latbewoners eisen minder verlast van autosnelweg Rassenstrijd in Marianna met middelen van vijftien jaar geleden >rmloop van BV's s naar ftigduizend auto's per dag Apotheker niet vervolgd voor fatale fout Zuinig met Skoda's R. J. Sloos nieuwe voorzitter LVT VISSEN VOOR BEJAARDEN BLANKEN MET GELD IN ADEREN, LATEN DOODBLOEDEN DE REISDUIF _j pAC 25 MEI 1972 a AAG Bomen helpen alleen tegen verkeersla- je ze dwars over de weg legt". Dit grapje van idjunctdirecteur illustreerde het probleem dat gis- zet was van een proces in kort geding, aanhangig Ïfcdoor vijf bewoners van flats langs de Amsterdam- re g, de Stichting sociale opbouw westelijk Amster- de Raad voor milieudefensie, tegen de Staat der ■inden. president van de Haagse eiste deze combinatie van Amsterdammers en mi ners dat de Staat maat- nemen om het verkeers- een aanvaardbaar ni- tngen, alvorens de weg zal ingesteld. Het gaat om ans stuk ringweg dat deel an rijksweg 10 en van het Itracee. Jan van Galenstraat m. Lelykade loopt deze op een afstand van 20 (ter langs de flats aan tot groot verdriet van de lie op basis van een TNO- onverdragelijk verkeers- eten verwachten van de 's die hier dagelijks met d van 90 km per uur vlak ramen zullen razen, de eisers gaf de Utrechtse ir W. R F. Vermeulen de erweging om het lawaai nternationaal aanvaarde toelaatbare niveau te be- i overkapping of een zes meter hoge afscher- te brengen, of een maxi- id in te stellen van 50 en de woningen aan te voorzien van geluids- dubbele ramen en (ge- utomatische ventilatie. imum snelheid van 50 km olatie van de zeventig be woningen zou het goetjU maar gaat toch altijd miljoen gulden kosten, Vermeulen, die vond dat deze kosten moet op- ïdat de overheid bij een afweging van belangen leid niet tot deze ramp- enbouw had mogen be- imm heeft met voorbijzien van limtelijke Ordening geen gelijkheid gegeven en ardoor in strijd met de eginselen van behoorlijk luidde een andere stelling smeulen, die benadrukte at ondanks een afspraak e werken van Amsterdam een verzoek van B. en W. gedaan om geluidshinder ;n of zelfs maar te ver- versitair rtcentrum i voor de Ise jeugd De komende woensdag- net ingang van 31 mei tot luni zal de Leidse school- kunnen spelen in het «rtcentrum aan de Was- Onder leiding van be ren en studenten zullen Liïl i (t/m 14 Jaar) kunnen en, volleyballen, basket en, tafeltennissen en aan doen. eren moeten zelf hun meebrengen, verder ma ilt beschikbaar gesteld, centrum is op de woens- end van 2 uur tot 5 uur geopend. tag is, dat de Jongelui in i diverse sporten kunnen Er zal niet in competitie- gespeeld. „Het recht op een leefbaar milieu" noemde mr. Vermeulen een grond recht van alle burgers, dat weliswaar formeel nog nergens is vastgesteld, maar dat niettemin nodig erkend dient te worden, „want als het nog lang duurt, hoeft het niet meer". Mede op grond van deze overweging bepleitte mr. Vermeulen dat een col lectieve eiser als de Raad voor Mi lieudefensie als procespartij zou wor de naanvaard. Planning Landsadvocaat mr. E Drooghleever Fortuyn wees namens de Staat alle verantwoordelijkheid voor een even tuele verkeerde planning van de hand. Als er aansprakelijkheid be staat dan ligt die bij de gemeente Amsterdam die de betreffende flats heeft doen oprichten op te korte af stand van een weg. welke krachtens vooroorlogse plannen al was bestemd tot hoofdverkeersweg. De toenemende verkeersdrukte maakte dat deze weg een steeds be langrijker functie zou krijgen. In 1960. omstreeks de tijd dat de flats gereedkwamen, was in principe al besloten dat de weg zou worden op genomen in het rijkswegennet, maar de basis was toen al lang gelegd door de gemeente. Uitbreiding tot acht- baansweg was sindsdien onvermijde lijk in verband met de verkeers- eisen. De landsadvocaat vond dat de AMSTERDAM De Utrecht se apotheker O. zal niet worden ver volgd voor het feit dat in 1968 ne gentien hartpatiënten stierven door dat zij verkeerde tabletten slikten. Hec Amsterdamse gerechtshof heeft dit eerder door de Uertcht-e recht bank genomen besluit bevestigd. O was chef van het analistische laboratorium van de Onderlinge Pharmaceutische Groothandel OPG in de domstad. Door een bij de OPG gemaakte fout kregen ruim tweedui zend hartpatiënten in plaats van de voorgeschreven digoxine-de driemaal sterke digitoxine-tabletten in. Vast staat dat negentien patiën ten door de over-dosering overleden. Door de oplettendheid van een arts in het Julianaziekenhuis in Veenen- daal kwam de zaak aan het licht. De rechtbank overwoog destijds al dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat een strafrechter, later oordelend, de apotheker O. ten laste gelegde „grove schuld" geheel of gedeeltelijk bewezen zal achten. De zaak heeft één pluspunt gehad: eind 1970 werd het besluit farma ceutische preparaten door de over heid afgekondigd. De controle op de bereiding van geneesmiddelen werd daarbij verscherpt. 609e Staatsloterij 24 MEI 1972 EERSTE KLASSE Prijzen van: f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 6 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 93 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 55 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 079 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 808 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 257 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 021 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 2531 Een prijs van: f 2.000 is gevallen op het nummer: 046163 f 2.000 is gevallen op het nummer: 002419 f 2.000 is gevallen op het nummer: 032657 f 2.000 is gevallen op het nummer: 002217 f 2.000 is gevallen op het nummer: 094632 De prijs van: f 5.000 is gevallen op het nummer: 067782 f 25.000 is gevallen op het nummer: 030444 Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie H op het nummer 059008 En een troostprijs van f1.000 op nummer: 059006 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie B op het nummer: 097768 En een troostprijs van f1.000 op nummer: 097768 van elk van de andere series. Staat niet verplicht kan worden de lawaaihinder te beperken nu de Staat deze strook grond conform de bestemming van het uitbreidingsplan van Amsterdam heeft ingericht tot snelverkeersweg. „De verkeersstroom Is nu eenmaal een gegeven en de overheid heeft de taak die stroom zo goed mogelijk te leiden. Niet de Staat veroorzaakt het verkeerslawaai maar het verkeer zelf", zei mr. Drooghleever Fortuyn. Nog erger Door deze weg niet open te stellen zouden trouwens alle bewoners wor den gedupeerd van de Hoofdweg en de Huizingalaan, die momenteel de verkeersstroom langs zich krijgen. Het lawaai van de bij de verkeers lichten steeds optrekkende auto's is daar ondanks de maximumsnelheid van 50 km nog erger dan op de ringweg, het verkeer is er onveiliger en het aantal gedupeerde bewoners is er veel groter. Alleen daarom al moet de eis worden afgewezen, zei de landsadvocaat. Uitvoerig werd ter zitting heen en weer gepraat over de vraag of Rijks waterstaat bereid zou zijn op de ringweg een maximumsnelheid in te stellen van 50 km in plaats van 90 km per uur. De landsadvocaat er kende dat het lawaai daardoor theo retisch aanzienlijk zou kunnen wor den beperkt, maar Rijkswaterstaat acht zo'n bepaling zinloos omdat op deze snelweg toch niemand zich er aan zou houden. Onderzoek en praktijk hebben dat uitgewezen en Rijkswaterstaat han teert daarom de vuistregel dat men pas een maximumsnelheid instelt in dien 85 procent der weggebruikers om redenen van verkeersveiligheid uit zichzelf toch al niet harder rijdt. Spelregels Beplanting kan ter plaatse geen uitkomst brengen omdat voldoende breedte op het talud naast de weg ontbreekt, zo getuigde TNO's ad junctdirecteur ir. G. J. Kleinhoonte van Os, die zich overigens wel een Toon Hermans introduceerde gisteren het nieuwe boekje „D is for Dutchvan zijn vriend, de in Amsterdam wonende Amerikaan se journalist Jules B. Farber. Lies- beth List kreeg het eerste exem plaar. optimistisch voorstander toonde van een snelheidsbeperking tot 50 km per uur. „Dat moet kunnen want we zul len nooit iets bereiken voor een beter leefmilieu als we ons niet aan de spelregels willen houden", betoogde hij. Rechtbankpresident mr. J. H. C. Slotemaker veronderstelde daaren tegen dat de maximumsnelheid al tijd wel zal worden overschreden. „Als men 90 mag rijden, zal er dus wel 110 worden gereden. Maar als de maximumsnelheid 50 is, zal men wellicht niet harder rijden dan 70. Dat scheelt toch al weer vele decibels lawaai", overwoog de president. Hij zal op 21 Juni vonnis wijzen. Tot zo lang hebben de eisers in elk geval nog rust. LEIDEN De prijsuitreiking van de zuinigheidstoertocht, die door Sko da-importeur Englebert in Voorscho ten en een aantal dealers uit Rand stad op 13 mei werd georganiseerd, zal zaterdagmiddag ln Avifauna in Alphen aan den Rijn plaatshebben Inriüddels heeft de computer de win naars reeds aangewezen. Het aantal gereden kilometers, de verbruikte hoeveelheid benzine en het gewicht van de passagiers werden erin ge flopt. Eruit rolde, dat de Hagenaars J. J. Veldhuis en R. Polvliet met een Skoda 110 L een gemiddeld verbruik van 1 op 17,8 hadden gescoord, wat veruit het beste was van de 30 deel nemers. Maar de twee heren vormen dan ook het testteam van het week blad Autovisie. Bij de Skoda coupés inegen deelnemers) werd de uitge loofde radio gewonnen door de heer H. v. d. Wereld uit Leiden, die op een gemiddeld verbruik van 1 op 16,2 kwam. Tenslotte de 1000 cc klasse. De heer A. J. van Dam uit Voorburg deed het 't zuinigst van 35 deelne mers. Hij reed niet meer dan 1 op 17,2. Ruim 60 procenit van de deel nemende automobilisten bewezen bo ven de door de fabriek opgegeven ge middelden te kunnen blijven. Alle deelnemers tk rij gen zaterdag een aan denken aan de rit. LEIDEN De heer R. J. SI006 is gisteravond ir. H. van der Velde op gevolgd als voorzitter van de Leid- sche Vereeniging van Industrieëlen. De voorzitterswisseling is een gevolg van het feit, dat ir. Van der Velde in oktober vorig Jaar het directoraat bij Durisol beëindigde en zich vestig de als architect. De heer Sloos is directeur van het Nederlandsch Drukkerij Bedrijf en had al bijna vijf Jaar zitting in het dagelijks bestuur. WARMOND De H.S.V "De Leede" organiseert voor de vieren twintigste maal de viswedstrijd voor de "Warmondse Bejaarden'". Velen weten uit ervaring dat de viswedstrij den, die voor dit doel gehouden zijn, altijd een groot succes zijn. Alle sportvissers in de omstreken van Warmond worden op de derde juni uitgenodigd. De hoofdprijs bestaat ook dit jaar weer uit een Burky boot met een 4 p.k. buitenboordmotor, die is ge schonken door Boot-Centrum bv. Zoeterwoude. Behalve de hoofdprijs zijn er nog 70 andere waardevolle prijzen beschikbaar. Dus tot 3 Juni in Warmond. LEIDEN De postduivenvereni ging „De Reisduif" nam met 168 duiven deel aan een wedvlucht van uit Compiëgne en boekte daarbij het volgende resultaat: 15 T. Platteel, 34 P. Mooten, 2 W. Tolboom, 68 W. Kop, 7 W. v. d. Nieuwendijk, 9. I. Siera. 10. P. Kooyman. Vertrouwen Met 368 tegen 96 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering gisteren premier Cha- ban-Delmas en zijn regering haar vertrouwen gegeven. Zeven afgevaar digden onthielden zich van stem ming. heid. De heer Boersma meent, dat een grote mate van openheid ln het algemeen niet schadelijk is voor de concurrentiekracht. Het protest van de vakbeweging tegen bedrijven die overgaan van een NV op een BV (waaronder ook C en A) vindt hij volkomen terecht. De vakbeweging moet volgens hem zioht hebben op wat er in de onder neming gebeurt. Men moet, aldus minister Boersma, van de vakbewe ging niet een brandweer maken die moet komen opdraven als het fout gaat. MARIANNA Drie jaar voor de Amerikaanse burgeroorlog werd Ma rianna gesticht. Het telde 153 inwo ners, vernoedelijk allen blanken. Op het ogenblik is hun aantal ge groeid tot 6.215 maar in de plaats en het omliggende naar gen. Robert E. Lee genoemde district waar on geveer 18.000 mensen wonen, is de nummerieke verhouding tussen zwart en blank 3,2. De inzet is nog altijd hetzelfde als ln de burgeroorlog, maar ln plaats van kogels wordt nu de boycot ge bruikt. Sinds 10 Juni toen de zwar ten begonnen te posten met borden: „Blanken hebben geld in hun ade ren laten we ze doodbloeden", moesten 13 zaken sluiten. Jesse Daggett, een blanke advo caat, zegt: „Alleen de sterksten zul len het halen". De zwarten hebben 41 onvoorwaar delijke eisen gesteld, waaronder het ontslag van een blanke leraar, het weer in dienst nemen van een zwarte leraar die geschorst is we gens het afranselen van een blank kind en herdenking van de geboor tedag van Martin Luther King Jr. op het Lee college toen de eisen werden afgewezen verlieten onge veer 200 leerlingen uit protest Lee High School. Sindsdien boycotten de zwarten vrijwel unaniem alle scholen ln het district. Nog geen 2.000 leerlingen, onder wie vrijwel geen zwarte, gaan op het ogenblik nog regelmatig naar school. Manie Nelson, de voorzitster van de plaatselijke afdeling van de Lande lijke Vereniging voor Kleurlingen (NAACP), wijt de moeilijkheden aan „een plantage mentaliteit". „De zwarten nemen niet langer genoe gen met het overschot. De tijd is veranderd, mar de blanken beseffen dit niet". Lon Mann, een blanke boer. wijt het daarentegen aan de zwarte mi litanten die volgens hem, zich sleohits laten leiden door nijd en haat. Sommige blanken hebben hun kinderen naar particuliere school gestuurd toen de integratie begon. Mann heeft zijn vier kinderen wel op de plaatselijke scholen gelaten. Verscheidene blanke winkeliers zeg gen dat de boycot gepaard gaat met geweldige intimidatie van de zwarte bevolking die bedreigd wordt dat hun huizen in brand gestoken zul len worden als zij toch bij blanken kopen. Maar de zwarten hebben nog niet gereageerd van oproepen van de politie om melding te maken van bedreigingen. Wat ik wil De neger James Wiggins is het niet met de zaken eens. Begin februari zei hij: .Tk doe wat ik wil. zend mijn kinderen naar school, ga win kelen in het centrum precies zoals ik wil. Ik heb mijn land en mijn woning. Zij zijn van mij. Ik heb al tijd met de blanken kunnen op schieten en dat wordt niet anders". Hij begon een revolver te dragen Met zijn zoon, een gedemilitairi- seerde marinier naast zich. moest hij meerdere malen in het donker schietend zijn huis verdedigen. Op 24 februari ging zijn woning ln vlammen op. De politie stelde vast dat het brandstichting was. Op 29 Januari zijn door een brand zeven gebouwen vernield waarin 10 zaken waren gevestigd, drie van blanken en zeven van negers. Dit was vlak bij het politiebureau en de brandweer kazerne. Brandstichting kon niet bewezen worden. De motor van de zwarte militaiten is Oily Neal Jr. Hij zegt: „Ik zou niet willen zeggen dat geen zwarte ooit is bedreigd", maar het gebruik van dreigementen „is niet zo wijd verbreid als ze zeggen". Beheerder Neal is beheerder van de Lee Coun try Coöperatieve kliniek, welke in maart 1970 werd opgericht om voor de medische verzorging van behoef- tigen te zorgen. Deze kliniek heeft onlangs nog een federale subsidie van 1.2 miljoen dollar ontvangen. Over zijn werk zegt Neal: „Onze zorg is de openbare gezondheid, maar daarbij kom Je ook op andere terreinen, zoals behoorlijke wegen, een behoorlijke riolering en vele andere dingen". Volgens federale cijfers behoort Lee Country tot de 10 armste distrioten in de V S. De negers zijn de arm- sten in het district. De wegen in de buurten waar zij wonnen, zijn over het algemeen 6lecihter dan in de Na de dood van ds. Martin Luther King kwam het in de Verenigde Staten tot massale uit barstingen van rassenonlusten. Hier een plaatje uit Washington. blanken buurten. Bijna de helft van de huizen in hel district hebben geen stromend water of riolering. En wat de openbare gezondheid be treft uit de federale cijfers blijkt dat de kindersterfte 13 is op iedere duizend blanke inwoners tegen 53 op 1.000 zwarte inwoners. Tot de 41 eisen behoren verder: ontslag van de politiecommissaris, het aantrekken van negers voor de politie en de blangrijkste bestuurs functies en bij het onderwijs voor de negers, die ook de gesloten blan ke winkels zouden moeten kunnen overnemen. Men zegt dat een zwarte machtso vername zou kunnen leiden tot het vertrek van alle blanken. HIJ herin nert er aan dat dit ook gebeurd is Green County in Alabama. „Nu valt de belastngopbrengst tegen en wil den zij dat de blanken terugko men".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15