-.Shell krimpt in: 600 man Advocaat doet onthullingen Gratis reizen Nieuwe opbouw is zeer urgent KOSTENLIJN MOET OMGEBOGEN Conflict bij Peiger uurt nog voort Kantoor kinderbescherming werd enkele uren bezet 2 dap in mei opuwKiTkaait ySPAQ 16 MEI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) Een door de directie noodzakelijk I ITTERDAM (ANP) Een door de directie noodzakelijk achte ombuiging van de steeds stijgende kostenlijk zal bij 'n ntal Shell-vestigingen in Nederland dit jaar en volgend jaar den tot een vermindering van de personeelsbezetting met 5 arbeidsplaatsen. Ut hebben alle 18.400 personeels- Shell in ons land gister een circulaire vernomen, mededeling was ondertekend door ifldireoteur mr. J. H. R. van iaik, die ook voorzitter is van de itrale ondernemingsraad. inkrimping van de personeels- ■tting zal, deelt Shell mee, zoveei gelijk worden opgevangen door aurlijk verloop, niet-vervanging vervroegde pensionering. Hoeveel ielijke ontslagen zullen vallen, is niet te zeggen, maar Shell ver- ht dat alt aantal "betrekkelijk U" zal zijn. Shell-Nederland raffinaderij nv Shell-Nederland chemie nv zullen aantal arbeidsplaatsen dit jaar volgend jaar met ongeveer 300 minderen. Bij het centraal kan- Den Haag zullen deelt de ecfcie mee, eind van dit jaar on ver 215 employees minder op de irislyst staan, dan begin dit jaar. Shell-Nederland nv moet met grip van het Shell Benelux com ing centre gerekend worden op vermindering van in totaal 40 en bij Shell-Neder- verkoopmaatsdhappij zal de ver- ongeveer 60 arbeidsplaat- bedragen. de van grootte Ie beslissing om het aantal ar- isplaatsen met 615 te verminde- is een gevolg van een onderzoek Shell instelt naar de maatre- n die moeten worden genomen die sbeeds stijgende kostenhjn om te buigen. Het onderzoek is nog niet afgelopen en het getal wordt gegeven als een "orde van grootte" Ook wordt nog meegedeeld, dat er een studie gaande is over de research organisatie van Shell in Europa De eerste resultaten daarvan komen in Juni beschikbaar. Of het onderzoek een advies tot ontslagen of inkrim ping van het aantal arbeidsplaatsen zal inhouden, kon men bij Shell gis teren niet zeggen. In de mededeling aan de ruim 18.000 Sheh-werknemers werd ge zegd, dat de vakbonden over de op handen zijnde reorganisatie zyn in gelicht. De heer A. Schravemade van de industriebond NVV verklaarde echter verrast te zijn door de Shell- beslissing tot inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen Volgens de vakbondsbestuurder is onlangs by ae cao-onderhandelingen met Shell na drukkelijk meegedeeld dat op korte termijn "eigen" personeelsleden niet het slachtoffer zouden worden van eventuele reorganisaties. Volgens de heer Schravemade het men bij Shell wèl doorschemeren, maatregelen in de personele sfeer te overwegen ten aanzien van buitenlandse arbeids krachten in dienst van onderaanne mers, die voor de oliemaatschappij opdrachten uitvoeren. Volgens de heer Schravemade nebben de vak bonden geen enkele indruk om hoe veel werkelijke ontslagen het bij de recente reorganisatie zal gaan. De NKV-industriebond liet een positie ver geluid horen Men heeft daar vertrouwen in de Shell-leiding. ^fMEN Het conflict bij de" Peiger rond de NW-bedrijfs- :tman Platje is nog niet uit de lim twee maandennat) aanleiding van Platje's lag leek een bemiddelingspoging oud-werkgeversvoorzitter ir. te hebben. Maar de ctie van Peiger wenst Platje niet te nemen, "in verband met de ilijke verhoudingen in ons be- Het instellen van een onder- IAMERLEDEN AGEN NAAR dERN- ïENTRALE HAAG (ANP) —De PvdA- nerleden Oele, Van Ooyen en ortman willen dat de regering di- afsluiting van het veilig- dsonderzoek van de kerncentrale Dodewaard de Kamer over de re- laten daarvan volledig op de hoog brengt. In schriftelijke vragen ivn eken zij er hun bevreemding over dat eerst „een afzonderlijk on- W zoek, buiten de normale inspec- vjD om, overbodig" werd genoemd lu nog geen drie weken er een uitgebreid en diepgaand lerzoek wordt ingesteld naar mo re ernstige gebreken van de ale. Zij vragen de Kamer in te en over de maatregelen, die op i van het onderzoek genomen len worden en over de bijzondere ligheids- en stralingscontrole itregelen bij eventuele reparatie- vervangingswerkzaamheden. nemingsraad en loonharmonisatie zijn volgens de directie geen punten In het conflict, omdat men hier aJ mee bezig was. De directie heeft in een com muniqué meegedeeld boos te zijn dat het vertrouwelijk advies van de heer Bosma, via ondermeer staker Platje, is uitgelekt. Daardoor zou een andere vooraanstaande werkge ver, de heer A. Prins van de FME zich genoodzaakt hebben gezien een poging tot bemiddeling te staken. De directie van Peiger wil een deel van de stakers die met Platje solidair zijn, piet terugnemen. "Na negen weken van de meest grove vormen van persoonlijke intimidatie en ter reur is het beslist onmogelijk om zonder meer stakers en werkers in een (klein) bedrijf bijeen te bren gen". In een eerste commentaar op deze directiemededeling heeft voorzitter A. Groenevelt van de Industriebond NVV meegedeeld dat zijn bond be- drijfscontactman Platje niet zal laten vallen. Hij wijst er nog op dat ir. Bosma gewerkt heeft aan een op lossing waarbij alle werknemers. Platje Incluis, terug zouden kunnen komen bij Peiger. "Als de bedrijfs- contactman niet weer in dienst wordt genomen, hoopt men van werkgevers kant het principiële punt van het I zgn. bedrijvenwerk te hebben ont kracht en het werk van de bond in de bedrijven lam te hebben ge maakt". Van der Doef: Chauffeurs slikken peppillen UTRECHT (ANP) - Veel be roepschauffeurs waarschijnlijk duizenden slikken regelmatig pep pillen om hun opdrachten te kun nen uitvoeren. De voorzitter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de katholieke bond van vervoerspersoneel, de heer J. van der Doef, heeft dit vandaag in Utrecht gezegd op de algemene ver gadering van de bedrijfsgroep. Deze situatie wordt volgens hem veroorzaakt door de chauffeurs zelf („ze weten waar ze aan beginnen, maar niet waar ze eindigen, hel kerkhof of de gevangenis") voor wie geld kennelijk veel verzoet, door de ondernemers die alleen maar naar de verdiensten en niet naar risico's en gevaren kijken en oor de over heid die het allemaal maar toelaat. De heer Van der Doef noemde de positie van het personeel in het be- roepsgoederenvervoer over de weg schandalig, zowel gezien vanuit de sociale belangen van het personeel zelf als vanuit het algemeen belang (verkeersveiligheid) Hij zei, dat om de rijksverkeersin spectie in de bedrijven meer wordt gelachen dan gehuild. Er zijn rede lijke voorschriften, bijvoorbeeld in het rijtijdenbesluit, maar de prak tijk maakt er een aanfluiting van. In dit verband vestigde de heer Van der Doef de aandacht op belonings systemen die alleen maar zijn ge richt op een bepaalde kilometer prestatie van de chauffeur. De minister van Verkeer en Wa terstaat zou volgens Van der Doef eens een duidelijke uitspraak moe ten doen over de sociale positie var het personeel in 1 renvervoer. Defensie bekijkt inkrimpen personeel UTRECHT (ANPi Het minis terie van Defensie onderzoekt op het ogenblik, of een inkrimping van hel bestand burgerpersoneel mogelijk is om de exploitatiekosten van de krijgsmacht te drukken. De commandanten hebben de op dracht gekregen, die mogelijkheden binnen hun eigen dienst na te gaan. Het is de bedoeling, op deze manier Thijs van Leer, fluitist van de popgroep Focus is gisteren in de Katwijkse Soefitempel ge trouwd met Rosalie Peters. Het huwelijk werd ingezegend door Thijs' Moedefr. Rapport JV.A.-stichting: UTRECHT (ANP) Er zal zo spoedig mogelijk een principiële uit spraak moeten worden gedaan over topstructuur van de Willem Arntzstichting. Zeer dringend is ook het scheppen van een acceptabeler woonklimaat voor alle bewoners. Ook zal aandacht moeten worden besteed aan verbetering van de stroe ve communicatie tussen de directies op de W. A.-hoeve in Den Dolder. Dit zyn enkele conclusies van h onderzoekteam van het gemeen schappelijk instituut voor toegepaste psychologie in Nymegen, dat de af gelopen maanden een onderzoek heeft ingesteld binnen de Willem gegevens te verzamelen die de mi nister van Defensie nodig heeft voor de oordeelsvorming over het rapport van de commissie-Van RijcKevorsel. Deze commissie heeft geadviseerd tot een dusdanige verlaging van de exploitatiekosten, dat er geld vrij komt voor investeringen in de kwa liteitsverbetering van het defensie apparaat. Soldatenbladen in beslag genomen UTRECHT (ANP) Op verzoek Tan de kazernecommandanten heeft de marechaussee het afgelopen weekeinde opnieuw twee afdelings bladen van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in beslag genomen. Nadat anderhalve maand geleden het afdelingsblad in De Lier in beslag was genomen, gaat het nu de WDM-bladen „Serbu", afde lingsblad van de Willem I kazerne in Den Bosch en „Stomp", afdelings blad van de Willem de Zwijger ka- rne in Wezep. De in totaal vijf redactieleden van de twee bladen zijn inmiddels door de marechaussee gehoord. Ze zullen zich waarschijnlijk wegens het schrijven van onkrijgstuchtelijke ar tikelen voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Bij het blad .Stomp" zou de kazernecommandant, overste Felix, volgens de WDM met name gevallen zijn over een artilel waarin wordt betoogd dat strafoverplaatsin- gen door de legerleiding steeds meer zouden worden gehanteerd als een middel om „kritische dienstplichti gen monddood te maken", aldus de VVDM-zegsmèn. DEN HAAG Dertig leden van de Belangenvereniging Minderjarigen allen pupillen uit kindertehuizen hebben gisteren op vreedzame wijze enkele uren lang het kantoor van de Nationale Federatie Kinderbescher ming bezet gehouden. Doel van de bezetting was het openbaar maken van het vorig jaar december al gereed gekomen rap port „Planmatige sanering tehuizen- bestand". De bezetters kregen binnen het uur hun zin. want directrice Prins koos de weg van de minste weerstand Na enig overleg overhandigde zij bet rapport aan de bezetter, maar pas toen bleek dat de lijst met 24 namen van tehuizen die het advies tot slui ting hadden gekregen allang bekend was. „De rest van de lijst kennen we ook niet", zei het federatiebe stuur. „Jullie zijn hier aan het ver keerde adres". De pupillen zijn vooral ongerust sinds het bekend worden dat onge veer 50 van de 270 kindertehuizen zullen worden gesloten. Daarom wil den zij in het bezit komen van het rapport dat echter alleen de proble matiek bespreekt. Aanvankelijk had de belangen groep eerst brieven verzonden aan het ministerie, de federatie en het NVV die volgens de groep, alle drie In het bezit van de volledige lijst zijn. Het NW weigerde echter deze te geven omdat onder meer de belan gen van het personeel zouden kun nen worden geschaad. Het federatiebestuur zegt, ondanks het feit dat deze leden ook zitting hebben in de saneringscommissie, helemaal van niets te weten. En zo kwam er van deze „harde maatre gel" van de belangengroep niet vee) terecht. Binnendringen was niet moeilijk, want de deur stond open. De vermoe delijk door een geschrokken perso neelslid gewaarschuwde politie werd door de directrice zelf weer wegge stuurd en het rapport konden de be zetters na kort overleg best krijgen. Van krachttermen als „We blijven hier desnoods slapen als we het rap port niet krijgen", bleef dan ook niet veel over. Het werd de bezetters al gauw dui delijk dat zij aan het verkeerde adres waren. „We vechten voor een rechtvaar dige zaak. De pupilten dreigen van al die sluitingen de dupe te worden", klaagden de bezetters bij de be stuursleden. Het draaide uit op een urenlange discussie; met koffie en brood. Laat in de avond ging iedereen weer huiswaarts. De bezetters teleurgesteld; de kinderbeschermers tevreden. POLITIE ÏÏISTDAT VOLKSGERICHT OPKOMST WAS Arntszstichting (1200 patiënten en 1200 medewerkers) in Utrecht en Den Dolder. Het onderzoek geschiedde in op dracht van het tydelijk bestuur Veld- kamp-Middelhuis-Hessing dat in functie is sinds het vorige bestuur een Jaar geleden en bloc aftrad naar aanleiding van de conflicten rond Dennendal. de zwakzinnigenafdeling van de W. A.-hoeve. Uit het inderzoek is gebleken, dat er weinig coördinatie en communi catie is tussen de verschillende hoofdafdelingen van de stichting, het Willem Arntszhuis (psychiatrisch ziekenhuis), de Van der Hoevenkli- niek (behandeling van gedetineer den). de sociaal psychiatrisch dienst en de afdelingen geriatrie, psychia trie Dennendal van de W. A.-hoeve. Bezwaren Er blyken allerwege grote bezwa ren te bestaan tegen de huidige be stuurlijke organisatie. Die bezwaren hebben betrekking op de taakafbake ning tussen bestuur en directie, de communicatie tussen het bestuur en de werkorganisatie, het ontbreken van beroepsmogelijkheden tegen be- stuursbeslissingen, de weinig open besluitvormingsprocedure en de wijze van benoeming van bestuursleden. Het onderzoekteam heeft nu een lijvige discussienota uitgebracht waarop alle betrokken directies, per soneel en ouder verenigingen com mentaar kunnen geven, op basis waarvan dan in september een eind rapport zal worden opgesteld. Het in- terimbestuur hoopt voor het eind van het jaar de nodige beslissingen te kunnen nemen. In het rapport zyn vier alternatieven uitgewerkt voor een meer "open" topstructuur. Er staan ook aanbevelingen in voor nog te verrichten organisatie-onderzoe ken en begeleidingsprojekten. Dr. G. M. J. Veldkamp zei gisteren dat het in de gehele Nederlandse ge zondheidzorg een hoogst merk waardige zaak is. dat vele miljoenen guldens door de handen van bestuur ders gaan die zeer weinig verant woordingsplicht hebben. In een stichting is het bestuur oppermach tig. Als de stichtingsstructuur voor de W. A.-stichting wordt gehand haafd, spreekt het instellen van een stichtingsraad zoals het rapport suggereert hem dan ook enorm aan. Deze raad, waarin behalve de rechtstreeks bij het beleid en de uit voering betrokkenen, ook bijvoorbeeld de overheid, verenigingen op het ge bied van de geestelyke volksgezond heid en organisaties die de patiënten representeren vertegenwoordigd zou den moeten zijn, zou de bevoegdheid moeten krygen het bestuur te benoe- Hij zou tevens moeten fungeren en college van toezicht en advies. ADVERTENTIE Achter dit bizarre uiterlijk tot Jasperina de Jong schuil, op eerste pinksterdag op het i verschijnt in 'n tv-show. BREDA De politie heeft tot op net uur nauwkeurig geweten dat er op 4 maart Jl. een „volksgericht" zou worden gehouden tegen twee Zuidmolukse families in de Ameland - straat te Breda. Maar om onbeken de redenen verscheen zij pas toen het drama al lang en breed achter de rug was: toen het bloed uit de meststeken was gevloeid toen alle ruiten waren ingegooid en toen de inboedel van de slachtoffers kort en klein was geslagen. Door Sybe Stamm Dit onthulde de Bredase advocaat mr. V. van Dijk gisteren ter zitting van de Bredase rechtbank tijdens de behandeling van de strafzaken tegen vijf leden van de beide aangevallen gezinnen. Het vijftal stond terecht voor mishandeling. Eén van hen had met zijn dolk drie aanvallers het zie kenhuis ingestoken. De aanvallers zelf, althans zeven tien man uit hun groep, zullen op 22 Juni terechtstaan voor openlijke ge weldpleging. Hun Haagse advocaat mr. H. Droesen vroeg en kreeg uit stel van behandeling van deze za ken omdat hij te weinig tijd had ge had zich voor te bereiden. GEWAARSCHUWD Mr. Van Dijk zei gisteren dat de Bredase politie tevoren drie keer is gewaarschuwd dat het „volksge richt" op komst was. De eerste waarschuwing, op 3 maart, was af komstig van de Indonesische am bassade. De tweede waarschuwing, op de dag zelf, kwam van een com missaris van politie „ergens in Ne derland". Mr. Van Dijk wilde zijn identiteit ter openbare zitting niet prijsgeven. Deze welingelichte poli tieman had zijn Bredase collega zelfs het uur van de aanval weten te ver tellen. De derde waarschuwing kwam van het hoofd van een der aangevallen families zelf. Maar de Bredase politie kwam, in gezelschap van burgemeester ir. W. Merkx en van de voorzitter van de Ambonese wijkraad, toen alles voor bij w-as. De wijkraadvoorzitter kreeg voor zijn moeite een vuistslag in zijn gezicht van één der zonen van de aangevallen familie Manuhutu. „Want deze schijnheilige figuur was zelf één der aanstichters van de ben de", riep gisteren Guus Manuhutu (35) verontwaardigd tot de recht bank. VERRADERS Zoals bekend werden op zaterdag middag 4 maart de gezinnen Manu hutu en Pattiselanno door een hor de opgezweepte Zuldmolukkers in hun woningen aan de Amelandstraat overvallen omdat zij plannen zouden koesteren terug te gaan naar Indo nesië. Een vertegenwoordiger van de Indonesische ambassade was kort tevoren door de beide families ont vangen met een „slamatan", ter gelegenheid van de terugkomst van gezinshoofd Jacob Manuhutu. die naar Ambon was geweest om de toe stand daar te verkennen. De Indonesiëgangers worden door het merendeel van hun fel anti-In donesische volksgenoten beschouwd als "verraders". En als zodanig wer den zij afgestraft. Het volksgericht had ten doel de beide gezinnen uit de Bredase gemeenschap van Zuid- molukkers te verdrijven. Dat is ook gelukt. KOMMERVOL De families Manahutu en Patti selanno, respectievelijk zeven en tien kindren, hebben onder dwang der omstandigheden hun wonin gen verlaten. Drie weken lang geno ten zij gastvrijheid in het Bredase politiebureau; sindsdien leiden zij een kommervol bestaan in een uit gewoond gebouw, waarin vroeger een klooster was gevestigd. Zij dur ven het onderkomen nauwelijks te verlaten, uit vrees voor de overige Bredase Zuldmolukkers. Want zij worden nog dagelijks bedreigd, ver telde mr. Van Dijk. Bob Manuhutu (23) was de man die drie aanvallers met een dolkmes had afgestraft. Het drietal werd overigens slechts licht gewond Twee stonden buiten stenen te gooien door de ruiten van huize Manu hutu toen Bob per auto terugkwam van een boodschap. Volgehs de of ficier van Justitie zou Bob hen on verhoeds met het mes hebben aan gevallen. De derde aanvaller was in huize Manuhutu doende een van Bobs zusjes van de trap af te sleuren, toen hij eveneens onverwacht het dolkmes in een schouder kreeg. Of ficier van justitie mr. K. N.A. Thijs meende dat Bob M. zich in geen der drie gevallen kan beroepen op nood- Omdat hij niettemin begrip kon opbrengen voor het feit dat ver dachte zich hevig had opgewonden over de aanval op zijn woning en op zijn familieleden, eiste de officier slechts "een betrekkelijk geringe straf" voor deze messestekerij200 gulden boete, één maand geheel voorwaardelijke gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het dolkmes. Advocaat mr. Van Dijk noemde Bobs optreden, met het eerste en beste wapen dat hij bij de hand had. "een schoolvoorbeeld van nood weer". Pleiter vroeg zich af of Bob de uitzinnige menigte geweldple gers soms beleefd had moeten vra gen heen te gaan. terwijl zijn huis. zijn ouders en zijn zusjes voor zijn ogen werden gemolesteerd. TAKTIEK Pleiter zei dat de aanval was ge- molukse ordedienst. De KPK ont kent dit. Maar mr. Van Dijk zei te weten da* de taktiek een gelijk tijdige aanval op de belde gezin nen op een vergadering voor de i overval precies is besproken. De drie gewonden zijn dan ook allen lid van de KPK Onder de overvallers be vond zich voorts een zoon van de voorzitter van de wijkraad. Toen de wijkraadvoorzitter later 1 met de burgemeester en de politie hoogte kwam nemen, barstte Guus Manuhutu zowat van verontwaar diging. Zelfs de officier van Justitie kon zich dat voorstellen. HIJ eiste 100 gulden boete voor de vuistslag. Drie broers Pattiselanno stonden terecht omdat zij bijna een maand na de overval éér der aanstichters van het drama op een pak slaag hadden getracteerd. toen zij hem in de stad toevallig tegenkwamen. De schade bleef beperkt tot een paar blauwe plekken. Tegen David F (21) eiste de of ficier 200 gulden boete en twee we ken voorwaardelijke gevangenis straf. De eis tegen Paul P (19) luid de 100 gulden boete en eveneens twee weken voorwaardelijk. Pieter P. (16) kwam er af met een els van 50 gulden boete. Officier van Justitie mr. Thljssen reageerde met geen woord op mr. Van Dijks mededeling dat de Bre dase politie ondanks herhaalde waarschuwingen geen maatregelen had genomen om het drama te voor komen. Ook de rechtbank, onder leiding van mr. A. Stemfoort. ging er niet op in. Uitspraak in deze za ken op 29 mei. In mei kunt n met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65-r kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u mas. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65-f kaart voor de balve prijs van een enkele reis. Be jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7