uto van dokter moet het altijd doen...' I» impressii Mazda 818 Luxe jtava 101: Joegoslavische Fiat 128 De technische dienst van Joop Overkamp KORT NIEUWS-KORT foPAO 20 MEI 1972 i een dokter moet joen". gunnen zeggen, dat «weging de techni- de Vereniging jutomobilisten eboren. die dezer da- fl rt eeuw heeft volge- lenis van deze dienst na de oorlog in de [nister Vos bij Ver- terstaat de touwtjes sad. die dagen nog driftig geblazen om auto's te B. Waaraan de artsen hun vereniging drif- En de minister zag artsen wagens nodig 1de ze ook wel geven, isde, dat ze snel op de eindigen. "Doktersau- jel te lijden en worden luden". Daarom stelde jarde voor de toewij- onderhoud werd gega- kwam de onderhouds- grond. Alleen wil-dt Itijd van verplichting "We hebben net een de rug. waaarin alles s mocht". Het bleef ije basis. ondergebracht bij Bureau Fick in Bre- IQI twee keer per jaar ünische inspectie van jij opdrachten werden reparaties in de ga- belastte twee van zijn itend met de controle ulo's. De inmiddels Aldenhoven en Joop Ie man. die nu als iur van de Techni- sche Dienst ook in het zilver zit. En dat dubbele feest krijgt nog een extra cachet door de ingebruikne ming van een voortreffelijke mo dern geoutilleerde nieuwbouw aan de Baanstraat in Utrecht. Maar voor ons is het toch vooral "ouwe Joop", die Jubileert. Zijn In deze nieuwe werkplaats van de technische dienst wordt de "doktersauto" van a tot z ge controleerd. zoon Joop mag dan de teugels van het technische paardje van hem hebben overgenomen, de dienst wordt voor ons gevoel nog altijd gepersonificeerd door de rondborsti ge figuur met de onafscheidelijke sigaar. De man, die houdt van het goede, dat het leven te bieden heeft, die overal avontuur in kan zien en die van veel kan genieten. Die met smaak de verhalen opdiept uit zijn vooroorlogse Jaren, toen hij als chauffeur-monteur bussen met toeristen naar Zwitserland en ande re vakantieoorden voerde. Die nog steeds kan nagenieten van de eerste jaren van de technische dienst, toen hij met zijn kistje on der de arm per trein de artsen ging opzoeken, lang niet altijd het Juiste gereedschap ter beschikking had, maar door veel improviseren toch altijd een oplossing wist te vinden. Joop Overkamp is een man, die duidelijk leeft in het pionieren. Die de fraai geoutilleerde werkplaatsen, de smaakvolle en nuttig ingerichte kantoren en de doelmatig draaiende administratie in de Utrechtse nieuwbouw heel mooi vindt, er zichtbaar trots op is, maar deson danks met duidelijk weemoed in de herinneringen duikt. Joop Overkamp "barst" van de vro lijke verhalen. Met hem aan tafel verveelt men zich niet. Maar in de vrolijke verpakking worden soms pittige noten opgediend. Hij was het die sprak van het "vi rus van de onderhoudsbeurten", waarmee hij er op doelde, dat bij door de fabriek voorgeschreven on derhoudsbeurten aan vrij Jonge au to's vaak onnodig werk wordt ver richt. Hij drukte zich eens ook zo uit "er worden meer auto's kapot ge sleuteld dan kapot gereden". En heel ernstig voegde hij er aan toe: "Wat er nodig is, is een objectieve controle, verricht door een deskun dige, die niet zelf bij het garagebe drijf is betrokken". Natuurlijk preekte hij daarmee voor eigen parochie, maar het feit dat van de "heilige 10.000 km beurten" wordt afgestapt betekent een over winning voor "zijn" technische dienst. Met "eerst controle en dan gericht onderhoud" is een auto ook goed rijdende te houden. Daarom kon een T.D. tevreden constateren, dat een "veiligheidskeuring" bij zijn introductie in Nederland in feite al een verouderd begrip was. Joop Overkamp heeft ook Jarenlang ge schreven in het blad "Arts en auto". Hij organiseerde rally's voor de leden van de V.V.A.A. en hij heeft inmiddels al drie drukbezoch te excursies naar autof abrieken voor artsen op touw gezet. Iets anders was de ophaaldienst. Jaren geleden een telefonische noodkreet van een Nederlandse arts ergens in de Franse Alphen: „Ik sta met een gebroken krukas muurvast. Wat moet ik doen?" Joop Over kamp dacht even na: "Ik kom er aan, dokter". Hij sleepte de pechvo gel naar huis. "Onderweg had ik tijd genoeg om na te denken. Er gens op de lege wegen in Frankrijk is toen de gedachte aan een Op haaldienst bij me opgekomen". Die service is nu al bij de T.D. het huis uit. Het werd teveel voor het bedrijf, dat thans zo'n dertig man telt. Maar in ander verband draait het idee van "oude Joop" nog steeds voortreffelijk. Het zou niet gemakkelijk zijn iets te schrijven over de Jubilerende dienst zonder Joop Overkamp te noemen. Hij is er helemaal mee vergroeid. "Overdoen kan Je niet veel in Je leven, maar ik heb in deze 25 Jaar bij de V.V.A.A. met oprecht plezier volgemaakt. De le den van de V.V.A.A. zijn veeleisen de klanten. Zij zijn er nu eenmaal aan gewend, dat "n dokter geen fou ten mag maken en ze verwachten, dat een ander dat ook niet doet. Dat heeft het voor mij echter juist altijd dubbel interessant gemaakt om voor de V.V.AA. te werken". b t stadhuis van 't 700 ipuda was dezer da- een nieuweling op dse automarktde ifl. In de weidse dre- iit historisch bela- ei tbben ivij kennis ge- E |produkt van Britse vflü een jaar geleden werd geïntroduceerd m i op de thuismarkt kft gegooid. Vandaar yjisli Leyland Neder- mnnen verwachtin- 'htingen van de Ma- land tegemoet ziet. keft een stormach- 'M 'er de rugEen vrij- 'interne reorganisa- igéleden afgesloten lirectiewisselingDe Her is nu in handen irs. J. P. J. de Kleer- iie een fikse vinger lefJ iisatiepap heeft ge- Wscheuren van de die het bedrijf vorig tie is men nu bijna 'tyende maand komt gereed. Maar wei- moeilijk zijn het te- Ley lands troef Morris Marina ruggelopen marktaandeel in Ne derland op te vijzelen. De grootste troef in dit verkoopoffensiefde Marina, die in zeven versies in de strijd zal worden geworpenMet als trekpleister de tweedeurs 1,3 liter De Luxe Coupédie f 8190- kost. Waarvoor men dan een redelijk royale vierzitter heeft met 'n 1275 cc motor van 60 pk bij 5250 toeren per minuut, die goed is voor een topsnelheid volgens de opgave van 132 km per uwr. Maar de 1,3 Super de Luxe (motorisch en me chanisch gelijk, maar met wat meer luxe) kost al f 425,- meer. En zo gaat het verder. Boven de negenduizend gulden (de eerste op f 9.495heeft de Marina echter een motor van 1798 cc met een vermogen van 82,5 pk. wat goed is voor een top van ruim 150 km per uur. De duurste uitvoering is de 1,8 TC saloon 4 deurs, die komt op f 10.890. Alle prijzen inclusief btw. Met dit bundeltje auto's wil Leyland penetreren in een groep automobilisten, die volgens de cij feraars van het bedrijf zo'n 120.000 rijders en rijdsters omvat. De prijsstelling van de wagens is on getwijfeld gunstig. Daarom durft men voorlopig te gokken op een jaaromzet van ongeveer zesdui zend eenheden. Of het te halen zal zijn met deze familieivagen? Het is moeilijk te peilen. De auto is conventioneel van conceptie met weinig tierelantijnende ver snellingsbak schakelt vrij moei lijkde stoelen zijn niet al te comfortabel en de vering is bij zonder stug, wat duidelijk tot ui ting kwam op de verre van goede weggetjes rond de Reeuwijkse Plassen. Maar wellicht stapt men over die bezwaren heen terwille van de ruimte en de prijs. De tijd zal het leren. In Gouda verwacht men kennelijk van ivel. De Mazda 818 de Luxe. waarin wij kortgeleden een week hebben rond gereden. had geen klokje op het dashboard en geen spiegeltje achter de zonneklep. Natuurlijk geen zaken om je over op te winden Een hor loge en een zakspiegeltje heeft haast iedereen, dus in feite heb je die dingen in de auto nauwelijks nodig. Het is alleen het gemak, dat de mens dient, al zal je voor de kleinigheden geen auto kopen. Maar toch doet het vreemd aan als je vandaag de dag zulke kleine brokjes service moet missen in een Japan ner van bijna tien mille. Want juist uit het land van de Rijzende Zon komen de fabrikanten, die zoveel extra's in hun auto's stoppen. En dan bij een prijs, die echt niet ge ring is voor een wagen van die af metingen i3.97 m lang. 1.59 m. breed, 1.38 m. hoog». Als je de prijs weet en je stapt in zo'n auto van bescheiden afmetingen, dan ver wacht je toch eigenlijk meer dan Je krijgt. Natuurlijk, er zit een prettig pittig en niet al te luidruchtig motortje in '4 cilinder in lijn. 1272 cc, 81 SAE-pk bij 6200 toeren per mi nuut), dat best wil trekken en een top van tegen de 160 km. op de tel ler brengt. En dat alles voor het zachte prijsje van meer dan elf ki lometer op één liter benzine. Geen slokop dus. Verder een versnellingsbak van meesterlijke makelij. Voor liefheb bers om zo te zeggen om van te likkebaarden. Zo soepel, zo pro bleemloos, zo prettig. Neen, het zit 'm niet in het motori sche en mechanische gedeelte, dat we toch wat teleurgesteld uitstap- Meer in andere zaken. Neem bij voorbeeld de ruimte. Die is wel aan de erg krappe kant. Zowel voor de achterpassagiers (als Je de voorstoel wat te royaal naar achteren zet is er achterin vrijwel niet meer te zittten) als voor de bagage 'de kof ferruimte is vrij klein). En dan de stoelen. De zitting is duidelijk te kort. De bovenbenen vinden maar voor een klein gedeelte steun, wat op den duur vrij ver moeiend werkt. Ook de ingebouwde hoofdsteunen (standaard op elke wagen) zal niet iedereen prettig vinden. Het belemmert inderdaad het uitzicht van de achterpassagiers. Toch kun nen wij met dit bezwaar niet mee gaan, omdat in deze de veiligheid toch zwaarder moet tellen. Gordels en hoofdsteunen zijn twee accessoi res. die niet alleen in elke auto thuishoren, maar dienen te worden gebruikt. Omdat het simpele zaken zijn, die onnoemelijk veel leed kun nen voorkomen. De talrijke experts, die zich in de autowereld bezighou den met de steeds strenger worden de veiligheidseisen, zijn het erover eens, dat veel onheil door die twee attributen kan vermeden worden. Maar wat gebeurt er met gordels? Ze hangen er maar al te vaak onge bruikt bij. Men heeft ze wel, maar benut ze niet. Daarom: al zijn die ingebouw de hoofdsteunen niet mooi en al ontnemen ze wat van het uitzicht, wij juichen ze toch toe. Men kan ze tenminste niet afnemen Over de vering konden wij evenmin bijster enthousiast zijn. Erg stug Zo erg.dat wij op slechte wegdekken en bij hogere snelheden ook op betere wegen het gevoel hadden het contact met de weg te verlie zen. Het leek dan soms of elk strootje invloed had op de bestu ring. Waarbij een zekere windgevoe ligheid vanzelfsprekend ook een rol speelde. We hebben mischien nogal stevig de nadruk gelegd op een aantal punten in het nadeel van deze Mazda 818 de Luxe. Punten, die men in vele goedkopere auto's ook zal tegenkomen. Maar daar gaat het ons Juist om. Wij vinden deze 818 geen goedkope auto meer. Ze ker, hij heeft een leuk uiterlijk. En een verzorgd interieur met een ta pijtje op de vloer en" een goed ogend dashboardje. Hij heeft ook een lekker stuurtje en laat zich heel handig sturen. Maar voor die tien mille «f9895,- om heel eerlijk te zijn) hadden we wat meer ver wacht. Dan stap Je minder gemak kelijk over bezwaren heen, die Je bij een lagere prijs zonder meer zou incalculeren. Alles bij elkaar: een pittig en han dig autootje. Met de nadruk op "tje". Een wagen, die er aardig uit ziet, voor het stadsverkeer heel ge schikt is, maar voor het langere werk qua ruimte en comfort iets te kort schiet. En daarom in onze ogen wat te kostbaar is. ons land Italiaanse, en nu ook Joego- pi 5 te koop. Want sinds ïteert ook Zastava op b markt. Deze fabriek Tito begon in 1853 itie van wapens. Pas ag de leiding in Kragujevac meer Aanvankelijk bouwde -icentie) alleen maar D 5 twee druppels water "komstige Fiats leken, tomen er steeds meer kt sterkst komt dat a het model, dat als gj 101 door de Gro- wordt geimporteerd. et de Fiat 128 is nog de Joegoslaven heb ben de achtersteven danig gewij zigd. Ze hebben een vijfde deur aangebracht. Deze gecombineerd met het feit, dat de achterbank vol ledig kan worden teruggeklapt, maakt de mogelijkheden van het pittige wagentje aanzienlijk gro ter. Ruw geschat kan men zeggen, dat deze auto een tientje per kilo kost, want voor f 8015 koopt men 842 kg auto. De Zastava 101 wordt aangedreven door een Fiat-motor van 1116 cc, die een vermogen levert van 55 DIN-pk, wat goed is voor een topsnelheid van 135 km per uur. Het heeft weinig zin hier uitgebreid in te gaan op de verdere bijzonder heden van deze Zastava. Daarvoor lijken zij teveel op die van de Fiat 128, welke enkele Jaren geleden met het predikaat "auto van het Jaar" werd bekleed. Vooral omdat er zo veel auto voor het geld werd gele verd. Dat geldt in niet mindere ma te voor deze Zastava 101. Temeer omdat de voor zo'n kleine wagen opvallend grote ruimte nog beter kan worden benut door die vijfde deur «waardoor de achterkant iets van de Simca 1100 heeft gekregen). Geen wonder, dat men bij Gremi in Groningen hoge verwachtingen koestert van deze nieuwe aanwinst. Zoals al meer gezegd, de Gremi im porteerde eens het merk Glas. Toen dat door BMW werd overgenomen was men van de ene dag op de an dere de grond onder de voeten kwijt. Men is toen in zee gegaan met Russische merken, die in ons land echter maar beperkte opgang hebben gemaakt. Contacten met Zastava werden daarom graag om gezet in contracten. Gremi en de 125 dealers in het land hopen dit jaar nog aan enkele duizenden verkochte Zastava's te komen. Dat niet alleen met de 101, maar ook met auto's, die veel weg hebben van de Fiats 600 en 1300. Dat het de Joegoslavische fabriek ernst is mei de export blijkt wel uit het feit, dat er voor de 101 een volledig nieuwe fabriek werd gebouwd, die enkele maanden geleden officieel in ge bruik werd gesteld. Daardoor kon de totale jaar-produktie van de fa briek op 200.000 stuks worden ge bracht. STOOMAUTO De Chrysler Corpo ration in de Verenigde Staten heeft een contract getekend met de Steam Engine System Corporation in Newton (Massachussets). Deze onderneming is door de Amerikaan se regering belast met de bestude ring en de ontwikkeling van een verbrandingsmotor, die functioneer volgens de cyclus van Rankin, en waarbij water als energiemedium, wordt gebruikt. Chrysler heeft de opdracht gekre gen om na te gaan op welke wijze de motor geschikt kan worden ge maakt voor gebruik in een 6-per- soons auto. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19