ijbeltuin op de Floriade uick Boys kan klasse- >rschil niet aantonen Wajang pakje Uhjiiin» kuinjcA [JKSPEL BIJ RIJNSBURGSE BOYS IN POVER [TERS CUPDUEL: 0-0 van 56 voor^^l c tJr Rechter geeft KNVB gelijk Hockeyselectie oefent tegen Pakistan Iliclclenin de bloemenpracht Te veel macht in kerk 1 vi>"<a,v°or54-<v Jlpf Jezus beweging in Nederland EVANGELISCH ONTWAKEN 18 MEI 1972 SPORT PAGINA 13 ADVERTENTIE 5BURG Rechtvaardiger had de uitslag van het Dok- iduel Rijnsburgse BoysQuick Boys moeilijk kunnen De 00 die door negentig povere voetbal-minuten irhet einde werd gedragen, illustreerde namelijk tref- araan het de 22 Boys mankeerde: doortastendheid, jver het dat begrip betrof, hielden Rijnsburgse Boys Boys (dat Jan van der Plas zelfs van de penaltystip itteren') elkaar nauwgezet in evenwicht, waar het op nen van het veldoverwicht aankwam, sloeg de balans jet duidelijk door. de eerste helft slaagde erin aan te tonen waar- j dan wel een klasse ho lt in de zaterdagcompeti- ift einde van de eerste- èn fie tweede periode vervlak- schil zodanig dat de Kat- tenslotte niet eens onte- cht zijn met de remise. het overigens aanvanke- naar uit. Quick Boys in het startsein van Val- scheidsrechter Ouwer- betere individuele tech- rotere routine en 't hech- ierband. leidde de Kat- snel naar een overheer- lie. Waar overwegend jong IqJk Boys imet jeugdspelers Rijn, Jan en Wim Kuiven- Henk Star) rommelig liep r de combinatie, scha- sk Boys wat soepeler tus- e, middenveld en aanval, aan het front waar ten- opgezette aanval op af licht. daar heerste onze- de hanu gewerkt door 't iikke optreden van moei- bare spits Jan Parlevliet der Plas was evenals ml trouwens „rust' 'ge- ferband met de komende wedstrijden voor Beker en Zilveren Molen) en Jan van der Plas. De enige van het trio frontstrijders die steeds positief uit de vergelijking kwam, bleek Koos Klinkenberg. Het was dan ook niet vreemd, dat de linkerspits van Quick Boys vaak „ge zocht" werd door sterke stuwers Remmelzwaal en Leo Haasnoot. Klinkenberg werd steeds in aanspeelbare positie.vaak ge vonden ook. Bijvoorbeeld door Leo Haasnoot, die daarvoor in vrije po sitie al eens net naast had gepun terd. Het listige trapje van Haas noot bracht Klinkenberg in de 38ste minuut vogelvrij voor 16-jarige doel man Jan Kuivenhoven; de bal ket ste via de verbindingslat tussen de palen en een verdediger over de achterijn. Wat Rijnsburgse Boys verdediger Bas v. d. Berg er vervol gens toe bewoog met de hand naar d bal te zweven toen Jan van der Plas de hoekschop had genomen, bleef een raadsel. Arbiter Ouwersloot wees in teder geval terecht naar de stip, waarop Jan van der Plas zijn ge ringe concentratie kwam bewijzen: oog in oog met 0—1 mikte hij de bal recht op doelman Kuivenhoven. Dat was het keerpunt van de „zo meravond-partij" voer de Dokters Cup. Quick Boys viel sterk terug en Rijnsburgse Boys bleek, gestimu leerd door uitblinkende aanvoerder Gerrit van Egmond, plotseling wel effectief te kunnen „bouwen". Het directer voetbal leverde toch geen resultaat op, omdat (te zwakke) in zetten van linkerspits Piet de Mooy en middenvelder Wim van Rijn uit de lege doelmond gekopt werden door Joep den Hollander en Arie Haas noot. Het pleit voor Rijnsburgse Boys dat het ook na de pauze streed om het verschil te nivelleren. Met Wim Sikking en Nico Zwaan voor Henk Star en Wim van Rijn, (bij Quick Boys was aan het hoofd ge blesseerde Herman Plug door Bert Verdoes vervangen en viel la ter Henk van der Plas in voor Arie Verdoes) lukte dat ook nog. Het duel kreeg door het verkwikkend enthou siasme van Rijnsburgse Boys ten minste nog enige „kleur". Maar in zet alleen is natuurlijk niet voldoen de. Het partijtje bleeft te mat om te kunnen boeien. Quick Boys-doelman Floor Schaap had alleen nog moeite met afstandsschoten van Piet de Mooy en rechterverdediger Adde Ouwersloot. waarna het einde kwam Het rechtvaardige 0—0 resultaat werd door 1000 nauwelijks „verwen de" toeschouwers morrend Star «Wim Sikking». Paul Zwaan, Piet de Mooy. Quick Boys Schaap Plug «Ver- does) Arie Haasnoot, Den Hollander, Verdoes «Henk van der Plas). Rem melzwaal, Leo Haasnoot, Barnhoorn, Klinkenberg, Parlevliet, Jan van der Plas. DEN HAAG De clubs Limbu«^ia RCH, NOAD en RBC blijven ver wijderd uit de afdeling betaald voet bal van de KNVB. Gisteren heeft her. gerechtshof in Den Haag in hoger beroep beslist dat de KNVB inder daad het recht had om de afdeling betaald voetbal te saneren «na afloop van het seizoen 70-'71) door een aantal clubs (in totaal dertien) uit de afdeling te verwijderen. Rijnsburgse Boys Jan Kuiven hoven. Ouwersloot. v. d. Berg, W. Kuivenhoven, Jac. van Egmond, Wim van Rijn «Nico Zwaan», Henk de Mooy, Gerrit van Egmond, Henk Doelman Jan Kuivenhoven stopt de strafschop van Quick Boys spits Jan van der Plas. De bal stuit van de borst van Kui venhoven het veld weer in. «Foto Holvast» Twee Nederlandse clubs in strijd om UEF A-cup LONDEN Nederland zal ook ra het seizoen 1972'73 slechts met twee clubs in het UEFA-cup toernooi uit komen. Tijdens een bijeenkomst van de oup-commissie van de UEFA werd in Londen besloten dat Albanië in het komende seizoen niet zal mogen meedoen omdat in het vorige toer nooi de inschrijving niet gestand werd gedaan. De commissie hield zich verder bezig met de verdeling van de 64 plaatsen in het toernooi onder eenendertig bonden die had den ingeschreven. Amsterdam Het Nederlandse hockeyselectieteam voor d eOlympi- sche spelen in München zal op za terdag 10 en zondag 11 juni oefen wedstrijden spelen op het sportcen trum Papendal tegen wereldkam pioen Pakistan. De Pakistani maken van 4 tot 28 juni een trainingsreis door het mid denoosten en Europa en spelen be halve in Nederland ook wedstrijden in Egypte. Wales en Polen. De wedstrijden op Papendal zijn niet toegankelijk voor het publiek. Beide oefenwedstrijden zullen door coach Ab van Grimbergen gebruikt worden om nog eens te experimen teren met zijn 18 uitverkorenen. len an de kleurrijke bloemenpracht van de Froriade :n thans ook een bijbelse tuin aan. Deze tuin, waar zinvolle naam „Het land van de bijbel" is gegeven, zich in het Amstelpark tegenover het Israëlische »n) :n en is deze week geopend door de voorzitter van nootschap Nederland-Israël, mr. A. Stempels. 3V srcl van de bijbel" is ont- >r de Israëlische archi- rcheoloog E. E. Verdiman fi schande kerken AAG «ANP» De organi- en vrede" heeft in een aan de Nederlandse ker- !»ard. dat het voor de ker- schande is, dat zij zich nog Ubbelzinnig hebben uitge ven „de dosis vernietiging n wordt toegediend in van de eer van de VS- d Vrede heeft zich thans nl laatste maal tot de Neder- Men gericht met het ver- terkleden op te roepen tot i getuigenis in woord en de aanvallen van de bui troepen en wapens op de Ken, 't luchtruim en de be- jrfjan Zuidoostaziatische lan- volharding in dit verzet, ken mogen niet langer stil- Jtoezien. Reeds is te veel ^takt aangaande doel en ge- kerken Het gaat hierbij Wdadigheid, aar ook niet gerechtigheid jegens an- bestaansrecht der kerken Nngen staat mede op het toet vandaag dan toch bin- bnbare tijd. Wie nu niet toamezen opkomt, heeft geen ■neer om op te komen voor "tere vrijheid van prediking *JJ Suiting dan ook, aldus Kerk mr. en uitgevoerd door de Floriade. De heer Vardiman is schrijver van een aantal boeken over zeden en gewoonten in oud-testamentaire tij den. Zijn ontwerp voor de Floriade is dan ook gebasseerd op historische gronden. Een groot deel van de tuin wordt in beslag genomen door een voorstelling van het dagelijks leven in de tijd van de bijbel. Er is een herconstructie van een dorpslpein en van een wachttoren in een wijnberg van ruim drieduizend jaar geleden. Het brood, dat zowel in het oude als in het nieuwe testament zo'n belangrijke rol heeft gespeeld, werd in koepelvormige ovens gebakken. Verschillende broodovens zijn in de bijbelse tuin te zien evenals het dorsen van het graan. Ook andere activiteiten die voornamelijk door vrouwen werden bedreven zoals manend vlechten, room maken, pot ten bakken en weven worden hier uitgebeeld. Volgens de heer Vardi man is het voor het eerst, dat in Nederland een herconstructie is ge maakt van een bijbels weefgetouw. Er is een liggend weefgetouw, zoals het nog wel door nomaden wordt ge bruikt en een staand getouw, dat meer mogelijkheden bood. Volgens dc legende zou Samson op een lig gend' weefgetouw hebben geslapen toen Delila zijn lange haren tussen de schering meeweefde, zodat hij gevangen zat. Bezoekers van "Het land van de bijbel" krijgen een goed beeld van het aandeel van Nederlandse ar- heologen aan de opgravingen in het heilige land, in Jericho en Sichem. Er zijn tekeningen van kinderen uit Jeruzalem over bijbelse on derwerpen en behalve planten uit UTRECHT De stemmen, die in de Ned. Herv. Kerk op gaan tegen de concentratie van te veel macht bij de secretaris generaal, ds. Landsman, hebben tijdens de vergadering van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de N.H. Kerk belangrijke steun en verdiepte argumentatie gekregen. bijbelse tijden, zoals brem en ceder, zijn in de tuin ook dieren onderge bracht. De kudde bestaat uit dwergezels, nubische geiten en vet- stuitschapen. De kwartels, die de Israëlieten tijdens hun omzwervin gen in de woestijn tot voedsel dien den, ontbreken evermin op de Flo riade. Dat geldt ook voor een origi nele nomadentent. ADVERTENTIE In een r.k. kerk in Maggie (in de Amerikaanse staat Noord Carolina) is dezer dagen de tach tigjarige William Murphy tot priester gewijd. Murphy (rechts op de foto) heeft een leven als zakenman (makelaar in onroerende goede ren) achter de rug. Links op de fotode bisschop van Raleigh, Vincent S. Waters, die de wijding verrichtte. DEN HAAG (ANP) Een van de leiders van de Amerikaanse Jezus- beweging. de 40-Jarige evangelist David Wilkerson, komt voor een tweedaags toernee naar Nederland. David Wilkerson zal zaterdagavond 3 Juni een manifestatie van Jonge ren in de Haagse Houtrusthallen lei den. Een dag later spreekt hij in het Amsterdamse Concertgebouw. Wilkerson is leider van de organisa tie "Teen Challenge" die zich voor al het lot aantrekt van Jongeren die verslaafd zijn aan verdovende mid delen. In Den Haag opereert een "Teen Challenge"-afdeling evenals in Breda. Groningen en Stadskanaal. Evangelisatie op straat en in kof fiebars is de weg waarlangs "Teen Challenge" in Nederland drug gebruikers, alcoholisten, prostituee's en jonge delinquenten probeert te bereiken. Een rehabilitatiecentrum is in oprichting. David Wilkerson kwam in Amerika in het nieuws toen tijdens zijn straatprediking in New York de jon ge bendeleider Nicky Cruz tot beke ring kwam en in de organisatie 'Teen Challenge" ging meewerken. Over deze gebeurtenis schreef Wilkerson een verfilmd boek, dat een oplage van negen miljoen exemplaren in 28 verschillende talen haalde, en In Ne derland uitkwam onder de titel: "Het kruis in de asfalt Jungle". De voorzitter van deze vereniging, mr. J. W Harbers, wees daar nog eens op toen hij opmerkte: "Voor komen moet worden, dat te veel be- stuursverantwoordelijkheden wor den gelegd op de schouders van één functionaris, zoals thans met betrek king tot de secretaris-generaal on zer kerk toch min of meer het geval is. De secretaris-eneraal ds. F. H. Landsman verstrekte onmiddellijk na deze woorden fluisterend com mentaar aan de naast hem zittende synodepraeses ds. J. C. H. Jörg, die met hem als gast de algemene ver gadering bijwoonde. Ds. Landsman nadert de pensioen gerechtigde leeftijd. Naar een op volger wordt gezocht, maar hier en daar wordt de mogelijkheid niet uitgesloten dat de secretaris-gene raal zich zal laten verbidden nog enige tijd aan te blijven. Inderdaad ligt in zijn persoon een ongeëve naarde hoeveelheid kerkelijke en bestuurlijke ervaring gebundeld. Mr. Harbers vervolgde: „Door het steeds gecompliceerder worden der problemen, met name ook op orga nisatorisch en financieel-economisch gebied, is het gewenst de zware verantwoordelijkheid aan de top over enkele functionarisen te verde len. Dit moet dan zo gebeuren dat de bestuurskracht van de kerk niet wordt geschaad. Duideljke, mis schien zelfs zeer zware aandacht moet worden gegeven aan de finan cieel-economische sector. Dat ligt voor de hand in de huidige situa tie". (Tevoren had mr. Harbers na melijk gewezen op de gevolgen van de inflatie voor de kerkelijke finan ciën). „Natuurlijk zal men erop bedacht moeten zijn dat de verantwoorde lijkheid niet zo wordt verdeeld, dat in feite niemand meer verantwoor ding draagt. Het gaat hier uitslui tend over een verdeling van de noodzakelijk te verrichten taken over mensen, die. hoewel handelend in gemeenschappelijke verantwoor delijkheid in eerste instantie werk zaam zijn in, en aansprakelijk zijn voor het beleid, gevoerd in de sec tor waarvoor zij door kennis, aanleg en ervaring het meest zijn aange wezen". Collegiale leiding Met andere woorden: mr Harbers pleit voor collegiale leiding, een „troika" «driespan paarden) voor de wagen van het secretariaat-gene raal, en hU geeft onuitgesproken te kennen dat het beleid in belangrij ke mate niet door de synode, maar op het bureau aan de Haagse Car- negielaan wordt bepaald. De discussie over herstructurering van de top is overigens nog in volle gang en daarom liet mr. Harbers het bij de hier geciteerde opmerkin gen. Over de inflatiebestryding zei mr. Harbers dat de Hervormde Kerk. die in het spel van krachten geen rol van betekenis kan spelen, een waarschuwend geluid moet la ten horen. De synode zou zich met een oproep tot bezinning moeten richten tot volk en overheid. „De voor het formuleren en funderen van een dergelijke oproep benodigde maatschappelijke en financiëel-eco- nomische kennis is in onze kerk stellig in ruime mate beschikbaar". De laatste tijd is duidelijk geble ken, dat een vruchtbare samenwer king mogelijk is tussen christenen van allerlei kerken. De Evangeli sche omroep is daarvan een voor beeld. Om deze samenwerking nog meer te bevorderen is opgericht de stichting "Evangelisch Ontwaken". Het doel der stichting is de be vordering in de ruimste zin des woords van de verkondiging van het Koninkrijk Gods. Daar het Konink rijk Gods niet van deze wereld is, en men dit Koninkrijk slechts kan binnengaan langs de weg van geloof en wedergeboorte, zal dit bepalend zijn voor alle activiteiten van de stichting. Als eerste activiteit staat de Stichting voor ogen de bevorde ring van een Intensere beleving van het evangelie, zoals die in de opwek king in Canada tot uiting is geko men. Enkele Nederlandse emigran ten, onder de leiding van de heer G. H. Beuker te Saskatoon, willen de overkomst van het team ds. W. Boldt en dr. R. Bennett, die ook aan de opwekkingscampagne in Vancou ver hebben deelgenomen, voorberei den. Op het moment van de oprichting is het bestuur als volgt sameuge- steld ds. W. Glashouwer (herv.). ds. H. J. Hegger (geref.). J. K. Maris (geref. gem.), J. Kits (broederge meente) en H H. Blok (baptist».

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13