Arthur Bremer: aanhanger Humphrey hoten op Wallace: n/ere polarisatie Rivieren in Noord-Viet- 8 onder Nixon c.s. nam zijn ook ondermijnd istisch demagoog werd hoop van ivreden kleine man USSR-pers voorzichtig over Nixon allace st be- aakte indi- at Weer bomaanslag in Bondsrepubliek NOG NIETS BEKEND OVER LIDMAATSCHAP POLITIEKE GROEPERING yjjnze conrespontienlt) pJGTON De aanslag op /allace, de 52-jarige gou- ïan Alabama en een van cralische kandidaten voor identschap, zal ingrijpende hebben op het verloop van sande Amerikaanse verkie- iiet alleen is het spookbeeld en 1968 weer herrezen, [htereenvolgens president nnedy, dr. Martin Luther senator Bobby Kennedy wrdenaarshanden werden naar ook is nu het onna- evenwicht van deze aan- ot de eigenlijke presidents- jen, die in november ge- rallen worden, verstoord. lookbeeld dat door de VS het beeld van geweld dat »ie komt in periodes dat nale gemoederen in bewe- door nationale verkie- rarin stelling wordt geno- tt uiterst politieke expo- President John Keimedy ergeschoten toen hjj naar slecht gezinde Texas ging dijk een begin te maken campagne voor zijn her- in het daaropvolgende ■,16 MEI 1972 BUITENLAND MOSKOU De pers in de Sowjet-Unie heeft ook gisteren weer kritiek geleverd op het besluit van president Nixon mijnen te leggen voor de Noordvietnamese havens, maar wat betreft het komende bezoek van Nixon aan Moskou zich enigszins op de vlakte gehouden. De Prawda meldde uit Washington dat het Amerikaanse persbureau Associated Press berichtte van minister van Buiten landse Zaken William Rogers te hebben vernomen dat de voorbereidingen van pre sident Nixons bezoek aan Moskou volgens plan verlopen. Uit Londen berichtte Tass: „Reuter meldt dat het komende bezoek van president Nixon aan de Sowj et-Unie zal worden be sproken met adviseur Henry Kissinger in Camp David. Diplomatieke waarnemers in Moskou dur ven niet zo ver te gaan dat zij zeggen dat de berichten in de Prawda betekenen dat de Russische regering definitief besloten heeft Nixon te ontvangen. Indien het Kremlin duidelijk wil maken dat het besloten heeft de topconferentie te laten doorgaan zou een officiëler en di recter verklaring op zijn plaats geweest zijn, zo zeiden de diplomaten. Lef felaar irtiii Luther King vond de n hij in het verkiezings- gemoederen in het zuiden ring bracht door voor de^ keer deel te nemen aan"" pagne, die een verbetering it van de negers beopgde. Bobby Kennedy werd op tepunt van zijn campagne jen hij de overwinnaar was van de voorverkiezingen langrijke staat Californië. toen, in dat sombere jaar senator George McGovern illen vaandel van Bobby opnam en voortdroeg naar ocratische partijcongres in een congres dat zijn iet heeft in de Amerikaanse itieke geschiedenis, waar dd, interne chaos en alge- reddering betreft. was nu, na de aanslag op Wallace, dan ook senator u die zijn verkiezingscam- DNGTON (UPI, Reu- - Wallace was waar- de best bewaakte ötskandidaat in de hui- oorverkiezingen. Hl niet alleen bewaakt Benten van de geheime maar ook door een lijfwacht. Tot dat hij me ging voeren in Ma- en Michigan had hij Men dicht bij een me- gd. Hij had zijn 'ie tot dan toe voorna- gevoerd in zalen, van kogelvrije schermen die zijn hoofd en schouders Het was niet onge- dat men in zijn onmid- omgeving vier agenten n van zijn eigen lijf- staan. Tierde gewonde is een Tan de geheime dienst, gouverneur Marvin Man en Maryland begaf zich 'et Holy Cross ziekenhuis Wallace daar was bin- •racht. Ment Nixon heeft nu ook fard Kennedy, van tee broers president Kennedy en oud-minis- obert Kennedy door maarshanden zijn geval- 1 twee gegadigden voor Socratische kandida- Shirley Chisholm en 8 Mills bescherming ^en. De geheime dienst 'k al betrokken bij de be- ^8 van senator George 'erö. senator Hubert Tey. senator Edmund en Henry Jackson. pagne stop zette en zei: „Wanneer het inderdaad zover gekomen is dat iemand, die zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap, zich niet kan uitspreken over de kwesties die het land beroeren, dan vrees ik het ergste voor de toekomst van het land". Dat is het spookbeeld dat door Amerika waart en dat in de afge lopen jaren niet verjaagd is maar juist aangewakkerd door de polari satie van de Amerikaanse bevol king door het beleid van president Nixon en vice-president Agnew. In de tussentijdse verkiezingen voor het congres in 1970 was het Agnew, die met de stilzwijgende instem ming van Nixon toespraken hield die geen ander doel hadden dan om de bevolking op te ruien tegen de zgn. terreur van de eveneens zgn. linkse Amerikaanse politiek Aanslagen op de levens van Ame rikaanse politici (en er zijn er in het verleden meer geweest dan vaak vermoed wordt), hebben ech ter vaak zelden een duidelijke di recte politieke motivering Zij heb ben wel gemeen dat ze plaatsvinden in tjjden van nationale onrust. populist. Het was in die nieuwe ge daante dat hij de grote kanshebbers voor de partijkandidatuur (Hum phrey en McGovern) het vuur na aan de schenen legde en hen dwong zich rekenschap te geven van de 'Wallace-factor'. Om redenen die nog steeds moeilijk zijn te analyse ren, bleken Wallace en Oeorge Mc Govern steeds meer aan elkaar ge waagd. Zowel in Wisconsin als in Massachusetts, Pennsylvania en Ohio bleek George McCovern in te lopen op de aanhang van Wallace een fenomeen dat zich ook voor deed in 1968, toen Bobby Kennedy zich gaandeweg steeds meer verze kerde van de bewondering en steun van de 'man in the street'. Zowel in het geval in Bobby Ken nedy als van McGovern was de kan didatuur van Georg Wallace daar op averechtse manier verantwoor delijk voor. Want waar Wallace als eerste en op weinig subtiele manier deze 'man in the street' bewust maakte van zijn grieven, waren het Bobby Kennedy en McGovern die deze onlustgevoelens een respecta bel aanzien gaven door ze te onder kennen. Uit evenwicht Het wegvallen van Wallace uit deze voorverkiezingen (het moet onwaarschijnlijk worden geacht dat hij zich nog tijdig van zijn verwon dingen kan herstellen) brengt deze aanloop van de Democraten naar hun partijcongres dan ook uit een overigens merkwaardig evenwicht. Daarnaast rijst de vraag wat de aanslag op Wallace psychologisch zal kunnen losmaken. Wanneer de Amerikanen deze aanslag gaan verwerpen als de daad van iemand die tegen Wallace was, dan kan de gevolgtrekking zijn dat het 'dus' wel een liberaal geweest zal zijn en 'dus' geen republikein. Mocht een dergelijke onbewuste, maar niettemin invloedrijke mening postvatten, dan zal deze nieuwe ge welddadige episode in de Ameri kaanse politieke geschiedenis de herverkiezingskansen van president Nixon ten goede komen. En dan zal senator McGovern straks op het partijcongres in Miami ervaren dat de conservatieve neerslag van deze aanslag hem de partjjkandidatuur kan kosten. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben ook mijnen gelegd in enkele Noordvietnamese rivieren om de verscheping van voorraden te verhinderen. Dit is in Was hington meegedeeld door Jerry Friedheim, woordvoerder van het ministerie van Defensie. Hij wilde niet zeggen wanneer de mijnen in de rivieren zijn ge legd. Deze maatregel past in het kader van de Amerikaanse taktiek om alle vervoer van militair ma teriaal ten zuiden van de 17e breed tegraad onmogelijk te maken. Volgens de woordvoerder zijn al le belangrijke spoorbruggen in Noord-Vietnam onbruikbaar ge maakt. De Amerikaanse lucht macht zal ervoor zorgen dat deze toestand gehandhaafd blijft. De Amerikaanse luchtmacht, aldus Friedheim, zal de luchtaanvallen op spoorweginstallaties voortzetten en ook het wegverkeer zal onmo gelijk worden gemaakt. Er is tot dusver geen melding gemaakt van activiteit van mijnenvegers in de havengebieden. De blokkade van Haifong schijnt volgens de woord voerder volledig effectief te zijn. Het is mogelijk dat er enig ver keer is van kleine schepen, maar het is onwaarschijnlijk dat één van de 27 buitenlandse schepen uit de haven zal vertrekken, al dus Friedheim. Dezelfde dag Sleutelpositie In de voorverkiezingen voor liet presidentschap dit jaar nam George Wallace een sleutelpositie in. Toen hij zich in januari in de staat Flo rida kandidaat stelde voor het pre sidentschap, deed hij dat niet op een gewone persconferentie zoals senator Hubert Humphrey in Penn sylvania, maar in de senaatskamer van de staat, alsof hij zich daarmee van de officiële imprimatur van het zuiden wilde verzekeren. In die verkiezingen in Florida ontpopte Wallace zich meer nog dan in 1968, toen hij als onafhan kelijke kandidaat in de presidents verkiezingen nog 10 miljoen stem men kreeg, als de zegsman van 'de kleine man', die hun grieven en no den op effectieve manier onder woorden kon brengen. Zijn latere successen in Wisconsin en Pennsyl vania, waar hij direct achter de De mocratische koplopers kwam in de uitslagen, toonden aan dat Wallace een aanhang had die door de esta- blishment-politici veronachtzaamd was. Was Wallace in 1968 nog een de magoog, in 1972 werd hij een soort KARLSRUHE (UPI) In het' Westdiuitise Karlsruhe is een bomon'b- plofit in d'e auto van federaal rechter Wolfgang ButJteniberg, juist op het moment dat zijn vrouw de motor wilde atariten. De vrouw werd met ernstige verwondingen naar een zie kenhuis overgebracht. Het front van de auto werd totaal vernield. Volgens de politie is rechter But- tenberg betrokken by het onderzoek naar de activiteit van de monarchis tische Baader-Meinhof-groep. "Met bet oog hierop schijnt er geen twyfe) te bestaan over de vraag waar die ver antwoordelijkheid van deze actie ligt", aldius een woordvoerder. Vorige week vrijdag ontploften twee bommen in het hoofdbureau van po litie in de Beierse stad Augsburg en één in het kantoor van de recherche in München. De dag tevoren waren drie bommen ontploft in het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Frankfurt, waarbij een Ameri kaanse kolonel werd gedood en 13 personen gewond. Een persbureau in München heeft maandag een brief ontvangen, waar in het "Commando Petra Schelm" van de "Partij van het rod'e leger" verklaart verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag die op heb hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Frankfurt is gepleegd. De mijnen in de rivieren zijn op. dezelfde dag gelegd als de mijnen in de havens. Er is slechts één operatie geweest voor het afwer pen van mijnen, aldus een latere bekendmaking van het Pentagon. Hanoi had gisteren de Verenig de Staten beschuldigd van het door gaan met leggen van mijnen in de Noordvietnamese rivieren. In een verklaring van het Noordvietname se ministerie van Buitenlandse Za ken heet het, dat op 14 mei "Ame rikaanse imperialisten voortgingen met het leggen van mijnen in ri viermondingen in de provincie Nam Ha". Op diezelfde dag zon den ae Verenigde Staten ook vlieg tuigen voor woeste aanvallen op vele dichtbevolkte gebieden", aldus het Noordvietnamese communi qué. Pijpleiding Volgens het Amerikaanse opper bevel in Saigon hebben Ameri kaanse Jachtbommenwerpers de grote Noordvietnamese pijpleiding vernield, waarmede de tanks en de vrachtauto's die in Zuid-Vietnam opereren van brandstof worden voorzien. Volgens een woordvoer der zullen de gevolgen van deze ac tie eerst over 30 dagen zichtbaar kunnen worden. Verder maakte 't opperbevel bekend, dat het aantal luohtaanvallen op Noord-Vietnam is opgevoerd tot gemiddeld 250 per dag. Gezinnen Amerikaanse vliegtuigen zijn vanaf zondagavond ingezet om de gezinnen van gevluchte bergbewo ners uit het bedreigde Kontoem te halen. Terwijl gisteren Amerikaanse jachtbommenwerpers aanvallen de den op posities van Noord-Vietna- mese eenheden op korte afstand van de rivierenstad werden vrou wen en kinderen van de montag- nards in vliegtuigen geplaatst die hen naar Pleikoe, brachten. Ongeveer 2.500 montagnards die vanuit de bergen van het Centrale Bergland naar Kontoem zijn ge vlucht, kregen ondertussen gewe ren en werden ingedeeld bij eenhe den van de militie die de stad ver dedigen. Commando's van het Bevrijdings -front hebben gisteren twee brug gen over hoofdweg nr. 19, bij de Mang Yang-pas op ruim 40 kilo meter ten oosten van Pleikoe, opge blazen. Zuidvietnamese genie die de bruggen wilde herstellen, moest zich onder druk van vijandelijk vuur terugtrekken. Hoofdweg nr. 19 is de belangrijkste verbindings weg van Pleikoe naar de kust. In de stad Pleikoe zelf is een grote Zuidvietnamese opslagplaats van brandstoffen bij een Noord vietnamese raketaanval in de lucht gevlogen. Zuiden Aan het zuidelijk front zijn een heden van het Bevrijdingsfront er in geslaagd hoofdweg no. 1, die Saigon verbindt met de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh, op slechts 40 kilometer ten noordwes ten van de Zuidvietnamese hoofd stad te blokkeren. Even ten noordoosten van de hoofd hoofdweg, nabij de districtshoofdst Trang Bang werden zware gevech ten geleverd. Het opperbevel in Saigon beweerde dat 27 communis tische soldaten werden gedood. Bo vendien zouden door luchtaanvallen in dit gebied nog eens 141 guerilla- strijders zijn omgebracht. WASHINGTON (AFP, Reuter, upi) Het Amerikaanse ministe rie van Justitie heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de 21-jarige Arthur Bremer wordt vastgehou den als verdachte in de zaak van de aanslag op gouverneur Wallace. Bremer is een inwoner van Mil waukee in de staat Wisconsin. Hij moest vanochtend voor een rechtbank verschijnen op be schuldiging van een schending van de wet op de burgerrechten van 1968 door een aanslag te plegen op een verkiezingskandidaat en op een agent van de veiligheidsdienst, die belast was met de bescherming van de kandidaat. Volgens het ministerie van Justi tie is Bremer een blanke van 1.67 meter, met blond haar en blauwe ogen. Op 18 oktober van het vorig jaar was hij in Wisconsin aange houden op beschuldiging van ver boden wapenbezit. Op de plaats van de aanslag op Wallace werd Bremer gearres teerd. In de bekendmaking van het ministerie werd gezegd, dat leden van de geheime dienst een revolvei van het kaliber 38 hebben gevon den die de verdachte op 13 Janua ri Jl. had gekocht. Met dit wapen zou op gouverneur Wallace zijn ge schoten. Volgens de bepalingen van de wet op de burgerrechten kan de dader van een aanslag levenslang krijgen, als het slachtoffer overlijdt. Als het slachtoffer in leven blijft, is de maximum-straf tien jaar gevange nis en 10.000 dollar boete. Indien echter de gewonde agent van de veiligheidsdienst het leven zou la ten, kan de dader ter dood worden veroordeeld. Het was vanochtend vroeg niet bekend of Bremer tot enige politie ke groepering behoort. Afgetuigd Nadat de schoten waren gevallen, werd hij door aanhangers van Wal lace afgetuigd. Na zijn aanhouding werd hij voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand werd bevredigend genoemd. Vol gens de politie wordt de verdachte om veiligheidsredenen op een on bekende plaats in hechtenis ge houden. Het departement van Jus titie zal de rechter vragen de borg som voor een eventuele voorlopige invrijheidsstelling van Bremer op 100.000 dollar te stellen. Volgens de autoriteiten zijn er geen aanwijzin gen dat er meer mensen bij de aanslag betrokken zouden zijn. Stil Bremer had in Milwaukee een flat van drie kamers. Daar woon de hij sinds november vorig Jaar. Medebewoners van het gebouw verklaarden dat hij "tamelijk op zichzelf was", niet veel praatte en altijd glimlachte. Vier maanden ge leden had hij zijn hoofd kaal laten scheren. Kort na de voorverkiezin gen in de staat Wisconsin op 4 april had hij de flat verlaten. In de woning die er erg rommelig uitzag, vond de politie o.a. een open doos met patronen, een Amerikaanse vlag, speldjes van de verkiezings campagne van Wallace en seks- blaadjes. Voorts werden een tijd schrift over vuurwapens, enige on betaalde elektriciteitsrekeningen en folders van luchtvaartmaat schappijen en motels aangetroffen. Vader De 58-jarige William Bremer att Milwaukee, de vader van de aan gehouden verdachte, verklaarde dat zijn zoon, als hij bij de aanslag betrokken was, wel erg ziek moet zijn. Hij zei dat hij Arthur niet in staat achtte zo iets te doen. Nooit had deze iets over Wallace gezegd. "Hij was een aanhanger van Hum phrey, net als ik", aldus William Bremer. Hij zei dat zijn vrouw en hij herhaaldelijk hadden gepro beerd, hun zoon te bewegen om weer bij hen in te trekken. Arthur had echter apart willen blijven wo nen, omdat hij wat werk had als hulpkelner en als portier. Een op leiding voor fotograaf had hij niet afgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9