daarbij de golvende zijdezachte beha ring en U kunt zich voorstel len hoe mooi een Ierse Setter is. Ze hebben een typisch Iers karakter. Dat wil zeggen: on stuimig en grootmoedig, het ene ogenblik door het dolle heen van vrolijkheid om dan vijf mi nuten later zo weemoedig naar de baas op te kijken dat Je er een brok van in de keel krijgt. Ze zijn helemaal niet ge schikt voor de man die zijn hond gehoorzaamheid denkt bij te brengen door er bij het minste of geringste flink op los te rammelen. De Ierse Setter moet met veel liefde en vrien delijkheid opgevoed worden. Ruwe woorden of slaan maken hem buitengewoon nerveus en schuw. Eén klap kan de opvoe ding van maanden teniet doen. En ook de man die meent dat zijn hond voldoende beweging krijgt als hij drie keer per dag een blokje omloopt moet geen Ierse setter kiezen. Want de Ierse Setter is de snelste van alle Jachthonden en moet flink kunnen rennen. Te weinig beweging maakt hem onhandelbaar. In Ierland komen ze nog steeds veel voor en er was een tijd dat iedere Ierse pachter, hoe arm hij ook was, er een Setter op na hield. Want Set ters zijn heel geschikt als stro pershond. Tijdens de onder drukking van Ierland door de Engelsen was stropen voor de Ieren vaak de enige manier om nog aan voedsel te komen. De slimme geruisloze en watervlug- ge Setter hielp hem daarbij voortreffelijk. Naast de hier beschreven ro de Ierse Setter komt ook nog de Ierse rood-witte Setter voor. Eigenlijk is deze oude kleurslag alleen in trek bij sommige Ierse Jagers. Het is echt een gebruikshond die aan een ten toonstellingscarrière nog nau welijks is toegekomen. In Nederland zijn Ierse Set ters bijna nooit gebruikt als Jachthond. Ze werken snel, tè snel voor het Nederlandse Jachtterrein dat meestal niet zo erg uitge strekt is en dan nog vaak door sneden wordt door hekken en sloten. Als huishond is hij zéér geschikt, vriendelijk en enthou siast als hij is. Vechtersbazen zijn het niet en ze gaan een hondenruzie liever uit de weg. Alleen als het echt moet bijten ze van zich af. Sinn Fein, de Setter op de foto groeide op in gezelschap van een Engelse bulldog. Uiteraard had de in schikkelijke Setter weinig te gen zijn vastberaden metgezel in te brengen. Toch aarzelde hij niet om zijn tanden te laten zien wanneer de bulldog zijn etensbakje trachtte leeg te schrokken. Setters zijn goede zwemmers die het heerlijk vinden om bij voorbeeld in zee te zwemmen. Dat is niet erg, want ondanks het lange haar droogt de vacht snel. Iedere dag stevig borste len volstaat om het haar in goede conditie te houden. Gaat Uw hond te water op plaatsen waar ratten kunnen voorkomen (en waar is dat niet het geval in ons binnenwa ter?) laat hem dan wel ieder Jaar even inenten tegen ziekte van Weill. Het risico van be smetting is echt te groot om hier zorgeloos aan voorbij te gaan. Voeding 's Ochtends: een halve liter melk, en 3 a 4 stukken oud of geroosterd bruin brood en af en toe een rauw ei. 's Avonds: een tot anderhalf pond vlees of pens al naarge lang de prestaties die Uw hond moet leveren. Dit vlees geeft U in niet te kleine stukken. Het spijsverteringskanaal van de hond is nu eenmaal berekend op ruw afgescheurde stukken vlees, omdat hij niet kauwen kan, flink wat gekookte groen te. 4 k 5 stukken oud brood. Gistocal en een eetlepel lever traan completeren zijn diner. Schoon drinkwater moet steeds bereikbaar zijn en een flink stuk mergpijp om op te klui ven zorgt ervoor dat zijn gebit in goede conditie blijft. Alle gewenste inlichtingen over het ras worden gegeven door de Ierse Setter Club. Secr. Mevrouw M. Braun. Oost- Knollendam 11, tel. 02989—355. Van de vele honderdduizenden bezoekers, die de komende maan den de Flor iade in Amsterdam be zoeken zullen er velen zijn, die aan een dagje bloemen kijken, nog een "avondje Amsterdam" willen vastknopen. Omdat de Floriade voor een groot deel in de zomer wordt gehouden betekent het dat er in de Amsterdamse theater iets gemakkelijker aan plaatsen is te komen. Er lopen dan nog maar weinig abonnementenseries. Het zomerprogramma brengt voor iedereen wel iets van zijn ga ding. De mime-revue Funhouse Horror gaat weer draaien, vanaf 4 augustus is de musical "Pro motie, promotie" in Carré. The Sissies en het Residentie Orkest zijn op het ogenblik in het Shaf- fy Theater en Strawinsky's Le Renard en De Geschiedenis van de soldaat komen in Carré waar schijnlijk in Frascati (in Juni). Er zijn Vondelparkfeesten met operette, ballet en folkloristische dansgroepen. Het Hollland Festi val loopt dit Jaar van 16 Juni tot 9 juli met het Nationale Ballet en het Nederlands Dans theater. Voor de liefhebbers van de kleine "sfeer-theatertjes" is er het Shaf- fy-theater, de Brakke Grond en het engelstalige Mickery-theater op de Rozengracht. Ze kunnen ook gewoon eens een folksongca- fe als het Cloppertjen binnen stappen. Wilt u weten wat er precies op die en die dag te doen is in de hoofdstad loop dan even aan bij de informatie-balies van de Cisca in de hal van de Stadsschouwburg op het Leidseplein of bij de hoofd ingang van de Floriade. U kunt ook bellen voor informatie: 020— 229011 of 422933. Op deze num mers kimt u ook vragen om toe zending van de CISCA-uitkrant met alle theaterprogramma's voor Amsterdam. In de zomernummers zullen ook vermeld van alle gratis Jeugdvoor stellingen. Alkmaar Waagplein Iedere vrijdagochtend wordt hier de tra ditionele Alkmaarse kaasmarkt ge houden met dragers in het histo rische gildeuniform. Tevens wor den er in de morgenuren demon straties gegeven van oude am bachten. Amsterdam Tropenmuseum ma. t/m za. 1017 uur, zo. en vrijd. 12—17 uur, 25 mei ook 19—22 uur 'Tn het land van Ghor" heet de expositie van het leven van een semi-nomadengroep in Afghanis tan. Amsterdam Bosbaan op 28 mei worden vanaf 's middags een uur op de Bosbaan internationa le speetbootraces gehouden De winnaar ontvangt de Grote Prijs van de stad Amsterdam. Haarlem De Hallen ma. t/m. za. 10—17 uur, zo. 13—17 uur Tot en met 1 Juli is er een ten toonstelling onder de titel "Van medicijnman tot medicus", een overzicht van meer dan twintig eeuwen medische wetenschap. Bollenstreek Keukenhof Tegenover de nationale bloemen tentoonstelling het Kasteel Keu kenhof waar van 27 mei tot en met 4 Juni een oude kunst en antiek markt wordt gehouden. Op werk dagen van 14 tot 22 uur en op za. en zo. vanaf 11 uur. Gouda "700 jaar festiviteiten" Op 27 mei is er van 11 tot 18 uur parachutespringen op de ter reinen achter de Oosterwei 2; een dag later, op 28 mei worden van half twee tot half vier motorbe- hendigheidswedstrijden gehouden op het veemarktterrein. ADVERTENTIE Pijn is te verhelpen. MetTogaL In doordrukstrip. Handig. jrprrjï Helpt. Goed. Ir valt de laatste tijd een groeiende belangstelling te con- rtateren voor het vissen met de kunstvlieg. Steeds meer portvissers gaan er toe over een vliegenhengel, kunst heg, vliegenlijn en reel aan te schaffen om ook iets te ffoeven van dit fascinerende onderdeel van de sport vis- irij. Omdat bij vele hengelaars nog steeds verkeerde op- attingen bestaan over de sportvisserij vroeg ik collega- iportvisser Joop Leibbrand een artikel te schrijven met idviezen voor de hengelaar, die op het punt staat, zich op rliegvisserij te storten. Omdat Joop Leibbrand al zo'n chttien jaar de vliegenhengel han- eert mag hij gerust een van de ioniers van de Nederlandse vlieg- isserij worden genoemd. Vandaar lat ik u het volgende graag ter le- ing aanbeveel: „Bij het horen van de termen Vliegenhengel, kunstvlieg en vlie- enUjn" bekruipt menige henge aar een vreemd gevoel. Immers, s dat niet die „snobistische sport" oor miljonairs en andere lieden, lie in hun geld zwemmen? Een „ge- rone" hengelaar kan het zich niet eroorloven zo'n spulletje aan te Khaffen. Dat denkt hij tenminste, sant de aanschaf van een „vlie- genspulletje" behoeft helemaal niet duur te zijn. Een redelijk goede vliegenhengel kost niets meer dan een redelijk ADVERTENTIE Hengelsportartikelen Steenstraat 21 - Tel 20629 - Leiden goede werphengel of vaste hengel; 'n vliegenreel is meestal niet duur. der dan een werpmolen uit de middenklasse. Vliegenlijnen zijn in vergelijking met andere vislijnen wel duurder, maar daar staat te genover. dat je van een vliegenlijn bij normaal gebruik jarenlang plezier kunt hebben. De „leader", die aan het eind van de vliegenlijn wordt vastge knoopt en waaraan de vlieg wordt bevestigd is in de winkel te koop, maar kan met een klein beetje inzicht ook zelf geknoopt worden. Datzelfde geldt voor de kunstvlie gen. Al met heel weinig materiaal, bijvoorbeeld wat nekveren van een 3-jarige haan, wat vliegenhaakjes, een klein bankschroefje, velpon en w-at nylon-garen kun je zelf heel aardige kunstvliegen maken. U zult zich misschien afvragen waarom wij in ons land met de vlieg vissen? Wtf zijn geen forellen- jagers, behoren niet tot de „upper ten" en leven evenmin in Ierland of Joego-Slavië. Maar we hebben in ons land een vis. die niet onderdoet voor de forel: een ruisvoorn. En dan bedoel ik exemplaren van zo'n evendaal 28 - Telefoon 22053 - Leiden IITCHEL - DAIWAI - LERC - GARBOLINO - OLYMPIC RU AIR-CEL - GARCIA - DAM VLIEGENLIJN. ADVERTENTIE 2% k 3 pond. Zo'n ruisvoorn krijg je niet gauw aan de vaste stok met 'n lange opslag evenmin als aan de ultra-lichte werphengel met werp- dobbertje en vlok. Deze methoden zijn nog te luidruchtig. Schuw en slim Deze ruisvoorn vraagt om een heel aparte viswijze vanwege z'n schuw en slimheid. De kunstvlieg is het beste alternatief voor zo'n ruis voorn, omdat de kunstvlieg op de meeste natuurlijke wijze en vanaf vrij grote afstand wordt gepresen teerd. Let wel: de vlieg dient zich aan: niet met een plons of veel gespetter, nee, geluidloos. Zonder een rimpeltje te veroorzaken aan het wateroppervlak is daar opeens die vlieg. Precies zoals andere echte vliegen wel eens de vergissing van hun leven maken door op het water te landen komen de kunst vliegen ook onverbiddelijk in een vissemaag terecht. Overigens is er niet alleen ruis voorn mee te verschalken. Ook de baars, de winde en de alver kun nen wanneer u met de vliegen hengel vist voor verrassingen ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 ADVERTENTIE ROBBERS goedkoper dan ooit Zie pagina 22 zorgen. Mogelijkheden om in de om geving van Leiden met de vlieg te vissen zijn legio. Om er maar eens een paar te noemen: de Oude Ade, de Vaarsloot, de Akkert en Zomer - sloot en de Leisloot. Eén geheel Nu eerst iets over het materiaal: er is slechts één keuze mogelijk. U moet er voor zorgen dat hen gel, lijn, reel en leader één geheel vormen. Een vliegenlijn is geen lijn, die men per meter kan kopen. Een vliegenlijn moet u zien als een hulpmiddel met speciale eigen schappen en hoedanigheden. Een vliegenlijn is in feite een „werpge- wicht". Daarom is deze lijn ook vrij dik en heeft een relatief hoog ge wicht, ongeveer 40 gram. In bijna alle gevallen worden tapse-lijnen gebruikt; dit zijn lij nen die vanuit een bepaalde dia meter ongeveer 5 meter voor het einde van de lijn geleidelijk dunner worden. Lijnen, die aan beide zij den zo'n dun uitlopende punt heb ben worden symmetrische lijnen ge noemd. Er bestaan ook a-sym metrische lijnen. De vroeger ge bruikte zijden lijnen vergden veel en intensief onderhoud, maar met de moderne lijnen van nylon en andere kunstvezels zijn deze proble men overwonnen. Op de meeste vliegenhengels staat aangegeven welke lijnen er gebruikt kunnen worden. Het wordt aange geven in „aftma's" Soms wor den ook de cijfers van de meest ge schikt voor een HCH-lijn van 6 aftma: staat op de hengel dit teken Is een hengel geschikt schikte 1 ion vermeld. Bijvoor beeld: e< vliegenhengel is ge- voor een HPH-lijn, dan staat op de hengel 5#. Hieruit blijkt dus al. dat HCH een 6-lijn is, en een H. D.H. een 5-lijn, dus iets dunner. Bij aanschaf van een vliegenlijn nog even het volgende. Waaraan kunnen we zien of de lijn drijvend of zinkend is? Maten Wel, F betekent „floating" (drij vend), S betekent „sinking" (zin kend), DT betekent „doublé tape- red" (dubbel taps), en FT betekent „forward tapered" enkel taps). Willen we nu een drijvende, dubbel tapse 6-lijn dan moet er op de ver pakking staat DT 6F-HCH. Wat betekenen nu de letters HCH, HDH en HEH? Dit zijn diktematen van de lijn en de letters H staan voor de beide uiteinden (punten) van de lijn, terwijl de middelste letter de dikte van de lijn (de buik) aan geeft. H is 0.63 mm. C is 1.25 mm. D is 1.13 mm en E is 1.00 mm. De lengte van een vliegenlijn is onge veer 27,a meter U moet er rekening mee houden. dat u, voordat u de lijn op de reel windt, een 'backing' aanbrengt van ongeveer 25 meter. Dit kan zijn een ondervulling van sterk vissers garen of een perlonlijn. Rest ons nog iets over de leader te vertellen. Ze zijn in twee soor ten en verschillende dikten te koop. Er zijn geknoopte leaders en lea ders uit één stuk. Persoonlijk pre fereer ik de knooploze leader voor plantenrijk water, maar geknoopte leaders zijn in de eerste plaats goedkoop en vissen even goed als ongeknoopte. Leaders die u koopt ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN. DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 zijn visklaar, u hoeft ze dus niet in te vetten. De dikte wordt aan gegeven in X-en. Uit het „hart" Onnodig te zeggen dat de beves tiging aan de vliegenlijn goed moet zijn. De leader moet namelijk uit het „hart" van de vliegenlijn ko men om de worpen zo exact mo gelijk te doen zijn. Hiervoor zijn di verse knopen ontwikkeld, maar de beste manier is mijns inziens om het dikke gedeelte van de leader door het uiteinde van de vliegen lijn te steken en het dan als een gewone vishaak af te binden <6 k 7 wikkelingen en dan door het lus- Je). Tenslotte met een beetje blan ke lak van moeders afwerken. Tenslotte nog een tip: koop niet teveel vliegen tegelijk. Neem zowel van droge als van natte vliegen een paar haakgrootten van 2 of 3 soor ten vliegen. Om te beginnen is dit ruim voldoende" Tot zover Joop Leibbrand Mocht u belangstelling hebben voor 't vissen met de kunstvlieg, gaat u dan zon dagmorgen eens kijken bij de grote vijver van de Leidse Hout in Lei den. Als het wat redelijk weer is zijn daar in het gesloten vissei- zoen altijd wel enkele vliepenvia- sers bezig om worpen te oefenen. Mocht u iets meer willen weten vraag de sportvissers gerust om ad vies en inlichtingen. Zij zijn graag bereid u dat te geven. Leidens Oudste Speciaalzaak Wossensteeg 75/77 - Leiden ADVERTENTIE J DE GOEDE VANGST J Morsstraat 46 Leiden t Telefoon 21751 HOLGLAS HENGELS, van 3 tot 8 meter lengte, Lerc, Garbolino, D.A.M., enz. Zacht style lood, druppel lood, Tortue- Platil TRILON-nylon en NYLORFI, VANAF 0.06 mm. Een tafereel, dat in het ge sloten visseizoen elke zondag ochtend te z{en is bij de grote vijver van tiet Leidse Hout. Vliegvissers oefenen hun wor pen. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23