[ijdrijder ocliiir legt ian ketting België slechts 4-0 tegen 'lief' IJsland Regelmaat is kracht van Frits Schür Kuyken betaalt Andreiko met gelijke munt: remise [RONINGER OPNIEUW DE STERKSTE IN OLYMPIA'S RONDE STEEDS ERBIJ" ZIJN AS C- Oud Feyenoord Zwitser bewijst Sijbrands dienst )AG 19 MEI 1972 SPORT PAGINA 11 MSTERDAM Frits Schür schudde gretig alle toege- )ken handen. De opzet was gelukt. In de 35 kilometer tijdrit pakte de Groninger het oranje van nationale mpioen Jan Spetgens, om met 38 seconden voorsprong het peloton in de Amsterdamse 1 ste van Swindenstraat or de tweede keer Olympia's Rondewinnaar te worden. fant na zijn formidabele tijd- verrassend werd Limbur- Theo van der Leeuw met vier onden voorsprong winnaar 5 er voor de Ketting-kopman ts meer aan de hand. Immers iste concurrent Spetgens. niet rtuigd van een sterke tijdrit, d zich in de rit tegen het hor- e totaal kapot. Al kwam er h een respectabele tijd op ae onometer. !gens tweede handicap zou de [uiting worden van ploegmaten Westrus, Henk Stander en Vlam. die in de tijdrit me' handen op het stuur (het zware moest gedaan worden tussen •ingen en Amsterdam) geen erg den in de tijdsoverschrijding. De marge van twintig procent LUIK Het IJslandse voetbal is ontstellend primitief. Zó primitief dat de formatie van de Schotse coach Duncan McDo well slechts een zielige figurantenrol zal spelen in het kwartet waarvan er uiteindelijk één „München '74" actief zal mogen meemaken. Niettemin kunnen de lieve amateurs van de brave McDowell een belang rijke rol gaan spelen in de voorron den. Want stel dat Nederland en België uiteindelijk evenveel punten zouden vergaren, dan bepaalt het doelsaldo wie er op wereldniveau zal mogen uitkomen. En daarbij kan het dan wel eens doorslaggevend worden wie de IJslandse schietschijf het best heeft geraakt. i Coolegi em onverbiddelijk, maar op uit- kkelijk verzoek van de organisa- was de jury, ook na eerdere lilijkheden, lankmoedig. Waar- Spetgens zijn makkers op de lie Wil de Vlam na kon houden, lar toch werd Spetgens vleugel- Door dat valpartijen in het tste schering en inslag waren, al bij de eerste tuimeling (na km) werd de kortstondige leider dupe. Een snijwond aan de arm een kapotte fiets maakte de rs-coureur hulpeloos. Vooral om- hij op een vreemde reservefiets _ier moest. „Westrus, Fons van «twijk en Stander hebben mij terug in het peloton gebracht. u het was wel verkeken. Aan- -l#n kon ik niet meer. Ik ben blij ik Amsterdam heb gehaald", ak hij teleurgesteld. lat na de aftakeling van Amstel ïtemann) en Frisol (Priem) de sterke blauwe Ketting-brigade i meer in de weg lag. om kop- Schiir naar de hoofdstad te n en op het bergklassement na, Trico Noble's Toine van den uder verzilverde, alle klassemen- te pakken. Want de vier val- ijen spaarden de voorin koer- ie Ketting-mannen, te slachtoffers naast de opge- Pé van Straalen, John Corne- i. Wim Jansen en Popke Oos- tof werden Sjef van der Burg en Engelsman Willy Moore. De Ber- was na een shock in het zie- ihuis snel hersteld, maar onge- svogel Moore, die vorig Jaar in eerste etappe op een auto botste, een sleutelbeenbreuk op. f If «een risico f 18 ar Frits Schür nam op de smalle ordhollandse binnenwegen geen Steeds op de kop rijdend ntroleerde hij de koers. Waarin Rus Waleri Jardy op het laatst de show wilde stelen, toen hij alleen vandoor ging in Midden- unster (61 km). bracht het met zijn 35 se- voorsprong toch niet tot een Want in de straten van faster dam, een kilometer voor de f i *t, sprongen Van den Bunder cn de Boer naar hem toe. De euw zorgde nog voor een beetje bliciteit, door met miniem ver- iil De Boer te kloppen. 1st Frits Schür na zijn nieuwe xhege: „Door die valpartij met iet «tgens liep het misschien even urt "Iers, maar ik wist, dat hij niets doen. Want in de tijdrit van een heeft hij veel. teveel moeten ven". Rslag tijdrit: 1. Theo van der «uw (Ovis) 47.11 (met bonificatie '56). 2. Frits Schür (Ketting) iet bonificatie 47.05). 3. Arie Has- (Amstel) 47.43 (met bon. 47. 4. Jan Langen (Peug.) 47.51. Piet van Katwijk (Ketting) 47.52. Skosarev (Rus) 47.56. 7. Ger aetemann (Amstel) 47.59. 8. Cees fiem (Frisol) 48.00. 9. Jan Spet- ®s (Mars) 48.09. 10. Jan Lenfe- (Ketting) 48.10. 11. Ian Hallam 'B> 48.31. 12. Valeri Jardy (Rus) 16 40 13. Evgeny Smetanin (Rus) 40 14. Jan Bakker (Amstel) 48 57 I 1 Üleli Sütter (Zwits.) 49.13. 16 (Caballero), Willi Moore (GB), W- Jansen (interrent), P. Oosterhof (Kroon) en Si v. d. Burg (Trico Noble). Het dagploegenklassement luidt: 1. Peugeot 6.52.43. 2. Trico Noble zt. 3. Rusland zt. 4. Ketting 6.52.48. 5. Caballero zt. 6. Groot Brittannië zt. 12. Tsjecho Slowakije zt. 16. Zwit serland 6.59.44. 17. Denemarken 7.59.44. Het algemeen ploegenklassement1. Ketting 74.51.04. 2. Amstel 75.02.00. 3. Rusland 75.21.54. 4. Kroon 75.23.46. 5. Trico Noble 75.25.03. 7. Groot Brittannië 75.27.32. 8. Tsjecho Frits Schür met aantrekke lijke beker en nog aantrekkelijker ronde-miss tijdens de huldiging als winnaar van Olympia's Ronde door Nederland. 16. Zwitserland Fedor den Hertog verslagen "lwan" Jan de Boer (Peug) 49.15. 17. Toine van den Bunde (Trico) 49.17. 18. Cees van Dongen (Qab) 49.31. 19 Klaas Balk (Ketting) 49.42. 20. ex aequo: H. van Pierre (Interrent) en Jo Vrancken (Ovis) beiden 49.49. Uitslag tweede gedeelte van de laatste etappe, van Wieringen naar Amsterdam over een afstand van 95 kilometer: 1. Toine v. d. Bunder (Tricot Noble) 2.17.31 (met bonifica tie 2.17.16). 2. Jo de Boer (Peugeot) ;.t. (met bonificatie 2.17.21). 3. Wa leri Jardy (Rus) z.t. (met bonifica tie 2.17.26). 4. Ian Hallam (GB> 2.17.36. 5. Klaas Balk (Ketting) z.t. 6. Piet van katwijk (Ketting z.t. 7 Arie Hassink (Amstel) z.t. 8. Wim Luppers (Peugeot) z.t. 9. Wim van Helvoirt (Caballero) z.t. 10 Arie Koster (Kroon) z.t. 11. J. Raas (Trico Noble) z.t. 12. J. Aling (Ket ting) z-t. 13. C Priem (Frisol) z.t 14. N. Botterhuis (Van Erp) z.t. 15. J. Schuitemaker (Caballero) z.t. 16. H. van Piere (Interrent) z.t. 17. A. Jansen (Frisol) z.t. 18. C. van Don gen (Caballer) z.t. 19. P. Nieuwen- huis (Interrent) z.t. 20. H. Kuiper (Ketting) z.t. Het eindklassement luidt: 1. Frits Schür (Ketting) 25.51.14. 2. Jan Spetgens (Mars) 25.51.52. 3. Piet vam Katwijk (Ketting 25.53.13. 4. Ger Knetemann (Amstel) 25.53.13. 5. Ian Hallam (GB) 25.55.50. 6. Cees Priem (Frisol) 25.56.48. 7. Ian Ha- velka (Tsj) 25.57.16. 8- Evgeni Sme tanin (Rus) 25.57.41. 9. Klaas Balk (Ketting) 25.58.27. 10. Randolph AllSopp (GB) 25.58.45. 11. P. v. d. Kruys (Van Erp) 25.58.09. 13. Jan Bakker (Amstel) 25.59.57. 14. Th. v d. Leeuw (Ovis) 26.00.05. 15. Iwan Skosarew (Rus) 26.00.56. 16. T. v. d. Bunder (Trico Noble) 26.02.12. 17. H. van Piere (Interrent) 26.04.17. 18 J. Vrancken (Ovis) 26.05.27. 19. J. de Boer (Peugeot) 26.07.42. 20. J Aling (Ketting) 26.07.45. Puntenklassement: 1. Piet van Kat wijk (Ketting) 120 punten. 2. Cees Priem (Frisol) 100 punten. 3. Theo v. d. Leeuw (Ovis) 95 punten. Jan Spetgens (Mars) 89 punten. Ian Hallam (GB) 78 punten. Dagprestatieprijs is toegekend aan. Waleri Jardy iRus): algemene pres- tatieprijs is toegekend aan Piet van Katwijk (Ketting). Opgegeven in de laatste etappe: W. de Vlam (Mars), P. van Straalen (Automatic Holland), J. Cornelissen Kwaliteiten die Schür al twee Jaar geleden bestempelden tot de revala- tie van Olympia's Tour. Na een op zienbarende zege in Belgisch Lim burg '69. waar de volgers niet uitge praat raakten over de kwaliteiten van de 18-jarige „klauteraar" (Schür; „Ik had daarvoor nog nooit een berg gezien") brak hij in de nationale rondrit definitief door. Kwaad nog, omdat veertien dagen tevoren een schuchtere rijkswacht hem uit de ronde van België had gezet Schür zou Staf Wens van de weg hebben geslagen wachtte de Ketting-coureur zijn kans af. AMSTERDAM Slechts de oranje trui onderscheidde hem van die tachtig anderen. Frits Schür (21 jaar pas) bleef na zijn tweede triomf in Nederlands enige etappe wedstrijd de stille, vrijwel onopgemerkte Noordeling. De Groninger die steeds maar slim bleef meekoersen. Die er fris, onbevangen, maar vooral verstandig pedalerend toch altijd weer bijzit. De bescheiden kopman van de met klasse overladen Ketting-formatie die zich nooit waar wenst te maken met brallend commentaar, maar die zich eenvoudig handhaaft dankzij een formidabel karakter en helder koers- inzicht en de moed alleen te durven ,,gaan". Door Henk Kruithof breken van zijn naam in klassieke erelijsten. „Vaak zit ik üi de een daagse koersen wel vooraan, maar winnen is een uitzondering. Ook al omdat ik niet rap genoeg spurt". Regelmaat is echter Schürs grootste kracht. In de twaalfdaagse ronde van Algerije versloeg hij daarmee ook de sterkste Russen. Tsjechen. Polen en Denen. Elke rit zat Frits tussen de goede wielen. Om in de Schür voelde het in Afrika al: „De vorm kwam terug. Ik ging weer lekker". Deze Olympia's Tour beves tigde het. Identiek aan zijn vorige triomf, gelijk ook de zege in Alge rije haalde hij de buit binnen. Steeds èrbij zijn. Attent van voren koersen. Weliswaar geen enkele etappe winnen, maar toch zo „kort" komen, dat de „klok" beslissend is. Waar al die andere „groten" (Has sink, Den Hertog, Knetemann, Priem. Balk Kuiper en de Zeeuwse wieier jeugd) op een zwak moment sneuvelden, slaagde Frits Schür. Voor de tweede maal. Alleen dat unieke feit bewijst al de klasse van de bescheiden („ik moet toch nog zien dat ik in München straks meer mag rijden dan alleen die 100 km tegen het horloge) triomfator. Ze ker, lang niet elke winnaar van Olympia's ronde is later een groot coureur geworden. Misschien Schür, volgend jaar als prof, ook in dat opzicht een uitzondering. Door Rob Vente Gisteravond mocht België voor de eerste maal prijsschieten. Het resul taat van het stroefdraaiende elftal geen schaduw van het geïnspi reerde team dat afgelpen zaterdag Italië versloeg - was uitgesproken zwak: slechts vier treffers. Niettemin spuwde de immer emotio nele Raymond Goethals na afloop geen gal op het resultaat. De Belgi sche coach„Na zo'n wedstrijd als tegen Italië is het logisch dat er een terugslag komt. Vooral als Je dan tegen een elftal staat dat minstens drie klassen minder is. Het inspi reert eenvoudig niet". Om daarna uit te kreten: „Maar ik vind 4—0 helemaal zo gek nog niet. Ik had van tevoren gedacht: uit die twee wedstrijden tegen IJsland moeten we een doelgemiddelde van 10—0 halen. Wel, het zit er nog steeds dik in". Hetgeen inhoudt dat België tweede Pinksterdag in Brugge als het weer tegen de IJslandse amateurs voetbalt zesmaal zal moeten sco ren, om aan Goethals' verlangens tegemoet te komen. De naieve maar hardwerkende Ds- landers konden gisteren in het slechts met een paar duizend fans gevulde Sclessinstadion twaalf mi nuten lang de stand blank houden. Toen werkte Pol van Homst een voorzet van Lambert één der be tere Belgen met het hoofd listig af: 1—0. Dankzij technicus Polleunis onbetwist de beste man van het veld werd het in de 33ste minuut 2—0- In de tweede helft ploeterde Belgie, met Teugels voor de aan de lies ge blesseerd geraakte Lambert, moei zaam voort op de IJslandse helft. Polleunis zorgde in de twaalfde mi nuut voor een korte opleving (hij Vier Nederlandse spionnen waren gisteren in het Sclessin-stadion. Bondscoach Frantisek Fadhronc, zijn pupillen Jan van Be veren en Piet Keizer en Henk Groot, die oran- je's meesterspion wordt. iinnnHiniinninniiiiiiiiiiiiiniiniiiuiitimiuiiniiiiriii iiiiii'ipuniii::!!!! iMiiiniütiutnüii maakte 30), maar daarna bleven de vele Belgische pogingen zonder rendement, mede doordat de beste IJslandse man Dagsson, in het doel stond. Dat het uiteindelijk nog 40 werd, was geen verdienste van het nonchalante Goethals-elftal, maar doordat de Deense arbiter Rasmus sen drie minuten voor tijd een dui delijk buitenspelgeval over het hoofd zag zijn grensrechter vlag de overigens wél raakte Gun- narsson prompt zo van de kook dat hij in eigen doel schoot: 40. Het leverde elke Belgische speler een premie van 2100 gulden op. Veel te veel overigens voor de pres tatie die geleverd was. ADVERTENTIE ZATERDAG A.S. 4 UUR EREWEDSTRIJD Terrein de Kempenaerstraat. Tribune f 2,50, staanplaatsen f 1,50, jeugd f 0,50. Muzikale omlijsting „KUNST EN GENOEGEN Ter Leede neem! tegen Roodenburg afscheid van Henk Thijssen SASSENHEIM Zaterdag-eerste klasser Ter Leede neemt morgenmid dag tegen zondag-eersteklasser Roo denburg afscheid van Henk Thijssen. De ere wedstrijd, die ook voor trainer Tjerk Hoogeveen de afsluiting van zijn Sassenheimse voetbalperiode be tekent, begint om drie uur. Ter Leede zal in de door de spelers- raad georganiseerde wedstrijd aan treden in de formatie, waarmee de Sassenheimers vorig jaar in de de gradatiewedstrijd tegen De Zwerver het eersteklasseschap veilig stélden. DEN HAAG De 23ste interna tionale tulpenrally, die in april moest worden uitgesteld omdat de Franse autoriteiten geen toestem ming gaven bepaalde wegen meer dan eenmaal in het parkoers op te nemen, zal nu van donderdag 14 tot en met dinsdag 19 september worden gehouden. De deelnemers kunnen kiezen uit vier startplaatsen, t.w. Velp, Casteau (Belg.), Parijs en Mai denhead (Eng.), waar de aanloop routes beginnen die naar Amsterdam voeren. De finish van de sterrit is eveneens in Amsterdam. Het par koers bestaat uit een vogezentraject dat zowel op de heenweg als terug wordt gereden, een verbindingroute en een aipentraject. Gelijktijdig wordt ook een nationale Tulpenrally gehouden over een verkort parkoers. Attent ging hij in elke grote slag mee om toen favoriet Wim Braven- boer de eerste waaier op de Afsluit dijk miste toe te slaan. Want be halve in de heuvels kan Frits Schür ook op het vlakke (in de wind) met de besten mee. En: in de tijdrit hoeft hij weinig toe te geven. Zoals bij zijn eerste Olympia-zege specia list Fedor den Hertog ondervond. Schür klopte daarin de ditmaal op eigen terrein volledig verpletterde „Iwan", terwijl hij bij winnaar Oos terhof maar negen seconden achter bleef. Groeien Een nieuwe vedette was geboren. Ja, de prille Frits Schür moest nog groeien: maar dat was slechts een kwestie van tijd. Daarom verbaasde de wielerwereld zich over de "stil stand" van van 1971. Het ontbreken van grote uitslagen. Natuurlijk, pech verjoeg hem van bijv. de tweede plaats in Olympia's ronde. Gehuld in het (punten) groen viel Schür Juist op hem moment dat Cees Priem de beslissing forceerde. Toch was het niet alleen onfortuin dat de sterke Groninger remde, want na een weer hoopgevende zil veren medaille in Mendrisio (als lid van het kwartet in de ploegentijd rit) ontbrak in de Tour de L'Ave- uii opnieuw de ambitie. Schür fi nishte immers op meer dan een uur van het „geel" Revanche „Ik wil revanche voor die slechte prestaties", is dan ook de verklaring voor zijn opzienbarende „palmen" in dit Olympisch jaar. Schür zoekt niet naar excuses, geeft zijn falen eerlijk toe en probeert eenvoudig die onvoldoendes weg te werken. „Ik moet laten zien dat ik een goe de etapperenner ben", voorkomt de coureur, die Ton Ketting deze week Iaat, maar nog net op tijd naar vo ren schoof, de kritiek op het ont- •HENGELO Heel Hengelo meende dat de derde wereld oorlog eindelijk was uitgebro ken. In een enkel ogenblik was de zaal van het concertgebouw tot aan de nok gevuld, mensen kropen op eikaar om toch vooral niets van het spektakel stuk te missen. Op het bord, waar wereldkampioen Andreiko me de Zwitser Andreas Kuyken strijd leverde, kletterden de schijven neer, en er werd op de klok gebeukt al betrof het een openbare verkoping. Door Ton Sijbrands Toen beide spelers de 50 zet ten gepasseerd waren, was het duidelijk dat Kuyken. ondanks alle intimidatie van de kant van de wereldkampioen, stand had weten te houden. Voor het pu bliek was het trouwens verma kelijk te zien hoe Kuyken zijn tegenstander met gelijke munt betaalde. Wanneer bijvoorbeeld Andreiko de klok al onwaar schijnlijk hard indrukte, dan wist Kuyken nog wel meer deci bels te produceren. Na de tijd noodfase. toen er een remise eindspel op het bord was over gebleven en Andreiko wat was gaan wandelen, ging hij zelfs een tijdje op de stoel van de we reldkampioen zitten. Het kan natuurlijk opzet geweest zijn. want Kuyken heeft wel gevoel voor humor, maar wie weet was het gewoon een vergissing ten gevolge van de spanning. Hoe dan ook, de bereikte puntenver deling werd met een warm ap plaus ontvangen. Met deze remise bewees Kuy ken mij een grote dienst, te nieer daar ik zelf van oud-we reldkampioen Deslauriers won. In de opening verkreeg ik al iets beter spel, omdat de witte rand- schijf 35 snel opgelost werd, terwijl zwart met een vrij mas sief schijvenblok op zijn linker vleugel bleef zitten. In het vroe ge middenspel trok wit over veld 22 ten strijde, wat tengevolge van het zwarte tegenspel in een Ghestem-opstelling resulteerde. De druk op de zwarte stelling nam meer en meer toe, en in een stelling van beiden 11 schij ven stond Deslauriers in alle va rianten verloren. Na een simpele afwikkeling speelde de Canadees nog even door, maar streek spoedig daarna de vlag. Produktief Het was trouwens toch een produktieve dag, want behalve de partij Kuyken-Andreiko ein digden alle andere ontmoetin gen in een beslissing. Wiersma won (naar eigen zeggen al thans) ietwat fortuinlijk van Laporta, die een Mollmard-va- riant helemaal niet onaardig tegenspeelde. Koeperman won via een slagzet in een rechter vleugel-opsluiting van Agliardi, Hisard brak tenslotte Fanelli's taaie tegenstand, en Baba Sy bleef hi de running door een overwinning op Delhom. Ten slotte viel er na lange tijd weer eens een succesje te noteren voor Aliar, die van de kennelijk volkomen uit vorm zijnde Ver- poest won. Vandaag staan als belangrijkste ontmoetingen op het programma: AndreikoHi sard, KoepermanKuyken en Delhom—Sijbrands. Wiersma en Gantwarg zullen wel weinig moeite hebben met respectievelijk Agliardi en La porta. De mensen, die ook hun zondag aan het damspel wensen te besteden, kunnen overmorgen om één uur getuige zijn van de partijen WiersmaAndreiko en Gantwarg—Fanelli. Uitslagen 14e ronde: Laporta (It) Wiersma (Ned) 02; Agliardi (Mon) Koeper man (Rusl) 02: Kuyken (Zwits) Andreiko (Rusl) 11; Hisard (Fra) Fanelli (It) 20; Baba Sy (Sen) Delhom Fra) 20; Sijbrands (Ned) Deslauriers (Can) 20; Smith (VS) Janecek (Tsj. SI) 2—0: Aliar (Sur) Verpoest (Belg) 20; Gantwarg (Rusl) was vrij. Stand 1. Sijbrands 22 uit 13; 2. Andrei ko 20—12; 3. Wiersma 19—12; 4. Koeperman 1813; 5. Gant- Andreas Kuyken niet geïntimideerd warg 17—12; 6. Kuyken 17—13: 7. Baba Sy 16—13; 879. Smith en Hisard 1513; 10. Deslauriers 14—13; 11. Delhom 11—13; 12. Fanelli 9—12; 13. Aliar 9—13; 14. Verpoest 9—14; 15. Laporta 6—14; 16. Agliardi 3—13; 17. Janecek 0—14.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11