Macht, hoe werkt dat in de praktijk? Gouden Delia noet binnen de ijntjes kleuren P0HM deviezen Dicht bij huis snel in handen RaiffeisenbankB Boerenleenbank Ukunt zoveel méér doen met onze bank Van der Spek vindt milieu-atlas7 een dure uitspatting Milieu atlas voor Zuicl- west- Neder- land nu waardevol jTERDAG 20 MEI 1972 Dr. ir. De Zeeuw In de politieke belangstellings- tfeer valt een grote verandering jp te merken als we eens vier vijf Jaar terug gaan in ons vaderland. Toen, in 1967 een grote belang stelling voor het partijwezen, als bron voor vernieuwing van vast geroeste constructies. Dat kwam vooral onder invloed van D '66, de partij die bij de kamerverkiezin gen van '67 in 1 klap zeven zetels had veroverd. En daarop volgden de beeldende uitspraken van mr. Van Mierlo die voor zijn partij een breekijzerfunctie voorzag in de po litieke partijverhoudingen. De gekozen minister-president en de "persoonlijke" politicus, het ka merlid gekozen via een districten stelsel, dat waren de punten waar mee Van Mierlo's club de aan dacht gevangen hield. Inmiddels zijn we in de tijd 'n stuk verder en het is de vraag hoe ver D '66 zelf van die uitgangspunten is verwij derd en waarop nu de politieke aandacht is gericht. In de oppositie in de Tweede Kamer gaan, vooral binnen de Partij van de Arbeid, steeds meer stemmen op die wijzen in de richting van "meerege- ren". En daarmee is de vraag gesteld naar de macht in Nederland'. Want om te regeren moet Je macht heb ben. moet Je in de club zitten die de grootste is. In Nederland is dat in de politiek een minder een voudige zaak dan op voetbalge- bied. Want we leven nog altijd bij de gratie van de coalitie, de samen klontering van vele politieke par tijen rond het regeerkasteel. De laatste tijd wordt er veel gepraat met minder illusies overigens dan die vier, vijf Jaar geleden over vergrote partijverbanden, maar erg hard loopt dat allemaal niet. De visionair Van Mierlo houdt zijn eigen D '66 voor dat er een pro gressieve club moet komen, maar vanuit dat eigen D '66 komen er dan bedenkingen over de wijze waarop dat moet worden gereali seerd. En dr. De Zeeuw van de KVP heeft verwarring in eigen ge lederen gezaaid met zijn opvattin gen over een open, progressieve club met humanistische grondsla gen. Maar hij heeft duidelijk niet terug nu de voorzitter van de tweede-kamerfractie, Andriessen, heeft laten blijken dat hij de poli tieke leider van de KVP is en niet De Zeeuw. Al dat nijvere, maar vaak moe deloos makende gemanoeuvreer aan de zijkanten van het politieke front, roept de vraag op. waar de werkelijke madht zit. We worden in naam geregeerd bij de gratie van politieke coalitiepartners. Maa is het nu werkelijk zo, dat een aan tal politici om de vier Jaar de la kens gaan uitdelen? Als de vraag zo wordt gesteld, be tekent dat al dat er slechts een ne gatief antwoord kan komen. En daar wil ik ook heen. Want veel te weinig komt tot uiting, dat de overheid Neerlands grootste werk gever is met een lichaam van tien duizenden Ja honderdduizenden ambtenaren. En in dat ambtena renkorps wordt natuurlijk een we zenlijk stuk beleid gemaakt. Dat is bijvoorbeeld maanden geleden sum mier uit de doeken gedaan door prof. mr. F. H. van der Brug, hoog leraar staats- cn administra tief recht in Tilburg. In Acta Po litica schreef hij een stuk: De departementale indeling en verte genwoordiging van belangen in het kabinet. Van der Burg schetst bijvoor beeld dat het in ons land een be kend verschijnsel is dat ambtena ren een belangrijke rol spelen in politieke partijen. Daardoor lopen politiek en bestuur in elkaar over en dat mag ook blijken uit het groot aantal ministers en staatsse cretarissen dat van de openbare dienst in een regering overstapt. Waar Je hier in feite ook te wei nig van hoort zijn de tegenstellin gen tussen verschillende de partementen, bijvoorbeeld tussen volksgezondheid en economisch zaken over milieukwesties. Van der Burg stipt nog aan dat ook binnen 1 departement wel tegenstellingen voorkomen. Dat is gebleken in de vete die staatsse cretaris Kruisinga van Volksgezond held over de Willem Arntzhoeve heeft gehad met zijn inspecteur voor de Volksgezondheid, dr. Met ering in Utrecht. Maar veel meer kwesties die het politiek beleid raken, worden na tuurlijk binnenskamers gehouden ook al omdat zelfs de hoogste be leidsambtenaar in ons politiek sy steem een figuur is zonder verant woordelijkheid naar buiten. Dat leidt tot een vaak veel te grote machtsuitoefening. Maar dat wil men? Neem het geval van een secreta ris-generaal van een depar tement. Zo'n man vervult zijn functie al Jaren, is bekwaam, maar in zekere zin natuurlijk superieur aan een nieuwe minster, die bij voorbeeld daarvoor hoogleraar is geweest. Vaak zijn dan ook nog die poli tieke rechterhanden van een mi nister lid van een politieke partij. Waarom zij dan niet als minister worden gepousseerd? Nu, omdat ze ervan uitgaan dat een minister maar vier Jaar „zit", en een beleidsambtenaar veel en veel langer. Het wordt hier allemaal wat schetsmatig aangegeven, maar er is in elk geval veel voor te zeggen dat 't ambtelijk leven doorzichtiger wordt. Dat kan bijvoorbeeld door 'n begin te maken met de verwezen lijking van de plannen die mr. Biesheuvel enkele Jaren geleden koesterde over de openbaar heid van de overheid. Maar daar over zwijgt de premier stil; hij komt niet verder dan een weke lijkse voorlezing van de kabinets agenda zonder duidelijke toelich ting. Het kan ook doordat de overheid toestaat dat zij onderwerp wordt, van studies door beoefenaren van de politieke wetenschappen. Ook wat dat betreft zijn we in ons land bepaald nog niet erg ver. Een ar tikel als van Van der Burg is niet meer dan een klein beginne tje; waarop zelfs nog geen vervolg te zien is. JRS Mr. F. H. J. JAndriessen 3000 vestigingen olgende week donderdag is het in een openbare vergadering de beurt aan de mmissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening uit de Tweede Kamer om oordelen over de ontwikkeling van Zuid-West-Nederland, de Delta, die 24 karaats ouden Delta zou kunnen worden, ware het niet dat én het arbeidsaanbod én het incas- ringsvermogen van het milieu hun grenzen aan een al te hoge economische vlucht ïllen. discussie wordt toegespitst op midden vorig jaar verschenen port „De ontwikkeling van d-West-Nederland", ook wel het rse boekje genoemd van de ibtelijke) Rijks Planologische imisie. or n Ottens i Zuid-West-Nederland zijn ral vanuit Rotterdam, dat nogal s begerig naar het zuiden heeft likt, rapporten in allerlei kleuren schenen, boekjes in blauw, in aje, in geel in grijs, zijn allemaal uitvoerig bestu- :d door de politici die daarom ter nu nog niet hoeven op te den. Want behalve het paarse C-rapport. zouden zij zich nu diep dienen te buigen over wéér nieuwe publicatie, nl. „De kleu- van Zuid-West-Nederland - vi- op milieu en ruimte", vandaag schenen, van de Contactcommis- voor Natuur- en Landschapsber rrming, die namens ruim hon- i organisaties sinds jaar en dag ne inspraak bij de overheid iroene boekje" tou het uiterst aantrekkelijk uit- Derde boekwerk in-ringband het Dene boekje" kunnen noemen, dat schijnt er ook al te zijn boek zou vooral daarom de sin verdienen omdat het in de 'omstige planologie van de Delta 1 milieu :het „groen", maar het natuurlijk veel meer dan dat) 'traal stelt. Contactcommissie heeft waarde- I voor het werk van de RPC ir beschouwt haai publikatie on to het Roomse paars bepaald als heilig. Om kortheidshalve 'advies van de Contactcommissie maar even te geven en het ge- tiiel met kleuren te besluiten: Contactcommissie wil dat de tóen Delta niet (meer) buiten de 'les kleurt, g Is interessant om na te gaan de laatste jaren de wenselijk- y 'van zeehavens en aanverwante I Wrialisatie in de zuidwestelijke boek van Nederland is ^eargu- 1 ifeerd. Eerst uitsluitend in ter- 5 van economische groei en J 'gelegenheid, nu tevens met be- übaar arbeidsaanbod en vooral f ^kracht van het milieu". RPC-rapport ligt ergens daar fca in. De conceptie ervan werd veel hoera-geroep ontvangen, ook wel, want voor het eerst den drie modellen toegepast: economisch model, een sociaa,- toeel en een milieumodel. Jr, Belijkberechtiging der drie mo- -a was voor een deel echter In, want de milieuvoorwaarden Ij ':fQ ondergeschikt moeten wor- 1 gemaakt aan het economisch ifl. zodra stagnatie of teruggang rpK de economische bedrijvigheid het 4151 "fc zouden zijn. RPC kwam tot de volgende leveling: tot 1980 uitbreiding van het zeehavengebied met 4000 hectare. En iaat dat nou toevallig precies zoveel zijn als er überhaupt technisch gerealiseerd kan worden, ook al zou men méér willen, iets waar PPR-eerstekamerlid dr. Mi chael van Huiten tijdens de presen tatie van het rapport al kribbig op gewezen heeft. Vierduizend hectare meer schept een arbeidsmarkt voor 99.000 men sen. Zeeland zal zelf een heleboel mensen kunnen leveren, maar voor al omdat de RPC de kans op mi gratie vanuit het overspannen Rijn mondgebied niet groot acht, zullen er toch nog 53.000 buitenlandse ar beiders naar binnen gehaald moeten worden. Maar in het sociaal-cultu rele model van de RPC ontbreekt helaas wel een aanduiding wat voor weerslag dat op het wonen, op het ruimtebeslag, op de spreiding (en op het functioneren van al die ..niet-eigen" mensen) zal hebben De Raad van Advies voor de Ruim telijke Ordening (samengesteld uit meerdere lagen van de bevolking) heeft daar terecht op gewezen. De nu verschenen „kleurenatlas" van de Contactcommissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming gaat zoals gezegd weer een stap vérder. De draagkracht van het mi lieu staat nu centraal, omdat af sluiting van de zeegaten, snel voort schrijdende industrialisatie, verste delijking en milieubelasting ecologi sche nivellering (omdat alles met alles samenhangt) oproepen en dus verarming, een ontwikkeling die rechtstreeks invloed heeft op de kwaliteit van het leefklimaat van de mens. In de Gouden Delta liggen echter desondanks nog economische poten ties, moet de Contactcommissie toe geven. Wanneer aan strikte voor waarden wordt voldaan om het mi lieu veilig te stellen, moet het ge bied 132.500 emigranten uit de Rijnmond kunnen halen en 22.000 arbeiders uit het buitenland en sa men met de natuurlijke aanwas van de bevolking komt men dan tot een wanselijke realisering tot 1990 van 2500 a 3000 hectare, om het mid dengebied heen. (En wat gebeurt er daarna zou ik willen vragen, want het is de vraag of je met technische maatregelen de draagkracht van het milieu nog veel kan vergroten.) Het „groene boek" van de Contact commissie is meer dan honderd bladzijden en dertig kleurenkaarten groot, en het hoofdgerecht is (niet alleen omdat het voor het eerst zó is gedaan) de milieukartering die een speciale groep mensen van acht onderzoekinstituten hebben ge maakt. Zij hebben de landschappelijke en biologische waarde van het gebied in 1970 vergeleken met de prognose voor het jaar 2000. Van het water oppervlak zal 41% in dit opzicht in waarde dalen, 8,3% winst boeken, terwijl 4.7% land zal zijn geworden. Op het land zal 11,6% van het op pervlak verlies lijden, 28,2% zal in waarde zelfs tot nul dalen, er is een winst bij 0,6% van het oppervlak en aan potentiële natuurgebieden wint men 4,6%. Potentiële waardevolle gebieden op het water zijn niet meegeteld: het gaat hier om nog te vormen voordelta's waarover te veel onzekerheid bestaat. Het rapport legt er de nadruk op, dat er om de minimale winst bin nen te kunnen halen wel strikt de had moet worden gehouden aan be- leids- en beheersvoorwaarden. De vraag is nu of planologen en politici al bereid zijn om met hun kleurpotloden binnen de lijnen van het milieukader te blijven. DEN HAAG Voor de reali sering van de „milieu-atlas" voor zuidwest Nederland heeft d Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming van het ministerie van CRM een subsidie van honderduizend gulden gekregen. Heeft de atlas daardoor niet een buiten-proportioneel kost bare uitvoering gekregen, wil het PSP-kamerlid Van der Spek van minister Engels weten. En hoe kunnen in de toekomst dergelijke uitspattingen worden voorkomen? Secretaris P. Nijhoff van de werkgroe^ die de kleurenatlas heeft samengesteld, heeft op de persconferentie gezegd dat de kosten gerechtvaardigd worden door de belangrijk held van een evenwichtige ruimtelijke orde ning in zuidwest Nederland. Van de totale oplage van 10.000 stuks, zullen drie tot vierduizend gratis worden ver spreid onder mensen, die met de ontwikkeling van zuidwest- Nederland te maken hebben en de beslissingen moeten nemen. Hij vond het gelukkig, dat de commissie daarom niet tever geefs bij CRM heeft aange klopt. Bij de aanbieding aan de le den van de Tweede Kamer heeft de commissie erop aangedron gen nogmaals een onderzoek te laten instellen naar de nood zaak van het sluiten van de Oosterschelde. Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen. Contact-Commissla voor Natuur- en Landschapsbeschenriing1972 natuur en landschap Bfrfnnl uiterst waardevol ÜÉilli uiterst waardevol, tSftSsgSs woongebied Htïïfitimi woongebied, potentieel UIlllHIll basisindustrie 'A' basisindustrie, potentieel basisindustrie, te saneren

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7