Gouda 700-jarige koketteert met ouderdom FEEST- KAARS BRANDT 700 UREN Stad viert feest in zorgelijke tijden PAGINA EXTRA ZATERDAG 20 MB B De Goudse feestkaars gaat 700 uren branden ter gelegenheid van het 700-Jarig stadsfeest. Er zijn kaarsen (uiteraard), siera den en sigarenbandjes, die aan. het 700-Jarig bestaan herinne ren. Er is een Gouda-700-cock- tail gemixed en voor 700 cen ten is in tal van horeca-bedrij ven een z.g. kaasdoop te koop, een kaasgerecht naar een eeu wenoud recept. De Gouwenaar eet veel combinaties met kaas. Enaardappels met karne melkDeze zomer zal er ook wel iets anders worden ge dronken als de Gouda-700-tune speelt. Tal van feestelijke activiteiten, die normaal in de zomer al werden gehouden, zijn ingepast in de stadsfeesten, waarvoor de stichting "Gouda 700 Jaar stad" tweeënhalve ton beschik baar heeft. Eén daarvan is de avondvier daagse. Op de avond van de intocht vrijdag 16 Juni is de officiële start van de vie ring Gouda 700. Leden van het gemeentebestuur en anderen lo pen in historisch kostuum mee in de optocht. Dat is een opkikkertje voor de bevolking, die overigens al we ken de kostuumkoorts heeft. Sinds er patronen voorhanden zijn, voorbeelden in etalages te zien en instructie-avonden worden gehouden, zijn de Goudse huisvrouwen bezig met het maken van historische kle dij. Die komt vooral van pas in de week, die zaterdag 19 augustus begint en die het hoogtepunt wordt van de feestelijkheden. Op die dag is er een gemeen teraadsvergadering (in histo risch kostuum) en wordt het verbroederingsfeest gevierd tus sen Franse wijn en Goudse kaas op de Markt. In deze week is er verder bra derie in de binnenstad en wordt overal een wagenklucht opgevoerd. De feestweek, waar in op vrijdag 25 augustus open internationale kampioenschap pen Goudse-pijp-roken zijn, wordit zaterdag de 26ste beslo ten* met de historische optocht 't Herte van Holland", waar mee Gouda terugkeert naar de tijd van Floris de Vijfde. De feestelijkheden, die duren van eind van deze maand tot eind september, hebben verder als hoogtepunten: 15 Juni ontsteking verlich ting historische gevels; 16 Juni opening tentoonstel ling "Gouds kunstbezit" in Het Catharina Gasthuis; 30 Juni concert in Holland festival en verkiezing miss Gouda; O 19 Juli opening van tentoon stelling van attributen uit het postmuseum in de hal van het postkantoor; 20 Juli begin internationaal jeugdwaterpolotoernooi in To- renbad; 29 Juli opening hobbyten toonstelling Gouda en omstre ken in kleine veemarkthal; 15 augustus opening open luchtexpositie van objecten in verlicht Houtmansplantsoen; 26 augustus schouw van ge- pavoiseerde rond- en platbo- demj achten; 23 september "Zeven eeuwen klank en kleur" door Goudse koren en orkesten in de sport hal. Floris de Vijfde, die Gouda in 1272 stadsrechten gaf, is gisteren "teruggekeerd" om er de feeste lijkheden in te luiden, waarmee de kaarsenstad haar zevenhon derdjarig bestaan viert. Zevenhonderd uren feest worden dat en Gouda hoopt er niet alleen de eigen bevolking mee te plezie ren, maar ook nog veel meer vreemdelingen te trekken dan de stad al doet. Toeristen bezoeken Gouda bij tienduizenden. Er is belangstelling uit binnen- en buitenland voor de bijzondere gebouwen als het Goti sche stadhuis, de Sint Janskerk met het langste schip van Neder land, maar vooral met de ge brandschilderde ramen van de ge broeders Crabeth, de nog als cen trum van de boerenkaas in ge bruik zijnde Waag, waarvan bouwmeester Pieter Post een tweelingzus bouwde in Leiden, het pijpen- en aardewerkmuseum De Moriaan en het stedelijk museum Het Catharina Gasthuis, eens zie kenhuis, in de kelders waarvan toen de apotheker zijn drankjes brouwde en nu het spirituele vocht uit de brouwerij de kelen smeert na een boeiende wandeling door de Goudse binnenstad. Wie Gouda bezoekt, komt in de verleiding een toeristische folder te schrijven, maar dat is niet de bedoeling van deze pagina. Daarop wordt verteld over het feestpro gramma er zijn aantrekkelijke punten in en Gouda is niet ver weg en over Gouda als oud- Hollandse stad in deze tijd. Gouda wordt onder de loep geno men door één van onze redacteu ren, die drieënhalf jaar geleden Gouda voor Leiden verwisselde. Hij probeert bij te blijven bij het wel en wee van zijn geboortestad en heeft met deze Goudse achter grond dit verhaal geschreven. Een 700-jarig bestaansfeest is niet iets om zwaar aan te tillen. Daar om een luchtig verhaal met hier en daar een zwaardere noot, te vergelijken met een glas Franse wijn en een stukje Goudse kaas (uit het vuistje), welke twee pro- dukten deze zomer in Gouda zullen verbroederen. Tekst en samenstelling Hans Melkert Bij de foto's Foto links: Vanaf de Sint Janstoren het stadhuis met daar links achter de Waag, een trits van historische gebouioen. Foto rechts: Als oud-Hollandse stad heeft Gouda mooie, maar vaak stinkende grachten. Foto onder: Foto's Pittoresk plekje: een poortje Ben Blumers, Joop D Achter de Kerk, het straatje bij n de beroemde Sint Janskerken IVlartrn Droog GOUDA, zo las ik onlangs, is kleinburgerlijker dan het prin selijke en dus joyeuzere Delft en dan het statig-geleerde Lei den. Voor deze vergelijking tussen drie puur-Hollandse ste den ken ik Delft te weinig, maar Leiden en Gouda des te beter. Natuurlijk is Gouda kleinburgerlijk, maar is Leiden dat niet? Achter die facade van statigheid en geleerdheid gaat immers ook een provinciestad schuil, al is die eens zo groot als Gouda. Zoals Leiden onder de 100.000 blijft, zo kan Gouda niet aan de 50.000 in woners komen. Het is al weer enke le jaren geleden, dat "Den Haag" Gouda een toekomst voorspelde van 80.000 tot 100.000 inwoners, maar er is voorrang gegeven aan de Zuid hollandse groeigemeenten Alpher aan den Rijn en Zoetermeer en Gouda is in die jaren met niet meer dan 30C inwoners gegroeid. Gouda heeft net als Leiden jarenlang een rem gehad op de groei door een tekort aan grond, waarvan plaatsen in de agglomera tie als Haastrecht en Reeuwijk en vooral ook Waddinxveen profiteer den. Door een grenswijziging heeft de oude stad aan de samenvloeiing van Hollandse IJssel en Gouwe meer grond gekregen door een "opschui- verij", waarvan Zwammerdam ten slotte de dupe werd: het werd op gedeeld tussen Alphen om dit grote stuk terrein voor an dere doeleinden te gebruiken en de markt te verplaatsen is er één met een stijgende lijn in de aan voer. Als biggenmarkt is Gouda de eerste of tweede in den lande. Nog een agrarisch tintje: Gouda heeft zijn naam gegeven aan de volvette boerenkaas, die nog altijd en de laatste jaren in weer gro tere mate wordt gemaakt op de boerderij: van Alphen tot Hoen- koop, van Bodegraven tot Lekker- kerk. De jaarlijkse GOVEKA her bergt de grootste boerenkaasexpositie van west-Europa. Die boerenkaas zorgt er ook voor. dat de donderdagse kaasmarkt nog bestaat. Weliswaar gaat steeds meer handel buiten de kaaswaag om, maar het handjeklap boven zo'n stapel goudgele wagenwielen is nog elke week te zien. Men moet er vroeg voor naar Gouda om dit ge beuren mee te maken. De markt loopt n.l. snel af en de auto's met kaas zijn vroeg verdwenen van het imposante marktplein tussen de tijd een eenzijdige groei naar het oosten gekend. Nu wordt in het noordwesten gebouwd aan een stadsdeel voor 25.000 Gouwenaars- Blpemendaal heet dit stadsdeel naar de polder, één van de vele, die de stad vroeger omringden. Hart van Holland Gouda is als stedelijke samenleving in een flink stuk groen (de stad staat met één voet in de Krimpe- nerwaard, de "tuin van Rotter dam") gegroeid tot het "hart van Holland". Het is een duidelijk streekcentrumvoor scholen, voor winkelen de levendige binnenstad krijgt binnenkort een tweede wa renhuis door nieuwbouw van de Hema en voor de agrarische we reld. De veemarkt nog altijd in de binnenstad, al zijn er plannen achterkant van het zo prachtig midden op het plein staande stad huis en de Waag. Vroeger kwam de kaas op boeren- brikken naar Gouda. In mijn her innering zie ik nog de paarden bij de'stalhouderij, de smid middenin de binnenstad, die hoefbeslag maakte, en de zadelmaker, die op zijn oude dag nog zijn handen vol had aan zijn handwerk. Ze zijn helaas uit het stadsbeeld verdwenen. Daar helpt geen Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aan, die pro beert de kaasmarkt in ere te hpu- den. VVV ontvangt de toeristen op de verdieping van de Waag, die op donderdag een „cineac" is waar doorlopend een film wordt vertoond over Gouda en de boerenkaas. Men kan er meteen een blokje proeven. De tijd is ook voorbij, dat overal in de stad kaaspakhuizen waren. Kaasfabrieken en -pakhuizen zijn grote concentraties geworden, die nog wel iets doen in de kaasstad, maar deze toch niet meer doordrin gen met de penetrante geur, die je vroeger uit openstaande luiken van kaaspakhuizen tegemoet kwam. Kaarsenstad Gouda kent wel zij het ook in mindere mate een andere indrin gende geur: die van de kaarsenfa briek De Gouwenaar noemt het chemische bedrijf van Unilever-E- mery nog altijd zo, hoewel de kaar senmakerij nog niet één procent van de produktie betekent. Meer dan honderd jaar worden in Gou da kaarsen gemaakt. Het begon met mannetjes, die uit tuitkannetjes stearine in vormen schonken. Het is een automatische produktie gewor den van een sfeervol artikel. Hoe sfeervol laat Gouda elk Jaar tegen Kerstmis zien. Op de avond, waarop de kerstboom wordt ontsto ken, die de Noorse partnerstad Kongsberg elk jaar stuurt, branden aohter alle ramen van het stadhuis en van de huizen op het marktplein tienduizenden kaarsen. Dit frêle licht-festijn is Gouda's tweede "feest" geworden. Gouda is geen feeststad, al blijkt carnaval er de laatste jaren "aan te slaan". Gouda heeft in de zomer een feestweek, die vooral voor de kinderen is. Gouda heeft sinds Ja ren een wandelfeest: de avondvier daagse, die duizenden op de been brengt om te lopen en tienduizen den om te kijken bij de glorieuze bloemen-intocht. De organisatoren van "Gouda 700 Jaar stad" hebben een verstandige zet gedaan door het begin van de feestelijkheden te 1? rat ten samenvallen met de intoc de AVD. üg, Pijpenstad rt at Gouda is vooral een werkstad rof behoorlijk'wat industrie, niet g de al genoemde chemische, na ook de oude spinnerij, waar1 ro] kinderen moesten werken, Kg vele aardewerkfabrieken ei ni briekjes, waar het „Delftl erl vorm en kleur krijgt, Voo Amerikanen zijn dol op het oir aardewerk. Enkele fabrieken 0' nog pijpen, de z.g. lange va< naars. Het oude ambacht dri roi te sterven. Gouda heeft de kunst van het maken geleerd van de Singel n: daten, die zich vroeger in d tie vestigden. Er is een theorie, lek van hen de Engelse dichter 1 ith Shakespeare was, van wie me zaa dat hij onder een andere nu i er graven ligt in de Goudse Sinlrtif kerk. U ziet, dat een verhaal over vil in de historie teruggrijpt zondB het een historisch verhaal ls n da's schatten uit het verleden v<x daartoe alle aanleiding, t grijpt die kans ook aan. D bei koketteert met haar ouderdom-11 Gouda kent weer net als ft ook de problemen van die dom. Het heeft een historiscl nenstad, die niet gebouwd 1 het hedendaagse verkeer, ms men toch bereikbaar wil hom is wat meer soelaas door de i zigheid Van enkele forse o.a. het marktplein. Over i stemming hiervan zijn de me verdeeld. Het moet een fijn i en zitplein worden, zeggen i gen. Het verkeer moet er van kunnen blijven maken, anderen. Op die Markt heeft Goudi terrassen. En rond het mar winkelstraten, die zijn afgeslo als promenade fungeren, goed, andere minder. Ook hie middenstand een felle actiegrd Ook Gouda is een gemeen! een structureel tekort, zod heet. Het voorzieningspeil hoog en het is moeilijk om i Jaren van bezuiniging als st hoofd boven water te houdi de gemeentebegroting voor prijkt een tekort van meer d miljoen. Of de minister val nenlandse Zaken er genoege neemt is nog de vraag, net Leiden. Gouda staat aan de.vooravoi een groot feest. Dat kost v« en industrie en middenstand nen er niet alleen voor opd al draagt vooral de indusff flinke steen bij. Ondanks de lijke toestand van de heeft de gemeenteraad t« uitgetrokken voor de 700 uren de helft in geld en de helft' tura" in de vorm van arbeid gemeentelijke diensten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4