n TOEN KWAM DE TELEVISIE et is niet waar dat yenoord zijn fut loor door fluor Rotterdams water" Passie spel of Swieber dat dondert niet niiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiwiiiiiiwuiiiiiiiiHiwiwiiiiwiiiwiiuiwnu v, iid ;i een tic toor 19 MEI 1972 EXTRA PAGINA 21 IE -I Ing al droombeeld: ieder mens zou tot zijn laatste dag met zijn eigen tanden moeten erkelijkheidde mensen groeien van hun jeugd af rechtstreeks naar een vals gebit lel, waardoor het ideaal natuurlijk nooit helemaal kan worden bereikt, maar de bittere werkelijkheid te lijf kan worden gegaan: verhoging van het fluorgehalte inkwater. Dat is de op wetenschap gegronde mening in nagenoeg de gehele me- •reld en zeker in die van de tandheelkunde. Ook die van de Haagse tandarts A. afman. fcns te feller in het ver zijn stelling, omdat het 'ling een gevecht is van tegen gepraat in de ruim- tostbare inzet de gezond- Q Ie bevolking. Een strijd, a Haag en randgemeen- kslissend stadium komt: Mering van 12 Juni moet fe®eenteraad „Ja" of „nee lie fuor. W van de heer Steltman is te vinden in alle rap- 'etenschapsmensen uit I®, die de laatste twintig •••ers n alle gemeente- gevuld. Er is meer be- onschadelijkheid van drinkwater dan over de het eten van aard- altman het verhaal nog verteld hebben, omdat juist de laatste tijd de campagnes tegen de fluoridering van het water weer toenemen. Campagnes, die naar zijn mening uitsluitend stoelen op emotionele met geen enkel bewijs te staven beweringen. „De bevolking heeft een probleem: een volksziekte, caries, tandbederf. Het is niet het probleem van ons, tandartsen wij willen helpen dat probleem op te lossen". Stelt man zegt zelf een oude koe uit de sloot te halen als hij nog repereert: al tientallen jaren wordt in de kring van de tandartsen naar methoden ge zocht om de bevolking een gezond, eigen gebit te geven. Na lang be raad en zeer grondig onderzoek in vele landen, waarbij alle andere ma nieren met hun voor- en nadelen ook terdege zijn bestudeerd, bleef fluoridering van het drinkwater over als enig praktisch bruikbaar middel, dat effectief en ook veilig is. Nederland werd in praktijk een proef genomen in de gemeenten Tiel en Culemborg. In Tiel werd extra fluor aan het drinkwater toe gevoegd, in Culemborg gebeurde dat niet. Onomstotelijk kwam vast te staan, dat de caries in Tiel werd te ruggedrongen. Bij dit vergelijkend onderzoek heeft men zich zeer kritisch opgesteld te genover de bevindingen in Amerika. Deze vonden hier echter eens te meer een zeer duidelijke bevestiging. Met nadruk stelt de heer Stelt man jiog eens, dat het niet gaat om toevoeging van 'n geheel nieuwe stof aan het water. Dit bevat van natu re al rond 0.25 gram fluor op elke miljoen gram water .Een effectieve tandbederf bestrijding wordt verkre gen door dit gehalte op te voeren ^de kleinste tuintjes van cultuur en religie is het moei- .jj aden. In Hertme is de oude pastoor Veeger er om ons smalle zandpad tussen de grafzerken en de hertenwei openluchttheater te leiden zomaar een kaarsrecht; zwart gestoken pastoor die een hartig stukje levens- het niets en in het Twentse lentelover ziet oplossen de burgerij hem niet te hulp snelt. elN orige maand liet Veegers ESTO-stichting 28.000 ant irten bezorgen in de gemeenten Borne en Hengelo, gulden kon men zich als sympathisant aanmelden; eidende tekstje sprak behalve over de financiële zor- IB| ,ons nationaal bekende openluchttheater" over gezond tijd bouwde en begon hij het open- isse lucht en eeuwenoude bomen het decor waar de laatste strijd afspeelt van een oude pastoor die lar lang enkele tienduizenden guldens en bijna al zijn de zaak van het openluchttheater stak. eerste post op de tafel had geschilderd. Een verwoed kunst verzamelaar: het had hem meer pijn gedaan dan hij schuchter glim lachend kon bekennen dnt hij enke- stel kocht. Nu heeft iedereen er een. Dat ding vermindert de belangstel ling, de mensen zijn gemakkelijk ge worden". De televisie is als de kleine schijn werper van de duivel ook tot Veegers vredige theaterwereld achter de bos randen en bouwkampen van Borne doorgedrongen „dat ding", zei rcfo? 80-jarige. nog eens en hij klapte met zijn tong van misprijzen. Pastoor Veeger ziet men zijn 80 jaar niet aan. Pas op 60-jarige leef- een dim stapeltje de kaarten waar de pas- Hertme met vermoeide teek. „Ik ben niet opti- hij, „als deze actie mis- ef ik het op. Twente zal wat het gaat missen". ?n lange stilte. Aan de de pastorie hingen schil- Weissenbruch, Joseph illem Maris, Breitner, en de hele fraaie iten die de pastoor zelf geleden al eeuw le ja ners had moeten verkopen om zijn openluchttheater te redden. Een tekeningetje van Rembrandt hing op het behang boven het tv- toestel. Toch wel interessant, ja", knikte pastoor Veeger, maar zijn blik bleef rusten op het televisie-ap paraat. „Ik was in 1954 de eerste in de gemeente Borne die een t.v.-toe- luchttheater in het 500 katholieken en hem zeer getrouwe zielen tellen de Hertme alleen zijn energie en vitaliteit waren het die het theater en zijn successen in stand hielden. Pastoor Veeger stamt uit een een voudig gezin met 14 kinderen en kan zijn immense passie voor de kunst niet verklaren: duidelijk is in elk geval dat de gidsdienaar vele tiental len jaren zeer veel getekend, geboet seerd en geschilderd heeft. Als kapelaan trok hij op solo-tour- nee langs zaal en kerk om de Para dijsvloek, Vondels Adam in Balling schap (53 x), Gezelles Leontientje (50 x) en ander werk te daclame- ren. „Later ben ik als pastoor in Lo- bith gekomen. Daar was niets te be leven. In 1952 kwam ik hier. En hoe gaat dat? Ik was nog maar 60 jaar. Je loopt rond, je gaat de parochie rond en ineens zie je zo'n terreintje met bomen. Ik zeg: zo prachtig mooi als het hier is! Hier moet Joseph in Dothan worden opgevoerd. We hebben het gedaan, het hele dorp is me toen al gaan helpen. Het philharmonisch orkest uit Enschede tteb ik hierheen gehaald, ik had 100 zangers en zan geressen, 80 Arabieren te paard, alle burgemeesters van Twente waren er bij en toen het afgelopen was zei ie dereen: dit is 't begin van iets goeds. Bedenkt u goed: toen waren er nog geen t.v.-toestellen". Pastoor Veeger stak opnieuw de brand in zijn sigaar en memoreerde trots en uitvoerig de lange reeks van successende Midzomernachtdroom Prinses Turandot en daarna een lange reeks van jaren het passiespel. Elk seizoen waren er vijf voorstel lingen in het Hollands en vijf in het Duits; er waren zomeravonden dat er 45 Duitse autobussen rond de kerk parkeerden. „Toen kwam de klap", zei de pas toor. Hij stak zijn sigaar weer aan en vertelde over de oorzakende concurrentie van de televisie en de afkeer die zich in 1966 in Duitsland begon te ontwikkelen tegen het ver schijnsel van het geromantiseerde passiespel in 1967 reageerde de pastoor al zeer theater-bewust met het Twentse stuk Dieksoom, in vol gende jaren verschenen show-makers als Swiebertje en The Dutch Swing College in Veegers' tempel. Fataal noemde hij vooral het advies dat de culturele raad van Overijssel eind 1971 naar de gemeenten van Twen te stuurde om de groencultuur van Hertme niet langer te subsidiëren. „U kunt zich wel voorstellen hoe ik me voelde", zei de pastoor zacht jes, „we hadden nog grote schulden. We hadden voor een nieuwe overkap ping 50 mille geleend, ik zit er zelf voor een groot kapitaal in dat ik ove rigens lang heb afgeschreven. Ik heb vooral de reden ook niet kunnen begrijpen. Het weer in Nederland zou te slecht zijn voor mijn openlucht theater. Als dat zo is kunnen ze alle 43 openluchttheaters in Nederland en alle 500 in Duitsland wel opdoe ken". Er is nog wel een oorzaak op te noemen die de dreigende ondergang van het theater met zijn 2000 zit plaatsen kan verklaren. „Ik word nu een beetje ouder, begrijpt u wel", zei de pastoor, „en 't vergt wel erg veel van je krachten, de spelers alles maar instampen, ik kan dat zelf niet lan ger voortzetten". Op Neerlands theaterpodium is de oude pastoor van Hertme inderdaad een van die anonieme krachtfiguren die door hun bezeten en vurige elan hele volksmenigten in hun ban krij gen: passiespel of Swiebertje dan dondert dan niet. Pastoor Veeger was niet alleen de geestdriftige klusjes man, die bijna dagelijks na de ziel zorg heel Twente rondvloog op zoek naar een appelgroene baret, of muisgrijze pantoffels voor één van zijn honderden figuranten. Als regis seur van alle 19 seizoenen die nu achter ons liggen bezocht hij bo vendien ter instudering van de stukken alle spelers uit Enschede, Oldenzaal Hengelo, Almelo en tal rijke dorpen persoonlijk thuis: een_ gigantische en unieke operatie die hem drie auto's en duizenden sigaren kostte. Misschien loopt het mogelijke fail lissement van 'n natuurtheatertje ergens in Twente wel parallel met de eindelijk vertragende levenskracht van zijn schepper. "Vergeet u niet dat ik een beetje aan het eind van mijn Latijn b&ö. Ook al ik ik hier nooit weg, hier leef ik als een prins, hier wil ik doodgaan, het liefst plot- seling", zei pastoor Veegers met een glimlach die maar halverwege kwam. We bevonden ons in zijn theater tje. Er stonden hoge, groen bomen en bloeiende heersters, vogels zongen en de pastoor van Hertme zag plotse ling een spookbeeld: als de actie mis lukte zou het theater aan regen, winter en wind zijn overgeleverd, dichte plantengroei zou het toneel als groen gifgas overwoekeren, muren zouden verweren en instorten. „Het wordt een woestenij, dat wordt het", zei hij met een diepe zucht. Schilderen deed hij tot zijn spijt al lang niet meer. „In Lobith kon ik het hele ochtenden doen. Zo heer lijk rustig. In Hertme heb ik helaas geen rust meer" de prijs voor twintig jaar uitputtend theater-werk' zoals het nu lijkt zonder veel toe komst, ergens achter de velden en etsen van Twente. Ook in de kleinste tuintjes van cultuur is het inderdaad moeizaam arbeiden. „Ik heb hier een bewogen leven achter me, wat nu misschien tot rust komt", zei de oude pastoor van Hert me en hij wandelde langzaam terug naar de pastorie. naar 1,1 gram op de miljoen. De bewering dat fluor „vergif" is hangt als een loze kreet in de ruim te. „Chloorgas is op zich een gif. Maar chloor is een van de bestand delen van keukenzout. IJzer is op zich 'n vergif. Maar een mens heeft ijzer nodig voor de opbouw van zijn bloed. Fluor is juiste dosering is een spoorelement, een bouwstof, die het lichaam nodig heeft". Naar schatting zeven miljoen men sen in Europa gebruiken drinkwater, dat van huis uit al de gewenste hoe veelheid fluor bevat: de gebitten van deze door de natuur op Juiste dosis gefluorideerden zijn aantoonbaar sterker dan het gemiddelde gebit in Europa. Steltman is zich bewust geworden van de waarden van fluor in Ame rika, waar hij een grondige studie maakte van de methoden tot voor koming van tandbederf. „Ik heb in terviews gehad met alle groten op 't gebied van de tandheelkunde in Ame rika. Ze zijn één voor één voor fluor, niemand is er tegen. Dat zijn men sen van de erkende wereldtop". Het bedroeft de Haagse tandarts, dat tegenover deze mensen van we tenschap emotionele fanatici staan, die beweringen slaken zonder met enig bewijs te komen. „Die gaan zo maar op straat staan om klakkeloos beweringen te spuien. De mensen van professie moeten die dan maar bevechten. Ze zijn nog zo gek geweest om het te doen óók. Met eindeloze onderzoekingen en met we tenschappelijke bewijzen". Dan komt er een volslagen leek als Rolf Voorhoeve uit Bloemendaal deze week in de krant bewe ren dat het Feyenoord zo tegen zit, omdat de Rotterdammers hun fut hebben verloren door het drinken van fluorwater. „Moeten wij soms ook nog het elftal van Feyenoord medisch gaan onderzoeken om te be wijzen dat die man de grootste onzin uitkraamt?" vraagt tandarts Stelt man zich vertwijfeld af. „Waar moet de regeerder zijn wijs heid zoeken? Hij kan toch niet be slissen op informaties uit kwasi-we- tenschappelijke bron?" De wetenschap zegt dit: „Met de tandverzorging holt men op het ogenblik achter de feiten aan. De schooltandartsen krijgen kinderen onder hun handen, die al vóór hun vijfde, zesde Jaar slachtof fer zijn geworden van een explosie van tandbederf. Al op die leeftijd is het restauratiewerk ondoenlijk groot". „Wij kunnen dat wel vullen. Met veel kunst en vliegwerk, tijd en aan dacht is zo'n gebit met uitgebreide restauraties weer op redelijk peil te brengen. Maar dat is alleen wegge legd voor de enkeling", zegt de heer Steltman, „De grote bevolkingsmas sa kan zo niet worden behandeld. O dat de mankracht er eenvoudig niet is en omdat het voor de financiële draagkracht van de gewone man een onmogelijke zaak wordt". In praktijk komt het er op neer dat de te grote gaten bij kinderen maar worden dichtgeplakt in af wachting van een afdoende behande ling op latere leeftijd. Maar meest al blijft het bij dit tijdelijk effect en volgt er geen definitieve op lossing: de toekomst draait uit op een vals gebit. De enige maatregel, die volgens tandarts Steltman en zijn collega's zoden aan de dijk zet voor het vol gende geslacht is aanvullend van het fluorgehalte in het water. „Als we zo doorgaan als nu zijn het weer de minst draagkrachtige, die het eerst de dupe worden". Dat is de heilige overtuiging van A. Th. Steltman, tandarts te 's-Gra- venhage. Hij voelt hiervoor mede verantwoordelijk en het vervult hem met zorg. Hij hoopt, dat degenen, aan wie de beslissing is, zijn zorg de len en de verantwoordelijkheid van hem zullen overnemen. iai J

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21