)e slag van Marathon lijkt tot >p dit ogenblik oort te woeden ,EVOLGEN VAN FLUORIDERING ONVOLDOENDE ONDERZOCHT iezers schrijven Bokssport in vergeten hoek Door C. J. Rotteveel ttedosaii Gemeentebesturen zijn volstrekt autonoom inzake fluoridering DERDAG 25 MEI 1972 rug van vakantie.Wèl even moeilijke overgang: van vlieg - tn en gerieflijke toerbussen r de fiets, van de stralende fcse zon naar bewolkte Neder- Se luchten, van onvergetelijke ïeden in en bij Athene en op ios naar het geharrewar in de Landen. Ter geruststelling politieke door drammers: dit ureekse bezoek aan "het land de kolonels" volgde op eerdere inties in communistisch Joego- (Dubrovnik) en een rond dool' socialistisch Tunesië. Men toch, ook in de keuze van reizen, voor een redelijk even- t zorgdragen. alle ironie terzijde, om de politiek van Griekenland het mij niet te doen. Wel om eer indrukwekkende ruïne van goudgele Parthenon met Pro- iën en Erechtheion op de At- se Akropolis; om de zeven zui lfan Apollo's tempel in Corin- om de imposante brokstuk van Delphi, eens de zetel van irmaarde orakel; om de Leeu- lort in Mycene, in de vorige blootgelegd door die geniale leur- archeoloog Heinrich emann, een opgraving waar- men de kostbare goudschat bewonderen in het Nationaal ïeologisch Museum in de Istad; om de ongelooflijke itiek van het vijftienduizend •atsen tellende (openlucht) er in Epidaurus, waar het icheuren van een stukje pa- of het aansteken van een ;r op het toneel, op de boven- ijen gemakkelijk is te horen! dan te bedenken, dat dit al ii nog zoveel meqr het werk van de Grieken van tussen de 35 eeuwen geleden. Het wa- briljante beeldhouwers en gieters (de Poseidon in het :nse museum, levensgroot en een wonderbaarlijke natuur- heid en spankracht!), volleerde dsmeden, zeer knappe potten- kers, wier elegant beschilderde lukten de bovenverdieping het Atheense museum vullen, natuurlijk waren zij onovertrof- bouwmeesters, die reeds zo veel kennis van de merkwaardige eigenschappen van het menselijk oog bezaten, dat zij met opzet de trappen van de grote tempel van Pallas Athene op de Akropolis een licht gebogen lijn gaven en de zuilen iets naar elkaar toe lieten hellen om de massiviteit van het bouwwerk op te heffen en het een luchtiger indruk te laten maken. Nog even een andere interessan te bijzonderheid: ten zuiden van Athene verheft zich, op Kaap Sou- nion, de ruïne van een tempel ter ere van de zeegod Poseidon. Toen de Atheners besloten op de Akro polis een grote tempel te bouwen, ontstond er verschil van mening. De mannen wensten namelijk een heiligdom ter ere van Poseidon, de vrouwen gaven de voorkeur aan de godin Pallas Athene. Toen het op stemmen aankwam won de go din, omdat er nu eenmaal meer vrouwen- dan mannenstemmen werden uitgebracht. Maar in het besef, dat Athene in hoge mate af hankelijk was van zee en zeevaart, verrees later op Kaap Sounion een tempel ter ere van de zeegod. Niet temin, zó groot was de invloed van de vrouwen in het oude Grieken land. dat bij een belangrijk besluit als de bouw van de voornaamste tempel haar voorkeur de doorslag gaf. Het is goed om er eens heerlijk "uit" te zijn en stil te staan bij de Griekse oudheden, die het begin vormen van onze Westerse bescha ving. Eén wolk overschaduwde heel even de vakantievreugde: een reis genoot overhandigde me op zeker ogenblik een artikel uit "De Tele graaf" met een interview met drs. P. J. Gruyters, een van de "gees telijke vaders" van D '66. Lang heb ik er op dat ogenblik niet bij stil gestaan, maar, eenmaal terug in Leiden, is het nuttig er toch nog een enkel woord aan te wijden. De Amsterdamse doctorandus, eige naar van een drietal z.g. "bruine cafe's" in de hoofdstad, voorziet na melijk dat een federatie van D '66 met de PvdA en de PPR (Politie ke Partij Radikalen) bij de ko mende kamerverkiezingen de meerderheid zal behalen. Er zal dan een progressieve regering wor den gevormd, die van Nederland "een gidsland zal maken voor de ontwikkeling in andere landen, een nieuw Jeruzalem". Het is natuur lijk het goed recht van de heer Gruyters dergelijke verwachtingen te koesteren, maar zijn denkbeel den behoren toch tot het soort, dat wel even aan de kaak gesteld moet worden. Het huidige beleid, aldus Gruy ters. moet door zo'n nieuwe rege ring niet worden omgebogen maar worden gekraakt. Daar is veel geld voor nodig. Maar geen nood: de be lastingdruk wordt even met tien procent verzwaard en dan is er geld in overvloed. Dat laatste zei hy niet letterlijk, maar lag toch in zijn betoog opgesloten. "Verdient een Nederlander meer dan een ton, dan moet het deel boven de f 100.000 worden wegbelast". Ver mogen klinkt in zijn oren bijna als een vies woord. Dat moet krachtig worden bestreden. Inkomensnivelle ring staat bij hem voorop. Hij be twijfelt, al acht hij zichzelf een harde werker, of werken inder daad wel zo nuttig is. Vindt hij het dan normaal als iemand er de voor keur aan geeft ten onrechte in de WW te lopen inplaats van aan 't ar beidsproces deel te nemen? Gruy ters: "Ach. als zo iemand liever gaat vissen inplaats van te werken, dan moet hij dat doen. Zo is zijn karakter nu eenmaal. En de werk loosheidsuitkering betalen wij dan gezellig met zijn allen. Tenslotte proberen veel rijke mensen te knoeien met hun belastingbiljet. Dat is ongeveer hetzelfde". Tot zover de denkbeelden van drs. Gruyters. Dat iemand niet tevre den is over allerlei zaken in Neder land is zijn goed recht. Maar de hemel beware dit land voor ver werkelijking van opvattingen van dit allooi, opvattingen die recht streeks neerkomen op beloning van nietsnutten, op ondermijning van de Nederlandse werkkracht, op het wegjagen van figuren, die het Ne derlandse volk in staat stellen mei s'n dertien miljoen op een belache lijk stukje deltagebied te blijven wonen en op een bureaucratisering die nu toch langzamerhand haai kwade kanten voldoende heeft be wezen om nog langer serieus ge propageerd te worden. Nu kan men zeggen, dat deze denkbeelden ge heel voor rekening zijn van drs. Gruyters, die onlangs op het con gres van zijn partij, zij het om an dere redenen, de wind van voren kreeg. Alles goed en wel, maar er staat dan toch maar zwart op wit gedrukt, dat lieden, die geen zin hebben om te werken, doodge woon een WW-uitkering dienen te ontvangen. Dat doen we dan wel even met z'n allen, zegt de vrolijke doctorandus. Het kan zijn, dat de sfeer waar in hij dagelijks vertoeft hem tot dergelijke buitensporige uitspraken heeft verleid. Maar als die ludie ke invallen nu eens massaal in praktijk zouden worden gebracht? Waarom moet nijvere Jan op draaien voor de grillen van vadsige Piet? Persoonlijk vind ik het ook leuker in de natuur rond te dwalen of een halve bibliotheek uit te le zen, maar wie niet werkt zal ook niet eten. Bepaald warhoofdig is de vergelijking tussen de luiwam mes, die liever in de WW"loopt" en de rijken, die met hun belas tingaangifte proberen te knoeien. In de eerste plaats is de kans op knoeien bijzonder klein, vooral nu het personeel van de belasting dienst aanzienlijk is uitgebreid. Maar bovendien lijkt een vergelij king tussen iemand, die helemaal niet werkt en toch geld opstrijkt met mensen, die wel en vaak zeer hard werken en daarvoor beloond worden met de hoogste belasting in geheel Europa, volstrekt nergens naar. Bovendien is de suggestie van de Amsterdamse doctorandus dat men de "rijken" maar wat meer behoeft te laten betalen om over voldoende middelen te kun nen beschikken, bijzonder kwalijk Wie een ton verdient, moet im mers de helft aan de staat afdra gen. En als iemand meer dan een ton verdient - dat zijn er, procents- gewijze zeer weinig moet dat worden wegbelast. Een fantasielo- zer standpunt is nauwelijks denk baar. Het schijnt de heer Gruyters vol komen te ontgaan, dat de mens in het algemeen wel bereid is zijn krachten tot het uiterste in te spannen en wie de werktijden van topfiguren kent, weet dat dit wel iets meer is dan een 45-urige werkweek mits de beloning na venant is Neem 'n uitvinder-fabri kant, die een nieuwe industrie uit de grond stampt, waarin duizenden werk vinden. Zo'n man bedankt er natuurlijk voor in een land te blij ven werken, waarin zijn inkomsten zodanig worden beknot, dat er geen aardigheid meer aan is. Misschien is die man in zijn zeer spaarzame vrije tijd een verwoed verzamelaar van oude kunst. Wanneer de over heid nu zou zeggen: hoor eens, me neer Jansen, u mag wat u meer verdient dan een ton, alléén beste den aan uw hobby als kunstverza melaar. mits uw collectie binnen de Nederlandse grenzen blijft en bij voldoende omvang ook voor an deren te bezichtigen is, dan zou dat nog een zekere aantrekkelijkheid voor die fabrikant/collectioneur bezitten en bovendien waardevol Hoog boven de witte huizen zee van de Griekse hoofdstad Athene verheft zich de Akropolis met de indrukwekkende restan ten van de tempel voor Pallas Athene. zijn voor de Nederlandse samenle ving. Maar nee, de fantasieloze doc torandus uit Amsterdam komt niet verder dan het hanteren van het domme potlood: "wegbelasten" is zijn diepste wijsheid! Of juister: dat belastinggeld wegschenken aan een troep dagdieven, die in drs. Gruyters him pleitbezorger hebben gevonden. De heer Gruyters zou er verstan dig aan doen bij gelegenheid eens de geschiedenis van de Sowjetrus- sische revolutie na te lezen. Moskou wilde zo'n halve eeuw geleden de lonen gelykstrijken. Iedereen was toch gelijk in de heilstaat! Maar 't Kremlin moest daar toch spoedig van afzien. Want de ingenieurs be dankten er voor hun prestaties ge lijkelijk beloond te zien met die van lager geplaatsten op de fa- brieksladder. Men kent de toestand in de tegenwoordige Sowjet-Unie: nergens zijn de beloningsverschil- len tussen arbeiders en "hoger per soneel" zo groot als Juist daar. Maar de heer Gruyters is niet al leen onwetend over dit tekenend detail uit de Sowjetrussisohe ge schiedenis, hij weet evenmin iets van de menselijke aard. De mens is bereid zich tot het uiterste in te spannen mits er een duidelijke be loning staat te wachten. De plannen tot financiële gelijk- strijker ij, van Gruyters en ande ren, gaan klakkeloos voorbij aan de in de menselijke natuur ingebouw de behoefte aan beloning voor ex tra-inspanning. In mijn artikel van 13 april J1 citeerde ik uit een Zwitsers boek over de Sowjet-Unie dat de particuliere landbouw die slechts twéé procent van de totale landbouwgrond omvat! 62 pro cent van alle in de Sowjet-Unie ge oogste aardappelen levert, 41 pro cent van de groenten, 62 procent van de eieren, 38 procent van de melk en eveneens 38 procent van het vlees. Deze cijfers zijn uit een officiële bron: "Narodnoe Chos- jaistwo SSSR" (De volkshuishou ding in de Sowjet-Unie), uitgave 1968, bladzijde 321. Als de heer Gruyters deze cijfers eens aan de wanden van zijn bureau plakte en daar dagelijks naar keek, mis schien helpt hem dat uit de droom van het nieuwe Jeruzalem Wie naar volstrekte nivellering streeft, ondermijnt de werklust, be vordert de bureaucratie tot rampza lige omvang en Jaagt topfiguren 't land uit. Het is treurig, dat een man van een zekere naam der gelijke denkbeelden voorstaat en dat dan onder het mom van maat schappijvernieuwing. Ik geef toe, dat dit niet vriendelijk is. Maar het dient duidelijk te worden gezegd voordat men onnadenkend z'n ver trouwen geeft aan lieden, die zelfs over primaire zaken als de men selijke natuur weinig lijken te heb ben nagedacht. Tijdens mijn verblijf in Athene be zocht ik het slagveld van Mara thon, waar de Grieken in 490 voor Christus onder leiding van hun veldheer Miltiades de Perzische le gers een vernietigende nederlaag toebrachten. Daar, in de thans met cypressen en boomgaarden over dekte vlakte van Marathon, waar een kleine heuvel herinnert aan de plaats waar deze historische slag werd geleverd, toont men u de ske letten van een aantal van de dap pere Grieken, die de geweldige Aziatische overmacht een blijvend halt toeriepen. Europa had de strijd gewonnen tegen het opdrin gende Azië. Want Marathon is niet alleen bekend door de soldaat, die de overwinning op de Perzen na 'n loop van ruim veertig kilometer in Athene meldde en toen dood neerviel, maar het is veel be langrijker het begin van een eigen Europese cultuur. Er zijn he laas ook in ons land lieden, die menen die Westerse cultuur waarop zeker heel wat valt aan te merken op een gevaarlijke wijze te moeten kritiseren. De slag van Marathon tegen vreemde invasietroepen werd 1450 jaar geleden gestreden en gewon nen. Maar wie verwarde en onna denkende uitlatingen als van Gruy ters leest, denkt onwillekeurig: de slag van Marathon woedt tot op dit ogenblik voort. Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele Instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. Iet probleem is het tandbederf, oorzaakt door snoepen en slechte Qdhygiëne. Maar overmatig sui- gebruik leidt niet alleen tot slecht gebit, het heeft ook an- funeste gevolgen vooor de ge- idheid. De fluoridering zal deze rconsumptie niet afremmen r juist stimuleren, omdat men onrechte zal menen dat snoe- nu geen kwaad meer kan. De- consequentie schijnen de voor- aders geheel over het hoofd te lie ndartsen zouden vóór fluo- ffing zijn. De mening van artsen chter ook van belang. Zijn die- ei ien onder hen. die in de gele- i iheid waren in Amerika bij proef ten als gevolg van gefluorideerd inkwater de blijvende veranderin- het sketlet te constateren, voorstanders? Hen zou de dosering van het ar dat overigens in een an- e chemische verbinding wordt gevoegd dan die waarin het in natuur in water voorkomt middel van de waterfluoride- 1 geheel in de hand hebben. Is ADVERTENTIE ÜL Juk er snel en effektlef een eind aan. jzult merken dat de Pedosanpleister oplossing is, waarop u zo lang hebt Itwacht. «NICURA N.V., AMSTERDAM hierbij ook in aanmerking geno men dat door inkoken van jam en door indikken van levensmiddelen als soep in blik. melkpoeder enz., die vervolgens weer door toevoeging van water voor consumptie geschikt gemaakt moeten worden, het fluor- gehalte sterk verhoogd wordt, zo dat per individu aanmerkelijke ver schillen in gebruik zullen voorko men? Is de eventuele schadelij ke invloed van deze ongecontro leerde hoeveelheden op de ongebo ren vrucht overwogen? Het kan ons tot nadenken stemmen dat de maatschappij „De Betuwe" in Tiel al sinds enkele jaren ongefluo- rideerd water betrekt via een aparte toevoerleiding omdat de wa terfluoridering voor haar export "n ernstige bedreiging betekende. Naar verluidt zou de staat New York de waterfluoridering na een aantal jaren hebben gestaakt. Het lijkt voor de discussie in ons land van belang om de waarheid van dit bericht na te gaan. Een aanwijzing zou kunnen zijn de mededeling van de bekende Amerikaanse voe dingsspecialiste Adeile Davis in haar boek „Let's eat right to keep fit" (London 1971) biz 201: "In 1962 rapporteerde ons Departement van Volksgezondheid dat de kinderen in Newburgh (in de staat New York), waar het water het eerste werd gefluorideerd, na de fluoridering iets meer t andbederf vertoonden dan voordien. (Hetzelfde wordt vermeld van Baltimore en Porto Rico). Zij schrijft dat volgens dr. Philip C Chen (..Mineral Balance in eating for Health", 1969) althans een deel van het fluor zich in het lichaam zal verbinden met het (in ons voed selpakket toch al schaars aanwezi ge) magnesium tot magnesiumfluo ride dat niet wordt opgenomen .EeD aldus ontstaan magnesiumtekort zo op zijn beurt vermindering van het zo noodzakelijke kalium in de lich aamscellen veroorzaken en dat ter wijl een hoog suikerverbruik dit ook al doet! In dit verband acht zij het wenselijk dat onderzocht wordt of streken waar het drinkwater is gefluorideerd niet tevens een hoger sterftecijfer aan hart- en vaatziek ten gaan vertonen. Ik laat de hier in het kort weergegeven mening voor rekening van de auteurs. Het is er mij alleen om te doen om onder de aandacht te brengen dat de waterfluoridering aspecten heeft die, naar het mij voorkomt, weten schappelijk nog onvoldoende zij a onderzocht, althans in de openba re discussie niet naar voren zijn ge komen. Nagegaan zou moeten worden in hoeverre een overmatige behoefte aan suiker veroorzaakt wordt door, hetzij andere tekorten in de voe ding. hetzij psychische factoren. Een psychologische oorlogvoering tegen het euvel van onverstandige voedingsgewoonte, door middel van een weloverwogen aanpak door de overheid, is nog nooit serieus aange sneden. Deze is in velerlei uitwer king denkbaar. Intussen kan men voortgaan het fluorvraagstuk i n a 1 zijn aspecten te bestuderen In het verslag in uw blad van 17 mei is niet geheel duidelijk of het uw verslaggever, de Voorscho- tense Commissie voor Maatschap pelijk Welzijn is dan wel nog weer andere instanties, die menen dat ,,'t de gemeenteraad van 's-Graven- In uw dagblad van 15 mei j.l. stond in de rubriek "T.V. Van daag vermeld: 10 uur "Avro's Sportpanorama, boksen, finales 4e internationale Holland toer nooi. Van deze uitzending werd niets vermeld bij "T.V. gisteren" op dinsdag 16 mei j.l. Zo mis sen wij ook de uitslagen van dit grootse boksfestijn van ama teurs uit vele landen in uw blad. Als oud amateur-bokser moet ik het betreuren dat er in Leiden zo weinig aandacht en waarde ring voor de bokssport is. De moed en zelfbeheersing van de ze sportjongens verdienen be wondering, want die elementen mis ik in vele andere sporten. Vier Nederlandse boksers kwa men in de finale van bovenge noemd toernooi, onder wie de Nederlandse kampioen 1972 in 't halfzwaargewicht Sjoerd Tui- ninga, die er geen twijfel over liet bestaan dat hij de titel van Sjeng Verstappen ten onrechte had overgenomen en zich zeker kandidaat stelde voor de Spe len in München in deze finale van 60 70 deelnemers. Ook de middengewicht Rudi Koopmans (N.H.), de bantam mer J. Huppen (N.H.), weiter- gewicht James Vrij (N.H.), en zwaarwelter Anthony Richard son (deze twee laatstgenoem den ontbraken wegens militaire verplichtingen op dit toernooi) moeten zeker een kans ma ken voor de Olympische Spelen 1972 in Mönchen. Ondergeteken de oprichter van de Leidse boks vereniging DTS 5 april '66 is in 70 amateurwedstrijden met wis selend succes uitgekomen tegen verschillende kampioenen van Nederland en was winnaar te gen ere-oudprofessional in 1950 Henk de Bruin in vier ronden van 3 minuten in een van mijn laatste gevechten. Voorts was ik kampioen van Zuid-Holland in 1943. In 1948 verloor ik in Londen met klein verschil bij een interland-ontmoeting. Als trainer en gediplomeerd bonds- leraar NBB van D.T.S. breng ik de leden de beweging en de vele mogelijkheden van het vulstschermen. alsmede moed en zelfbeheersing in een klassikale les bij, waarbij helemaal geen stoten op 't gezicht worden ge geven. In een ruimte van 4x4 meter mogen de aankomende boksers na deze technische les proberen onder mijn leiding el kaar op sportieve wijze te be kampen. Stoten zetten of slaan op de handschoen, op zandzakken stoten, schaduwbok sen touwtje springen, lichame lijke oefeningen in alles voor. Doorzetters hebben wij niet meer in Leiden, want de vele boksers die wij in ons zes jarig bestaan reeds naar voren brachten zijn met stille trom vertrokken wat ondergetekende ondanks hun goede resultaten pijn doet. Maar dit is de harde school van een boksleraar, die over een goede ploeg had kun nen beschikken. Momenteel aardige resultaten met de jeugd van 12 jaar en ouder bij onder linge clubwedstrijden. Wij ho pen de jongens bij ons te hou den en dit zou zeker meer kans op slagen hebben wanneer wij bijvoorbeeld ons trainingslokaal konden inrichten als eigen huis wat in andere steden, bijvoor beeld Den Haag en Amsterdam tegen zeer lage huur mogelijk is. en als wij een vaste ring konden plaatsen en deze club wedstrijden voor de jeugd ook kunnen organiseren met mede werking van zakenmensen spon sors of vele steunende leden. Er is genoeg animo bij de jeugd maar zij moeten gehol pen worden. De ouders zijn er op tegen als hun zoon wil gaan boksen. Is een bokser geen sportman zoals in vele andere sporten? Ondergetekende weet wel beter. Boksen, dat vuist- schermen of "the noble art of selfdefence" (zelfverdediging) genoemd wordt, zit in de ver keerde hoek. Ik wil andere spor ten niet afbreken, maar ik ben er van overtuigd, dat daarin ve le blessures voorkomen die heel wat erger zijn dan bij het bok sen voorkomen, waardoor zij voor hun sport uitgeschakeld worden. Ik nodig iedereen uit naar onze training te komen kij ken of deze sport wel geschikt is voor hun jongens. Plaats: gymnastiekzaal Haverstraat, op dinsdag- en donderdagavond van 20.00-22.00 uur en zaterdag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur voor de jeugd vanaf 12 jaar. T. SNIK, hage is, die uiteindelijk de beslis sing over het al dan niet toevoegen van OA. fluoride aan het drink water zal nemen". Niets is minder waar. Reeds uit het advies van de Gezondheids raad van 1960 het rapport van de Centrale Raad voor de Volkgezond heid van 1963 als uit latere uit spraken van de minister weten we al lang, dat de besluitvorming t.a.v. fluoridering in handen wordt ge legd van het gemeentebestuur. Niet van het gemeentebestuur, dat toe vallig in het bezit is van een wa terleidingbedrijf, maar van elk gemeentebestuur. Dit is terzake vol strekt autonoom en wanneer dus de gemeenteraad van Voorschoten de fluoridering afwijst, zal Den Haag er door hebben te zorgen, dat Voor schoten ook ongefluorideerd drink water ontvangt. Nog sterker, sinds de Kon. Be sluiten van augustus 1970 heeft iedere ingezetene het recht op het aan huis ontvan gen van ongefluorideerd water en wanneer een gemeenteraad tot fluo ridering besluit zal het tevens pre cies moeten aangeven op welke wij ze het zal tegemoet komen aan de wensen van allen, die tegen fluo ridering overwegende bezwaren heb ben. Dit is niet alleen geen gemak kelijke zaak, maar tevens erg kost baar. Nijmegen staat voor een uit gave (raming B. en W.) van an derhalf miljoen Jaarlijks. De gehele procedure kan vele Ja ren duren (Amsterdam tien Jaar en daar had men nog te maken met een z.g. onvoorwaardelijke vergun ning), waarom dan die haast? Bo vendien kunnen in 1972 2 nieuwe KJB.'s worden verwacht plus een nieuw rapport van de Gezondheids raad terzake van alternatieve me thoden. N. A. V. D. TOORN,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21