iAVO-leiding bezorgd over loskou s militaire opmars |omaanslagen op pringer-concern spnew: toestand erbetert snel" Zuid-Vietnam SERVICE! 'wee explosies in Hamburg DANKU WEL „Wat wij gedaan hebben toen ons wagentje kuren begon te krijgen? Gewoon s^t geld geleend voor een nieuwe." persoonlijke lening. in vogelvlucht nwiHiü in vogelvlucht Unctad III afgelopen zonder resultaat jDAG 20 MEI 1972 BUITENLAND BRUSSEL (DPA) De militaire leiding van de NAVO gaat de volgende week in Brussel bij de ministers van Defensie van de NAVO-landen een pessimistisch rapport uitbrengen over de militaire toestand in de westelijke defensiegemeenschap. Militaire en burgerlijke NAVO-ambtenaren zijn in verlegen heid gebracht door de berichten over de doelgerichte militaire expansie aan Sowjetrussische zijde en over het achterblijven van de paraatheid van eigen defensie. uiting in gesprekken met hoge mili tairen. Het Sowjetrussiscaie nucleai re potentieel groeit snel en zal in 1974 dat van de VS inhalen. Verder zeg gen zij dat de Sowjet-Russische vloot de wereldzeeën gaat beheersen, zich aan de belangrijkste vaarwegen ves tigt en dat Moskou's moderne sche pen zes tot acht knopen sneller zijn dan die van het Westen. Een beeld van de ravage in i zeventien personen ten dele zwaar het grote gebouw van het Sprin- gewond loerden, ger-concern in Hamburgwaarbij I De militairen vrezen dat het bond genootschap niet meer in balans kan blijven met het Oosten en daarmee zijn "goede onderhandelingspositie" verliest, waardoor het al de minde re is voordat de onderhandelin gen over ontwapening zelfs al begon- zijn. De verminderen van de defensie-uit gaven waartoe de Deense regering wil overgaan, wordt in NAVO-krin- als een symptoom gezien van hetgeen ook in enkele andere NAVO- landen te verwachten is. De ministers van Defensie zullen van de militairen in Brussel te horen krijgen, dat het handhaven van de huidige gevechtskracht tot aan het begin van de ontwapeningsonder handeling alleen mogelijk is door 't doen van noodzakelijke investeringen en het nemen van hervormings- maatregelen. Wanneer de NAVO-regeringen hun defensiebegroting in de herfst op stellen zal "het uur der waarheid" gekomen zijn. De bezorgdheid over de militaire krachtsinspanning van de Sowjet-Unie loopt als een rode draad door de verslagen die secretaris-ge neraal, Luns, de parlementariërs van de NAVO en het "instituut voor strategische studies" hebben gege ven. Deze bezorgdheid komt pas goed tot Moskou heeft thans een tankvloot "zoals de VS die niet heeft". Met de Sowjetrussische maatschappij voor burgerluchtvaart "Aeroflot" kunnen binnen drie of vier dagen 80.000 mi litairen naar elke willekeurige plaats worden overgebracht. Noord-Europa Het "Instituut voor strategische studies" spreekt in zijn laatste ver slag over "een angstaanjagende con centratie van militaire macht" van de Sowjet-Unie in het noorden van Europa. Secretaris-generaal Luns maakte in Kopenhagen hierover getallen be kend. Het schiereiland Kola met de haven Moermansk is volgens hem een "militaire bjisis van de eerste rang" geworden. Strijdkrachten van leger en marine worden ondersteund door 200 aanvals-gevechtsvliegtui- gen. In de havens liggen bovendien ADVERTENTIE Hartelijk dank, al die duizenden die zo enthousiast hebben meegedaan aan de grote Shopping Olympiade. We hebben de actie al een week moe ten prolongeren, maar nu is het echt, heus, serieus, allemaal helemaal voor- bU. Nogmaals: een hartelijk dankuwel namens Niet toegelaten Oost-Duitsland is gisteren niet toegelaten als lid van de Wereldgezondheidsorganisatie. De jaarvergadering, die in Genève wordt gehouden, besloot met 70 tegen 28 stemmen de beslissing over het toe- latingsverzoek van de DDR naar het volgende jaar te verschuiven. 500 oorlogsschepen, waaronder 160 onderzeeëers. De toegangswegen tot de Oostzee worden door een Russische vloot van 500 schepen beheerst. De toestand in de Middellandse Zee is volgens de militairen minder ernstig dan die aan de noordelijke flank. De uitbrei ding van de Sowj et-Russische macht in het Middellandse-Zeegebied zien zij meer als politieke prestige dan als strategisch gevaar. ADVERTENTIE cii BURG (DPA) Op het intoor in Hamburg van •unjmiger-concern, dat onder bladen "Bild Zeitung" en te elt" uitgeeft, zijn gister bomaanslagen gepleegd, zeventien personen ge werden. Verscheidene van er erg aan toe. voor vieren ontploften op en de zesde verdieping van itf duw twee bommen. De eerste iulfrö'e in het toilet voor de op de derde etage, de twee rn toilet op de zesde verdie- oorts zijn nog drie bommen :n die niet ontploft zijn. Door de explosies werd de voorgevel van het gebouw beschadigd. Het ge bouw, waarin zich op het tijdstip van de ontploffingen rond driedui zend personen bevonden, werd di rect ontruimd. Na de aanslagen werden de vei ligheidsmaatregelen voor de filialen van Springer in Frankfort, Esslin- gen, MünChen, Hannover en Berlijn verscherpt. De conservatieve uitgever Axel Springer, wiens bladen op het eind van de jaren '60 het doelwit van linkse studenten zijn geweest, ver klaarde kort na de ontploffingen dat „links-radicale elementen" de hand HINGTON (ÜPI) Vice- d lent Spiro T. Agnew van de flg, ie Staten is gisteren van een aan Zuidoost-Azië in Wash- teruggekeerd en heeft tegen ge it Nixon gezegd dat de mi- ituatie in Zuid-Vietnam „snel 'd". „We zijn bezig er boven- Ik weet dat dit in het al dikwijls is gezegd, maar n ons nooit eerder tegen zo'n offensief te weer moeten zed hij. stond verslaggevers te seen onderhoud van veertig met president Nixon over ;,*ken aan Japan, Zuid-Viet- Thailand. Als gevolg van de sgelen die de presi- :s genomen heeft, zei hij, «rd-Vietnam zijn offensief to maand of vier volhouden, olgens hem de mening van aamese en Amerikaanse au- l Aziatische leiders, aldus Ag- kstaat veel steun voor het to met mijnen van Noord- Be wateren en zwaardere tementen. Ze vinden dat dit tooest worden". 's optimisme over de militai re in Zuid-Vietnam is geba- rapporten die hij in Saigon kregen van president Thieu ^-Vietnam. to Bunker van de Ver. Sta le Amerikaanse opperbevel- eneraal Creighton Abrams. 1 de commendanten te- Zuid-Vietnam zijn volgens 'President van mening dat maatregelen „zeer J tend" zijn. Hij noemde als toewijzen dat de Noordviet- ;J|en Vietcong-troepen niet in jjPsebleken hun iuchtafweer- raketstellingen bij de gedemili tariseerde zone te handhaven, en geen zware artillerie tot ver onder de zone hebben kunnen verplaatsen. AP meldt uit Parijs: Noord-Viet- nam heeft gisteren bekendgemaakt twee vliegtuigen van de Amerikaanse marine luchtmacht te hebben neer geschoten die bombardementen uit voerden boven de provincie Ha Thinii. „Verscheidene piloten" zou den zijn gevangen genomen, zo meld de het persbureau van Noord-Viet- nam. Het (Amerikaanse) Agency for International development (AID) maakte gisteren bekend, dat het aan tal terreurdaden van de Vietcong de ze week scherp is gedaald maar dat het aantal ontvoeringen is verdub beld. In de afgelopen week zijn, al dus het rapport, bij 303 terroristi sche incidenten 85 personen gedood. De week ervoor waren die getallen resp. 377 en 492. In de afgelopen week heeft de Vietcong echter 280 personen ontvoerd; in de week daar voor bedroeg het aantal ontvoeringen 121. Kernproef Op haar proef terrein in Nevada heeft de Amerikaanse kernenergiecommissie gisteren voor de tweede keer in een week een on dergrondse kernproef uitgevoerd. De kracht lag onder de 20 kiloton of 20.000 ton tnt. Nixon b^j Wallace President Nixon heeft gisteren een bezoek ge bracht aan gouverneur Wallace van Alabama in het ziekenhuis van Sil ver Springs in Maryland. De presi dent maate de reis van zijn buiten verblijf in Camp David in Maryland per helikopter en per auto. Nixon zei dat hij Wallace „goed gemutst" had aangetroffen. „Met zijn hoofd en hart is niets gebeurd", zei hij. in de aanslagen hebben gehad. „Wat nu is gebeurd, is precies dat waar tegen onze bladen jaren vergeefs ge waarschuwd hebben", aldus Sprin ger. Zijn kranten hebben voortdu rend een scherper optredenvan de overheid tegen de anarchistische ac tiviteit in de bondsrepubliek ge ëist. In de afgelopen dagen zijn in West-Duiitsland verscheidene bom aanslagen gepleegd. Op 11 mei kwam een officier om en werden dertien personen gewond bij drie bomexplosies op het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Fran- fort. De dag daarop deden zich bom aanslagen voor in de Beierse steden Augsburg en München. Begiin deze week ontplofte een bom in de auto van een rechter, wiens vrouw daarbij gewond raak te De rechter zat niet in de auto. Hij hield zich bezig met het onder zoek naar het doen en laten van een groep linkse extremisten, bekend als de "Baader-Meinh of-groep". (We leenden 4.500,36, af te lossen in 30 x 180,- per maand) Gedurende ruim 45 jaar heeft Rente fiscaal aftrekbaar. Kwijt- de NVB honderdduizenden ge- schelding van de restant-schuld zinnen geholpen met geldle- bij overlijden. Méér informatie? ningen voor allerlei doeleinden. Kom eens langs, bel of schrijf Geld lenen is bij de Nationale even. Volks Bank een heel gewone Er zijn NVB-vestigingen in bankzaak. Uw aanvraag wordt Amsterdam,'Arnhem, Eindhoven, snel en correct afgehandeld. Enschede, Den Haag, Nijmegen, Binnen enkele dagen heeft u Rotterdam, Utrecht en Zaandam, bedragen tot 9.000,-in handen. jT7. f"JÏ Af te lossen in maximaal 3 jaar. |\|wB DdflK VOOf Den Haag, HMervTsmarkt 4, 070-643925' Na de Westduitse (Tweede Kamer) heeft nu ook de Bondsraad (Eerste Kamer) zich akkoord verklaard met de verdragen tussen Bonn en Moskou/Warschau. Dat betekent in feite, dat ook de oppositie van CDU en CSU, ondanks haar bezwaren, haar goedkeuring gehecht heeft aan „het begin van een nieuw hoofdstuk in de geschie- nis van de Bondsrepubliek," zoals Bondskanselier Brandt het formu leerde. Die instemming van de zijde der oppositie geschiedde weliswaar niet door voorstemmen, doch slechts door zich van stemming te onthou den, maar ook die stemonthouding weegt zwaar genoeg. Voor en achter de schermen hebben CDU en CSU blijkbaar voldoende garanties van de regering ontvangen om, zij het op omzichtige wijze, steun te verlenen aan het begin van dit „nieuwe hoofd stuk". Dit geldt in het bijzonder voor de Bondsraad, gevormd door de Westduitse deelstaten, waar de chris ten-democraten een meerderheid hebben van 21 tegen 20 stemmen en waar zij, als er sprake was ge weest van onoverkomelijke bezwaren, de goedkeuring zonder veel moeite hadden kunnen tegenhouden .West- Duitsland ziet, door deze besluitvor ming, dus af van geweld, erkent de onschendbaarheid van de bestaande grenzen en legt zich neer bij de OderrNeisselijn als de westelijke grens van Polen. De bestaande toe stand is nu dus schriftelijk beves tigd. Met name ten aanzien van Po len werd de grondslag voor de late re ontwikkeling gelegd door de toen malige Westduitse Bondskanselier Kiesinger. Dat geschiedde eind 1966. In mei 1969 bleek de Poolse party - leider Gomoelka eveneens duidelijk bereid de wederzijdse betrekkingen en in het bijzonder de grenskwes tie in een verdere dialoog onder ogen te zien. In december van het daaropvolgende jaar kwamen Bonn en Warschau tot overeenstemming: de tegenwoordige westgrens van Polen werd toen door Bonn erkend zonder dat hiermee vooruitgelopen wordt op een toekomstig vredesver drag. Zoals te verwachten was heeft de Oosteuropese pers de goedkeu ring door het Westduitse parle ment geprezen als "een positieve stap, die zal bijdragen tot een kli maat van wederzijds vertrouwen in Europa". Zo schreef het Roemeen se partijblad "Sciruteia", dat de ra tificatie der verdragen "nieuwe gunstige voorwaarden verschaft voor vooruitgang op de weg naar veilig heid op ons continent" en dat nu onverwijld begonnen dient te wor den aan de "voorbereiding van de Europese veiligheidsconferentie". De vraag is echter wat Oost-Europa Het Hongaarse partijblad "Nepsza- badsag" is van mening, dat de ratifi catie in Bonn voor een groot deel te danken is aan "de soepele houding van de Sowjet-Unie, Polen en an dere communistische landen, die, hoewel vasthoudend aan hun be ginselen, zich meegaand hebben be toond ten aanzien van detailkwes ties". Moskou en andere Oosteuro pese landen dienen er rekening mee te houden, dat het Westen bij de be sprekingen over een Europese vei ligheidsconferentie eveneens aan zyn beginselen zal vasthouden. De ver dragen van Bonn zijn geen inlei ding tot een „militair vacuum" in West-Europa, dat zich nog altijd ge confronteerd ziet met een tot de tan den gewapend Oost-Europa. Veel van de toekomstige ontwik keling tussen Moskou en .de vrije wereld, zeker ook ten aanzien van West-Europa, zal afhangen van de resultaten van het aanstaande over leg van president Nixon in het Kremlin. Zoals bekend begint Nixon maandag met zijn officiële bezoek aan de Sowjet-Unie. Ondanks de spanning in het Verre Oosten ten gevolge van de Amerikaanse blok kade van Noord-Vietnam hebben zo wel de Sowjetrussische als de Ame rikaanse politieke leiders gemeend deze topconferentie te moeten laten doorgaan De ontwikkeling in Indo- China is in feite zelfs een reden te meer om Nixon en Brezjnew bij el kaar aan tafel te brengen. Tenslotte gaat het zoals de Paryse „Monde" op merkt, om een locaal conflict en het zou in hoge mate betreurenswaardig zijn, indien die strijd, hoe scherp het verloop dan mag zijn, een ver hindering was geweest voor een ont moeting op het hoogste niveau. De Sowjet-Unie is. als het erop aan komt, realistisoh genoeg om te er kennen, dat de Amerikanen niet zo maar tot die blokkade zijn overge gaan. Het is het antwoord op een aanval, die al zeer geruime tijd met volledige militaire steun van de Sowjet-Unie was voorbereid. Daar bij komt dat men deze topconferen tie dient te zien tegen de achter grond van het bezoek, dat Nixon aan Peking heeft gebracht. Zou Brezjnew het onderhoud met Nixon hebben la ten afweten, dan zou hij daarmee de dialoog tussen Amerika en de grote communistische landen heb ben beperkt tot Ruslands rivaal China. En tenslotte mag men aan nemen, dat de Sowjetrussische top leider niet weinig nieuwsgierig is naar hetgeen Nixon en de Chinese leiders hebben besproken. Dat hij dit uit de eerste hand wil vernemen spreekt vanzelf. Van zijn kant is de Amerikaanse president iemand, die bereid is door rechtstreekse onder handelingen de grote wereldproble men tot een oplossing te brengen. Wat men van Nixon zeggen moge, zijn reizen naai- Peking en nu naar Moskou tonen duidelijk aan, dat hy er niets voor voelt thuis te blijven zitten. Hoe gemakkelijk had hy zich kunnen beperken tot diplomatieke contacten of tot het zenden van zyn minister van Buitenlandse Zaken. Voor Nixon is dat niet voldoende. Hy stapt er zelf op af, zy het dat hij zijn reizen uiteraard grondig voorbereidt door het zenden van zijn adviseur Kissinger. De onderwerpen, die Nixon en Brezjnew zullen bespreken, zullen naar alle waarschijnlijkheid alle be langrijke problemen omvatten, met name dus het Verre Oosten en de toestand rondom Israël. Dat de Sow jetrussische leiders het hem gemak kelijk zullen maken, is niet waar schijnlijk. Maar anderzijds zou de Amerikaanse president niet aan zijn reis naar Moskou begonnen zijn. In dien hij zich niet sterk genoeg zou gevoelen voor een gesprek met de Russen. Het zou overigens niet ver standig zijn te verwachten, dat Nixon en Brezjnew het ten aanzien van de belangrijkste wereldproblemen volko men eens zullen worden. Maai- een gesprek van man tot man biedt méér mogelijkheden dan via allerlei tus senschakels. RL CVan onze correspondent! SANTIAGO DE CHILE Unctad III. de derde conferentie van de Ver enigde Naties over handel en ont wikkeling heeft op geen enkel punt voldoende vooruitgang gemaakt om de steeds wijder wordende kloof tus sen het rijke noorden en het arme zuidelijke deel van de wereld te ver kleinen. De mislukking van Unctad ni kan goed worden afgemeten aan de resultaten van de vorige conferentie, vier jaar geleden in New Delhi. Hoe wel ook destijds de uitkomst, tegen de achtergrond van de problematiek, teleurstellend was. werden daar twee besluiten genomen die duidelijk po litieke gevolgen inhielden. Namelijk de invoering door de rijke landen van een algemeen preferentiesys teem voor produkten uit ontwik kelingslanden en de definiëring van de financiële hulp die tenminste 0,7 procent van het bruto nationaal produkt moest gaan bedragen. Be sluiten van dergelijke strekking zijn ln Santiago niet gevallen. Het enige resultaat zo men dit woord al wil gebruiken van Unctad III ligt in de psychologische 6feer. Ditmaal werd een aantal vraagstukken behandeld waarover de westelijke industriestaten op beide vorige conferenties niet eens met de ontwikkelingslanden wilden spreken. Maar met de erkenning dat ze be langhebbenden zijn bil alle aspec ten van de wereldhandel zijn de ont wikkelingslanden weinig gebaat, zo lang deze erkenning niet gevolgd wordt door concreet tegemoet te ko men aan de veelal gerechtvaardigde verlangens. Voor de teleurstelling die Unctad III heeft opgeleverd, kunnen twee oorzaken worden aangewezen: .het gebrek aan politieke wil van de rij ke staten op Unctad „zaken te doen" en de verdeeldheid van de ontwikke lingslanden onderling. De moeizaam geformuleerde „eenheid" van de ont wikkelingslanden bleek in Santiago niet bestand tegen de verwachte harde opstelling van de rijke staten. De rijke westelijke naties hebben tijdens Unctad III het ontwikke lingsvraagstuk, dat vooral een pro bleem van de structuur van de we reldhandel is, niet de prioriteit ge geven die het verdient. Hun hou ding moet worden beoordeeld tegen de achtergrond van twee andere be langrijke conferenties, die respec tievelijk eind dit Jaar en volgend jaar worden gehouden. Het gaat om de hervorming van het wereldgeld stelsel, die binnen het internatio nale monetaire fonds aan de orde komt en de verruiming en liberali satie van de wereldhandel. De westelijke landen hadden tij dens Unctad III de keus of toezeg gingen te doen die in het ontwik kelingsvraagstuk inderdada een stap vooruit zouden hebben betekend, of te volstaan met het aanhoren van de ontwikkelingslanden en het doen van voorzichtige beloftes, dat met de aanhoren van de ontwikkelingslan den en het doen van voorzichtige be loftes, dat met de belangen van de arme landen bij het komende over leg rekening zal worden gehouden. Dit laatste nu is gebeurd en dit moet er direct bij worden gezegd op minimale wijze. De koppeling van speciale trekkings rechten (het in 1969 geschapen "pa piergoud") van het Internationale Monetaire Fonds is daarom afhan kelijk gemaakt van het eventuele re sultaat van de eind dit Jaar te hou den conferentie over de monetaire hervorming. De westelijke landen erkennen de "wenselijkheid" van Internationale grondstoffenovereen- komsten, die de arme landen, veel al exporteurs van deze basisproduk- ten, meer zekerheid geeft over hun exportverdiensten. Door de combinatie van mini male concessies en het verschuiven van de kardinale beslissingen naar de toekomst, kunnen de rijke lan den volhouden dat Unctad niet he lemaal is mislukt en dat Unctad III niet het faillissement betekent van de ontwikkelingsstrategie van de Verenigde Naties voor het decen nium 19701980. Of die bewering oprecht is, zal de toekomst moeten leren. Zeker is dat de ontwikke lingslanden er niet al te veel ver trouwen in hebben. Daarom heb ben ze zich in Santiago en dat is meteen de belangrijkste reden voor slechte tijden "ingedekt" door hun relaties met de drie grote handels blokken- in de wereld (de Verenigde Staten, Japan en de Europese Ge meenschap) niet al te zeer op de proef te stellen. ADVERTENTIE Abonnementen voor al uw gasapparaten nieuws HJn 29.32 LEIDEN f UtOT71QI 84244

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9