Middagje King's Road Hoe voelt een man zich op de huishoudbeurs Werkende vrouw slecht betaald injjl IPH vyÖ@j$föi® VROUWEN IN DE EEG ÏP ngton Street I;te op King's Road se maakte King's Road vijf jaar geleden tot het van jong Londen. Tegenwoordig kent ieder- ddebuurtje en de meeste Londensen kopen niet er op King's Road. Het is gewoon te populair n ze letterlijk munt uit -geworden. Iedereen Britse hoofdstad gaat maakt er een wandelin- ogtepunt voor King's Road was twee jaar ge- t Margaret Young, de leidster van de Girl-boe- n de eersten die zicK" in de bekende straat ves- verkoop gaat voor 75 pet naar de toeristen. Je ken wat we lang niet allemaal naar het vaste land Voor echt jonge kleding, kopiën van jonge ontr ijmen ze nog naar King's Road. Onze prijzen zijn éerd. Je koopt er een jurkje vopr twee pond (on- gulden) maar ook voor twaalf (ongeveer 100 jebewuste vrouw en Road toch wel een rd, al is het in de de toeristen geraakt". d. Hoeven rait, op King's Road ake zaakjes in Lon- ellige sfeer die men scheppen. De boe- stlgd in meestal oude r ze hebben er iets die heel aantrekke- naakt komt de klant lerkt de boetiek zelf ir staat altijd open aanspreken maar de i kleur geklede ver- iten totdat haar iets I. Dan ook de gezelli- ieder winkeltje het aluminium [ewerkt, alles maakt iht tot een "uitje". N de boetiekjes is het en kleding en schoe- iedere winkel waar Je [kun je ook een paar of schoenen krijgen, die je in Nederland tegen komt en die likbaar is. Wat is er dan bij een jurkje of Stripes voor USA- mantel een etage lager een paar schoenen in een goed bijpassende kleur te zoeken. HEREN Wie denkt dat King's Road alleen voor vrouwen is heeft het mis. Ook de mannen komen er helemaal aan hun trekken. In tal van herenboe tieks, staat de nieuwe zomermode al geëtaleerd. Niet dat hippe spul maar goed gesneden kostuums, met vest. Vooral bruin in een gedistin geerde streep en blauwgrijs lagen als favoriete kleuren in bijna alle eta Wat de herenmode betreft is Londen altijd een van de toon aangevende steden geweest, ten minste als het om het klassie ke kostuum ging. Dat ook de wat buiten-model figuren mannen die op latere leeftijd last krijgen van een buikje, de voor de gewone confectie te fors uit de kluiten gewassen heren, volop de modieuze aan dacht hebben blijkt wel uit de speciale winkels en afdelingen in warenhuizen voor dit type. De zaken zijn gemakkelijk te herkennen en ze dragen namen als "Mr. Big and Mr. Tall en Mighty and High. Op de ad vertenties in de ondergrondse die de aandacht op deze zaken vestigt staat vaak Hendrik VIII afgebeeld, ook een man van formaat in vele opzichten. schoenen. Is het bij de meeste schoenzaakjes al bont. Sacha doet het nog eens dunnetjes over met nog hogere hakken, nog fellerp kleuren. Voor ongeveer f 60,- koop je een paar klompschoenen die ge maakt zijn van rood, groen, geel blauw en oranje leer. De laarzen hebben eveneens plateauzolen en hoge hakken, de neuzen zijn afge rond. Ook hier manifesteren zich de felle kleuren in snelheidsstrepen en sterren op de zijnaden. Is Sacha niet bont genoeg, kim je altijd nog naar het schoenboetiekje in Ken sington High Street, daar laat een kleine aankondiging in de etalage je weten dat het maar een week tot tien dagen duurt eer laarzen naar je eigen ontwerp klaar zijn. Zo'n zeer democratisch tot stand geko men paar laarzen heb je natuurlijk niet beneden de f 150,- maar de echte modefan betaalt dat er graag voor. In die zelfde etalage hangen dan wat voorbeeelden. ANTIEK Als je dan toch op King's Road rondzwerft, loop dan ook eens bij een antiek markt binnen. Oud zil ver, porselein, pentekeningen en sierraden, de meest bijzondere hob byist zal er iets vinden. Om maar een dwarsstraat te noemen, knopen van oude regimenten en jachtclubs je moet waarschijnlijk „British" zijn om er de waarde van te zien kosten ongeveer 70 gulden per compleet stel. Denk maar niet dat je een dubbeltje van de prijs af krijgt, de mensen die op de over dekte markt hun "stalletje" hebben zijn stuk voor stuk autoriteiten op hun terrein, ten minste dat verze kerde de administrateur mij. Als je er iets gaat kopen neem dan in ie der geval een deskundige mee, zo dat je niet de boot in gaat. Een mode-straatje dat nog in alle De laars voor dammers Een van de leuke winkeltjes die King's Road tot een populair trefpunt van modebewuste vooral jonge mensen heeft gemaakt. The Squire Shop is een herenboetiek in een ivat landelijke stijl eigen lijk een van de weinge die iets van het Engelse platteland naarvoren halen want de meeste zijn erg modern van vormgeving met glas en zilverkleurige materialen lages. Over de prijs, tja, Je hoeft voor de heren op King's Road niet te gaan kijken omdat het het zo voordelig is. Maar desondanks, wordt 't gedragen. Het pak dat Je tien stappen geleden nog in de etalage bij Thackery's of the Squire shop ziet liggen wandelt nu voorbij De Engelse schoenen zijn duur, vooral als je van een goede stijl en modelering houdt. Een zaakje waar vooral de jongelui kopen is Sacha, een winkel die Je eigenlijk door heel Londen tegen komt. Voor dit voorjaar gooit Sacha het vooral op felle kleuren, hoge plateauzolen en bonte laarzen, gigantische klomp- ADVERTENTIE folders van reisbureaus voorkomt is Carnabystreet. Een oudere Engels man, die ik twee Jaar geleden in Londen de weg naar dit straatje vroeg zei: "Ga rechtdoor, dan links af de eerste straat die je dan aan de rechter kant tegen komt zal Je de teleurstelling van je leven bezor gen. Dat is zo, Carnabystreet is geen modecentrum, het is kunstma tig opgefokt en in stand gehouden, zoiets als bij ons nu Volendam en Marken, maar een trendsetter is het allang niet meer. Hoe voel Je Je als man op een zo'n echte vrouwengelegenheid als de huishoudbeurs in Am sterdam? Een simpel vraagje, een dergelijke toestand in een paar woorden vertellen is heel wat minder eenvoudig. Want wat zei Je eerst om Je heen, als je voor de deur staat: een buslading dames, net gedropt om eens te komen kijken wat er allemaal in het huis man keert. Want dat is heel wat, als Je om Je heen kijkt. Aller hande snufjes, die het de vrouw makkelijker kunnen ma- Door Pieter Taffijn ken. Waar het allemaal moet blijven in de keukens van de moderne Nederlandse afmetin gen is niet zo duidelijk, maar verleidelijk ziet het er wel uit. Maar over alle leuke, mooie en handige dingen die er waren in de RAI zal ik het niet hebben, daaraan is al eerder aandacht besteed op deze pagina van mijn collega Henriëtte van der Hoeven. Wel over mijn manne lijke medebezoekers, die Je door de vrouw een keuken-stand ziet binnensleuren. Om eens te kijken dat zo'n afwasmachien- tje toch ook wel in het keu kentje van de flat past. Waar bij de vrouw dan snel even be kijkt of alle borden er wel in passen, terwijl haar echtgenoot wat bleek om de neus wordt als hij het prijskaartje heeft ontdekt. Plekken in de gang die zo druk zijn dat je er bijna niet door kan geven al aan, dat er iets te proeven is. Of dat nu koffie is, of 6oep, of chips, of wijn, dat maakt niets uit Het kost niets, dus dat moet Je even meepakken. Tenslotte kostte het al vier gulden om erin te komen en ook dat moet er weer uit op één of andere ma nier. Het meest heb ik genoten van die stands, waar geleerd en gedemonstreerd werd. Een hoop dames vol overgave te zien kijken naar een dame, die voorzichtig een ei breekt, vind ik een erg leuke aanblik. Of een heleboel vrouwen die om één andere vrouw staan heen- gedromd, waarbij dan na lang kijken blijkt dat dit het slachtoffer is; dat allerlei prui ken op het hoofd krijgt ge drukt. Tot grote plezier van de andere aanwezigen, die elkaar lachend aanstoten: "Kijk haar eens Opeens loopt er dan iemand tegen Je op met een verwilderde blik in de ogen. Dat komt niet door een overmatig gebruik van de wijn, die links en rechts wordt aangeboden, maar het is een dame die de rest van het gezelschap niet kan vinden En zij merkt dan pas, hoe groot de ruimte wel is in het RAI-gebouw. En ze moet de club terugvinden. Want hoe kom Je thuis zonder bus? Merkwaardig doen mij altijd de stands aan met dikke boe ken. De huisvrouw staat daar voorover gebogen over een gro te encyclopedie. Die dan af en toe nog wordt verkocht ook. vele weken lang betekent dat dan betalen, voor iets wat waarschijnlijk in de boekenkast terecht komt omdat het van die mooie boeken zijn met goud op de rug. En honderden guldens daarvoor uitgeven is heel wat anders dan twee stands verderop een soeppakket kopen voor drie-en-een-halve gulden. En daar krijg Je dan nog een fraai presenteerblad bij. KITSCH Verbazen heb ik me ook ge daan. Niet alleen om de talloze kitsch-dingen in de stands, waarbij dan blijmoedig wordt verteld dat men 'Jurist" ver koopt, maar ook over de dame. die in een soort marktkraam- pje staat met een wit laken over de tafel. Zij verkoopt een watertje, waarmee likdoorns verdwijnen als sneeuw voor de zon en ook de nagelranden nog mee kunnen worden opgeknapt. Zij probeert dat tenminste, maar haar aanbod aan twee vriendinnen wordt afgeslagen met "O nee" en een vies ge zicht. Vieze gezichten en gie chelende dames passeren res pectievelijk vlug en langzaam de stand van de NVSH, waarin duidelijk wordt getoond dat mannetjes heel anders in el kaar zitten dan vrouwtjes. LEUK Na 'n paar uur ronddolen over dit huishoudelijk paradijs, met af en toe oneerbiedig uitrusten op gemakkelijke stoelen in stands van meubelhandelaars, kom je dan in de hal. Waar zenuwachtige presidentes van diverse vrouwenclubs hun „schaapjes" lopen te tellen. "Heb jij Rie ook gezien?" Want Je kan natuurlijk niet met één lid minder terugkomen dan Je bent weggegaan. Maar Rie is naar het toilet gegaan en is nu misschien wel aan de verkeerde kant naar buiten ge komen. Zodat ze dan ook ver twijfeld loopt te zoeken waar haar groep nu is gebleven. Tussen zo'n groep, volbeladen met folders en plastic tassen met de nodige koopjes, kom je dan buiten. Om daar toch wel weer met enige vreugde frisse lucht in te ademen, die niet is bezwangerd met de luchtjes van soepfabrikanten en demon strerende parfum-verkopers. Maar leuk blijft het, dat wel. Al is het alleen maar om op de bezoekers te letten in plaats van op de talloze snufjes die zo breeduit worden aangekon digd. ADVERTENTIE DAMESMODE mc lusttl jo ngt st|L BREESTRAATI0ea.!»2 LODEN Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren De EEG telt 93.930.000 vrouwen, die 52 procent van de bevolking uitma ken. Maar de landen van de Euro pese Gemeenschap hebben tot dus verre geen enkele poging gedaan om een gezamenlijk beleid ten aan zien van de situatie van de vrouw uit te stippelen. Nu de Sowjet-Unie en de VS daartoe wel stappen heb ben gezet, is het urgent om de struc tuur en de voorwaarden van de werkgelegenheid voor de vrouw in Europa te analyseren, teneinde een gedachtenwisseling daarover binnen de Europese gemeenschap op gang te brengen. Dat zegt de Franse sociologe me vrouw Evelyne Sullerot, die voor de EEG haar bevindingen in een rap port heeft samengevat, als eerste aanzet voor een vernieuwd beleid. DALING Enkele gegevens uit haar studie: gemiddeld is een van de drie perso nen in de actieve beroepsbevolking een vrouw. Het aantal werkende vrouwen daalt in alle EEG-landen, behalve in Frankrijk, met als be langrijkste oorzaken, de verlenging van de leerplicht (Duitsland en Ne derland), verlenging van de studie, daling van de gemiddelde leeftijd bij huwelijk, vertrek van vrouwen van het platteland naar de stad en betere oudedags-voorzieningen. In Italië is de werkgelegenheidssi tuatie voor vrouwen volgens me vrouw Sullerot zorgelijker dan el ders, omdat het algemene gebrek aan werkgelegenheid allereerst merkbaar wordt in de vrouwelijke sector: de mannen krijgen eerder arbeid. LAAGST Nederland heeft het laagste percen tage werkende vrouwen onder de vrouwelijke bevolking van 14 tot en Door Henk Kolb met 59 Jaar. In gebieden van eco nomische expanise blijkt de vrouwe lijke bedrijvigheid het grootst: geen wonder dan ook dat in Noord-Neder land de vrouwelijke bedrijvigheid even laag is als in de armelijke ge bieden in het zuiden van Italië (tus sen 15 en 25 pet). De rest van Ne derland komt trouwens tot hetzelfde resultaat als de rest van Italië. Onderverdeeld naar sectoren van het bedrijfsleven werkt in Neder land 4,1 pet. van de werkende vrou wen in de landbouw, dat is het laagste van de hele EEG. Luxem burg niet meegerekend gaat dit ook op voor de industriële bedrijvigheid (.23,7 pet. tegenover bijv. West- Duitsland met 34,7 pet.). Daarente gen springen Nederland en Luxem burg er met respectievelijk 72,2 en 72,8 pet. ruimschoots uit voor de dienstverlenende sector. In de Middellandse Zee-landen ma ken de vrouwen ongeveer een derde van de totale arbeidskrachten in de landbouw uit. In de Angelsaksische landen als Groot-Brittannie en Ne derland ligt dat tussen 11 en 12 pet- In de centrale en Oosteuropese lan den werken meer vrouwen dan mannen in de landbouw: in Duits land 52 pet. In de industrie maken in de EEG over het algemeen de vrouwen 20 pet. van de arbeidskrachten uit. Voor de dienstensector varieert het van 30,9 pet. in Italië tot 48,1 pet. in Frankrijk. In Nederland 32,8 pet. BETALING De werkende vrouwen worden op alle beroepsniveaus en ook in Ne derland, minder goed betaald dan mannen: in ons land schommelt het verschil tussen 20 en 40 pet. van het uurloon, afhankelijk van de graad van geschooldheid. Mevrouw Sullerot zegt dat het ab surd en schadelijk is om een groep van 22 miljoen werkzame personen als marginaal te beschouwen. Op ADVERTENTIE vrouwelijke arbeidskrachten zal een groter beroep worden gedaan als de economie groeit. Wanneer de vrouw niet werkt en thuis blijft, lijdt zij een economist! marginaal bestaan, leeft steeds langer op kosten van de gemeehschap en haar gratis oplei ding is een onproduktieve investe ring. Een lager loon van vrouwen bevordert bovendien het voortbe staan van economisch ongezonde bedrijven. Een systematische herzie ning van de vakopleiding is nodig.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17